Episódios
-
Synonymem pro slovní spojení fotbalový byznys byli dlouho bafuňáři, lokální šíbři či trápící se patrioti. Jenže stejně jako se postupně napravilo renomé sportu samého a návštěvy zápasů přestaly být kratochvílí jen pro fanouškovské ultras, zvedla se hodnota fotbalu i v očích podnikatelů. A jasně to ukázal právě končící rok.
-
Povedený projev se pozná podle toho, že se o něm vzrušeně debatuje. A že z něj zbyde alespoň jedna věta, kterou si veřejnost pamatuje aspoň pár měsíců. Dle těchto kritérií vánoční projev Petra Fialy povedeným byl.
-
Uplynulý rok bude zřejmě rokem, kdy Češi objevili Polsko. Dosud se na tu velkou zemi dívali vesměs s despektem, pokud tam jeli jako turisté, tak jen do Krakova a Vratislavi, a to ještě jen na den, dva.
-
Česko je zemí zaslíbenou. Alespoň pro milovníky voleb. Nabízí je jim prakticky každoročně a někdy dokonce hned několikrát. Platí to pro rok 2024. Pokud měl člověk štěstí, mohl do volební místnosti zamířit hned třikrát.
-
„Jak dnes může být liberálně smýšlející Evropan optimistou, pokud jde o budoucnost Evropy?“ Tento dotaz zazněl na nedávné přednášce bulharského politologa Ivana Krasteva ve Vídni. V komentáři pro britský list Financial Times se Krastev zaměřuje na perspektivu Evropy v současném mezinárodním prostředí a na to, jak ji ovlivňuje interpretace minulosti.
-
Evropa má stále větší „hlad“ po lithiu. Jeho dodávky ale závisí na Číně, která by brzy mohla ovládnout až třetinu světového trhu. Unie tak hledá alternativní zdroje – velké ložisko má Srbsko, kde ale plány na otevření největšího lithiového dolu v Evropě provázejí protesty. Mají Srbové poklad, nebo prokletí jménem jadarit, což je sodno-lithný vodnatý borosilikát? (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v září 2024.)
-
Vánoční souboj prodavačů strachu. Volební nadšenci si v Česku užili rok 2024. Polsko jako český objev uplynulého roku. Hibernovaný Visegrád není mrtvý a může obživnout. Po Ficovi a Orbánovi. Byznys objevil fotbal.
-
Co mohlo způsobit havárii dopravního letadla v Jižní Koreji? Zmizí díky zavedení jednotné nabíječky z trhu ty nebezpečné? Kdo je teď z pohledu Evropské unie gruzínskou hlavou státu? A bylo jasné hned od začátku, že se 29. prosince roku 1989 stane československým prezidentem právě Václav Havel? Poselchněte si celou polední publicistiku s Vladimírem Krocem.
-
Umělá inteligence se rychle vyvíjí, většina firem ji ale podle průzkumu české Hospodářské komory nepoužívá. „Opravdu se vyplatí do toho naskočit a udělat si aspoň nějaký přehled o tom, co to umí,“ doporučuje ve speciálu Online Plus vědecký redaktor serveru Seznam Zprávy Pavel Kasík. „Od technologie, která by duševně převyšovala člověka, jsme pořád ještě daleko,“ soudí redaktor Deníku N Petr Koubský.
-
Pořad Vertikála se v roce 2024 dotkl nejen témat náboženských, ale i etických či politických. Moderátorka Eva Hůlková vybrala tentokrát několik diskuzí, které rezonovaly.
-
Pořad Vertikála se v roce 2024 dotkl nejen témat náboženských, ale i etických či politických. Moderátorka Eva Hůlková vybrala tentokrát několik diskuzí, které rezonovaly.
-
Psal se červen roku 1941, když nacisté v protektorátu Čechy a Morava spustili jednu ze svých velkých represivních akcí. Na rozdíl od jiných ji však dodnes obestírá závoj tajemna. Jejím cílem totiž byli mágové, lidoví léčitelé a členové nejrůznějších okultních společností. Hlavním vykonavatelem tažení nacistů proti okultní scéně v protektorátu byl příslušník gestapa SS-Oberstürmführer Fritz Kiesewetter.
-
Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – pět kamarádů, kteří společně vytvořili partu Rychlých šípů; hrdinové kdysi nejslavnějšího českého komiksu. Dílo spisovatele Jaroslava Foglara zaujalo napětím, dobrodružnými příběhy plnými tajemství, ale i hodnotami jako spravedlnost, přátelství, čest, úcta k přírodě nebo pomoc slabším. O Rychlých šípech jako politickém tématu bude v pořadu Portréty vyprávět publicista Pavel Hlavatý.
-
Stál za řadou reforem, které vedly k pádu Sovětského svazu. To však neměl v plánu. Jak by vypadal svět, kdyby Michal Gorbačov dosáhl toho, co si vysnil? Případně kdyby nedosáhl na post generálního tajemníka? Pokračovalo by naše „neutuchající přátelství“ se Sovětským svazem na věčné časy i v roce 2024? Nad tím se zamýšlí další díl cyklu Coby kdyby s historikem Janem Adamcem.
-
Blog zápisník alkoholičky vznikl tak, že jsem na internetu hledala podobné příběhy a protože tam nebyly, začala jsem o tom psát. Práce v Alkosu mi dává velkou naději i vděčnost," říká. Jak těžké je přijmout pravdu o tom, že jsem závislý? Jak funguje centrum Alkos, které založila i díky podpoře své maminky? Co je spoluzávislost? Moderuje Vladimír Kroc.
-
Odpoví ve výběru Řečí peněz, který připravil Václav Pešička.
-
Když Petr Pithart skončil jako premiér české vlády v roce 1992, napsal do Lidových novin: „Včera ještě přijímám cizího státníka a dnes už stojím ve frontě před pultem, kde se vykupují zálohované láhve. Nevezmou mně zdaleka všechny, ale ostatním také ne. Snadnost a samozřejmost, s níž se může předseda vlády proměnit v toho, kdo bez rozpaků a stísněnosti stojí ve frontě, vnímám jako větší zázrak než děj opačný.“
- Mostrar mais