Episódios
-
Az MMA MMKI Tesztoszteronépítészet III. – Fókuszban a vidék című online építészeti beszélgetéssorozata Wesselényi-Garay Andorral, az MMA MMKI tudományos főmunkatársával,akinek aktuális vendége ezúttal U. Nagy Gábor építész, a Széchenyi István Egyetem egyetemi docense és a Design Tanszék tanszékvezetője lesz március 3-án a Hild-villában, az MMA MMKI székházában.
„Megvan a pontos helyünk a világban, térben és időben is, jelenlévőn, nosztalgia nélkül.”
-
Estão a faltar episódios?
-
Wesselényi-Garay Andor építész ezúttal azt a kérdést járja körül beszélgetőpartnereivel, hogy létezik-e ma vidéki építészet, és melyek annak legfontosabb jellemzői.
Budapest és a vidék építészeti kapcsolatát vizsgálva felbukkant egy domináns, továbbá egy kevéssé ismert melléknarratíva is.
A beszélgetéssorozat célja, hogy szempontokat, történeteket adjon a vidéki építészet megértéséhez, feltérképezéséhez öt olyan építész részvételével, kiknek életműve szinte kizárólag egyetlen régióhoz kötődik.
-
Különkiadással jelentkezik az Esték a Hild-villában – Tesztoszteronépítészet II. című online beszélgetéssorozat,
amelyben Justin Shubow amerikai építészkritikus a hazai építészekre tett kritikai észrevételére reflektálva vitaműsort szervez
az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI).
A két beszélgetőpartner Erhardt Gábor és Smiló Dávid, az est házigazdája Wesselényi-Garay Andor.
-
Wesselényi-Garay Andor következő vendége Hámori Péter építész, a GUBAHÁMORI építészeti és várostervezési stúdió alapító partnere lesz.
Munkáikban a természetes és nem természetes környezet olyan tér- és tájhasználati módjait járják körül, amelyek tudnak igazodni
az ülő életmódba kényszerült városi emberhez, a gazdasági fejlesztési logikák miatt egyre több helyszínről kiszorított nem privilegizált emberhez
vagy akár a természetes élőhelyeikről kiszorított nem emberi fajokhoz. Az ezekhez tartozó eszköztár nem mindig tartalmazza az épületet,
vagy építőelemei nem feltétlen láthatóak, ezért projektalapon együttműködnek képzőművészekkel és ökológusokkal a tervek kidolgozása során.
-
A kortárs magyar építészet egyik legörvendetesebb jelenségeként könyvelhető el, hogy az elmúlt fél évtizedben megjelent valami, amit leginkább fiatal építészetnek nevezhetünk.
A fiatalság ebben az esetben nem csak csoportjellemző, persze az is; nem feltétlen minőségtartalom, persze az is; és nem is feltétlenül lázadás, miközben persze az is.
A fiatal építészet jelenlétét – akárha egy alak-háttér ábránál -, a nullás éveket meghatározó hiány mintha még jobban erősítene. Jó lenne, ha a fiatal építészet mibenléte túlmutatna a közösségi médiafelületek használatánál. Hogy mi ez a bizonyos többlet, arra 2021 januárjától, minden hónap első csütörtökén keressük a választ online építészeti sorozatunkban.
-
Mintegy keretet adva a tavaszi szemeszter adásainak, a fiatalokkal foglalkozó sorozat első vendége, Smiló Dávid kérdezi az eddigi házigazdát, Wesselényi-Garay Andort.
A beszélgetés középpontjában ezúttal Wesselényi-Garay Andor, az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) tudományos főmunkatársa, az est házigazdája áll saját teoretikusi tevékenységével és gondolataival illusztrálva a siker, a giccs, az érvényesülés, a nemzetköziesedés és az elit mibenlétének kérdéseit, továbbá azt, hogy melyek is voltak azok az események, amelyek leginkább meghatározták az elmúlt évtized hazai eseményeit.