Episódios
-
To był eksperyment rewolucyjny. Polka została postawiona na czele zespołu doświadczonych handlowców dużej korporacji w stolicy Hiszpanii. Iza Dudzicz opowiada, jak uporała się z tym niezwykłym wyzwaniem i jakie były jego konsekwencje. Polka od dzieciństwa związana z Hiszpanią, w rozmowie z Patrycją Sałacińską, wskazuje też, czego Polacy i Hiszpanie mogą się od siebie uczyć.
Podcast został zrealizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
-
Opowieść Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego o życiu w Waszyngtonie toczy się między ogródkiem warzywnym Michelle Obamy i tęsknotą za dobrym majonezem, a poważnym pytanie o wychowanie dziecka gdzieś "pomiędzy": Polską a USA. Dziennikarze opowiadają o fascynacji USA i życiu Polaków za granicą, którzy nie są emigrantami, a jednak znaczną część życia spędzają poza krajem.
Podcast został zrealizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
-
Estão a faltar episódios?
-
Każda pomoc, każdy wpis i artykuł na temat sytuacji w Ukrainie jest na wagę złota, uważa Monika Andruszewska. Opisuje pomoc niesioną bezpośrednio Ukraińcom, która umożliwia im walkę, ale także powstrzymuje zbrodnie dokonywane przez Rosjan. Aktywistka, dziennikarka, była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność. Podkreśla, że jest to też czas próby człowieczeństwa każdego, kto widzi, co dzieje się na froncie.
Podcast został zrealizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
-
Ok. 5 milionów Brazylijczyków mówi po polsku. Wśród nich jest dr Fabricio Vicrovski, historyk, ale także aktywista działający na rzecz uznania języka polskiego za niematerialne dziedzictwo kulturowe Brazylii. W kilkunastu gminach jest to już język współurzędowy. Dzięki temu spuścizna imigrantów z Polski jest utrwalana, a nawet przestaje być powodem do wstydu, co było skutkiem ustaw sprzed prawie wieku. Historyk opowiada o fenomenie tego języka, jego znaczeniu i przyszłości.
Podcast został zrealizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
-
Lekarze od ponad 200 lat stanowią ważną część polskiej emigracji. Emigracja lekarzy na większą skalę zaczęła się w czasie zaborów, wojen i wichrów dziejowych. Dziś decydują o tym głównie czynniki ekonomiczne oraz możliwość realizacji kariery naukowej za granicą. Polscy lekarze, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, stają się elitą swoich drugich ojczyzn, ale nie zapominają o korzeniach i kraju przodków.
By podkreślić rolę lekarzy w społeczności Polaków za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało książkę „Polscy medycy światu”. Opisano w niej sylwetki kilkudziesięciu wybitnych lekarzy o polskim rodowodzie pracujących na różnych kontynentach i w różnych częściach świata. Łączy ich to, że chcieli bezinteresownie nieść pomoc medyczną i służyć drugiemu człowiekowi. Równocześnie rozumieli polskość i oddanie sprawie narodowej jako codzienne poświęcenie praktyce i idei niesienia pomocy. W podcaście prezentujemy sylwetki polskich lekarzy pracujących za granicą współcześnie, którzy spotkali się na VII Kongresie Polonii Medycznej w Krakowie.
Podcast został zrealizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
-
Waldemar Bieniecki mówi o umierających mediach polonijnych w USA i mówi o stracie, którą byłoby ich utracenie. Rajmund Klonowski z Kuriera Wileńskiego przekonuje do współpracy między mediami, wykraczającą poza okazjonalne spotkania w Warszawie. Teresa Sygnarek, Prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych, podkreśla, że entuzjazm, zaangażowanie, a nawet poświęcenie twórców nie wystarczą, by media te przetrwały. Konieczne jest wsparcie nie tylko finansowe, ale także warsztatowe, o czym podczas VII Forum Mediów Polonijnych mówiła Anna Sochańska, dyrektor departamentu współpracy z Polonią i Polakami za granicą.
Podcast został zrealizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.