Episódios
-
Az igazán jó étkezőasztal elég nagy ahhoz, hogy elférjen rajta az egész világ. Az Alföld szívének, Kunmadarasnak hagyományőrző receptjei éppúgy helyet kell kapjanak rajta, ahogy Dél-Amerika vagy éppen Új-Zéland borkülönlegességei. Mit jelenthet számunkra a népi konyha ízvilága, és vajon mennyire ismerjük az újvilági bortermesztés történetét? A Könyvtámasz legfrissebb adásában Mautner Zsófi gasztrobloggert kérdeztük új, A falusi konyhám című szakácskönyvéről, valamint Kovács Tibor borszakértővel beszélgettünk, aki feleségével nemrég jelentette meg Borgőzös évszázadok című kiadványát.
-
Vannak olyan gyerekek, akik idejekorán tapasztalják meg a felelősségvállalás, az áldozathozatal, a problémamegoldás családon belüli szerepét. Talpraesettnek, sőt olykor öngondoskodónak kell lenniük, mert a szüleik ezt várják el tőlük. A parentifikált gyermekek köztünk járnak, sőt könnyen lehet, hogy mi magunk is azok vagyunk, csak eddig ennek a jeleit nem ismertük fel. Milyen élettani hatásai lehetnek a későbbiekben a korai felnőtté válásnak, és mikor érdemes szakemberhez fordulni?
-
Estão a faltar episódios?
-
Habár a képzelet és az internet szárnyain sok helyre eljuthatunk, ezek mégsem pótolhatják a valódi utazások inspiratív élményét. Merjünk felfedezni, merjünk megismerni, merjünk bebarangolni olyan tájakat, ahová mindig is vágytunk, hiszen a nagyvilág csodái a szobánk és a kényelmünk küszöbén túl találhatóak. De hogyan érdemes nekivágni az életre szóló kalandoknak? Spontán vagy inkább megtervezetten, egyedül vagy társasággal? Az e heti könyvtámaszban Ertler Alízzal a Menni kell! című könyv szerzőjével, valamint Molnár-Szilágyi Ági bloggerrel beszélgettünk a hasznos időtöltésről, az utazás öröméről, és persze az elmaradhatatlan útitársnak, a könyvnek szerepéről!
-
A kortárs, hazai irodalmi élet egyik legvisszahúzódóbb, ám témáit tekintve egyik legbátrabb szerzője ebben az évben töltené be a hatvanadik életévét. Életműve óriási adomány, hiánya mérhetetlen űr. Prózai alkotásai, versei és drámái a gyötrő valóság őszinte dokumentumaiként keringenek közöttünk mind a mai napig, és ahogy haladunk előre az időben, szavai egyre aktuálisabbá válnak. De ki is volt valójában ez az érzékeny lélek? Ki is volt valójában Borbély Szilárd?
A Könyvtámasz legfrissebb adásában az ő emlékét idéztük meg Máté Gábor színházi rendezővel, a Katona József Színház igazgatójával, valamint Bazsányi Sándor irodalomtörténésszel. -
Élettani és lélektani változások negyvenéves kor után? Lehet, és kell is beszélni róluk. Ahogy idősödünk, többet gondolunk az öregedésre, ez pedig kihat a testi, szellemi és a lelki folyamatainkra. A fiatalos lendület nem tűnik el, csak átalakul. Tények és hiedelmek, kérdések és válaszok a változókor hatásairól: erről szólt a Könyvtámasz legfrissebb adása.
-
Mit jelent az olvasásban, a könyvvásárlásban és -fogyasztásban a fenntarthatóság? Te szoktál továbbajándékozni könyvet? Vagy esetleg már a felhőben tárolod az egész könyvtárad? Hallottál már a zero waste-ről? A mindennapokban mennyire törekszel fenntarthatóságra? A Könyvtámasz legfrissebb epizódjában Csalár Bencével, A fenntartható divat kézikönyve szerzőjével és Szebenyi Péterrel környezetvédelmi szakértővel beszélgettünk.
-
Hogyan vegyük rá gyerekeinket az olvasásra? Mitől fog inkább egy könyvet a kezébe venni a telefon helyett? Mi tetszik egy gyereknek, és milyen szövegről gondolják azt a felnőttek, hogy az tetszhet egy gyereknek? Jobbnál jobb gyerek- és ifjúsági könyvek vannak a piacon, mégis, ezek a kérdések időről időre nagy fejtörést okoznak szülőknek és pedagógusoknak egyaránt. Ruff Orsolyával és Jeney Zoltánnal beszélgettünk a kortárs gyerek- és ifjúsági könyvek világáról.
-
2022 vége, a Chat GPT széles körű publikálása óta rengeteg szó esik az nyelvi modelleket alkalmazó mesterséges intelligenciákról, és azok jövőjéről. Többek között erről is beszélgettünk Moskát Anitával, aki Zsoldos Péter-díjat kapott Irha és Bőr című regényéért és Veres Attilával, aki írói munkája mellett forgatókönyvíróként is tevékenykedik , idén pedig a horrorirodalom legrangosabb Bram Stoker-díjára jelölték.
-
Létezik-e férfi- és nőirodalom, vagy meg kéne már haladnunk a régi berögződéseket és különbségtételeket? Ha pedig illene túllépnünk ezeken a kategóriákon, miként tudjuk ezt megtenni? Többek között erről is beszélgettünk Szabó T. Annával, aki Az Év Szerzője lett a 2023-as Elle Awardson, valamint Kemény Zsófival, akit szintén jelöltek a díjra.
-
A szórakoztató irodalom két nagyágyúja, a világ legtöbbet olvasott szerzőjeként számontartott Agatha Christie és az egyik legnépszerűbb magyar író, Rejtő Jenő alakján keresztül eredünk az őket övező legendák igazságtartamának nyomába. Vendégünk a Kossuth- és Jászai Mari-díjas Molnár Piroska, a Nemzet Színésze és megszállott olvasó, valamint Thuróczy Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum tudományos munkatársa, az idén 80 éve elhunyt Rejtő Jenő életének és munkásságának egyik legszakavatottabb ismerője.
-
Hogyan alakult át az apák szerepe a társadalomban utóbbi években, évtizedekben, és hogyan jelenik meg mindez ez az irodalomi életben? Milyen mesekönyvet vesznek le az apukák az esti meséléskor a könyvespolcról?
Fiktív és valós apákról, regénybeli tökéletes apák mítoszáról vs. hús-vér apákról, „hibás”, de javulni vágyó szülőkről, apák hiányáról, emlékéről, mesélő apákról, pszichológia és mese kapcsolatáról, a gyerekfejjel gondolkodás képességéről, a változóban lévő apa- és gyerekképről beszélgetett a Könyvtámasz legfrissebb podcast-epizódjában Seres Gerda Grecsó Krisztiánnal, a Lányos apa szerzőjével és Szél Dávid pszichológussal. -
A Könyvtámasz 2022-es évadának utolsó adásában Szűcs Péter a Blahalouisiana zenekar énekesével beszélgetett első és legfontosabb könyvélményekről, valamint Marie Aubert Felnőtt emberek című regényének kapcsán gyermekvállalásról, párkapcsolati és családi mintákról, elszalasztott és újra megtalált lehetőségekről.
-
Tanács Eszter tabudöntögető könyve, a Nők gyermek nélkül 2019-ben jelent meg, idén pedig napvilágot látott az összetett kérdéskört kiegészítő második rész, a Férfiak gyermek nélkül is.
A szerző a két könyvben olyan vallomásokat gyűjtött össze a gyermekvállalás és a gyermektelenség témakörében, amelyek a társadalmi és személyes elvárások, valamint az egyéni sorsok és döntések kölcsönhatásait teljesen új fénytörésben képesek bemutatni.
-
Szentesi Éva az elmúlt években szárnyakat kapott magyar traumairodalom meghatározó szerzője, aki a méhnyakrákkal folytatott küzdelmét és gyógyulástörténetét könyvekben, cikkekben és előadásokban tárta az olvasók elé. Legújabb könyve a Merkúr a retrográdban című önéletrajzi ihletésű fiktív történet gyászról, elengedésről, barátságról és a váratlan körülmények között megtalált szerelemről.
A szerzővel Szűcs Péter beszélgetett a Könyvtámasz legújabb részében.
-
Csuday Csaba egyetemi oktató és műfordító, volt kultúrdiplomata Madridban, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem spanyol tanszékének vezetője, és a mai napig a latin-amerikai irodalom egyik legszakavatottabb ismerője Magyarországon.
A szakértővel a Könyvtámasz legújabb részében Mario Vargas Llosa perui író egyetemes értékeket felvonultató életművéről, valamint az irodalom a mindennapokban betöltött megkerülhetetlen szerepéről beszélgetett Szűcs Péter.
-
Boldizsár Ildikó mesekutató, író, meseterapeuta, a Metamorphoses Meseterápiás Módszer megalkotója, aki több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a mesék kutatásában és terápiás felhasználásukban.
A Könyvtámasz legújabb részében Szűcs Péter többek között arról beszélgetett a szerzővel, hogy milyen szerteágazó problémákra találhatunk megoldásokat a mesék segítségével, és hogy milyen módszerekkel találhatjuk meg a saját élethelyzetünkhöz leginkább illeszkedő történeteket.
-
Halász Rita Mély levegő című regénye tavaly elnyerte a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat. A szerzővel Szűcs Péter beszélgetett a könyv központi témáiról, a párkapcsolati erőszakról, a megbocsátás lehetőségeiről, istenkeresésről.
-
A Könyvtámasz legújabb részében Péterfy-Novák Éva volt a vendégünk, akivel többek között feldolgozható és feldolgozhatatlan sérülésekről, az írás gyógyító erejéről, valamint az írónő által szervezett Trauma/Írás és traumafeldogozás táborokról beszélgettünk. Az Egyasszony és az Apád előtt ne vetkőzz című könyvek szerzőjét Szűcs Péter kérdezte.
-
A műsor vendége Tisza Kata, akivel Egyedül - A szerethető öregedés felé című könyvéről beszélgettünk. Arról, hogy mit jelent pontosan a szerethető öregedés, hogy milyen előítéletekkel kell megküzdenie az idős embereknek napjainkban, és arról is, hogy miként lehet megtalálni a középutat az öregedés nehézségeinek eltagadása és a téma tabusítása között.
-
A Könyvtámasz vendége ezúttal Ugron Zsolna József Attila-díjas író, akinek az elmúlt tíz évben sorra jelentek meg a történelem különböző korszakaiba vetett nősorsokról szóló regényei. Nemrég megjelent, Nincs egy férfi című elbeszéléskötetében azonban új utakon jár. Rövid, plasztikus novellái és esszészerű írásai tucatnyi műfajból merítenek, valóságukat pedig átszövi a varázslat. A szerzővel Juhász Anna beszélgetett.
- Mostrar mais