Episódios
-
Oblasť letov do vesmíru prešla v ostatnej dekáde revolúciou. Nové možnosti však otvárjú priestor aj pre nové hrozby. „V každom prípade netreba Čínu ani náhodou podceňovať, pretože v tejto oblasti napreduje naozaj extrémne rýchlo, dokonca často efektívnejšie, ako to dokážu iné štáty,“ varuje odborník. Absolútna dominancia komerčných projektov alebo režimov podobným čínskemu totiž môže NATO dostať do strategickej nevýhody.
Ako sa rokmi menil vzťah Aliancie k vesmíru a uvedomuje si jeho bezpečnostný potenciál? Prečo sú naše spôsobilosti na obežnej dráhe také dôležité a čo nám umožňujú? Prečo chce Európska únia postaviť vlastný Starlink podobný existujúcemu projektu Elona Muska a naliať doň 10 miliárd eur?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report projektu Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s Ondrejom Farkasom, zakladateľom spoločnosti ENTROPI.space, ktorá je členom NIAG-SPACENET, poradného orgánu NATO.
Infosecurity.sk prechádza na platformu Darujme.sk, kde nás môžete naďalej pravidelne či jednorazovo podporovať. Vďaka vašej pomoci dokážeme pracovať na odhaľovaní a vyvracaní dezinformácií, prispievať k ozdrave informačného prostredia a ochrane demokratických hodnôt. Za každý dar ďakujeme.
-
Väčšina Slovenska ho pozná ako úspešného basketbalistu, za všetko hovorí, že 8-krát sa stal tým najlepším v krajine. Po konci kariéry sa však Radoslav Rančík jednoznačne nenudí. Prijal naše pozvanie do Olympijského videocastu a prebrali sme napríklad aj jeho prácu realitného makléra, mentálne nastavenie športovcov či vzťahy na Slovensku.
Videocast vzniká v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom a novú časť nájdete každé 2 týždne na ŠPORT.sk.
Čo sa v rozhovore dozviete?ako sa dostal k práci realitného makléra a aký je trhaké bolo odísť v 15 rokoch do USAprečo má vytetované „Nikdy sa nevzdávaj”prečo je podstatné nezastaviť saaké nastavenie chýba mladým hráčomakú športovú kultúru chce na Slovensku zmeniťako vidí vzťah športovca s novinármiprečo je dôležité, aby si športovci uvedomili, že nie je zlé byť v médiáchže sa zo spoločnosti vytráca empatia
-
Estão a faltar episódios?
-
Z úradu vlády sa opäť ozvali obavy zo štátneho prevratu. Opäť na nich premiér, minister vnútra a šéf tajnej služby vinili opozíciu, občiansky sektor a najnovšie aj gruzínsku národnú légiu a jej veliteľa. Z prípravy prevratu. A opäť len pár hodín pred ďalšou sériou protestov. Naviac – a čo je podstatné – bez predloženia dôkazov. A že prečo takto, bez dôkazov…? Vysvetlením má byť príklad, ktorým reaguje šéf SIS Pavol Gašpar.
„Nemôžem byť konkrétny, použijem teda príklad. Ak viem, že niekto sa večer chystá vykradnúť obchod s byciklom a dám na ten obchod nápis - Viem, že nás idete vykradnúť – myslíte si, že ho niekto pôjde vykradnúť? Pochopili ste tú prevenciu informovanie?“.
Ak sa teda z úradu vlády, z bezpečnostnej rady, od hlavy štátu a od koaličných politikov opakujú obavy z organizovaného štátneho prevratu, a ak máme opakované mediálne výstupy považovať za obrazný oznam – vieme o vás, že ho pripravujete – v logike povedaného je nateraz zažehnaný. To obrazné: zlodej nás dnes nevykradne.
A keď si noviári len robia svoju prácu a na chýbajúce dôkazy sa pýtajú a opakovane, reakciou je podráždenie.
Premiérovo: „Nebudeme sa s vami kašľať“
Premiér hovorí, že jeho vláde vlastne ide o to, aby krajinu uchránila od pripravovaných násilností.
„My robíme všetko preto, aby ľudia ak protestujú, nech protestujú v kľude“.
Doterajšie protesty sa však obišli bez násilností.
Plynové alternatívy
Namiesto ruského plynu nám Ukrajina ponúka tranzit z Azerbajdžanu. Ak mal ten ruský financovať Putinovu vojnu, ktorá Ukrajinu ničí, bude ten azerbajdžanský naozaj „neruský“ – s tým, že Putinovi nebude plniť vojnovú mašinériu?
Naviac – Financial Times zachytil šumy, že viac ruského plynu v Európe by mohlo pomôcť mierovým rokovaniam. A priniesť pokles jeho cien a reštart brzdenej ekonomike. Úvahy Nemecka a Maďarska, s ktorými koketuje aj slovenský premiér, však vyvolávajú odpor u najbližších spojencov Ukrajiny. Európska komisia úvahy rovno odmieta. „Nepotvrdzujeme žiadnu súvislosť medzi dodávkami plynu a mierovými rokovaniami“, odkomunikovala.
Je ruský plyn jedinou cestou na znižovanie energetického zaťaženia a pákou na zdražovanie v Európe? Aký potenciál má prípadná plynová konkurencia?
Témy pre Radovana Potočára z Energie portálu.
„Každý dodatočný kubík, ktorý môže do Európy pritiecť, znižuje napríklad závislosť od dovozov skvapalneného zemného plynu, znižuje napätie na trhu, pretože zvyšuje ponuku plynu a môže pomôcť upokojiť situáciu. Takže aj keď Azerbajdžan sám osebe nevyrieši problémy, ktoré má s plynom Európa, je ďalším dielom do skladačky. Je to ďalší dodávateľ, ktorý ak by dokázal dostať do Európy viac plynu, situácii to len pomôže“, vysvetľuje analytik.
Pred pandémiou a pred vojnou predstavovali ruské dodávky plynu do Európy 150 až 200 mld kubíkov ročne. Azerbajdžan má síce zvyšujúcu ťažbu plynu, pri ktorej dosiahne ročne približne 50 mld kubíkov ročne. „To znamená, že ak aj teoreticky Azerbajdžan sám nič nespotreboval a všetok plyn predal len do štátov EÚ, je to stále rádovo menej, ako do EÚ exportovalo Rusko. Zjavne tak Azerbajdžan nevie nahradiť Rusko“, hovorí Potočár.
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
-
Michal Handzuš patrí medzi najvýznamnejšie postavy slovenského hokeja. Počas bohatej kariéry odohral vyše 1 000 zápasov v zámorskej NHL, získal Stanleyho pohár s Chicagom a bol pri najväčších úspechoch reprezentácie. V podcaste Góly z bufetu si zaspomínal na svoju bohatú kariéru.
Bývalý slovenský reprezentant vypichol hokejové momenty, ktoré ho najviac formovali, no debata sa dotkla aj mnohých aktuálnych tém v slovenskom hokeji. Dozviete sa viac o jeho pohľade na mládežnícky hokej, trénerov či budúcich šampiónov. Nechýbali ani zaujímavé príhody z NHL a reprezentácie, ktoré ukazujú, aké dôležité sú vytrvalosť a správne načasovanie v hokejovej kariére.
Slovenský hokej podľa neho napreduje, no stále zaostáva za najlepšími krajinami. V súčasnosti sa venuje mládežníckemu hokeju v Banskej Bystrici a sleduje vývoj talentov. „Deti nesmú byť ‚prehokejované’, musia mať aj iné športy. Ak nemáte základ, ťažko postavíte strechu,” povedal okrem mnohého iného Michal Handzuš v najnovšej epizóde podcastu Góly z bufetu na ŠPORT.sk.
-
Na Slovensku sa naozaj stal prevrat, ale ešte v októbri minulého roka.
Štrašným hrozbám tu čelíme. Vypočujte si najnovší Ťažký týždeň.
-
Poslanec za SaS Tomáš Szalay bol včera vypovedať na polícii pre trestné oznámenie, ktoré na neho podal neslávne známy lekár Peter Lipták. Za všeobecné ohrozenie organizáciou hromadného očkovania by mu teoreticky mohol hroziť trest 25 rokov až doživotie. Bojí sa stíhania? Štát podľa neho nefunguje a svedčí o tom aj prípad extrémistu Bombica. Poslanec Szalay tvrdí, že za január dostanete nižšiu výplatu, ako čakáte.
V podcaste s Tomášom Szalayom (SaS) sa dozviete:
– od 1. minúty – prečo chcela opozícia odvolávať Roberta Fica;
– po 2:00 – či opozícia neskočila Robertovi Ficovi na jeho taktiku, ktorou chcel zmeniť tému verejnej diskusie;
– od 4:00 – že štát nefunguje;
– po 5:00 – že štát by mal šetriť, lebo nemá ani na 11. a 12. dôchodky;
– od 6:00 – prečo bude vaša výplata za január zrejme nižšia, ako čakáte;
– po 7:30 – ako prípad Bombic ukazuje rozpad štátu v priamom prenose;
– od 10:00 – čo namieta Peter Lipták v trestnom oznámení proti nemu;
– po 13:00 – že trestné oznámenie je zlátanina s pokusom o odborný slovník;
– od 14:30 – čo hovorí o menšine lekárov odmietajúcich očkovanie;
– po 18:00 – či stále hrozia výpovede lekárov, kolaps nemocníc a väzenie pre zdravotníkov;
– od 19:20 – že riešenie požiadaviek LOZ bude stáť aspoň 500 miliónov eur;
– po 23:20 – že SaS podporí zdravotnícke zákony iba výmenou za predčasné voľby;
– od 24:30 – kto by viedol SaS do predčasných volieb a či hrozí návrat Richarda Sulíka;
– po 25:00 – prečo má v mailovej adrese namiesto mena uvedené „minister";
– po 29:30 – že financovanie nemocníc je netransparentné a treba v ňom urobiť poriadok;
– od 33:00 – či je kupčenie s funkciami a dotáciami výmenou za hlasovanie v parlamente korupciou;
– po 34:00 – kedy tipuje dátum najbližších volieb.
-
Robert Fico je v politike už 30 rokov, no dnes robí detské a školácke chyby. Zmenil sa, prestal počúvať a nejdeme dobrým smerom, hovorí v rozhovore jeho bývalý koaličný partner Béla Bugár.
Keď po vražde novinára Jána Kuciaka v roku 2018 žiadali masy protestujúcich po celom Slovensku odchod Roberta Fica z úradu vlády, k uskutočneniu tejto požiadavky dopomohol aj jeho koaličný partner. Fico je dnes v podobnej situácii. Opäť je predseda vlády a opäť vyšlo do ulíc takmer 100-tisíc s požiadavkou na jeho odchod. Podľa bývalého predsedu strany Most-Híd sa jeho niekdajší koaličný partner zmenil a nepočúva. „Mne sa zdá, že sa už len uplatňuje technika moci," hovorí v podcaste.
„Na jednej tlačovke povedal, že Bugár podľahol tlaku ulice, ale že on bude iný. Asi ráta s tým, že protesty zosilnejú, ale on si hovorí ‚no a čo‘. A to je zlé, pretože tým pádom nejdeme dobrým smerom. Napätie bude len rásť," skonštatoval.
Robert Fico sa podľa neho zmenil aj v tom, ako pristupuje k samotným koaličným partnerom. „Momentálne pôsobí tak, že ho to vôbec nezaujíma. Napríklad povedal, že pomaličky stráca poslancov, lebo dve koaličné strany bačujú ako bačujú a že to nie je premiérska téma. Lenže je to téma pre predsedu vlády. Preto hovorím, že sa zmenil."
-
Aj keď zákonom sľubujú podporu Huliakovci aj poslanec Hlasu Roman Malatinec, hlasovanie v parlamente je neisté - nesmel by totiž chýbať ani jeden koaličný poslanec, a to ani pre chorobu. Čo sa stane, ak by koalícia nebola schopná schváliť zákony, sme sa v dnešnom podcaste pýtali šéfa LOZ Petra Visolajského.
Opozícia totiž hlasovanie za zákony podmieňuje predčasnými voľbami.
Nahrával Peter Hanák.
-
Ako si kúpiť jazdené auto bez vlastných peňazí a rýchlo? Na túto otázku hľadajú odpoveď mnohí. V tejto epizóde sa dozviete, ako funguje kúpa auta na lízing od lídra trhu. S regionálnym riaditeľom spoločnosti Mariánom Adzimom sa zhováral Ďuro Sabo.
Marián Adzima, regionálny riaditeľ ČSOB Leasing, v novej epizóde podcastu Autobazar.EU odpovedá na otázky súvisiace s lízingom jazdených áut. Čo to vlastne je, ten lízingový úver? Ako dlho trvá schvaľovanie a čo sa deje v prípade, že nemám peniaze na nasledujúcu splátku? Ako je to s poistením, výškou splátky v priebehu času? Odpovede na všetky tieto a mnohé ďalšie otázky sa dozviete v rozhovore.
-
Aké zaujímavé udalosti sa stali vo svete ekológie a environmentalizmu za ostatný mesiac? Čo by ste si z tejto problematiky nemali nechať ujsť?
Vypočujte si 5 správ z ekológie, ktorým sme sa venovali:
Organizácie žiadajú ministerstvo životného prostredia o celoročnú ochranu vlkovPredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter upozornil, že štát so samosprávami nerokuje o výbere miest pre skládky odpaduV Šuranoch by mala vyrásť továreň na výrobu batérií do elektromobilov, investičný projekt Šurany Industrial Park sa rozširujeNový výskum v oblasti klimatického modelovania vrhá nové svetlo na budúcnosť energetiky Národný park Nízke Tatry povolil zničenie hluchánieho tokaniska
-
Politikár je satirická diskusná relácia o politike a o tom, čo kvári a prekvapuje spoločnosť. Všetky situácie, osoby, ale aj ľudia v tomto podcaste sú vymyslené a nič sa nezakladá na pravde. Podobnosť so slovenskou realitou je čisto náhodná.
Dobrý deň, vážení diváci a diváčky, ctení poslucháči a poslucháčky a milé diváctvo a poslucháčstvo. Aktuálny diel Politikára sa bude venovať jedinej osobe - kedysi chcel byť v jadre Európskej únie, dnes jeho strana pripúšťa, že by sme ju referendom mohli aj opustiť.
Z muža, ktorý počas Mečiarovej noci dlhých nožov sedel celú noc v parlamente ako jediný zástupca opozície, sa dnes stal ten, ktorý už po druhý raz hovorí o prevrate a majdane.
Po siedmich rokoch sa proti nemu opäť stavajú desaťtisíce ľudí a žiadajú jeho odchod. Tým mužom je Robert Fico – otec Smeru a štvornásobný predseda vlády Slovenskej republiky.
Udalosti glosovali stand-up komici Samo Trnka a Jakub Gulík.
V relácii sa dozviete:
Ako sa vyvíjal Robert FicoAké sú úspechy Roberta FicaAké majdany Robert Fico doteraz spomínalČo sa vláda snaží o povestnú „dymovú clonu“?Ako hovoril premiér o protestoch kedysi a dnes
-
„Už len štyristo nových hrobov v Užhorode, ktoré zmenili park na cintorín. A má to byť len tretina tých, ktorí sa hoci v rakve no vrátili. Po zvyšku nie sú zatiaľ stopy“. Realita dnešnej Ukrajiny očami Pavla Vilčeka, ktorý vedie najväčšiu charitu na Slovensku – Spišskú katolícku charitu. Premiérovi by podľa neho pomohla „terapia Ukrajinou“.
Detail, ktorý udrie do očí každému – takmer úplná absencia mužov v produktívnom veku a množstvo čerstvých hrobov. A na otázku: „Čo potrebujete?“ jednoznačná odpoveď – „liečiť ľudské traumy spôsobené vojnou“. Momentum zachytené v reportážnej správe z čerstvej cesty na Ukrajinu.
A ak v niektorých mestách akoby ani vojnu cítiť nebolo, vyvracať to majú miestne cintoríny. Denne tam kopú nové a nové hroby.
Za obeťami Putinovej agresie pritom nezostávajú len mŕtvi vojaci, ale aj rodiny bez otcov, manželov, synov či bratov.
„A hoci mŕtvym už pomôcť nedokážeme, stále sú tu ich rodiny a blízki. Tí potrebujú našu pomoc viac ako kedykoľvek predtým“.
Z Ukrajiny sa čerstvo vrátila najväčšia charitatívna organizácia na Slovensku – Spišská katolícka charita. A hoci sa stará najmä o núdznych, v kontexte toho, čo sa deje v posledných dňoch a týždňoch na Slovensku, verejne dala podporu „nenásilnej forme vyjadrenia občianskych postojov“, „pokojným zhromaždeniam“ a „demokratickým hodnotám“. Odmietla rovnako „akékoľvek rozdeľovanie spoločnosti“.
Len dva dni pred vyhlásením tu z úst premiéra zaznelo, že na námestiach kričí tretina Ukrajincov!
Charita nielen ako pomocná ale i ochranná ruka pre tých v núdzi i napádaných politikmi? Na tému sa pozrieme s Pavlom Vilčekom, ktorý vedie spišskú charitu.
„Mestá a dediny bez mužov, a ak, tak v uniformách“, rozvíja „do oči bijúce“ detaily z Ukrajiny Pavol Vilček.
V Užhorode, ktorý je od frontovej línie vzdialený na vyše tisíc kilometrov, vojna podľa neho už aj park mení na cintorín. „Už tam je nejakých štyristo nových hrobov. A miestni hovoria, že z ďalších toľko obetí vojny ani nemali čo pochovať“, rozpráva riaditeľ charity.
Tragédiou vojny sú detské siroty, na ktoré upriamuje pozornosť Vilček. „Len v Mukačeve sa staráme o stopäťdesiat detí“, uvádza. A za ich príbehmi nie sú len padlí otcovia, ale aj tragédie matiek, ktoré to nezvládli.
„Naše psychologičky poznajú bolestné prípady žien, matiek, ktoré sa pre besnenie ruských vojakov v prvých dňoch agresie upili k smrti“, pokračuje Vilček. Hovorí pritom o obetiach, ktorých psychika neuniesla následky hromadného znásilňovania.
„Musím povedať, že najnúdznejší ľudia Európy sú dnes na Ukrajine a v charite sa im snažíme pomáhať“, rozpráva Pavol Vilček.
Majú pritom skúsenosť, že neraz ich ľudia odkázaní na pomoc označovali až výrazom „Bog“. „Keď sa zrazu zjavili s pomocou, pre tých ľudí boli doslova Bohom. V beznádeji už ani nevideli svetlo na konci tunela. A zrazu niekto príde, dokonca zo Slovenska, a prinesie im pomoc“, vykresľuje položenie Ukrajincov zasiahnutých Putinovou agresiou.
„To najhoršie, čo vidím na Ukajine, je nenávisť. My si to nedokážeme predstaviť, koľko je v nich nenávisti. Voči Putinovi, Rusom. Voči okupantom, ktorí k nim prišli“, pokračuje Vilček.
Terapia Ukrajinou pre slovenského premiéra
Čo hovorí na fakt, že s týmto nenávideným Putinom sa stretáva premiér Fico, pýtam sa riaditeľa Vilčeka. Nekazí Charite týmto príklonom k Moskve ich misiu medzi Ukrajincami?
„Oni sú na pomoc odkázaní. A bežní ľudia, s ktorými som sa stretol politiku neriešia. Oni trpia. Keď trpíte, neriešite nejakého premiéra zo Slovenska“, hovorí. Dodáva, že jeho skúsenosť je zo západu Ukrajiny. „Istotne, keby sme šli viac na východ – už do Kyjeva, či bližšie k...
-
Premiér Robert Fico v otázke konfliktov vo vládnej koalícii zaujal strategickú pozíciu, hovorí v podcaste politológ Erik Láštic. „Robert Fico v podstate už našiel a označil vinníkov koaličnej krízy. Na tlačovej konferencii, ktorá sa dotýkala novely ústavy, niekoľkokrát zopakoval, že za pád vlády a potenciálne predčasné voľby bude zodpovedať Hlas a SNS," vysvetľuje v podcaste s tým, že ak šéf Smeru zameria pozornosť na tieto obe strany môže im „vykradnúť" voličov.
Podľa Láštica je predseda vlády pripravený na všetky scenáre - aj rekonštrukciu vlády, prípadne aj predčasné voľby. „V nejakom momente, a pôdu na to už má už dlhé týždne pripravenú, môže Robert Fico povedať „stačilo". Ak začne strana Smer strácať preferencie a koaličná kríza a hádky sa budú prejavovať aj na podpore Smeru, tak to môže premiér veľmi rýchlo ukončiť," vysvetľuje odborník.
Témou je aj vylúčenie dvoch poslancov z Hlasu - Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša - ktorému nerozumie ani sám premiér. Respektíve to vyplýva z jeho vyjadrenia v Sobotných diaológoch: „Keby nás bolo sto vo vládnej koalícii tak si viem predstaviť, že sa s niekým rozlúčime, ale je nás 79 a dvoch už vylúčili a ešte stále nie je vyriešený problém s Rudolfom Huliakom (nezaradený) a ďalšími dvoma."
Podľa Láštica mohol byť Hlas pri vylúčení motivovaný obavou, že ak nezakročia teraz rázne, tak sa im zosype strana. Podľa odborníka, ale teraz musí šéf strany znášať následky.
Moderuje Denisa Hopková.
-
Onkológ Štefan Korec predstavuje inovatívny AI systém, ktorý môže túto situáciu zásadne zlepšiť, v rozhovore pre Živé.sk. V novom dieli podcastu SHARE vysvetľuje o tom, ako umelá inteligencia môže transformovať zdravotníctvo na Slovensku. Rozpráva sa s ním redaktor Živé.sk Maroš Žofčin.
V podcaste hovoríme o týchto témach:
Ako umelá inteligencia dokáže každý rok zachrániť tisíce životov.Akým spôsobom AI systém dokáže ušetriť zdravotníctvu Slovenska až 900 miliónov eur ročne.Prečo AI funguje ako asistent lekára a nie ako jeho náhrada.Aké sú aktuálne kroky projektu a očakávaný časový harmonogram implementácie.Akú úlohu zohráva financovanie z Európskej únie pri realizácii tohto projektu.Súvisiace odkazy:
https://zive.aktuality.sk/clanok/LeavMdM/z-chvosta-do-vedenia-novy-ai-system-moze-dostat-nase-zdravotnictvo-na-popredne-priecky-eu-rozhovor/
Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.
-
Tragédia v Spišskej Starej Vsi kde mladý páchateľ zavraždil učiteľku i spolužiačku sa môže zopakovať. "Toto je systémový problém, ktorý musíme vyriešiť a kým nevytvoríme systém starostlivosti o takýchto rizikových či zraniteľných mladých ľudí, tak dovtedy budeme paralyzovane čakať, kedy sa niečo takéto udeje znova, hovorí šéf internetovej poradne pre mladých IPčko Marek Madro. V dnešnom Ráne Nahlas budeme hovoriť o pozadí tejto tragédie, ale najmä o zlyhaní systému, ktorý by mal chrániť naše deti.
"Trendy, ktoré pozorujeme vo svete, trendy teroristických útokov ako prejavov rastúcej radikalizácie, tak oni sa postupne presúvajú aj sem - k nám, a naša spoločnosť, náš systém a ani naše školstvo na to vôbec nie sú pripravené," varoval v Ráno Nahlas ešte v lete minulého roka šéf internetovej poradne pre mladých IPčko Marek Madro.
No a to radikálne zlo pred ktorým varoval napokon s plnou silou aj naozaj udrelo. 16teho januára v Spišskej Starej Vsi študent druhého ročníka gymnázia v priebehu niekoľkých minút brutálne zavraždil svoju učiteľku ako i svoju spolužiačku, pričom ďalšiu študentku - ktorá kamarátku bránila vlastným telom, ťažko zranil.
Toľko chladné fakty, čo sa však za nimi naozaj skrýva?
"Tento prípad je inštitúciami veľmi podrobne zmapovaný. A áno, myslím si, že k tomuto prípadu naozaj nemuselo prísť," konštatuje šéf IPčka.
Ako sa teda mohol jeden mladý človek takto zradikalizovať až do úlohy chladnokrvného vraha - a nikto si to naozaj ani nevšimol? Ako je možné, že systém, ktorý by mal chrániť tých najbezbrannejších v našej spoločnosti - deti, takto fatálne zlyhal? Prečo po bratislavskej Zámockej, Parchovanoch, Vrútkach systém opäť zlyhal a vyprodukoval smrteľnú tragédiu v Spišskej Starej Vsi?
Ako teda zmeniť systém, aby sa podobné prípady - v čo najväčšej možnej miere eliminovali, tak aby sme našim deťom - neraz stojacim doslova na samej hrane životných útesov, dokázali poskytnúť kompetentnú a ozaj včasnú pomoc? A kde a prečo sa medzi mladými mužmi rozmáha kult mizogýnie?
"Odborníci, s ktorými o prípade diskutujeme, tam vidia filozofiu pravicového extrémizmu nového moderného typu. A takýchto mladých ľudí je na Slovensku naozaj veľa. Teda presnejšie, sú ich desiatky. Len my sme sa za ostatný rok stretli s tridsiatkou takýchto ľudí, s ktorými pracujeme," hovorí Madro a dodáva: "Tých útočníkov je asi jedno percento zo všetkých tých zradikalizovaných mladých ľudí, ale vidíme, že sa nám to deje a obáva sa, že sa to aj diať bude. My môžeme len vytvoriť systém, ktorý začne nás i mladých ľudí efektívne chrániť. Tak, aby tých obetí bolo čo najmenej."
Ráno Nahlas, o pozadí tragédie v Spišskej Starej Vsi - vo všetkých jej súvislostiach. So šéfom internetovej poradne pre mladých IPčko psychológom Marekom Madrom. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
-
Už len z toho, čo sme počuli, je zrejmé, že je to na politickú objednávku, tvrdí o správe SIS, ktorou sa zaštiťoval premiér, keď označil občianske protesty za snahu o protištátny prevrat bývalá premiérka Iveta Radičová. SIS podľa nej nie je tajnou službou, ktorá garantuje bezpečnosť Slovenska a jeho občanov. "Dôverovať jej, tak to chce veľkú dávku fantázie," dodáva expremiérka. A ako hodnotí aktuálneho premiéra Fica?
Slovensko zažilo veľké protivládne demonštrácie. Premiér ale demonštrantom odkazuje, že republiku si rozvracať nenechá a šíri teórie o protištátnom prevrate. Robert Fico je majstrom zástupných tém a odvádzania pozornosti od jeho neschopnosti vládnuť, tvrdí v rozhovore pre Aktuality expremiéra Iveta Radičová.
"Rozprávať o štátnom prevrate z dôvodu protestov v uliciach? Veď to je choré a úplne scestné," tvrdí expremiérka Radičová.
Do teórií o majdanizácií spoločnosti však premiér zaplietol aj našu tajnú službu - s celou jej neslávnou minulosťou a teda i relevantnými pochybnosťami o dôveryhodnosti SIS. "SISka vstupuje do politiky spôsobom, ktorý nezodpovedá úlohe a pozícií tajnej služby." reaguje Radičová.
Slovensko sa ocitlo vo víre udalostí, v ktorých nastupujúcu konsolidáciu, rozpadajúcu sa vládnu väčšinu a kolabujúci štát, strieda premiérov výlet za Putinom, jeho konflikt so Zelenským a nastupujúcimi masovými občianskymi protestami. Tie však Robert Fico označil za protištátny prevrat a svoju teóriu podporil aj utajenou správou SIS. Napriek údajnej vážnosti situácie, sa však už o pár dní vrhol do témy definovania manželstva či zákazu adopcie homosexuálnymi pármi.
"Všimnite si ako často strieda určujúce témy. Najprv prehlušoval témou zlej Ukrajiny, ktorá nám nechce pustiť plyn, potom protištátny prevrat a následne téma muž a ženy. To všetko preto aby prehlušil realitu dňa, že sa mu rozpadá vládna koalícia, nevie riadiť spoločnosť, nevie konsolidovať verejné financie ani reštartovať ekonomiku," dodáva expremiérka Radičová.
Aktuality Nahlas, dnes s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou. Reč bude aj o možnosti predčasných volieb a stave opozície. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
-
Na Slovensku sú capovia záhradníkmi a nedospelí pomstychtiví ľudia ničia to, čo iní dlho budovali, hovorí herec Milan Ondrík. Vo filme Černák vidí veľa paralel so súčasnosťou, poukazuje napríklad na vedenie SIS. Vláda nám podľa neho predhadzuje rozbušky, aby prekrývala zdražovanie a ďalšie problémy. Herci SND sa chcú stretnúť s riaditeľkou, ale zatiaľ nedostali odpoveď.
V podcaste s Milanom Ondríkom sa dozviete:
– od 2. minúty – ako reaguje na tvrdenia ministerky kultúry, že herci sú koordinovaní zo zahraničia;
– po 4:00 – že na Slovensku zažívame komédiu šarlatánov;
– od 10:00 – ako sa u nás nedospelí a pomstychtiví ľudia ničia to, čo sme na Slovensku 30 rokov budovali;
– po 11:30 – či sa Robertovi Ficovi darí rozdeľovať aj rodiny;
– od 12:30 – že film Černák má presahy do súčasnosti napríklad cez problém s politickým zneužívaním SIS;
– po 15:00 – ako vláda spochybňuje náš zdravý rozum a realitu;
– od 17:00 – ako argumentuje, že štát dal peniaze na film o mafiánovi a nie o hrdinovi SNP;
– po 20:00 – do akej miery film Černák zobrazuje realitu a ako sa s ňou odlišuje;
– od 22:00 – či zahral Černáka pravdivo alebo do postavy vniesol aj seba;
– po 24:00 – že najabsurdnejšie situácie z filmu sú práve tie, ktoré sa naozaj stali;
– od 25:30 – či by súd mal Mikulášovi Černákovi uveriť, že sa v base naozaj polepšil;
– po 27:00 – či je pravda, že Černákovi kumpáni si nič neodsedeli;
– od 28:00 – či z Černáka pri osobnom stretnutí necítil túžbu po pomste;
– o 29:00 – že šanca na to, že bývalého bossa a viacnásobného vraha pustia, je reálna;
– pred 29:30 – či by Mikuláša Černáka pustil prednášať mladým ľuďom o prevencii zločinu;
– po 30:30 – aká je atmosféra v Slovenskom národnom divadle pod Zuzanou Ťapákovou;
– od 31:00 – že herci sa chcú rozprávať s riaditeľkou, ale ona nereaguje;
– po 31:30 – že v divadle sa vyhadzuje a je v ňom veľmi veľa problémov;
– od 32:30 – že funkcionári sa vymenia, ale herci zostanú;
– po 33:30 - čo sú jeho červené čiary a čo by bolo, ak by odišli v divadle vymenili hercov;
– okolo 34:00 – či by sa našli herci, ktorí by hrali to, čo chcú politici.
-
Oznamovanie možnej korupcie, prístup k životu počas futbalovej kariéry, čo robiť, keď sa raz profesionálny futbalový život skončí a prečo obrancovi Slovana Bratislava Césarovi Blackmanovi niet čo závidieť.
Nie je všetko len o futbale, priamo kopaní do lopty na zelenom trávniku a o tom, čo sa deje na ihrisku či aký výsledok uvidíme po konečnom hvizde na svetelnej tabuli. Futbalisti žijú svoje životy aj mimo trávnika a celý futbalový život je oveľa komplexnejší, ako by si človek mohol pomyslieť.
Slovenským futbalistom a futbalistkám pomáha u nás, okrem iných, aj Únia futbalových profesionálov (ÚFP), ktorá už viackrát podala svojim klientom pomocnú ruku, keď sa ocitli v neľahkej situácii, no takisto pomáha šíriť dôležitú osvetu pre futbalistov, ako by mali pristupovať k životu mimo ihriska alebo ako sa pripraviť na život po kariére.
V 23. epizóde podcastu Kam si to kopol? na ŠPORT.sk sa futbalový redaktor Ján Jasenka a moderátor Marián Lontoš porozprávali s generálnym sekretárom ÚFP Branislavom Bolechom, ktorý tiež prezradil, prečo niet čo závidieť obrancovi Slovana Bratislava Césarovi Blackmanovi alebo akú má úlohu aplikácia Red Button.
-
Viac ako pol milióna. To nie je stav na bankovom účte, ale počet jeho fanúšikov na sociálnych sieťach. Peter Altof otvorene hovorí o tom, komu pomáha a čo má s tým spoločné jeho sestra či kamaráti. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.
Ako 18-ročný sám seba položartom označoval za sexsymbol a filantropa. Dnes má Peter Altof o desať rokov viac a stále rovnakú prezývku Explo. Medzitým mu pribudli státisíce followerov, podnikanie, práca v rádiu aj pred televíznymi kamerami. Aj skúsenosti s pomáhaním.
Keď youtuberi rozdávajú neznámym ľuďom na ulici obrovské sumy, Explo to považuje viac za šou. Za videami MrBeasta, najpopulárnejšieho človeka na Youtube s 347 miliónmi sledovateľov, vidia kritici len biznis zameraný na získanie pozornosti a ďalších fanúšikov. No podľa Petra Altofa je tam aj iný rozmer: „Pokiaľ spraví video, kde rozdá milión a zarobí na tom dva, a potom príde ďalšie video, zase rozdá milión a zase zarobí milión a pol, tak som s tým v pohode. Je to super, lebo veľa ľudí zarobí milión a nechá si milión.”
V podcaste sa dozviete:
• kde Peter Altof silvestroval ako dobrovoľník;
• ako pomáha ľuďom bez domova;
• komu posiela peniaze na školné;
• kto má najväčší vplyv na jeho rozhodovanie;
• ako sa dostal k podpore zdravotných klaunov s červenými nosmi;
• či pomáha radšej vlastnými rukami alebo storkou na Instagrame.
Kto je Peter Altof?
Peter Altof známy ako Expl0ited, skrátene Explo, je slovenský influencer, youtuber, vloger a moderátor. V roku 2013 začal komentovaním hier a pridávaním fotiek jedla či spolužiakov na Instagram. S takmer miliónom odberateľov je dnes druhým najúspešnejším autorom videí na slovenskej Youtube scéne.
V televízii moderuje detský vzdelávací program Superveda, kde humorným a hravým spôsobom odpovedá na vedecké otázky. Vydal zbierku poézie Nie som básnik.
Impact Talks
V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.
Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.
Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.
-
„V Slaviansku sme postavili humanitárne centrum. Z recesie sme ho nazvali Slovenské a žiadne iné. Chceli sme sa postaviť tomu „slovenskému“, ktoré presadzuje ministerka Šimkovičová. Ako Slováci sa nechceme nechať zahanbiť, že budeme vyzerať ako kolaboranti. Ako niekto, kto zastavuje humanitárnu pomoc, kto prestáva pomáhať Ukrajine. Ako jednoduchí ľudia z Oravy či z východného Slovenska sme sa rozhodli vybudovať toto humanitárne centrum“, tvrdí študent práva Marek Janiga, ktorého svojho času kritizoval premiér Robert Fico.
Ak je doma aj v nevyberanom slovníku jedného premiéra, za hranicami sedí za jedným stolom s prezidentom a preberá si cenu za líderstvo. Ak si na ňom Robert Fico všimol tak mladícke vyrážky, Petr Pavel svojou prítomnosťou ocenil jeho inšpiratívnosť, úspech a pozitívny vplyv na spoločnosť. Všetko hodnoty, ktoré podčiarkuje ocenenie, ktoré nesie pomenovanie po ďalšej výraznej osobnosti svetovej diplomacie Madeleine Albrigtovej a odovzdáva ho pražská pobočka amerického Aspenovho inštitútu.
Mareka Janigu si všimla ako humanitárneho pracovníka a študentského senátora Univerzity Komenského, ktorý na pomoc Ukrajincom napadnutých Putinom založil mimovládku United for Help.
Príbeh líderstva a odvahy, ktorý si podľa Aspen inštitútu zaslúži uznanie, zvlášť v týchto náročných časoch.
Práve tento Marek Janiga nám bude robiť spoločnosť v dnešnom podcaste.
„Podarilo sa spojiť ľudí naprieč vierovyznaniami, názormi, pravica, ľavica, liberáli, progresívci, konzervatívci...Spájajúcim prvkom bola pomoc druhým. Začalo sa to formovať po tom, ako Rusi vyhodili do vzduchu v Chersone priehradu“, hovorí študent a humanitárny pracovník Janiga.
Na Ukrajine udržiava a zo zbierok podporuje dva projekty. V Chersone a v Slaviansku. Prvý predstavuje upravené podpivničené priestory miestneho chrámu, v ktorých je päťdesiatka lôžok. V Slaviansku zas humanitárne centrum.
Už nie bratia, ale kolaboranti – kvôli Ficovi
Pri svoje ostatnej ceste na Ukrajinu, z ktorej sa vrátil len v piatok, počúval medzi Ukrajincami aj zmienky o krokoch premiéra Roberta Fica a jeho ľudí smerom k Putinovi, k prezidentovi Zelenskému, či vyhrážky zastavenia štátnej humanitárnej pomoci a vetovania pomoci EÚ.
„Každý vedel, že je tam nejaký Fico, tým, že rozdúchal konflikt s prezidentom Zelenským. Dokonca vedeli také detaily, že bol niekde vo Vietname, v zlatej vani. Veľmi nepríjemne sa mi to počúvalo“, hovorí.
Ešte nepríjemnejší však bol pre Janigu fakt, ako sa na Ukrajine vyvinul pohľad na Slovensko. „Predtým nás vnímali ako jedných z najbližších spojencov, ako skutočných bratov. Teraz sa na nás pozerajú ako na semikolaborantov, ako na tých, čo sa stretávajú s Putinom, legitimizujú názory Ruskej federácie“, ilustruje Marek Janiga.
Keď slovo biskupov zostáva prázdnym
Študentovi práva, ktorý je aktívnym kresťanom, chýba v tejto situácii aj jasné stanovisko biskupov. „Cirkev potrebuje zaujať jasný postoj“, hovorí. Nedávne stanovisko katolíckych biskupov označil za „nič nehovoriace prázdne gesto“.
Reaguje pritom na list biskupov, v ktorom apelujú na vládne strany, opozíciu, kultúrnu obec a dokonca i na médiá, aby „kompetentne, spravodlivo, zodpovedne a v duchu služby celej spoločnosti pristupovali k svojim vyjadreniam i rozhodnutiam a nezohľadňovali vlastný prospech a záujmy pred verejným dobrom“.
„Myslím si, že aj podľa biblického: buďte horúci, alebo buďte studení. Keď ste vlažní, je to akoby nič“, hovorí.
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
- Mostrar mais