Episódios
-
Děti, jejichž rodič je uvězněný, jsou několikanásobně více traumatizované než jejich vrstevníci. „Mnohem častěji trpí chudobou. Jejich životní potřeby nejsou naplněné. A ještě jim hrozí, že sklouznou na stejnou dráhu jako rodič,“ vyjmenovává v pořadu Hovoru Gabriela Kabátová, ředitelka české pobočky Mezinárodního vězeňského sdružení, které se věnuje propuštěným vězňům, dozorcům i obětem trestných činů. A mezi ně patří i potomci odsouzených.
-
Dvousvazkové deníkové zápisky Václava Tilleho, profesora Filozofické fakulty Univerzity Karlovy z let 1927–1937, představují pozoruhodný a cenný historický pramen. Popisují nejen každodennost dobového vědce, ale trefně a neotřele glosují život tehdejší intelektuální a kulturní elity.
-
Havíři, železničáři, valcíři – to byli skuteční hrdinové socialistických Vánoc. Rozhlas o nich vysílal na Štědrý den rok co rok. Svědectví o tom nabízejí Rozhlasové noviny z 60., 70. a 80. let. Sváteční rozhlasové vysílání má přeci jen jinou atmosféru než zpravodajství všedního dne. Autoři vánočních zpráv se často pokoušeli říci i něco hezkého.
-
Štědrý den je přeci jen tak trochu jiným dnem. Sváteční atmosféra, umocněná očekáváním večerní nadílky, se projevila i v rozhlasovém zpravodajství. Velký výlet do rozhlasového archivu a poslech štědrovečerních zpráv ze 60., 70. a 80. let odhalí, jak tehdy rozhlas o Vánocích vysílal.
-
Sociální sítě jsou dnes velkým problémem pro jakoukoliv generaci, tvrdí párový terapeut Jan Vojtko. Říká se o nich, že jde o první vynález lidstva, který si osedlal svého vynálezce. Jak s nimi tedy zacházet v náročném předvánočním a vánočním období? (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v prosinci 2022.)
-
Hlavní události roku na české politické scéně v druhém díle bilančního seriálu shrnují reportéři Vojtěch Tomášek a Lucie Pávová. Připomenou například dlouhé schvalování důchodové reformy, protesty zemědělců nebo digitalizaci jednak přijímacích zkoušek na střední školy, která se povedla, a na druhé straně digitalizaci stavebního řízení, která vedla až k odchodu Pirátů z vládní koalice.
-
V Česku je ročně hospitalizováno na 180 tisíc dětí, některé musí být v nemocnici i delší dobu a některé i o Vánocích. Aby jim nebylo smutno, ale hlavně aby se rychleji uzdravovaly, chodí za nimi už 19 let spolek Loutky v nemocnici. „Jedna loutka dokáže proměnit atmosféru celého nemocničního pokoje,“ vyzdvihuje v pořadu Interview Plus režisérka a principálka Marka Míková.
-
Dříve neznámá, dnes je o její fotografie, filmy a výstavy obrovský zájem. „Zažít atmosféru ve velkém sále v Thermalu, kde je 1500 lidí a je do posledního místečka obsazený, to jsem měla mrazení a husí kůži,“ vzpomíná fotografka a pedagožka Libuše Jarcovjáková v pořadu Osobnost Plus. Fotografie je pro ni autoterapeutickým procesem. „Komerční fotku jsem dělat nedokázala,“ podotýká. (Repríza, v premiéře jste mohli rozhovor slyšet v červenci 2024.)
-
První Vánoce pod dohledem okupačních vojáků byly – alespoň podle toho, jak o nich referovaly dobové Rozhlasové noviny – celkem klidné. Jen málokoho napadlo, že mnohé z toho, co přinesl rok 1968, je nenávratně ztraceno.
-
Příběh o tom, že dětem pod stromeček nosí dárky Ježíšek, je v Česku silně zakořeněný. Je ale tato iluze pro děti prospěšná, nebo jde o lež, z níž mohou být později zklamané? A měli bychom je v takové představě udržovat? (Repéza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v prosinci 2023.)
-
Podle terapeutky a kulturoložky Kamily Němečkové se u nás až 50 procent lidí hlásí k nenáboženské spiritualitě. „To je to, že věříme v ,něco‘, což je hluboce cítěný rozměr transcendentální. To něco, co člověka přesahuje. Je už víc než polovina těch, a to i podle mého pozorování, kteří cítí, že to, co jsme žili ve 20. století, co nám bylo předkládáno materialistickou vědou nebo co jsme se učili ve škole, není úplně všechno. A konečně se o tom začíná i mluvit.“ (Repríza.)
-
Jsou tu Vánoce. A tým Vinohradské 12 si řekl, že by si mohl právě dnes připomenout nejsilnější rozhovor letošního roku. Matěj Skalický ho točil s Alsu Kurmaševovou, novinářkou Rádia Svobodná Evropa, která po dlouhých měsících v ruském vězení může Vánoce opět strávit se svou rodinou.
-
Víno neroste, víno tvoří vinař, tvrdí sommeliér a soudní znalec Ivo Dvořák, který se jako konzultant podílel na knize Bible vína. „Doufám, že tahle kniha bude platná ještě dlouho. Víno je kulturní a historický nápoj a já doufám, že se bude pít pořád,“ říká v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus. Přesto může vývoj vinařství ovlivnit například klimatický změna. „Nedávno jsem pil výborné víno odrůdy Sangiovese, která je typická pro střední Itálii. A bylo z Kudějova,“ poukazuje.
-
V historii existují příběhy, které přesahují chápání lidí i v současnosti. Takový je i příběh náboženského myslitele, pacifisty a sociálního pracovníka Přemysla Pittra. „Byl nonkonformním člověkem, nositelem modelu křesťanské lásky a toho, že jsme schopni ji v sobě nacházet a probouzet,“ hodnotí ho v pořadu Jak to bylo doopravdy publicista Pavel Kosatík, autor monografie Sám proti zlu.
-
Vláda chce posílit prevenci násilí páchaného na dětech. Jak se může násilí, které dětské oběti zažijí, projevit v jejich dospělém životě? Jaké prostředky chce vláda pro zlepšení ochrany dětí a mladistvých nasadit? Vladimír Kroc se zeptal vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.
-
Vánoce přinášejí fejetonistům dvě osvědčená témata. Především je třeba dumat nad dobou, která dává přednost komerci před duchovním rozměrem. To zabírá vždycky, osvědčovalo se to v minulosti a ani v budoucnu nato inspirační studna nevyschne. Horší je to s druhým zdrojem. Fejetonista může naříkat nad předvánočním shonem a ruchem a může bědovat, jak je všude narváno. V tomto ohledu je to čím dál horší.
-
Jedním z nejúspěšnějších podcastů Českého rozhlasu Plus byl v uplynulém, roce Urgent, minisérie z urgentního příjmu v Motole s lékařem a influencerem Markem Dvořákem. „Důležité je, aby nikdo z týmu neodcházel po směně domů s tím, že jsme mohli zachránit někoho, koho zachránit nešlo. Kdyby kdokoliv řekl, že budeme pokračovat, tak budeme,“ popisuje Marek Dvořák jednu ze svých směn. Na jejím začátku zemřel muž, pacient, kterému se zhoršil zdravotní stav.
- Mostrar mais