Episódios
-
Provokáció vagy baráti gesztus Orbán Viktor részéről Netanjahu budapesti fogadása? Magára nem tartja érvényesnek a szabályokat a magyar kormány. Jönnek az adatok: akkor ennyit a fantasztikus évről? De mi van, ha már az adatokat is kozmetikázzák? Baj. Egymást tapossák a pártok a vidéki szavazatokért, ezért tolja a szélsőjobboldali témákat a Fidesz? Magyar Péter meddig tud hallgatni? Trump is odavert egyet a magyar gazdaságnak is, de a száj- és körömfájás katasztrófát hozhat. E témákról is vitakoztak a Klasszis lapcsoport újságírói, Bózsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát friss adásában.
-
Az árrésstop lehetséges hatásainak elemzése előtt egy másik aktuális témával indult az adás, miután Nagy István agrárminiszter közvetlenül a felvétel előtti nyilatkozatában nem tartotta kizártnak, hogy a ragadós száj- és körömfájás miatt a teljes magyar állatállomány kipusztulhat. Ez ugyanakkor az árrésstopra is kihathat – hogy hogyan, azt részletesen megvilágította Raskó György. Aki egyúttal elmagyarázta, miért nem akkora botrány, hogy a 200 forintos termelői tej akár 550-ért kerül a boltok polcaira (ahogy azt Orbán Viktor emlékezetes Facebook-posztjában kipoentírozta), miközben az agárközgazdász sokkoló számokkal is illusztrálta, hogy miért is messze nálunk a legmagasabb az élelmiszerinfláció az Európai Unióban. Kiderült, miért lehet találkozni korábban nem látott vevőkkel a hazai diszkontokban, miközben jutott idő egy, az ukrán élelmiszerdömpinggel kapcsolatos tévhit eloszlatására is.
-
Estão a faltar episódios?
-
Mi zajlott itt évekig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainál és cégeinél, amelyek átláthatatlan és kontroll nélküli működésére a független sajtó után az Állami Számvevőszék jelentései újra rávilágítottak? Hova lett 500 milliárd forint közpénz? A Klasszis Podcast vendége Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője volt.
-
Valóban új világrend köszöntött be Donald Trump újabb elnökségével? Mi motiválja az amerikai elnököt, mi a legnagyobb hibája, és ki lehet-e, szabad-e vele egyezni? Mi lesz a transzatlanti szövetséggel? Túléli-e a mostani viharokat a NATO? Szabad-e fegyverkezni az adósság növelésének és a szociális kiadásoknak a rovására?Tényleg közeleg-e a fegyverszünet Ukrajnában, és mi lehet ennek az ára? Milyen biztonsági garanciákat kaphat Ukrajna és kitől? Mi lesz az Oroszország által bekebelezett ukrán területek sorsa? Ki lehet-e, ki szabad-e egyezni Moszkvával?És persze nem utolsósorban: melyek a magyar érdekek Ukrajnával kapcsolatban? Milyen motivációk mozgatják a magyar kormányt? Árulás vagy sem, amit csinál? Fennáll-e a veszély, hogy Nyugatról Keletre sodródunk?Erről és még sok minden másról is kérdeztük Gyarmati Istvánt.
-
A piacok jól fogadták a jegybankelnökváltást, persze ahhoz a dollár gyengülése is kellett, hogy a forint euróval szembeni árfolyama több napon át a 400-as szint alatt maradjon. De mi lesz a jövőben? Képes lesz a tavaly év végén még kormánytag Varga Mihály független maradni, ellenállni például a pénzügyminiszteri teendőket is magához vonó, ám a gazdasági növekedést hajszoló Nagy Márton nyomásának, ha azok veszélyeztetik az MNB inflációs céljait? Eköré fűztük fel a Bod Péter Ákos egyetemi tanárral, közgazdásszal folytatott beszélgetésünket, amely során lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője felidézte, milyen volt, amikor ő került a jegybankelnöki székbe. És persze jutott idő a gazdaságpolitika elemzésére is. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 71. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
-
A Trump-adminisztráció kifarolt a transzatlanti biztonságpolitikai keretrendszerből, ami történelmi csapás, mondta Káncz Csaba a Klasszis Média rendezvényén, a Klasszis Klub Live-ban. A geopolitikai szakértő szerint a NATO szervezete szétesett, a „feketeöves KGB-s” Putyin-Lavrov páros pedig simán „ledarálja” a jelenlegi amerikai vezetést, ha akarja – Moszkva máris kihozta a páriastátuszból Oroszországot a rijádi találkozóval.
-
A három tíz jegyében hirdetett meg egészségügyi programot az orvos, egészségügyi vállalkozó, volt gazdasági és közlekedési miniszter. 10 év alatt 10 ezer milliárd forintból 10 reformot javasol, a szakma széleskörű összefogásával, amit aztán természetesen a politikusok, jelesül a mindenkori kormány is támogathat. A részletekről beszélgetett a Klasszis Podcastban lapunk főszerkesztője, Csabai Károly Kóka Jánossal. Aki a Doktor 24 magánegészségügyi szolgáltatót azzal a Lancz Róberttel alapította, aki az egyik résztvevője lesz a lapcsoportunk, a Klasszis Média által szervezett március 27-ei egészségügyi konferenciának.
-
Megtorpan a növekedés, mit tehet ilyenkor a monetáris politika? Hogy jön ki majd egymással Nagy Márton és az új jegybankelnök Varga Mihály? Mit jelenthet be Magyar Péter március 15-én Erről, valamint a Trump-kormány és a Tisza Párt kapcsolatáról is vitatkoztak a Klasszis Média műsorában, az e heti Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő és újságíróink: Bózsó Péter és Dobos Zoltán.
-
Lehet-e kritizálni a „magyar édesanyák” adómentességét, vagy ez politikai öngyilkosság lenne? És ha ez igazságtalan és a költségvetés szempontjából is tarthatatlan? Mit léphet erre Magyar Péter most és mit egy esetleges választási győzelem után? Újabb lépésekkel kerülünk közelebb a putyini típusú diktatúrához? A kormánypárt a jelek szerint minden eszközzel próbálja helyreállítani megcsappant népszerűségét a jövő évi választásokig. De sikerül-e neki? Meg lehet-e venni a kedvezményezetteket, szabad-e diszkriminálni a többieket, és lesz-e több pénzből több gyerek? Erről, valamint a „Soros-pénzcsap” tervezett elzárásáról is vitatkoztak a Klasszis Média műsorában, az e heti Ez Viszont Privátban újságíróink: Litván Dániel, Vég Márton és Wéber Balázs.
-
Egy hét eltéréssel meghallgathattuk Orbán Viktor és fő kihívója, Magyar Péter évértékelőjét. Ezek apropóján beszélgetett Pogátsa Zoltán közgazdásszal lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Klasszis Podcast legfrissebb adásában. Az egyaránt a 2026-os választások megnyerését célzó ellenzéki ígéretekről, tervekről, illetve kormányzati intézkedésekről.Az elsőként színre lépő Tisza Párt-vezető zavarba ejtően részletes gazdasági programot prezentált – benne gazdaságpolitikai, nyugdíjpolitikai, vidékfejlesztési, agrárpolitikai, egészségügyi és oktatási tematikával –, amellyel a vele szemben megfogalmazott kritikákat, miszerint nincs programja, szerelhette le. Adta magát, hogy Orbán majd építkezik Magyar javaslataiból, például abból, amely a 2022 közepén gyakorlatilag kinyírt kisvállalkozások tételes adója (kata) részleges visszahozatalára vonatkozott. Már csak azért is, mert állítólag a kata megszigorítása sok szavazót fordított el a Fidesztől, ez volt az a bizonyos utolsó csepp a pohárban. Bár ezt a magas labdát nem csapta le a miniszterelnök több olyan intézkedést is belengetett, amelyek nyilvánvalóan azt célozták, hogy a választói hangulat a kormánypárt javára javuljon. Így Pogátsa Zoltán közgazdásszal beszéltünk a 100 gyár programjáról, a nyugdíjasok áfa-visszatérítéséről, a két- és háromgyermekesek adómentességéről, valamint természetesen Magyar Péter programjáról.
-
Kinek és mit üzent évértékelő beszédében Magyar Péter? És mit üzentek azok, akik kiálltak a Tisza színpadára? Merre repül Rogán Antal magángépe? Egy éve robbant be a politikába Magyar Péter, hétvégén pedig már évértékelő rendezvényen mutatta meg a Tisza Párt az erejét. De miért pont Magyar Péter állhatott a kormányváltó hangulat élére, kiket és hogyan számoltathat el, ha lesz kormányváltás – és engedheti-e ezt Orbán Viktor? E kérdésekről is kérdezte Somogyi Zoltán szociológust Litván Dániel újságíró a Klasszis Podcast legfrissebb adásában.
-
Az adás 2025 február 14-én készült.
Meglehetősen eseménydús héten vagyunk túl: Magyar Péter összeszólalkozott Gulyás Mártonnal, Orbán Viktor mosolyogva fogadta a hazájában karanténba zárt AfD-vezért, Alice Weidelt, Donald Trump pedig bejelentette, hogy azonnal megkezdik a béketárgyalásokat Moszkvával. De miért izzott a levegő a Partizán stúdiójában? Milyennek láttuk az Orbán-Weidel találkozót, amelyen személyesen is részt vettünk? És mikor kérdezik meg vajon az ukrán társadalmat, hogy mit hajlandó beáldozni a béke érdekében? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Bózsó Péter és Wéber Balázs újságíró.
-
Tíz évvel ezelőtt Simicska Lajos fellázadt a rendszer ellen, de „forradalma” végül elbukott. Magyar Péter egy éve ugyanezt tette, és pártja ma már népszerűbb a Fidesznél. De miért sikerült eddig a Tisza Párt vezérének az, ami Orbán Viktor egykori jobbkezének nem? Milyen volt a Simicska-lázadás belülről? Le lehet-e váltani a jelenlegi rendszert választásokon? Miért szeretik és miért nem szeretik sokan Magyar Pétert? Az újabb aggasztó gazdasági adatok mennyiben segíthetik a váltást? És ki jön végül jól a váratlan fordulatot vett mini-Dubaj ügyből? A dupla évfordulón erről is vitatkozott – olyakor meglehetősen hevesen – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Litván Dániel és Wéber Balázs újságíró.
-
Közgazdász végzettségű, magát azonban inkább közgondolkodóként meghatározó vendégünkkel a most valószínűleg a legtöbbünket foglalkoztató aktualitások – mint például, hogy mi várható Donald Trump négyéves második elnöki ciklusától vagy hogy mit tehet Magyar Péter Tisza Pártja, ha megnyeri a 2026-os választásokat? – mentén egy sor kérdést, témát átbeszéltünk. Megtudhattuk, hogy Magyarország hol áll a külföldi és a hazai vállalatok hatékonysága közötti különbségek regionális összevetésében, mi lehet a kiút a gazdasági és politikai válságokba sodródott európai országok számára, vagy hogy van-e ellenszer a kínai Egy út, egy övezet stratégiára. De az adás során az is felvetődött, mi, magyarok miért egy-egy nagy ötlettel akarjuk megoldani a dolgokat? – utalva a mini-Dubaj körüli hercehurcára. S azt is megtudhattuk, mi a közös Orbán Viktorban és a Gyurcsány-kormány pénzügyminiszterében, Draskovics Tiborban.
-
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak? A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát mostani adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
-
A felvétel január 27.-én készült.
Grönland, Kanada, Panama? Yaro Patrice külpolitikai szakértő szerint egy negyedik ország is ott van Trump listáján. Elképesztően sűrű volt az amerikai elnök első hete, de mikor és milyen ügyben ütközhet először falba, és mivel fékezheti meg az amerikai „mélyállam”? Mit remélhet Orbán Viktor és a magyar kormány a Trump-elnökségtől, és miért „buta” politika mindent erre a lapra feltenni? A Klasszis Podcast legújabb adásában e témák mellett még mások is szóba kerültek.
-
A politológus, szociológus, tanár január 23-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor volt lapcsoportunk, a Klasszis Média élő adásának a vendége. A szokás szerint egyórásra tervezett beszélgetés témája mi más is lehetett volna, mint a hazai belpolitikai helyzet, amely Magyar Péter üstökösszerű felbukkanásával az elmúlt egy évben gyökeresen megváltozott. Kitarthat-e Orbán Viktor immár közel másfél évtizede tartó kormányzása jövő tavaszig vagy elkerülhetetlen lesz belemennie a választások előrehozatalába? Egyebek mellett erről is kikértük Kéri László véleményét.
-
Örüljünk, hogy kifizeti az adósságait a magyar kormány? De valójában kinek a zsebéből kinek a zsebébe kerül az az 1700 milliárd forint? Akadozik a Rogán-gépezet, de még nagyot tud ütni. Már Iránt is példának tekinti a kormányfő? Csurran, cseppen Majka sikeréből a Tiszának is? Ezekről a témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 36. adásában, amelyben Csabai Károly, Gáspár András és Litván Dániel beszélgettek.
- Mostrar mais