Episódios
-
Mindketten imádjuk a krimiket, az elkövetkező adásokban alaposan kivesézzük az egyik kedvenc irodalmi zsánerünket és annak minden válfaját. Vendégünk Pacskovszky Zsolt író-műfordító, akivel Joel Dicker A Baltimore fiúk című regényéről - egy krimibe oltott családregényről - beszélgetünk és arról, mit várnak ma a kritikusok és az olvasók egy könyvtől. A kémregényekkel folytatjuk, szó lesz többek között Joseph Conrad A titkosügynökéről és John le Carré legújabb regényéről, A kémek örökségéről. Nemrég hirdették ki a Margó-díj döntőseit, öt regényt ajánlunk nektek, és mivel következő adásunkban a detektívregényekkel folytatjuk, ki mással is zárhatnánk az adást, mint Agatha Christie-vel?
Itt találtok minket: https://www.facebook.com/libramorepodcast/
Felhasznált zenék: Yonderboi: Amor és Purple Planet: Transmission, Spy Story.
-
Hetedik adásunkban Han Kang gyönyörű regényéről, a Növényevőről beszélgetünk. Vendégünk a kötet szerkesztője, Greskovits Endre, aki legújabb fordításáról, az indiai írónő, Arundhati Roy várva-várt könyvéről, A felhőtlen boldogság minisztériumáról is elárul egy-két titkot. Rövid élménybeszámolót is hallhattok a dán Louisiana irodalmi fesztiválról, és szó lesz még John Williams Stoneréről (Gy. Horváth László remek fordítását a Park kiadó adta ki) és a hobbitokról.
Itt találtok minket: https://www.facebook.com/libramorepodcast/
Felhasznált zenék: Yonderboi: Amor és Purple Planet: Transmission
-
Estão a faltar episódios?
-
Hatodik adásunkban Slobodan Tisma Bernardi szobája című regényéről beszélgetünk, vendégünk a kötet fordítója, Orcsik Roland, aki más szerb írókat is ajánl, többek között Srjdan Srdic és Mirko Kovać könyveit. Egy nagyon izgalmas családregényről (Joel Dicker: A Baltimore fiúk) és egy rükvercben vánszorgó életről (Kerékgyártó István: Rükverc) is szó lesz, az adást pedig Nabokov Lolitájával zárjuk.
Itt találtok minket: https://www.facebook.com/libramorepodcast/
Felhasznált zenék: Yonderboi: Amor és Purple Planet: Transmission
-
Kétszáz éve halt meg Jane Austen, adásunkban ezért arról beszélgetünk, mitől válhatott a világ egyik legnépszerűbb írójává, és miért írhatták fel receptre a műveit az első és második világháborúban harcolóknak. Kortárs regényekről is lesz szó, nemrég hirdették ki az egyik legrangosabb irodalmi díj, a Man Booker jelöltjeit, kiemelten foglalkozunk azokkal a szerzőkkel - Zadie Smith-szel, Paul Austerrel és Arundhati Royjal - akiket már lehet magyar nyelven olvasni vagy hamarosan megjelenik a regényük magyarul is.
Felhasznált zenék: Yonderboi: Amor és Purple Planet: Transmission
-
Negyedik adásunk vendége Kemény Zsófi, akivel legújabb, Rabok tovább című regényéről beszélgettünk. Ezen kívül nyári olvasnivalókat is ajánlunk nektek, Fredrik Backman Az ember, akit Ovénak hívnak és Kazuo Ishiguro Az eltemetett óriás című regényeit, könyves kalendáriumunk főszereplői pedig Dorian Gray, Harry Potter és Ernest Hemingway. Szó lesz még egy szuper irodalmi fesztiválról is, a Lousiana Literature Festivalról, amit augusztus végén rendeznek Dániában.
-
Harmadik adásunkban újabb kortárs európai történeteket ajánlunk - ezúttal Elena Ferrante: Briliáns barátnőm és Slobodan Tisma: Bernardi szobája című regényeit. Íróbarátságok rovatunkban Grecsó Krisztián és Spiró György barátságáról beszélgetünk, és annak is utána jártunk, milyen munkát végeztek a magyar- és a világirodalom nagyjai, amikor épp nem írtak. Ha kíváncsi vagy, hol és mt dolgozott Salman Rushdie, Nádas Péter vagy épp Örkény István, tarts velünk!
Felhasznált zenék: Yonderboi: Amor és Purple Planet: Transmission
-
Második adásunkban kortárs európai regényeket ajánlunk, a Margó irodalmi fesztivál programjai közül szemezgetünk, sztárvendégünk pedig David Szalay. Felhasznált zenék: Yonderboi: Amor és Purple Planet: Transmission
-
LibrAmore podcastunk első adásában az Aegon-díjas Krasznahorkai Lászlóról, J. D. Salinger Rozsban a fogó című regényéről, az Amerikai istenekről, irodalmi barátságokról, sőt még egy amerikai botrányról is beszélgetünk. Hallgassátok és kövessetek minket a Facebookon.
-
A LibrAmore utolsó adásában Nina a latin-amerikai boom és post boom irodalmáról beszélget Miklós Laura műfordítóval, a Sonora kiadó alapítójával, valamint Kürthy Ádám András műfordítóval. Ha kíváncsiak vagytok, miért nem lett hollywoodi filmsztár az argentín Ricardo Darínból, hogyan lett egy fél kontinens védjegye a mágikus realizmus, kit olvassunk még Gabriel García Márquez, Jorge Luis Borges és Roberto Bolaño mellett, és hogy milyen hatással vannak Rousseau, Rothko vagy épp Courbet festményei egy argentín írónő, María Gainza látóidegére, ebből az adásból kiderül.
Az interjúban ajánlott szerzők és kötetek:Mario Bellatin: Jacobo, a mutáns María Gainza: LátóidegZelei Dávid: (Post)Boom. Kritikák és esszék a 20–21. századi spanyol-amerikai irodalomról José Maria Arguedas Pedro Henríquez UreñaAlejo CarpentierJulio CortázarJuan RulfoJorge Luis BorgesGabriel García MárquezRoberto BolañoRicardo PigliaPedro Juan GutiérrezJuan Gabriel Vásquez
Harc a párduccal (Modern mexikói elbeszélések)A jövő nem a miénk (Fiatal latin-amerikai elbeszélők)Samanta Schweblin
Idén ünnepeljük Nemes Nagy Ágnes születésének századik évfordulóját, ezért két hozzá kapcsolódó kötetről is hallhattok:Szorongatott idill: Nemes Nagy Ágnes, Lengyel Balázs, Polcz Alaine és Mészöly Miklós levelezéseLengyel Balázs: Két Róma
-
Scusi, olasz könyvet pont nem ajánlunk ma, viszont a szerelem stimmel: Valentin-napi adásunkban csupa olyan írást említünk, ahol a központi téma a szeretői viszony. Az esetek többségében nincs happy end, szerelem és szenvedély viszont minden mennyiségben.
A mai kínálat:
Richard Powers: Égig érő történet
Billy O’Callaghan: Szerelmem, Coney Island
Hilary Mantel: Farkasbőrben
Miranda Cowley Heller : Papírpalota
Octavia E. Butler: A Magvető példázata
Főleg szeress - Albert Camus és Maria Casarés levelezése 1944-1959
-
A beszélgetés során egy insider kalauzol el bennünket a sztárinterjúk díszletei mögé: Gábor személyes sebeket tép fel, amikor olyan írókról beszél, akiket soha nem sikerült meginterjúvolnia, vagy csak nagy véráldozatok árán. Zömében mégis sikeres beszélgetéseiről mesél: elmondja, melyik híres író jelentette neki a kapudrogot az íróinterjúk világába, ki teremtette le, amikor a főművéről kezdte kérdezni, és lehetett-e sörözni Nick Hornby-val. A végén még azt is megtudjuk, melyik az a város, ami felülírhatná benne az interjúkészítés szeretetét.
-
A mai adásban két szólamban éneklünk ódákat három regényhez, amelyek a közelmúltban nyerték el a legismertebb francia irodalmi díjat, a Goncourt-t. Olyan kérdéseket vetünk föl (de óvakodunk attól, hogy meg is válaszoljuk őket), hogy Isten vajon minden élő teremtményt ugyanúgy szeret-e, fel kellene-e darabolni azokat az ipari nagyvállalatokat, amelyek lelkesen segítették Hitlert és a mai napig domináns szerepet játszanak a gazdaságban, valamint hogy van-e járható kiút a szegénységből eszköztelenül Franciaországban vagy bárhol másutt.
Az ódák tárgyai voltak:
Hervé le Tellier: Anomália
Éric Vuillard: Napirend
Nicolas Mathieu: Gyermekeik is utánuk
Szőrmentén megemlítjük még:
Pierre Lemaitre: Viszontlátásra odaföntMathias Énard: Iránytű
Leila Slimani: Altatódal
-
Az adás első részében a Hosszúlépés Budapesten egyik szerzőjével, Koniorczyk Borbálával beszélgetünk első sétakönyvükről, és még a könyvhöz képest is kapunk titkos tippeket egy szuper családi sétához, de szó esik arról is, miért kell a szerzőknek néha kicsit elhagyniuk a fővárost, és hogy milyen is számukra egy ideális női alakot ábrázoló köztéri szobor.
Az adás második részében egy rendhagyó nyomozós könyvet ajánlunk megint csak Budapest-témában, illetve egy nagyon vicces társasjátékot olyan szavakról és közmondásokról, amik már rég kikoptak a nyelvből. Ha például nem tudjátok, mit jelent az “éleny”, ez a felvétel kötelező program a szünetre.
Amit ajánlunk:
Koniorczyk Borbála – Merker Dávid: Hosszúlépés Budapesten – Séták, titkok, történetek
Csabai László: Sherlock Holmes Budapesten
Győri Hanna: Abszolút elfelejtett szavak (társasjáték)
-
A tökéletes család olyan, mint a jeti: mindenki hallott már róla, de még senki nem látta. Viccet félre: természetesen vannak a világon nagyon jó szülő-gyerek kapcsolatok és sok szuper tesó is, a regényírók viszont valamiért soha nem ezeket a típusú kapcsolatokat tárják föl. Mai adásunkban is csupa olyan légkörbe szagolhatunk bele, ami enyhén szólva is állott, néhol egyenesen toxikus – lesz itt DNS-teszt, idős szülők válása, gyerekvállalási nehézségek, hittérítő szülők és még sok más finomság.
Részletesebben ismertetjük ezeket a regényeket:
Theodore Dreiser: Amerikai tragédia
Jonathan Franzen: Keresztutak I-II
Dymphna Cusack: Hőhullám Berlinben
Marie Aubert: Felnőtt emberek
Helga Flatland: Egy modern család
Gerlóczy Márton: Fikció 1 – A katlan
-
adásunkban rengeteg kérdésre válaszolunk, ezúton is köszönjük, hogy megírtátok, mire vagytok kíváncsiak. Megnevezünk legalább öt jelöltet a legjobb kortárs író címre (természetesen semmilyen egyértelmű választ nem adunk a végén:)), elmeséljük, melyikünk adja meg az irányt az adások témáját illetően, elmondjuk a véleményünket a hangoskönyvekről, kedvenc főhős-nevek röpködnek, és kiderül, melyik íróval főzetnénk magunknak vacsorát.:)
Rendszeres könyves informálódásra ajánljuk:
Guardian Bookmarks hírlevél
LitHub hírlevél
The Lonesome Reader – Eric Karl Anderson YouTube-csatornája
Ezeket a könyveket/írókat említettük meg a beszélgetésben:
Angela Carter: Éjszaka a cirkuszban
Zadie Smith: A szépségről
Ray Kurzweil: A szingularitás küszöbén
Marieke Lucas Rijneveld: Az este kín
Kazuo Ishiguro életműve
Jonathan Franzen életműve
Spiró Györgytől minden/bármi
Barnás Ferenc
Szécsi Noémi
Gerlóczy Márton
Vlagyimir Szorokin
Hilary Mantel
Szerhij Zsadan
N.K. Jemisin
Cixin Liu
Adrian Tchaikovsky
Gavin McCrea: Mrs Engels
L.M. Montgomery: Anne Shirley
P.G. Wodehouse
Michael Chabon: Fenegyerekek
Kingsley Amis: Szerencsés flótás
Tibor Fischer: pl Megváltás Miamiban
Martin Cruz Smith
Wolf Haas
-
Tényleg mindenféle belekerült a mostani ajánlóba: nagy magyar íróházaspárok privát levelezése, NDK-s antikvárius, náci bűnös félvér unokával, japán kertek, egymással kommunikáló fák, apokalipszis és pszichohistória – a lista magáért beszél:).
Szorongatott idill – Nemes Nagy Ágnes, Lengyel Balázs, Polcz Alaine, Mészöly Miklós levelezése 1955-1997
Sigrídur Hagalín Björnsdóttir: Szent szó
Alex Schulman: A túlélők
Jennifer Teege: Nagyapám engem agyonlőtt volna
Tan Twan Eng: Esti ködök kertje
Ingo Schulze: Jóravaló gyilkosok
Richard Powers: Égig érő történet
Octavia E. Butler: A magvető példázata
Isaac Asimov: Alapítvány
-
Takács Gábor blogger, a GABO Kiadó szerkesztője, a Zsoldos Péter-díj tanácsadó testületének egyik tagja és a Világok találkozása című beszélgetéssorozat társszervezője volt vendégünk. A rendkívül érdekes beszélgetés sok olyan témát érint, ami egy gondolkodó embert akkor is foglalkoztat, ha történetesen nem szokott science fictiont vagy fantasy-t olvasni. Gábor beszél arról is, hogy miért működik különösen jól a novella a spekulatív prózában, mire használja a francia hadsereg a science fiction-szerzőket, és melyik magyar klasszikus sci-fit hasonlítható egy Tarkovszkij-filmhez. Mindenképp olvassatok el egy könyvet vendégünk ajánlásai közül, a többi már magától kerül bele a kosaratokba:) És menjetek el október 17-én 15 órakor a Zsoldos-díj átadójára a Margó Irodalmi Fesztiválon.
Ezekről a könyvekről esik szó az adásban:
Moskát Anita: Irha és bőr
Sepsi László: Rossz beszéd
Johanna Sinisalo: A Nap Magja (ford.: G. Bogár Edit)
Szélesi Sándor: Az ellopott troll
Markovics Botond (Brandon Hackett): Eldobható testek
Veres Attila: A világ helyreállítása
Susanna Clarke: Piranesi (Molnár Berta Eleonóra)
Dan Simmons: Hyperion
Dan Simmons: Hyperion bukása
Frank Herbert: Dűne
Zsoldos Péter: A Viking visszatér
Zsoldos Péter: Távoli tűz
Zsoldos Péter: Az utolsó kísértés
Zsoldos Péter: A feladat
Zsoldos Péter: A holtak nem vetnek árnyékot
William Gibson: Neurománc-trilógia
Arkady Martine: Birodalomnak nevezett emlék
Emily St. John Mandel: Tizenegyes állomás
Emily St. John Mandel: The Glass Hotel (a GABO 2022-ben hozza ki)
Emily St. John Mandel: Sea of Tranquility (angolul 2022-ben jelenik meg)
Gábor Spaceman Spiff című blogját pedig itt tudjátok követni: https://acelpatkany.blogspot.com/.
-
A címet megcáfolja az adásban felvonultatott könyvsor, ugyanis hölgy is ír:) - az író nemétől függetlenül ajánlunk olyan könyveket, amelyek főszereplői írók, és ebből adódóan az írás körül forog a cselekmény. Van itt minden: kodein és vörösbor mint múzsa, írószeminárium és kirohanás egyes irodalmi témák ellen, sőt, még plágium is. Hiába, az írókkal se mindig egyszerű.
Olvasmánylista:
Michael Chabon: Fenegyerekek
Cserna-Szabó András: Szíved helyén épül már a Halálcsillag
Sally Rooney: Hová lettél, szép világ
Peter Ackroyd: The Lambs of London
Rachel Cusk: Körvonal
-
A második menetben Pauló Edittel együtt feldolgozott és nagyon fel nem dolgozott családi örökségek felemelő vagy épp fullasztó légkörében töltünk el egy kis időt, majd azt nézzük meg, az emlékezés hogyan ölthet testet két könyvben egymástól nagyon eltérő, de mindenképp Merítés-jelölést érő módokon.
A tárgyalt művek:
Szaniszló Judit: Leli élete
Térey János: Boldogh-ház, Kétmalom utca – egy cívis vallomásai
Péntek Orsolya: Hóesés Rómában
Tompa Andrea: Haza
Sándor Iván: Amit a szél susog
-
Az adásban az idei 10 jelölt egyik felével foglalkozunk. Zengünk ódát, lantot pengetünk, levegő után kapkodunk – ahogy egy ilyen erős mezőnynél kell.
A tárgyalt művek:
Halász Rita: Mély levegő
Nádasdy Ádám: Szakállas Neptun
Szálinger Balázs: Al-dunai álom
Bereményi Géza: Magyar Copperfield
Szilágyi István: Messze túl a láthatáron
- Mostrar mais