Episódios
-
V roce 2024 lidstvo globálně vyrobilo 40 % elektrické energie z nízkoemisních zdrojů. Údaj energetického think tanku Ember dokládá i energetickou tranzici Evropské unie. EU v roce 2024 vyrobila 71 % elektřiny ze zdrojů, které neemitují výraznější množství skleníkových plynů. Energetická transformace je nezvratný trend, Česko pořád stojí v tomto směru opodál. Proč si rádi vyprávíme o problémech obnovitelných zdrojů a jak funguje termojaderná fúze?
-
Stud ve vztahu k tělu vzniká v dětství, kdy i drobné komentáře rodičů nebo učitelů ovlivňují, jak sami sebe vnímáme. Strach z odmítnutí a touha po přijetí jsou hluboce zakořeněné a ovlivňují nás v dospělosti, třeba při návštěvě sauny nebo v partnerských vztazích. Psychoterapeut a lékař Tomáš Morcinek v podcastu Balanc vysvětluje, že stud se netýká jen nahoty, ale i našich hodnot a ideálů.
-
Estão a faltar episódios?
-
Indie-popová kapela z Vancouveru Peach Pit má na kontě čtyři alba, sbírá miliony poslechů měsíčně a vystupuje po celém světě. „Pardon, nevim, jak jsme vám to mohli udělat, ale před lety jsme tu hráli ve sklepním klubu koncert.. pak se z nás stala pořádná kapela a už jsme nikdy nepřijeli,“ znělo z pódia vyprodaného pražského klubu MeetFactory. Deset let fungování, nové album Magpie (v překladu straka) i jeho náročný proces vzniku probrali v rozhovoru pro Radio Wave.
-
Jak být dobrý i bez pánaboha a další eseje o náboženství, morálce a vědě ve svobodné společnosti – tak zní celý název nové knihy filozofa Tomáše Hříbka, která si hned po svém vydání našla cestu do pořadu Hergot!. Do studia ji přišel představit sám její autor. Přestože jde o text filozoficky vybroušený, nechybí mu lehkost a místy sarkastický ostrovtip.
-
„Občas spolu jedeme metrem do práce a děláme, že se neznáme, a na konci jízdy na něj sáhnu. Mám na Pavla míň času, než bych chtěla, ale svým způsobem jsem za to ráda, protože po něm pořád toužím,“ říká Michaela Sladká o svém manželovi Pavlovi. Míšu i Pavla můžete znát jako moderátory pořadů Houpačky a Casablanca na Radiu Wave, kde se potkali již před šestnácti lety. V hotcastu Pot vyprávěli o svém vztahu, o rodičovství a dalších sladkostech i hořkostech společného života.
-
I velká herní studia občas dokážou překvapit. V případě Bethesdy se sice spekulovalo, že chystá modernizovanou verzi čtvrtého dílu série The Elder Scrolls, ale že se s ní vytasí přímo v den jejího oznámení? To zaskočilo i Jardu, Šárku a Lukáše, kteří se do remasterovaného Oblivionu se zvědavostí sobě vlastní okamžitě vydali.
-
Hostem dada rubriky Brambora s vejcem byl tentokrát Ondřej Cihlář. Člověk narozený v Karviné o sobě tvrdí, že je milovníkem divadla a hor a také má rád cihly. Výrobní postup cihel ale Ondřej nezná a v cihlovém domě nebydlí. Na jakou chodil střední školu a jak se tam dostal? I to jsme s ním v kvalitním rozhovoru probrali.
-
Záda otočená směrem k publiku, pokukování po teniskách, ale především po vlastních a efekty přetékajících pedal boardech. Nekonečné utápění se v chlácholivém hluku. Těsně po revoluci u nás začala vznikat osobitá nezávislá shoegazová scéna, jejíž příběh vypráví nová kniha Miloše Hrocha Šeptej nahlas.
-
Tea Sofia je talentovaná česká zpěvačka a skladatelka se srbsko-litevskými kořeny. Na tuzemské hudební scéně se prosadila svým osobitým hlasem, autentickými texty a fúzí akustických a elektronických prvků. Po pěti letech od debutového alba Stani přichází s novinkou, která je intimní, příběhová a vizuálně promyšlená. Rozchodová deska Café Bar Sunset Love vychází 2. května – symbolicky hned po Prvním máji.
-
Jak používat při studiu nástroje umělé inteligence eticky a efektivně? S Honzou Kohutem, mentorem a lektorem efektivních metod učení, na které jsme se zaměřili v minulém díle, jsme tentokrát ve Studovně probrali používání AI.
-
Zuzana a Ivana s Jirkou aka nahatým ajťákem probírali, proč by se člověk neměl stydět nahatý a proč nudismus pomáhá přijmout své tělo.
-
„Naším úkolem není teď ochránit děti před hrůzou, která se na ně valí. Nějaká hrůza tu totiž bude vždycky. Hlavní téma je nedostatek napojení a nedostatek kontaktu mezi rodiči a dětmi, pocit dítěte, že není dost,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Vlaďka Bartáková. „V seriálu Adolescent se na děti neuměl napojit nikdo.“
-
Duševní onemocnění do partnerských vztahů vstupují zásadně, ať už jde o deprese, úzkosti, nebo jiná specifika. Podle Aleše Neusara, psychologa a psychoterapeuta, je klíčové, jak moc jsou tyto odlišnosti výrazné a zda je partner dokáže přijmout. Otevřenost, empatie i schopnost nést odpovědnost za vlastní potíže jsou podle něj pro zdravý vztah zásadní, říká v podcastu Moderní láska.
-
Živé Podhoubí o technologiích a americké politice se natáčelo ve výstavě Poetics of Encryption. Současné technologie nejsou jako nástroje, které mají člověku usnadnit život. Stávají se čím dál víc svébytným ekosystémem, který se bez člověka obejde. Ideové směry jako akceleracionismus, technooptimismus nebo neorekcionářství s rapidním technologickým vývojem počítají, mnohdy ale na úkor demokracie. Člověk má být překonán, případně kolonizovat další planety.
-
„Na módě jsou nejcennější příběhy z duše. Sám jsem rád nenápadný,“ říká designér Tomáš Višňovský. Výrazný talent mladé generace vyhrál s kolekcí o recidivistce Márii Lávičkové soutěž na Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Poslechněte si, jak přistupuje k navrhování a jak s tím kontrastuje jeho vlastní styl oblékání.
- Mostrar mais