Episódios
-
Od początku rosyjsko-ukraińskiego konfliktu kwestia wysłania misji pokojowej wojsk państw europejskich na Ukrainę jest przedmiotem szerokiej dyskusji - poszczególnych rządów, polityków, czy ekspertów.
Do tej pory kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej dość zachowawczo podchodziły do tej tematyki. Jednak zdaniem światowych i europejskich mediów ten scenariusz w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej realny, a w ostatnim czasie rozmowy w tym zakresie przyśpieszyły.
O tym, na ile możliwa jest taka opcja w kolejnym podcaście czterech stron świata opowiada dr Wojciech Lorenz - koordynator programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
-
O wojnie w Syrii słyszał już chyba każdy. W ciągu 13 lat wewnętrznego konfliktu, który rozpoczął się na fali tzw. "Arabskiej Wiosny", zginęło co najmniej pół miliona osób. Momentem przełomowym w historii tego kraju z pewnością pozostanie data 8 grudnia 2024 r., kiedy to rządy "Rzeźnika z Damaszku" Baszara al-Assada zostały ostatecznie obalone, a sam prezydent musiał uciekać do Federacji Rosyjskiej.Jak wyglądała Syria za rządów Assada? Jak kraj ten zmienił się przez ostatnie 13 lat i jaka przyszłość przed nim teraz stoi? O tym wszystkim w rozmowie z Dalią Nammous.
-
Estão a faltar episódios?
-
Decyzja prezydenta Korei Południowej Jun Suk Joela o wprowadzeniu stanu wojennego zaskoczyła nie tylko światową opinię publiczną, ale nawet polityków z jego własnej partii. Część z nich, odbierając telefony od dziennikarzy, rozłączała się po kilku zdaniach, odpowiadając "by nie robili sobie żartów". Jednak jak się okazało, to sam prezydent nie żartował. Jak wyglądał najszybszy - 6-godzinny - stan wojenny na świecie? Jakie obostrzenia wprowadzono w kraju? Co o tym wszystkim myślą Koreańczycy? A także o tym jak wygląda codzienne życie w kraju, gdzie kariera zawodowa stawiana jest często ponad rodzinę i skąd tak duża liczba samobójstw wśród Koreańczyków? O tym wszystkim porozmawiam z Natalią Mazurek - Polką, która mieszka w Seulu od 5 lat i prowadzi kanał @MiedzyPolskaaKorea
-
Od kilku tygodni temat Gruzji gości na pierwszych stronach światowych gazet. Kraj, który swoją niepodległość uzyskał w 1991 r., aktualnie stoi na rozdrożu, zastanawiając się, jak ma wyglądać jego przyszłość.Po decyzji gruzińskiego rządu o zawieszeniu rozmów z Unią Europejską do 2028 r. na ulice Tbilisi wyszło tysiące protestujących, domagając się cofnięcia decyzji premiera Irakliego Garibaszwiliego.W tajniki gruzińskiej sytuacji politycznej i obecnego kryzysu wprowadzi nas Martyna z Gruzji - Polka, która od 11 lat mieszka w tym kraju i prowadzi instagramowe konto @martynazgruzji
-
Czy Polska jest gotowa na wojnę?To pytanie na pierwszy rzut oka może wydawać się postawione nieco na wyrost, jednak dwa lata po pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę warto sprawdzić w jakim stanie jest nasza armia, jej uzbrojenie i plany obrony ludności cywilnej.Odpowiedzi na powyższe kwestie będziemy poszukiwać razem z gen. Romanem Polko - byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz byłego dowódcy Wojskowej Formacji Specjalnej GROM.
-
Ukraina widziana oczami korespondenta wojennego Mateusza Lachowskiego - dziennikarza Telewizji Polskiej, w przeszłości reportera TVN24, Polsat News oraz tygodnika Newsweek.Mateusz jako pierwszy polski dziennikarz dotarł do Buczy, skąd relacjonował masakrę, jaką lokalnej ludności urządzili Rosjanie. Relacjonował również wyzwolenie Chersonia, spędził wiele czasu z ukraińskimi żołnierzami na froncie, również w okopach.W pierwszym odcinku "Podcastów czterech stron świata" dzieli się z nami swoimi przeżyciami i opisuje codzienną, wojenną rzeczywistość.