Episódios
-
Podnebne spremembe v zadnjih letih vse bolj ogrožajo naš način življenja, hkrati pa so postale grožnja tudi našemu premoženju. Ekstremni vremenski dogodki, kot so neurja, toča, močni vetrovi in poplave, so vse pogostejši in intenzivnejši. Podatki kažejo, da bo podobnih dogodkov v prihodnosti še več, saj se temperature dvigajo, vremenski sistemi pa postajajo vse bolj nestanovitni in nepredvidljivi.
V tokratnem podkastu smo se pogovarjali o tveganjih izgube vrednosti naših stavb in domov zaradi izpostavljenosti vremenskim in drugim tveganjem. Raziskali smo, kako se zavarovalnice soočajo s podnebnimi izzivi in kako lahko lastniki nepremičnin sami zmanjšajo tveganja. V oddaji smo gostili Uroša Metličarja, direktorja premoženjskih škod iz Zavarovalnice Triglav.
Prisluhnite podkastu Odprto! -
Tokrat bomo govorili o osnovnem gradniku našega prostora – govorili bomo o tipični slovenski hiši. Verjetno ni nezaslišano, če trdimo, da slovenska hiša, kot jo poznamo iz literature preteklega stoletja, ne predstavlja več povprečne slovenske hiše. Alpske, panonske, kraške in druge tipične hiše razumemo bolj kot primere iz zgodovine oziroma kot primere stavbne dediščine posameznih pokrajin, katerih opisne lastnosti ne izčrpajo več povprečne hiše, ki danes ustvarja značaj našega grajenega okolja.
Kakšna pa je potem sodobna slovenska hiša? Kako jo prepoznamo, kaj jo definira, katere so njene značilnosti? Odgovore na ta in druga vprašanja bomo iskali s tokratnima gostoma – Nejcem Prahom in Milošem Koscem.
Prisluhnite podkastu Odprto! -
Estão a faltar episódios?
-
V tokratnem podkastu smo pod drobnogled vzeli Katalog tipskih rešitev stanovanjskih stavb, ki je bil rezultat natečaja za izbiro strokovno najprimernejših rešitev za tipologije nadomestitvenih stanovanjskih stavb za sanacijo poplav iz leta 2023. Natečaj je letos spomladi razpisalo Ministrstvo za solidarno prihodnost skupaj z Zbornico za arhitekturo in prostor.
Naloga, ki so jo zastavili arhitektom, je bila precej ambiciozna. Predstavljene rešitve so zasnovane kot prilagodljive in finančno dostopne, z univerzalnimi modularnimi sistemi, ki omogočajo prilagoditev regionalnim posebnostim. Katalog vključuje projekte enodružinskih in dvodružinskih hiš, ki so zasnovane z mislijo na različne vrste terenov, od ravnega do srednje nagnjenega in celo strmega, in so prilagojene za montažno ali klasično gradnjo z uporabo domačih gradbenih tehnologij.
O tem, kako so se arhitekti lotili tega zahtevnega izziva, kakšne rešitve so razvili, in kako bo katalog tipskih rešitev vplival na prihodnost stanovanjske gradnje v Sloveniji, smo se pogovarjali z različnimi sogovorniki.
V drugem delu pogovora smo v oddaji podkasta Odprto gostili Aljošo Deklevo in Dareta Vasiljevića, vodilna arhitekta iz birojev, ki so na natečaju prejeli nagrade za predlagane rešitve.
Pridružite se nam pri raziskovanju, kako bodo te nove, standardizirane stanovanjske rešitve pomagale ustvariti bolj odporne in prilagodljive stavbe ter poskrbele za bolj trajnostno bivanje v prihodnje.
Prisluhnite podkastu Odprto! -
V tokratnem podkastu smo pod drobnogled vzeli Katalog tipskih rešitev stanovanjskih stavb, ki je bil rezultat natečaja za izbiro strokovno najprimernejših rešitev za tipologije nadomestitvenih stanovanjskih stavb za sanacijo poplav iz leta 2023. Natečaj je letos spomladi razpisalo Ministrstvo za solidarno prihodnost skupaj z Zbornico za arhitekturo in prostor.
Naloga, ki so jo zastavili arhitektom, je bila precej ambiciozna. Predstavljene rešitve so zasnovane kot prilagodljive in finančno dostopne, z univerzalnimi modularnimi sistemi, ki omogočajo prilagoditev regionalnim posebnostim. Katalog vključuje projekte enodružinskih in dvodružinskih hiš, ki so zasnovane z mislijo na različne vrste terenov – od ravnega do srednje nagnjenega in celo strmega – in so prilagojene za montažno ali klasično gradnjo z uporabo domačih gradbenih tehnologij.
O tem, kako je potekala izvedba natečaja in kako so se arhitekti lotili tega zahtevnega izziva, kakšne rešitve so razvili, in kako bo katalog tipskih rešitev vplival na prihodnost stanovanjske gradnje v Sloveniji, smo se pogovarjali z različnimi sogovorniki.
V prvem delu pogovora smo v oddaji podkasta Odprto gostili Gašperja Skalarja, arhitekta, predstavnika investitorja in člana ocenjevalne komisije natečaja, ki trenutno opravlja funkcijo sekretarja v kabinetu ministra Maljevca. Na pogovor smo povabili tudi Marka in Roka Primažiča iz Studia Razvoj, predstavnika mlajše generacije arhitektov, ki sta za svoje predloge prejela nagrado za prostostoječo stavbo in nagrado za stavbo v strnjeni gradnji.
Pridružite se nam pri raziskovanju, kako bodo te nove, standardizirane stanovanjske rešitve pomagale ustvariti bolj odporne in prilagodljive stavbe ter poskrbele za bolj trajnostno bivanje v prihodnje.
Prisluhnite podkastu Odprto! -
Gozdovi pokrivajo približno 44 odstotkov celotne površine Evropske unije. So ključnega pomena za blažitev podnebne krize in ohranjanje biotske raznovrstnosti. Kot pomemben javni prostor, še posebej v mestih in njihovi bližini, človeku omogočajo regeneracijo, rekreacijo in navdih. Hkrati so gradnik kulturne identitete v številnih državah, v veliki meri tudi vir lokalnih gospodarstev. Zaradi posledic podnebnih sprememb, urbanizacije in k ekonomskemu profitu usmerjenega krčenja gozdov, pa gozdni ekosistemi postajajo vse bolj ranljivi.
Srečevanja z gozdom je triletni projekt evropskega sodelovanja, katerega vodilni partner je Društvo Igor Zabel za kulturo in teorijo. Zasnovan je kot interdisciplinarno sodelovanje partnerjev iz Slovenije, Avstrije in Belgije se usmerja v razvijanje večplastnega razumevanja različnih vrednot, pomenov, izzivov in perspektiv, povezanih z gozdovi. Z združevanjem umetnosti, gozdarstva in humanistike pristopa h gozdu kot prostoru raziskovanja ekologije, pa tudi raznolikih, pogosto konfliktnih politik ter družbenih, kulturnih in ekonomskih praks. Projekt preučuje in snuje različne scenarije, koncepte in prakse, ki se dotikajo vprašanj, kot so: Kakšna so in bi lahko bila človekova srečevanja z gozdovi? Kaj in na kakšen način se lahko učimo z gozdom, skozenj ali v njem?
V tokratnem podkastu gostimo Polonco Lovšin, arhitektko in umetnico in Matejo Kurir, filozofinjo, raziskovalko in urednico, dve od treh sodelujočih avtoric iz Slovenije. Pogovarjali smo se o začetkih projekta, raziskovanju različnih pomenov gozda in o umetniških praksah, s katerimi nagovarjajo tematike povezane z gozdom.
Prisluhnite podkastu Odprto! -
V tokratni oddaji podkasta Odprto gostimo Ano Kreč in Jureta Hrovata, mednarodno priznana arhitekta ter ustanovitelja arhitekturnega biroja Svet vmes, ki je bil ustanovljen kot neformalni arhitekturni kolektiv z namenom, da skozi svoje prostorske posege preizprašuje in poudarja oblikovni, socialni ter pedagoški potencial vmesnih prostorov v izobraževalnih ustanovah.
Skozi dolgotrajno opazovanje in postopne intervencije v biroju preučujejo obstoječe, zanemarjene, propadajoče, notranje in zunanje vmesne prostore ter jih preoblikujejo v prostore dogajanja, udobja, interakcije, pogajanja, navdušenja in umika. S tem opozarjajo na lepoto in pomen vmesnih, pogosto dvoumnih con v šolski arhitekturi.
Čeprav je kolektiv po več kot desetletju delovanja prerasel v arhitekturni biro ter razširil svoje področje dela tudi na druge javne objekte in prostore, je ostal zvest svojemu prvotnemu poslanstvu. Vmesna cona ostaja v središču njihovega arhitekturnega pristopa – bodisi v oblikovanju, bodisi v posredovanju med številnimi deležniki, ki sodelujejo pri oblikovanju javnih prostorov.
V podkastu smo se pogovarjali o zanimanju za vmesne, pozabljene prostore, modelu raziskovanja le teh ter njihovem preoblikovanju v kakovostnejše prostore mnogoterih vsebin. Sogovornika sta predstavila, kako se lotevajo projektov različnih meril in s kakšnimi izzivi se pri tem srečujejo predvsem v okvirih slovenske zakonodaje in razumevanja sodobnega pedagoškega prostora.
Prisluhnite podkastu Odprto! -
Tokrat se bomo z arhitektkama Vido Rucli in Ajdo Bračič pogovarjali o stavbni dediščini in prenovi obstoječega stavbnega fonda skozi prizmo delovanja kolektiva Robida in platforme Kajža. Zanimanje za kulturno dediščino skozi različne družbene ureditve, časovni in prostorski kontekst doživlja postopne, včasih sunkovite, vzpone in padce. Vsakokratna generacija dedičev na novo vzpostavlja kriterije, po katerih jo definira in ji določa pomen. Zdi se, da se v trenutnem porastu zanimanja za kulturno dediščino prav zaradi tega odpirajo nova vprašanja in pogledi na njeno razumevanje.
Pogovarjali se bomo o odnosu do kulturne dediščine, o tem, zakaj je znova tako aktualna, pa o inovativnih praksah prenove stavbnega fonda, ki s stalnico vzporednih globalnih kriz pridobiva na pomenu.
Prisluhnite podkastu Odprto! -
V letu 2023 obeležujemo 30 let od smrti arhitekta Edvarda Ravnikarja, zato je Vlada Republike Slovenije na pobudo Ministrstva za kulturo letošnje leto razglasila za Ravnikarjevo leto. Ob tej priložnosti so se zvrstili različni dogodki, razstave in okrogle mize. Tudi mi smo želeli približati javnosti del širokega ustvarjalnega opusa tega pomembnega arhitekta, zato smo na pogovor povabili zanimive goste, ki so se na različne načine srečali z njegovim delom.
Cikel pogovorov v Ravnikarjevem letu nadaljujemo z umetnostno zgodovinarko in konservatorko Tino Potočnik. V letošnjem letu je s sodelavci v Galeriji TR3 zasnovala in kurirala razstavo KONS-TR³, Konstrukcija nove ere, ki je podrobno osvetlila razvoj projekta izgradnje kompleksa Trga Republike in se osredotočila predvsem na stolpnico TR3, v kateri je razstava tudi stala.
Razstava je predstavila izbor zgodnjih zasnov, ki so iliustrirali izzive in premisleke do končne zasnove ključne arhitekturne stvaritve slovenskega modernizma in izpostavila dosežke interdisciplinarne projektantske ekipe.
Prisluhnite podkastu Odprto! -
V letu 2023 obeležujemo 30 let od smrti arhitekta Edvarda Ravnikarja, zato je Vlada Republike Slovenije na pobudo Ministrstva za kulturo letošnje leto razglasila za Ravnikarjevo leto. Ob tej priložnosti so se zvrstili različni dogodki, razstave in okrogle mize. Tudi mi smo želeli približati javnosti del širokega ustvarjalnega opusa tega pomembnega arhitekta, zato smo na pogovor povabili zanimive goste, ki so se na različne načine srečali z njegovim delom.
Na prvi pogovor smo povabili arhitekta Aleksandra Sašo Ostana. Jeseni 2023 je v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma skupaj s sodelavci pripravil impresivno razstavo Iskanja v risbi, spoznanja v misli. Razstava nam je na monumentalnih povečavah na platnu odstrla Ravnikarjev zelo intimen svet, skozi njegove risbe in zapiske, ki so bili v veliki meri prvič predstavljeni javnosti.
Prisluhnite podkastu Odprto! -
V tokratni oddaji podkasta Odprto se z avtorji slovenskega paviljona pogovarjamo o njihovem prispevku k 18. mednarodnem arhitekturnem bienalu v Benetkah, v katerem se lotijo raziskave vernakularne arhiutekture. Razumejo jo kot živ nabor arhitekturnih principov, ki energetsko učinkovitost stavb rešujejo skozi prostorsko zasnovo, brez dodatne plasti visokotehnoloških naprav, ki bivalno ugodje zagotavljajo danes. Izbor primerov osredotočijo na problematiko ogrevanja in hlajenja ter jih reinterpretirajo skozi prostorsko zasnovo paviljona. Vprašanje ekološke gradnje oprejo na arhitekturno zasnovo kot alternativo trenutnemu iskanju rešitev v tehnologiji.
Prisluhnite podkastu Odprto! -
Čas, v katerem živimo, ne skopari niti s krizami niti s stalnimi spremembami. Ob zaključku 4. sezone podkasta Odprto bomo spregovorili o ključnih izzivih, ki prevevajo našo družbo in naš prostor in na katere bo arhitekturna stroka morala najti odgovore v prihodnje.
Prisluhnite prostoru, prisluhnite podkastu Odprto! -
Že od osamosvojitve je slovenska stanovanjska politika neučinkovita, nepravična in vse bolj zaskrbljujoča. Velikemu delu prebivalcev je težko ali skoraj nemogoče priti do domovanja, tako za najem kot za nakup. Stanovanjski fond, ki večinoma izvira iz šestdesetih, postaja vse bolj neprimeren.
Tokrat smo na pogovor v podkast povabili Mašo Hawlina, sociologinjo, ki se ukvarja z vprašanji stanovanjske preskrbe in upravljanjem urbanega prostora. Govorili smo predvsem o modelih najemnih stanovanjskih zadrug, preprekah njihove implementacije v Sloveniji in dobrih primerih iz tujine.
Prisluhnite prostoru, prisluhnite podkastu Odprto! -
V 26. oddaji podkasta Odprto gostimo kolektiv Nonument Group. Avtorji se osredotočajo na vprašanje fenomena nonument, s čimer označujejo arhitekturo, spomenike, javne prostore in infrastrukturo, katerih pomen se je predrugačil ali izbrisal zaradi zgodovinskih, ideoloških in družbenih sprememb. Z analizami zgodovinskega konteksta, terenskimi označitvami in umetniškimi intervencijami v svojem delu prepletajo prostore preteklosti in sedanjosti, prostore vsakdana in umetnosti.
Kolektiv je sicer del mednarodnega projekta MAPS, ki združuje umetnike in raziskovalce Srednje in Vzhodne Evrope. Platformo slovenskih predstavnikov tvorijo multimedijska umetnika Neja Tomšič in Martin Bricelj Baraga ter arhitekta Miloš Kosec in Nika Grabar. Leta 2021 so bili nagrajeni tudi s Plečnikovo medaljo.
Prisluhnite prostoru, prisluhnite podkastu Odprto! -
V tokratni oddaji podkasta Odprto gostimo Aleksandra S. Ostana. Je arhitekt in pedagog, od leta 2018 je docent na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani. Je tudi avtor strokovnih člankov in razprav, oblikuje razstave, vodi delavnice, žirira ter fotografira in riše.
Z Natašo Pavlin vodita Atelje Ostan Pavlin, kjer se ukvarjajo s kulturo bivanja, arhitekturnim projektiranjem in urbanizmom. Mnogo njihovih del je bilo nagrajenih doma in v tujini. Lani zgrajena kolesarska brv na Rju v občini Bohinj je bila letos nominirana za arhitekturno nagrado Constructive Alps.
V zanimivem pogovoru smo se dotaknili njihovih projektov v Bohinju, pogovarjali smo se o njihovem razvoju in odzivanju na širši lokalni kontekst ter o arhitekturi, ki omogoča neprecenljivo doživetje prostora.
Prisluhnite prostoru, prisluhnite podkastu Odprto! -
Čas in prostore, v katerih živimo, je poleg okoljskih in družbenih kriz nedvomno zelo močno zaznamovalo obdobje pandemije. Po dveh letih smo ob prihajajoči zimski sezoni končno lahko nekoliko bolj optimistični. V času pandemije je bil prav prostor, prostor izolacije tisti, ki je lahko služil kot najučinkovitejše orožje v boju zoper bolezen. Vrednote kot so varnost, zagotavljanje zdravja in dobrega počutja stopajo v ospredje tako na področju urbanističnega načrtovanja, arhitekture javnih stavb in naših stanovanj.
Parametri zdravega bivanja so danes že zelo dobro raziskani, merjeni in ocenjeni. Že sedmo leto zapored je na voljo tudi Barometer zdravih domov (Healthy Homes Barometer), ki je namenjen raziskovanju povezave med bivalnimi pogoji in zdravjem.
V tokratnem podkastu Odprto gostimo arhitektko Nežo Močnik. V podjetju Velux se ukvarja s kakovostjo bivanja v notranjih prostorih, kar se v pretežni meri navezuje na osvetlitve prostorov z dnevno svetlobo in kakovostjo zraka. Pogovarjali smo se o pomenu kakovostno zasnovanih prostorov in vplivu grajenega prostora na naše zdravje in počutje.
Prisluhnite prostoru, prisluhnite podkastu Odprto! -
Marasovic arhitekti so arhitekturni biro, ki deluje na področju urbanizma, gradbenega projektiranja, prenov in notranje opreme. Našo pozornost so sprva vzbudili s prenovami stanovanj, s svojo subtilnostjo za materiale in občutkom za oblikovanje, zaokroženo z domišljeno funkcionalnostjo. Zase pravijo: »Vsak projekt je edinstvena in logična materializacija značilnosti gradbišča, potreb naročnika in arhitekturnega jezika našega studia.«
V tokratni oddaji podkasta Odprto gostimo Igorja Marasovića, s katerim se pogovarjamo o različnih projektih biroja, prehajanju med merili v arhitekturi in prednostih dobrega poznavanja Kopra, kjer večinoma delujejo.
Prisluhnite prostoru, prisluhnite podkastu Odprto! -
Tokrat v podkastu Odprto gostimo Aleša Žmavca, ki je skupaj z Maticem Škarabotom vodilna sila v biroju Od-do arhitektura. Biro se v svojih dosedanjih projektih osredotoča predvsem na arhitekturno projektiranje od mostov do stanovanjskih hiš, prenov in oblikovanja notranje opreme.
Pogovarjali smo se o projektu prenove Vrtca Pedenjped - Enota Učenjak, za katerega so skupaj s sodelavci prejeli zlati svinčnik za odlično izvedbo ZAPS in inovativnemu pristopu k projektiranju, ki se odraža v unikatnih in naročniku prilagojenih rešitvah.
Prisluhnite prostoru, prisluhnite podkastu Odprto! -
V tokratni oddaji podkasta Odprto gostimo Jono Rak Koceli in Andreja Fiderška. Nedavno sta za svoj projekt Zero waste House oz. Hiša brez odpadkov prejela nagrado novega evropskega Bauhausa v kategoriji Stavbe, prenovljene v duhu krožnosti.
Pogovarjamo se o njunem skupnem projektu, ki temelji na krožnem gospodarstvu, vključevanju lokalnih skupnosti in ekologiji. Koncept prenove več kot 130 let stare hiše bo združeval sodobne in inovativne gradbene prakse ter prilagajanje podnebnim spremembam. -
V 20. oddaji podkasta Odprto se s kustosinjami razstave Svet znotraj Majo Vardjan, Cvetko Požar in Katjušo Kranjc pogovarjamo o interierju kot sestavnemu delu arhitekture in družbe.
V interierju preživimo večino svojega časa. Notranji prostori temeljito vplivajo na naš vsakdan, a kljub temu je interier le redko obravnavan kot predmet tehtnega strokovnega diskurza. Razstava prvič v večjem obsegu pri nas obravnava interier kot predmet sistematičnega raziskovanja in ovrednotenja. -
Mednarodna spletna platforma Landezine od leta 2009 predstavlja najboljše projekte krajinske arhitekture z vsega sveta. Zavzema se za promocijo stroke, kakovostnih zunanjih ureditev in izboljšanje javnih prostorov.
Naš gost 19. oddaje podkasta Odprto je krajinski arhitekt in odgovorni urednik platforme Landezine Zaš Brezar. Pogovarjamo se o sodobnih rešitvah in spremembah v oblikovanju odprtega prostora. Dotaknili smo se tudi tematike naslavljanja podnebne krize in problematike oglaševanja v javnem prostoru.
Prisluhnite prostoru, prisluhnite podkastu Odprto! - Mostrar mais