Episódios
-
Už ve středu 21. června zasedne bankovní rada České národní banky – jaký je odhad ekonoma Lukáše Kovandy k úrokové sazbě? „Velmi pravděpodobně zůstane na sedmi procentech, v tuto chvíli nejsou inflační tlaky v české ekonomice tak silné, aby opodstatňovaly další nárůst úrokové sazby. Zároveň ale nejsou tak slabé, aby už vedly většinu bankovní rady k tomu, aby zvedla ruku pro snížení sazby,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, který byl hostem Byznysu Romany Navarové.
-
„V minulosti byly pracovní generace dvě nebo tři, dá se říct syn, jeho tatínek a dědeček, záleželo podle věku. Dneska je těch generací vzhledem k technologickému vývoji podstatně víc. Je jich zhruba sedm a generace odděluje v komunikaci právě technologický vývoj. Přitom komunikace je základem pro fungování celé společnosti,“ říkají zakladatelky startupu Soulmio Janina Dvořáková a Simona Zábržová. Ty byly hostky Byznysu Romany Navarové.
-
Estão a faltar episódios?
-
„V roce 2010 měli být důchodci v Řecku těmi nejspokojenějšími v Evropě. Čeští občané měli tehdy průměrnou penzi zhruba 9 300 korun, zatímco Řekové zhruba 37 tisíc korun. Řekové navíc do důchodu odcházeli před šedesátkou, ba někdy i v padesáti, a pobírali také třináctý a čtrnáctý důchod. Brzy na to ale tento důchodový ráj zkrachoval,“ popisuje situaci s důchody v Řecku Miroslav Honsů na RádiuZET.
-
Vláda nedávno představila velký balík opatření. Tím chce snížit zadlužení státu nebo například reformovat důchodový systém. „Největší úskalí je nevědomost. Na českých firmách si vážím toho, jak se dokáží přizpůsobit aktuální situaci a jak zvládají krize. Je ale potřeba vědět, na co se připravit. Informace nejsou kompletní a ta nejistota nám v přípravě brání,“ říká expertka na fúze a akvizice Monika Marečková, která byla hostem byznysového magazínu Romany Navarové.
-
Podle studií jde trh směrem k nájemnímu bydlení. Češi ale nic takového nechtějí, jsou k tomu nuceni situací. „Trend odchodu od vlastnického bydlení k nájemnímu zjevně vnímáme jako dočasnou reakci na situaci, kdy se vlastnické bydlení stává více a více nedostupné. V tu chvíli se nájemní bydlení musí stávat tou alternativou,“ myslí si expert na realitní trh Martin Kubišta, který byl hostem byznysového magazínu na Rádiu ZET.
-
„Když premiér říkal, že se naše země řítí do katastrofy, nečekal jsem, že jedněm bude pomáhat a druhé bude knockoutovat. To, co jsem předtím viděl od NERVu, relativně dávalo smysl, ale výstup konsolidačního balíčku mi přijde takový posbíraný,“ konstatuje v byznysovém magazínu na Rádiu ZET Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.
-
„Ten ozdravný balíček rovnoměrně rozděluje zátěž potřebných úspor, ale také zvyšování daní na jednotlivé skupiny. Můžeme říci, že zhruba jedna třetina padá na zaměstnance, jedna třetina na podnikatele a jedna třetina na osoby samostatně výdělečně činné a ostatní. Balíček a jeho dopady jsou rozprostřeny rovnoměrně, a to je možná to, co nám v Národní ekonomické radě vlády ne tolik vyhovuje. Stejně jako byly plošné covidové pomoci, že stát neuměl selektivně tu pomoc vybrat, tak je plošné i uzdravení veřejných financí. Přitom NERV doporučovala vládě, aby se podívala na ty největší nesrovnalosti a nespravedlnosti současného daňového systému,“ říká ekonomka Helena Horská, která byla hostem Byznysu Romany Navarové na RádiuZET.
-
Jeden z nejzáhadnějších, nejkrásnějších a největších vybroušených diamantů světa je pro Brity symbolem královské moci a nedílnou součástí korunovačních klenotů. Nicméně pro Indy, Pákistánce a další národy zůstává palčivou připomínkou koloniální minulosti. „Sice se o něm mluví jako o nejcennějším diamantu světa, jeho cenu ale vlastně nikdo nezná. Fakticky je nevyčíslitelná. V každém případě je nejvzácnějším diamantem z britských královských klenotů, jejichž cena se odhaduje mezi 3 a 5 miliardami liber,“ říká redaktor Prima ZOOM Miroslav Honsů ve vědecko-technologickém byznysovém magazínu na Rádiu ZET.
-
Český statistický úřad zveřejnil aktuální data o průmyslu a zahraničního obchodu. Tuzemský průmysl překonává očekávání. „Březen dopadl z hlediska českého průmyslu dobře. Hlavní zásluhu na tom má automobilová výroba. Ta se restartuje potom, co byly zašmodrchané mezinárodní dodavatelské řetězce. Český autoprůmysl se dostává do růstu po necelých dvou a půl letech,“ říká Lukáš Kovanda v Byznysu Rádia ZET.
-
„Vysledoval jsem, že úspěšné projekty jsou velmi úzce zaměřené na konkrétní věc. Řídil jsem tramvaj a našel jsem problém z praxe. Přišel jsem za ostatními z týmu, slovo dalo slovo, a všichni ho přijali za svůj,“ vzpomíná na prvopočátky týmu Zavaděči z inovačního maratonu Nakopni Prahu Kryštof Petrásek, známý na sociálních sítích jako Řidič pražský.
-
„Měli byste se dobře zajímat o ten hlavní fundament firmy, která dané akcie vydává. Pokud možno byste měli rozumět co nejlépe tomu byznysu. Ideálním případem je, když s tím moje profese souvisí. Dává mi to totiž určitý náskok před někým, kdo se v tom oboru nepohybuje a tudíž tomu tolik nerozumí. To celé je základ – držet se svého a neinvestovat do něčeho, čemu vůbec nerozumím, říká zakladatel akciového fondu Alethes Václav Podzimek, který byl hostem byznysového magazínu Rádia ZET.
-
V době, kdy se Titanic po srážce s ledovcem v roce 1912 potápěl, měla okolní voda teplotu –2,2 °C. Stovky lidí se tak během chvíle ocitly uprostřed noci ve vodě mnohem studenější, než je třeba voda pod ledem zamrzlého rybníka. Jaké pocity při skoku do temného Atlantiku nebo zaplavení kajuty lidé prožívali a jakou šanci na přežití v tak studené vodě vlastně člověk má? Odpovídá Miroslav Honsů ve vědecko-technologickém magazínu Rádia ZET.
-
„Povědomí lidí a představitelů měst o bikesharingu se dnes výrazně změnilo. Poptávka po něm je. Magistráty začínají slyšet na snahy odlehčit dopravě. Chtějí také nabídnout občanům alternativu v pohybu po městském prostoru i na podporu zdravého životního stylu,“ říká Lukáš Luňák, jeden z českých šéfů společnosti Nextbike. Během letošního roku bude služba dostupná už ve 35 městech. „Věřím, že řada měst se ještě přidá,“ doplňuje host byznysového magazínu na Rádiu ZET.
-
Ředitel a zakladatel společnosti BrikkApp Jan Večerka, která propojuje investory s platformami pro investice do nemovitostí z celého světa, byl hostem byznysového magazínu na Rádiu ZET. Vyjádřil se například k investování v současné době. „Nejhorší, co můžete při současné inflaci udělat, je držet peníze na běžném účtu. Nejjednodušší, co můžete udělat, je alespoň dát peníze na účet spořící. Dnes vám navíc každá banka nabídne třeba pětiprocentní úrok. Je to zkrátka minimum, co můžete udělat, abyste se proti té inflaci chránili. Zároveň vždy doporučuji: Investujte. Je to ten nejlepší způsob ochrany proti inflaci a znehodnocování peněz,“ vysvětluje Jan Večerka.
-
Voynichův rukopis je záhadný dokument, který už více než sto let mate vědce a badatele. Rukopis pochází z počátku 15. století, a je napsán neznámým zašifrovaným písmem. Proto jeho obsah i účel zůstávají dodnes záhadou. „Objevil ho polsko-litevský sběratel a lovec artefaktů Wilfrid Voynich v roce 1912,“ popisuje Miroslav Honsů ve vědecko-technickém magazínu Rádia ZET.
-
„Hackeři dnes posílají emaily s cílem získat citlivá data. Může jít o konkrétní heslo do nějaké aplikace nebo přístupy k počítači. Ve chvíli, kdy dokáže ovládnout počítač, je útočník v síti a může hledat další zranitelnosti,“ popisuje IT expert Martin Listopad. „Cílem zabezpečení je udělat maximum pro to, aby systémy byly zabezpečené. Nic však nejde zabezpečit stoprocentně,“ dodává host Byznysu Rádia ZET.
- Mostrar mais