Episódios
-
W ostatnim odcinku (10) tego bloku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o intuicji. O tym, skąd się wzięła i jaką ma rolę w naszym życiu. A także co może wnieść do procesu projektowego i jak korzystają z niej architekci.
*menu wiedzy znajdziecie w dedykowanym poście na IG
-
W przedostatnim odcinku 3 bloku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o rozszerzeniu zmysłowym. Zastanowimy się, czym jest „sensing” i „umwelt”. Zahaczymy o transhumanizm i porozmawiamy o relacji mózg-maszyna oraz mózg-mózg. Na koniec odniesiemy się do koncepcji Cyberpunku i innych możliwych scenariuszy jutra.
*Menu wiedzy znajdziecie w dedykowanym poście na IG.
-
Estão a faltar episódios?
-
W kolejny ósmym już odcinku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o czuciu przestrzeni. Będzie o proksemice, hiperlokalności, modułowości i o tym jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja na mieszkania jutra.
*Menu wiedzy znajdziecie w dedykowanym poście na IG.
-
W siódmym odcinku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o zmysłach nowych. Opowiem Wam o echolokacji, która pozwala widzieć dźwiękiem oraz o prioprocepcji, która zwodzi w nieważkości, ale pomaga rehabilitować osoby po udarze.
*menu wiedzy znajdziecie na IG
-
Szósty odcinku podcastu #BEZPIECZNIK poświęcony jest jedynemu zmysłowi, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć, czyli dotykowi. Porozmawiamy o kynoterapii i hipoterapii, czyli o uzdrawiającej mocy relacji ze zwierzętami. Zastanowimy się nad tym, jak dbać o ciało własne i najbliższych nam osób oraz weźmiemy na warsztat temat dotyku w świecie wirtualnym.
*menu wiedzy do odcinka znajdziecie na IG
-
W piątym odcinku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o zmyśle smaku. Zastanowimy się co wspólnego ma kukurydza z fornirem meblowym, a ananas ze skórą. Jaka instytucja przyznaje nagrody dotyczące projektowania jedzenia? Czy możemy drukować żelki na 3d oraz po co nam kuchenki solarne?
-
W czwartym odcinku podcastu #BEZPIECZNIK porozmawiamy o zmyśle węchu, inaczej olfakcji. Będzie o designie zapachowym (olfactory design) i aromamarketingu, utracie węchu i smaku, a także aromaterapii.
-
Trzeci odcinek nowego bloku #BEZPIECZNIK dotyczy zmysłu słuchu. Chciałabym abyśmy zwrócili uwagę na to czym jest zanieczyszczenie dźwiękiem, co daje nam w życiu obcowanie z ciszą, jak możemy zadbać o przestrzeń dźwiękowo w naszym domu i w naszym otoczeniu, oraz co robią projektanci dla osób które nie słyszą.
-
Dziś będzie o wzroku jako dominującym zmyśle za pomocą którego poznajemy rzeczywistość. Porozmawiamy o okulocentryźmie, funkcjonowaniu bez możliwości widzenia oraz o projektach, badaniach i książkach, które poszerzają naszą wiedzę w jaki sposób widzimy i do czego wzrok jest nam potrzebny.
-
#BEZPIECZNIK to mój autorski podcast, który po półtora roku przerwy wraca w eter w wersji darmowej. Mam dla Was 10 odcinków nagranych równo rok temu we współpracy z @VoiceHouse. Pierwszy odcinek to podsumowanie i przypomnienie podstawowej wiedzy o zmysłach. Od dziś przez następne 10 tyg. będę oddawać w Wasze ręce odcinki o sensoryce dedykowane konkretnym zmysłom. Zarówno tym podstawowym, jak i tym odkrytym zupełnie niedawno. Obiecuję dużo odniesień do badań i książek oraz do projektów ze świata architektury i designu. Do usłyszenia!
-
W tym odcinku opowiadam o różnych formach architektury kryzysowej, której celem jest tworzenie doraźnego schronienia, a która często staje się miejscem wieloletniego pobytu ludzi dotkniętych wojną. To odcinek refleksyjny i niestety nazbyt aktualny, w którym odwołuję się do projektów z całego świata, dotykających zagadnień migracji.
Menu książkowe do odcinka:
„Księgarz z Kabulu” Asne Seierstad „ Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze. Historia Shirin-Gol” Siba Shakib „Kałasznikow Kebab. Reportaże wojenne” Anna Badkhen „Nocni wędrowcy” Wojciech Jagielski „Uśmiech Pol Pota. O pewnej szwedzkiej podróży przez Kambodżę Czerwonych Khmerów” Peter Fröberg Idling -
Tym razem odrabiamy lekcję z historii branży kosmicznej, łącząc przeszłość z przyszłością. Opowiadam o rozwoju stacji kosmicznych, możliwych habitatach na Księżycu i Marsie oraz dziełach popkultury, które lepiej lub gorzej obrazują możliwość życia człowieka w kosmosie. Dzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami i zwracam uwagę na wyzwania, które musimy pokonać, abyśmy mogli stać się gatunkiem międzyplanetarnym.
Menu inspiracji do odcinka:
Filmy:
„MERCURY 13” reż. David Sington / Heather Walsh 2018 - FILM O NIEDOSZŁEJ PIERSZEJ KOBIECEJ ZAŁODZE NASA „MARSJANIN” reż. Ridley Scott 2015 - KLASYK W KONTEKŚCIE KONCEPCJI PRZETRWANIA NA MARSIE CHOĆ Z OBECNEJ WIEDZY JUŻ NIEAKTUALNY „INTERSTELLAR” reż. Christopher Nolan, 2014 - RÓWNIEŻ KLASYK (mój faworyt) „SPACER W KOSMOSIE” reż. Dmitriy Kiselev, 2107 - film o pierwszym wejściu w przestrzeń kosmicznąSeriale
serial MARS 2016/2018 - tak mogą wyglądać pierwsze misje na Marsa serial FOR ALL MANKIND reż. Ronald D. Moore, 2019/2022 - alternatywna historia kiedy to Rosjanie lądują na księżycu jako pierwsi serial THE EXPANCE reż. Mark Fergus, Hawk Ostby 2015/2022 - aktualnie najlepszy serial Sci-Fi serial ALIEN WORLDS 2020 - o tym jak może wyglądać życie na innych planetachKsiążki:
„Księżycowy pył. W poszukiwaniu ludzi, którzy spadli na ziemię” Andrew Smith - o tych którzy widzieli Ziemię z Księżyca - do uzupełnienia dobry dokument na Vimeo „OVERVIEW” Wszystkie książki CARLA SAGANA „Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć” książka amerykańskiego astronauty Scotta Kelly który spędził rok na ISSSłuchowisko:
„Odyseja kosmiczna” - wszystkie 4 części - na Audiotece - narratorką jest Krystyna Czubówna -
W tym odcinku wróżę z magicznej kuli, rozkładam karty i przyglądam się tematom, o których opowiadałam przez ostatni rok. Prognozuję, z czym będziemy się mierzyć na przestrzeni najbliższych lat. Poruszam kwestie snu, pracy czy jedzenia w dobie migracji i kryzysu klimatycznego oraz zastanawiam się, jak będzie wyglądał sport czy relacje, kiedy zamieszkamy już w metawersum. Cały ten wywód puentuję kompetencjami przyszłości, czyli cechami, które musimy nabyć, aby przetrwać w tym nieustająco zmieniającym się świecie.
Menu wiedzy do odcinka:
Po pierwsze i najważniejsze odsyłam Was do menu wiedzy przy każdym wspomnianym w odcinku podcaście, znajdziecie tam dedykowaną porcję inspiracji, ponadto:
Raport “THE FUTURE OF SKILLS EMPLOYMENT IN 2030”. Raporty infuture hatalska foresight institute: “Przyszłość edukacji. Scenariusze 2046” | “Pracownik przyszłości” | “Future of Office Space” | “Far Future” | „Bedroom od the Future” | „ Future of the Food” Cykl artykułów Tomka Zielke „ Jedzenie przyszłości” dla KUKBUK Książka “Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?” Natalia Hatalska Podcast Sznurowadła Myśli Kamy Wojtkiewicz „Z Aleksandrą Przegalińską o metawersum i przyszłości mediów społecznościowych.” -
Z projektantką Justyną Puchalską rozmawiam o szóstym zmyśle w tworzeniu przestrzeni. Wspólnie zastanawiamy się nad tym, w jakim stopniu sztuczna inteligencja zastąpi architektów, czy będzie wyposażona w empatię, i czy jej rozumienie ludzkich potrzeb odkryje przed nami nowe jakości. Rozważamy także możliwość współistnienia z „czującymi” przestrzeniami i tego, że AI będzie rzeczywiście działać w naszym interesie.
Menu wiedzy od Justyny:
wychodząc z filozofii architektury:
The Architecture of Happiness by Alain De Botton The Poetics of Space by Gaston Bachelard Healing Spaces: The Science of Place and Well-beingnastępnie neuroscience and wellbeing:
Healing Spaces: Designing Physical Environments to Optimize Health, Wellbeing and Performance by Altaf Engineer Esther M Sternberg Aletheia Ida Mind in Architecture: Neuroscience, Embodiment, and the Future of Design (MIT Press, 2015) S. Robinson, J. Pallasmaa Welcome to your world. How the built environment shapes our lives by Sarah Williams Goldhagenprzekrojowy przegląd AI pod kątem filozofii, technologii, świadomości:
Polecam darmowy kurs na basic wiedzę: https://www.elementsofai.com/ Przekrojowy przegląd AI pod kątem filozofii, technologii, świadomości: https://lexfridman.com/podcast/ w szczególności odcinek o Affective Computing Przekrój projektów związanych z Emotional Intelligence: https://www.media.mit.edu/groups/affective-computing/overview/ i When AI Recognizes Emotion, with Rosalind Picard by News Items Podcast, August 24, 2021 -
Rozmowa z Olgą Sztubą otwiera dwuodcinkowy cykl o sztucznej inteligencji. Olga tłumaczy nam, gdzie możemy obecnie spotkać lub korzystać z AI, z czym algorytmy mają problem, a gdzie radzą sobie świetnie. Rozmawiamy o diagnozowaniu, tłumaczeniu i docieraniu w różne miejsca za pomocą algorytmu, wspólnie stwierdzając, że „przyszłość jest teraz”.
Menu wiedzy do odcinka przygotowana przez Olgę:
Przystawka na zapoznanie się z tematem: https://atozofai.withgoogle.com/intl/pl/about/ Przystawka II w formie blogów: https://ai.googleblog.com/ i www.gatesnotes.com Zupa - tutaj zdecydowanie warto zaglądać regularnie: https://www.wired.com/category/artificial-intelligence/ Danie główne: książka na storytel: “Ai Ethics” Mark Coeckelbergh Deser: podcast: “Ai” Today Cogilytica i koniecznie Toby Walsh:https://www.youtube.com/watch?v=HSsQApXQGsI Podwieczorek:”To żyje! Od logicznego fortepianu po zabójcze roboty.” Toby Walsh oraz “Nieludzka arcyludzka” A. Przegalińska i P. Oksanowicz Gorąco zapraszam do mojego podcastu in the making ;) ale o szczegółach będę mówić na moim IG olga.z.google. -
W historii rozwoju przestrzeni biurowych pojawił się moment, kiedy open space był pomysłem innowacyjnym i sprzyjającym jakości pracy. Wbrew pozorom nie było to tak dawno temu, ale jak każdą ideę tę również kapitalizm znacząco wypaczył. W tym odcinku opowiadam o różnych przestrzeniach do pracy, dlaczego są ważne i na co zwrócić w nich uwagę. Pokazuję także, że na dobrą przestrzeń składa się nie tylko jej aspekt estetyczny, ale również panująca w niej atmosfera, w tym często pomijany szacunek i empatia.
Inspiracje do odcinka:
Film na YT „Open offices are overrated” by VOX Książka „Małe biuro projektowe” Anna Komorowska wyd. Niespieszne Raport „Future of Office Space” infuture institute Album „Where. we. work.: home offices” An Bogaerts wyd. Lannoo Album „High On... Office Design” Ralf Daab wyd. Loft Publications -
W tym odcinku pochylam się nad tematem środków transportu. Będzie o tym, w jakich autobusach czujemy się dobrze, czy w przyszłości zaufamy autonomicznym samochodom i czy pokochamy latające taksówki. Opowiem również o roli materiałów wykończeniowych, systemach bezpieczeństwa i historii motoryzacji. Podzielę się także moimi ulubionymi muzeami, poświęconymi samochodom.
W ramach inspiracji książkowych:
Kultowa książka o tym, że jazda motocyklem jest jak medytacja: „Zen i sztuka obsługi motocykla” Robert M. Pirsig. Seria przewodników dla surferów ale nie tylko, fajny drogowskaz przez wybrzeża naszej części świata: „I Love the Seaside” Alexandra Gossink Mój ulubiony komiks z dzieciństwa „24-godzinny Le Mans” Denis Bernard Ważna książka o tym jak zaprojektowany jest nas świat, nie pomija wątku pasów bezpieczeństwa i kobiecej sylwetki: „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Criado Perez Caroline -
Siódmy odcinek poświęcony jest przestrzeniom, w których dbamy o nasze zdrowie. Przychodnie, szpitale i sanatoria z założenia powinny koić nasze zmysły i dawać nam poczucie, że staniemy na nogi, niezależnie od tego, z czym się mierzymy. Jednak niezwykle często są to miejsca, w których czujemy niepokój, a światło czy kolory ścian uruchamiają nasze systemy alarmowe z napisem „uciekaj”. W tym odcinku mówię, co robić, aby tak ważne miejsca jak sale operacyjne i oddziały rehabilitacyjne wspierały proces zdrowienia pacjenta i ułatwiały personelowi medycznemu pracę.
Menu wiedzy do odcinka:
Tekst „Jak przestrzeń szpitala i izolacja wpływają na zdrowienie chorych?” u mnie na blogu. Książka „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” Satchin Panda - o roli zadbania o rytm dobowy u wcześniaków. Książka „ARCHITECTURE FOR HEALTH” Christine Nickl-Weller i Hansa Nickla, o współczesnej architekturze szpitalnej. Miniserial na Netflixie „Chirurgiczne cięcie”, szczególnie odcinek pierwszy gdzie dr Kypros Nicolaides opowiada o roli wnętrza swojej klinikę na stan psychiczny pacjentek. Film „Cały ten dźwięk” Gunnara Hall Jensen - o szkodliwym dzięku aparatury medycznej. Film „Cemetery of splendour” Apichatpong Weerasethakul - akcja toczy się w tajskim szpitalu, wyposażonym w specjalne rządzenia wspomagające sen, wydające miłe dźwięki i piękne kolorowe światło. -
Szósty odcinek jest częścią mikrocyklu o przestrzeniach, w których funkcjonujemy na co dzień. Zaczynam od przestrzeni szkoły, z którą wszyscy bez wątpienia mieliśmy w życiu styczność. Następnie biorę na tapetę przestrzenie biurowe, ośrodki zdrowia i transport. Szkoły wielu z nas dały się we znaki. Część kończyła klasyczne tysiąclatki, inni uczyli się w pięknych historycznych budynkach. W tym odcinku pokażę Wam, jak szkolne dzwonki, gazetki na ścianach korytarzy, czy kolory ścian wpłynęły na nasze zmysły.
W ramach menu wiedzy do odcinka o szkołach chciałbym was zachęcić, do śledzenia konta @przemek_staron , odsyłam do konferencji na YT pod tytułem „Zmysły i komfort w przestrzeni publicznej” na kanale Fundacji Dom Pokoju, zachęcam do lektury książki “SELEKCJE” M. Marcela oraz "BUILDING TO EDUCATE: SCHOOL ARCHITECTURE & DESIGN" S. Kramer.
-
W 5. odcinku odnoszę się do tematu samotności w społeczeństwie. Rozprawiam się z tematem ról społecznych, wolnego wyboru, projektowania dla jednostki, a nie społeczeństwa, a także działania w zgodzie ze sobą.
Menu literackie do odcinka:
Przystawka: „Samotny jak szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami” Katarzyna Tubylewicz Przystawka II: „Sto lat samotności” Gabriel Garcia Marquez Zupa: „Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru” Finkel Michael Danie główne: „Horyzonty i perspektywy monoseologii. Filozoficzne studium samotności” Piotr Domeracki Deser: „Miłość, wolność, samotność” Osho - Mostrar mais