Episódios
-
Už tři roky probíhá válka na Ukrajině. Děti z řad ukrajinských uprchlíků docházejí do českých škol a řada z nich se musí vyrovnávat se ztrátou někoho blízkého. Osobní zkušenost se smrtí, s těžkou nemocí a dalšími náročnými situacemi mohou ale kdykoliv zažít všechny děti ve třídě. Co pro ně v tu chvíli může udělat učitel nebo učitelka? A jak ve třídě probírat kontroverzní a citlivá témata? „Nestigmatizovat a vytvořit bezpečné prostředí,“ shodují se hosté v pořadu Reparát.
-
Jedno očekávané vítězství. Jeden historický triumf. A jeden velmi hořký pád. Německo po volbách. Proč naši sousedé tak významně podpořili krajní pravici? A jakým kancléřem chce být Friedrich Merz? Otázky na berlínského zpravodaje Českého rozhlasu Václava Jabůrka. Ptá se Matěj Skalický.
-
Estão a faltar episódios?
-
Ve středu 19. února měl v Praze pohřeb někdejší disident a signatář Charty 77 Viktor Parkán: zemřel 11. února ve věku 78 let. Nepatřil k mediálně známým postavám, ale na tom jen málo záleží, od známosti se význam člověka neodvíjí: díky lidem, jako byl on, se v Čechách dařilo udržet úsilí o svobodný život ve velmi nesvobodných podmínkách. Jeho příběhu jsme se už před lety věnovali, teď se k němu vracíme v aktualizovaném pořadu.
-
Je to až s podivem, že se z jedné mše v agnostickém Česku může stát veřejná záležitost se skoro skandální příchutí. Sama katolická církev a její věřící musejí zvážit, co je pro ně v této věci hlavní a co vedlejší. Některé otázky jsou ale obecně platné i pro ostatní pozorovatele.
-
Člověk nemusí být historik, aby věděl, že zbavovat se členů, kteří nějakým způsobem narušují dogma, mají komunisté takříkajíc v genech. Mnohdy přitom vyloučení ze strany mělo drastické souvislosti – za Stalina i Gottwalda předcházelo trestům smrti anebo dlouhému vězení.
-
Staré úsloví říká, že všechno špatné je k něčemu dobré. A platí to i o posledních krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa ve vztahu k Ukrajině, ze kterých jsou dílem v rozpacích, dílem vyděšeni i někteří jeho zdejší podporovatelé. Lhaní, urážky prezidenta Zelenského, pochopení pro ruské agresory – to jsou sice děsivé momenty, ale umožňují nám pochopit, jaký svět s Donaldem Trumpem přichází.
-
„Moje adoptivní máma mi řekla, že moje biologická máma je mrtvá.“ popisuje v dokumentu protagonistka Bára svou zkušenost, jak se dozvěděla, že je adoptovaná. Autorka Adéla Komrzý se kromě Báry vydává nejen za mladými adoptivními rodiči, ale i za těmi, kteří si děti osvojili před dvaceti lety. Proč adoptované děti touží po setkání s biologickými rodiči a jak tomu ti adoptivní vychází vstříc?
-
Víte, jaká je druhá nejlepší kniha hned po Bibli? Podle mínění Donalda Trumpa je to jeho bestseller Trump: The Art of the Deal, kterým si na konci 80. let dopomohl k popularitě a vybudování si své osobní značky. Čtenář z této částečně autobiografické knihy načerpá krom jiného množství rad, jak úspěšně vyjednávat. Trump se celoživotně prezentuje jako ten nejlepší deal-maker.
-
Ani slaboučká důvěra veřejnosti a setrvale dominantní postavení Andreje Babiše ve všech výzkumech volebních preferencí zatím nedokázaly probudit vládu Petra Fialy z jejího zimního spánku. Zdá se, že koaliční politici buď čekají na nějaký zázrak, nebo jsou už předem smířeni s porážkou.
-
Ruští vojáci se mohou za úplatek dostat z frontové linie do zázemí. Sazba za „přežití“ činí 8 až 30 tisíc eur (200 až 750 tisíc korun) podle místa, kde je voják nasazený, uvádí ve svém investigativním vyšetřování nezávislý ruský portál Važnyje istorii.
-
Malá země uprostřed Evropy. Poslední šance Petra Fialy. Kdo je tady diktátor. Rozloučení po soudružsku. Nový vzdělávací program ministerstva školství čelí drsné kritice. Odmítají ho i rektoři. Co říká rabi z Kocku o ubrusu při katolické mši
-
Co především je ve hře v dnešních předčasných volbách do německého Bundestagu? Jak vážně vyznívají s odstupem několika dnů a krátce před třetím výročím ruské agrese proti Ukrajině ostré výroky Donalda Trumpa na adresu prezidenta Zelenského? A čím zaujal porotu filmového festivalu Berlinale vítězný snímek Sny norského režiséra Daga Johana Haugeruda.
-
Nový parlament si letos v Evropě volí Němci a Češi. I v možných předčasných volbách jiných států budou pravděpodobně o hlasy voličů usilovat také populistické strany. „Je tady určitá obava, že do budoucna budou tyto strany hrát ještě silnější roli. Rezonovaly už při volbách do Evropského parlamentu,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus politolog Tomáš Cirhan z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a z Národního institutu SYRI.
-
Donald Trump zmrazil pomoc neziskovým organizacím. V tuto chvíli je sice účinnost na 90 dní pozastavena, ale co bude dál a proč je to důležité? Odpovědi hledají politolog Jiří Pehe a Martin Balcar z Českobratrské církve evangelické.
-
Po 2. světové válce byly z Československa nuceně vysídleny tři miliony Němců. Museli tady zachat nejen své domy a podniky, ale také předky. V Česku tak dnes máme doslov statisíce opuštěných německých hrobů, o které se už 80 let nikdo nestará. Leží v nich lidé, kteří budovali města a vesnice v pohraničí, rozvíjeli místní obchod a kulturu.
- Mostrar mais