Episódios
-
Przed szanownym państwem KAJZER. Rozmawialiśmy o tym, co skłoniło go do rozpoczęcia kariery w rapie oraz którzy artyści ukształtowali jego styl. Od beatów, przez teksty i to jak ważna jest dla niego kontrola nad produkcją.
O kulisach powstawania albumu POWAGA LP i tym czy Poznań inspiruje. Kim jest Marysia? Enjoy! -
Autentyczność tej dziewczyny was powali. Bo to rozmowa baby z babą, bez ściemy. Trochę tu wzruszeń, ale i śmiechu nie zabraknie. Jej muzyka to pełne ciepła i wrażliwości numery, dzięki którym Nat buduje Natalię. O "Co do joty", podwójnym wcieleniu, leczeniu głowy muzyką i przyszłości. Enjoy!
-
Estão a faltar episódios?
-
Dawaj na solo! I to nie jest groźba tylko wręcz zachęta do zanurzenia się w malowidłach słowem i dźwiękiem wykonanych przez belugę rybę. Jędrek 22 listopada przedstawi światu swój solowy album "DZIADZIA", a tutaj znajdziecie do niego wprowadzenie. Skąd ta muzyczna z Ghost Doga, o samotnych tripach po Peru, o dbaniu o własną banie i tym czy to rap, czy nie rap. Enjoy!
-
Zaczniemy mocnym statementem - Kosma Król to będzie wasz ulubiony raper. Wspomnicie te słowa. A z rozmowy dowiecie się o nadchodzącej premierze jego debiutanckiego albumu “Polot” współtworzonego z Kanią (zróbcie dla niego hałas!!!), o tym jaką rolę odgrywa w jego życiu rap i freestyle. Będzie też trochę rozkminy o używkach, artystycznej tożsamości i polskim underze. Dodawajcie Kosmę do swoich playlist, a nie będziecie żałować. Enjoy!
-
Tematem przewodnim Unsoundu 2024 był NOISE (hałas). Motywem przewodnim tegorocznej edycji krakowskiego Unsound Festivalu był hałas (NOISE). Wraz z Gosią Płysą - dyrektorką festiwalu - podsumowujemy dwudziestą drugą już edycja krakowskiego festiwalu, a potem z pomocą muzyki osób artystycznych postaramy się zdefiniować NOISE. Zostajecie na własną odpowiedzialność.
Okładka: zdjęcie Michał Murawski (@ishootmusic) -
Ile razy podczas jakiejś domówki puszczałeś ziomkowi, stojąc na balkonie z papierosem "nowego znalezionego przez ciebie rapera/artystę"? Zrobiło się nostalgicznie, co? U nich zaczęło się od The Street i Kalibru, a przerodziło w przyjaźń i wspólny muzyczny projekt. Korekcja Linii - Kajtek i Edward - zabiorą was w świat rapu, który płynie pod znakiem zajawy i otwartych głów.
-
Taniec, śpiew, płacz… a to tylko nieliczne emocje, które mogą wam towarzyszyć na koncercie Współgłosów - autorskiego projektu Marcela Balińskiego, w którego skład wchodzi chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, trio jazzowe i osoby aktorskie. Marcel opowiedział między innymi o genezie projektu, relacji ze swoją siostrą i tym jak wyjątkową formą terapii jest muzyka.
O trudnościach i nieprzychylnych instytucjach też wspomnieliśmy, ale w tym przypadku warto zacytować “Ruszyła maszyna, już nikt nie zatrzyma!”.
Zachęcamy do wsparcia WSPÓŁGŁOSÓW:
06 1140 2004 0000 3102 8433 2232
W przypadku chęci kontaktu lub pomocy jako wolontariusz, można kontaktować się mailowo: [email protected] -
Ojciec założyciel PL SOUNDU - 2k88 o jego ostatnim solowym projekcie "SHAME". O tym kiedy przyszedł pomysł, procesie twórczym i jaką rolę odegrał w pomyśle Hades. Oprócz wątków albumowych jest trochę o scenie rapowej lat 90', Travisie Scottcie, jego relacji z Unsoundem i tym czy lubi o sobie myśleć w kategorii "mentor młodego pokolenia"". Chyba nie ma wstydu.
-
Nie macie planów na wrzesień? To już macie. Kuba Więcek zaprasza nas do Łodzi na The Greatest Jazz Cats. Niesamowita improwizowana scena jazzowa przenosi się z warszawskiego klubu Jassmine do łódzkiego Grand Hotelu - kultowego miejsca, funkcjonującego nieprzerwanie od 1887 roku. A oprócz o atrakcjach, które czekają na was podczas Great September porozmawialiśmy z Kubą o JPEGMAFII, ogólnie o rapie, jego muzycznych inspiracjach i młodej polskiej scenie jazzowej. O filmie też coś wspomnieli. Enjoy!
-
Obecność na OFF Festivalu to już w moim przypadku oczywista oczywistość. W tym roku wzięłam do ręki majka i pobawiłam się w reportażystkę, więc jeśli chcecie przeżyć ten festiwal idąc moją ścieżką to serdecznie zapraszam. Od zagadywania randomowych przechodniów, po koncerty i oczywiście wywiady z artystami. Z Dominiką Płonką między innymi o trapowej niespodziance na jej nadchodzącej płycie, z Zachwytem o renesansie muzyki alternatywnej, z Siema Ziemia o płytach dzieciństwa, z Dłońmi o Michale Wiśniewskim i ich nadchodzącej trzeciej płycie, a Klawo zaprasza na koncerty w 4 gęstości. Enjoy!
Dominika Płonka (1:35-7:37)
Zachwyt (20:14-31:47)
Siema Ziemia (33:04-44:00)
Klawo (48:27-56:46)
Dłonie (57:09-1:12:00) -
„Nietuzinkowy styl pisania tekstów” możemy przeczytać w notatce prasowej przy debiutanckim, solowym wydawnictwie HAZE1 (wcześniej Kwiatek Haze; 1/2 Hałastry). Możemy to przeczytać i od razu przytaknąć, bo to idealnie definiuje „ODĘ”. Pełne nawiązań do literatury, filmu, historii i trzeźwo oceniające aktualną rzeczywistość teksty posadzone na beatach od topki polskich producentów dały Kwiatkowi możliwość zaczęcia wysoko. Próba jak najbardziej udana. Jeśli jara was odrobina mroku i wokale pełne tajemnic to jesteście w dobrym miejscu.
-
W końcu odcinek pełen feminine energy bo przy drugim mikrofonie zasiadła Guest Julka. Muzyka Julki urzeka sensualnością i tajemnicą. To mieszanka soulu i r&b z rapowym pierwiastkiem, to sexy czasowniki i upajające obrazy malowane słowem. Lecimy poetycko, a co! O pozycji kobiet w rapie, trudnych ścieżkach, magii, Miley Cyrus i Lauryn Hill.
-
Czy ból może być przyjemny zapytacie. A i owszem. Lumbago to projekt, który swoim szaleństwem improwizacji stworzył nowe - nowe brzmienie, nową jakość i nowe muzyczne doznania. Wuja Hzg i Tymek Papior zabiorą was w przestrzeń skąd nie ma odwrotu. Wchodzicie na swoją odpowiedzialność. A oprócz o projekcie to dużo o branży, polskiej muzyce i tym czy jest dla niej jeszcze jakaś nadzieja na ratunek.
-
“Wojne” to jedna z tych płyt, które albo zostają z odbiorcą na bardzo długo albo jak z niektórymi filmami - słucha się ich raz. Ciężkie, industrialne brzmienie, które czerpie inspiracje z dzwięków prosto z UK i teksty, które odzwierciedlają dylematy i problemy pokolenia, które każdego dnia kwestionuje własne ja. I to czyni “WOJNE” wyjątkowym zapiskiem rzeczywistości ludzi młodego pokolenia w Polsce. O swoim debiutanckim albumie opowiedzieli Hemolgoblin i Uncaame. O początkach ich działaności, wieloletniej przyjaźni i tym co ich różni.
-
Do Undercover dodajemy „(+)", ponieważ pomiędzy 5 a 9 czerwca do Warszawy w pełnym blasku wraca festiwal Ephemera. W tym specjalnym odcinku organizatorka Gosia Płysa, opowiedziała między innymi czym wyróżnia się tegoroczna edycja, jakie nowości czekają na uczestników, o warszawskich miejscówkach, które przejmą artyści wydarzenia i pewnym lesie w środku stołecznego miasta. W line-upie między innymi przedpremierowy odsłuch nowego materiału 2k88, performans tenczny Frédérico Giesa, Raphael Rogiński feat. Indrė Jurgelevičiūtė i kulinarna uczta. Odpowiedzi konkursowe kierujcie na instagram TUBA.FM lub na Spotify w zakładce z pytaniami. Wpadajcie również na wszystkie wydarzenia festiwalu.
-
Pewna teoria spiskowa opowiada o tym, że nad Wrocław nadciągnęły chmury prosto znad wysp Wielkiej Brytanii i przeniosły nad północną część miasta mostów dużo UK SOUND groove’u. Dlatego jak lubicie taki vibe, to dodajcie ten duet na swoje playlisty. Chłopaki z North Side District pragną zarazić młode pokolenie drum'n'bassowym brzmieniem. Opowiedzieli o tym jak działa bliźniacza moc w muzyce, czy Polska jest już gotowa na ich stylówę i dlaczego nie robią trapu. O niezwykle ważnej dla nich relacji z dziadkiem, któremu puszczają Kendricka i o tym jak jarali się Paktofoniką i Kalibrem. Ale oni mają flejwe!!!
-
Z okazji premiery “KOMPUTER EP” nalot na studio przy Czerskiej zrobili Franek Warzywa i Młody Budda. Po raz kolejny duet zaskakuje pomysłowością i raczy nas wizjami społeczeństwa podporządkowanego technologii, czerpiąc m.in. inspirację z opowiadań science fiction i muzycznej kultury japońskiej. Oprócz tego dowiecie się o tym komu kibicowali w konkursie Eurowizji, dlaczego nie współpracowali JESZCZE z żadnym polskim raperem i komu składają mocną propozycję. Jeszcze o Fantano wspomnieliśmy i kiedy debiut. Have fun!
-
Takich trzech jak ich dwóch, to nie ma ani jednego. Niech nie myli was tytuł “TRZECIA SZYNA”. Nazwa nowego albumu chłopaków z Tonfy, nie była inspirowana koalicją partii Szymona Hołowni i PSL. Oni byli pierwsi. Kierat i Karuzelkaaa opowiedzieli o dość “krótkim” procesie tworzenia trzeciego longplaya, skąd rzeczywiście wzięła się nazwa krążka, o pożyczaniu sampli od polskiego dziedzictwa i kto się nie dograł. Jak nawija sam Kierat “Tonfa to spółdzielnia, a nie akcyjna spółka”, a na pewno ekipa, która pisze bardzo ważny, własny rozdział w historii warszawskiego podziemia.
-
Kosmonauci to nie żaden (…) żart, a jeśli spróbujesz nazwać ich jazzowym kwartetem to od razu odpadasz z gry. Janek P. i Tymon K. - 1/2 składu - zdradzili tajniki i przepis na jazzowy debiut w tak młodym wieku. Opowiedzieli też między innymi o tym jak tworzy się czterosoobowy zespół, współpracuje z (ciocią) Pauliną Przybysz i dlaczego nie korzystają z TikToka. A i coś niepublikowanego w środku znajdziecie też, wiecie taki mały BONUS (RPK). Skąd w nich ten bunt i chęć bluźnierstwa? Na jakim instrumencie grał początkowo Miłosz P.? Na jaką planetę polecą w przyszłości? I Guess We'll Never Know...
-
Ulubiony (alternatywny) duet twojego ulubionego rapera. Kacha i Łuki nie zawodzą fanów i zapraszają na wczasy do “Sanatorium”. Duet dowozi po raz kolejny magiczne wydawnictwo. Zu opowiedzieli o tworzeniu albumu “na spokojnie”, o sukcesach nowego materiału na zagranicznych portalach i o tym, że śpiewanie po polsku działa lepiej niż im się wydawało. Czy współprace Łukiego z raperami mają wpływ na Coals? Czy Kacha to polska Caroline Polacheck? Ralphie Choo sprawdź DM!