Episódios

  • Czy w Polsce już jest epidemia fentanylowa?A może istnieje od dawna tylko, że polskim fentanylem jest po prostu etanol? Z najnowszego odcinka Andrzej Silczuk Podcast dowiecie się, jak wygląda codzienność pracy ratownika medycznego, z czym ludzie zgłaszają się po pomoc i do jakich interwencji najczęściej są wzywani ratownicy. Omówiliśmy jaką rolę w ratownictwie odgrywa fentanyl, a jaką alkohol. Ponadto Janek opowiedział skąd ratownicy czerpią siłę i jakie są realne osobiste koszty tej pracy. Bardzo ciekawe jest to w jaki sposób odbudowują się po trudnych doświadczeniach, jaką rolę odgrywa zespół i co łączy i buduje bliskość w tych zespołach oraz najważniejsze - Kim w ogóle jest Ratownik Medyczny. Moim gościem jest Jan Świtała, w świecie mediów społecznościowych znany jako yanek43. Posłuchajcie… ***Nagranie powstało dzięki wsparciu Patronek i Patronów. Osoby zainteresowane wspieraniem mojej pracy zapraszam na mój profil Patronite. Dziękuję

  • Czasem mam ochotę zrobić coś innego niż dotychczas. Odcinek stworzony dla samej przyjemności, zmiany formatu i zrobienia czegoś, o co prosiliście w licznych komentarzach i DM'ach. To niejako logiczna kontynuacja poprzedniego odcinka :)Przed Tobą odcinek sesji relaksacji oddechowej, tzw. kwadratu, a bezpośrednio po niej Trening Autogenny Schultza, czyli po prostu tzw. skan ciała. Najważniejsze - jeśli Ci nie wychodzi, czujesz trudność we wstrzymywaniu oddechu, odpuść staranie się. Oddychajcie spokojnie. Oddech to najbardziej pierwotna umiejętność jaką mamy. Oddychaj naturalnie, spokojnie, tak jak lubisz. I daj się poprowadzić w stan relaksacji. Jeśli złapie Cię drzemka, to wspaniale! To znaczy, że całe napięcie puściło i mam nadzieję, że wybudzisz się z niej z pogodą ducha i nową energią.Johannes Heinrich Schultz, niemiecki psychiatra blisko sto lat temu (to był 1926 rok) opracował proces autogennej relaksacji wprost korzystając z jogi i medytacji, ale ograniczając je do skupienia się wyłącznie na trenowaniu pracy z ciałem i poprzez ciało wyciszanie umysłu.Nagranie powstało dzięki partnerskiemu wsparciu dobrych ludzi z Mostki Żelazowa Wola, dziękuję! https://mostki.pl/https://www.instagram.com/mostki_zelazowawola/

  • Czy sen można traktować jako zasób? Jako kapitał? W budżecie ciała sen znajduje istotną pozycję. Sam termin Higiena Snu ma już 85 lat. Nie mniej w toku rozwoju technologicznego i immersji środków cyfrowych do naszego życia toczy się wyścig pomiędzy szukaniem równowagi w bezpiecznym używaniu urządzeń mobilnych, a prawdziwie regenerującym snem. Warto nadmienić, że zasady higieny snu nigdy nie uległy standaryzacji, ani nie udało się jednoznacznie potwierdzić, że mają walor leczniczy. Oznacza to, że tą metodą nie wyleczymy bezsenności w depresji lub innych zaburzeniach psychicznych*. Zasady higieny snu stanowią natomiast fantastyczne narzędzie uzupełniające, a ponadto mają znakomite znaczenie profilaktyczne, a także pozwalają na dość wczesne zidentyfikowanie przyczyn zaburzeń snu i zasypiania, które wynikają z naszego stylu życia.

    Higiena snu jest nieinwazyjną i bezpieczną metodą szybkiej oceny, czy to jak funkcjonujemy, zwłaszcza w godzinach wieczornych wpływa na to, jak będziemy czuli się następnego dnia. Partnerem odcinka jest firma NoBlue producent okularów ze specjalnym filtrem hamującym dostęp tzw. błękitnego światła.

    https://www.instagram.com/noblue.pl/

    https://noblue.pl/

    Mam dla Was niespodziankę, kod zniżkowy na zakupy w sklepie: DOBRYSEN

    czego serdecznie Wam życzę!

    *W odcinku celowo pomijam kwestie już omawiane w przeszłości, czyli szkodliwość stosowania substancji, etanolu, czy leków nasennych na własną rękę.

  • Transkulturowość nigdy nie przestanie mnie równie zaskakiwać, co zachwycać. Wraz z @mariaprokop_yoga rozkodowaliśmy tzw. Klesze, czyli przyczyny cierpienia i szukając współczesnego kontekstu w “Erze Obfitości” i cyfrowego przeładowania nagle pyknęło. Kropki się połączyły. Mam też dwie ciekawe obserwacje. W różnych kulturach, nie zawsze równocześnie jako ludzkość dostrzegaliśmy i dostrzegamy pewne zjawiska. Potrafimy o nich mówić, potrafimy pięknie je połączyć. Mimo tego, nawet mając pod ręką pewne uniwersalne treści od kilku tysięcy lat, nadal cierpimy, gubimy sens, wpadamy w bałagan poznawczy i/lub emocjonalny.

    Jak myślicie, dlaczego?

    Podzielcie się proszę w komentarzach...

    Odcinek powstał dzięki wsparciu i środkom uzyskanym od Patronek i Patronów. Jeśli chcecie wesprzeć mój projekt, zajrzyjcie proszę na mój profil w Patronite

  • Wiosną tego roku rozwinięto spektrum zawodów medycznych o nowy zawód - Profilaktyk. O tym czym jest profilaktyka w ogóle, jakim zasobem może być zdrowie, innej niż powszechnie znana jego definicji oraz drodze do nowych uprawnień w najnowszym odcinku. Moim Gościem jest profesor Grzegorz Juszczyk w Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, partnera tego odcinka. Jeden z najbardziej zasłużonych w Polsce ludzi w Zdrowiu Publicznym. Wkrótce rozpocznie się nabór na kolejny rok akademicki na wszystkich kierunkach w Polsce. Może Ja, jako lekarz wierzę w profilaktykę i jej sprawczą siłę. Stąd i mój podcast. Posłuchajcie…

    SZCZEGÓŁOWY WYKAZ CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH PROFILAKTYKA*

    Ocena sytuacji zdrowotnej i społecznej określonej populacji oraz jej potrzeb zdrowotnych.

    Analiza czynników wpływających na zdrowie w obrębie populacji.

    Określanie priorytetów zdrowotnych na podstawie dostępnych danych demograficznych i epidemiologicznych (z uwzględnieniem podziału na regiony, grupy wiekowe, płeć lub inne).

    Opracowywanie schematu interwencji zdrowia publicznego, w tym oszacowanie ryzyka interwencji i sposobów reagowania.

    Opracowywanie materiałów informacyjnych i edukacyjnych w obszarze zapobiegania i wczesnego wykrywania, a także profilaktyki trzeciej fazy.

    Współpraca z instytucjami państwowymi, administracją rządową i samorządową oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie koordynowania działań dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia, a także z podmiotami uczestniczącymi w edukacji zdrowotnej społeczeństwa (m.in. szkoły, organizacje sportowe, organizacje pozarządowe, pracodawcy).

    Wykonywanie analiz statystycznych.

    Planowanie i opracowywanie programów profilaktycznych i promocji zdrowia, na podstawie aktualnej oceny sytuacji zdrowotnej.

    Planowanie działań mających na celu zintegrowanie działań profilaktycznych oraz wsparcie finansowe i merytoryczne programów profilaktycznych.

    Ocena sytuacji finansowej podmiotów wykonujących działalność leczniczą i sporządzanie biznes planu.

    Wdrażanie w jednostkach ochrony zdrowia struktur bezpieczeństwa danych osobowych.

    Konstruowanie, wdrażanie, koordynowanie i realizowanie programów dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia.

    Identyfikowanie barier we wdrażaniu edukacji zdrowotnej w populacji oraz stosowanie właściwych metod i umiejętności komunikacyjnych w procesie dydaktycznym.

    Ocena skuteczności programów profilaktycznych i promocji zdrowia dla różnych środowisk społecznych i ich ewaluacja.

    Sprawowanie opieki nad pacjentami indywidualnymi – organizacja procesu realizacji badań przesiewowych i innych świadczeń zdrowotnych w opiece profilaktycznej, prowadzenie edukacji zdrowotnej w zakresie rozpoznanych czynników ryzyka.

    * Blog Zdrowia Publicznego, red. M. Zabdyr-Jamróz, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM, Kraków: 9 maja 2024

  • Odcinek z tzw. drżącym sercem. Zapraszam Was do wysłuchania mojego spotkania z lekarzem kardiologiem i naukowcem. Profesor Jakub Podolec podzielił się ze mną swoją imponującą wiedzą, dodatkowo zrobił to z niezwykłą wrażliwością. Jak styl życia wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego? Czy serce, a właściwie serduszko ma związek z mózgiem, i jak wzajemna relacja tych dwóch narządów się uzupełnia? Jak dbanie o samopoczucie wpływa na serce? Jakie są czynniki ryzyka chorób serca i ile związków mają z lękiem i smutkiem - to wszystko w najnowszym odcinku Andrzej Silczuk Podcast. Posłuchajcie......Link do kanału YouTube: @prof_JakubPodolec Link do IG: @prof_jakubpodolecCentrum Medyczne: https://imedconcept.com/

  • Czy wiecie jak i gdzie szukać wiarygodnych informacji o lekach psychoaktywnych? O "psychotropach" mówi się od dekad. Najczęściej w narracji emocjonalnej i pełnej mitologicznych zniekształceń. O lekach psychotropowych nieco lepiej, ale i też nie zawsze. O co chodzi z tymi "psychotropami"? Jakie znaczenie ma tzw. bariera krew-mózg dla psychotropii? Czym różnią się "psychotropy" od substancji psychoaktywnych (takich jak np. alkohol)? I dlaczego warto szukać wiarygodnych i sprawdzonych informacji, by nie poddać się spopularyzowanym treściom bezkarnie dezinformujących czytelników i słuchaczy. No i najważniejsze - czy jest się czego bać?

    To wszystko w najnowszym odcinku Andrzej Silczuk Podcast opublikowanym w czasie, gdy na świecie miliony osób przyjmują leki z tej grupy, a jeszcze więcej, mimo wskazań obawia się, że zrobią im krzywdę, i tym samym ryzykuje zdrowie a czasem i życie.

    Serdeczne ucałowania i podziękowania dla Patronek i Patronów! Pomagacie mi tworzyć!

  • Pośród obranych Celów Zrównoważonego Rozwoju na najbliższe lata wskazano konieczność zredukowania braku aktywności ruchowej o 15%, pośród sposobów na to - wskazuje się między innymi jogę. Wokół jogi nawarstwione są liczne przekonania i zniekształcenia. Do dzisiejszego odcinka zaprosiłem dwoje nauczycieli jogi, a właściwie nauczycieli nauczycieli, którzy udzielili mi obszernych odpowiedzi na pytania. Czy joga może być zdrową metodą wspomagającą proces zdrowienia? Czy jest profilaktyką chorób? Jakie ma związki ze zdrowiem psychicznym, oraz czy może nieść ze sobą jakiekolwiek zagrożenia? Oraz najważniejsze! Jak można zostać joginem? Posłuchajcie i wybaczcie jakość dźwięku… zgrałem ze źródła bezpieczeństwa, bo omyłkowo odłączyłem jedną fazę podczas nagrywania głównego źródła.

    Słowniczek od SMU Yoga:

    Asana - sanskryckie słowo oznaczające pozycję stabilną i wygodną, pozycje w jodze

    Joga/Yoga - Joga to starożytna praktyka fizyczna, mentalna i duchowa, wywodząca się z Indii, która łączy ćwiczenia fizyczne (asany), techniki oddechowe (pranajama) i medytację w celu poprawy zdrowia, elastyczności, równowagi oraz wewnętrznego spokoju i harmonii.

    Jogin - ten, który osiągnął stan Jogi (jedności)

    Mistrz Patańdźali - był starożytnym indyjskim mędrcem i filozofem, uważanym za autora "Jogasutr" – fundamentalnego tekstu systematyzującego filozofię i praktykę jogi. Jego prace miały ogromny wpływ na rozwój jogi, oferując ramy dla praktyk medytacyjnych, etycznych i fizycznych.

    Pranayama - praktyki poszerzające i ukierunkowujące energię życiową (pranę)

    Sadhaka - Uczeń podążający ścieżką sadhany, czyli praktyki i dyscypliny

    Samadhi - to stan głębokiej medytacji i jedności, w którym umysł staje się całkowicie spokojny i osiąga pełną harmonię z wszechświatem. Jest to najwyższy stopień w ośmiostopniowej ścieżce jogi, opisanej przez Patańdźalego, prowadzący do duchowego oświecenia i samorealizacji.

    SMU Yoga - studio Zosi i Kacpra w Gdyni

    Yamy i Niyamy w "Jogasutrach" Patańdźalego to zasady etyczne i moralne, które stanowią podstawę duchowego i osobistego rozwoju w praktyce jogi.

    Tytuły książek poleconych przez Zosię i Kacpra:

    Zosia: Paulo Coelho "Alchemik"

    Kacper: "Księga Dharmy" i "Joga a ciemna noc duszy" Simon Haas

    Gdzie znaleźć Zosię i Kacpra?

    Na social mediach SMU Yoga (IG, Facebook, YouTube,), PortalYogi.pl

  • Jakie są źródła, jakie koszty a jakie mogą być korzyści z odczuwania lęku? Co może uruchomić autora do napisania książki? Jak robi się takie reportaże? Czy własne doświadczenia pomagają, czy utrudniają eksplorowanie tematu i dlaczego warto czytać książki, w których możemy się poprzyglądać sobie samym. Moim Gościem jest Arkadiusz Lorenc, dziennikarz i reportażysta, autor "Lękowi" Prószyński i S-ka (Wydawnictwo Prószyński Media). Posłuchajcie...

  • W spolaryzowanym świecie czarno-białych opinii terapia konopna stała się tylko kolejnym obszarów przepychanek na temat tego, kto ma rację. Strony nie chcą się słuchać, przyjmując w miejsce dialogu postawę represywnej tolerancji, założenia, że to “my”, nie “oni” mamy rację. W końcu podczas przepychanek dopuszczono się unieważnienia człowieka - pacjenta. Człowiek - pacjent to postać szukająca pomocy i sięgająca po wszelkie możliwe środki, by uzyskać ulgę w cierpieniu. Ale człowiek - pacjent to również osoba, która na skutek działania substancji poniosła szkodę.

    Profile terpenowe, stosunek THC do CBD, dodatki kannabinomimetyków (syntetycznych uszlachetniaczy) stały się pociskami w argumentacji przekrzykiwania się o to kto ma rację. Tymczasem na rynku pojawiają się na tle tego ambarasu, jak z trampoliny kolejne okazje do tego, by uszczknąć kawałek finansowego tortu. Apteki bezprecedensowo proszą o to, by zapytać ich farmaceutów o medyczną marihuanę oklejając drzwi wejściowe takimi zaproszeniami. Pojawiły się firmy oferujące kursy za kilka tysięcy złotych, których zwieńczeniem może być uzyskanie tytułu: terapeuty konopnego (kod zawodu: 323090 - czyli “pozostali praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii”). Na rynku, obok piw konopnych i alkoholi wysokoprocentowych, napojów typu mate z dodatkiem konopi, wraz z popularnością teorii terpenowych dostępna jest już woda z dodatkiem terpenów, a rynek recept na medyczną postać środka rekreacyjnego rośnie w tempie lawinowym. W pierwszym kwartale bieżącego roku wydano blisko połowę wartości zeszłorocznej.

    W nagraniu 20. odcinka mojego podcastu (ale ten czas leci!) postarałem się połączyć sznurki miniserii. W tym odcinku dowiecie się, dlaczego wybrałbym legalizację nad dekryminalizacją i co najważniejsze - dlaczego.

    Zapraszam Was do komentowania, dużej aktywności w moich kanałach tutaj, na Spotify oraz You Tube. Buldożer algorytmu bardzo zawęził mój zasięg, ale można to obejść poprzez liczne udostępnienia, komentarze, serduszkowania, obserwacje kanałów.

    Dziękuję również Wam, Patronkom i Patronom za serce i cierpliwość i za zaufanie. Dzięki Wam mogę tworzyć w swoim niezależnym zarówno lokalowo jak i finansowo studiu.

    Wkrótce kolejne odcinki!

  • Dane Centrum e-Zdrowia donoszą o ponad stu tysiącach użytkowników. W przeliczeniu na jednego zarejestrowanego pacjenta korzystającego z preparatów medycznej m. (tej na receptę) średnio jedna osoba otrzymuje recepty na około 40 gramów rocznie. Producenci mówią o około 300 tysiącach użytkowników. Przemysł konopny stanowi dzisiaj istotny udział rynku w biznesie. Nie ominęło to rynku świadczeń medycznych. O tym jak wygląda ten proces i gdzie wytyczona jest granica pomiędzy zdrowiem, leczeniem a bezpieczeństwem pacjenta - w najnowszym odcinku Andrzej Silczuk Podcast.

    Odpowiadając na tytułowe pytanie: zdecydowanie zbyt łatwo.

  • Przedmiot kontrowersji i pełnych emocji debat.

    Marihuana, przez jednych widziana jest jako narkotyk, inni widzą w niej niewinną używkę, dla części to środek leczniczy, dla niektórych nawet graniczący skutecznością i zastosowaniem z panaceum. Od lat w bałaganie definicji jedni walczą o jej legalizację, inni mówią o legalizacji myśląc o dekryminalizacji (depenalizacji), a profilaktycy uzależnień zaniepokojeni alarmują. Głosy nikną w obliczu nadziei na nowe, skuteczne i bezpieczne leki. Tymczasem globalnie rośnie liczba osób, które ją używają. Podobnie w Polsce, w ostatnich miesiącach istotnie przyspieszył wzrost rynku medycznej marihuany. Zapraszam Was do wysłuchania i obejrzenia pierwszego z trzech odcinków w mini serii poświęconej kannabinolom. W tym odcinku poruszam również koncepcję promotora używania substancji (Gateway drug) oraz to jaka substancja w Polsce jest największym promotorem.

  • Małe, acz potężne urządzenia. Czy to już totalnie zdigitalizowana codzienność, czy jeszcze styl życia? Jak się czujecie, gdy tracicie zasięg transferu danych internetowych? A czy Wy usłyszeliście kiedykolwiek, że zbyt dużo czasu spędzacie z telefonem w dłoni? Jak rozpoznać i rzetelnie ocenić skalę tego problemu u siebie? Czy wobec małych, codziennych czynności, możemy zrobić coś więcej dla siebie? Zapraszam Was do obejrzenia/wysłuchania odcinka i gorącej dyskusji w komentarzach.Najważniejsze - Jak sobie radzicie i jakimi metodami próbujecie ograniczać swój czas z tym urządzeniem?Moja odpowiedź znajdzie się w pierwszym komentarzu.***Odcinek powstał dzięki wsparciu Patronek i Patronów, z całego serca Wam dziękuję!

  • Jak się mają sport, a zdrowe odżywianie się, przyjemność z jedzenia oraz kult ciała? Dowiecie się z kolejnej rozmowy z Malwiną Dmowską, założycielką Mind Your Body, z którą wspólnie wyprodukowaliśmy dla Was ten materiał.#sport

    #jedzenie #odżywianie #sylwetka #ciało #ruch #psychologia

  • Od lat regularnie zadajemy podobne pytania.
    Czy leki przeciwdepresyjne uzależniają?
    Czy naprawdę są kluczem do równowagi emocjonalnej, czy może prowadzą do smutnych konsekwencji?
    Co robić, żeby przyjmować je bezpiecznie?

    A czy Wy, jesteście gotowi odpowiedzieć na takie pytania?
    Zapraszam Was do dyskusji i wysłuchania (obejrzenia) odcinka na dość mocno kontrowersyjny i regularnie emocjonujący temat.

    ***
    Ps. Tak, wiem, że nagrywany z kalkulatora. Takimi dysponuję obecnie zasobami. Z czasem zrobię upgrade. Chcesz pomóc? Wejdź na mój profil w Patronite :) dzięki!

  • Czego można się spodziewać, jakich zmian w życiu i w samych sobie, gdy stajemy się osobą nurkującą? Jakie są korzyści z "zejścia" pod lustro wody? Czy i jaka drzemie w nurkowaniu moc terapeutyczna, oraz z czego wynika?

    W tym odcinku poznacie instruktorkę nurkowania SDI i trenerkę witalną Aldonę Dreger z WeWellDiving, która podzieli się swoją historią i drogą jaką przebyła z chaosu do głębi spokoju i równowagi.

    Aha! Bardzo możliwe, że zarazi Was swoją pasją, hobby, zawodem i stylem życia. Posłuchajcie...

    Adres strony szkoły: https://www.wewelldiving.pl/

  • Dane sprzed kilku lat wskazywały, że wówczas w Polsce z problemami psychicznymi mogło  borykać się nawet 6 mln osób. Z pomocy psychologów korzystało jedynie 1,6 mln. Wartości te niewątpliwie zwiększyły się w ostatnich latach. Dlaczego warto walczyć ze stereotypami, czemu leczenie słowem pomaga, co zrobić z trupem w szafie oraz kim są psychoterapeuci i czego można spodziewać się po zakończeniu psychoterapii?
    Krótko o psychoterapii. 
    Odcinek powstał dzięki środkom pozyskanym od Patronek i Patronów. Serdecznie dziękuję za okazane wsparcie!

  • Czy łatwo jest włączyć tryb wojownika? Jakich sztuczek potrzeba, by utrzymać się w zobowiązaniu do leczenia, gdy efekty czasem nie zadowalają, a czasem rozczarowują. Odcinek nierozrywkowy, pragmatyczny i dla wszystkich tych, którzy dźwigają codzienność w chorobie.

  • Dane dotyczące rozpowszechnienia depresji i dystymii mogą się różnić w zależności od źródła i metodologii badań, w tym systemów diagnostycznych, którymi posługiwano się podczas stawiania rozpoznań. O tym czym są, jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać pomocy dowiecie się z tego odcinka.

    ***

    W razie potrzeby pilnej pomocy dla Ciebie lub Osoby w Twoim otoczeniu, gdy zagrożone jest życie skorzystaj z numeru 112 lub zgłoś się do Izby Przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego lub na SOR. W każdym województwie funkcjonują Ośrodki Interwencji Kryzysowej. Jest ich ponad 170, tak uzyskasz wsparcie w niemal każdym, innym rodzaju kryzysu.

    #bluemonday

  • Dzisiaj mam dla Was nowy odcinek podcastu, w nim wywiad z Malwiną Dmowską, założycielką klubu Mind Your Body w Warszawie, wieloletnią trenerką osobistą, psycholożką psychoterapeutką i specjalistką w swojej dziedzinie, której łączone doświadczenie tworzy unikalny zestaw umiejętności (skill-set). Czy istnieje idealny i bezpieczny wzorzec sylwetki? Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że nie można rozwijać ciała, bez dbania o umysł, tylko dlaczego tak łatwo jest o tym zapomnieć i dać się ponieść pogoni za niedoścignionym? Jesteśmy skłonni dzisiaj zainwestować w “cudowne” (bo mają uczynić cuda, najlepiej za nas) programy kształtowania sylwetki i systemy suplementacji wszystkiego wszystkim, w tym czasie wydając krocie na regulatory dopaminowe, chcąc szukać kompromisu między pseudo-zdrowym, a niezdrowym trybem życia. Czy Trener(ka) Personalna/y obok fizjoterapeuty, psychoterapeuty to współczesna nadzieja, czy pułapka? Kim jest Osoba Trenująca Personalnie? Kim być nie może, i dlaczego tak ważne jest, żeby się nie pomylić w dobrym wyborze. Partnerem odcinka jest Mind Your Body, zespół ekspertów stworzony z profesjonalnych trenerów personalnych, którzy swoją pasją i zaangażowaniem skutecznie zmotywują Cię do osiągnięcia wymarzonego celu. Mówią, że "dla nich nie ma rzeczy niemożliwych".

    #sport #fitness #gym #training #trening #lifestyle #dieta #zdrowie #zawody #wygrana #kulturystyka #bodybuilding