Episódios

  • Akkora már a hazai infláció, hogy sok szolgáltatás már nem is tűnik drágának külföldön. Megnéztünk pár londoni éttermi, kocsmai, szállodai árat, finn mirelit kaját és a nálunk még hiányzó Domino Pizza árait.

    A Travelodge szállodalánc újításairól is beszéltünk, mint amilyen például a Super Room.

    Milánóba fillérekért? Persze, van olyan is, írtunk róla többször. De ha konkrét időre keresünk repjegyet, mondjuk decemberre, biztos jó drága lesz.

    Black Friday. A Level már múlt pénteken akciózott. A Budapestről induló járatokra a jövő héten indul a buli. A Wizz már egy 10 százalékos akcióval melegít, a Ryanairnél kérdés még, hogy lesz-e egyet fizet kettőt kap akció.

    Mi a logika a csomagárak képzésében? Passz. Nehéz kiigazodni rajtuk, de valahogy mindig felfelé araszolnak. Pár példával világítottunk rá, hogy mekkorát ugrottak mostanra az árak.

  • Végre átvettük részletesebben, hogy mint utazási formát miként érdemes megközelíteni az óceánjáró hajóutakat, és persze átnéztük a kapcsolódó praktikus tudnivalókat is.

    Emese ma nincs, hanem okosutas társunk, a rendszeresen hajózó Alexi segít eligazodni a hajós utazásban. Ennek a nyaralási formának fontos alapköve, hogy itt maga a hajóút a desztináció, tehát a hajó nem egy közlekedési eszköz csupán. És ha így nézzük, akkor jól fogjuk magunkat érezni.

    Szó lesz a hajók ökológiai lábnyomáról, és arról, hogy hol foglaljunk, mikor olcsó, mi számít drágának, mit kell elkerülni.

  • Estão a faltar episódios?

    Clique aqui para atualizar o feed.

  • Először voltunk tengerjárón, és a napi hírek után megbeszéljünk utastársunkkal, hogy milyen családosan Jordánia és Dubaj.

    A repjegyárak nem estek akkorát, mint amire számítottunk. A komoly utazási igény magasabban tudja tartani az árakat. A szállásfoglalások esetében a lemondhatóság eltűnése említhető látványos változásként a korábbi, főleg a Covid után kialakult helyzethez képest.

    Okosutas társunk Dubajban és Akabában járt. Jordánia gyaloglós, de a tíz év körüli gyerekek szerették. Szamárháton le lehet rövidíteni a sétálós részeket. Az időjárás pont alkalmas ebben az évszakban a kirándulásra. Kaptunk még infókat a Holt-tengeri fürdőzésről, Petráról, sivatagban alvásról Wadi Rumban, a helyi közlekedés izgalmairól, meg persze Dubajról.

    Eltérő a véleményünk a tengerjárókról. Valójában a következő adásban beszélünk bővebben ezekről az élményekről, praktikus információkról, de az első benyomásainkat már most megosztjuk.

  • A Hurtigruten valaha postahajó volt Norvégia északi partjainál, ma már személy- és áruszállítás a profilja, na meg a turisták hurcolása. Gyönyörű helyeken halad, főidényben méregdrága, de ki lehet fogni okosan.

    A teljes út kétszer hat és fél nap, de bármikor be lehet szállni és ki is lehet csekkolni, tehát akár néhány napos kirándulás is tehető. A hajó Bergenből indul és Kirkenesig megy, közben kisebb-nagyobb városokban, szigeteken köt ki. Itt lehet nézelődni, kirándulni, brutál drága túrákra, városnézésre befizetni, de önállóan is mehetünk egy kört, illetve helyi szolgáltatóknál is foglalhatunk utakat.

    Az élet a hajón kényelmes, kellemes, egész nap lehet ülni a panorámaablakban és nézni a tájat - nem lehet megunni. Van bár, büfé, étterem, konditerem, jakuzzi, minden, ami csak kell a komfortérzet javításához. Reggelizni és vacsorázni is lehet a hajón, ezeket akár menet közben is meg lehet fizetni, nem kell előre lefoglalni - csak a jegyet és a kabint. A kaja elsőosztályú, de igen drága, nem biztos, hogy érdemes minden nap beülni minden fogásra.

    A helyszínre eljutni most nem egyszerű, mivel már nincs Budapest-Oslo járat - vagyis csak drágán. Lengyelországból megy a Wizz több városba is, de hát oda, a lengyel reptérre is el kell jutni. Oslóból vonattal - vagy repülővel - lehet eljutni Bergenbe, de más városokba is visz belföldi járat, attól függően, hogy hol szállnánk fel a hajóra. Kirnenesből SAS vagy Norwegian megy vissza Olsóba.

  • Három év után ismét van Wizz Air járat Eilatra. Vannak már repterek, amelyek lehetővé teszik, hogy a secu mögött maradhasson az utas átszálláskor még akkor is, ha nem klasszikus átszállós jegye van. Az Azori-szigetekre éppen átszállásos módon lehet olcsón eljutni, ennek a módját jártuk körbe.

    Újra megy gép Eilatra. A Covidot követő lezárások után ezt a telet már nem hajlandó bebukni a Wizz. Két útvonalat is meghirdetett a kiváló téli nyaralóhelyre, igaz egyik sem Budapestről indul.

    Átszálláskor nagyon nem mindegy, hogy másodjára is végig kell-e csinálni a biztonsági ellenőrzést, vagy a secu mögött lehet maradi és ott várni a következő járat indulását. Vannak már repterek, amelyek lehetővé teszik ezt.

    Az Azori-szigetekre közvetlen járatokkal nem lehet ugyan eljutni, de olcsó fapadosokkal remekül megoldható az odautazás. A kilenc tagból álló szigetcsoport két nagyobb szigetére már korábban beindultak a fapados járatok. São Miguel talán a szebb és nagyobb. „Zöld szigetként” is szokás nevezni a rengeteg fű és tehén miatt, ami egyenesen Írországra emlékezteti az odautazót. Látványban viszont Terceira és Pico is tartogat sok szép dolgot.

  • Kellemetlen útvonalbezárásokat hajtott végre a Wizz Air jövő nyárra. Valaki lemérte, mennyi a lábhely a repülőkön, na, vajon hol a legjobb a helyzet? Elugrottunk Albániába, ahol már nem is annyira olcsó az élet, sajnos.

    Már jövő nyárra is töröl a Wizz, aminek nem örülünk. Egyrészt mert megy a lecsóba Oslo, Kósz és Mikonosz. Oslo és Kósz így nem lesz közvetlenül elérhető alacsony áron, lehet menni átszállással vagy drágán. A társaság őrült bezárásait és kapkodását jól mutatja, hogy megszponzorálták a Cardiff félmaratont, ám mire meglett a verseny, addigra a Wizz minden járatát törölte végleg és még a bázist is bezárta.

    Vajon melyik légitársaság adja a legnagyobb lábteret? Le lett mérve, ám ez sokat nem jelent, hiszen egy-egy társaság többféle berendezésű géppel is dolgozik, márpedig ezek között vannak különbségek. Ezzel együtt a legkisebb a hely a Wizz gépein, az easyJet valahol középen van, a legkényelmesebb fapados pedig a Ryanair.

    Albánia mindig az olcsó nyaralóhelyek egyike volt, hát ennek vége, javarészt a gyenge forintnak köszönhetően. Az ország elképesztő fejlődésen ment keresztül, ez megmutatkozik abban, hogy a nyomorult házak mellett csodás paloták épülnek. Szállást lehet találni, ahogy kajáldát is, itt az ideje, hogy felfedezzük Albániát.

  • Tematikus műsorunkban a legszebb svájci vasútvonalakat ajánljuk. Egy svájci kört nem könnyű összehozni jó áron, de azért nem lehetetlen.

    Bergamóból célszerű indulni, ide elhoz a repülő pár euróért. Mivel az olasz és a svájci vasút össze van kötve, ezért pikk-pakk át lehet vonatozni Svájcba és indulhat a móka. St Moritz, Chur, Andermatt, Brig, Zermatt - csak hogy néhány várost említsünk. A vonat alapvetően rendkívül drága Svájcban, de ha előre megvesszük a napijegyet, akkor sokat spórolhatunk - máshogy nem is igen érdemes elindulni.

    Útközben bárhol ki lehet szállni, meg lehet nézni egy-egy városkát, akár kajálni, kirándulni is lehet, aztán egy következő vonat majd visz tovább. Az olyan sztárvárosokat, mint Zermatt vagy St Moritz érdemes csak módjával bejárni, inkább szálljunk meg eggyel arrébb, mert igencsak felkapottak és drágák.

  • Megint ottmaradt egy gépnyi utas, mit lehet tenni, érdekes szigorítás jön Amerikában, az a kérdés, átjön-e az óceánon az új szemlélet. Debrecenből kell menni jövőre nyaralni, Barcelona pedig mindig szép, de főleg akkor, ha nincs nagy tömeg.

    Műszaki hiba miatt maradt földön egy Wizz Air gép Skavsta repterén, azaz Stockholm külsőn. Ez nagy pech, mert a repteret már csak a Wizz használja, mindenki más elment a városhoz közeli nagy reptérre. Ez azt jelenti, hogy nincs itt semmi, gépet javítani sem lehet. A Wizz ezért csak másnap délután tudott pótgépet küldeni, az utasok ottmaradtak. Azzal kell számolni, hogy a Wizz nem intéz szállást, ezért érdemes magunknak alvóhelyet keresni, számlára, természetesen. Ezen túlmenően ilyen sajnos van, gépek néha elromlanak, maga a törlés kellemetlen, de van ilyen, hepciáskodni ezen valójában kár.

    Érdekes szigorítást vezet be az Egyesült Államok a légitársaságok foglalási oldalán. Nem lehet eldugdosni a költségeket, helyette egy oldalon kell feltüntetni egyetlen táblázatban minden extrát, így a nagy lábteret, az elsőbbségi beszállást, a plusz csomagot, mindent. Így az utas nemcsak az alapárat látja, hanem a teljes szolgáltatás árát, amit szeretne, ezt tudja összehasonlítani. Ha ez a szigor átjön Európába, érdekes helyzetet hoz, hiszen az ultra fapadosok épp ezekre az extra költségekre mennek rá.

    Debrecenből indít nyaralójáratot a Wizz 2023-ban, Korfura vagy Burgaszba. A jegyek 15 euróba kerülnek, ami meglehetősen baráti, még úgy is, hogy Debrecenbe kell érte menni. Abban lehet bízni, hogy módosul addig a mentrend, és a lefoglalt járatot át tudjuk pattintani Budapestre.

    Barcelona nyáron nehezen elviselhető a tömeg és a hőség miatt, de szeptember-októberben igazán kellemes a város. A reptérről metró, busz és vonat is visz a városba, egy tízes gyűjtővel vígan el lehet lenni két napig - sok sétával, nyilván. A belépők tíz-tizenöt eurónál kezdődnek, de a Sagrada Familia ennél sokkal drágább. Ide érdemes kora délelőtt jönni, akkor sokkal kevesebben vannak.

  • Kihagytuk a Ryanair vezér pesti trollműsorát múlt héten, most visszatérünk ehhez. Jártunk a messzi északon, jelesül a Lofoten-szigeteken, és ha már arra jártunk, megnéztük a Nordkappot is. De mennyire lehet normális esetben a környéken járni? És érdemes-e?Épp külhonban voltunk, amikor Michael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója Budapesten járt, ezért most kell bepótolnunk. Igen, ő egy troll, és ennek megfelelően is viselkedett. Bohóckodott, idiótázott, és nagyjából nem mondott semmi újat. Beröffentette, hogy megszűnnek járatok, de azokról már korábban lehetett tudni, meg is írtuk. Azt is mondta, hogy amúgy, utasadó nélkül tíz új járatot indítottak volna, ami meg vagy így van, vagy nem. A bázis bezárásáról szó sem volt, a versenyképes útvonalakat pedig kivétel nélkül megtartották. Ennyi, lehet foglalni és utazni, ősszel ugyanis annyira visszaesett a forgalom - a recessziós félelmek miatt -, hogy hegyekben állnak az olcsó jegyek.Vannak olyan helyek, ahová nem könnyű eljutni, mert egyszerűen nincs mivel. Ilyen a norvég partoktól északra fekvő Lofoten-szigetcsoport. Oslóba repültünk, onnan majd húsz órát vonatoztunk Bodóba, ahonnan kisgéppel repültünk be a szigetekre. A húszórás vonatutat meg lehet úszni egy belföldi, meglehetősen drága röppenéssel, illetve Lengyelországból számos járat megy Tromsőbe vagy Bodóba is. Csak hát Gdanskból.A szigetek között autóval érdemes közlekedni, helyben érdemes bérelni - vagy eleve autóval indulni otthonról, de az egy másik kirándulás. A szigeteket hidak kötik össze, vagyis be lehet barangolni az egészet. A kis szigetek alapvetően halászfalvak, a színes házak azonban ma már javarészt szálláshelyek. A látvány csodálatos: sziklafalak lábánál bordó kis faházak, körülötte meg a tenger.Észak-Norvégia egyik legnépszerűbb célpontja a Nordkapp, azaz a legészakibb pont a kontinensen. Nagyon érdekes hely, azonban erősen kérdéses, megéri-e oda elmenni, ha épp nem ott van dolgunk. Az ott van dolgunk az jellemzően pár száz kilométeres kitérőt jelent bárhonnan, kivéve, ha hajóval jövünk, ami ippeg ottan köt ki. A pont maga egy sziklás, kietlen fennsíkon van, nagyon érdekes látvány, de tényleg semmi sincs ott, csak egy hatalmas, fémből készült földgömb és egy látogatóközpont.Ha sok száz kilométerről jönnénk el ide, lehet, hogy nem vágnánk magunkat hanyatt a látványtól, de ha csak harminc kilométert kell autózni, akkor belefér. Szóval ez a nagy kérdés.

  • A műsor vendége Andonov Alexi volt, akivel három hetes nagy balkáni autós körútjuk kapcsán beszélgettünk és akitől rengeteg érdekes és hasznos apróságot tudtunk meg.

    De még előtte szóba került a Wizz Air robotfigyelő rendszere, amivel őrületbe kergetik a mezei repjegykereső felhasználót. Ugyanis igen gyakran megkérdezi a gép, hogy ember vagy-e, majd letiltja a keresést akkor is, ha a saját profilunkban vagyunk. (Frissítés: a műsor felvétele óta orvosolták a problémát, ritkábban néznek robotnak és a kérdés után folytatható a foglalás, nincs több perces letiltás.)

    Törökországgal kapcsolatban kiderül, hogy a líra mélyrepülése nyomán magyar pénztárcának is olcsóvá váltak azok a helyek, amit a helyiek használnak és lírában számolnak. Rodostóban például 8 ember korrekt vacsorája jött ki 6 ezer forintból, persze abban a körzetben, amely tele van autójavítókkal. Alexi elmondása szerint az egész út során itt voltak a legalacsonyabbak az árak forintban számolva, még Románia és Észak-Macedónia eldugottabb szegleteit érezhetjük olcsónak folyamatos forintgyengüléssel megvert magyar turistaként. Isztambulban egy másfél órás Boszporusz-túra is elérhető 1000 forintból.

    Észak-Görögországban Asprovalta kellemes tengerparti nyaralóhely minőségi tavernákkal, az árak pedig itt is pesti szint alatt vannak, vagyis alacsonyabbak annál, amit a görög szigeteken tapasztalhatunk.

    Bulgáriában ahogy haladunk délre, Szozopol után egyre kevesebb lesz a külföldi turista és egyre olcsóbbak a nyaralóhelyek. Pedig gyönyörű, lassan mélyülő homokos partszakaszok vannak erre is. A legjobb időszak ide az augusztus, amikor a tenger már bemelegedett. A szezon viszont rövid, szeptember elejétől már necces lehet az időjárás.

    Végül pár szó esik a csodálatos Ohridi tóról is.

  • Idén ősszel ismét értelmezhető lesz a hosszú hétvégézés európai nagyvárosokban, nagyjából véget ért a reptérkáosz – mert egyszerűen már nincs annyi utas. De hova érdemes menni az őszi szünetben?

    Az őszi szünetre nagyon magasak az árak, még Málta és Ciprus az, ahol vannak megfizethető lehetőségek.

    Máltáról kétféleképpen nyilatkoznak általában a turisták, vagy imádják vagy nem akarnak többet a tájékára se menni. Mi inkább utóbbi társasághoz tartozunk azzal, hogy persze nem bántuk meg, hogy jártunk ott. Málta nekünk túlzsúfolt, túl beépített, zajos, sehol egy fa vagy bármi, ami ne valamilyen város lenne. Sajátos történelméből kiindulva ugyanakkor – mindenféle birodalom és hódító letette itt a névjegyét, így egyszerre mediterrán, brit és arab jegyeket visel – érdekes és a maga nemében páratlan egyveleg minden városa. Valetta kedves sikátoraival, várfalaival, Mdina úgy ahogy van, a kis halászfalvak egyszerűségükkel hódítják meg a turistákat. Kár kihagyni Gozo kis szigetét, ami sokkal szellősebb, mint a nagy sziget, kevesebb várossal, épülettel, de sokkal több templommal.

    Cipruson tovább tart a szezon, november is ideális a látogatásra, még meleg van és a tenger is 20 fok feletti. Larnaca lehet ősszel a bázis, idén a Wizz Air menetrendje sokkal jobb, mint a Pafoszba repülő Ryanairé. Főidény után a szállásdíjak is leesnek, így sokkal jobb, akár tengerparti szállást is meg lehet csípni elfogadható áron.

    Ha Londonban szeretnénk hosszú hétvégézni, érdemes tisztában lenni azzal, hogy beutazási díjat kell fizetnie majd minden utasnak – európaiaknak csak 2024-től. Ez mindenesetre véget vethet a pikkpakk rokonlátogatásoknak és hasonló utazgatásoknak. A londoni kirándulások másik rákfenéje, hogy a repülőjegy árával vetekszik a bejutás költsége. Érdemes tehát úgy járatot és légitársaságot választani, hogy egyből hozzávesszük, mennyibe kerül a bejutás a városba Lutonból, Stanstedről, illetve Gatwickről. Az is szempont persze, hogy a városon belül merre van dolgunk.

    Párizsnál egyszerűbb dolgunk van, Orlyról villamos visz be mezei vonaljeggyel a metróig, Beauvais-ból 18 euró és másfél óra a busz. Ezt kell mérlegelni.

  • A nyári őrület után kezdenek lecsillapodni a kedélyek, és őszre már ismét alacsony árakhoz tértek vissza a légitársaságok. Ez azért is remek hír, mert a taknyos, hideg őszből el lehet menekülni – akár több helyre is és akár Európán kívülre is.

    Főleg, hogy olcsók az őszi jegyek, Tel Avivba például néha a légitársaság fizet azért, hogy az utas elmenjen. Ez így persze túlzás, de tény, hogy a majd kilencezer forint utasadónál alacsonyabb az Izraelbe tartó járatra a legolcsóbb jegy. Télen persze sokkal jobb Eilatba menni, de egyelőre csak remélni lehet, hogy visszatér ez a járat. Az biztos, hogy mennek az egyeztetések arról, hogy kedvezményeket kapjanak a légitársaságok a reptértől, amiből azért reálisan következik, hogy lesz járat télire.

    Mennyire egyszerű lenne összekötni Eilatot, a sivatagot és a szomszédos Akabát, azaz Jordániát. Akabába van járat, ide érdemes menni, ha a csodálatos Petrát meg akarnánk nézni. Persze Ammánból is le lehet autózni délre, de az mégsem annyira kényelmes. A két ország nehezen átjárható, taxizás, hosszú kínlódás és extra díjak a határon. Nem biztos, hogy egy néhány napos kiruccanásnál megéri ez.

    A Wizz Air legújabb meglepetése az, hogy Szaúd-Arábiába is indít járatokat – három városba is. Ha valaki ellenállhatatlan vágyat érez, hogy felfedezze, csak hajrá. Nyáron úgyis elviselhetetlen.

  • Az őszi pangásban még lejjebb esetek az árak, akciózik a Norwegian is. A Ryanair mellett a Wizz Air is megkapta a maga fogyasztóvédelmi bírságát. A Wizz új csomagopciót vezetett be, mi pedig elmentünk Krétára és két kisebb szigetre, Antiküthírára és Küthírára.

    Eddig tartott a magasan tartott árak ideje, őszre már utasadó alatti árak is bőven vannak. Tel Avivba - ahová az utasadó nem 3900, hanem majdnem 10 ezer forint - kilencezres jegyek is vannak, Európában pedig elcsíphetők a tíz euró alattiak is. Úgy persze könnyű, hogy a bevétel java nem a jegyárból, hanem a kiegészítő szolgáltatásokból van.

    A Norwegian szülinapi akciókat hirdetett, sajnos jellemzően olyan járatokra, amelyek nem a magyar utasoknak vannak kitalálva. Ám ha például Oslóból mennénk tovább északnak, a szokásoshoz képest akár 30 eurós jegyeket is elcsíphetünk. Nem épp filléres kiadás, de azért a Norwegian nem is ultra fapados cég.

    A Ryanair mellett a Wizz is megkapta a maga fogyasztóvédelmi bírságát. Az írek esetében az volt a bírság indokolása, hogy az adót nem a légitársaságra vetették ki, hanem a földi kiszolgálóra, vagyis azt a légitársaság nem is háríthatja tovább. Jó kis jogászkodás lesz ebből. A Wizz olyan ügyekért kapott most büntit, amit simán csinál tíz éve, úgy látszik, a fogyasztóvédők ingerküszöbét csak most érték el ezek az esetek.

    A Wizz új csomagopciót vezetett be, ez a 26 kilós bőrönd. Így már van elsőbbségi tízkilós - ezt lehet felvinni a gépre - és tíz, húsz, 26 és 32 kilós feladott. Ezek ára dinamikusan változik, a mostani reptérkáosz idején, amikor mindenki inkább felcipelte a gurulóst a fedélzetre, hogy ne maradjon a reptéren a cucc, a feladott húszkilós is olcsóbb lehet, mint az elsőbbségi. Érdemes jól meggondolni, melyik verziót választjuk.

    Kréta nem a tipikus kiindulóhely a klasszikus szigethoppinghoz, de innen is el lehet érni remek helyeket. Antiküthíra egy picike, Küthíra egy nagyobb sziget Krétától északra - és két, illetve négyóra hajóútra. A kisebb annyira kicsi, hogy alig húszan lakják, és egyetlen egység működik étterem, bolt és kocsma gyanánt. A nagyobb sziget igazi kis nyüzsgős, strandos, lazulós hely, kellemes hangulat uralja akármelyik falujába is térjünk be. Kréta ősszel is jó lehetőség egy kis kiruccanásra, főleg Hánia ér meg pár napot, amikor már nincs negyven fok. Sajnos a Ryanair menetrendje nem túl jó, de ha a Wizz heraklioni járatával kapcsoljuk össze a hániait, akkor jól is kijöhetünk. Hánia egyszerre olaszos, törökös hangulatú óvárosa egyedi és megunhatatlan.

  • Utasadó miatt bezár több útvonalat a Ryanair, sajnos megint az utas jár rosszul. Itthon olcsó nyaralás lehet egy vízitúra a Tiszán, kár, hogy csak kevés vízzel. Okosutastársunk Törökországba indult autóval.

    Az utasadó miatt bezár nyolc útvonalat a Ryanair. Nincs ebben semmi meglepő, máshol is hasonlóan járt el. Sajnos olyan járatokat kukáz, amelyeket csak ő repül, így például Köln, Rigát és Kaunas is megy a lecsóba, nagyon sajnáljuk.

    A vízitúra olcsó és kellemes kikapcsolódás a Tiszán, kár, hogy idén víz nem volt a folyóban. Érezhető, hogy egyre kevesebb a túrázó, ez látszik a kikötéseknél, kempingeknél. Tivadar teljesen elhagyatott, alig van nyitott egység, inkább strandolni, bulizni járnak a helyiek, de a túrázók nem alszanak itt. Nincsenek már egyhetes túrák, lejjebb már szinte nem megy senki, ott még kihaltabb minden.

    Okosutastársunk, Alexi, Törökországba ment nyaralni, nem is akárhogyan, autóval. Tapasztalatai szerint a törökök igyekeznek tartani az árszintet a nagyon turistás helyeken, ott nincs komoly áresés a líra mélyrepülése miatt, de ha túlmegyünk ezen a városrészen, ezeken az utcákon, akkor sokkal olcsóbb minden.

    430 forint a benzin, öt fagyi ezer forint, fél liter víz negyven forint, a Big Mac menü 1200 forint, vagyis elég jól ki lehet jönni. A szállások árát a kereslet-kínálat alakítja, Isztambul például nem annyira olcsó, de például Rodostóban 27 euró volt az egész családnak egy éjszaka szállás. A bolgár-török határon is megnőtt a bevásárlóturizmus.

    A gyerekes Isztambul egészen más, mint a felnőtt, hatalmas vidámparkok, akváriumok várják a látogatókat, van viaszmúzeum, Legoland, és ezek a jegyek kábé a felébe kerülnek az európai, hasonló belépőkhöz képest. Az Aya Sofia mivel mecset, már ingyen van. Sajnos olcsó repjegy nincs, vagy autóval kell menni, vagy Görögországból lehet átkompolni.

  • Alakulnak az őszi repjegyárak, vége a nyári őrületnek. Nemcsak Németországban lehet okosan vonatkozni, bár a magyar rendszer szokás szerint kaotikus és nem is annyira olcsó. Gyerekjegy hozzáadása a foglaláshoz - nem egyszerű menet. Téli menetrendben Dubai marad, Abu Dhabi és Sevilla jön.

    A nyári őrület és a Wizz Air fura jegyáralkalmazása után őszre normalizálódni látszik a helyzet a jegyárakat illetően. Miután mindenki kiutazta magát, megjelentek az olcsó, bőven tízezer forint alatti jegyárak is. Sajna nem minden járat, sajna sok esetben csak az indulás előtti egy-két hétben, de ezzel kell valamit kezdeni. Ami fura, hogy megjelentek az utasadó összege alatti ajánlatok is, nahát.

    Németországban kilenceurós jegy, nálunk okosjegy van. Nem mondanánk, hogy majdnem ugyanolyanok, mert a MÁV ajánlata inkább átláthatatlan valami. Az ember ha vesz egy vonatjegyet és jó helyre, klimatizált kocsiba akar ülni, nyilván a drágábbat veszi. Aztán jön a meglepetés, hogy nem úgy van az. Miért? Az nem derül ki elsőre. Néhány városba (Debrecen, Szeged, Keszthely igen, de Miskolc például nem) előre váltva olcsóbb jegyet lehet vásárolni - aztán ahogy fogynak, úgy megy fel az ár a normál árig. Vagyis az okosjegy magasabb szintű szolgáltatással olcsóbb. Kár, hogy ezt nem lehet tudni, amikor jegyet akarunk venni.

    Az olasz vasút is előállt egy valamivel, ez a távolsági vonatokra adott kedvezmény. Ez jól hangzik, mert a gyorsvonatokra elég drága a jegy. Ám a kedvezményt turista nemigen tudja kihasználni, kivéve, ha napokon át semmi mást nem tesz, csak gyorsvonatokon ül. A gyorsak helyett érdemes a sima személyvonatokat választani, ezek rövidebb távokon nem sokkal lassabbak, de az áruk jóval kedvezőbb.

    Előfordulhat olyan, hogy gyereket utólag kell hozzáadni a foglaláshoz, ami nem várt problémát jelent. Gyereknek csak úgy lehet jegyet venni, ha egy felnőtthöz kapcsoljuk, ám ezt utólag nem lehet megtenni. Így a megoldás az, hogy meg kell venni a gyereknek a felnőtt jegyet, majd erről tájékoztatni kell az ügyfélszolgálatot, majd a reptéren kérni kell neki egy új beszállókártyát. Érdemes ezt így csinálni, mert könnyen pórul járhatunk.

    A Wizz Air hiába cserélné le Dubajt Abu Dhabira - ottani leányával komoly átszállási csomópont lenne Ázsia felé -, az utasok nem oda akarnak menni. Évek óta megy a hinta, hogy kevesebb Dubajba menő járat legyen, évek óta halasztják az Abu Dhabi-járatot. A téli menetrendben cserébe mindkettő bent lesz, irány Dubaj vagy akár a Maldív-szigetek. Még jobb hír, hogy Sevilla visszatért. A csodálatos andalúz város kiváló kiindulópont egy huelvai körhöz.

  • Tematikus Madeira-adás, annak apropóján, hogy a Wizz Air közvetlen budapesti járatot indít a csodás szigetre. Megunhatatlan, lélegzetelállító utazás vár ránk Madeirán, ahol gondosan érdemes kirándulást tervezni, de minden lépés egy csoda. De előtte egy kis árazás.

    Felborulni látszik a Wizz Air árazási mechanizmusa, amely tartalmazott egy nem túl olcsó, egy szoszó és egy nanemár szintű kategóriát (25; 50; 70 euró). Lassan normalizálódik a helyzet, néhány járat már leesett oda, ahol már érdemes foglalni, más járatok azonban bántóan drágák maradtak. Logika nincs, sajnos egyre inkább az utolsó pillanatos tervezés lesz a nyerő.

    A Wizz Air a téli menetrendbe berakta heti kétszer Madeirát, egyelőre 24 ezer forint a legolcsóbb jegy klubtagságival. Hogy ez sok vagy kevés, nézőpont kérdése, átszállással Lisszabonon vagy Portón át olcsóbb is lehet - pillanatnyilag előbbi játszik - menni. Ha szeretnénk pár napot szánni bármelyikre is, akkor nagyon is megéri az átszállás, de ha csak a szigetre van időnk, ráadásul gurulóst is viszünk, akkor a közvetlen járat lehet a jó megoldás.

    Akármi is legyen, Funchal bájos kisváros, éttermes, báros tengerparti résszel, Christiano Ronaldo szobrokkal és sétányokkal. A fővárosban kár kihagyni a botanikus kertet, ahonnan egész Funchal és az óceán is látszik, gyönyörű, buja növények között órákat el lehet bóklászni. Innen látszik Monte falu is, ahol az utolsó magyar király, IV. Károly van eltemetve.

    Kirándulni szinte kötelező a szigeten, érdemes ezeket azonban két csoportra bontani. Az egyik a levada-túra. Ezek kis vízvezetékek mentén vezető ösvények, viszonylag kis szintkülönbséggel. Ez elég fontos, mert Madeirán nincs túl sok sík felület. Emiatt az autóbérlésnél is azzal kell számolni, hogy a legkisebb teljesítményű autók nem fognak felmenni minden emelkedőn - és ez nem vicc.

    A levada-túrák viszonylag rövidek, ezek közül az egyik legérdekesebb a kétszintes levada. Ez a Lombada templomtól indul, a hegyoldalban egymás alatt fut a két levada, a végén lépcsőn lehet átmenni egyikről a másikra. Persze hosszabbat is lehet találni, ilyen a Caldeirao Verde. Nevét egy zöld kalderáról kapta, ami valójában egy csodás vízesés. A főúttól a Pico das Pedras nevű pihenőtől indul a túra, a vízesésig oda-vissza majdnem húsz kilométer.

    Jóval nagyobb kaland az igazi túra. Ám itt azzal kell számolni, hogy iszonyatos szintemelkedést kell megtenni. A leghíresebb kanyar a Pico Ruivo és a Pico Aireio közti túra, amiben két nagy nehézség van, a teljesítés és a logisztika. Elképesztő a látvány, de a mászás is, rengeteg lépcsővel és létrával. Tömegközlekedés nincs, így vagy oda-vissza túrát kell csinálni - ez pokoli nehéz - vagy körbe kell autózni két társasággal. Mi középen találkoztunk és adtuk át a kulcsot, így autós kerülőkkel meg lehetett oldani.

    Ezzel még közel sem mondtuk el, mi minden van Madeirán. Porto Monitz, Santana kötelező városkák, amit még kiemelünk, az mégis egy mára lakatlanná vált falu, Calhau da Archadas, ami Archadas da Cruz falu alatt található. Úgy hatszáz méterrel lejjebb. Csak egy kicsike felvonóval lehet jönni-menni, odalent nincs térerő, vezetékes víz, villany is épp valahol. Valaha mezőgazdasági termelés folyhatott itt, a huszonegyedik században azonban ez már nem volt túl vonzó környezet. Azért egy-két AirBnb szállás van, ha valaki elmenekülne a mindentől.

  • Két élménybeszámoló is jutott a mai adásba: Várkonyi Gábor autós szakértő és Tari Ibolya hírszerkesztő mesél nyaralásról és egyebekről. Mennyire luxus egy vitorlás nyaralás? És mi hozható ki egy hét Szicíliából? Vagy irány inkább a Maldív-szigetek Wizz Air pontokból?

    Évek óta a vitorlás nyaralásra esküszik Várkonyi Gábor, a Millásreggeli állandó szakértője. Szerinte nem elérhetetlen a dolog, egy hajó, egy összeszokott társaság és egy-két fős legénység elég. Aztán szabadság ezerrel. A szállás adott, napközben bárhol ki lehet kötni, jönni-menni, vásárolni, fürdeni bárhol és bármikor. Ezúttal az Athénhoz közeli Szaróni szigetcsoport volt a cél, ezen belül pedig Porosz és Hirdra volt a két kedvenc, utóbbi azért, mert csendes, néptelen és autómentes.

    Klasszikus nyaralást tervezett Tari Ibolya, a Jazzy hírszerkesztője családjával, de azért néhány okos tanácsot megfogadott. Autóbérléssel, szállással nem volt gond, még úgy sem, hogy pár napra parlagon maradt az autó. A terv az volt, hogy amennyire lehet, körbe autózzák a szigetet, vagyis amit lehet, megnéznek. Persze minden nem fért bele, de az Etna, Taormina, Palermo nyilván igen. Meg Vulcano és Stromboli is, ahová átugrottak két napra.

    A jövőbeni utazások tervezésekor fel lehet tenni a térképre a Maldív-szigeteket is, a Wizz Air ugyanis ősszel repülni kezdi Abu Dhabi-ból. Hogy mennyiért versenyképes egy ilyen bumli, azt nem könnyű megmondani.

  • A Balatonnál érdemes kipróbálni a napi vonatjegyet, kellemesen keresztbe-kasul lehet vonatozni a tavat, tényleg megéri. A Wizz érdekes árstratégiába kezdett, meglátjuk, mi lesz belőle. Okosutastársunk Horvátországban nyaral egy halászfaluban, elmondja, mennyire tuti. Felmerül a kérdés, hogy érdemes-e, lehet-e biztosítást kötni reptérkáoszban járatkésére, poggyászkésésre, vagy erre már nem is fizet senki.

    Balaton24 és Balaton72 néven fut az április végén bevezetett napijegy, amellyel kedvezményes áron körbe lehet utazni a Balatont, plusz Tapolca, plusz Sümeg. Akárhány átszállással, megszakítással, 1090, illetve 2740 forintért, huszonhat éves kor alatt féláron - nem kell diákigazolvány, a kor számít. A jegy a Volánbusz Balaton parti települései között is érvényes. Vagyis ha valaki jönne-menne álló nap, annak tökéletes megoldás egy ilyen jegy. Kerékpár- és kutyajegyet külön kell venni.

    Érdekes árképzésbe kezdett a Wizz Air: néhány napja vezette be valamennyi járatára a fix árakat: huszonöt és ötven eurót. Több, korábban tízezer forint alatti jegy ugrott így fel, és arra is van példa, hogy az augusztusi, változatlanul hagyott jegyár alacsonyabb, mint a szeptemberi. Nem tudjuk, mi végre, lehet, hogy stratégiát vált a Wizz, ám ez kicsit fura. A korábbi árképzés azon alapult, hogy a gépnek tele kell lennie, vagyis ha nincs foglalás, akkor lejjebb megy az ár, ha van, akkor el is szállhat. Ez az egységes, és nem is alacsony tarifa legalábbis fura. Főleg azért, mert a bevétel több mint fele nem is a jegyárból jött össze, hanem az egyéb cuccokból (elsőbbségi beszállás, egymás mellett ülés, nagyobb csomag), márpedig ha nincs utas, nincs extra költés sem. Meglátjuk, hogy lesz.

    Okosutastársunk, Gede Balázs Horvátország felé vette az irányt, és milyen jól tette. Pisak falut választotta, mert szerette volna elkerülni a tömeget - a szakma minden idők legjobb szezonjára számít az idén Horvátországban, és ez simán össze is jöhet. Szállást nehezen talált, addig hezitált, míg több jó ajánlatot is elhordtak előle. Igen, Horvátország drágább lett, köszönhetően az inflációnak és a gyenge forintnak, de azért egy dupla haltál belefért a büdzsébe első este.

    Érdemes-e olyan utasbiztosítást választani, amiben benne van a járattörlés, kérés, poggyász elhagyása, késése? Hiszen ez manapság inkább garantált velejárója a nyaralásnak, semmint váratlan esemény. A biztosítók nem filléreskednek ezen, ugyanúgy fizetnek, ha a borítékolható káosz miatt késik meg a gép vagy tűnik el a csomag. Fontos, hogy járattörlés, illetve késés esetén utólag fizet a biztosító és mindent az utasnak kell intéznie, a biztosítás nem terjed ki asszisztanciára. Ha eltűnik a poggyász, összesen 300-500 ezer forintig térít a biztosító, a cuccunk ennél valószínűleg többet ér, szóval érdemes törekedni arra, hogy ne legyen benne kínai váza. Ha késik a poggyász, akkor pár tízezer forint a kártalanítás határa, ha pár dolgot gyorsan meg kell venni.

  • Az átszálló utasok bőröndjei vannak a legnagyobb veszélyben. Bejártuk Asztipalea és Kalümnosz szigetét. Ha valamikor megéri Norvégiába menni, az most lesz.

    Rengeteg kép kering a neten reptereken hányódó bőröndökről. Jellemzően akkor kerülnek ki az ellenőrzés alól a csomagok, amikor átszállnak az utasok. Az ember átsétál egyik kaputól a másikig, ám a csomagot vinni kell, amire meg nincs ember. Így az utas repül, a koffer marad. Nehéz okosat mondani, ha lehet, ne adjunk fel csomagot.

    A görög szigetvilág egyik félreeső tagja Asztipalea, a Kükládok és a Dodekanészosz szigetei között, hivatalosan utóbbihoz tartozik. Napi hajójárat nincs, két irányból jön erre hajó heti négyszer-négyszer. A sziget lepke alakú, középen teljesen összeszűkül, alig van rajta aszfaltozott út. Ezerötszázan se lakják, a legtöbben a fővárosban, Hórában élnek, ami egy különleges, hegyre épült várral és a köréje erődszerűen épült házakkal magasodik a tenger fölé. A többi település kicsi, békés, egyáltalán nem zsúfolt. Eldugott strandok, kellemes éttermek és nyugi van. A sziget komoly zöldítésbe kezdett, ez lehet az első kibocsátásmentes sziget az országban.

    A Dodekanészosz csoport tagja Kalümnosz, ez a nyüzsgő, pezsgő fővárosú sziget. Távolabb, a sziget túlfelén nyugisabb, szebb a vidék, aki strandolni, kirándulni szeretne, inkább errefelé jöjjön. A főváros a maga sikátoraival és őrült robogóival más világ. Ide már közel van Kósz, ahonnan közvetlen járat megy Budapestre.

    Norvégiát is elérte a vasúti kedvezmény-hullám. Szeptembertől kétszáz koronáért lehet vonatozni az országban nemcsak az Oslo-Bergen vonalon, hanem akár fel Bodóig. Emellett az alacsony kihasználtságú hajókat, kompokat ingyenessé tették, így bátran szervezhetünk norvégiai köröket, a közlekedés nem vág majd földhöz.

  • Budapestre is begyűrűzött a káosz, egyelőre a csomagokat illetően. Beszámoló Szicíliából, meddig lehet vulkánokra felmenni, hogy érdemes még vulkántúrákat tenni?

    Múlt héten érintettük, hogy Budapesten egyelőre nincs fennakadás, járatok jönnek és mennek, minden tuti. Volt eddig. Ami begyűrűzött, egyelőre a feladott csomagok kezelése. Vagyis nem kezelése. Simán előfordulhat, hogy feladott poggyászunk itthon marad, aztán jöhet a kín. Kell-e a cucc, van-e benne pótolhatatlan érték, nyaraltunk vagy költöztünk stb. Tanács: ha csak lehet, ne adjunk fel bőröndöt.

    Szicíliába egyelőre simán lehet menni, fennakadásról nem számolt be Lovas Judit, Az én pénzem portál felelős szerkesztője. Végigjárták a szigetet, Palermo, Taormina és az Etna után Vulcano és Stromboli szigetére is átruccantak. A bérelt kocsit a szigetjárás idejére parkolóházban hagyták, az üresjárattal sem lett sokkal drágább a bérlés.

    Se Vulcanóra, se a Strombolira nem lehet pillanatnyilag felmenni. Vulcano a szokásosnál jobban fortyogja a gőzt és gázt, a Stromboli pedig épp megbízhatatlan időszakát éli. Rendszerint lezárják az utat a vezetett túrák elől is, akár évekig is eltart, mire újra fel lehet menni 300-400 méter helyett a csúcsra, 900 méter fölé.

    Ha valaki vulkántúrát tervez, akkor Liparit érdemes bázisként kijelölni, ahonnan csillagtúrákat lehet tenni több szigetre is. Liparira nemcsak Szicíliából lehet megközelíteni, akár Nápoly felől is ide lehet hajózni. Az ideális időszak nyár eleje vagy legvége, amikor elviselhető a hőség.