Episódios
-
Donald Trump sám sebe vidí jako nejen chytrého, ale jako génia, tedy přesněji stabilního génia. K jeho stabilitě patří také to, že neví, že něco předtím prohlásil. Čím delší je Trumpův druhý pobyt v prezidentském úřadu, tím více lidí na světě ho začínají vnímat nikoli jako génia, nýbrž jako zvíře.
-
OutRush je výzkumný projekt European University Institute o ruské emigraci po 24. únoru 2022. Průzkumů se účastní více než 18 000 lidí ve více než 100 zemích. Čtvrté vlny šetření OutRush se mezi červencem a listopadem 2024 zúčastnilo 8590 ruských emigrantů z více než 100 zemí. Hlavní závěr zní: ti, kteří z Ruska emigrovali v letech 2022 až 2024, s návratem nespěchají. Chtěli by bezpečnostní záruky a politické změny v zemi.
-
Estão a faltar episódios?
-
„Evropa musí být do roku 2030 z hlediska armády, výzbroje a technologií značně silnější než Rusko. A bude. Pokud se nic nezmění, pokud udržíme tento směr, bude Evropa silnější po všech stránkách - mimo jaderné hlavice - a nikdo se neodváží vztáhnout ruku na Polsko a Evropu. To je cíl, který již všichni v EU přijali,“ řekl v minulém týdnu polský premiér Donald Tusk novinářům v Bruselu po skončení Evropské rady.
-
Za Stalina byly potraty v Sovětském svazu zakázány. Podle Stalinových plánů měla země být ve stavu permanentní války, pro kterou musel stát mít dostatek vojáků. Chruščov změnil kurs SSSR na mírovou koexistenci se Západem a potraty povolil. Putin je nezakázal, ale dělá vše pro to, aby nepřišel o žádného ještě nenarozeného vojáka.
-
Vladimir Iljič Lenin umřel a Alena Schillerová se narodila čtyřicet let po jeho smrti. A to je škoda. Kdyby Lenin paní Alenu poznal, hned by se mu v mauzoleu leželo veseleji.
-
Nedávno mi napsal jeden uživatel sociální sítě, že sice měl ve škole nejeden rok ruštinu, ale o skutečném obsahu života v Rusku v podstatě nic nevěděl. I když se o poznání tamních poměrů snažil čtením Tolstého, Dostojevského, Čechova či Solženicyna.
-
Začnu osobně laděnou poznámkou. Člověk cítí spokojenost, že se ve své předpovědi nemýlil. Obzvláště když byla tato předpověď vyslovena veřejně, opakovaně a v rozporu s jinými předpověďmi, které tvrdily něco úplně jiného.
-
Předně je třeba říci, že pozorování reakcí ruské scény na to, co vyvádí v prezidentské funkci Donald Trump, nenechává místo pochybnostem. Rusko je s tímto mužem v Bílém domě navýsost spokojeno. Kdyby to nebylo až příliš okaté, mohl by se Kreml bez jakéhokoli zkreslení reality vytasit se sloganem Trump je náš!
-
Sešly se v čase dvě události, které způsobili příslušníci stejné větve obyvatelstva planety, byť jsou místa, kde se to stalo, od sebe vzdálena vzdušnou čarou 6 800 kilometrů. V pražské tramvaji číslo 7 zaútočil řidič na Ukrajince. V Oválné pracovně Bílého domu zaútočili dva muži v oblecích s kravatami na Ukrajince. Vřed praskl a hnis vytekl hned na dvou místech.
-
V Česku zná mnoho lidí písničky Vladimira Vysockého. Je sice po smrti už téměř 45 let, ale jeho ostré postřehy z tehdejšího sovětského života jsou v Rusku stále aktuální. Časem se totiž ukázalo, že v mnoha případech jevy, kterým se posmíval, nebyly čistě sovětskou záležitostí, ale patří do ruské většinové mentality.
-
Když přesně před třemi roky vtrhli barbaři na území suverénního státu, byla to událost pro dějiny stejně klíčová jako bylo v minulém století vypuknutí obou světových válek. A jako už nikdy nebyl život na Zemi podobný tomu před válkami, nebude ani po vpádu Ruska na Ukrajinu svět stejný jako byl před ním.
-
Když byl ruským prezidentem Boris Jelcin, často mluvil o svých západních protějšcích jako o přátelích. Německý kancléř Kohl byl přítel Helmut, americký prezident Clinton přítel Bill. Za prezidenta Vladimira Putina se zatím tento výraz nepoužíval. Ale s nedávným nástupem Donalda Trumpa se situace mění.
-
Minimálně na čtyři roky přestává platit, že Spojené státy americké jsou baštou demokracie a že je to spojenec v rámci dohod. Realita v USA napovídá, že je to jinak.
-
Zaměstnanci mateřské školy z udmurtské vesnice Jeršovka v ruském analogu Facebooku, síti VKontakte hrdě oznámili, že nastudovali loutkové představení s názvem Koblížek jde na vojnu. Všimla si toho ruská antropoložka Alexandra Archipovová.
-
V nejlepším filmu všech dob a národů (to je samozřejmě můj hodnotící soud) je nezapomenutelná scéna. Stráž přivede Briana k Pilátovi a Brian se snaží zachránit si holou kůži prohlášením, že není Žid, ale je taky Říman, protože jeho otec byl centurion v jeruzalémské posádce.
-
Když Vladimir Putin zdůvodňoval, proč jeho Rusko přepadlo Ukrajinu, mluvil mimo jiné o tom, že musí chránit Rusy, kteří žijí na Ukrajině a jejich kulturu. Že bezostyšně lže, tehdy věděli především odborníci, kteří se Ruskem zabývají.
-
Autor se zbláznil! Co je to za blbost, že Rusko chce českou krev?! Takové reakce si po přečtení titulku umím představit. Zvláště od těch, kteří mají znalosti o Rusku na úrovni Zdeňka Nejedlého. Pojďme to rozebrat bez emocí, s fakty v ruce.
-
Loni v srpnu podepsal Vladimir Putin výnos o duchovně morálních vízech pro pobyt v Ruské federaci. K tomu cizinci stačí uzavřít zdravotní pojištění a podepsat prohlášení, že nesouhlasí s politikou svého státu, která „vnucuje ideologické postoje, jež jsou v rozporu s tradičními ruskými duchovními a morálními hodnotami“.
-
Na první pohled to může vypadat jako poměřování pindíků. Andrej Babiš a Petr Fiala se na dálku utkali v disciplíně "Kdo je lepší český premiér". Ale to by šlo pouze v případě, že by je oba ukázali. O Fialovi se neví, zda by byl ochoten. Babiš rezolutně odmítl svého pindíka veřejně předvést.
-
V české společnosti a nejen v ní je rozšířen názor, že v Rusku nemusí být tak zle, protože současný režim se opírá o starší generace, jejichž přirozený odchod ze života otevře pro Rusy možnost pozměnit poměry v zemi a třeba se i zamyslet nad budováním demokracie. Tomuto tématu byl věnován nedávný rozhovor s vědeckým šéfem agentury Levada Centr profesorem Lvem Gudkovem na YouTube kanálu Nové gazety.
- Mostrar mais