Episódios
-
Już po raz 28 odbędzie się turniej czytanie tekstów cerkiewnosłowiańskich. Głównym celem konkursu jest zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu Cerkwi. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Barbarą Uścinowicz doradcą metodycznym religii prawosławnej Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i organizatorem konkursu.
-
Wielkopostne Zapusty: tradycje i warsztaty kulinarne – to tytuł wydarzenia na które już w najbliższą sobotę 22 lutego zapraszają Szkoła i Przedszkole śww. Cyryla i Metodego w Białymstoku. O szczegółach tego wydarzenia, oraz działalności szkoły i przedszkola rozmawialiśmy z Grzegorzem Nazarukiem, Bożeną Winconek i Lucją Nimierowicz.
-
Estão a faltar episódios?
-
Tegoroczna akcja “Wspólne dzieło” poświęcona jest zbiórce funduszy na remont Cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku. O przebiegu i dotychczasowych rezultatach akcji rozmawialiśmy z proboszczem parafii w Ełku ks. Rafałem Łaszczukiem.
-
Prawosławne nabożeństwa stanowią niewyczerpalne źródło bogactwa treści i piękna. Teksty liturgiczne, śpiewy oraz obrzędy mają swoje znaczenie, które – im je bardziej rozumiemy i odczuwamy – nabiera dla nas coraz głębszego sensu. Ihumen Pantelejmon (Karczewski) zaprasza do wspólnego odkrywania bogactwa prawosławnego nabożeństwa, piękna języka cerkiewnosłowiańskiego oraz muzyki liturgicznej. Audycja „Głos Liturgii” co dwa tygodnie. Realizacja:…
-
27 stycznia 2025 roku roku w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbył się kolejny wykład w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej. Wykład nt. “Ukryci sąsiedzi: Nieznany świat Starowierców w Polsce”, wygłosiła Dominika Wysoczyńska z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
-
Od 21 do 23 lutego w monasterze w Supraślu odbędzie się drugie spotkanie dla osób po konwersji na prawosławie oraz zainteresowanych prawosławiem. O pomyśle na tego typu spotkania, wyzwaniach, które dotyczą osób po konwersji oraz misyjnej działalności Cerkwi rozmawialiśmy z Grzegorzem Szmygą.
-
A kiedyś to było… rozmowy o życiu i Cerkwi – to cykl audycji radiowych z prawosławnymi duchownymi, którzy tworzyli historię Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W każdym odcinku programu zaproszeni goście opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z posługą duszpasterską na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Program prowadzi Jan Smyk. W tym odcinku pan Jan wyjątkowo spotkał się…
-
Prawosławne nabożeństwa stanowią niewyczerpalne źródło bogactwa treści i piękna. Teksty liturgiczne, śpiewy oraz obrzędy mają swoje znaczenie, które – im je bardziej rozumiemy i odczuwamy – nabiera dla nas coraz głębszego sensu. Ihumen Pantelejmon (Karczewski) zaprasza do wspólnego odkrywania bogactwa prawosławnego nabożeństwa, piękna języka cerkiewnosłowiańskiego oraz muzyki liturgicznej. Audycja „Głos Liturgii” co dwa tygodnie.
-
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z marszałkiem Województwa Podlaskiego panem Łukaszem Prokorymem.
-
19 stycznia 2025 roku w katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku Jego Ekscelencja Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub przewodniczył wielkiej wieczerni. Nabożeństwo sprawowane było w ramach Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan. Po nabożeństwie z okolicznościową homilią zwrócił się do wiernych metropolita białostocki Kościoła rzymsko-katolickiego ks. abp Józef Guzdek.
-
15 stycznia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Kultury i Sztuki im. S. Moniuszki w Białymstoku przy ul. Odeskiej, odbył się pierwszy koncert w ramach 43. Prawosławnych Wieczorów Kolęd 2025. Podczas koncertu przed publicznością wystąpiły: połączony chóry dziecięce: chór Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. św. Gabriela w Bielsku Podlaskim wraz z chórem Niepublicznej Szkoły…
-
Prawosławne nabożeństwa stanowią niewyczerpalne źródło bogactwa treści i piękna. Teksty liturgiczne, śpiewy oraz obrzędy mają swoje znaczenie, które – im je bardziej rozumiemy i odczuwamy – nabiera dla nas coraz głębszego sensu. Ihumen Pantelejmon (Karczewski) zaprasza do wspólnego odkrywania bogactwa prawosławnego nabożeństwa, piękna języka cerkiewnosłowiańskiego oraz muzyki liturgicznej. Audycja „Głos Liturgii” co dwa tygodnie.
-
13 stycznia odszedł do Pana śp. ks. mitrat Anatol Ławreszuk, rezydent parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. 15 stycznia Boskiej Liturgii i obrzędowi pogrzebu w Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup białostocki i gdański Jakub. Zapraszamy do wysłuchania relacji z uroczystości pogrzebowych.
-
Tegoroczna akcja “Wspólne dzieło” poświęcona jest zbiórce funduszy na remont Cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku. Parafia prawosławna w Ełku powstała w 1957 roku w rezultacie „Akcji Wisła”, gdy na te tereny przesiedleni zostali prawosławi mieszkańcy południowej Lubelszczyzny. Nieustannie trwają prace mające poprawić stan budynku, aby można było bez przeszkód sprawować w nim…
-
Kiedyś tworzyli zespół Koszyki dziś grają i śpiewają jako Souvenir. W ich repertuarze znajdują się pieśni cerkiewne, kolędy oraz kompozycje własnego autorstwa m. in. w języku białoruskim, ukraińskim, rosyjskim i polskim. O najnowszej płycie z kolędami „Załatyja Promni” rozmawialiśmy z członkiem zespołu panem Jankiem Chocha.
-
Zapraszamy na specjalny, świąteczny odcinek z cyklu “W moim mieście Białystok”. Rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach i przygotowaniach do Świąt oraz Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zastępca prezydenta – Marek Masalski oraz Radne miasta – Joanna Misiuk, Ewa Tokajuk i Anna Leonowicz złożyli najlepsze życzenia wszystkim prawosławnym białostoczanom z okazji Święta Narodzenia Jezusa Chrystusa.
-
Zapraszamy do wysłuchania bożonarodzeniowego orędzia Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego.
-
Zapraszamy do wysłuchania orędzia z okazji święta Narodzenia Jezusa Chrystusa zwierzchnika Cerkwi prawosławnej w Polsce Jego Eminencji Najprzewielebniejszego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski.
-
Szczepienia były tematem ostatniej audycji z cyklu Pytanie do specjalisty. Gościem prof. Jana Kochanowcza była prof. Bożena Mikołuć, specjalista pediatrii i immunologii klinicznej z Kliniki Pediatrii, Reumatologii, Immunologii i Chorób Metabolicznych Kości Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
-
Guzy mózgu były tematem ostatniej audycji z cyklu Pytanie do specjalisty. Gościem prof. Jana Kochanowicza był dr hab. Tomasz Łysoń, kierownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
- Mostrar mais