Episódios

  • Thanksgiving - Święto Dziękczynienia

    Podcast otrzyma teraz nową odsłonę. Będziecie otrzymywać odcinki z podziałem na poziom zaawansowania. Już w tytule oznaczony będzie poziom językowy - odpowiednio A, B, C. Będziecie mogli więc wybrać sobie tę dawkę wiedzy, która będzie odpowiednia dla waszego poziomu zaawansowania. Zwykle uczący się wiedzą, na jakim są poziomie. Jeżeli nie zaś, to dawka wiedzy, jaką wam będę przedstawiać szybko określi także wasz poziom. Jeżeli będzie to coś zbyt trudnego, to przejdźcie do poziomu niższego. Jeżeli zaś zbyt łatwego - do wyższego.
    Obecny odcinek opowiada o historii jakże popularnego święta w Stanach Zjednoczyć - święta dziękczynienia. Z odcinka dowiecie się, jaka była historia jego obchodów i dlaczego jest tak ważne dla Amerykanów. I teraz nowość właśnie - w podcaście tematyka świąt dziękczynienia omówiona jest na 3 poziomach zaawansowania A B C. Macie możliwość wybrania części na poziomie adekwatnym dla waszego poziomu. Co więcej, macie także możliwość pobrania kart pracy i sprawdzenia słownictwa. A jaki poziom należy wybierać? Według badań optymalnie jest, kiedy nowe dla nas jest około 20%. Wówczas możemy tę wiedzę nadrobić i przyswoić. Niezależnie od poziomu jednak warto jest zrozumieć i poznać dlaczego Amerykanie obchodzą święto dziękczynienia. Zapraszam na stronę www.monikapodbielska.pl w celu pobrania kart pracy z tekstem i słownictwem i poszerzania swojej znajomości języka angielskiego.

    Rozdziały:
    00:00:00 Wstęp
    00:02:44 Level A
    00:06:36 Level B
    00:18:40 Level C
    00:28:45 Podsumowanie

  • Odcinek dotyczący czasowników frazowych z czasownikami COME i GO. Czasownik frazowy to czasownik, który w połączeniu z przyimkiem tworzą zupełnie nowe, zaskakujące często znaczenia.
    Czasowniki frazowe składają się z czasownika oraz przyimka, bardzo często stosowane są w języku codziennym. Rzeczywiście są trudne do zapamiętania. Aby je opanować najlepiej czytać je w zdaniach i zapamiętywać w pełnych kontekstach wypowiedzi. W tym odcinku wysłuchasz najważniejszych „phrasali” z COME i GO, czyli przykłady zdań oraz porównania zdań zawierających tzw. „normalny” czasownik i zdania, w których ten czasownik został zastąpiony tzw. „phrasalem”. Koniecznie pobierz kartę pracy do odcinka nr 77 ze strony www.monikapodbielska.pl . Karta pracy zawiera omawiane w odcinku czasowniki oraz zdania, które możesz czytać i zapamiętywać je w kontekście stosowania.

  • Estão a faltar episódios?

    Clique aqui para atualizar o feed.

  • Pozostaniemy w temacie przymiotników, ale tym razem nieco w innym podejściu. Zbierzemy wyrażenia utworzone z dwóch przymiotników, które tworzą barwne, często stosowane wyrażenia.
    A ponieważ przymiotniki są dwa, to wzmacnia ich znaczenie i potęguje ich wydźwięk. Takie wyrażenie, oprócz tego, że występują niezwykle często w języku codziennym bardzo chętnie wykorzystywane są w reklamie, w tytułach książek i filmów, na różnych rysunkach, w nazwach firm i produktów. Zestawienie dwóch przymiotników obok siebie pozwala na bardziej obrazowe opisanie produktu i zapamiętanie jego cech. Powszechnie wiadomo, że „jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów” dlatego w ramach karty pracy do dzisiejszego odcinka znajdziesz przykłady zdjęciowe zawierające te wyrażenia w różnych zastosowaniach. I uwaga, praktycznie wszystkie wyrażenia funkcjonują również jako tytuły piosenek. Lista piosenek w formie linków jest także w karcie pracy. Jeżeli zapamiętacie chociaż niektóre, to będzie to duży sukces. Zachęcam więc do pobrania karty pracy ze strony: www.monikapodbielska.pl/podcast/76/ i zapamiętania wyrażeń.

  • Odcinek o synonimach popularnych przymiotników opisujących uczucia – feelings, czyli jak wyrażać uczucia?
    Konstruktywna komunikacja uczuć poprzez słowa jest złożonym procesem. Ważne jest to by dokładnie określić, jak się czujemy w związku z daną sytuacją i przekazać to precyzyjnie drugiej osobie. Znajomość znaczenia poszczególnych przymiotników opisujących uczucia będzie więc podstawą budowaniu bliskich więzi z innymi ludźmi.
    Na pewno każdy uczący się zna słowa takie jak „happy”, „sad” lub „angry”. W tym odcinku wysłuchacie różnych synonimów tych przymiotników. Zastanowimy się, jak możemy inaczej wyrazić te uczucia. Zobaczysz, jak szerokim wachlarzem opisu uczuć będziesz za chwilę dysponować. Znajomość tych słów nie tylko pozwoli Ci wyrażać się bardziej szczegółowo, ale też zrozumieć wypowiedzi innych czy to w realnym życiu, czy też w popularnych serialach. Wzbogać swój język i zwiększaj swoje kompetencje! W odcinku opisuję te nowe słowa na różne sposoby, aby łatwiej było je zapamiętać. Wysłuchaj również licznych przykładów ilustrujących zastosowanie słów. Ze strony www.monikapodbielska.pl możesz pobrać kartę pracy i powtórzyć wprowadzone wyrażenia. Subskrybuj podcast i proszę o pozostawianie gwiazdek i komentarzy. Będzie to dla mnie bardzo pomocne.

  • W odcinku wyjaśnimy sobie kiedy należy używać przymiotników z końcówką -ed lub -ing. Chodzi to o przymiotniki powszechnie znane takie jak boring, interesting lub odpowiednio bored lub interested. Wiele osób uczących się angielskiego zgłasza ten problem i rzeczywiście często myli te końcówki. Dzisiaj wyjaśnimy więc tę zawiłość.
    Zapraszam na stronę www.monikapodbielska.pl podcast odcinek 74: https://monikapodbielska.pl/podcast/74/ i pobrania karty pracy, aby przećwiczyć sobie ten temat. Dzisiejsza wiedza, choć krótka stanowiła będzie podstawę do stosowania większej ilości przymiotników, które kończą się na -ed lub -ing.

  • KEEP i HOLD oba te czasowniki w swoim podstawowym znaczeniu oznaczają „trzymać”. Jednak w wyrażeniach zupełnie zmieniają swoje znaczenie.
    Ze strony https://monikapodbielska.pl/podcast/73/ możesz pobrać kartę pracy do odcinka, w której znajdziesz listę wyrażeń z czasownikami HOLD i KEEP oraz ćwiczenia. Te wyrażenia to stałe tzw. kolokacje, czyli stałe zwroty używane w języku angielskim. W karcie znajdziecie właśnie kolokacje i wyrażenia z KEEP i HOLD, zaskakujące idiomy oraz czasowniki frazowe (phrasal verbs). Znajomość tych wyrażeń i wiedza, kiedy powinniśmy zastosować KEEP, a kiedy HOLD ułatwi nam płynną komunikację w języku angielskim i pozwoli brzmieć naturalnie. Często mówimy bowiem gramatycznie, ale błędy w takich typowych wyrażeniach powodują, że nasza wypowiedź brzmi dziwnie.

  • Odcinek przybliża historię dwóch ważnych letnich świąt – Zielonych Świątek, znanych w Polsce jako Sobótki, i Bożego Ciała. Znamy nazwy tych świąt, rzadko jednak wiemy czego tak naprawdę dotyczą i jaka jest ich geneza.
    Przed odsłuchaniem odcinka pobierz ze strony monikapodbielska.pl Kartę pracy z tekstem, słownictwem i ćwiczeniami w języku angielskim. Po odsłuchaniu odcinka wraz z tekstem z Karty pracy, odsłuchaj go raz jeszcze, dzięki temu utrwalisz zdobytą wiedzę.

  • Poznajemy czasownik TAKE. Jest to czasownik, który nie tylko oznacza dosłownie „brać”, ale także tworzy wiele wyrażeń oraz tzw. czasowników frazowych. Wszystkie te zastosowania pojawiają się już nawet na niższych poziomach języka angielskiego.
    Słyszeliście na pewno o takich wyrażeniach jak „take your time” lub „take it back”. Czasownik take oznacza w każdym z nich coś nieco innego. Musimy zapoznać się z nimi, jeżeli chcemy się rozwijać w języku angielskim. Na stronie www. https://monikapodbielska.pl/podcast/71/ znajdziecie kartę pracy. Będziecie więc mogli utrwalić wyrażenia z czasownikiem TAKE oraz spróbować sił w zastosowaniu wyrażeń w prostych zdaniach.
    Zapraszam do słuchania!

  • W kościele katolickim obchodzimy Wielki Tydzień. Raz do roku mamy więc okazję porozmawiać o obchodach Wielkiej Nocy. Był już odcinek o historii i symbolach Świąt Wielkanocnych nr 28: https://monikapodbielska.pl/podcast/28/ .
    Dzisiaj opowiem Wam o tradycjach wielkanocnych na świecie. Co kraj to obyczaj czyli ‘every country has its own customs’ ale jest jeszcze takie angielskie przysłowie, które jest nieco celniejszym odpowiednikiem – One man’s meat is another man’s poison, w dosłownym tłumaczeniu – co dla jednego jest mięsem, dla innego trucizną. Co więc czynią w jednym miejscu na świecie, gdzie indziej uważane jest za kuriozalne. I o takich przeróżnych zwyczajach na świecie mamy okazję dzisiaj porozmawiać. Przypominam o możliwości pobrania tekstu ze strony www.monikapodbielska.pl w formie Karty pracy.
    Kraje i regiony o których opowiadam: THE UNITED STATES OF AMERICA, GERMANY, THE UNITED KINGDOM, WALES, FRANCE, ITALY, SWEDEN AND NORWAY, THE NETHERLANDS, GREECE, MEXICO

    Szybkie przypomnienie podstawowego słownictwa związanego z Wielkanocą:

    Wielki Post - Lent
    Niedziela Palmowa – Palm Sunday
    Wielki Tydzień – Holy Week
    Wielki Czwartek – Maundy Thursday
    Wielki Piątek – Good Friday
    Wielka Sobota – Holy Saturday
    Niedziela Wielkanocna – Easter

  • Ciężko pogodzić się nam z trwającą wojną na Ukrainie. Trudno jest myśleć o czymkolwiek innym. Dzisiejszy odcinek powstał w hołdzie dla Ukrainy. Przybliża historię Ukrainy i pokazuje, choć w dużym skrócie, jak wiele bogactw posiada. Często Ukraina kojarzona jest ze wschodem i z Rosją właśnie. Co prawda, długo była pod okupacją radziecką, ale jeszcze dłużej związana była z Polską i Litwą, krajami centralnymi bliższymi kulturowo krajom Europy zachodniej. Pobierz tekst i sprawdź słownictwo na stronie www.monikapodbielska.pl podcast odcinek 69.

  • New Year’s Resolutions , czyli o postanowieniach noworocznych, jak w nich wytrwać i jak ich nie przekładać na później, czyli o prokrastynacji .

    Co roku podejmujemy postanowienia noworoczne – New Year’s Resolutions. Niezwykle łatwo jest zdecydować o czymś nowym tym bardziej, że wszędzie dookoła mówi się o tym. Trudniej jednak jest wytrwać w postanowieniach. W dzisiejszym odcinku podcastu wysłuchaj, co może być pomocne nie tylko w wytrwaniu w postanowieniach noworocznych, ale też w osiąganiu celów. Dowiesz się również, że prokrastynacja, czyli odkładanie rzeczy na później także jest przypadłością, z którą można wygrać. Skorzystaj z zawartych porad. Odcinek jest w języku angielskim możesz więc trenować rozumienie ze słuchu. Pobierz kartę pracy z tekstem odcinka, jeżeli chcesz dokładnie poznać treść i nauczyć się nowego słownictwa – wejdź na stronę https://monikapodbielska.pl/podcast/68/

  • Czasowniki „make” i „do” to jedne z kilku najważniejszych czasowników w języku angielskim. Oba oznaczają bowiem „robić”, a więc podstawowe słowo w każdym języku. W angielskim mamy właśnie dwa określenia oznaczające „robić”. I tu powstaje pytanie – jak je odróżnić i kiedy je stosować? Make i do tworzą stałe połączenia wyrazowe. Trzeba się więc ich po prostu nauczyć. Jest to oczywiście bardzo nużące, ale wierzę, że po wysłuchaniu odcinka będzie ci już łatwiej je stosować. I tym razem, wyjątkowo, ponieważ temat jest bardzo obszerny i zbyt nużący, aby całość przedstawić w jednym odcinku podcastu zapraszam cię na mojego bloga www.monikapodbielska.pl/blog gdzie znajdziesz opracowany temat czasowników make i do w sposób bardzo obszerny. Dowiesz się, jak możemy pogrupować te wyrażenia, aby nie trzeba było się długo zastanawiać czy należy użyć „make” czy „do”. Sprawdź, że będzie to dla ciebie dużym ułatwieniem. Czaswoniki „make” i „do” to nie tylko stałe związki wyrazowe. Tworzą one także wyrażenia idiomatyczne oraz czasowniki frazowe – a czym są i jakie tworzą znaczenia z make i do – dowiedz się z odcinka 67. Koniecznie pobierz kartę pracy do odcinka 67 z www.monikapodbielska.pl aby sprawdzić, czy jesteś już w stanie poprawnie i sprawnie stosować te czasowniki w zdaniach. I koniecznie zajrzyj na instagram @monikapodbielskaangielski aby być na bieżąco!

  • Prescription, receipt, recipe – te trzy słowa bardzo często są niewłaściwie wymawiane i mylnie stosowane. W tym odcinku usłyszysz co oznaczają, jak należy je wymówić i jak używać. Nawet osoby, które spotkały się już z tym określeniami często zastanawiają się, które z nich powinno być użyte. Zapraszam do wysłuchania odcinka, w którym rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

  • Sustainable development, czyli zrównoważony rozwój – czyli co? Wyjaśnię to dokładnie w 65 odcinku podcastu. Obecnie każda firma z krajów będących członkiem ONZ ma za zadanie wdrażać założenia zrównoważnego rozwoju. Każda firma chwali się osiągnieciami z tym związanymi. Każda organizacja musi wykazać się, że robi coś w tej dziedzinie. Nawet w reklamach słyszymy już, że robimy coś dla zrównoważonego rozwoju. Managerowie Public Relalations mówią, że wykonują działania w ramach zrównoważonego rozwoju. Pojęcie to towarzyszy nam obecnie na co dzień. Niestety, niewiele osób wie, co to dokładanie oznacza. I w odcinku 65 możecie wysłuchać i zrozumieć, czym jest sustianable developement. Tekst wysłuchacie w języku angielskim, pobierzcie koniecznie kartę pracy ze strony www.monikapodbielska.pl, aby szczegółowo zapoznać się w wprowadzonymi pojęciami.
    Wierzę, że po naszym spotkaniu będziecie mogli posługiwać się w sposób świadomy terminem sustainable development. Tak jak mówiłam już wcześniej podczas naszych spotkań, opowieści po angielsku służą do nabywania wiedzy ogólnej oraz do rozwijania słownictwa i gramatyki. Jeżeli rozumiesz tylko pojedyncze słowa, to bardzo dobrze. Każde wyłowione słowo i zrozumiane to już duży sukces. Ale dzisiaj spróbuj zrozumieć całość.
    Przeczytaj rozszerzoną notatkę do odcinka i pobierz kartę pracy: https://monikapodbielska.pl/podcast/65/

  • W odcinku znajdziecie wyjaśnienie, czym różnią się często mylone przymiotniki: economic/ecnomical, ale też historic/hisotorical, electric/electrical, comic/comical, classic/classical. Nie ma tu jednej reguły, którą moglibyśmy zastosować do każdego z nich. Znaczenia każdego z tych przymiotników trzeba nauczyć się niezależnie. Są przymiotniki, które posiadają końcówkę -ic oraz przymiotniki z końcówką – ical. Są to zupełnie różne przymiotniki, nie są mylone i nie są podobne, ale wspomniane wcześniej przymiotniki rzeczywiście różnią się jedynie końcówką, a różnice znaczeniowe są między nimi spore; i sprawiają duże trudności osobom uczącym się języka angielskiego. Posłuchajcie, a te wszystkie różnice szybko wyjaśnimy. Podbierzcie również kartę pracy ze strony https://monikapodbielska.pl/podcast/64/ . Ćwiczenia pomogą Wam w utrwaleniu materiału.

  • Odcinek nr 63 podcastu dotyczy tylko jednego czasownika, ale to jakiego! - GET -
    Co prawda, GET jest jednym z czasowników, które poznajemy na bardzo początkowym etapie nauki, ale oprócz swoich podstawowych znaczeń występuje on w wielu wyrażeniach, idiomach i niezliczonej ilości czasowników frazowych. Z odcinka dowiesz się, jakie są podstawowe znaczenia czasownika GET i jakie tworzy wyrażenia. Wysłuchasz także czasowników frazowych. Jest tego bardzo dużo, więc obszerniej możesz zapoznać się tymi wyrażeniami pobierając Kartę pracy dostępną na stronie odcinka 63 - www.monikapodbielska.pl . Znajdziesz tam również ćwiczenie sprawdzające, czy sprawnie posługujesz się różnymi zastosowaniami tego czasownika. Koniecznie zaprzyjaźnij się z czasownikiem GET, ponieważ pozwala on posługiwać się językiem angielskim w sposób bardziej naturalny, taki jak w potocznej angielszczyźnie. Używając właściwie GET będziesz dobrze brzmieć i będziesz odbierany jako prawdziwy native speaker!.
    Przeczytaj notatkę i pobierz kartę pracy ze strony odcinka https://monikapodbielska.pl/podcast/63/

  • Wyrażenie „to be able to” jest bardzo ważne w języku angielskim, ponieważ pozwala nam wyrazić to, co zwykle wyraża czasownik „can” w różnych sytuacjach, w których nie możemy zastosować „can”. Czasownik „can” bowiem jest ułomny i możemy go używać w bardzo ograniczonym rodzaju zdań, tylko w czasie present simple i past simple - co bywa niewystarczające. Wyrażenie „to be able to” daje nam więc dużo swobody i wolności językowej. Możemy używać tego wyrażenia we wszystkich czasach i wyrażeniach. Znaczenie tego wyrażenia, podobnie jak znaczenie czasowników „can” i „could” jest bardzo istotne w skutecznej komunikacji i jest niezwykle często używane, niesie wiele treści. Musimy więc pamiętać o poczciwym „to be able to”, aby swobodnie móc (can/be able to) korzystać z języka. Pobierz kartę pracy ze strony www.monikapodbielska.pl odcinek 62 i sprawdź, czy potrafisz właściwie przetłumaczyć zdania.

  • Rozmowa z Bartkiem, który wykorzystuje angielski w pracy i podróży. Motywujące rozważania o sposobach na przezwyciężenie trudności w nauce, a także o różnicach w wykorzystywaniu języka w pracy i podróży.

    Wbrew pozorom posługiwanie się językiem angielskim w pracy szybko może być zupełnie łatwe, ponieważ rozmawiamy o sprawach nam bliskich. Również możemy uczyć się od naszych rozmówców. Szybko przyswajamy określenia potrzebne do nazwania procesów, z którymi codziennie pracujemy. A co sprawia największe trudności w czasie podróży? Jakie są jego doświadczenie w nauce języka? Tego dowiesz się z tej rozmowy. Bartek, które pracuje w branży medycznej dzieli się swoimi doświadczeniami w nauce języka.
    Osoba dorosła ucząc się języka obcego czuje się pewniej i szybciej zapamiętuje, jeżeli dokładnie rozumie nowy materiał. Oczywiście, słówek musimy po prostu nauczyć się, ale już konstrukcje gramatyczne możemy sobie logicznie poukładać. Posłuchaj, zainspiruj się i rozwijaj swój angielski. Jako uzupełnienie do odcinka pobierz kartę pracę ze strony www.monikapodbielska.pl i sprawdź najpopularniejsze wyrażenia slangowe w Australii.

  • Czasowniki frazowe w języku angielskim, czyli tzw. Phrasal verbs to niezbyt lubiana część języka przez uczących się. Po prostu, trudno jest je zapamiętać. Jest to przecież czasownik bazowy z przyimkiem i taka para oznacza coś zupełnie innego, niż możemy przypuszczać. Ale niestety, musimy się z nimi mierzyć, jeżeli choć trochę chcemy rozwijać się w języku angielskim. Są one stosowane bowiem niezwykle często w mowie potocznej. Oglądając filmy trudno jest nam zrozumieć treść, jeśli ich nie znamy. Po prostu, często przydają się nam w naszych wypowiedziach. Ale także dlatego, że bez ich znajomości po prostu nie będziesz w stanie powiedzieć, że jesteś już „na wyższym poziomie angielskiego”.
    Wysłuchaj najważniejszych czasowników frazowych z „look” i „see”, pobierz kartę pracy ze strony https://monikapodbielska.pl/podcast/60/ i wykonaj ćwiczenia sprawdzające. Zobaczysz, że będzie już dużo łatwiej.

  • Świat XXI wieku wymaga od ludzi nowych zestawów umiejętności i cech. Okazuje się, że stary typ uczenia, czyli zapamiętywanie i wprowadzanie ogromnych ilości informacji i wiedzy nie przekłada się na uzyskanie umiejętności koniecznych do funkcjonowania w środowisku pracy w XXI wieku. Obecnie najważniejsze z tych umiejętności to: komunikacja, kreatywność, współpraca i krytyczne myślenia. Nasz sposób kształcenia praktycznie w ogóle nie rozwijał ich, musimy więc być ich świadomi i starać się skupiać na ich wypracowaniu. Można bowiem w dużej mierze nauczyć się ich. W dzisiejszych czasach musimy być w stanie przetwarzać natłok informacji, wybierać te najważniejsze oraz, co nie jest mniej ważne, komunikować się w różnych kanałach z różnymi ludźmi pochodzącymi z różnych krajów i kultur oraz cechujących się różnymi charakterami. Musimy współpracować z nimi. Nie mniej ważne pozostaje stała i nie zmieniająca się w czasie gotowość do uczenia się nowych rzeczy. Dzięki świadomości i wiedzy na ten temat możemy pogłębiać kluczowe aspekty pozwalające pracować i dobrze funkcjonować w XXI wieku.
    Pobierz kartę pracy ze strony https://monikapodbielska.pl/podcast/59/ i sprawdź słownictwo, aby w pełni zrozumieć co jest ważne, w dzisiejszych czasach.
    Ten podcast, został nominowany do Nagrody BEST AUDIO Empik Go w kategorii Najlepszy podcast. Bardzo wesprzesz moją działalność głosując na niego. Wejdź na stronę https://www.empik.com/nagrody-bestaudio-empikgo
    I zagłosuj na mnie. Nie zwlekaj zrób to od razu bo później zapomnisz.