Episódios
-
Nádej pre nespokojných. Terč pre provládnych. Do politiky sa vracia ako ten, kto vzbudzuje pozornosť. V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou sa ocitol bývalý prezidentský kandidát, dnes člen Progresívneho Slovenska, Ivan Korčok.
---
Podporte novinárov zo SME kúpou predplatného https://predplatne.sme.sk/premiove-predplatne Odoberajte videa SME https://www.sme.sk/ytodber
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Dlho boli jedna ruka so Smerom. Dnes je to inak, odborári sa prvýkrát otvorene postavili proti vláde Roberta Fica.
"Pri návrhu štátneho rozpočtu by som očakávala, že sociálny dialóg nebude postavený len na splnení nejakých formálnych kritérií, ale že bude vedený kvalitatívne oveľa hlbším spôsobom,"tvrdí MONIKA UHLEROVÁ, predsedníčka Konfederácie odborových zväzov.
Tvrdí, že vláda, ktorá má v sebe dve sociálne demokracie, sa ani nehlási k sociálnodemokratickému odkazu alebo k sociálnodemokratickej pozícii, ale skôr k národnej a konzervatívnej. Hovorí tiež o ohniskách nespokojnosti, ktoré môžu už o pár týždňov vyústiť do veľkých protestov.
---
Podporte novinárov zo SME kúpou predplatného https://predplatne.sme.sk/premiove-predplatne Odoberajte videa SME https://www.sme.sk/ytodber
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Estão a faltar episódios?
-
Trojnásobná ministerka spravodlivosti LUCIA ŽITŇANSKÁ dnes prednáša na vysokej škole mladým právnikom. Do politiky ju aktuálne nikto nevolá a ani sa do nej neplánuje aktívne vrátiť.
"Prehupla som sa do štádia, že mám od politiky odstup. A cítim sa v tejto pozícii dobre. Zároveň mám asi to životné šťastie, že som sa mohla vrátiť k profesii, ktorú som mala rada aj predtým, ako som do politiky vstúpila a mám ju rada aj teraz," hovorí bývalá politička, s ktorou Jana Krescanko Dibáková v relácii Aréna prebrala aj zmenu infozákona, politický trest pre Andreja Kisku, odškodňovanie za covidové náklady. Zhodnotila aj rok ministra Suska a poukázala na to, čo ju znepokojuje.
Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/23408899/arena-krescanko-dibakova-zitnanska-politika-rozhovor-kiska-covid.html
---
Podporte novinárov zo SME kúpou predplatného https://predplatne.sme.sk/premiove-predplatne Odoberajte videa SME https://www.sme.sk/ytodber
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Atentát na premiéra Roberta Fica vyvolal množstvo znepokojenia i otázok, ktoré zatiaľ zostávajú nezodpovedané. Premiér i koalícia obviňujú zo zodpovednosti opozíciu. Slovný spor však nastal aj medzi Ficom a predsedom Hlasu a zároveň ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Týkal sa správy Slovenskej informačnej služby (SID). Jej šéf Pavol Gašpar však hovoril poslancom na Výbore na kontrolu činnosti SIS o stave politického extrémizmu na Slovensku.
"Som presvedčená o tom, že to nebolo žiadne objektívne vyhodnotenie skutkového stavu. Pre mňa to bola znôška fabulácií, ktoré sú priamo totožné s ideológiou vládnucich politických strán, ktoré sa snažia zneužiť tento hanebný atentát na boj proti opozícii," hovorí v relácii Aréna bývalá predsedníčka Výboru na kontrolu SIS MÁRIA KOLÍKOVÁ (SaS).
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Radí prezidentovi Petrovi Pellegrinimu v zahraničnopolitických otázkach, na post hlavy štátu v uplynulých voľbách aj kandidoval. Dlhoročný diplomat a bývalý minister zahraničných vecí ponúkne svoj pohľad na úlohu prezidentovho poradcu, na zahraničnú politiku Slovenska, ale aj na to, čo sa v najbližších mesiacoch udeje po voľbách USA, ale aj vo vojnou zmietanej Ukrajine.
"Partneri sú znepokojení, ale nie sme zaradení do úlohy kazisvetov," komentuje JÁN KUBIŠ vystúpenie premiéra Roberta Fica v ruskej propagandistickej televízii.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Poslanec Hlasu ROMAN MALATINEC by pri výmene rezortov ministerskú ponuku neodmietol. Od ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej žiada stratégiu v kultúre spolu s ďalšími troma nespokojnými poslancami zo svojho klubu.
Strana Hlas sa podľa neho musí vrátiť k pôvodnej agende a komunikovať s médiami, inak nebude vidno rozdiel medzi ňou a Smerom.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Približne 2500 výpovedí. Zatiaľ. A ostré slová šéfa lekárskych odborov Petra Visolajského o finančných skupinách v zdravotníctve, ktoré sa nám podľa jeho slov "rozpadáva pod rukami".
Nový minister Kamil Šaško však prichádza s návrhmi na zvýšenie platov pracovníkov v zdravotníctve, čas ostávajúci do kritického momentu v starostlivosti o chorých sa dramaticky kráti.
V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou sa tentoraz ocitli štátny tajomník ministerstva zdravotníctva MICHAL ŠTOFKO a poslanec KDH a záchranár FRANTIŠEK MAJERSKÝ.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
„Duša policajta je komplikovaná,“ povedal koncom leta Jaroslav Spišiak. Novinár Marek Vagovič sa to v praxi pokúsil overiť.
Napísal knihu Čurillovci so životnými príbehmi policajných mien známych z posledných rokov. Kniha odhaľuje minulosť trinástich policajtov, rodinné pomery, skúsenosti z väzby, ale aj ich životné postoje. Prináša kruté skúsenosti z vyšetrovaní, ale aj zábavné historky.
Prečítajte si prepis rozhovoru
https://domov.sme.sk/c/23402460/marek-vagovic-curillovci-arena-rozhovor.html
Podporte novinárov zo SME kúpou predplatného
https://predplatne.sme.sk/premiove-predplatne
Odoberajte videa SME - https://www.sme.sk/ytodber
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
“Vyzerá to na strašné veci", hovorí Robert Fico v súvislosti s odhaleniami, ktoré sa týkajú atentátu. Budú politickou obeťou tohto celého Demokrati, ktorých člen sa ocitol na jednom mieste s atentátnikom len niekoľko týždňov pred streľbou v Handlovej?
V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou hovorí o svojej výpovedi pred vyšetrovateľom ich predseda Jaroslav Naď. Strana s preferenciami okolo piatich percent zbiera podpisy pre referendum o skrátení mandátu súčasnej vlády, ale neúspešne sa už celé mesiace pokúša komunikovať s partnermi v opozícii.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
InterCity vlaky končia. Sú to presne tie spoje, z ktorých vždy v nedeľu večer vystúpili v Bratislave na železničnej stanici študenti a v Bratislave pracujúci východniari. Nahradia ich expresy.
O tom, čo cestujúcim prinesie zmena grafikonu, čo čaká tých, ktorí využívajú regionálne spoje a kedy bude realitou rýchlejšie spojenie východu so západom v relácii Aréna s Janou Krescanko Dibákovou hovoril Peter Helexa, generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko a Rastislav Farkaš, analytik Útvaru hodnoty za peniaze.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
„Som výsluhový dôchodca a venujem sa mame.“ Bývalý policajný prezident Štefan Hamran je takmer rok v civile a už absolvoval niekoľko policajných výsluchov. Je ale presvedčený o tom, že sa ho polícia pod súčasným vedením pokúsi obviniť - napríklad v prípade atentátu na Roberta Fica.
V relácii Aréna s Janou Krescanko Dibákovou uviedol, že vyšetrovanie smerovalo k spojeniu so strelcom: “Keď som bol na poslednom výsluchu a vypovedal som, v podstate to podozrenie smerovalo k tomu, že som spôsobil streľbu na premiéra Roberta Fica, tak to sa mi už naozaj rozum zastavil, keď sa ma pýtali, že na základe vyjadrení je zrejmé, že nemáte rád Fica", hovorí Štefan Hamran a upozorňuje, že správa o atentáte môže viesť k zneužitiu situácie na politické účely.
Práve účelové obvinenie by však považoval za medzník pre vstup do politiky. Preferuje však stranu odborníkov: „Čakám na to, že kedy ma obvinia. Keď ma obvinia, tak som si povedal, že to bude taký medzník. A keď to bude teda nejaké účelové trestné stíhanie s politickým pozadím, tak tam nemáte manévrovací priestor. Tak vstúpim potom už do politiky so všetkým, čo k tomu patrí, či už v rámci novej strany nejakých odborníkov z rôznych sektorov alebo v rámci nejakej existujúcej, predpokladám pravicovej demokratickej politickej strany a budem robiť všetko pre to, aby sme nastavili zrkadlo.“
Nevylučuje však spoluprácu so žiadnou zo strán ako SaS, PS či Demokrati, za ktorých neúspešne kandidoval v eurovoľbách.
Reorganizáciu v polícii považuje za zbabranú a súčasný stav podľa neho smeruje k ohrozeniu bezpečnosti či majetku občanov: „Pribúda nám vlámaní do bytov v Petržalke. Keď pustíte von tých zločincov, ktorých tam polícia pozbierala a právoplatne boli súdmi odsúdení a dostanú sa na slobodu, mnohí z nich sú, bohužiaľ, recidivisti. Budú pokračovať. Teraz to bude priestupok. Okresné úrady boli zavalené už aj tak, teraz nebudú stíhať. Určite. Obchodné siete to vnímajú, vykazujú škody a nevedia si s tým poradiť. Okrem toho vidíme, že aj tá bežná kriminalita rastie. Krádeže vlámaním rastú, budú pribúdať krádeže áut. Ale predstavte si nejakú násilnú trestnú činnosť, lebo aj takí sa dostanú na slobodu. Ktorí páchali násilnú trestnú činnosť, tak teraz budú ubližovať niekomu na zdraví a ten zavolá na políciu a policajt mu povie čo? Že prídem o tri hodiny alebo štyri, lebo my nemáme policajtov?“
Preradenie policajtov z elitných útvarov na okresy dnes podľa Hamrana sprevádzajú aj bizarné situácie: “Ten paradox je, že tí noví vedúci vyvolávajú tým vyšetrovateľov... máme informácie priamo od nich, že by ste sa niektorí nechceli vrátiť pracovať, lebo my to nestíhame. Tam stojí zhruba 50 kľúčových profilových káuz, ktorých sa nikto nedotkol. Tam sú lehoty, tam sú informačno technické prostriedky, tam sú agenti nasadení, to všetko padá. Ja som zvedavý, že kto za to bude niesť zodpovednosť, ak sa nejaké obzvlášť závažné zločiny nepodarí objasniť len preto, lebo Matúš Šutaj Eštok a policajný prezident cítili potrebu rozprášiť NAKA.”
Slovensko sa podľa Hamrana ocitá v ohrození aj z pohľadu hybridných hrozieb zo zahraničia. Poukazuje na kontroverzné udelenie bezpečnostnej previerky prokurátorke zo Žiliny vystupujúcej v prospech sekty a v tejto súvislosti pripomína kauzu Rozuzlenie, ktorá sa týkala aj udeľovania previerok na Národnom bezpečnostnom úrade.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
„Dva roky sú málo času na takýto veľmi ťažký a bolestivý čin. Myslím si, že to bude navždy tak nejako súčasť môjho príbehu, že to nie je asi niečo, čo človek len tak akoby zabudne. Stále hľadám nejaký čas a priestor, ako to spracovať“, hovorí Roman Samotný, ktorý sa stal spolu s Matúšom, Jurajom a Radkou symbolom krvavého útoku pred Teplárňou na Zámockej ulici. Kým LGBTI ľudia denne riešia nenávistné útoky, verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský komunikuje s politikmi, aby sa minimalizovali problémy ktoré vznikajú napríklad pri komunikácii členov komunity so štátom. Bolestné situácie na matrikách pri zmene dokladov po tranzícii by mohli vyriešiť usmernenia. Ako hovorí R. Samotný: „Majú problém sa zamestnať, vybrať si balík na pošte, založiť si účet v banke a chcú žiť iba obyčajný banálny život bez toho, aby sa možno museli rokovať s pani na pošte, že či sa majú vyzliecť, pretože doklady nesedia s tým, ako daná osoba pôsobí. Toto by naozaj iba zjednodušilo, umožnilo dôstojný život desiatkam ľudí a myslím si, že to nijako neohrozí krajinu.
Slovensko je jednou zo šiestich krajín Európskej únie, ktoré nemajú právne ukotvený zväzok ľudí rovnakého pohlavia. V budúcnosti by sa podľa predbežných prísľubov mohlo uvažovať o zväzku na základe bývania v jednej domácnosti. Verejný ochranca práv apeluje: „Krajiny, ktoré prijmú, nemusí to byť manželstvo, ale aspoň nejaký právny rámec pre osoby rovnakého pohlavia prispejú k zníženiu stigmatizácie. Registrované partnerstvo, môže to byť nejaká úprava v Občianskom zákonníku, to je jedno. Ale bežní občania, keď vidia, že zákonodarca prijal úpravu, vzťahy sú z pohľadu právnej kvality rovnocenné. Ten pár, ten vzťah, tá romantická láska sa legitimizuje. Ja hovorím, že to právo má aj takú prevýchovnú funkciu v spoločnosti. A tu by som práve očakával, že ak sa teda zhoršuje nálada, okrem toho, že by si malo Slovensko splniť ľudskoprávny záväzok, ktorý vyplýva z judikatúry, že by tým prispel parlament k utíšeniu a k upokojeniu. Osoby by sa mohli cítiť byť ako plnohodnotné, lebo súuznané právnym poriadkom, aby nemuseli ísť na tú pohotovosť partneri s nejakou plnou mocou na zmluvnej báze niečo dokazovať.“ Verejný ochranca práv tak mieni „nenásilnou“ formou presviedčať poslancov a vládnych predstaviteľov aspoň o drobných ústupkoch pre páry, ktoré napríklad uzavrú zväzok v zahraničí: „Budem sa snažiť ako keby nenásilne, nenátlakovo hovoriť, presviedčať parlament. Tak keď už máte na stole zákon o pobyte cudzincov tu, prosím vás ukotviť, že keď si Slovák v USA alebo vo Veľkej Británii bude chcieť to partnera doniesť na naše územie, budú tu chcieť žiť a od tej cudzineckej polície dostať ten trvalý pobyt na účel zlúčenia rodiny, tak aspoň umožnite tým našim Slovákom, priviesť si toho manžela, partnera.“
Nenávistných útokov neubudlo. Práve naopak. Za nespravodlivo rozdielny však LGBTI ľudia považujú prístup štátu k odhaľovaniu a trestaniu pisateľov útočných odkazov v porovnaní s pisateľmi, ktorých útoky smerujú na Roberta Fica. „Je to stále rovnako zlé. Keď robím podujatia, píšu tam pravidelne ľudia, ktorí vlastne hovoria, že by tam mohol prísť terorista a vlastne vyzývajú k násiliu. Alebo schvaľujú ten teroristický útok, ktorý sa stal na Zámockej. A je pre mňa veľmi smutné, že kým po atentáte na Fica sa tieto narážky a schvaľovanie toho atentátu prísne trestalo, my to naozaj vôbec nevnímame, že by sa prísne trestalo schvaľovanie teroristického útoku na Zámockej, pretože je to dokonca schvaľované alebo relativizované aj mnohými predstaviteľmi tejto koalície.“ Aj preto verejný ochranca práv vyzýva politikov, aby uvážlivo volili slová pri téme o ľuďoch, ktorých svojimi výrokmi zraňujú a neraz i ohrozujú. R. Samotný: „Bohužiaľ, časť spoločnosti a aj časť popredných predstaviteľov tohto štátu, uverila úplným bludom, nezmyslom a dezinformáciám, ktoré dokonca aktívne šíria a ktoré vykresľujú LGBT plus ľudí ako strašiaka. A tieto nálady, bohužiaľ, v spoločnosti rastú a tá extrémnejšie prejavy pribúdajú. Je to veľmi nebezpečné pre spoločnosť ako takú...“
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Konsolidačný balíček je zlý preto, lebo má zlú štruktúru, nepodporuje rast a znižuje našu konkurencieschopnosť. To sú slová Ivana Mikloša, ktorý ako minister financií dokázal prísť s ozdravnými opatreniami veľkého rozsahu.
Adresnú pomoc by vláda mala začať realizovať a nie o nej len hovoriť. Príklady sa podľa Ivana Mikloša dajú poľahky nájsť v zahraničí, „nejde o vymýšľanie kolesa ani o fyziku“. Rovnako by mal mať kabinet ľahko identifikovateľné ohrozené skupiny ako sú jednorodičia a mnohodetné rodiny. Podpora sa môže realizovať napríklad cez príspevok na bývanie.
Vláda by sa mala okamžite začať sústrediť na pokroky v digitalizácii, na modernizáciu prístupov vo verejnej sfére, aplikácia Slovensko.sk zďaleka nestačí, vláda práve v tomto sektore podľa Mikloša zaostáva aj za Ukrajinou.
Opatrenia vo vzťahu k firmám môžu časť podnikateľov prinútiť k registrácii v zahraničí. Koalícia sa zatiaľ svojimi opatreniami nepokúsila zvýšiť príjmy, teda zväčšiť koláč, z ktorého potom môže rozdávať. Novinky z konsolidačného balíka a práve chýbajúce prorastové opatrenia tak zmenšia možnosti rozdávania.
Zdravotníctvo akútne potrebuje reformu, minimálne v podobe dokončenia tej z dielne Rudolfa Zajaca. Zmena súčasného fungovania nemocníc na akciové spoločnosti môže situácii pomôcť, zďaleka však nestačí. Výzvy však nie sú len pred Slovenskom, čas robiť opatrenia a dobiehať Spojené štáty a Čínu čaká celú Európu, ktorá by mala začať pôsobiť jednotnejšie a pri zmenách sa viac koordinovať.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Krvilační bastardi. To je najnovšie označenie, ktorým Robert Fico počastoval slovenských novinárov. A veľmi zreteľne ohlasuje novú mediálnu legislatívu, vrátane kontroly vzdelania novinárov. So šéfredaktorkou denníka SME Beatou Balogovou sme sa pozreli na to, komu sú adresované ostré slová predsedu vlády, prečo tentoraz kritizuje aj členov redakcií dezinformačných portálov a voči komu sa potrebuje vymedziť. Robert Fico a jeho vláda pripravuje novú mediálnu legislatívu, ktorá podľa Beaty Balogovej nápadne pripomína maďarskú mediálnu cestu novinárskej neslobody. Dnes sa ale cenzúra nerealizuje prostredníctvom mediálneho úradu cenzorského typu, ale cez ľudí v „unesených médiách“.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Napísal knihu o živote a politickej ceste Roberta Fica a vyslúžil si za ňu žalobu. Nie však pre obsah. Na obálke knihy je fotografia Roberta Fica z Tlačovej agentúry Slovenskej republiky, teda žiadna osobná alebo rodinná fotografia s diskreditačným podtónom.
Peter Bárdy má Robertovi Ficovi zaplatiť 100tisíc. Ďalších 100tisíc vydavateľstvo Ringier. Podobný typ žalôb sa označuje ako SLAPP, teda žaloby s cieľom zastrašiť osobu, novinára, inštitúciu, kohokoľvek, kto sa zaoberá kontrolou moci. Opýtali sme šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho v Aréne s Janou Krescanko Dibákovou.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Občas v parlamente kričí, občas sa dostane do slovnej potýčky, je kráľom vizuálnych pomôcok. A tie mieni používať aj naďalej, hoci by mal - podľa vlastných slov – nosiť červené tričko s nápisom až do konca volebného obdobia. Nikto s ním však nechce spolupracovať. Podľa Igora Matoviča by ale opozícia spolupracovať mala, hoci on sám aktívne nemieni hľadať cesty spolupráce v opozičných radoch.
O odchode z politiky s cez oddychové leto neuvažoval, mafia a progresívci by sa vraj tešili. Neodpovedá na otázky či by ešte niekedy chcel byť premiérom a či chcel byť súčasťou vlády, opakovane hovorí iba o vôli svojich voličov. Či ich chce brániť len krikom zo zadných lavíc? Nevedno.
Aký má plán, aby sa dostal spod hranice zvoliteľnosti v prieskumoch? Sú na odchode z hnutia ďalšie poslanecké tváre? Cíti podiel viny na dnešnej politickej situácii? Opýtali sme sa predsedu hnutia Slovensko Igora Matoviča v Aréne s Janou Krescanko Dibákovou.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Rok po voľbách je Slovensko v opare nevraživej atmosféry a pri moci sú viacerí radikálni konzervatívci. Takýto obraz vidia Peter Weiss a Béla Bugár, politici, ktorí slovenskú parlamentnú scénu sprevádzali od Novembrových čias. Obmedzovanie parlamentných diskusií, radikálny a dehumanizujúci slovník, prijímanie zásadných rozhodnutí bez odbornej oponentúry sa opakovane odráža na kvalite zákonov. Tie sa následne musia prepracovať.
Politici by sa mali pokúsiť o spoločenský konsenzus v základných otázkach a venovať sa hľadaniu riešení pre zlepšenie života občanov, nekopírovať bývalú vládu v konfliktoch. Diskusie o konsolidačnom balíčku skrátené na minimálny čas by ako koaliční predstavitelia nepripustili. Ako však tvrdia, nebude to jednoduché zmeniť, zmenil sa totiž samotný Robert Fico.
Z politika, ktorý bol schopný načúvať argumentom je dnes človek, ktorý už nehľadá kompromisy a spolu s niektorými koaličnými predstaviteľmi sa ocitol v situácii, že tvrdým slovníkom potrebuje vyhovieť radikálnym voličom. Po atentáte nevyužil možnosť priniesť spoločnosti zmier. Opozícia však len reaguje na témy, neprináša vlastné. Bývalé tváre vysokej politiky vidia v KDH mimoriadne konzervatívne prúdy, ktoré môže lákať podporiť súčasnú vládu. Vláda by sa zároveň podľa B. Bugára a P. Weissa mala vyhnúť tomu, že do vyšetrovania veľkých prípadov bude akokoľvek zasahovať. Politika by mala prestať byť o snahe definitívne zničiť nepriateľa.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
„Daň z dobročinnosti“ čaká tých, ktorí nahrádzajú štát tam, kde zlyháva. Pomáhajú chorým deťom či týraným ženám. Vzdelávajú v osadách. Starajú sa o chudobných, o bezdomovcov, o opustené zvieratá, prírodu alebo opravujú hrady. Venujú sa však aj korupčným prípadom spojeným s politikmi alebo osvete o menšinách a aj preto čelia mnohé z nich ostrej kritike vládnych činiteľov.
Nová transakčná daň pre právnické osoby spôsobí, že Slovenská katolícka charita môže ročne prísť o 130 000 eur. Ani vládou sľubovaný návrat časti finančnej podpory do neziskového sektora nebude dostatočný a prinesie zmätok. Aj preto Komora mimovládnych neziskových organizácií bojuje proti zmene, ktorá neprinesie mimovládnym organizáciám nič pozitívne, iba uškodí tým, ktorým pomáhajú. Predseda komory Marcel Zajac hovorí o najhoršej atmosfére pre neziskový sektor v ponovembrových dejinách.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Po verbálnom útoku z úst poslanca Huliaka podporila poslankyňu Plavákovú rodina i partnerka. Ospravedlnenie síce nečakala, druhý útok priamo v pléne ju však prekvapil, urážku označením „suka“ si tak s poslaneckým kolegom plánuje vydiskutovať na súde. Ako avizuje, opozícia sa pokúsi zbaviť R. Huliaka postu predsedu výboru, keďže ide o funkciu, ktorá nesie povinnosť reprezentovať parlament na požadovanej úrovni. Poslankyňa vysvetľuje, že dúhovým srdcom na notebooku nepropaguje žiadnu stranu, neporušuje teda zákon o rokovacom poriadku, vysvetľuje zároveň významy ostatných nálepiek, ktoré vzbudili pozornosť.
V parlamente je podľa nej prítomný sexizmus a opakované sexistické poznámky na adresu žien. Útok považuje nielen za akt proti ženám, ale hlavne proti LGBTI komunite. Nenávistné prejavy zažíva opakovane, tentoraz však aj silnú vlny podpory.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Hrubé, vulgárne útoky smerujú nie na jednu, ale na všetky ženy. Ak vedenie parlamentu chcelo vykázať poslankyňu pre nálepky, malo nájsť odvahu vykázať poslanca za primitívny útok.
Po verbálnom ataku poslanca Rudolfa Huliaka voči Lucii Plavákovej sa mali poslankyne postaviť a odísť, tvrdí zhodne Martina Holečková a Lucia Ďuriš Nicholsonová. Časť koaličných kolegýň odsúdila označenie poslankyne za suku, urobili tak ale potichu, nie verejne.
Političky ale tvrdia, že pokiaľ sa ženy nezhodnú na tom, že téma presahuje koalično-opozičné spory, nikdy sa poslanecký slovník nepodarí zmeniť. Političkám ale chýba aj hlas ministeriek, prioritne Martiny Šimkovičovej, keďže ide o urážku žien jej kolegom z radov SNS. V politike je prítomný sexizmus aj nenávisť voči ženám.
Kam politicky smeruje Martina Holečková? Ešte stále potrebuje čas, nekoordinuje však svoj postup s Ivanom Korčokom. Rokovania o hľadaní názorových prienikov stále vedie s viacerými stranami. Z Ďuriš Nicholsonovej sa po odchode z politiky stala lektorka prejavu, strana Jablko je podľa nej mŕtva.
Po odchode Richarda Sulíka jej „vyhŕkli slzy“ a po dlhom čase expredsedovi napísala. Neodporúčala by Sas Holečkovej, ale naopak, strane poslankyňu Holečkovú.
Konsolidačný balíček mimoriadne ublíži osamelým matkám a jednorodičom. Holečková preto navrhuje znížiť daň aspoň na hygienické pomôcky pre ženy a v zákone zadefinovať jednorodičov, aby dostali adresnejšiu pomoc. Lucia Ďuriš Nicholsonová apeluje na riešenie problémov aj v osadách, kde sa situácia môže dramaticky zhoršiť a odporúča znížiť cenu práce, ktorá pomôže vyššej zamestnanosti.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
- Mostrar mais