Episódios
-
Duhovniki dekanije Kozje – Rogatec – Šmarje pri Jelšah so se v sredo, 5. februarja 2025, zbrali na duhovniški rekolekciji v Rogaški Slatini in skupaj s škofom Maksimilijanom darovali sveto mašo.
Škof jim je v pridigi spregovoril ob dnevni Božji besedi in jih spomnil, da je rodovitnost našega oznanjevanja bolj malo odvisna od naše modrosti, pameti, iznajdljivosti in moči, veliko bolj pa od tega, koliko damo v svojem življenju prostora Bogu, njegovemu Duhu in njegovi moči.
Zato je to sveto leto, ki nas vabi, da bi bili romarji upanja, v katerem bomo utrdili svojo vero, tudi za nas velik izziv, da se vprašamo: Kakšno je naše upanje? Kakšna je naša vera, iz katere raste to upanje? Kaj je temelj naše vere?
Naše upanje ni upanje, ki bi mu rekli optimizem, ampak je dar Božje navzočnosti, ki smo ga prejeli pri svetem krstu in ga prejemamo pri zakramentih - še posebej po sveti evharistiji, ko se nam Gospod daje. Njegova navzočnost in moč pa v nas povzroči nekaj, kar je ključno za našo vero, upanje in ljubezen: odpre nam oči in srce, da prepoznamo, kdo smo in kdo je naš Bog. Vera je Božji glas v nas, ki nam govori, da smo njegovi ljubljeni, njegovi sinovi in hčere.
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
-
Sodelavke in sodelavci celjske Karitas so se v ponedeljek, 3. februarja 2025, zbrali v cerkvi sv. Neže v Libojah pri zahvalni sveti maši ob 18. obletnici delovanja Škofijske Karitas Celje.
Škof Maksimilijan je ob dnevnem evangeljskem odlomku o ozdravljenju obsedenca v Geraški deželi spregovoril o razliki med vero demonov in vero ljubezni:
Hudi duh v današnjem evangeliju ve vse o Bogu, a ga odganja stran od sebe in se ga boji, ker ga le pozna, ne pa ljubi. Kako bi ga lahko ljubil? Kaj je ključno v našem odnosu do Boga? Spoznanje, da smo od Njega ljubljeni - s svojo šibkostjo, omejenostjo, nepopolnostjo, s svojim značajem. Da smo pripravljeni deliti svoje lastnosti in talente, da lahko On iz njih naredi zlata zrna, ki rojevajo novo življenje. To je skrivnost vere. Če pa želim verjeti in vstopiti v to rodovitno zemljo, v kateri se semena mojega življenja pomnožujejo v klas in sad, ki lahko da moko in hrano za druge, moram najprej slišati in videti Božje besede in Božji pogled, ki mi pravi: »Moj si, ljubljeni sin, ljubljena hči. Takega sem te ustvaril in iz tebe želim ustvariti novo življenje in nov dar v tem prostoru in času.«
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
-
Estão a faltar episódios?
-
Na praznik Gospodovega darovanja (svečnica) so se ob škofu Maksimilijanu zbrali redovniki in redovnice, ki delujejo in bivajo na ozemlju celjske škofije, in obhajali Dan posvečenega življenja.
Škof je v pridigi tri imena za današnji praznik - Gospodovo darovanje, dan posvečenega življenja in svečnica - povezal s tremi sinodalnimi spodbudami, ki nam jih sinodalna prenova in papež Frančišek polagata na srce: občestvo, soudeležba, poslanstvo.
Sveto leto, s katerim nadaljujemo to sinodalno potovanje, kaže, da ta svet potrebuje žive priče upanja. V tem svetem letu je naša velika naloga, da obnavljamo zavest obdarovanosti s temi velikimi darovi vere, upanja in ljubezni. Morda nam manjka upanja in ljubezni, ker nam manjka vere, da smo od Boga ljubljeni, izbrani, poklicani in poslani. Ko se danes zahvaljujemo za dar poklica in izvolitve, prosimo Gospoda, naj vsej Cerkvi nakloni življenjske moči darov Svetega Duha, da bomo lahko priče, ne iz svojih, ampak iz moči Njegove milosti.
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
-
Teden molitve za edinost kristjanov se je v Celju končal s sveto mašo v celjski stolnici, ki jo je daroval škof Maksimilijan na praznik spreobrnitve apostola Pavla.
»Samo, če se bomo v ponižnosti zavedali, da smo najprej mi potrebni Božjega odpuščanja, bomo sposobni sprejemati druge kot brate in sestre, sprejeti tudi razlike, ki so med nami in videti v vsakem tisto dobro, ki je ustvarjeno od Boga - to, kar nas dela Božje otroke, Njegove sinove in hčere.«
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
-
V nedeljo, 29. decembra je škof Maksimilijan s slovesnim bogoslužjem razglasil sveto leto za našo škofijo.
V pridigi je izpostavil 3 skupne namene, ki naj bodo naša skupna in osebna prošnja Bogu Očetu v tem svetem letu:
1. Da bi bili kristjani bolj povezani, da bi postajali res družina, da bi iskali korake drug do drugega, da bi se trudili za gostoljubje, da bi skupaj pričevali in postajali res sinodalna Cerkev Jezusovih učencev.
2. Za spravo med nami; da bi več molili in se trudili za spravo v naših odnosih, z našimi bližnjimi in bolj oddaljenimi, za spravo in pomiritev v našem narodu, v politiki; končno tudi za spravo v samem sebi, s seboj in z Bogom.
3. Da bi se priporočali božjemu služabniku Izidroju Završniku, ki je okrepljen z zakramentom Božjega usmiljenja, iz ljubezni daroval svoje življenje in stopil kot talec na mesto drugega fanta.
https://skofija-celje.si/odprtje-svetega-leta-v-celjski-skofiji-29-12-2024/
-
V naši škofiji smo v dogajanje svetega leta vstopili s slavilnim večerom, ki so pripravili mladi, v soboto, 28. decembra, ob 20. uri v naši stolnici. Skupaj s slavilno skupino Sveti smo v pesmi in besedi slavili Gospoda.
Z uvodno mislijo je zbrane nagovoril škof Maksimilijan ob treh besedah: romarji, upanje, vrata.
https://skofija-celje.si/molitvena-vigilija-pred-vstopom-v-sveto-leto-28-12-2024/
-
Na božični dan ob 10h je škof Maksimilijan daroval sveto mašo v celjski stolnici.
»Ne bojte se, glejte, oznanjam vam veliko veselje, veselje, ki bo za vse ljudstvo. Danes se vam je v Davidovem mestu rodil Odrešenik.« (Lk 2,10-11)
Sveta noč zato tudi danes ni sveta, ker bi bilo v njej vse urejeno, ker bi jo praznovali tako v urejenih razmerah, spravljeni, srečni, brez vsakih skrbi, brez vsake bolezni, brez vsakega križa. Sveta noč ni sveta zato, ker v njej ne bi bilo nobene bolečine, nobenih krivic in nobenega greha.
Ampak je sveta, ker je v tem grehu, v tej bolečini, v tej naši šibkosti in nevrednosti Nekdo, ki nam je blizu. Sveta je, ker je v njej Bog podaril človeku svoje najlepše darilo, to je sebe samega, svojo bližino, svojo zvestobo, svojo Besedo. In to je tudi edini razlog, da se človek veseli teh božičnih praznikov in svete noči.
https://skofija-celje.si/skofova-bozicna-pridiga-sveta-noc-je-sveta-ker-je-v-njej-bog-podaril-cloveku-svoje-najlepse-darilo/
-
»Ne bojte se! Glejte, oznanjam vam velíko veselje.«
(Lk 2,10)
Ne bojte se, Bog je zvest, Bog nas ljubi, to je trajno sporočilo božiča, ki ga moramo slišati vedno znova, da ponovno okrepimo življenjsko voljo in z večjim upanje zakorakamo v novo leto.
Božič je dokaz, da Bogu ne zmanjka idej, kako bi človeka nagovoril in se mu približal. Govori nam o tem, da pripadamo nekomu, ki nas ljubi, nekomu, ki želi, da bi ne samo živeli ali životarili, ampak živeli polno – v veselju in izpolnitvi.
To veselo sporočilo praznujemo na božični dan!
Želim vam, da bi ga praznovali v veselju in hvaležnosti ter z upanjem in pogumom stopili v novo leto 2025!
https://skofija-celje.si/skofova-bozicno-svetoletna-poslanica-in-voscilo/
-
V počastitev državnega praznika dneva samostojnosti in enotnosti je škof Maksimilijan v celjski stolnici v nedeljo, 22. 12. 2024, ob 10. uri daroval sveto mašo za domovino. V pridigi je spregovoril ob Božji besedi 4. adventne nedelje.
»Blagor ji, ki je verovala, da se bo izpolnilo, kar ji je povedal Gospod.« (Lk 1,45)
Samo tisti, ki so verovali, so lahko uspeli. Samo ljudje z vero se namreč zavedajo, da ni vse odvisno od njihovega dela, da je potrebno imeti odprte oči in srce, da vidim in slišim drugega in da preko drugega slišim in sledim tudi tistemu Drugemu, pisanemu z veliko. Po drugih bomo lahko zaslišali Drugega in tisto, kar Božja previdnost v sedanjem trenutku od nas pričakuje.
Današnja Božja beseda nam govori o treh ključnih dejstvih, o treh resnicah, ki premikajo človeško zgodovino in dajejo rast Božjemu kraljestvu med nami.
Kristus se ni rodil v svetovni prestolnici, ne v Jeruzalemu, ampak v majhnem pastirskem Betlehemu. Ni se rodil v ugledni duhovniški rodbini, ki sta ji pripadala Zaharija in Elizabeta, ampak ubogemu, nepomembnemu, nepoznanemu paru iz Nazareta. Kristus se ni rodil v templju, ampak v štali pri pastirjih. Rodil se je tam, kjer so ga pričakovali in po njem hrepeneli. Ni mogel v hiše in srca tistih, ki so bili polni samih sebe, ki so se zanašali na svoje moči in predstave.
Tudi nam se država ni zgodila zaradi moči in velikosti, ampak zaradi srčnosti in vere mnogih, ki so o njej sanjali in verjeli v Božjo pravičnost. Tudi danes se nam ni potrebno izgovarjati na majhnost. Vemo, kaj resnično šteje: »Vse zmorem v Njem, ki mi daje moč«, je zapisal apostol Pavel.
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
-
Škof Maksimilijan je na 3. adventno nedeljo obiskal župnijsko občestvo Videm - Krško.
Pri sveti maši je v pridigi spregovoril ob Božji besedi, ki odmeva z veseljem in zaupanjem, da se ne bi pustili premagati minljivim lučem okoli nas, ampak da bi poskušali videti globlje. To, kar vsi iščemo in si želimo, je mir, ki je nekaj živega in pomeni gotovost, ki izhaja iz spoznanja, da ob vseh izzivih in zahtevah nismo sami.
"Želim vam, da bi se v tem adventnem in predbožičnem času okrepili v tej veri, da imamo Božjega Duha. To je novi dar, ki ga lahko prinesemo svetu. Svet, ki Boga ne pozna, mora računati samo na svojo moč, ki pa je slej ko prej omejena in se konča v grobu. Božja moč, ki rojeva novo življenje, pa je večna."
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
-
Škof Maksimilijan je na 3. adventno nedeljo daroval sveto mašo v župniji Zdole in v pridigi spregovoril o Janezu Krstniku ob vprašanju »Kaj naj storimo?«:
Morda je to beseda, ki bi želela tudi nas danes prebuditi in se nas dotakniti. Ob tolikih izzivih in težavah v vaših konkretnih življenjih, ko se sprašujete, kaj naj storimo, da nam bodo uspeli odnosi v družini, kaj naj storimo, da bi bilo tudi v župnijski skupnosti kaj drugače,...
Jaz vas krščujem v vodi, pride pa močnejši od mene, kateremu nisem vreden odvezati jermenov njegovih sandal; on vas bo krstil v Svetem Duhu in ognju. (Lk 3,16)
Če te besede obrnemo nase in naš čas, bi lahko rekli, da smo mi že v tem, kar je Krstnik napovedoval. Mi že imamo v sebi najmočnejšega, smo že krščeni v Svetem Duhu in nismo več sami. V nas že prebiva Božji Duh, ki zmore spreminjati stvari, ki se nam zdijo težke in nemogoče.
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
-
Ob prazniku farnega zavetnika sv. Frančiška Ksaverja je škof Maksimilijan v župniji Radmirje daroval nedeljsko sv. mašo, blagoslovil obnovitvena dela ter se srečal z župljani in člani različnih skupin.
V pridigi je ob simboliki adventnega venca spregovoril o štirih Božjih sestopih v naše življenje: stvarjenje, učlovečenje, smrt in vstajenje, ponovni prihod.
"Dragi bratje in sestre, želim vam, da se v teh prazničnih dneh, ko je okrog nas toliko luči, ne bi ustavili samo pri zunanjem lesku, ampak da bi se učili brati znamenja, da bi se učili videti, kaj je zadaj, da bi si izprosili to milost, ki nam jo Gospod že daje, tega Božjega blagoslova Svetega Duha, da bi lahko prepoznali tisto ključno, kar nam želita božič in advent sporočiti: Bog je z nami, Bog nas ljubi, On je gospodar življenja."
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
-
V oktobru 2024 v Rimu poteka drugi del XVI. rednega zasedanja škofovske sinode, ki se ga kot slovenski delagat udeležuje škof Maksimilijan.
Ob začetku tretjega tedna sinode se nam je oglasil iz Rima in se zahvalil za molitev in podporo ter povzel ključne teme, o katerih poteka sinoda o sinodalnosti.
Video posnetek:
https://youtu.be/UR1CjA6U3eE?si=tsztpDtWUKZd-TSh
Sprotnemu poročanje o dogajanju na sinodi lahko sledite na:
https://skofija-celje.si/drugi-del-xvi-rednega-zasedanja-skofovske-sinode-2-27-10-2024-2/
-
Pred oktobrskim zasedanjem sinode v Rimu se je škof Maksimilijan, delegat sinode za Slovenijo, pogovarjal z novinarko Radia Ognjišče, Marjano Debevec.
Celoten pogovor najdete v arhivu Radia Ognjišče, kjer lahko prisluhnete tudi izjavam nekaterih udeležencem vseslovenskega sinodalnega srečanja.
https://avdio.ognjisce.si/share/vc_2024_09_22
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
-
V soboto 14.9.2024, je v baziliki Marijinega obiskanja v Petrovčah potekal škofijski molitveni dan za duhovne poklice. Ob 10:00 je bila sveta maša, ki jo je ob somaševanju vodil škof Maksimilijan. Med sveto mašo so bili trije kandidati naše škofije sprejeti med pripravnike za diakonat in prezbiterat.
Po uvodnem pozdravu vseh navzočih, še posebej kandidatov in njihovih bližnjih, je škof Maksimilijan spomnil, da se ne zgodi pogosto, da bi obhajali dan molitve za duhovne poklice na praznik Povišanja Svetega Križa. Našo molitev za duhovne poklice zato danes združujemo s skrivnostjo tega praznika. Tako v današnji Božji besedi nismo slišali običajnih Jezusovih besed in spodbud za takšno priložnost: »Prosite gospodarja žetve, da pošlje delavcev na svojo žetev, zakaj žetev je velika, delavcev pa malo.«
Danes nas želi Božja beseda usmeriti na nekaj več, na tisto, kar je v ozadju in daje smisel in vsebino vsakemu duhovnemu poklicu in našemu krščanskemu življenju.
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda
-
Ob prazniku zavetnika stolne župnije sv. Danijela, je bil v nedeljo, 25.8.2024 v celjski stolnici praznik Danijelove nedelje. Slovesno sveto mašo ob 10:00 je vodil škof Maksimilijan, somaševala sta opat Marjan Jezernik in domači župnik Tadej Linasi. Sveto mašo sta neposredno prenašala Radio Slovenija in Radio Ognjišče.
»Danes kot skupnost, kot župnija prosimo, da nam Gospod utrdi vero v njegovo moč in njegovo navzočnost med nami.
Danes ni lahko biti veren, tako kot to ni bilo lahko v Danijelovem času, niti ne v Jozuetovem in verjetno ne v nobenem času. Ni lahko zaupati in verovati, da lahko Bog tudi iz malih semen da življenje.
Lahko se zanesemo tudi drug na drugega, predvsem pa na zvestobo Boga, ki nas je poklical. Nismo slučajno tukaj, kjer smo. Deli Njegovega telesa smo.
Smo občestvo, živi Kristus, ki živi danes v tem svetu. To je veliko poslanstvo krščanske skupnosti in tudi vaše stolne župnije, ki je skupaj s papežem Frančiškom pred tremi leti stopila na pot sinodalne prenove.
Župnije, ki danes čuti, da želi biti živo občestvo, ki ne bo skrbelo samo zase, ampak bo poskušalo s svojim življenjem, s svojo vero, s svojim optimizmom plemenititi tudi mesto, v katerem živi in ljudi, s katerimi se srečuje, pa čeprav ti ljudje Boga ne poznajo.
Zato se danes zahvalimo našemu zavetniku sv. Danijelu. Preko njega prosimo nebeškega Očeta to, kar so v poletnih mesecih prosili naši mladi na oratoriju, katerega glavna tema je bil letos prav prerok Danijel:
»𝐵𝑜𝑔 𝑑𝑎𝑗 𝑚𝑖 𝑚𝑜𝑐̌𝑖, 𝑑𝑎 𝑜𝑠𝑡𝑎𝑛𝑒𝑚 𝑧𝑣𝑒𝑠𝑡! 𝐷𝑎𝑗 𝑚𝑖 𝑚𝑜𝑐̌𝑖, 𝑑𝑎 𝑏𝑜𝑚 𝑣𝑟𝑒𝑑𝑒𝑛 𝑡𝑣𝑜𝑗𝑒 𝑙𝑗𝑢𝑏𝑒𝑧𝑛𝑖 𝑖𝑛 𝑑𝑎 𝑏𝑜𝑚 𝑠𝑝𝑜𝑠𝑜𝑏𝑒𝑛 𝑙𝑗𝑢𝑏𝑖𝑡𝑖.«
-
Škofov nagovor pri pogrebni maši za duhovnika Franca Straška - Rogaška Slatina, 22. 8. 2024
-
Papeževega obiska v Trstu so se udeležili tudi slovenski škofje, med njimi tudi celjski škof Maksimilijan. Po obisku je za radio Ognjišče strnil nekaj svojih vtisov:
Glavna misel papeža Frančiška ob tej priložnosti, je bila ta, ki jo je razvijal že v svojem programu sinodalne prenove, kako se mora Cerkev odpirati in vključevati obrobne, male ljudi. Tako je papež zelo prisrčno pozdravil otroke, zastopnike bolnih in ostarelih.
Glede demokracije v svetu pa je poudaril, da ji je treba dati srce in dušo. In tukaj imamo kristjani posebno mesto.
Mislim, da prav v zavesti te sinodalne odgovornosti, da moramo biti Cerkev v izhodu, se pravi Cerkev, ki se zaveda svojega poslanstva, da ni namenjena sama sebi, ampak je neke vrste bolnišnica, zdravilišče za družbo; tudi za to družbo vrednost, tudi za družbo politike, ima svoje pomembno mesto.
Kristjani, ki so se v Trstu zbrali iz vse Italije, so pričevali o tem, da v tem razdrobljenem političnem kontekstu imajo kristjani poslanstvo pričevati in živeti vrednote, ki nam jih je Gospod zapustil.
Tržaški škof Trevisi ga je med drugim pozdravil takole: Vi nas razumete, ni pomembno, ali govorimo italijansko, ali slovensko, ker vsi govorimo jezik srca in ta nas povezuje.
Za papeža je zelo pomembno, da na tem delu Evrope, kjer se kulture in narodi srečujejo, tudi mi rastemo v tej drži odprtosti. Zelo je pozdravil tudi Trst kot luko in je zaželel, da bi bili tudi kristjani luka, ki je pripravljena sprejemati in se odpirati drugim.
Papež je znova povabil k skrbi za najbolj ranljive, med katerimi so tudi številni priseljenci.
Kako pristopiti k njim, kako jih sprejemati in kako jim tudi pomagati, da bi se vključili v kulturo, v kraj, v katerega pridejo. Mislim, da je to naloga Cerkve in papež se zaveda te potrebe, da potrebujejo ne le materialno, ampak tudi kulturno pomoč.
Celotno novico in prispevek najdete na spletni strani Radia Ognjišče https://radio.ognjisce.si/sl/275/novice/38381/nasi-skofje-po-masi-v-trstu-bilo-je-bratsko-srecanje-med-cerkvami.htm
-
Med slovesnostjo svete birme v župniji Šmartno v Rožni dolini je škof Maksimilijan nagovoril zbrane:
»Jezus nam daje Duha Tolažnika, ki ste ga prejeli že pri svetem krstu, da vam bo razodeval tisto najpomembnejše resnico vere: da na poti življenja nismo sami in brez moči. Da nam Bog v pravih trenutkih daje moč in besedo, ki je takrat potrebna. V to želimo zaupati in za to vero želimo prositi.
Danes, ko boste prejeli potrditev daru Svetega Duha, je to kot neke vrste darilo, ki je praznično zavito in ga je potrebno še odviti. Odpreti pomeni, da si ga je treba želeti sprejeti. Vsako darilo je namreč treba sprejeti in ga uporabiti, če ne, ni uporabno. Če bi vaša današnja botrska in starševska darila pustili zaprašena in jih nikoli ne odprli, bi se v njihova srca naselila žalost spričo takega odnosa. Če bi kakšne druge sadove, npr. sadje pustili pod mizo, bi slej ko prej zgnilo. Podobno je tudi z darovi Svetega Duha, ki čakajo, da jih odpremo. Trije ključi, ki vam bodo pomagali bližati se in odpirati te darove Svetega Duha, so Sveto pismo, molitev in občestvo Cerkve.«
https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
-
Škof Maksimilijan je podelil zakrament svete birme mladim iz župnij Slivnica pri Celju, Prevorje in Žusem. V pridigi jim je še posebej položil na srce tri darove kot popotnico za življenje v moči Svetega Duha:
Njegova beseda, ki jo beremo v Svetem pismu in slišimo pri sveti maši. Morda ste jo včasih spoznavali bolj kot zgodovinsko besedo, a po teh besedah nam govori Bog sam. Posežite tudi po tej knjigi. Naj se ne praši predolgo po vaših policah. Zapišite si to besedo, vzemite si jo k sebi, na neko bližnje mesto kot vaše geslo in vodilo in videli boste, da vam bo beseda v oporo in vam bo dajala moč.Molitev je lep, preprost pogovor in moja drža do Boga, ki mi je blizu in me ima rad. Molitev niso velike besede. Molitev je včasih lahko samo ena beseda, trenutek tišine, preprost čas in prostor, ki ga dam Gospodu , da v njem in po njem vstopi v moje življenje, ga posveti, blagoslovi in ga naredi polnega. Če boste te trenutke znali negovati, oblikovati, jih iskati, potem bo vaše življenje polno in se ne boste izgubili v lastnem delu in naglici, ki vas bo v življenju hočeš noče vedno znova preganjala.Občestvo: Vera je stvar skupnosti. Če boste hoteli rasti v teh odnosih, v zaupanju do Boga in do človeka, boste vedno bova iskali skupnost in si jo želeli. Ena takšnih skupnosti je vaša cerkev, kjer se zbirate. Tukaj vas Gospod vedno čaka, tu vas bodo čakali tudi tisti, ki za vas molijo in prosijo, tukaj boste odkrili in se prepričali , da niste sami, da lahko skupaj in v občestvu res postajate in zmorete biti pričevalci nečesa novega v tem svetu. Zato je vsak od vas poklican.https://skofija-celje.si/skof/skofova-beseda/
- Mostrar mais