Episódios
-
Před několika dny přišla překvapivá zpráva. Designér František Jungvirt odchází ze značky Klimchi, kterou kreativně vedl a pomohl jí vtisknout její současnou podobu. Umělec, který proslul svým malovaným sklem, za které jsou sběratelé ochotni utrácet statisíce, potřeboval vykročit do nové etapy.
„Cítil jsem, že nemám čas se soustředit na to, co tvořím sám. Hranice se stíraly a já jsem nechtěl ztratit inspiraci i čas dělat svou autorskou tvorbu,“ vysvětluje umělec, kterého jsme loni zařadili do výběru Forbes 30 pod 30.
Jak mladíka, který se v pouhých osmadvaceti letech systematickou prací i talentem dostal mezi české designové elity, jako je Maxim Velčovský, Lucie Koldová nebo Jan Plecháč, přijali ostatní tvůrci? A proč se mu vždy vyplatilo být slušný a příjemně komunikovat ve svém newsletteru? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life! -
Cukrářka a podnikatelka Iveta Fabešová otevřela druhý podnik, tentokrát v Masaryčce. Jak se jí daří v období, kdy místo za dezerty míří její zákazníci do fitness centra a proč internetové recenze pokřivily celý byznys?
Iveta Fabešová je svým způsobem celebrita. Její dezerty vzbudily svého času rozruch svou výpravou vizuální podobou i cenovkou. „Jen jsem ukázala, kolik má opravdový zákusek stát. Konkurence pak na to přistoupila,“ vysvětluje.
Proč Iveta Fabešová chtěla odejít do profesního důchodu a poradila by svým dětem podepsat předmanželskou smlouvu? A co musíte s dezertem v její výrobně udělat, abyste dostali okamžitou výpověď? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life! -
Estão a faltar episódios?
-
Vánoce trávil doma v Česku. Teď už ale zase míří zpátky do Londýna. Harvard mu totiž nestačil. Studuje, aby mohl co nejvíce přispět ke správcovství a inovátorství české historie. William Rudolf Lobkowicz v podcastu Forbes Life! povídal o tom, jak umístil evropské dědictví na blockchain, inovoval mecenášství a jaké má plány se sdílením Lobkowiczkých sbírek.
Co všechno plánují Lobkowiczké sbírky? Jakou roli bude mít umění v roce 2025 a proč se podle Williama Rudolfa Lobkowicze máme obklopit láskou k umění? Jak se stát kryptomecenášem Lobkowiczkých sbírek? Dozvíte se v novém díle podcastu Forbes Life! -
Jakub Hiermann má jednu z nejvzácnějších profesí v Česku. Je parfumérem, tedy tvůrcem unikátních, luxusních vůní. Svůj obor se naučil během života v Londýně, později byl spoluzakladatelem parfémového domu Pigmentárium. Nyní působí pod svým jménem a vytváří parfémy, které jsou na pomezí mezi užitým předmětem a artefaktem.
Jak se v Česku dá uživit výrobou parfémů a jak k vůním samotným vůbec přistupujeme? Je cena přes deset tisíc korun za parfém adekvátní? Dozvíte se v novém díle podcastu Forbes Life! -
„Byl jsem připravený, že se po odvysílání pilotní epizody Hell’s Kitchen Česko strhne obrovská vlna kritiky, a věděl jsem, že budu pro diváky buď zbytečně drsný, vulgární a arogantní, nebo budu ten Gordon z Wishe, který na to nemá. Pustili jsme se do složitého formátu, který tady spousta lidí neznala. Čekali Masterfchefa v novém kabátě, ale opak je pravdou. V Hell’s jedeme klasický restaurační provoz a ukazujeme divákům, že kuchaři to mají stejně těžké jako havíři,“ říká michelinský šéfkuchař a spolumajitel restaurací Field a 420 Radek Kašpárek.
Co pro Radka Kašpárka znamená michelinská hvězda? Jaké české podniky ji podle něj získají příští rok? A jak se špičkový kuchař chystá na Vánoce? O tom promluvil v další epizodě podcastu Forbes Life! -
„Po revoluci tu každý chtěl tiramisu, krevety, ústřice, foie gras, a strašně rychle se zapomnělo na to, co vařily naše babičky. Jak z ničeho dokázaly vykouzlit neskutečnou věc. Když jsme vyšli s konceptem Lebedy, spousta lidí ve Špindlu se nad tím ušklíbala. Dneska přichází na to, že to hrozně funguje,“ říká Miroslav Chvalina, spolumajitel zážitkové kuchyně Lebeda ve Špindlerově Mlýně, v nové epizodě podcastu Forbes Life!
Miroslav Chvalina, který dříve působil pod špindlerovskou větví luxusní středomořské restaurace Kogo, založil Lebedu společně s investorem Michalem Bouškou v roce 2015 ve zrekonstruovaných prostorách bývalé Krakonošovy krčmy.
Kolikačlenný tým potřebujete k obstarání zážitkové restaurace ve Špindlerově Mlýně? Proč se kuchaři začínají vracet k českým klasikám? Jak se za poslední roky změnila špindlerovská gastroscéna? A co se objeví na svátečním menu? Dozvíte se v nové epizodě podcastu Forbes Life! -
Zatímco prodeje v segmentu luxusní fashion klesají a letošní rok se s poklesem o dvě procenta zapíše k těm velmi slabým, trh s nošeným oblečením a doplňky zaznamenává kontinuální růst. Jak ale funguje takové podnikání v Česku? Můžete svůj byznys, postavený na kurátorovaném výběru, dostat za hranici své sociální bubliny?
Lucie Kratochvílová působila jako marketérka pro Seznam.cz, zároveň si vedla blog o módě a posléze účet na Instagramu. Během výletu do Los Angeles jí došlo, že by koncept butiku, který by předkládal kousky z druhé ruky, co působí nikoli jako veteš, ale cenný originál, fungoval i v Česku.
Co musela udělat, když jí podnikání po slibném začátku přestalo fungovat? A jak se zachovat, když váš koncept rychle okopíruje konkurence? Vyplatí se spolupráce s influencery a proč některé vintage modely kabelek či hodinek stojí více než novinky v buticích? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life! -
Česká fotografie zažívá velký úspěch. Po deseti letech se na veletrhu Paris Photo prezentovali také tuzemští zástupci. Na prestižní akci se ukázala díla Markéty Othové a Libuše Jarcovjákové. Její snímek se dostal do kurátorovaného výběru oceňovaného režiséra Jima Jarmusche. Zásluhu na tom má přitom ještě jiná česká umělkyně.
Důvodem, proč se česká delegace do francouzského hlavního města dostala, je Markéta Kinterová. Ředitelka festivalu a stejnojmenného časopis Fotograf, je také zakladatelkou platformy Fotograf Contemporary.
Dokáže spojit byznysovou stránku, kdy zastupuje pro prodej významné umělce na poli na fotografie, a z prostředků financuje nejen periodikum, ale také fotografický festival. Od 19. listopadu je k vidění v galerii Fotograf samostatná výstava Libuše Jarcovjakové.
Považujeme kvůli sociálním médiím a chytrým telefonům fotografii za podřadné umění? Jde se jí v Česku uživit? A proč obrazy generované umělou inteligencí fungují jako temné nevědomí naší civilizace? Dozvíte se v nejnovějším podcastu Forbes Life. -
Připravovat skvělá jídla, starat se o své zákazníky, ale také měnit byznys, ve kterém působí, k lepšímu. Vojtěch Václavík, který za koncepty Kro Kitchen a Alma Prague, otevřeně hovoří o tom, proč nelze vyhlásit po roce od otevření nové restaurace, že „se vám skvěle daří“.
„Práce v gastronomii je neustále o optimalizaci nákladů. A pro mě také o neustálém vylepšování nedokonalostí,“ přiznává Václavík.
Nyní s Janem Čulíkem, kterého si můžete pamatovat z vyhlášeného podniku Thir v Táboře, chystá další edici konference Alma Talks.
V pondělí 18. listopadu do pražské ulice V Jirchářích čísla 8 dorazí odborníci na kreativní přístup zero waste v kuchyni. Vystoupí tu například Douglas McMaster z proslulé londýnské restaurace Silo nebo Cherry Tsui z pařížského baru Little Red Door.
Proč se Vojtěch Václavík nechce chlubit, že v jeho podnicích usilují o maximální využití surovin? A jak whatsappové skupiny ovládají gastro scénu? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life! -
Je jedním z wonder kids v rámci podnikání s designem. Džbán od značky, kterou založil, si dokonce zahrál v trháku Barbie. Podnikání rozjel krátce před covidem a od té doby rychle vyrostlo: z prvního obratu v hodnotě osmi set tisíc na osm milionů v roce 2020 až na loňských 39 milionů. Teď Lukáš Klimčák z Klimchi otevřel první obchod v pražském hotelu W.
K byznysu má velmi racionální vztah – a jasný talent. Podnikatel s nápojovým sklem dokáže vycítit příležitost na trhu i vytipovat osobnosti, se kterými spolupracovat.
Čím Lukáše Klimčáka inspiroval Steve Jobs a chtěl by, aby z Klimchi byla značka jako Lasvit? Jsou výrobci českého skla soudružnou komunitou, nebo spolu naopak soupeří? Nejen to se dozvíte v podcastu Forbes Life! -
„Když jste šli ráno v osmdesátým devátým po ulici, byly plný hospody. Dnešní styl života
už není o tom proklábosit den v putyce, hospodská kultura se mění a lidé vyžadují
nějakou přidanou hodnotu. Musíme jít s dobou,“ říká majitel brněnského Parního
pivovaru Petr Hauskrecht v nové epizodě podcastu Forbes Life! „Zákazníkům nevadí
zaplatit v restauraci za domácí limonádu osmdesát korun, ale běda, jestli bude pivo stát
šedesát. Přitom v limonádě máte sirup se sodovkou a zvládnete ji udělat do hodiny.
Nemám problém dát za půlitr piva přes šedesát korun, už jich ale nevypijeme dvacet na
posezení jako naši tátové, hledáme nevšednost“ kvituje jeho slova za jablonecký
minipivovar Volt sládek Martin Palouš.
Petru Hauskrechtovi koluje pivo v žilách. Řemeslu se učil už na střední škole a zkušenosti
sbíral po celé republice od pražského pivovaru u Fleků, přes Staropramen a Holešovický
pivovar, až po Starobrno, pro které uvařil první české zelené pivo. Od roku 2014 se podle
svých slov „přestěhoval do svého“, když s dalšími společníky založil Parní pivovar Petr
Hauskrech v Brně. Tam dneska stáčí jedinečné pivo, které je výsledkem inovativního přístupu
i pokory k starobylému pivovarnickému řemeslu.
Jestliže můžeme Petra označit za představitele „staré školy“, pak jeho kolega Martin Palouš
z Voltu zastupuje vroucí mladou krev české pivovarnické scény. Jeho piva vyzařují stejnou
měrou dravou kreativitu i řemeslnou preciznost a nenajdete mezi nimi dvě podobná. Oba
sládci se dnes můžou pyšnit cenami ověnčenými stálicemi, a ani v letošním běhu největší a
nejprestižnější soutěže minipivovarů v Evropě, na Jarní ceně českých sládků, svůj talent
rozhodně nezapřeli.
Jaké pivní trendy ovládnou letošní podzim a zimu? Dokáže se tekutý chléb co do rozmanitosti
chutí vyrovnat vínu? Jaké pivo párovat s intimní romantickou večeří? A proč by vás za něj
pravděpodobně zavřeli? Dozvíte se v nové epizodě podcastu Forbes Life! -
Už tři roky vede oficiální televizi karlovarského festivalu KVIFF.TV, zároveň je spoluzakladatelem a šéfem distribuční společnosti Aerofilms. Ivo Andrle se mezi filmy pohybuje už od studií, i když místo umělecké školy má titul z ekonomické fakulty.
To, že se vyzná v číslech, se mu v jeho profesi hodí často. Ročně přiveze Aerofilms do českých kin kolem pětadvaceti snímků. Odhadnout, který z nich společnosti vydělá, je otázka zkušeností, vkusu, ale také štěstí.
„Je to hodně pocitová věc, protože často pracujete s hodně omezeným a často ještě ne příliš ověřeným zdrojem informací. Většinu těch filmů kupujeme ve fázi, kdy ještě nejsou natočeny. Takže je to velká sázka,“ vysvětluje Ivo Andrle.
Jaký film byl na platformě KVIFF.TV nejsledovanější? Jaké s ní jsou další plány? Jak se proměňuje divácký vkus a vsadili distributoři někdy na film, z něhož se stal velký propadák? Odpovědi se skrývají v dalším díle Forbes Life podcastu. -
Milosh Harajda pochází z východního Slovenska, studoval v Londýně i Barceloně, žije střídavě v Praze a pracuje pro klienty v Los Angeles. V Domě u Kamenného zvonu se právě díky němu koná výstava, která je jedinečná v evropském i světovém kontextu. Svou retrospektivu zde představuje Bruce Weber, jeden z nejslavnějších fotografů na světě.
Jak se Harajdovi daří získávat kontakty na celebrity této kategorie i organizovat produkčně gigantické projekty? „Na takové projekty potřebujete hodně trpělivosti, protože jejich příprava zabere i několik let,“ přiznává kreativní producent, který už dříve do Prahy přivezl výstavu modelů Alexandera McQueena nebo tanečníka Sergeje Polunina.
Je Milosh Harajda stále v kontaktu s kontroverzním tanečníkem baletu Sergejem Poluninem? A na čem stojí jeho přátelství s dědičkou pivní říše Guiness? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life! -
S restaurací Levitate přinesl na českou scénu jeden z nejzajímavějších podniků vůbec. Jaká byla pro šéfkuchaře Christiana Chu cesta od bistra k fine diningu? A kam se chce posouvat dál? Nejen o tom mluvil v podcastu Forbes Life!
„Je pěkné, když člověk sleduje na sociálních sítích přední michelinské restaurace, ale dokud jídlo sám neochutná, může se jen těžko domýšlet, jaké je. Musel jsem hodně cestovat a jedl jsem pětkrát denně, abych toho vyzkoušel co nejvíc a naučil se hrát si s chutěmi,“ říká podnikatel a šéfkuchař Christian Chu o zrodu své finediningové restaurace Levitate.
Co mají společného japonská a moderní skandinávská kulinářská tradice? Jak funguje financování finediningové restaurace? Co je pravdy na údajné zkorumpovanosti michelinského průvodce? A jaký nevšední zážitek Christian Chu chystá v nových prostorách restaurace Levitate? -
Na scéně je šest dekád, a tvrdí, že únavu ani vyhoření nikdy nepocítila. Je živoucí legendou, o kterou měly zájem západní produkce, kdyby ona nežila za železnou oponou. Kariéru Heleny Vondráčkové, kterou předurčily talent i ambice, mapuje výstava v galerii Tančícího domu.
Můžeme její hudbu milovat i nenávidět, ale je symbolem. Její jméno slyšel snad každý Čech, ale máme opravdu ucelený pohled na její profesní dráhu? Expozice, kterou představila společně se svým vizážistou Zdeňkem Fenclem v pozici kurátora, ukazuje přerod z hlasem obdařené mladé dívky do královny hudebních festivalů i estrád.
Co Heleně Vondráčkové prozradila na večeři v Paříži Josephine Baker i jak se vyrovnala s výčitkami, že byla úspěšná během totality? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life! -
„My jsme Tata Bojs z Hanspaulky,“ volají z pódia už od roku 1988. Milan Cais a Mardoša se od prvních experimentálních koncertů vypracovali na respektované hudebníky, kteří získávají ceny i vyprodávají sály, ale stále u toho zdůrazňují svou odlišnost od mainstreamové scény. Do kin nedávno vstoupil celovečerní dokument, který mapuje jejich tvorbu i osobní spojení.
O vznik dokumentu se zasazoval producent Petr Koza už od roku 2016, ale kvůli tragickým událostem vznikl až letos pod taktovkou oceňovaného režiséra Marka Najbrta. Ten natočil snímky jako Protektor, Mistři či Polski film nebo také seriál kancelář Blaník.
A právě satirické dílo o majiteli lobbingové kanceláře může mít s Tata Bojs řadu společného. Situační, někdy absurdní humor, alternativnější hudební polohu i chuť jít až na dřeň.
Tu v obou hudebnících Tata Bojs cítíte od prvního momentu, kdy vylezou na scénu. Bez ohledu na to, zda hrají v malých klubech, nebo v koncertních halách.
Jak jejich přátelství ustálo dlouhodobou spolupráci a proč se Tata Bojs nikdy nestali českými Backstreet Boys? Dozvíte se v dalším díle podcastu Forbes Life! -
Znají se pětadvacet let. Studovaly spolu produkci na pražské FAMU, pojí je roky přátelství. Pracovně se ale potkaly až loni, kdy Jana Tomas Sedláčková jako členka správní rady nadace PPF podpořila projekt Designblok Cosmos. Poté, co se výstava prezentovala v Praze a Miláně, nyní putuje do Bruselu na festival Design September.
Podle Jany Zielinski, ředitelky Designbloku a kurátorky Designblok Cosmosu, je na tom český design momentálně opravdu dobře. „Má stoupající tendenci, navazuje na prvorepublikovou tradici, ale zároveň tu dokážeme spolupracovat s průmyslem,“ vysvětluje fenomén, kdy řada velkých firem nyní kooperuje se zvučnými designérskými jmény.
„Design není určen elitě,“ komentuje Jana Tomas Sedláčková rozhodnutí, proč díky spolupráci s PPF bude na letošním Designbloku projekt Cosmos k vidění zdarma.
Jak se zkušené matadorce designu Janě Zielinski spolupracovalo s tak zásadním partnerem, jako je PPF, proč se všichni musíme snažit být nejlepší nikoliv v rámci Česka, ale v evropském kontextu, uslyšíte v nejnovějším díle podcastu Forbes Life! -
„Umělci jsou jako sportovci. Když začnou být uspěšní, je na ně kladen stejný tlak. Za ním stojí jejich sběratelé i galeristi,“ míní ředitelka festivalu Prague Art Week Lenka Bakeš. Přehlídka současného umění proběhne od 5. do 8. září a ukáže díla nejen českých umělců, ale také třeba Damiena Hirsta nebo Lucie Moholy.
Prague Art Week je lokální odpovědí na podobné přehlídky v Berlíně či Vídni. V Česku ho organizuje tým okolo časopisu Art&Antiques a významnou roli zde hrají osobnosti, které znáte z Forbesu. Jako Kateřina Havrlant, Pavlína Pudil, Libor Winkler či Leoš Válka.
Proč se dříve influenceři fotili před obrazy a teď je trendy na sociálních sítích sdílet výtvarná díla sama o sobě? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle podcastu Forbes Life! -
„Ingredience od smrkových výhonků, přes šišky, až po poupata pampelišek, ze kterých děláme kapari, si chodíme sbírat do přírody. Vždycky mrknu do rozpisu, kdo má zrovna volno, a poprosím kluky, ať nesedí jenom v hospodě a udělají si procházku do lesa. Seženete tam unikátní suroviny, které běžně nekoupíte, a i to je jeden z důvodů, proč se k nám hosté vracejí,“ říká v nové epizodě podcastu Forbes Life! David Rejhon, kreativní šéfkuchař udržitelné české restaurace The Artisan v centru Prahy.
Co všechno obnáší ekologický provoz hotelové restaurace? Jak párovat fermentované šišky či lipová poupata na talíři, abychom pozvedli tradiční české pokrmy? A jak můžete vdechnout nový život poškozenému nádobí pomocí japonské techniky kintsugi? Vše se dozvíte v nové epizodě podcastu Forbes Life! -
„Mou ambicí je být naživu. Nechci pracovat v jiném oboru, ale je možné, že se to stane,“ říká Adam Martinec. Jeho film Mord, se kterým absolvuje FAMU, získal na letošním festivalu v Karlových Varech cenu Zvláštní uznání poroty. A projekce, která skončila potleskem vestoje, se účastnil i prezident Petr Pavel.
O svém filmu Mord také nechce jako tvůrce příliš mluvit. „Nechávám to na divácích. Nemyslím, že je na režisérech, aby vysvětlovali své počiny,“ tvrdí Martinec. Nakonec přiznává, že snímek pracuje s tématy rodiny a osamělosti, která jsou relevantní, aniž byste nutně museli mít zkušenosti se zabijačkou, jaké mají jeho hrdinové. - Mostrar mais