Episódios
-
Znovu někoho učit italštinu. Takové přání měla na Ježíškova vnoučata 100letá Jarmila Janešová, která se podílela na vzniku mnoha jazykových příruček a byla také dlouholetou překladatelkou. V domově pro seniory v Kůsově na Prachaticku, kde teď žije, žádného zájemce o výuku italštiny bohužel nenašla. Přání se jí splnilo až díky našemu charitativnímu projektu Ježíškova vnoučata.
-
Estão a faltar episódios?
-
Nový mandát, nový tým. Donald Trump už má jasno, s kým chce vládnout. A tak přišel čas se na některé tváře podívat zblízka. Musk, Kennedy, Rubio. Tři Trumpovi muži a co od nich čekat – to ví a řekne zahraniční reportér serveru Voxpot Matěj Schneider. Ptá se Matěj Skalický.
-
Je správné, aby se systém emisních povolenek rozšířil na benzin, naftu a na vytápění domů a bytů? Proč vláda otálí s jeho uzákoněním, když právě Česko před dvěma lety přispělo k dohodě na příslušné evropské směrnici? Jaké by zavedení povolenek na dopravu a vytápění mělo dopady? A co pro Česko znamenají závěry světové klimatické konference COP29? Tomáš Pancíř se ptal ekologického poradce a bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka.
-
Schyluje se ve válečném střetu Izraele a hnutí Hizballáh k dohodě o příměří? Skončilo už na delší čas období, kdy dodavatelé energií v Česku přicházeli s cenově výhodnějšími nabídkami? A proč musí horská služba znovu a znovu zachraňovat turisty, kteří se v současném chladnějším počasí vydávají na horské túry jen tak nalehko?
-
Jak vážné připomínky má Nejvyšší kontrolní úřad ke stavu a opravám silnic první třídy a jak na tyto výtky odpovídá Ředitelství silnic a dálnic? Jaký závazek vyplývá z nové mezinárodní klimatické dohody pro EU včetně Česka, pokud jde o finanční příspěvky na pomoc rozvojovým zemím? A proč podle aktuální zprávy České školní inspekce tolik žáků a žákyň prvních tříd přichází na základní školy bez některých důležitých dovedností?
-
Získala japonský Řád vycházejícího slunce a působí jako mezinárodní poradkyně japonské vlády pro jadernou regulaci. Od začátku války na Ukrajině na svém Twitteru pravidelně informuje o radiační situaci na okupovaném území. „Kdyby se Putin rozhodl pro použití jaderné zbraně, do hodiny má po Petrohradu i Moskvě. To ho odradí,“ vysvětluje Dana Drábová, proč se takové situace nebojí. Jak by vypadal zásah atomovou zbraní? A jak bezpečné jsou české elektrárny?
-
Paní Evě Friedrichové bylo letos 93 let. Žije v domově v Letinech na Plzeňsku. V 50. a 60. letech pracovala v Československém rozhlasu. Od Ježíškových vnoučat dostala knihu o rozhlasu a také své tehdejší hlášení. Po 56 letech tak slyšela svůj hlas. „Já jsem byla ukecaná. Já jsem to strašně milovala. Pro mě to byl job. To nebyla práce,“ reagovala paní Eva na ukázku.
-
Přestřelky s vlivnými byznysmeny a politiky, rovnost, právní stát, varování před silou Ruska, ale i ochrana dat, spotřebitelů a médií. Končící místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v Bruselských chlebíčcích hodnotí a bilancuje svoji poslední dekádu. Končí v politice úplně?
-
„Billboardová mafie“ obviněna. Co všechno dělá trojice mužů pro to, aby bránila svůj nelegální byznys? Jak dlouho už to trvá? A co na ně má teď policie? To zjišťoval Vojtěch Gavriněv, reportér z investigativní redakce Radiožurnálu. Ptá se Matěj Skalický.
-
V roce 1943 nebo spíš 1944 vzal Evžen Novák své malé dcery Ruth a Milušku a odvezl je z domovské Ostravy k vzdáleným známým na statek v Trojanovicích. Židovskou manželku Amálii už předtím ukryl v ostravské nemocnici, neboť se bál, že bude muset i s dcerami (podle takzvaných norimberských rasových zákonů „židovskými míšenkami“) nastoupit do transportu. Příběhy 20. století jsou tentokrát věnovány dětem, které prožily za nacismu část dětství v úkrytech a odtrženy od rodičů.
-
Bejrút o víkendu zasáhly další izraelské střely. Na místě jsou desítky mrtvých a raněných. Do metropole Libanonu se přitom v uplynulých týdnech uchýlilo už přes milion vnitřních uprchlíků. V centru metropole přebývají tisíce lidí, kteří utekli před bombardováním jihu Libanonu a jižních předměstí Bejrútu. Jejich vesnice a domy už srovnala izraelská armáda se zemí a v zemi narůstá zoufalství. Přestože mají dočasnou střechu nad hlavou, perspektiva návratu se jim vytrácí.
-
Představuje klimatická dohoda z konference v Baku významný posun vpřed, nebo jsou rozvojové státy ze závěrů summitu právem rozčarovány? Jak dohodu hodnotí dárci přislíbené pomoci rozvojovým zemím? Jaké lekce vyplývají z rekonstrukce pražského Barrandovského mostu z pohledu jejího expertního garanta? V čem jsou výhody UHPC betonu, který se použil a oproti plánu stavbu prodražil? A jakou odezvu měla sobotní potravinová sbírka v rámci podzimního kola tradiční charitativní akce?
-
„Zatímco Vídeň a Praha byly tehdy kulturní špička, Holanďané byli v začátcích a oslovili Františka, jestli by se toho nechtěl ujmout a pomoci tam vybudovat operu. Protože tonoucí se stébla chytá a opravdu neměl jinou možnost, tak tu nabídku vzal,“ vypráví spisovatelka a scénáristka Markéta Dočekalová, jejíž nová kniha Kde domov můj mapuje život Františka Škroupa v Rotterdamu. Proč musel autor hudby české státní hymny opustit Prahu? Poslechněte si rozhovor.
-
Čtyřiadvacetiletá Tereza Hovadíková z Havířova se od svých čtrnácti let věnuje dobrovolnictví. Většinu svého volného času pomáhá hendikepovaným lidem. V roce 2022 za to získala krajskou cenu Dobrovolnice roku. Jedním z jejich klientů je Adam, který trpí spinální muskulární atrofií. V dalším díle seriálu Narozeni do svobody se jejich osudy protínají a oba hodnotí, co pro ně znamená život v demokratické společnosti.
-
Jak může západ odpovědět na raketovou hrozbu Ruska vůči Ukrajině? Jakou roli může sehrát nově zvolený americký prezident Donald Trump? Dá se očekávat, že Rusko odpálí další rakety? Co doporučují ochránci práv spotřebitelů v souvislosti s předvánočním vlnou slev v tuzemských obchodech? Jaké jsou nejčastější triky obchodníků při masových výprodejích? A proč dnes Francii čekají další demonstrace proti údajně laxnímu přístupu úřadů k případům sexuálního násilí na ženách?
-
„V každé domácnosti mladé ženy byl stroj. Protože jsme – myslím, že to můžu zobecnit – šily hlavně na své děti, a když zbyl čas, tak taky na sebe,“ vypráví spisovatelka Michaela Zindelová, jejíž nová kniha Takoví jsme byli mapuje proměny oblékání, kultury a životního stylu v komunistickém Československu. Čím byla unikátní 60. léta? Co to byl ÚBOK? A jak se autorka dostala k archivním materiálům? Poslechněte si rozhovor.
-
Devětadvacetiletý Milan Dzuriak z Chomutova byl mistrem České republiky ve skoku do výšky. Namířeno měl i na olympiádu. Jenže ho zradilo zdraví. Lékaři mu před devíti lety diagnostikovali Bechtěrevovu chorobu, chronické zánětlivé onemocnění. Se sportem skončil, založil nadační fond Cesta proti bolesti a začal pomáhat postiženým dětem. Příběh Milana Dzuriaka je další ze seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
- Mostrar mais