Episódios
-
Opieka nad dzieckiem z NZJ i jego opiekunami.
Opieka nad dzieckiem z NZJ i jego opiekunami
Jak wynika z danych statystycznych, co czwarte zachorowanie na nieswoiste zapalenia jelit przypada na dziecko. Jak diagnozuje się małych pacjentów? Co powinni wiedzieć rodzice chorego dziecka? Jakie są możliwości leczenia dzieci? Na te i wiele innych pytań odpowie prof. Jarosław Kierkuś, gastroenterolog i pediatra z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Jeżeli masz uwagi, komentarze lub chciałbyś zaproponować kolejny temat, a może gościa, z którym chciałbyś usłyszeć rozmowę – po prostu napisz do nas na: [email protected]. Nie zapomnij udostępnić odcinka w swoich mediach społecznościowych.
C-ANPROM/PL/ENTY/0258; C-ANPROM/PL/ENTY/0259 -
Diagnostyka i leczenie NZJ u dzieci.
Nieswoiste choroby zapalne jelit dotyczą również populacji pediatrycznej. O diagnostyce, leczeniu i przebiegu Choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego opowie Profesor Jarosław Kierkuś z Kliniki Gastroenterologii Hepatologii Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Jeżeli masz uwagi, komentarze lub chciałbyś zaproponować kolejny temat, a może gościa, z którym chciałbyś usłyszeć rozmowę – po prostu napisz do nas na: [email protected]. Nie zapomnij udostępnić odcinka w swoich mediach społecznościowych.
(rozmowa zarejestrowana w czerwcu 2021 r.)
C-ANPROM/PL/ENTY/0261; C-ANPROM/PL/ENTY/0260 -
Estão a faltar episódios?
-
Związek, bliskość i intymność w NZJ.
Z nieswoistymi zapaleniami jelit (NZJ) zmagają się nie tylko osoby chore, ale także ich partnerki i partnerzy. Jak budować szczęśliwy związek, gdy pojawia się choroba? Jak dobrze żyć we dwoje? Jak rozmawiać o chorobie i swoich dolegliwościach z bliskimi? I jak pielęgnować bliskość i intymność, gdy choroba daje o sobie znać? Rozmawiamy o tym z Marianną Gierszewską, aktorką i pacjentką z colitis ulcerosa i stomią oraz jej mężem Miłoszem Gierszewskim, trenerem personalnym boksu.
Jeżeli podoba Ci się nasz projekt pamiętaj, żeby udostępnić go znajomym pacjentom czy lekarzom. Będziemy wdzięczni również za kontakt z nami [email protected].
(rozmowa zarejestrowana w czerwcu 2021 r.)
C-ANPROM/PL/ENTY/0257; C-ANPROM/PL/ENTY/0256 -
Czy chcesz dowiedzieć się co to jest stomia? Kiedy jej wyłonienie jest konieczne w przebiegu wrzodziejącego zapalenie jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna? Czy ten zabieg można zaplanować, a kiedy jest to procedura ratująca życie pacjenta? Na te pytania zadawane przez znanego naszym słuchaczom, Jacka Hołuba, odpowie chirurg z ponad 35 letnim doświadczeniem - profesor Wojciech Szczęsny ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy.
Pisząc pod nasz adres [email protected], możesz podzielić się swoją opinią na temat dzisiejszego odcinka jak i całego projektu. Mamy przygotowane materiały informacyjne (ulotki i plakaty adhezyjne) do gabinetów, poradni czy na oddziały szpitalne. Jeżeli ich potrzebujesz, prosimy o kontakt.
C-ANPROM/PL/ENTY/0248; C-ANPROM/PL/ENTY/0249 -
Dziś poznasz trzy ciekawe historie. Sylwia, Tomek i Piotr to pacjenci zmagający się nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Mimo to żyją pełnią życia, biorąc garściami z każdego dnia i czerpiąc radość ze swoich pasji. Ich historie inspirują i to nie tylko chorych… Zapraszamy.
Jeżeli podobał Ci się ten odcinek IBD podcast, to koniecznie udostępnij go innym pacjentom czy medykom. Na Twoje sugestie i opinie czekamy pod naszym adresem: [email protected].
(rozmowa zarejestrowana w maju 2021 r.)
C-ANPROM/PL/ENTY/0251 (lipiec 2021); C-ANPROM/PL/ENTY/0250 (lipiec 2021). -
Zastosowanie sterydów w Nieswoistych Chorobach Zapalnych Jelit (NZJ).
Co to znaczy nietolerancja leczenia steroidami? Jak ważne jest stosowanie odpowiednich dawek steroidów? Co to znaczy steroidozależność, steroidooporność? Kiedy w ogóle powiedzieć stop i wejść na kolejny szczebel leczenia? Na te i wiele innych pytań odpowie gastroenterolog Pan Profesor Piotr Eder.
Niezmiennie zachęcamy Słuchaczy do współtworzenia naszego podcastu. Przesyłajcie swoje uwagi, sugestie czy zamawiajcie materiały informacyjne na temat IBD podcast do gabinetów lekarskich czy poradni specjalistycznych. Ten adres jest dla Was: [email protected].
(rozmowa zarejestrowana w kwietniu 2021 r.)
C-ANPROM/PL/ENTY/0245; C-ANPROM/PL/ENTY/0246 -
Dzisiejszym gościem Jacka Hołuba jest aktorka młodego pokolenia – Marianna Gierszewska. Opowie Wam swoją historię od diagnozy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, poprzez kolejne lata zmagania się z chorobą. Mamy nadzieję, że ta historia zainspiruje pacjentów zmagających się NChZJ, do życia i brania z każdego dnia 100%. Zwłaszcza dziś, kiedy w dniu premiery obchodzimy World IBD Day, czyli Światowy Dzień Chorób Zapalnych Jelit.
Drodzy Słuchacze, przesyłajcie do nas swoje uwagi czy sugestie tematów. Jeżeli chcecie podzielić się swoja opinią na temat IBD podcast, to adres jest dla Was: [email protected]
(rozmowa zarejestrowana w kwietniu 2021 r.)
C-ANPROM/PL/ENTY/0238; C-ANPROM/PL/ENTY/0237 -
Nieswoiste Zapalenie Jelit (NZJ), planowanie rodziny, ciąża i karmienie piersią.
Jakie jest ryzyko, że dziecko odziedziczy nieswoiste zapalenie jelita po którymś z rodziców? Jaki wpływ mają leki na płodność mężczyzn i kobiet? Kiedy jest najlepszy czas dla kobiety z NZJ na zajście w ciążę – w remisji, czy w zaostrzeniu, i jaki jest wpływ ciąży na przebieg choroby? Jakie leki mogą zażywać pacjentki w trakcie ciąży i po porodzie oraz karmiąc piersią. Na te i wiele innych pytań odpowie gastrolog Pani Doktor Magdalena Kaniewska.
Niezmiennie zachęcamy Słuchaczy do współtworzenia naszego podcastu. Przesyłajcie swoje uwagi, sugestie czy zamawiajcie materiały informacyjne na temat IBD podcast do gabinetów lekarskich czy poradni specjalistycznych. Ten adres jest dla Was: [email protected]
(rozmowa zarejestrowana w lutym 2021 r.)
C-ANPROM/PL/ENTY/0220; C-ANPROM/PL/ENTY/0219 -
Rola organizacji pacjentów, sieć wsparcia dla osób chorych i ich bliskich.
Co to są stowarzyszenia pacjenckie? Jaką rolę mogą pełnić w życiu chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy chorobę Leśniowskiego-Crohna? O działalności edukacyjnej, integracyjnej i wspieraniu chorych przez największe stowarzyszenie zrzeszające chorych z NZJ, opowie znany naszym słuchaczom z roli prowadzącego poprzednie odcinki – Jacek Hołub, który jest dziennikarzem, pisarzem, rzecznikiem prasowym towarzystwa J-elita, która jest partnerem projektu IBD podcast, a ponadto sam od lat zmaga się z chorobą Crohna.
(rozmowa zarejestrowana w grudniu 2020 r.)
C-ANPROM/PL/ENTY/0184; C-ANPROM/PL/ENTY/0185 -
Ścieżka pacjenta z NChZJ: od rozpoznania do podjęcia leczenia biologicznego.
Rozmowa ze śląskim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie gastroenterologii o drodze pacjenta od rozpoznania nieswoistej choroby zapalnej jelit, poprzez leczenie tzw. konwencjonalne aż do leczenia biologicznego. Co o procesie leczenia mówią wytyczne europejskie? Czy mamy w Polsce zespoły multidyscyplinarne? Co to są programy lekowe i jaka jest do nich dostępność w Polsce? Na te i inne pytania odpowie, w rozmowie z Pauliną Batóg, dr Tomasz Romańczyk. Zachęcamy do kontaktu z nami: [email protected]
(rozmowa zarejestrowana w listopadzie 2020 r.)
C-ANPROM/PL/ENTY/0174; C-ANPROM/PL/ENTY/0175 -
Porozmawiajmy o seksie, z gastrologiem.
Kolejny etap odkrywania obszaru seksualności pacjentów z NChZJ. Będziemy mówić między innymi o bezpiecznej antykoncepcji dla pacjentek z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, o bólu w trakcie zbliżenia i o tym jak można go złagodzić. Jacek Hołub zapyta także dzisiejszego gościa, dr n. med. Magdalenę Kaniewską, o seks w chorobie z przetokami, o seksie analnym i stosunku po operacji jelita.
Zachęcamy do przesyłania swoich uwag, sugestii czy zamawiania materiałów informacyjnych na temat IBD podcast do gabinetów i poradni: [email protected]
(rozmowa zarejestrowana w styczniu 2021 r.)
C-ANPROM/PL/ENTY/0187 (luty 2021); C-ANPROM/PL/ENTY/0186 (luty 2021) -
Razem z psychologiem dr Agatą Rudnik, zaczynamy dyskusję o nieswoistych chorobach zapalnych jelit i seksualności.
Rozmawiamy o lękach i obawach chorych, poczuciu wstydu i o akceptacji naszego ciała. Mówimy także m.in. o relacjach z partnerami i o tym jak my, chorzy, powinniśmy rozmawiać z nimi o sprawach intymnych. O tym, co możemy zrobić, żeby czuć się komfortowo i czerpać radość z seksu. Zarówno w związkach hetero, jak i nieheteronormatywnych.
C-ANPROM/PL/ENTY/0154; C-ANPROM/PL/ENTY/0153 -
Rola kolonoskopii w diagnostyce i monitorowaniu NChZJ.
W dzisiejszej rozmowie gastroenterolog, Pani dr n. med. Karolina Radwan wyjaśni jak ważną rolę pełni badanie kolonoskopowe w diagnostyce i monitorowaniu nieswoistych chorób zapalnych jelit. Co to jest nadzór endoskopowy? Jak często należy wykonywać kolonoskopię? Jak ważne jest przygotowanie jelit przez pacjenta? Czy kolonoskopia boli oraz czy może być wykonana w sedacji? Rozmowę prowadzi rzecznik Towarzystwa J-elita, znany już z poprzednich odcinków – Pan Jacek Hołub.
Będzie nam miło poznać Państwa opinię o IBD podcast, pomysły na nowe tematy czy sugestie gości, których chcielibyście usłyszeć przy naszym mikrofonie. Zachęcamy również do udostępniania odcinków i informacji o IBD podcast wśród pacjentów i lekarzy. Nasz adres jest specjalnie dla naszych Słuchaczy - [email protected].
C-ANPROM/PL/ENTY/0170; C-ANPROM/PL/ENTY/0169 -
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat obecnej sytuacji epidemicznej związanej z pandemią koronawirusa i sytuacji pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Dr Wojciech Piotrowski odpowie na pytania dotyczące dostępu pacjentów do opieki zdrowotnej, modyfikacji leczenia, czynnikach ryzyka infekcji Sars-Cov-2 oraz o szczepieniach na koronawirusa.
(rozmowa zarejestrowana dnia 22/12/2020)
C-ANPROM/PL/ENTY/0160; C-ANPROM/PL/ENTY/0161 -
Drodzy Słuchacze, przygotowaliśmy dla Was małe posumowanie. Zapraszamy do udostępniania naszych rozmów, kontaktu z nami ([email protected]) i życzymy Wam spokojnych świąt oraz powrotu do normalności w 2021! Do usłyszenia już 5 stycznia.
C-ANPROM/PL/ENTY/0158; C-ANPROM/PL/ENTY/0157 -
Jak ważna jest rola pielęgniarki w zespole medycznym IBD.
Pani Magdalena Golik, znana z jednego z wcześniejszych odcinków, opowie dziś jak ważna jest rola pielęgniarki jako członka zespołu prowadzącego pacjentów z NChZJ.
C-ANPROM/PL/ENTY/0003 (10.2020); C-ANPROM/PL/ENTY/0004 (10.2020) -
Jakie emocje towarzyszą pacjentom z NChZJ i jak sobie z nimi radzić.
Lęk, wstyd, smutek… To tylko niektóre z wielu emocji towarzyszących pacjentom z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit w życiu codziennym. Jak sobie z nimi radzić? Gdzie szukać pomocy? Między innymi na te pytania odpowie znana z jednego z poprzednich odcinków Pani psycholog - Agata Rudnik.
C-ANPROM/PL/ENTY/0017; C-ANPROM/PL/ENTY/0016 -
Rola pielęgniarki w życiu pacjenta z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.
Rozmowa o tym, jak duże znaczenie ma praca pielęgniarki w życiu pacjenta z chorobą Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Dlaczego warto rozmawiać z pielęgniarką o wszystkim? Co daje pacjentowi szczere zaangażowanie z jej strony? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Pielęgniarką, Panią Magdaleną Golik.
C-ANPROM/PL//0484; C-ANPROM/PL//0478 -
Jak ważna jest akceptacja choroby w życiu pacjenta z NChZJ?
Psycholog, Pani dr Agata Rudnik przybliży w rozmowie, co to jest akceptacja choroby i jaki ona może mieć wpływ na jej przebieg, ale też na jakość życia pacjenta z NChZJ. Dowiecie się również o roli psychologa w życiu pacjenta z NChZJ oraz emocjach, jakie towarzyszą diagnozie, chorobie i jej leczeniu.
C-ANPROM/PL/ENTY/0014, 10.2020; C-ANPROM/PL/ENTY/0013, 10.2020 -
Jakie pułapki mogą czyhać na aptecznych półkach?
Apteczne półki uginają się pod masą leków i suplementów diety. Jako Polacy uwielbiamy łykać tabletki na najróżniejsze dolegliwości. Tylko czy to na pewno nam pomaga? O tym jak przyjmować leki, czym je popijać, jak przechowywać, skąd czerpać informacje o leku opowie farmaceuta, dr n. med. Ariel Liebert ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy. Zapraszamy do wysłuchania niezwykle cennych wskazówek i ciekawych informacji zarówno o lekach, suplementach diety, ale także na temat medycyny naturalnej.
C-ANPROM/PL/ENTY/0011; 09.2020, C-ANPROM/PL/ENTY/0010; 09.2020. - Mostrar mais