Episódios
-
W dzisiejszym odcinku podkastu Kultury Liberalnej z cyklu "Prawo do niuansu" gościmy Katarzynę Kasię, filozofkę, dziennikarkę, oraz publicystkę. Czy po roku rządów Donalda Tuska można mówić o sukcesie w walce z prawicowym populizmem? W jakich sprawach nowy rząd spełnił obietnice, a gdzie zawiódł oczekiwania? Czy wygrana Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich jest przesądzona? Na rozmowę zaprasza Jarosław Kuisz.
-
W dzisiejszym odcinku podkastu Kultury Liberalnej rozmawiamy z Konstantym Gebertem, pisarzem, publicystą, autorem książek takich jak "Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela" czy "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło", stałym współpracownikiem Kultury Liberalnej. Czy po klęsce Asada jest szansa na ustanowienie porządku demokratycznego? Jak to się stało że po niemal 10 latach od początku wojny domowej w Syrii, reżim Asada upadł? Jakie siły zadecydują o przyszłości Syrii? Na rozmowę zaprasza Jakub Bodziony.
-
Estão a faltar episódios?
-
Gośćmi dzisiejszego podkastu Kultury Liberalnej są Zbigniew Parafianowicz (Dziennik Gazeta Prawna) i prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). Czy Donald Trump zdoła, zgodnie z własnymi zapowiedziami, zakończyć wojnę w Ukrainie w 24 godziny po objęciu urzędu prezydenta? A może inny scenariusz jest bardziej prawdopodobny? Czy Rosji opłaca się zakończenie wojny na obecnym etapie? Czy zakończenie wojny z perspektywy Ukrainy byłoby dobrym rozwiązaniem? Na rozmowę zaprasza Jakub Bodziony.
-
W dzisiejszym podkaście Kultury Liberalnej gościmy profesor Ewę Łętowską, prawniczkę, konstytucjonalistkę, sędzinę Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, oraz pierwszą Polską Rzeczniczkę Praw Obywatelskich. Czy po roku rządów koalicji 15 października można mówić o sukcesie czy porażce w kwestii naprawy praworządności? Czy Donald Tusk i Adam Bodnar są zbyt radykalni czy zbyt łagodny w kwestiach takich jak nominacje neo sędziów, naprawa Trybunału Konstytucyjnego, czy kwestia izby dyscyplinarnej sądu najwyższego? Czy jedna kadencja sejmu wystarczy by naprawić praworządność w Polsce? I czy jest możliwe zabezpieczenie państwa prawa przed naruszeniami w przyszłości? Na rozmowę zaprasza Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
-
W najnowszym odcinku podkastu Kultury Liberalnej rozmawiamy o konsekwencjach wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA dla polskiej sceny politycznej. Czy zmiana władzy w USA powoduje wzmocnienie takich kandydatur jak Radosław Sikorski czy Przemysław Czarnek? Rozmawiamy również o ogłoszonych przez Trumpa nominacjach do jego nowej administracji. Zapraszają Jakub Bodziony i Jarosław Kuisz.
-
W dzisiejszym podkaście Kultury Liberalnej z cyklu "Prawo do niuansu" rozmawiamy z Arturem Nowakiem, prawnikiem i pisarzem, autorem książki "Plebania" oraz napisanych wraz z prof. Stanisławem Obirkiem "Babilon. Kryminalna historia kościoła" oraz najnowszej "Skandaliści w sutannach". W podkaście rozmawiamy o stosunku Kościoła do homoseksualizmu, zarówno jeśli chodzi o postawę papieża Franciszka jak i polskich hierarchów. Przyczynkiem do rozmowy są ostatnie obraźliwe wypowiedzi papieża skierowane pod adresem osób nieheteronormatywnych, oraz niedawne skandale seksualne jakie miały miejsce w Polsce z udziałem kleru. Na podkast zaprasza Jarosław Kuisz.
-
Dzisiejszym gościem podkastu Kultury Liberalnej jest prof. Andrzej Nowak – historyk, pisarz, autor 6-ciu tomów "Dziejów Polski" oraz swojej najnowszej książki "Kto pisze naszą historię? Rozmowy polskie wiosną XXI wieku". Jak rozmawiać o patriotyzmie i historii w dobie polaryzacji? Czy Święto Niepodległości ma szasnę stać się dniem zgody narodowej? Dyskutują Jarosław Kuisz, Adam Leszczyński i Andrzej Nowak.
-
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2024 roku wygrał Donald Trump. Jakie czynniki zaważyły o jego zwycięstwie nad Kamalą Harris? Jakiej prezydentury możemy się spodziewać? Jak Trump postąpi w sprawie wojny w Ukrainie? Na komentarz powyborczy zapraszają Jarosław Kuisz i Jakub Bodziony.
-
Już 5 listopada odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Wyścig Kamali Harris i Donalda Trumpa jest bardzo wyrównany, ale trendy sondażowe wskazują na przewagę kandydata Republikanów. Zapraszamy na specjalny odcinek naszego wideopodkastu, w którym Jarosław Kuisz i Jakub Bodziony podsumowują amerykańską kampanię wyborczą.
-
Gośćmi Jarosława Kuisza w serii Prawo do Niuansu są Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista, oraz prof. Magdalena Środa, filozofka z Uniwersytetu Warszawskiego. Punktem wyjścia do dyskusji jest najnowsza książka Tomasza Stawiszyńskiego "Powrót Fatum" (Wydawnictwo Znak), która ma premierę już 4 listopada.
Czy mamy współcześnie do czynienia z kryzysem sensu? Czy Chrześcijaństwo ma jeszcze jakąś rolę do odegrania w świecie? A może czas religii bezpowrotnie przeminął? Zapraszamy serdecznie do wysłuchania rozmowy i zachęcamy do przedpremierowego zakupu książki naszego gościa.
-
Gościem dzisiejszego podcastu Kultury Liberalnej z serii “Prawo do niuansu” jest prof. Marcin Matczak. Oceniamy rządy Tuska z perspektywy roku od wyborów 15 października. Czy nowemu rządowi udało się naprawić praworządność? A może jest gorzej niż było? Czy Tusk stał się takim samym populistą jak Kaczyński? Jak zmieniła się polska polityka po rządach Pis i czy są jeszcze w Polsce wyborcy środka? Zaprasza Jarosław Kuisz.
-
Rozmowa ukazała się w ramach projektu dokumentującego proces przywracania państwa prawa, który Fundacja Kultura Liberalna realizuje dzięki wsparciu National Endowment for Democracy.
-
Czy mobilizacja obywatelska sprzed roku opłaciła się? Czy rozliczenia Pis są skuteczne? Jarosław Kaczyński obwieścił w wywiadzie koniec III RP oraz potrzebę napisania nowej konstytucji. Czy Pis ma szansę wrócić do władzy? Jak będą wyglądać wybory prezydenckie 2025 roku? Czy może w Polsce potrzebny jest drugi okrągły stół, podobny do tego z 1989 roku? Na rozmowę zapraszają Adam Leszczyński oraz Jarosław Kuisz. Podcast zrealizowany we współpracy z Instytutem myśli politycznej im. Gabriela Narutowicza.
-
W najnowszym odcinku podcastu Kultury Liberalnej gościem jest Konstanty Gebert, autor książki „Pokój z widokiem na wojnę”. Wspólnie omawiamy aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie, szczególnie koncentrując się na konflikcie izraelsko-libańskim oraz irańsko-izraelskim. Zaprasza Jakub Bodziony.
-
Czy państwo polskie poradziło sobie z tegoroczną powodzią lepiej niż w 1997 roku? O politycznych i społecznych konsekwencjach powodzi rozmawiają dr hab. Michał Bilewicz oraz prof. Jacek Raciborski. Zaprasza Jarosław Kuisz.
-
Dziś naszymi gośćmi są Witold Jurasz (Onet) oraz Zbigniew Parafianowicz (Dziennik Gazeta Prawna). Relacje dyplomatyczne Polski i Ukrainy naznaczone są nieustannym napięciem. Czasy kiedy Polska bezwarunkowo pomagała swojemu wschodniemu sąsiadowi minął. Dziś wychodzą na jaw sprzeczne interesy Polski i Ukrainy na arenie międzynarodowej. Jakie są wobec tego największe problemy z jakimi musi zmagać się polska dyplomacja w relacjach z Ukrainą? Jakie błędy w relacjach z Polską popełniają Ukraińcy? Czy możliwe jest dołączenie przez Ukrainę do Unii Europejskiej i NATO? Jaką rolę w tych rozmowach odegra Polska? Na rozmowę zaprasza Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.
-
Gościem dzisiejszego podcastu jest Marek Matusiak, Koordynator projektu „Izrael–Europa” w Ośrodku Studiów Wschodnich. Izrael rozpoczął operację lądową w Libanie wymierzoną w fundamentalistyczną organizację polityczną “Hezbollah”. W reakcji na to, Iran dokonał zmasowanego ataku rakietowego na Izrael. Czy mamy do czynienia z początkiem dużej wojny na bliskich wschodzie? Dlaczego Izrael wszedł do Libanu? Czy w konflikt zostaną wciągnięte Stany Zjednoczone? Na rozmowę zaprasza Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.
-
Dziś rozmawiamy z Kubą Benedyczakiem, autorem nowo wydanej książki „Oddział chorych na Rosję” (Wydawnictwo Znak, 2024). Jak mówi w naszym podcascie Benedyczak, „wjazd do Rosji to bilet w jedną stronę do orwellowskiej rzeczywistości”. Czy to prawda, że propaganda kompletnie zawładnęła umysłami Rosjan? A może Rosjanie tak naprawdę nienawidzą Putina? Jakie są największe choroby społeczne Rosji? Czy Rosja kiedykolwiek zrezygnuje z imperialnych zakus? Rozmawia Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.
-
Ksiądz Michał Olszewski został aresztowany 28 marca i wciąż przebywa w areszcie. Oskarżenia prokuratury dotyczą m.in defraudacji środków publicznych. W trakcie wakacji media obiegło nagranie jak wychudzony duchowny w kajdankach wchodzi do radiowozu. Czy zarzuty są na tyle poważne by trzymać ks. Olszewskiego tak długo w areszcie? O co chodziło w dziwnych praktykach duchownego? Jak ta sprawa wykorzystywana jest politycznie? W międzyczasie w Polsce wybuchł spór o to, co dalej z nauczaniem religii w szkole. Rozmawiają Ks. Prof. Andrzej Kobyliński, Tomasz Terlikowski oraz Jarosław Kuisz. Podcast z cyklu Kuisz kontra Terlikowski.
-
10 września w Filadelfii miała miejsce debata prezydencka między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem. Było to pierwsze bezpośrednie starcie obojga kandydatów. W poprzedniej debacie bardzo słaby występ Joe Bidena zaważył o jego rezygnacji z ubiegania się o reelekcję. Czy również tym razem debata między Harris a Trumpem okaże się przełomowa? Czy Donald Trump poradził sobie z nową przeciwniczką? Może to Kamala Harris okazała się lepiej przygotowana? Który z kandydatów wypadł lepiej? Rozmawiają Jarosław Kuisz i Jakub Bodziony.
-
Wyniki niemieckich wyborów regionalnych w Saksonii i Turyngii dowodzą rosnącej siły skrajnych ugrupowań politycznych w Niemczech. Obok zwycięstwa AFD w Turyngii znakomity wynik w regionach zdobył również skrajnie lewicowy Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW). Skąd bierze się w Niemczech popularność radykalnych ugrupowań politycznych? Dlaczego wschodni Niemcy głosują na ugrupowania prorosyjskie? Na rozmowę z Jerzym Haszczyńskim i Karoliną Wigurą zaprasza Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.
- Mostrar mais