Episódios
-
Buy now, pay later! Rövidítve BNPL. Erről az üzleti életben, a mindennapok szintjén kialakult gyakorlatról, vagyis a késleltetett fizetésről szól mai podcast epizódunk. Miért éri meg a vevőnek és miért jó az eladónak? Milyen szolgáltatók vannak a piacon? Mi történik, ha mégsem fizet időben a vásárló? Erről beszélget M. Szűcs Péter a KCG Partners ügyvédjelöltjével, dr. Csákay Z. Domonkossal, és a hazai piacvezető BNPL szolgáltató, a PastPay társalapítójával, dr. Réti Bálinttal.
-
A világűr mindenkié! Legalábbis elméletben és a jogszabályokban lefektetett elvek mentén. De mi a helyzet a gyakorlatban? Egyáltalán miért kell szabályozni azemberi élet szempontjából meglehetősen barátságtalan teret? Hol van a határa? Kik a fontos szereplők az űrversenyben és ebben hol tart Magyarország? Izgalmas kérdések, amelyekre a KCG Partners alapító-partnere, dr. Párkányi Rita és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos dékán helyettese, a Világűrjog és Politika Kutatóintézet vezetője, dr. Bartóki-Gönczy Balázs válaszol. A moderátor M. Szűcs Péter.
-
Estão a faltar episódios?
-
Sok európai országban létezik az alanyi adómentesség nevű jogintézmény, ami főleg a kisebb vállalkozások életét segíti, hiszen bizonyos összeghatár alatt nem kell foglalkozniuk a forgalmi adó számolgatásával. Az EU ebben a kérdésben egységesíteni szeretné a szabályozást, ami tisztábbá tenné a rendszert, különösen a határokon túl nyújtott szolgáltatások, vagy kereskedelem területén. A mostani epizódban erről beszélget M. Szűcs Péter Zsoldos Bálinttal a KCG Partners ügyvédjével, okleveles adótanácsadóval, és Csákay Z. Domonkos ügyvédjelölttel.
-
A magyar építőipar rendszerének jogi reformja során egyre másra lépnek hatályba azok a jogszabályok, amelyek befolyásolják épített környezetünk fejlődését. Glavatity Dénes, ügyvéd, okleveles építőmérnök mondja el a Magyar Építészetről szóló törvény alapelveit, kitérve például a tervezők és kivitelezők felelősségi rendjére, de szóba kerül a parkolással kapcsolatos új kormányrendelet is. M. Szűcs Péter kérdezi a témáról.
-
Egyre több ügyet tudunk intézni interneten, egyre inkább fejlődik az államok nyújtotta digitális szolgáltatások színvonala. A Joghurt mai epizódjában a Digitális Állampolgársággal foglalkozunk, amiben ugyancsak érdemes néhány dolgot a közösség szintjén egységesíteni. A KCG Partners ügyvédei, Majoros Lilla és Glavatity Dénes mondják el a részleteket. M. Szűcs Péter kérdezi őket.
-
Budapest VI. kerületében, Terézvárosban, szavazás után, minden jel szerint véget vetnek az Airbnb szolgáltatásnak. Sok lakó fellélegzik majd, sok helyi, különösen turisztikai vállalkozó viszont kisebb bevételre számíthat. A kérdés azért is kurrens, mert nemcsak ebben a kerületben, hanem másutt is probléma a rövid távú lakáskiadás. Erről beszélget M. Szűcs Péter Zsoldos Bálinttal a KCG Partners ügyvédjével, okleveles adótanácsadóval, és Glavatity Dénessel, ügyvéddel és okleveles építőmérnökkel.
-
Megjelent a NAV évkönyve 2023-ról, ami tanulságos számokat és információkat közöl az adóhatóság tavalyitevékenységéről. Kiderül, hogy pontosan mekkora összeg lett az ÁFA vagy éppen az SZJA. De beszámoltak a célzott ellenőrzésekről és azok eredményességéről is. Dr. Zsoldos Bálint ügyvéd, okleveles adótanácsadó és Dr. Zsiros Tamás, ügyvédjelölt beszél a részletekről. A moderátor M. Szűcs Péter.
-
Már működnie kellene, de ha minden igaz jövő januártól életre kel az elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszer. Újdonsága ez lesz, hogy a jövőben csak ezen keresztül lehet intézni a tulajdoni lapokkal kapcsolatos ügyeket. A papír alapú rendszer megszűnik. A részletekről a KCG Partners Ügyvédi Társulás munkatársait, Dr. Glavatity Dénes, ügyvédet, okleveles építőmérnököt és Illés Maja, gyakornokot kérdezte M. Szűcs Péter.
-
Az otthonteremtési program révén megkezdődik a családi házak energetikai korszerűsítése. Mire figyeljen a tulajdonos, amikor megrendeli a szakipari munkákat? Milyen a viszony a tervező és a kivitelező között? Kinek, mi a felelőssége? Mit tehetünk, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket? M. Szűcs Péter ezeket kérdezte Dr. Glavatity Dénes ügyvédtől, okleveles építőmérnöktől.
-
A Joghurt már akkor foglalkozott az új, júliustól induló otthonteremtési programmal, amikor még nem tudtuk, milyen változtatásokat léptetnek életbe a családi házak energetikai korszerűsítésére kitalált pályázattal kapcsolatban. A mostani epizódban a módosításokat járjuk körül, a KCG Partners Ügyvédi Társulás munkatársaival, dr. Glavatity Dénes ügyvéddel, okleveles építőmérnökkel, illetve dr. Zsoldos Bálint, ügyvéddel, okleveles adótanácsadóval. Őket M. Szűcs Péter kérdezi a részletekről.
-
A Mesterséges Intelligencia fejlesztése napjaink egyik legizgalmasabb témája. Az viszont nem mindegy milyen szabályok mentén dolgozhatnak az érintett cégek. Az Európai Unió készítette el az eddigi legátfogóbb szabályozási tervet, amely elsősorban kockázati szintek mentén próbálja kordában tartani a technológiát. Mit szabad majd és mit nem? Ezt mondja el a Joghurt mostani epizódjában Fülöp Réka, a KCG Partners ügyvédje és Illés Maja gyakornok, aki a Studia Pragmatica Program keretében dolgozik az ügyvédi irodánál. M. Szűcs Péter kérdezi őket.
-
Egyre több futár dolgozik Budapesten és a nagyobb városokban. Ők a klasszikus platform munkások. De lehetnének sofőrök vagy bébicsőszök is. Egy a lényeg: valamilyen digitális felületen találkozik velük vagy fővállalkozóikkal az ügyfél, azaz Ön vagy Te. Milyen szabályok mentén dolgozhatnak? Erről beszélget a KCG Partners ügyvédje Zsoldos Bálint és Illés Maja gyakornok, aki a Studia Pragmatica Program keretében dolgozik az irodánál. A moderátor: M. Szűcs Péter.
-
Az Európai Parlament idén áprilisban elfogadta a pénzügyi adatokhoz való hozzáférés harmonizált keretrendszeréről szóló rendeletjavaslatot. A pénzügyi adatokhoz való hozzáférésről szóló rendelet (FiDA-rendelet) új jogi kötelezettségeket vezet be az adattulajdonosként eljáró pénzügyi intézmények számára az adatok meghatározott kategóriáinak megosztására. A cél, hogy az innovatív pénzügyi megoldásokat fejlesztő vállalatok és bankok hatékonyabban és jogszerűen férhessenek hozzá bizonyos adatokhoz. Hogy ez pontosan mit jelent, arról beszélget M. Szűcs Péter, a KCG Partners ügyvédjével, Glavatity Dénessel és Zsíros Tamás ügyvédjelölttel.
-
Június elején indul az új otthon felújítási program. Ennek célja az 1990 előtt épült családi házak energetikai megújítása, amelynek révén legalább 30 százalékkal kell csökkennie az ingatlan energiaigényének. A kormányzat mintegy 108 milliárd forintot szán a programra, amely részben hitelt, részben vissza nem térítendő támogatást tartalmaz, de nem nélkülözheti a tulajdonosi önerőt sem. Minderről dr. Glavatity Dénest a KCG Partners ügyvédjelöltjét, okleveles építőmérnököt, és Glavatity Gábort a Wing Zrt. lakóépület-üzletág projektvezetőjét M. Szűcs Péter kérdezte.
-
A Covid ismertette meg a tömegekkel az úgynevezett home office munkarendet, amelytől sok munkáltató tartott, de később kiderült, indokolatlanul. Ez olyannyira így van, hogy nem egy olyan vállalat van, ahol részben meg is tartották, így heti egy vagy két napot otthonról dolgozik a munkavállaló. A külföldi cégek sok esetben ilyen munkarend mellett foglalkoztatnak magyar szakembereket. Milyen szabályok mentén lehetséges itthonról külföldre dolgozni? Ezt járja körbe a Joghurt epizódja, amelyben dr. Maglai Borbálával és dr. Ila-Horváth Eszterrel, a KCG Partners ügyvédeivel M. Szűcs Péter beszélgetett.
-
A mostani epizódban mindent megtudunk a bizalmivagyonkezelés és a vagyonkezelő alapítványok működéséről, valamint azok előnyeiről. Ezek a jogintézmények viszonylag újak, ám különösen a cégvezetői generációváltás problémájára kitűnő megoldásokat nyújtanak. Dr. Csengery Levente ügyvéd, a KCG Partners Ügyvédi Társulás alapító partnere és Dr. Királyvölgyi Krisztián ügyvéd mondják el a részleteket. M. Szűcs Péter kérdezte őket.
-
Egyre népszerűbb az úgynevezett Munkavállalói Résztulajdonosi Program (MRP). Bónuszok és egyéb teljesítmény alapú kifizetések esetében szemmel látható mértékű adómegtakarítást lehet vele elérni. Minden gazdasági ágazatban alkalmazható, sőt a tőzsdére igyekvő startupok számára is jó lehetőség. Dr. Rusvai-Darázs Rózsa és dr. Királyvölgyi Krisztián ügyvédeket M. Szűcs Péter kérdezte a részletekről.
-
Az élet már csak olyan, hogy előfordulnak tartozások. De mit lehet tenni a jogos követelések megszerzésére? Szépen kérjük vagy határozottabb jogi lépésekkel indítsunk? Hasznos és hatékony tanácsok a KCG Partners ügyvédi iroda munkatársaitól, dr. Éberhardt Bálint és Rusvai-Darázs Rózsa ügyvédektől. A moderátor M. Szűcs Péter.
-
A nagyvállalatoknak már idén, a többieknek csak a jövő évtől lesz kötelező az ESG jelentés. Ennek lényege: az érintett cégeknek hiteles információkat kell nyilvánosságra hozniuk a náluk felmerülő fenntarthatósági kockázatokról és tervet kell készíteniük tervezett lépéseikről, ezekről pedig időről-időre be is kell számolniuk. További részletek dr. Zsíros Tamás ügyvédjelölttől, dr. Királyvölgyi Krisztián ügyvédtől. Őket M. Szűcs Péter faggatja.
-
Az országgyűlés tavaly decemberben fogadta el az unión kívüliországok állampolgárainak beutazására és munkavállalására vonatkozó legújabb jogszabályt. Sok vállalkozást és nagyobb céget is érint a törvény. Mi abban segítünk, hogy mire kell figyelnie annak, aki külföldi munkaerőt foglalkoztatna. Dr. Ila-Horváth Eszter ügyvédet és dr. Glavatity Dénes ügyvédjelöltet M. Szűcs Péter kérdezte.
- Mostrar mais