Episódios
-
W szóstym odcinku rozmawiam z Kamą Muchą o roli światła w naszym życiu. Zastanowimy się, dlaczego światło jest ważne, jak wpływa na nasze zdrowie psychofizyczne i co możemy zrobić, aby lepiej oświetlić naszą przestrzeń. Przyjrzymy się zarówno samym oprawom oświetleniowym, jak i psychologii światła, aby zaprowadzić dobrostan w naszym otoczeniu. Moja rozmówczyni jest osobą interdyscyplinarną: projektantką, brand managerką marki oświetleniowej Labra, edukatorką i propagatorką idei Light Thinking. Zapraszam do słuchania!
Menu wiedzy:
Linda Geddes "W pogoni za słońcem" - dotyczy światła słonecznego ale fajnie tłumaczy jego wpływ na nasze zdrowie, hormony, rytm dobowy.
Matthew Walker "Dlaczego śpimy" - wyjaśnia dlaczego światło wpływa na sen a co za tym idzie na zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania logicznych decyzji.
T.S. Willey, Bent Formby "Lights out: sleep, sugar and survival" - ekploruje jak sztuczne światło wpłyneło na zdrowie człowieka m.in. na choroby cywilizacyjne
Jun’ichirō Tanizaki "In Praise of Shadows" – Japońskie spojrzenie na grę światła i cienia w architekturze i kulturze.
-
W piątym odcinku podcastu gości mec. Przemysław Rosati – prawnik, adwokat, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej oraz sędzia Trybunału Stanu. Rozmawiamy o tym, jak odzyskać poczucie komfortu w życiu codziennym i w sytuacjach ekstremalnych dzięki pomocy prawnej. Nasza rozmowa wpisuje się w akcję "Najspokojniejszy człowiek na świecie ma adwokata" – kampanię społeczną Adwokatury promującą rolę prawników w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego. Z własnego doświadczenia wiem, jak ważne jest wsparcie adwokata w trudnych chwilach. Dzięki pomocy swojej(?) mecenas nie tylko ochroniłam się przed stalkerem, ale i odzyskałam wiarę w siebie oraz poczucie bezpieczeństwa. Serdecznie zapraszam do wysłuchania!
www kampanii
playlista kampanii
-
Estão a faltar episódios?
-
S04E04 Odwieczny spór funkcja czy forma.
W czwartym odcinku podcastu rozmawiamy o tym, co jest ważniejsze w projektowaniu: forma dzieła czy jego funkcja i jej konsekwencje. Brzmi to trochę jak dyskusja o pierwszeństwie jajka czy kury. Jednak każdy praktyk i teoretyk projektowania stanął w swoim życiu przed tym dylematem. Razem z moją gościnią, Kasią Andrzejczyk-Briks, stwierdzamy, co oczywiste, że jedno nie istnieje bez drugiego oraz że z biegiem lat z fanatyczek funkcjonalizmu stałyśmy się jednak eklektyczkami. Moja rozmówczyni jest historyczką sztuki, kuratorką i wykładowczynią historii sztuki i designu w School of Form w Warszawie i Collegium da Vinci w Poznaniu. Kasia specjalizuje się też w analizie trendów i sygnałów zmian. Jest trenerką i współtwórczynią programu Dostępny Design, popularyzującego wiedzę o uniwersalnym designie i dostępności. W rozmowie nie zabrakło nawiązania do MSN-u oraz do naszej młodzieńczej fascynacji Bauhausem!
Dobrego słuchania!
Menu wiedzy:
książki o zagadnieniu funkcji i formy:
R. Arnheim, “Dynamika formy architektonicznej”, Wydawnictwo Officyna, 2016
E.H Gombrich “Zmysł porządku o psychologii sztuki dekoracyjnej”, universitas, 2009
W. Rybczyński, “Jak działa architektura. Przybornik humanisty”, Karakter, 2014
podcast o trendach: "Design Emergency", Paola Antonelli and Alice Rawsthorn
-
W trzecim odcinku rozmawiamy o tym, czym jest antropocen i co ma z nim wspólnego architektura. Będzie o roli świadomości swoich korzeni przestrzennych w imię zasady, że nie zaprojektujemy nic dla przyszłości, nie znając przeszłości. Oraz o tym, że przebudowa miast jest odpowiedzią na migracje i kryzys klimatyczny. Moim gościem jest Adrian Krężlik, architekt doktorant na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Porto programu MIT Portugal, wykładowca School of Form, założyciel Dosta Tec, firmy, która zajmuje się projektowaniem regenerującym.
Menu wiedzy do odcinka:
książki:
“Staying with the Trouble: Making Kin in the Chthulucene” Donna Haraway
“Native Genius In Anonymous Architecture” Sibyl Moholy-Nagy
“A Thousand Years of Nonlinear History” Manuel de Landa
“Let's Become Fungal! Mycelium Teachings and the Arts : Based on Conversations with Indigenous Wisdom Keepers, Artists, Curators, Feminists, and Mycologists” Yasmine Ostendorf
Podcasty:
99% invisible
For the Wild
-
Co to jest urbanistyka i kim jest urbanista? To proste czy trudne pytania? W tym odcinku rozmawiam z dr. Arturem Jerzym Filipem, o mieście, o byciu architektem-urbanistą i o poszukiwaniu znaczeń w zawodzie, który się wybrało. Jest trochę błądzenia i anegdot, jest i o byciu wykładowcą (Artur uczy na PW), jest też o naszej ukochanej Warszawie. Jak zawsze nie ma cenzury, co nie znaczy, że ze wszystkim, co mówi mój rozmówca, się zgadzam. Artur nie śledzi SM i aktualnie pracuje nad dwiema książkami, z czego jedna będzie habilitacją. Ustaliliśmy więc, że w menu wiedzy znajdzie się jego wcześniejsza publikacja o partycypacyjnym projektowaniu miast pt. „Wielkie plany w rękach obywateli. Na koalicyjnym szlaku” (wyd. Bęc Zmiana, 2019). Dobrego słuchania!
Więcej o Autorze i jego pracy znajdziecie tu:www.arturjerzyfilip.com
-
W odcinku otwierającym ten sezon porozmawiamy o tym, czy człowiek jest zwierzęciem, co nam daje kontakt z przyrodą, czego możemy nauczyć się od wilków, oraz dlaczego noc w lesie dla wielu z nas jest przerażająca.
Moim gościem jest Łukasz Długowski tropiciel wilków, znawca lasu, filozof z wykształcenia. Smacznego słuchania!
-
W ostatnim odcinku (10) tego bloku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o intuicji. O tym, skąd się wzięła i jaką ma rolę w naszym życiu. A także co może wnieść do procesu projektowego i jak korzystają z niej architekci.
*menu wiedzy znajdziecie w dedykowanym poście na IG
-
W przedostatnim odcinku 3 bloku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o rozszerzeniu zmysłowym. Zastanowimy się, czym jest „sensing” i „umwelt”. Zahaczymy o transhumanizm i porozmawiamy o relacji mózg-maszyna oraz mózg-mózg. Na koniec odniesiemy się do koncepcji Cyberpunku i innych możliwych scenariuszy jutra.
*Menu wiedzy znajdziecie w dedykowanym poście na IG.
-
W kolejny ósmym już odcinku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o czuciu przestrzeni. Będzie o proksemice, hiperlokalności, modułowości i o tym jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja na mieszkania jutra.
*Menu wiedzy znajdziecie w dedykowanym poście na IG.
-
W siódmym odcinku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o zmysłach nowych. Opowiem Wam o echolokacji, która pozwala widzieć dźwiękiem oraz o prioprocepcji, która zwodzi w nieważkości, ale pomaga rehabilitować osoby po udarze.
*menu wiedzy znajdziecie na IG
-
Szósty odcinku podcastu #BEZPIECZNIK poświęcony jest jedynemu zmysłowi, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć, czyli dotykowi. Porozmawiamy o kynoterapii i hipoterapii, czyli o uzdrawiającej mocy relacji ze zwierzętami. Zastanowimy się nad tym, jak dbać o ciało własne i najbliższych nam osób oraz weźmiemy na warsztat temat dotyku w świecie wirtualnym.
*menu wiedzy do odcinka znajdziecie na IG
-
W piątym odcinku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o zmyśle smaku. Zastanowimy się co wspólnego ma kukurydza z fornirem meblowym, a ananas ze skórą. Jaka instytucja przyznaje nagrody dotyczące projektowania jedzenia? Czy możemy drukować żelki na 3d oraz po co nam kuchenki solarne?
-
W czwartym odcinku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o zmyśle węchu, inaczej olfakcji. Będzie o designie zapachowym (olfactory design) i aromamarketingu, utracie węchu i smaku, a także aromaterapii.
-
Trzeci odcinek nowego bloku #BEZPIECZNIK dotyczy zmysłu słuchu. Chciałabym abyśmy zwrócili uwagę na to czym jest zanieczyszczenie dźwiękiem, co daje nam w życiu obcowanie z ciszą, jak możemy zadbać o przestrzeń dźwiękowo w naszym domu i w naszym otoczeniu, oraz co robią projektanci dla osób które nie słyszą.
-
Dziś będzie o wzroku jako dominującym zmyśle za pomocą którego poznajemy rzeczywistość. Porozmawiamy o okulocentryźmie, funkcjonowaniu bez możliwości widzenia oraz o projektach, badaniach i książkach, które poszerzają naszą wiedzę w jaki sposób widzimy i do czego wzrok jest nam potrzebny.
-
#BEZPIECZNIK to mój autorski podcast, który po półtora roku przerwy wraca w eter w wersji darmowej. Mam dla Was 10 odcinków nagranych równo rok temu we współpracy z @VoiceHouse. Pierwszy odcinek to podsumowanie i przypomnienie podstawowej wiedzy o zmysłach. Od dziś przez następne 10 tyg. będę oddawać w Wasze ręce odcinki o sensoryce dedykowane konkretnym zmysłom. Zarówno tym podstawowym, jak i tym odkrytym zupełnie niedawno. Obiecuję dużo odniesień do badań i książek oraz do projektów ze świata architektury i designu. Do usłyszenia!
-
W tym odcinku opowiadam o różnych formach architektury kryzysowej, której celem jest tworzenie doraźnego schronienia, a która często staje się miejscem wieloletniego pobytu ludzi dotkniętych wojną. To odcinek refleksyjny i niestety nazbyt aktualny, w którym odwołuję się do projektów z całego świata, dotykających zagadnień migracji.
Menu książkowe do odcinka:
„Księgarz z Kabulu” Asne Seierstad „ Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze. Historia Shirin-Gol” Siba Shakib „Kałasznikow Kebab. Reportaże wojenne” Anna Badkhen „Nocni wędrowcy” Wojciech Jagielski „Uśmiech Pol Pota. O pewnej szwedzkiej podróży przez Kambodżę Czerwonych Khmerów” Peter Fröberg Idling -
Tym razem odrabiamy lekcję z historii branży kosmicznej, łącząc przeszłość z przyszłością. Opowiadam o rozwoju stacji kosmicznych, możliwych habitatach na Księżycu i Marsie oraz dziełach popkultury, które lepiej lub gorzej obrazują możliwość życia człowieka w kosmosie. Dzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami i zwracam uwagę na wyzwania, które musimy pokonać, abyśmy mogli stać się gatunkiem międzyplanetarnym.
Menu inspiracji do odcinka:
Filmy:
„MERCURY 13” reż. David Sington / Heather Walsh 2018 - FILM O NIEDOSZŁEJ PIERSZEJ KOBIECEJ ZAŁODZE NASA „MARSJANIN” reż. Ridley Scott 2015 - KLASYK W KONTEKŚCIE KONCEPCJI PRZETRWANIA NA MARSIE CHOĆ Z OBECNEJ WIEDZY JUŻ NIEAKTUALNY „INTERSTELLAR” reż. Christopher Nolan, 2014 - RÓWNIEŻ KLASYK (mój faworyt) „SPACER W KOSMOSIE” reż. Dmitriy Kiselev, 2107 - film o pierwszym wejściu w przestrzeń kosmicznąSeriale
serial MARS 2016/2018 - tak mogą wyglądać pierwsze misje na Marsa serial FOR ALL MANKIND reż. Ronald D. Moore, 2019/2022 - alternatywna historia kiedy to Rosjanie lądują na księżycu jako pierwsi serial THE EXPANCE reż. Mark Fergus, Hawk Ostby 2015/2022 - aktualnie najlepszy serial Sci-Fi serial ALIEN WORLDS 2020 - o tym jak może wyglądać życie na innych planetachKsiążki:
„Księżycowy pył. W poszukiwaniu ludzi, którzy spadli na ziemię” Andrew Smith - o tych którzy widzieli Ziemię z Księżyca - do uzupełnienia dobry dokument na Vimeo „OVERVIEW” Wszystkie książki CARLA SAGANA „Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć” książka amerykańskiego astronauty Scotta Kelly który spędził rok na ISSSłuchowisko:
„Odyseja kosmiczna” - wszystkie 4 części - na Audiotece - narratorką jest Krystyna Czubówna -
W tym odcinku wróżę z magicznej kuli, rozkładam karty i przyglądam się tematom, o których opowiadałam przez ostatni rok. Prognozuję, z czym będziemy się mierzyć na przestrzeni najbliższych lat. Poruszam kwestie snu, pracy czy jedzenia w dobie migracji i kryzysu klimatycznego oraz zastanawiam się, jak będzie wyglądał sport czy relacje, kiedy zamieszkamy już w metawersum. Cały ten wywód puentuję kompetencjami przyszłości, czyli cechami, które musimy nabyć, aby przetrwać w tym nieustająco zmieniającym się świecie.
Menu wiedzy do odcinka:
Po pierwsze i najważniejsze odsyłam Was do menu wiedzy przy każdym wspomnianym w odcinku podcaście, znajdziecie tam dedykowaną porcję inspiracji, ponadto:
Raport “THE FUTURE OF SKILLS EMPLOYMENT IN 2030”. Raporty infuture hatalska foresight institute: “Przyszłość edukacji. Scenariusze 2046” | “Pracownik przyszłości” | “Future of Office Space” | “Far Future” | „Bedroom od the Future” | „ Future of the Food” Cykl artykułów Tomka Zielke „ Jedzenie przyszłości” dla KUKBUK Książka “Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?” Natalia Hatalska Podcast Sznurowadła Myśli Kamy Wojtkiewicz „Z Aleksandrą Przegalińską o metawersum i przyszłości mediów społecznościowych.” -
Z projektantką Justyną Puchalską rozmawiam o szóstym zmyśle w tworzeniu przestrzeni. Wspólnie zastanawiamy się nad tym, w jakim stopniu sztuczna inteligencja zastąpi architektów, czy będzie wyposażona w empatię, i czy jej rozumienie ludzkich potrzeb odkryje przed nami nowe jakości. Rozważamy także możliwość współistnienia z „czującymi” przestrzeniami i tego, że AI będzie rzeczywiście działać w naszym interesie.
Menu wiedzy od Justyny:
wychodząc z filozofii architektury:
The Architecture of Happiness by Alain De Botton The Poetics of Space by Gaston Bachelard Healing Spaces: The Science of Place and Well-beingnastępnie neuroscience and wellbeing:
Healing Spaces: Designing Physical Environments to Optimize Health, Wellbeing and Performance by Altaf Engineer Esther M Sternberg Aletheia Ida Mind in Architecture: Neuroscience, Embodiment, and the Future of Design (MIT Press, 2015) S. Robinson, J. Pallasmaa Welcome to your world. How the built environment shapes our lives by Sarah Williams Goldhagenprzekrojowy przegląd AI pod kątem filozofii, technologii, świadomości:
Polecam darmowy kurs na basic wiedzę: https://www.elementsofai.com/ Przekrojowy przegląd AI pod kątem filozofii, technologii, świadomości: https://lexfridman.com/podcast/ w szczególności odcinek o Affective Computing Przekrój projektów związanych z Emotional Intelligence: https://www.media.mit.edu/groups/affective-computing/overview/ i When AI Recognizes Emotion, with Rosalind Picard by News Items Podcast, August 24, 2021 - Mostrar mais