Episódios
-
Nina Fárová, socioložka zabývající se výzkumem chytrých domácností!
🏠 Co je to chytrá domácnost?
👨Proč má muž nad chytrou domácností větší kontrolu a kdy to může být nebezpečné?
😱Proč máme o sebe v dnešní době větší strach?
🧒Jak bezpečně hlídat své děti a nenarušit jim soukromí?
O tom všem a mnohem víc uslyšíš v dalším díle podcastu Pod čepicí. Moderovali Petr a Kuba.
-
Do dílu s kultovním číslem 27 přijal chemik Adam Jaroš. Zajímá tě, jak přistupovat k výuce chemie? Jak vypadá výzkum teoretické chemie na Akademii věd ČR? Co to jsou endohedrální fullereny, a proč je elektronům všechno jedno a vesmíru koneckonců taky? Jak bylo v Americe na fullbrightově stipendiu? Proč bylo Adamovo politické působení jedno velké fiasko? Tohle a mnohem více v nové epizodě podcastu Pod čepicí! Moderovali Kristina a Tadeáš.
-
Estão a faltar episódios?
-
Stát se paleontologem je snem mnoha kluků a holek. Lukáš Laibl z Geologického ústavu Akademie věd si ho splnil a plní 🦖
Jeho objektem zájmu jsou trilobiti a s výzkumem začínalna trilobitích miminkách. Proč si vybral zrovna trilobity? Může amatér najít zkamenělinu? A kam by se pro ní měl vydat? 🦴
Osvěžující rozhovor plný výprav do dávných světů moderovali Petr s Kubou.
-
V této epizodě podcastu se potápíme do hlubin lidské psychiky spolu s Janou Albrechtovou, nadějnou studentkou magisterského studia psychologie. Odhalíme skryté aspekty duševního zdraví, rozložíme na kousky mýty, které obklopují svět psychologie, a prozkoumáme, jak sociální sítě ovlivňují naše vnímání sebe sama a druhých. Ponoříme se do kontroverzních psychologických experimentů a probereme, jaké to je, když věda zkoumá to, co není vždy eticky čisté.
Jančin příběh nás provede její osobní i akademickou cestou, ukáže nám, že hledat pomoc u odborníka je znamení síly, ne slabosti, a že za každou teorií nebo škatulkou v psychologii je především člověk. Podcast je pozvánkou k otevřenějšímu dialogu o duševním zdraví, vzdělávání se v psychologii a překonávání stigmat spojených s vyhledáváním terapeutické pomoci. Připojte se k nám na cestě za demystifikací psychického zdraví a objevte, že za každým z nás se skrývá individuální příběh.
-
Do třetice všeho dobrého! A tak jsme se potřetí sešli s iniciativou Zeptej se vědce v karlínských kasárnách! Téma? Imposter syndrom ve vědě!
Imposter syndrom, nebo-li syndrom podvodníka vnucuje člověku pocit, že není dost dobrý a že se na svou pozici dostal neprávem. A to i pres jeho zjevné úspěchy!
Naše pozvání přijalo šest vědců z různých oborů:
V roli přírodovědců se zkušenostmi vedením vědecké skupiny se představili Petr Svoboda a Klára Hlouchová. Pohled z opačného vědeckého spektra pek představili lingvistka Hana Dufková a politolog Jaroslav Bílek. Problematiku pohlaví u mužů a žen komentovala Nina Fárová. A odborný pohled psychologa vnesl do diskuse Adam Táborský.
Diskuse přináší odborné i osobní poznatky těch, kteří se na různých úrovních své vědecké kariéry s imposter syndromem setkali. Možná vám právě poslech následujících několika desítek minut napoví, jak poznat, zda jim člověk opravdu trpí, kdo je k němu náchylnější a jak s ním bojovat. Diskusi moderovali Petr a Jakub.
-
Snil jsi někdy o tom jak prolomit zdi mezi vědou a byznysem? Přesně to udělal adiktolog Adam Kulhánek, který se s námi o své zkušenosti podělil v novém díle podcastu Pod čepicí! 🌐👨🔬
Poslechněte si jaké jsou aktuální trendy v závislostech, jaký má vliv digitální doba na nové formy závislostí, ať už na telefonu, sociálních sítích, nebo gamingu. Vydejte se s námi na bujarou párty na Mallorce - tentokrát z pohledu adiktologa. Poslechněte si fascinující příběh Adama - od klinické praxe k výuce soft skills! 🎙️💡
Praktické rady, jak prioritizovat, delegovat a managovat svůj čas i svůj tým. O to vše vás obohatí nový díl s dr. Adamem Kulhánkem. 🧠🎧 #Podcast #Adiktologie #SoftSkills
-
Od výzkumu sociálních sítí až ke kariéře herní vývojářky. To je Lenka Krsová!
S Lenkou jsme prošli celou její dosavadní kariéru, která začala na Filosofické fakultě UK studiem nových médií a pokračovala doktorátem na Syracuse University, kde se Lenka zabývala výzkumem chování uživatelů sociálních sítí! Svoje studium pak spojila se svojí vášní a stala se herní vývojářkou ve Warhorse Studios!
📱 Můžeme z digitální stopy člověka poznat jeho osobnost?
🎮 Jak se prolíná výzkum sociálních sítí a herní vývojařina?
🏎️ Chová se autonomní automobil jako NPC postava?
Dílem propojujícím dva světy vás provede Kuba a Petr. -
Žádná regulace a snadná distribuce. Kratom je droga, která v posledních letech hýbe českou společností. Adiktolog Tomáš Jandač nám o něm pověděl téměř všechno! 🎤
Zaměřili jsme se na to, jak kratom působí v lidském těle, jak snadné je si na něm vytvořit závislost a co všechno dokáže způsobit a co se stane, když ho zakážeme 🙌
Rozhovor nabitý informacemi a nečekanými souvislostmi moderovali Petr s Kubou! -
Odposlouchává vás telefon? 📱 Jak se bránit dezinformacím? Dají se vyčistit odpadní vody? 🚰 Jsou chemikálie v potravinách škodlivé? 🥫 A jak je na tom s kapacitou náš mozek, opravdu ho používáme jen na 10%? 🧠
👉 Podruhé live v Kasárnách Karlín. Poněkolikáté se členy Zeptej se vědce. Ale poprvé se šesti hosty! Tenhle informacemi nabitý díl si určitě dejte. U mikrofonu Jakub s Petrem!
-
O čem si povídají potkani? 🐀 Máme šanci jejich „řeči” rozumět? Jak se pozná autistický potkan? Jak by mohl vypadat mimozemšťan? 👽 Jak se píše sci-fi detektivka a jsou Star Wars vůbec sci-fi? 🪐 🚀
Toho, o čem se dá povídat s neurovědcem Tomášem Petráskem, je tolik, že by to vydalo na speciální seriál. My si povídali necelou hodinu a je z toho díl napěchovaný zajímavostmi až po okraj Spotify. Tak si ho upalujte poslechnout! 👉
Děkujeme Tomášovi, že za námi dorazil. A až mimozemšťani přiletí, těšíme se na slíbený druhý díl. 😉 U mikrofonu seděli Lukáš s Kristinou!
-
Dezinformace, lež, misinformace nebo nepravda. Jaký je v nich rozdíl a jak pružné jsou jejich hranice? Překrývají se? Velmi komplexní (ne)vědecké téma jsme do posledního písmene rozebrali s filosofem Tomášem Koblížkem. Otázky z Pod čepice tahali Jakub s Petrem.
-
Česko-slovenské přátelství trvá a je to vidět také na našich vysokých školách. Důkazem je i Peter Mikula, ornitolog, který ze Slovenska přicestoval k nám aby se po letech vydal do Ameriky na Fulbright stipendium. Co obnáší práce ornitologa? Proč je vědecké zkoumání zpěvu ptáků důležité? Jak se připravit na Fulbright stipendium pohovor? To všechno ve staronového díle z Pod čepice s Jakubem a Petrem.
-
S profesorem Radanem Huthem o Královské meterologické společnosti, o globální změně klimatu a o práci šéfeditora časopisu International Journal of Climatology. To všechno se dozvíte v novém dílu z dílny podcastu Pod čepicí, tentokrát s Tomášem a Jakubem.
-
Jaký je záběr FTVS UK? Široký! A jak široký? Tak, že z ní vyjdou trenéři, fyzioterapeuti, sportovní manažeři ale i vědci! O tom, jak to na FTVS chodí nám i studentům gymnázia Nad Alejí povídala Vendula Soukupová, doktorandka kinantropologie na katedře gymnastiky. Jak se připravit na talentovky? Vadí, když neumíš lyžovat nebo plavat? Jak ti škola pomůže, když se zraníš? To všechno v novém díle z Pod čepice s Petrem a Jakubem!
-
Aktuality z vědeckého světa krátce a jasně. To je nová série Long story short! V jejím prvním díle jsme se bavili s Davidem Píšou, kosmickým fyzikem, o nadcházející misi JUICE Evropské vesmírné agentury. Proč je mise k měsícům Jupiteru důležitá? Jak tam sondu dopravíme? Co se ze získaných dat dozvíme? A čím přispěli čeští vědci? To všechno a mnohem víc v novém díle z Pod čepice s Jakubem a Petrem.
-
Naše poslední mimopražské kroky série UKa! vedly opět do Hradce Králové. Společně s Pavlínou Vávrovou, Radimem Kučerou a studenty gymnázia Josefa Kajetána Tyla jsme diskutovali na téma Farmaceutické fakulty UK. Zaměřili jsme se na otázky týkající se možností uplatnění absolventů, nejvýznamnější oblasti výzkumu na FaF a také na roli nových technologií a inovací v oblasti léčiv. Pokud vás zajímá farmacie, tak právě tenhle hradeckej díl z pod čepice je to, co byste měli určitě slyšet !
-
O filosofické fakultě UK jsme mluvili s Mirjam Fried, lingvistkou a bývalou první děkankou FF! Bylo složité se stát první ženou v dříve čistě mužské funkci? Jak vnímá rozdíly vysokého školství u nás a v Americe? A proč je studium humanitních oborů v dnešní době tak důležité? To a mnohem více v novém díle z Pod čepice tentokrát s Tadeášem a studenty gymnázia Jana Keplera!
-
Jaké město má druhý největší počet fakult Univerzity Karlovy? Jestli hádáte Hradec, tak to máte správně! O LF HK jsme si povídali s doktorkou Kristýnou Néma! Je výhodou být nejmenší lékařskou fakultou? Proč byla v Hradci strašákem zrovna biofyzika? Dá se do Hradce dostat bez přijímaček? Na to všechno a mnohem víc se ptali Petr a Jakub a studenti gymnázia Josefa Kajetána Tyla v novém díle z Pod čepice!
-
O nejmenší fakultě Univerzity Karlovy jsme si povídali s Janou Hofmanovou, doktorandkou a studentskou farářkou ETF. Kdo to je fakultní farář? Jaké to je studovat a pracovat v kolektivu podobně velkém jako na gymnáziu? A jak se mohou její studenti připojit k výzkumu na archeologických vykopávkách? To všechno v novém díle přímo z ETF s Petrem a Jakubem!
-
Psaní vědecké publikace je vědou samo o sobě. O tom, jak se dostat od prvního nápadu až k úspěšnému vydání, jsme si povídali s panem profesorem Janem Konvalinkou z ÚOCHB AV ČR. Na co všechno si musí dát autor vědeckého článku dát pozor? Proč je dobré se některým časopisům vyhnout? A jak si stojí ČR v porovnání s evropskou vědou? Podceňují se čeští vědci? Co by vědu a vysoké školství v Česku mohlo zlepšit? Na to všechno dostanete odpovědi v novém díle z Pod čepice s Petrem a Jakubem!
- Mostrar mais