Episódios
-
Marek Palatinus nikdy nebyl úplně zaměstnanecký typ. Proto když končil v bance, chtěl se vydat na volnou nohu, cestovat a po večerech pracovat na menších projektech. Nakonec Palatinus, kterého globální kryptoscéna zná pod přezdívkou Slush, stvořil se svým kolegou Pavolem Stickem Rusnákem první hardwarovou peněženku pro kryptoměny Trezor. A když začal růst i bitcoin, bylo jasné, že to nebude žádný malý projekt. Trezor, který je součástí skupiny Satoshi Labs, dnes generuje stamilionové zisky a z české firmy je uznávaná značka po celém světě.
Bude bitcoin dál růst? Jak jde výroba čipů? A proč Česko nemá právo označovat se jako kryptovelmoc? O tom všem hovoříme se Slushem v podcastu Money Maker, poslechněte si celý rozhovor!
🔗 Čtěte nás i na webu https://cc.cz, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
00:00:00 Začínáme00:01:25 Bitcoin jako politické téma, lobbing za kryptobalíček00:04:01 Jsem anarchista. Zkušenosti s politikou mě „radikalizovali“00:06:06 Kryptobalíček, Babišův projev00:12:12 Byrokratické bahýnko. „Jako startup fungujeme navzdory regulaci“00:13:30 Schválení ETF na bitcoin00:15:02 Proměny krypto světa a komunity00:25:50 Adaptace byznysu Satoshi Labs na bitcoinové vlny 00:32:20 „Jsme na úpatí dalšího šílenství“00:33:25 Satoshi Labs a její „dcery“: Trezor, Invity, TropicSquare a Vexl00:37:07 Tropic01 - Bezpečný čip a první podnik Satoshi Labs s externími investory00:47:08 Jak si Slush a Pavol Stick Rusnák rozdělují role00:54:35 Hiring v Satoshi Labs00:59:34 Česko jako kryptovelmoc?01:01:13 Umělá inteligence01:05:57 Jak Slush investuje a diverzifikuje
-
Jestli si někdo zaslouží titul českého startupového pionýra, je to Roman Staněk. Už druhou dekádu trvale žije v USA, odkud řídí společnost GoodData, do které investoval i věhlasný fond Andreessen Horowitz a z níž vzešli tvůrci globálně úspěšných, leč původně českých firem Productboard, Apiary či Ataccama. Ještě před GoodData ale Staněk v Praze vybudoval a následně za stovky milionů korun prodal hned tři softwarové firmy. Proč se dnes do Česka vrací víc než dřív? Vstoupí někdy GoodData na burzu? Jak se mu žije v Americe a proč volil Donalda Trumpa? Věří ještě Evropě? Co ho po 30 letech v byznysu pohání vpřed? Jak se změnilo startupové prostředí a vůbec Silicon Valley? O tom a mnohém dalším jsme s Romanem Staňkem hovořili v nové epizodě podcastu Money Maker.
🔗 Čtěte nás i na webu https://cc.cz, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem. -
Estão a faltar episódios?
-
Ondřej Kania je prototypem mladého úspěšného muže – sice mu bude teprve 32 let, ale už vybudoval mezinárodní vzdělávací skupinu Consilium a v ní prodal za stovky milionů majoritu síti elitních britských škol. Následně si pořídil fotbalový klub Slovan Liberec a jeho útrapy na severu Čech už dokumentuje televize Nova pro svou streamovací službu Voyo. Liberci se totiž, aspoň zatím, výsledkově moc nedaří. „Fotbal bude moje nejlepší životní investice,” říká i přesto Kania v nejnovější epizodě podcastu Money Maker. V něm popisuje nejen své plány ve sportovním byznysu či to, jak prožívá zápasy a proč do vedení klubu poslal manželku, ale také budoucnost své vzdělávací skupiny Consilium, jíž se i po vstupu investora nadále plně věnuje. Došlo také na politiku, o kterou se coby bývalý člen TOP 09 hodně zajímá, či jeho pohled na pražskou burzu a obecně přístup k investování.Poslechněte si celý rozhovor!
-
V nadsázce se dá říct, že advokáti jsou ti, které sice nemá nikdo moc rád, ale bez koho se – minimálně v byznysu – zároveň nikdo pořádně nepohne. Pomáhají strukturovat akvizice, radí při vstupu na burzu, ladí podmínky investic, ví, jak zakládat pobočky v cizině…
Jedním z průkopníků oboru je Prokop Verner. Byl u prodeje Plzeňského pivovaru do rukou japonského kolosu Asahi a na burzu pomáhal Eurowagu i AVG. „Zatímco dříve přicházeli zahraniční investoři do Česka, dnes se dynamika otáčí a vidíme řadu silných zdejších skupin, které investují v cizině,” říká řídící partner české pobočky právní kanceláře A&O Shearman v podcastu Money Maker, kde byl hostem spolu se svým kolegou Jakubem Čechem. Ten se zase mimo jiné podílel na sepsání vzorové dokumentace pro začínající startupy.
Kdy má pro české firmy smysl přenést svou centrálu do USA? Které burzy v Evropě jsou nejlepší pro IPO? Vznikají mezi byznysmeny a právníky přátelství? Jaké bylo jejich nejdelší obchodní vyjednávání? V čem se změnil venture kapitálový trh během posledních let? A jaké jsou rozdíly mezi obchodníky z Asie, Evropy a Ameriky?
O tom i řadě dalších témat jsme s Prokopem Vernerem a Jakubem Čechem z A&O Shearman hovořili v nové epizodě podcastu Money Makeru. Poslechněte si celý rozhovor!
-
Jedna z předních dam českého byznysu už sedmadvacet let buduje společnost Profimed, která k nám kdysi přinesla mezizubní kartáčky a postupně se rozšířila do dalších oblastí týkajících se péče o naše zdraví. Dnes Alexandra Kala řídí půlmiliardový byznys, který se rozpíná za hranice a řeší nejnovější trendy, a sama podnikatelka tak z první řady sleduje třeba to, jak obří peníze tečou do výzkumu a vývoje všeho, co souvisí s dlouhověkostí. Kde vidí největší příležitosti? Jak se jí podařilo uspět na těžkém polském trhu? A co podle ní chybí Česku? To všechno řešíme s Alexandrou Kalou v podcastu Money Maker.Poslechněte si celý rozhovor!
Ondřej Fryc, Simona Kijonková, Dušan Šenkypl, Anna Píchová, Michal Semotan, Igor Rattaj a další – to je ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji. Nenechte si ujít byznysovou událost roku: https://moneymaker.cc.cz
-
Od mládí doma viděly, že je normální hodně pracovat a budovat kariéru. A tak si šly cílevědomě za svým. Jana Bobošíková dnes žije v Kalifornii, postavila od nuly několik startupů a mezi investory má elitní fond Andreessen Horowitz nebo Estée Lauder. I její mladší sestra Pavla se usadila za oceánem a žije v Kanadě, kde postavila a prodala startup WFHomie a dnes se věnuje investování. Proč se vydaly studovat do zahraničí a v cizině už zůstaly? Jak je ovlivnila výchova dvou ambiciózních rodičů? Čeho chtějí v byznysu dosáhnout? A vrátí se někdy zpět do Čech? To a mnoho dalšího jsme s Janou a Pavlou Bobošíkovými probrali v novém dílu podcastu Money Maker. Poslechněte si celý rozhovor!Ondřej Fryc, Simona Kijonková, Dušan Šenkypl, Anna Píchová, Michal Semotan, Igor Rattaj a další – to je ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji. Nenechte si ujít byznysovou událost roku: https://moneymaker.cc.cz
-
Skupině Česká zbrojovka Group se podařil mimořádný byznysový zásek, když v roce 2021 koupila legendárního amerického výrobce zbraní Colt. A pak se podle něj i přejmenovala, takže je dnes skupina známá jako Colt CZ. Ostatně pod touto značkou se obchoduje s jejími akciemi i na pražské burze. Šéfem skupiny a blízkým spolupracovníkem jejího majoritního majitele Reného Holečka je zkušený finančník Jan Drahota, který byl hostem podcastu Money Maker. V něm hovořil nejen o akvizici Coltu, ale i o nedávném nákupu tradičního českého výrobce munice Sellier & Bellot, o slabinách kapitálového trhu v Evropě, o plánech na klíčovém americkém trhu, o spolupráci s bankami a o tom, že i když letos dosáhnou tržby na hranici miliardy eur, pořád budou vlastně malá firma.O tom všem se bavíme v podcastu Money Maker. Poslechněte si celý rozhovor!Ondřej Fryc, Igor Fait, Anna Píchová, Michal Semotan, Denisa Materová, Petr Zahradník a další – to je první ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji. Nenechte si ujít byznysovou událost roku.
-
Jak přemýšlí člověk, který vede aktuálně nejnadějnější startup v Česku? Juraj Masár řídí rychle rozjetý Better Stack, který mimo jiné vývojářům hlásí, když jim nefungují jejich weby. Startup, který založil společně s Veronikou Kolejákovou, odborná porota CzechCrunche v rámci Startup Awards letos na podzim označila jako hlavního aspiranta na dalšího českého jednorožce – tedy startup s hodnotou převyšující miliardu dolarů. Sám Masár ale chce být spíše gorilou – je pro něj klíčové, aby jeho firma nejen rostla, ale také vydělávala. Jaká byla jeho cesta od první zakázky ve třinácti letech až k Better Stacku? Kde hledá inspiraci? A co mu vyšlo, když počítal, jak často je v práci? O tom všem se bavíme v podcastu Money Maker. Poslechněte si celý rozhovor!
Ondřej Fryc, Igor Fait, Anna Píchová, Michal Semotan, Denisa Materová, Petr Zahradník a další – to je první ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji za výhodné Early Bird ceny. Nenechte si ujít byznysovou událost roku!
-
Počítače vládnou světu a burzám jakbysmet. Skvělým důkazem je český podnikatel Petr Zahradník a jeho společnost Qminers, která se věnuje takzvanému algoritmickému obchodování. Sice je širší veřejnost moc nezná, jenže jestli na někoho platí, že jede takříkajíc bomby, jsou to oni: v roce 2023 utržili 800 milionů a v čistém vydělali 400 milionů. Z fascinujícího Zahradníkova života je to ale jen jeden z dílků mozaiky: talent na matematiku zdědil po tatínkovi, profesorovi na Matfyzu, jeho strýček je miliardář Petr Němec, který v centru Prahy postavil unikátní DRN, jeho prarodiči jsou světoznámí skláři Jaroslava Brychtová a Stanislav Libenský.Kdo je jeho byznysový vzor? Jak uvažuje o investování? Co mu dala rodina? Jak vnímá umění a jeho odkaz? Proč podporuje učitele matematiky? O tom všem byla řeč v našem podcastu Money Maker.
00:00:00 Začínáme
00:04:15 Inspirativní rodinné zázemí Petra Zahradníka
00:09:15 Matfyz a nedostatek kvalitních příležitostí pro jeho absolventy
00:13:15 „V RSJ mě odmítli“ Založení vlastního byznysu
00:20:48 Co je algoritmický trading?
00:34:44 Qminers jako firma pro lidi, kteří chtějí potrápit svou hlavu
00:44:30 Peníze nejsou „dirty“. Jak vysvětlit přidanou hodnotu tradingu?
00:47:11 Investice do konkurenčních byznysů
00:57:33 Proč podporuje paliativní medicínu, péči o krajinu a výuku matematiky
01:04:30 Architektura a odkaz prarodičů
-
Do Alzy přicházel, když to ještě byla malá firma. Pak ji jako faktický šéf dovedl k tržbám v desítkách miliard a neohroženou jedničku mezi českými e-shopy. Když se Tomáš Havryluk předloni po více než patnácti letech s firmou rozloučil, přemýšlel, co bude dál. Začal se potápět, pilotovat letadlo a v jednom měl jasno: už nechtěl řídit firmu pro někoho cizího. V novém dílu podcastu Money Moker uznávaný manažer popisuje, proč se rozhodl vsadit své vydělané peníze na vlastní startup Medevio a proč se pouští zrovna do modernizace zdravotnictví, které trpí zastaralými systémy a vše je tam mnohem pomalejší, než na co je zvyklý.Poslechněte si celý rozhovor!Ondřej Fryc, Igor Fait, Anna Píchová, Michal Semotan, Denisa Materová a další – to je první ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji za výhodné Early Bird ceny. Nenechte si ujít byznysovou událost roku.
-
Češi touží rekreovat se ve vlastním – a čím dál více i v zahraničí. Nejpopulárnější jsou apartmány v rakouských horách nebo u moře v Itálii, Chorvatsku a především ve Španělsku, včetně Kanárských ostrovů. Kdo jsou lidé, kteří si zahraniční nemovitosti kupují? Podle čeho se rozhodují? Od kdy zájem roste a proč? Jak se žije ve Španělsku? A pro koho jsou takové investice vlastně vhodné? Hosty nejnovějšího dílu podcastu Money Maker byli Jan Rejcha, majitel největší české realitní agentury zaměřující se na zahraniční nemovitosti Rellox, a Jitka Loucká, výkonná ředitelka Hispánsko-české obchodní komory.
Poslechněte si celý rozhovor!
Ondřej Fryc, Igor Fait, Anna Píchová, Michal Semotan, Denisa Materová a další – to je první ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji za výhodné Early Bird ceny. Nenechte si ujít byznysovou událost roku.
-
Akcie Nvidie, Mety, ale i Applu nebo Microsoftu letos opět připsaly už desítky procent a svou výkonností dominují kapitálovým trhům. Podle známé podcasterky a investorky Anny Píchové, která ve společnosti One Family Office pomáhá spravovat majetek movitých lidí, nic nenasvědčuje tomu, že by v blízké době mělo dojít k ochlazení této technologické jízdy. Jak se podle ní podepíší americké prezidentské volby na burzách? Je Donald Trump rizikem pro investory? Má cenu sledovat evropské trhy? A jak investuje ona sama – napřímo do akcií, nebo radši přes ETF? O tom všem jsme si povídali v podcastu Money Maker – poslechněte si celý rozhovor!Ondřej Fryc, Igor Rattaj, Michal Semotan, Denisa Materová a další – to je první ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji za výhodné Early Bird ceny. Nenechte si ujít byznysovou událost roku!
-
Mediálním výstupům se spíše vyhýbá. Raději za sebe nechává mluvit činy a aby měly pozitivní dopad na svět, dělá si pravidelně jejich inventuru. V Excelu. Pavel Řehák začínal v McKinsey, odkud ho nakonec investiční skupina PPF přetáhla do České pojišťovny. V ní se stal generálním ředitelem a byl u životního dealu Petra Kellnera, který ji za desítky miliard prodal skupině Generali. Pak se Řehák rozhodl postavit na vlastní nohy a začal nenápadně budovat byznys kolem značky Direct. Ten dnes rychle roste, brzy bude počítat tržby v desítkách miliard a v podcastu Money Maker se bavíme o tom, proč nejsou pojišťovny sexy, jak narazil na obří byznys s auty i jak vzpomíná na to, když se pokoušel zachránit Česko v době covidu.Poslechněte si celý rozhovor! Ondřej Fryc, Igor Rattaj, Michal Semotan, Denisa Materová a další – to je první ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji za výhodné Early Bird ceny. Nenechte si ujít byznysovou událost roku!
-
Jannis Samaras, spolumajitel a hlavní tvář nápojářské skupiny Kofola, je spíše plachý muž, který jako by se do světa velkého byznysu ani nehodil. Jenže do něj patří, a to pořádně: firma, kterou stavěl na nohy se svým otcem, jen za rok 2023 utržila bezmála devět miliard a nedávno do svého převážně nealkoholického portfolia přidala i trojici pivovarů Holba, Litovel a Zubr. On sám už ale většinu času věnuje jiným věcem než dennímu řízení společnosti, s jejímiž akciemi se obchoduje i na pražské b...
-
Kampaň před evropskými volbami je v Česku plná lží, hlavně o migraci a Green Dealu. Zdejší byznys dusí ze všeho nejvíc česká, nikoli evropská regulace. A to je problém, protože potenciál naší ekonomiky je nižší, než byl před 15 či 20 lety, shodli se Michal Půr a Ondřej Houska, tvůrci úspěšného podcastu Bruselský diktát. Volby do Evropského parlamentu se totiž konají už 7. a 8. června a koho jiného si na debatu o jejich významu a přesahu do byznysu pozvat než právě zkušené duo komentátorů.Jak ...
-
Za loňský rok skupina Rohlík Group utržila přes 17 miliard korun, letos její šéf a zakladatel Tomáš Čupr očekává růst o 50 procent, takže by měla překonat miliardu eur. A překlopit se kompletně do zisku včetně trhů v Německu a Rakousku. „To je crazy,” říká Čupr v podcastu Money Maker. Jak to vidí se vstupem společnosti na burzu? Mohl by Rohlík někdo koupit? A nekoupí Rohlík někoho jiného, třeba Pilulku? Jak se mu spolupracuje se zahraničními investory? Jak se firma za posledních pár let změni...
-
Na začátku 90. let měl Dušan Kunovský před sebou – i díky studiím na Cambridge – nalajnovanou kariéru právníka. Pak se ale zhlédl v realitách a začal kolem nich stavět vlastní společnost Central Group. Z ní během třiceti let vybudoval největšího rezidenčního developera v Česku, který aktuálně stojí za čtvrtinou všech připravovaných bytů v Praze a zisky počítá v miliardách. Jelikož je Kunovský stále jediným vlastníkem Central Group, patří také k nejbohatším Čechům. Co mu v realitách vydělalo p...
-
Je pravda, že v Česku je nejvíc skladovacích hal a supermarketů na hlavu? Možná ve srovnání s východní Evropou, ale ne při pohledu na Západ. A tam bychom se přece měli koukat, shodují se Pavel Sovička a Radek Hladký. Tedy dva muži, kteří toho o komerčních nemovitostech vědí jako málokdo. První je dlouholetým šéfem developera Panattoni, který v Česku stavěl mimo jiné obří haly pro Amazon. Druhý je spoluzakladatelem skupiny ZDR Investments, která investuje do retailových parků v Česku, Rakousku...
-
Dlouho platilo, že je tu Tesla a pak dlouho nic. Zásluhy o posun celého světa vstříc elektromobilitě už Elonu Muskovi nikdo nevezme, ale jeho automobilka dnes řeší stejné problémy jako jiní výrobci. Proč se od ní odvrací i přední čeští byznysmeni a proč už není Tesla tak sexy? O tom se v podcastu Money Maker Report baví Ondřej Holzman s Lubošem Krečem a rekapitulují také překotné dění v české e-commerce. Proč pořád krvácí Mall, proč zvoní umíráček CZC a kdo za to všechno může?Poslechněte si c...
-
Kdyby nebylo Pavla Muchy, český startupový svět by dost možná vypadal jinak. Jako jeden z prvních venture kapitálových investorů stál u zrodu úspěšných projektů, jako je Slevomat, Dáme jídlo nebo Rohlík. U všech se potkal s Tomášem Čuprem, o němž říká, že zakladatel takového kalibru se rodí jednou, dvakrát za dekádu. Od té doby podpořil i řadu dalších projektů nejen u nás a miliardového jednorožce chytil také v Polsku. Jak se dostal k investicím do startupů? Jak vznikala značka Enern? Co ho n...
- Mostrar mais