Episódios
-
Je důležité pravidelně kontrolovat sluch, i když nepociťujeme žádné potíže? Zjistit problém včas je totiž zásadní, neboť sluchová porucha může mít vliv na každodenní aktivity, pracovní výkonnost, ale i na duševní zdraví. Jak vyšetření sluchu probíhá a jaké moderní technologie nám dnes umožňují včas odhalit sluchové problémy? Pavla Barvířová, ORL lékařka, nám přiblíží vše o ochraně sluchu, kdy je vhodné vyšetřit sluch u dětí, a jak si zachovat zdravý sluch až do stáří. Společně se podíváme na nejnovější trendy ve vyšetřování sluchu.
-
Štítná žláza reguluje metabolismus a ovlivňuje mnoho dalších procesů v těle. Profesor Petr Vlček, odborník voblasti nukleární medicíny a endokrinologie vysvětlí, jaké hormony štítná žláza produkuje, proč jsou tyto hormony důležité pro zdraví a jaká jsou nejčastější onemocnění a rizika spojená s jejím onemocněním. Budeme se věnovat rozdílům mezi sníženou a zvýšenou funkcí štítné žlázy, důsledkům na tělesnou hmotnost, kardiovaskulární systém a vlivu na těhotenství. Nezapomeneme ani na příštítná tělíska, která kontrolují hladinu vápníku v krvi akostech. Proto onemocnění příštítných tělísek může vést k problémům s kostmi, svaly a srdeční činností.
-
Estão a faltar episódios?
-
Domácí násilí je závažný problém, který se může projevovat ve fyzické, psychické, ekonomické nebo sexuální formě. Často probíhá skrytě, což obětem ztěžuje situaci opustit a vyhledat pomoc. Jak rozpoznat signály domácího násilí, jaké jsou dopady na oběti a jak správně reagovat, pokud máme podezření, že někdo z našich blízkých trpí. Téma je důležité nejen pro oběti samotné, ale i pro ty, kteří by jim mohli pomoci najít cestu k bezpečí a podpoře. Povídat si budeme s klinickou psycholožkou, doktorkou Markétou Hrdličkovou. Pokud zažíváte domácí násilí nebo víte o někom, kdo jím prochází, vězte, že existuje pomoc. Udělat první krok je těžké, ale změna je možná. Mluvte o tom, hledejte podporu – není to slabost, ale odvaha.
-
Kdy navštívit fyzioterapeuta při bolestech zad, krční páteře nebo po sportovním zranění? Jak může fyzioterapie zlepšit váš každodenní pohyb a držení těla? Nabízíme praktické rady pro různé situace, ať už jste sportovec, pracujete v kanceláři, nebo prostě chcetelépe pečovat o svoje tělo. Společně s fyzioterapeutkou Hanou Bláhovou rozklíčujeme, jak fyzioterapie funguje, jaký má vliv na rehabilitaci po zraněních či operacích a jak může přispět k prevenci problémů spojených s moderním životním stylem. Pokud přemýšlíte o tom, zda a kdy byste měli vyhledat fyzioterapeuta, tato epizoda vám poskytne všechny potřebné odpovědi.
-
Nejčastější operací v kardiochirurgii je aortokoronární bypass. Tato procedura pomáhá obnovit průtok krve v koronárních tepnách, které jsou zúžené nebo ucpané. Víte, jak bypass funguje, kdy je tato operace nutná a co mohou pacienti očekávat po operaci, a jak jim tento zákrok může vrátit nejen zdraví, ale i životní kondici. Podrobnosti vysvětlí kardiolog Martin Kotrč. Každý úspěšný bypass není jen medicínským úspěchem, ale i potvrzením toho, že nikdy není pozdě na druhou šanci.
-
Léčivý potenciál snů spočívá v jejich schopnosti poskytnout nám klíč k sebepoznání a uzdravení. Sny mohou odhalit hluboko zakořeněné strachy či traumata, které si v běžném vědomí nevnímáme. Jak nám sny mohou pomoci odhalit skryté touhy, řešit životní problémy a lépe porozumět sami sobě? Psychoterapeut Lukáš Karas říká: „Sny jsou výživou duše a pomáhají nám pochopit, kdo doopravdy jsme, a nabízí nám vedení v životních situacích, kdy si nevíme rady.“ Projdeme si pročsny považuje za „výživu duše“ a jaké praktické techniky používá ve své terapeutické praxi. Diskutovat budeme také o archetypech ve snech a co dělat, pokud si své sny nepamatujeme. Pokud si sny pravidelně pamatujeme avěnujeme jim pozornost, mohou nám pomoci překonat vnitřní bloky, uvolnit nahromaděný stres a přinést pocit osvobození. Takovým způsobem mohou sny doslova „léčit“ naši mysl a podporovat psychické i emocionální zdraví.
-
Bezlepková dieta se stala v posledních letech velmi populární, nejen mezi lidmi s diagnostikovanou celiakií nebo intolerancí na lepek, ale i mezi těmi, kteří se snaží zlepšit své zdraví nebo zhubnout. Přemýšlíte, zda je bezlepková dieta vhodná právě pro vás? Komu bezlepková dieta prospívá a pro koho může být naopaknevhodná nám odpoví docentka Iva Hoffmanová, specialistka na celiakii a jiná autoimunitní onemocnění střeva. Probereme, jaké jsou zdravotní benefity a rizika spojená s vynecháním lepku z jídelníčku.
-
Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje trávicí trakt, nejčastěji tenké a tlusté střevo. Projevuje se bolestmi břicha, průjmem, únavou ahubnutím. Gastroenteroložka Petra Mináriková se zaměří na to, co přesně nemoc obnáší, zda postihuje více muže či ženy a v jakém věku se nejčastěji objevuje. Zjistíte, jaké faktory mohou „spustit“ imunitní reakci, při které tělo začne napadat vlastní střevo – a jaký vliv na to může mít váš střevní mikrobiom nebo životní styl plný stresu anezdravých potravin.
-
Vitamin E – antioxidant, který je nepostradatelný v ochraně buněk před poškozením způsobeným volnými radikály. Povíme si, jak podporuje zdraví pokožky, posiluje imunitnísystém a jakou může hrát roli v prevenci některých chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby nebo demence. Hostem je endokrinoložka Sylvie Špitálníková.
-
Léčba rakoviny prsu zahrnuje několik metod, které se často kombinují podle typu nádoru, stádia nemoci a podle individuálních potřeb pacientky. Jaké jsou dostupné metody léčby, jak se vytváří léčebný plán a jaké jsou nové trendy a pokroky v oblasti léčby, odpoví onkoložka Martina Zimovjanová, která říká: „Prevence je naší nejsilnější zbraní v boji proti rakovině prsu. Pravidelné samovyšetření a screeningové programy mohou zachránit život tím, že odhalí nemoc v jejím nejranějším stádiu.“
-
Ischemická choroba srdeční (ICHS) je závažné onemocnění, které vzniká, když srdeční sval nedostává dostatek kyslíku kvůli zúžení nebo ucpání koronárních tepen. To může vést k bolestem na hrudi (angina pectoris), srdečnímu infarktu a v nejhorších případech až k náhlé smrti. Často je způsobena aterosklerózou, tedy kornatěním tepen. Poslechněte si, zda nejste riziková skupina a jak na se dá choroba odhalit. Protože včasná diagnostika a léčba je zásadní. Podrobnosti nám vysvětlí kardiolog Martin Kotrč.
-
Varlata jsou součástí mužského reprodukčního systému a jsou zásadní pro plodnost muže. Když se objeví problém, může se projevit různou intenzitou a formou. Nejčastějším onemocněním je infekce nebo varikokéla, ale vzácností není ani rakovina varlat. Včasné rozpoznání symptomů – bolest, otoky nebo změny ve struktuře varlat, jsou důležité pro rychlou diagnostiku a zahájení léčby. Jak často provádět pravidelné samovyšetření a kontrolu varlat? S urologem Petrem Klézlem se zaměříme na to, jak pečovat o zdraví varlat, jaká jsou nejčastější onemocnění a jaké máme dostupné moderní léčebné možnosti. Zdraví varlat by mělo být prioritou každého muže, protože mnohé z problémů, které varlata mohou postihnout, jsou léčitelné, pokud jsou zachyceny včas.
-
Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitnísystém nepřiměřeně reaguje na lepek, protein nacházející se v pšenici, žitu a ječmeni. Reakce způsobuje poškození tenkého střeva a brání správnému vstřebávání živin. Mezi hlavní příznaky patří průjmy, bolesti břicha, nadýmání, únava a úbytek na váze. Kdy pomůže bezlepková dieta a kdy je potřeba nasadit aktivní léčbu? Specialistka na celiakii a jiná autoimunitní onemocnění střeva, docentka Iva Hoffmanová nám vysvětlí, jaké jsou příčin onemocnění, diagnostika, léčba a praktické rady pro život s celiakií.
-
Pro mnoho lidí je kolonoskopie (také koloskopie) spojena s obavami a nejistotou, což může vést k odkládání vyšetření. Přitom je toto vyšetření důležité pro včasné odhalení a prevenci vážných onemocnění, jako je rakovina tlustého střeva, zánětlivá střevní onemocnění nebo polypy. Povídat si budeme s gastroenteroložkou Petrou Minárikovou a popíšeme si všechny fáze: od přípravy, přes průběh vyšetření až po interpretaci výsledků. Kolonoskopie může být pro mnoho pacientů stresujícím vyšetřením, ale je to jeden z nejlepších nástrojů, jak včas odhalit a předejít závažným onemocněním. S moderními postupy je dnes vyšetření rychlé a dobře zvládnutelné. Kolonoskopie je váš krok ke zdraví.
-
Jaký je vlastně svět mikrobiomu v našem těle a jaký má vliv na naše zdraví? Proč je mikrobiom tak důležitý? Vědci teprve nedávno objevili, že mikrobiom, který se tvoří už při narození, hraje nezaměnitelnou roli pro náš imunitní systém, trávení i náladu. Zjistíte, proč má každý člověk unikátní mikrobiom a jak nás tento komplexní ekosystém mikroorganismů vlastně „řídí“. Co je mikrobiom a proč je důležitý? Probereme s Martinem Harantou.
-
Klíšťata mohou způsobit značné zdravotní problémy. Co dělat, když se nám přisaje klíště, jaká jsou rizika a jak se chránit? V epizodě probereme, jak správně odstranit klíště, co sledovat po jeho odstranění a kdy vyhledat lékařskou pomoc. Dermatoložka Nina Benáková nám vysvětlí, jaká preventivní opatření můžeme přijmout, abychom minimalizovali riziko nákazy. Naučíte se také rozpoznatpříznaky možných infekcí a dozvíte se, jaké kroky podniknout, pokud se objeví komplikace.
-
Jak poznáte, že máte problém s ledvinami a jaký je rozdíl mezi chronickým a akutním onemocněním ledvin? Jak poznat ledvinové kameny a jak nastydlé ledviny? Každé onemocnění ledvin představuje riziko pro naše zdraví. V epizodě se podíváme na to, jak rozpoznat první příznakyonemocnění ledvin, proč je důležité nezanedbávat léčbu a jak můžeme přispět k zdraví našich ledvin. Všechna onemocnění ledvin nám popíše urolog Petr Klézl. Léčba onemocnění ledvin začíná porozuměním jejich funkce a to dříve, než „ticho přeroste v křik“.
-
Jak správně ošetřit kousnutí a štípnutí hmyzem a co dělat, pokud se projeví alergie? V tomto letním díle se dozvíte, jak rozpoznat příznaky infekce a kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Kožní lékařka Nina Benáková nám poradí, kdy stačí použít tekutý pudr a kdy je lepší sáhnout po octanu. Zjistíte také, jak se efektivně chránit před hmyzem a co dělat v případě, že se u vás nebo vašich dětí objeví reakce na hmyzí bodnutí. Připravte se na léto s námi a mějte praktické rady po ruce!
-
Jak pečovat o svůj pitný režim a které tekutiny jsou nejvhodnější? „Doplňovat tekutiny ve chvíli, kdy máte žízeň, je už pozdě,“ říká endokrinoložka Sylvie Špitálníková. V této epizodě se dozvíte, proč je důležité dodržovat pravidelný pitný režim, jaký je doporučený denní příjem tekutin a jaké nápoje by měly mít ve vašem jídelníčku přednost. Víte, jak přizpůsobit pitný režim vašim individuálním potřebám a jak předcházet dehydrataci v horkých letních měsících?
-
Máte doma atopika a plánujete dovolenou u moře nebo na horách a chcete si ji užít naplno? Povídat si budeme s dermatoložkou Štěpánkou Čapkovou, která říká: „Slunce a moře mohou být blahodárné, ale je důležité vědět, jaksprávně chránit naši pokožku“. V epizodě se dozvíte, jak se připravit na pobyt u moře, jaké produkty nezapomenout přibalit a jak minimalizovat riziko spálení nebo dehydratace. Dozvíte se také, jak správně pečovat opokožku dětí, aby se vyhnuli nepříjemnostem a mohli si užívat každý okamžik na pláži.
- Mostrar mais