Episódios
-
Pot ob žici je najbolj množična in največja športnorekreativno prireditev pri nas, ki je v letu 2024 privabila več kot 37.000 udeležencev. Najbolj množičen je sobotni pohod po poti okoli Ljubljane, kjer je med 2. svetovno vojno stala žičnata ograja italijanskih in kasneje nemških okupatorjev - zato tudi ime Pot ob žici. Prireditev se je sicer začela že v četrtek s pohodom otrok ljubljanskih vrtcev, nadaljevala se je v petek z osnovnošolci in dijaki, zaključila pa se je v soboto z rekreativnim pohodom in tekom trojk.
-
Mentalno razgibavanje je kultna srbska humoristična oddaja, ki se je leta 2008 začela na radijskih valovih, po raznih ukinitvah in selitvah pa je našla azil na televiziji. Zdaj že nekaj v središču norišnice, ki spremlja srbsko študentsko gibanje.
Voditelja Marko Stepanović in Srđan Jovanović smeta s svojim stand upom v živo nastopati samo še v dveh klubih, pa še tja pride poslušat vice o prorežimskih policistih policija.
Oblast ne mara Mentalnega razgibavanja, ki skrbi za krepitev možganskih mišic s smejanjem na račun pojavov, kot je kleptokracija, zato pa ju imajo toliko bolj radi ljudje. Na njun nastop v Ljubljani so prišli tudi navdušenci iz Beograda.
Kakšna je moč humorja v boju za tako nenavadne stvari, kot sta pravica do čistega okolja in svoboda govora?
-
Estão a faltar episódios?
-
Habemus papam. Beli dim je včeraj oznanil, da imamo novega papeža. V četrtem glasovanju je bil izbran ameriški kardinal Robert Francis Prevost, 69-letni prelat iz Chicaga, ki zagovarja podobna stališča kot Frančišek. Velik del življenja je preživel kot misijonar v Peruju, med letoma 2015 in 2023 je bil tam tudi škof in takrat ga je papež Frančišek pripeljal v Rim ter ga postavil za vodjo vatikanskega urada za izbiro novih škofov po svetu. O novem papežu Leonu XIV. smo se pogovarjali z redovnico Mojco Marijo Šimenc, članico redovne skupnosti hčera Marije Pomočnice.
-
Današnje dogajanje po svetu je nepošteno, pravi Mariborčanka, ki je med najsilovitejšim bombardiranjem največjega mesta ob Dravi imela devet let. Takrat še deklica se spominja očetove srčnosti, saj je po vojni na pogorišču stanovanjske stavbe, postavil spomenik žrtvam prvega bombardiranja Maribora. Helena Kolarič meni, da je ne glede na politično strujo vsem skupno izkoriščanje delovnega ljudstva. Čeprav je odraščala v vojnem in povojnem času, se je pozneje v življenju počutila varno: "V nevarnosti si lahko vsak trenutek, ampak na to človek ne pomisli. Moraš živeti in delati. Življenje gre naprej; vidiš lepo drevo, ki raste, vidiš ptička na nebu. Kaj pa še hočeš? Če lahko hodiš in to vidiš?"Drevi bomo obeležili 80-letnico podpisa akta o brezpogojni kapitulaciji nacistične Nemčije. V prihodnjih minutah se zato selimo v najbolj bombardirano mesto v Sloveniji in na območju nekdanje Jugoslavije. Sara Zmrzlak se je o spominih na okupacijo, o vojnem in povojnem dogajanju pogovarjala s preživelo – Heleno Kolarič. Leto najhujšega dogajanja je preživela v neposredni bližini mesta, po vojni pa je njena družina na ruševinah večje stanovanjske hiše, "žrtve" prvega bombnega napada 7. januarja leta 1944, zgradila svoje novo življenje in počastila življenja preminulih. Na njenem dvorišču je postavljen edini spomenik žrtvam bombardiranja v mestu.
Foto: Knjiga Maribor pod točo bomb
-
Latvija je po površini trikrat večja država kot Slovenija, pa ima skoraj pol milijona prebivalcev manj kot Slovenija. A jih je imela v času, ko sta se državi osamosvajali pol milijona več. Izseljevanje delovno aktivnega prebivalstva, nizka rodnost in gospodarska nihanja so najbolj vplivala na depopulacijo te baltske države, a se trendi počasi, a vztrajno obračajo. Kaj se je dogajalo s prebivalstvom Latvije v polpretekli zgodovini in kako se danes borijo z demografskimi težavami? Kako uspešni so pri privabljanju Latvijcev, ki so državo zapustili in kako poskušajo pridobiti visokokvalificirane strokovnjake v državah EU in iz tretjih držav?
Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske unije.
-
Verjetno se vsakdo izmed nas kdaj vpraša, kdo so bili naši predniki. Pretekli rodovi, o katerih se je ustno izročilo izgubilo in o katerih nam tudi naše babice ne znajo več ničesar povedati. Zelo dober vir informacij so civilni in cerkveni matični arhivi z matičnimi knjigami z zapisanimi rojstvi, smrtmi in porokami, ki so v večini že dostopne na spletu. Zadnja leta narašča tudi analiza sline oziroma analiza DNK, ki nam lahko pove, katerim etničnim skupinam pripadamo. Prek obstoječih baz podatkov vzorcev DNK pa lahko pridemo tudi do nam neznanih še živečih sorodnikov. Več o tem nam je povedal profesor doktor Damjan Glavač, vodja Oddelka za molekularno genetiko pri Inštitutu za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Svoji zgodbi o iskanju prednikov pa sta nam zaupali prijateljici Martina Horvat, ki ima v svojem družinskem drevesu več kot 90 tisoč ljudi, in Alenka Viceljo, druga sestrična v 12. kolenu znamenitega italijanskega slikarja Tiziana.
-
Zametki organizirane prehrane se prvič pojavijo v obdobju industrializacije na prelomu 19. in 20. stoletja, a pogosto bolj iz produktivnostnih razlogov kot zaradi socialne skrbi. Z razvojem socialnih držav in delavskih pravic po drugi vojni je postala organizirana prehrana na delovnem mestu pomemben del skrbi za delavce, a ena prvih žrtev tranzicije so bile prav tovarniške menze in kantine. Valovska ekipa je v tednu pred prazniki obiskala nekaj obratov, ki še ponujajo prave delavske malice in kjer za svoj denar dobiš pošteno porcijo.
Foto: MMC
-
Na današnji praznik dela, ko se po navadi ozremo v zgodovino, spomnimo na čase, ko so se delavci borili za svoje pravice in podobno, se bomo mi zdaj ozrli v prihodnost. Ena od sodobnih pogruntavščin tega tisočletja je coworking, sodoben način dela, ki samozaposlenim in drugim profesionalcem omogoča, da si občasno ali stalno delijo delovni prostor z drugimi ustvarjalci iz sorodnih ali čisto različnih panog. V Rigi, prestolnici Latvije, ti prostori v zadnjih letih rastejo kot gobe po dežju. Okoli 20 jih je raztresenih po vsem mestu in enega izmed njih, StartUp House Riga, kjer je svoj prostor našlo 60 startupov, smo obiskali tudi mi.
Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske unije.
-
Vsak človek se prej kot slej znajde v situaciji, ko mora nekdo poskrbeti zanj. Ali je to čisto na začetku, ko mu na svet pomaga babica, ga prvič umije patronažna sestra ter zanj čez dan skrbi vzgojiteljica v vrtcu. Ali pa je to skozi življenje, ki lahko na različne načine prizadene človeka, ko mu morajo ti poklici priskočiti na pomoč.
Letošnji praznik dela tako na Valu 202 posvečamo ljudem, ki so svoje življenje namenili zato da kot družba normalno funkcioniramo. To pa počnejo tiho, brez izpostavljanja, skoraj neopazno in velikokrat spregledano. Tako na osebni kot na sistemski ravni. So nepogrešljiv del družbe, a pogosto prezrti in slabo plačani. Seveda to niso edini poklici, ki so pomembni za delovanje družbe ter pogosto spregledani. So pa tisti, ki skrbijo za človekovo dostojanstvo od prve plenice do zadnje postelje.
Sogovornice:
babica Tadeja Črnilec, ki je v šestih letih na svet pomagala že več kot 1000 novorojenčkom,vzgojiteljica Albina Bračko, že 20 let dela v vrtcu Šmarje pri Jelšah,medicinska sestra Simona Kaplan, ki se že več kot 37 let posveča mladostnikom s posebnimi potrebami,patronažna sestra Darja Hermonko v patronaži dela že 18 let, včasih mora bežati tudi pred psi,srednja medicinska sestra Valerija Karneža, ki pravi, da bodo enkrat dočakali tudi dostojno plačilo.Za odziv piši na [email protected] ali [email protected].
-
Prvega maja brez tradicionalne budnice preprosto ni. Člani Pihalnega orkestra Logatec so nam povedali, kakšno je prvomajsko jutro nekega godbenika, katere vezi jih že vrsto let ohranjajo v orkestru in kako so potekale priprave na letošnjo budnico.
-
Irena Colja in Katica Del Bon sta sestri dvojčici, pa tudi avtorici razstave o partizanskem borcu in narodnem heroju Antonu Šibelji - Stjenki ter knjige Kdo so bili ti ljudje. V njej nadaljujeta delo očeta Franca Šibelje, ki je bil soborec Stjenke in je dogajanje med drugo svetovno vojno opisal v knjigah "Kraški junak Stjenka" in "Med prvimi partizani na Krasu", ob tem pa vedno govoril, da ima gradiva še za eno knjigo. In prav to gradivo, fotografije, dokumente, rokopise iz vojnega in povojnega obdobja sta 23 let po očetovi smrti v njegovih kovčkih našli sestri Šibelja, ki zdaj nadaljujeta njegovo literarno poslanstvo, ohranjata očetove vrednote in spomin nanj ter na dogodke, ki so se med vojno in po njej dogajali na Primorskem.
-
Ob pogrebu papeža Frančiška smo se pogovarjali z urednikom uredništva za religije in verstva programa Ars dr. Tomažem Gerdenom.
-
V Cerknem so z nizom dogodkov zaznamovali 80 let od izvedbe Partizanskih smučin, edinstvenega športnega tekmovanja med drugo svetovno vojno, poznanega tudi kot partizanska smučarska olimpijada. 20. in 21. januarja 1945 so se borci v takrat osvobojenem Cerknem, vendar še vedno sredi vojne vihre, pomerili v veleslalomu, smučarskih skokih in patruljnem teku. Tekmovanje je spremljala množica ljudi, zavezniška letala pa so med tekmo v skokih odvrgla pomoč. Dogodku so se sredi meseca poklonili z odprtjem panojske razstave in spominske poti. Podrobneje pa v prispevku Nine Brus.
-
Vas zanima, kako je naša prestolnica izgledala v času 2. svetovne vojne? Kako je Ljubljana skorajda čez noč postala dvojezično mesto, s kako krutimi prehranskimi stiskami so se srečevali meščani in kako je bil takrat z vrtički in njivami zapolnjen park Zvezda? Odgovore na vsa ta vprašanja lahko od 24. aprila naprej najdete v prostorih Mestnega muzeja Ljubljana, kjer je na ogled povsem sveža celoletna razstava z naslovom "1495 dni: Ljubljana med 2. svetovno vojno".
Pogovarjali smo se z avtorjem razstave dr. Blažem Vurnikom. Razstavne eksponate si lahko v 1. nadstropju muzeja ogledate vse do 12. aprila 2026.
-
Zagotavljanje varnega in spodbudnega športnega okolja za vse je naloga vseh nas, ki smo del širše družbe. Kdaj torej zastriči z ušesi in ukrepati? V tujini ima več držav programe, ki vključujejo politike, izobraževanja, nadzor in podporne mehanizme za preprečevanje zlorab, nadlegovanja in drugih oblik škodljivega vedenja v športnem okolju. V Združenih državah se program, ki je bil ustanovljen pred osmimi leti, imenuje US Center for Safesport, v Avstriji je organizacija 100% SPORT leta 2021 uvedla nacionalne standarde za varnost v športu, ki vključujejo analizo tveganj, zaščito otrok, obvezna usposabljanja, smernice za etično vedenje in postopke za obravnavo prijav.
Športniki se v primeru vprašanj, tudi zlorab, pri nas lahko obrnejo na Policijo, Olimpijski komite Slovenije ima Žvižgavko, eden od institutov pa je tudi Varuh športnikovih pravic, ki ga v svojem drugem mandatu vodi nekdanji vrhunski skakalec v višino doktor Rožle Prezelj. -
"Dan po tem, ko se je na velikonočno nedeljo pojavil na Trgu svetega Petra, se je danes ob 7.35 rimski škof Frančišek vrnil domov k Očetu." Tako so dopoldne sporočili iz Vatikana. Frančišek je bil prvi papež iz Latinske Amerike in je bil na čelu Katoliške cerkve 12 let. O njegovem življenju in vrednotah, ki jih je zagovarjal, smo se pogovarjali z našim nekdanjim dopisnikom iz Italije Jankom Petrovcem.
Foto: Reuters -
Na veliko noč vas vabimo na izlet v Adlešiče, kjer še vedno živi več kot 200 let stara tradicija pisanja belokranjskih pisanic, ki so od leta 2012 tudi vpisane v register žive kulturne dediščine. In ne, nismo se zmotili, na pisanice se ne riše, ampak piše. To je prva stvar, na katero nas je opozorila gospa Vesna Veselič, ki je svojo prvo pisanico napisala pred točno 25 leti.
-
Kljub temu, da je odvisnost od elektronskih naprav večja, se odvisnost od prepovedanih drog ne zmanjšuje. V Sloveniji so leta 2023 zabeležili najvišjo stopnjo umrljivosti, zaradi predoziranja z drogami. Tako imenovana vojna proti drogam, ne deluje. So pa zato bolj učinkoviti programi zmanjševanja škode, ki delujejo tudi pri nas, eden takšnih je program varne sobe. V Sloveniji se je prva varna soba odprla novembra 2024 v Novi Gorici.
Sogovorniki:
Luka Mrak, Slovensko združenje za duševno zdravje ŠENT.Tina Kodre, socialna delavka.Miha Kramli, vodja centra za zdravljenje odvisnosti Nova Gorica.Matej, uporabnik varne sobe. -
Sezono 2024/2025 bo na Velikem odru Drame SNG Ljubljana sklenila premiera aktualne in eksplozivne družbenokritične igra Roberta Ickeja Zdravnica. Gre za preoblikovano dramo Arthurja Schnitzlerja Profesor Bernhardi iz leta 1912. Robert Icke je osrednje dogajanje postavil v središče družbenih tegob 21. stoletja. Zdravnica v režiji Martina Kušeja, izpostavlja vprašanja medicinske etike proti verskim prepričanjem, populizmu in toksičnosti medijev. Predzadnja premiera sezone Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica pa bo veliko delo svetovne klasike Kralj Lear, tragedija Williama Shakespearja v režiji Ivice Buljana. Glavno vlogo v prevodu Milana Jesiha bo odigral Bine Matoh.
-
Španija je med pomembnejšimi članicami Evropske unije, toda pri nas ni preveč izpostavljena. Čeprav gre z 48 milijoni prebivalcev za dosti večjo državo, imajo v Španiji nekatere podobne težave kot Slovenija. Zaradi pomanjkanja in visokih cen stanovanj v večjih mestih potekajo množični protesti, razlika med bogatimi regijskimi središči in podeželjem je vse večja. Močne so skrajne politične stranke, vlado vodi socialistični premier Pedro Sanchez, ki je zelo kritičen do Izraela, kot prvi evropski politik po začetku carinske vojne je obiskal Kitajsko. V Španiji mineva tudi 50 let od padca totalitarnega režima generala Franca, ki v nekaterih krogih še vedno vzbuja tudi odobravanje.
Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske unije.
- Mostrar mais