Episódios
-
Co to znaczy że dane miejsce jest "dostępne"? Czym jest odmieniana przez wszystkie przypadki "dostępność"? Dla kogo czynimy naszą infrastrukturę "dostępną"? Czy wystarczy tylko montaż wind i namalowanie niebieskiej "koperty" przed budynkiem żeby móc otrzepać ręce i powiedzieć że już mamy problem z głowy?
Moimi gośćmi są eksperci w zakresie dostępności: Izabela Sopalska, prezeska fundacji Kulawa Warszawa oraz dr Adam Zając, laureat konkursu "Otwarte Drzwi" w kategorii rozwiązania technologiczne i architektoniczne służące osobom z niepełnosprawnościami.
-
Hasło "miliona samochodów elektrycznych w 2025 roku" stało się memem niezwykle szybko. Ambitny plan poprzedniego rządu nie doczeka się realizacji, a na pewno nie w założonym terminie.
Dlaczego tak się stało? Jak wykuwał się polski model masowej elektromobilności? Jaką drogę przeszła spółka Electromobility Poland? Na jakim etapie obecnie są przygotowania do rozpoczęcia produkcji Izery? O tym wszystkim usłyszycie w nieco luźniejszej niż zwykle rozmowie z Agatą Rzędowską i Wiesławem Grochowskim.
-
Estão a faltar episódios?
-
Po czterech latach wracamy w Bieszczady i Beskid Niski aby - tym razem już dokładniej - przyjrzeć się tamtejszym problemom transportowym. Naszym przewodnikiem będzie dr Ariel Ciechański, który wyniki swoich badań zebrał w formie publikacji naukowej.
Książkę "Regres sieci transportu publicznego w powiatach Beskidu Niskiego i Bieszczad a wykluczenie transportowe młodzieży uczącej się" możecie zamówić pisząc maila na adres [email protected]. Cena: 50 zł.
-
Chwilowo mamy mocno śnieżną i mroźną zimę, co raczej nie zachęca do korzystania z roweru. Ale czy naprawdę jazda rowerem przy niskich temperaturach jest rzeczywiście tak niekomfortowa? Postanowiłem o tym porozmawiać z Rowerzystką Miejską - Agatą Stachurską, która na codzień korzysta z roweru, bynajmniej rekreacyjnie.
Odwiedźcie jej profile w mediach społecznościowych (Instagram, TikTok) żeby dowiedzieć się więcej o tym jak wygodnie i bezpiecznie poruszać się rowerem również zimą.
-
Coraz więcej zamkniętych linii tramwajowych, coraz wolniej i coraz rzadziej kursujące autobusy i tramwaje oraz trwające latami remonty ulic i torowisk. Obraz łódzkiej komunikacji miejskiej chyba nigdy w III RP nie był szczególnie kolorowy, ale ostatnie lata to już bardzo znaczący zjazd.
Czy prowadzone przez urząd miasta inwestycje, zmiany tras i kolejne konsultacje przyniosą oczekiwany skutek? O tym rozmawiam z moimi goścmi: Jarosławem Ogrodowskim, ekspertem ds. rozwoju lokalnego i Kosmą Nykielem, przewodniczącym stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód.
-
W ciągu najbliższych tygodni radni Warszawy podejmą temat strefy czystego transportu. Niezależnie od tego czy projekt uchwały w tej sprawie zostanie przyjęty czy nie, warto się nad nim pochylić.
Dlatego zapraszam was na rozmowę z dobrze wam już znanym Bartoszem Piłatem, który przybliży wam wszystkie najważniejsze informacje na temat strefy.
Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.
-
Otwarte dane, zbierane przez podmioty publiczne albo przez wolontariuszy to podstawa do wielu przedsięwzięć z zakresu IT. Poza tym mamy też dane publiczne, które czasem nie są otwarte - choć powinny.
O tym jak jedne i drugie zbierać, wyszukiwać, przetwarzać, a na koniec wykorzystać w działalności samorządu pod kątem kształtowania systemu transportowego i mobilności rozmawiam z Andrzejem Jaroszem i Krzysztofem Gubańskim, którzy na co dzień zajmują się właśnie takimi danymi.
Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.
-
Dla większości z nas sytuacja w której widzimy dokąd idziemy wydaje się oczywista. W momencie jednak, kiedy brak nam wzroku, musimy kierować się innymi zmysłami. O tym jak nieoczywista i pełna przeszkód staje się wtedy nasza droga, opowiedział mi Łukasz Słowik, który prowadzi stronę "Niewidomy płakał jak audytował". Rozmawiamy o tym jak Polska zmienia się pod tym względem na lepsze, choć nie bez poważnych błędów i śmiesznych pomyłek.
-
Rok temu u progu jesieni rozmawialiśmy o upadku PKS Radom, a w tym roku postaram się pokazać jak radzą sobie gminy z organizacją transportu publicznego bez systemowych rozwiązań. Gmina Zakrzew z powiatu radomskiego postanowiła skorzystać z istniejących narzędzi wsparcia. Kupiła cztery autobusy, założyła własny zakład budżetowy i próbuje samodzielnie organizować transport publiczny do Radomia, jak i wewnątrz gminy.
Jak jej to wychodzi? Jakie są najważniejsze problemy i wyzwania? Czy istniejące rozwiązania prawne, finansowe i organizacyjne w jakikolwiek sposób pozwalają rozwiązać problemy transportowe podmiejskiej gminy?
O tym mówię w tym odcinku. Korzystałem z informacji z BIP oraz ze znakomitego serwisu WRA-BUS, a także rozmawiałem z wójtem gminy Zakrzew, Leszkiem Margasem.
-
Nielegalne wyścigi uliczne, zawrotne tempo pracy czy zwykłe ignorowanie przepisów. Te i wiele innych przyczyn tego że bezpieczeństwo na polskich drogach wygląda tak jak wygląda, opisał w swojej książce Bartosz Józefiak.
Dziś rozwijamy te wątki, żeby głębiej wejść w świat (nie)bezpieczeństwa ruchu drogowego. Co i dlaczego wpływa na to że wszyscy tak jeżdżą? Kto jest najniebezpieczniejszym kierowcą? O patologiach krajowego ruchu drogowego, wypadkach i ubezpieczeniach rozmawiamy - a jakże - w Łodzi.
-
Rowerowy maj to coroczna akcja w której udział biorą szkoły i przedszkola z całej Polski. Rywalizują o to, w której placówce więcej uczniów przyjeżdża na zajęcia na rowerze. Jakkolwiek fajnie to brzmi, to jednak kolejny rok bez istotnych zmian w infrastrukturze nie tyle dla rowerzystów, co po prostu dla najmłodszych uczestników ruchu każe zadawać ważne pytania o sens tego wydarzenia.
Właśnie na ten temat rozmawiam z Agnieszką Krzyżak-Piturą z fundacji "Rodzic w mieście", a punktem wyjścia do naszej rozmowy jest jej tekst "Czas na ulice dla dzieci!".
Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.
-
Większość z nas ma prawo jazdy i z pewnością ma jeszcze w pamięci jakieś wspomnienia z czasu przygotowań do egzaminu na ten dokument. Dziś postanowiłem zajrzeć na drugą stronę procesu nauki jazdy.
Moim gościem jest instruktor nauki jazdy z 26-letnim doświadczeniem, który choć postanowił pozostać anonimowy, to możecie znaleźć go na poznańskich ulicach oraz na YouTube. Porozmawialiśmy o tym jak zmieniło się szkolenie kierowców przez ostatnie ćwierć wieku, jak zmieniły się same zachowania (kandydatów na) kierowców i o tym czy 30 godzin wystarczy aby wyszkolić dobrego kierowcę.
-
Prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał bezpłatne autostrady. W ciągu tygodnia urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury przygotowali ustawę która ma być praktyczną realizacją tej obietnicy.
Czy rzeczywiście napisany w tak krótkim czasie projekt spełni oczekiwania? Czy w ogóle mamy problem z płatnościami za autostrady? Co się zmieni - albo raczej - co się może zmienić, kiedy autostrady staną się bezpłatne dla samochodów osobowych?
Wcześniej w temacie płatnych dróg mówiłem w odcinku #80: Nowy system poboru opłat drogowych.
Ten odcinek został przygotowany w wersji video.
Zostały w nim wykorzystane fragmenty nagrań zrealizowanych przez TVN 24.
-
24 kwietnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się debata "Jak rozwinąć konkurencję na torach?". Punktem wyjścia do niej był raport fundacji ProKolej o tej samej nazwie. Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji jego głównych tez, co wykonał dr Stefan Jarecki, a później odbyła się debata w której udział wzięli:
Karol Trammer ("Z biegiem szyn"), Paulina Matysiak (partia Razem), Leszek Miętek (Związek Zawodowy Maszynistów), dr Ariel Ciechański (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN),Karol Kłosowski (Urząd Transportu Kolejowego).W tym odcinku prezentuję najciekawsze wypowiedzi z tego spotkania.
-
Dwa lata temu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na analizę skali wykluczenia komunikacyjnego na obszarze Polski wraz z rekomendacjami zmian legislacyjnych w kontekście publicznego transportu zbiorowego. Grant na realizację tego projektu otrzymało konsorcjum czterech politechnik: Poznańskiej, Gdańskiej, Warszawskiej i Śląskiej.
Dziś, kiedy projekt dostał nazwę T-Included i jest na półmetku realizacji, zaprosiłem dra Marcina Kicińskiego z Politechniki Poznańskiej żeby opowiedział mi jak przebiega proces jego realizacji.
Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.
-
Na Śląsku od paru lat panuje moda na budowę nowych centrów przesiadkowych. W dużych miastach i małych miejscowościach obiekty te powstają jak grzyby po deszczu. Ich lokalizacje, sposób funkcjonowania oraz projekty są przedmiotem wielu dyskusji.
Tym razem spojrzymy na najnowszy węzeł jaki powstał przy gliwickim dworcu kolejowym. Czy był potrzebny? Czy jest użyteczny? Jakie są jego wady i zalety? O tym wszystkim rozmawiam na miejscu z Andrzejem Wawrzyczkiem, ekspertem Ośrodka Studiów o Mieście oraz prowadzącym profil "Wawrzyczek w Mieście".
-
Trwające już kilka lat przygotowania do wdrożenia systemu biletowego "Fala" zmierzają ku końcowi. Czy to jednak rozwiązanie jest rozwiązaniem problemów trapiących użytkowników transportu publicznego w województwie pomorskim?
Czy zapowiadany jako innowacyjny system faktycznie ułatwi podróżowanie pasażerom? Czy pomoże organizatorom transportu? Czy może chociaż obniży koszty podróży? A może przynajmniej ułatwi płatności w wielu systemach taryfowych?
O tym wszystkim rozmawiam z Kajetanem Lewandowskim, gdyńskim aktywistą, związanym ze stowarzyszeniami "Miasto Wspólne" i "Rowerowa Gdynia".
-
Świadomość tego jak ważne jest oszczędne gospodarowanie energią na kolei rośnie. Od ponad dekady w elektrycznych pojazdach kolejowych goszczą liczniki pobieranej energii. Od kilku lat przewoźnicy wynagradzają dodatkowo maszynistów którzy najoszczędniej prowadzą pociągi. Teraz, przy wysokich i niestabilnych cenach energii oszczędna jazda jest jeszcze bardziej w cenie niż kiedykolwiek.
O tym jak wspierać maszynistów w ekonomicznej jeździe rozmawiam z Witoldem Bartnikiem, prezesem firmy REDS, która aktualnie kończy testy systemu SENSUM- narzędzia do wsparcia ecodrivingu wykonywanego na zamówienie PKP Energetyka.
-
Na jakiej podstawie szacuje się liczbę pojazdów lub pasażerów jaka będzie korzystać z infrastruktury transportowej którą planujemy zbudować? Co jest potrzebne żeby przygotować taką prognozę? Czym jest model ruchu? Jak się go buduje? Co jest potrzebne do jego przygotowanie?
Na te wszystkie pytania staram się odpowiedzieć razem z Michałem Pyzikiem, ekspertem ds. budowy modeli ruchu, współautorem m. in. Pasażerskiego Modelu Transportowego.
-
Słuchacze pytają, ja staram się znaleźć dobrą odpowiedź. Pytaliście o temat leasingu autobusów, więc przepytałem na tę okoliczność Grzegorza Königa, byłego prezesa PKS Gdynia.
O tym jakie są korzyści i ryzyka związane z leasingiem oraz dzierżawą autobusów, kto oferuje takie usługi i dlaczego sektor publiczny raczej nie korzysta z tego rodzaju finansowania - tego dowiecie się w tym odcinku.
- Mostrar mais