Episódios
-
Do dalšího podcastu Za volantem jsme si pozvali matadora, který roky nesmazatelně patří ke známému logu tří diamantů. A pamatuje tak hned několik generací legendárních modelů, co si Češi zamilovali. Se šéfem Mitsubishi Motors Kamilem Šilhavým ale David Šprincl nezůstal jen u slavné minulosti. Zajímala ho i přítomnost a budoucnost.
Tři diamanty na kapotě pro něj nepředstavují jen šperk na čtyřech kolech, ale ztělesňují spolehlivost, kvalitu a symbol jednoho z největších japonských koncernů. „Dějiny impéria Mitsubishi se pyšní nejen produkcí legendárních vozů, ale i výrobou lodí či letadel,“ připomíná generální ředitel Mitsubishi Motors Česko a Slovensko Kamil Šilhavý. U Čechů se ale Mitsubishi proslavilo především auty – a ne ledajakými. Vždyť kdo dodnes nevzpomíná na závodní model Lancer Evolution, dakarského krále nesoucího jméno Pajero nebo neúnavného pracanta L200. -
David Šprincl si do podcastu Moje auto pozval dvojici kamarádů, která před rokem šokovala celý svět. Ač jsou ze země bez mořských pláží, ještě rok se mohou chlubit, že jsou mistry světa v beachvolejbale: Ondřej Perušič a David Schweiner. K cestě na vrchol je dovedl italský trenér Andrea Tomatis. Což značí, že do Itálie musejí pravidelně dojíždět. A dělají to zásadně autem. Elitní světový pár Ondřej Perušič a David Schweiner před pár dny oznámil, že bude ještě minimálně rok pokračovat v profesionální kariéře. „Variant, jak pokračovat, jsme měli několik, a nakonec jsme se shodli, že ještě není úplně čas pověsit trencle na hřebík. Chceme ale svůj sportovní režim upravit. Musíme přizpůsobit naše tréninkové i herní plány tak, abychom jednak více šetřili naše chátrající tělesné schránky, ale především mohli po osmi letech kočovného života věnovat více času svým blízkým,“ vysvětluje David Schweiner. Pro jeho parťáka je zase hlavní skloubit sport s rodinným a pracovním životem. „Proto si v tuto chvíli dáváme cíl opravdu jen na příští sezonu a uvidíme, jak se nám to podaří,“ dodává Ondřej Perušič, který vystudoval práva a věnuje se moderním dějinám na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Schweiner zase pokračuje v prohlubování svých ekonomických znalostí. S Davidem Šprinclem si ale povídali hlavně o autech a řízení. Zkušeností mají na rozdávání!
-
Estão a faltar episódios?
-
Jednu z největších změn v historii prodělalo v říjnu 2024 povinné ručení na auta. Zmizela povinnost vozit ve voze zelenou kartu, pojistka se nově uzavírá výhradně zaplacením. Co vše je jinak? I o tom si David Šprincl v novém podcastu „Za volantem“ povídal s Václavem Geletičem z Kooperativy.
Mnoho změn daných novým zákonem, témat ale mnohem víc. Třeba i zcela nové pojištění elektromobilů. „Zjistili jsme, že majitel elektromobilu má jiné potřeby než vlastník auta se spalovacím motorem. Kvůli tomu jsme, když už je změn tolik, připravili i nový produkt, kde se zaměřujeme na odlišnosti, které elektroauto od běžného má,“ říká v novém vydání našeho podcastu Václav Geletičem z Kooperativa pojišťovny. -
Jsou skvělí sportovci, k tomu náruživí rybáři – jejich auta tak zdobí loď na střeše a pruty v kufru. Kdo častěji řídí? Olympijský vítěz Josef Dostál, nebo jeho milá Anežka Paloudová? Nejen to se dozvíte z nového podcastu „Moje auto“ s Davidem Šprinclem.
Na letošní rok nezapomene ani jeden z nich. Josef Dostál ke třem olympijským bronzům a jednomu stříbru přidal v Paříži 2024 zlato. S pěti medailemi se zařadil mezi olympijské legendy. Anežka Paloudová, s níž se letos zasnoubil, se zase ve Francii představila jako první česká rychlostní kanoistka po šestnácti letech.
A aby toho nebylo málo, v září usedli na mistrovství světa do jedné lodě – a byla z toho rovnou medaile. Hraje jim to takhle skvěle i v životě – příští rok se budou brát. A co za volantem? Tam to mají jak? -
Moderátor Pavel Cejnar se narodil v Pardubicích a na město perníku nedá celý život dopustit. Žije v něm i teď, když denně pracuje v pražském studiu Evropy 2. Nejen o tom, jaké je dojíždět denně autem, si povídal s Davidem Šprinclem v dalším podcastu „Moje auto“.
Pavel Cejnar vystudoval lidovou školu umění, kde se naučil hrát třeba na trumpetu. Proslavil se ale v rádiu. Nyní moderuje na vlnách Evropy 2. Mnozí ho znají i z televizních pořadů „Jak se staví sen“ nebo „Jak se staví dům“. Zahrál si i malou roli v Ro(c)ku Podvraťáků po boku Vojtěcha Kotka a Jiřího Mádla. -
O Martinovi Vaculíkovi často říkáte, že je propagátorem elektromobility a nemyslíte to jen jako pochvalu. Protežování elektrického pohonu vozidel mnohé z vás štve a argumenty k ní vedoucí považujete za vylhané.
Proto i Martinovi za videa a články o elektromobilech leckdy nadáváte, občas i do bolševiků, což člověka z disidentské rodiny samozřejmě mrzí.
Do svého podcastu si proto schválně pozval skutečného propagátora elektromobility Jana Staňka z kanálu Electro Dad, který si už v roce 2019 dal za cíl inspirovat milión lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.
Řeší tudíž nejen elektromobily, ale i domácí fotovoltaické elektrárny či nákup energie na spotových trzích. Jak lidé nadávají jemu? Čím sám jezdí? Co říká lidem, kteří stále tvrdí, že energeticky náročnější výroba elektromobilu převáží nad pozdějšími provozními benefity? A hlavně kdo ho za to platí? Na to všechno se Martin Vaculík elektrického táty nezapomněl zeptat. -
Do dalšího podcastu přišel Martin Fuksa, zlatý kanoista z olympiády v Paříži 2024. Tedy přišel... samozřejmě přijel. Autem, jehož karoserii zdobí jeho životní motto: „Vítězové dělají to, co poražení dělat nechtějí.“
"V kánoi jedu, co to jde," říká Martin Fuksa. V autě to má jinak. "Tam jsem trochu srab. Vím, že v něm je rychlost nebezpečná, a když jedu rychle, začnou se mi v hlavě honit nejhorší věci, co se můžou stát. Nohu z plynu pak radši sundám. Na vodě mi ale vůbec nepřijde, že jedu rychle. Nebo když běhám, tak taky ne. Vím, že se mi nemůže nic přihodit."
Auto tak bere hlavně jako prostředek, který ho dopraví tam, kam potřebuje. "Baví mě řídit a pustit si k tomu nahlas muziku. Ne že otevřu okýnko, aby to každý slyšel. Ale zavřený v autě sám, to si odpočinu. Zrelaxuji od okolního světa. Nejraději jezdím tam, kde nemusím čekat v kolonách. Mám rád jízdu, kde si můžu jet svoje tempo. Miluju prázdno před sebou jako asi každý. A rád jezdím tam, kde to neznám. Je to něco jiného než doma. Teď mám toyotu, ale roky jsem se sžil s BMW. Začínal jsem však v laguně, táta ji dostal za olympiádu v Atlantě 1996. S ní jsem se naučil jezdit. A v osmnácti si koupil veloster," přiznal nám v podcastu. Ale prozradil mnohem víc... -
Minulé povídání Martina Vaculíka s Michalem Dokoupilem o autech v Číně patří k nejúspěšnějším dílům našeho podcastu Za volantem. Tentokrát se Martin s Michalem sešli ve studiu podruhé, aby si popovídali o dálkovém cestování elektromobilem.
S dlouhodobě testovaným MG4 77 kWh najezdil za 14 dní 9500 po Polsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku, Norsku, Švédsku, Dánsku a Německu.
Zajímá vás, kolik zaplatil za nabíjení? Jaká je síť nabíječek v zemi, kde se prodává už 90 % elektromobilů? Zda tam opravdu trčí prodlužovačky ze všech oken? Ale i jak je cestování po Norsku náročné řidičsky i finančně? Jak se platí za trajekty?
Rovnou prozradíme, že jet do Norska elektromobilem je daleko levnější než spalovacím autem. A teď, když jsem vás pořádně namíchl, pusťte si dnešní podcast. Zejména pokud vám utekl Svět motorů 32/2024, kde Michal své elektrické dobrodružství na osmi stránkách podrobně popsal. -
Jak podotýká David Šprincl v úvodu povídání s Vladimírem Polívkou, do studia podcastu „Moje auto“ k nám přišel člen slavného hereckého i autařského rodu. Vždyť maminka Chantal i sestra Anna se několikrát ukázaly za volanty závodních vozů. A co mužská část? Otec Bolek Polívka a sám Vladimír?
Vášeň Vladimíra Polívky pro auta se pojí hlavně se značkou Porsche. „Porsche miluju od malička, jezdil jsem starší panamerou a snil jako každý kluk po modelu 911. Nyní jsem dostal možnost sednout do nového cayennu. To auto je obří a přitom jezdí jako lehké sportovní kupé. Každé ráno se těším, až do něj sednu a pojedu úplně kamkoliv. Tentokrát k vám do podcastu,“ říká Vladimír Polívka, který 5. července slavil půlkulaté narozeniny. -
Zatímco spalovacím motorům většina českých automobilistů rozumí, tak v těch elektrických často plavou a někdy si i myslí, že jsou všechny stejné.
Martin Vaculík vždy rád zkoumal automobilovou techniku a nejinak je tomu ve chvíli, kdy stále více nových modelů pohání elektřina. Zároveň Martin rád upozorňuje na příklady, kdy se zde v České republice něco zajímavého pro automobily vyrábí či ještě lépe vyvíjí.
Ze ZF Engineering Plzeň mu do podcastu přijel Vít Kocur - Koordinátor vývoje hardwaru elektrických pohonů. Věhlasná firma ZF, původně výrobce ozubených kol, dnes jeden z nejvýznamnějších dodavatelů automobilového průmyslu s velmi širokým portfoliem, se totiž v posledních letech zaměřuje právě na celé elektrické motory, jejich invertory a převodovky, kterým se v branži říká reduktor.
V hodinovém rozhovoru přišla řeč opravdu na vše: Jaké máme dnes základní konstrukce automobilových elektrických motorů, jaké mají přednosti a nedostatky. Jaké konstrukce se prosazují u elektrických nákladních aut, zda taková mají řaditelné převodovky, zda motory přímo v kolech jsou utopie, nebo už nacházejí někde využití.
Přišla řeč i na kontroverzní témata - proč jsou u elektromotorů rozdíly mezi špičkovým a trvalým výkonem, čím je vadnutí při delší zátěži způsobeno a co by musel konstruktér dělat, aby motor nevadnul. A proč jsou častá závada elektromobilů vadná ložiska a jakým způsobem firma ZF zajišťuje, aby na jejich motorech nezlobila. Pokud nechcete, aby vám ve vývoji automobilové techniky ujel vlak, určitě poslouchejte až do konce. -
Má Česko dost – či snad dokonce už moc – stanic na nabíjení elektroaut? Jak dopadá srovnání současnosti v Česku a v EU? Jak funguje propojení s partnery za hranicemi při cestě na dovolenou? Dobíjejí svá auta Češi spíš doma? V práci? Nebo na veřejných stanicích? Které typy nejvíc frčí: AC, DC, nebo nejdražší ultrarychlé? O to vše jsme se zajímali v podcastu s Liborem Hladíkem z Pražské energetiky.
Pražská energetika spustila v půlce června už 691. a 692. stanici v síti PREpoint. Není to už na Česko, které spolu s Chorvatskem elektromobilitu bojkotuje úplně nejvíc ze všech zemí EU, příliš? I o to se zajímal David Šprincl v dalším podcastu „Za volantem“. Tentokrát s Liborem Hladíkem, vedoucím sekce Emobility v Pražské energetice. -
S jakými mýty se nejčastěji potýkají ti, co nabízejí auta na elektřinu? Co je pro zákazníky, když si takové auto vybírají, rozhodující? Jsou elektromobily skutečně zelené? Proč je dobré si je pořídit na operák? Jaké má velká leasingová společnost zkušenosti s elektrovozy z druhé ruky? Jakou mají po letech kapacitu baterií? A je provoz elektrického auta skutečně levnější než toho se spalovacím motorem? To jsou otázky, které jsme položili v novém podcastu Tomáši Kadeřábkovi ze společnosti Arval.
Tomáš Kadeřábek pracuje jako šéfkonzultant a expert na elektromobilitu ve společnosti Arval. Vystudoval Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze a v Arvalu začal pracovat už v roce 2006, kdy firma v Česku poskytovala operativní leasing pro 1500 aut. Dnes jich je přes 30.000. Pracoval na různých pozicích v oddělení obchodu a od roku 2019 má na starosti poradenství lidem zejména v oblasti elektromobility. Více než tři roky jezdí služebním elektromobilem, jak prozradil v podcastu Za volantem Davidu Šprinclovi. -
Jakub Vágner šel v podcastu s Davidem Šprinclem na dřeň. Málokdo žije tak ekologicky jako nejznámější český rybář. O to víc ho štve, když se za ochranu přírody schovávají zájmy různých skupin rozhodující, jaké motory mají v autech být.
„Auto je pro mě svoboda. Byl bych rád, kdyby tu taková auta byla, když dospěje moje dcera,“ říká v nejnovějším podcastu Moje auto populární český rybář Jakub Vágner. Prozradil nám toho mnohem víc: třeba jak šílenými stroji jezdil v Rusku, Africe, Americe, Asii. -
Do svého podcastu si Martin Vaculík tentokráte pozval Martina Saitze, ředitele společnosti Hyundai Motor Czech. Vozy značky Hyundai jsou dlouhodobě druhé nejprodávanější v České republice, přičemž minulé vedení mělo ambici škodovku i sesadit z trůnu. Jak to vidí současný ředitel?
Řeč byla i o mnoha jiných věcech: Kdo si dnes se zákazníkem popovídá o technice automobilů, když prodejci na to nemají čas? Co bude se servisy, až jim skončí výměny oleje ve spalovacích autech? Proč musí i elektromobil jezdit na pravidelné prohlídky? Jakou motivací mají dealeři prodávat elektrická auta, když na nich mnoho nevydělají?
Oba Martinové jsou také dobrovolnými a aktivními elektromobilisty - takže řeč přišla i na nefunkční nabíječky a další komplikace v životě těch, kdo už evropské dálnice brázdí bez benzinu a nafty. Sám Martin Saitz sice jezdí nejradši elektromobilem, ale nepovažuje jej za jedinou cestu budoucí mobility - více už v našem dnešním podcastu. -
Financování vozů zažívá zlaté časy: už i soukromé osoby kupují auta na operativní leasing, frčí úvěry, rozjely se státní dotace na elektrovozy pro firmy. Dost důvodů probrat trh v červnu 2024 se šéfem největší leasingové společnosti Česka Vratislavem Strašilem z Volkswagen Financial Services.
Před třiceti lety nastoupil po škole do Škody Auto, časem vystřídal další značky koncernu VW, vedl je v Rusku či Švédsku. Dnes je jeho oborem financování. Vlastnit, nebo pronajmout? Používat operativní leasing i na ojetiny? Jaká je budoucnost financování? O to vše se v podcastu „Za volantem“ s Vratislavem Strašilem zajímal David Šprincl. -
Eva Adamczyková zažívá perné měsíce: olympijská vítězka se po zranění vrátila loni na bílé svahy titulem mistryně světa, k tomu okouzlila v taneční soutěži Star Dance a naplno se ponořila do života s elektroautem. Za Davidem Šprinclem do podcastu Moje auto dorazila nejen s ním, ale také v nevšedním blonďatém sestřihu.
Eva Adamczyková si nedávno splnila sen: s manželem projeli Spojené státy autem. Co vše ji v USA překvapilo? A co by chtěla ještě v autě zažít? I o tom si povídala s Davidem Šprinclem v dalším vydání našeho podcastu s osobnostmi nazvaném Moje auto. -
Když se před lety ujal Aleš Novák vedení českého zastoupení Seatu, projevilo se, že sportovní „S“ na kapotě miluje od mládí. Dnes je víc slyšet o Cupře, která se od Seatu oddělila a aktuálně vystupuje jako nejmladistvěji působící značka z celého koncernu Volkswagen. Protěžuje ji její šéf? I o to se zajímal v podcastu Za volantem David Šprincl.
V Česku se má Cupra čile k světu. Ať už jde o modely, verze nebo prodejní síť, všude se něco děje. Znamená to, že role Seatu upadá? I na to přišla otázka Davida Šprincla na šéfa obou značek Aleše Nováka. Ten pro španělskou firmu pracuje patnáct let. Zkušenosti má ale i s Renaultem, Fordem či Citroënem. -
Technik Světa motorů Martin Vaculík patří k těm, kteří věří v budoucí energetickou nezávislost Evropy.
Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG a Unie nezávislých petrolejářů je víc nohami na zemi a věští, že kapalná paliva nezmizí. Myslí si, že z regionů, kde lze levně vyrábět mnoho elektrické energie z obnovitelných zdrojů se vyplatí produkce syntetických paliv a jejich dovoz do Evropy.
Martin si s panem Indráčkem povídal nejen o vzdálenější budoucnosti, ale i o aktuální situaci. Proč je LPG stále tak výhodné a z jakého důvodu v podstatě vyhrálo souboj s protežovaným CNG? Pokud jezdíte autem a platíte si jeho provoz, tento rozhovor si určitě dejte. -
Michal Hrůza nazpíval desítky hitů a nařídil stovky tisíc kilometrů. "Po prvním milionu jsem přestal kiláčky počítat," přiznal Davidu Šprinclovi v podcastu Moje auto. Prozradil mu toho o sobě jako řidiči mnohem víc...
Dřív, než se proslavil jako zpěvák, najezdil auty Michal Hrůza tisíce, desetitisíce kilometrů. Živil se totiž jako obchodní cestující. Ani při hudební kariéře si od volantu neodpočine. S Kapelou hrůzy křižuje Čechy, Moravu i Slezsko. A když má volno, zapřáhne za svého kodiaqa karavan a odveze ho až za Gibraltar. -
Zlatý podraz, Zátopek, Klíč svatého Petra, Smysl pro tumor. To jsou některé z velkých rolí Filipa Březiny. Davida Šprincla v novém díle podcastu Moje auto vedle herectví zajímal Filipův život s auty. A propojení obojího.
Dost postav, které herec Filip Březina točil pro film či televizi, řídilo auto. “Je to pro mě vždycky zábava, když jako herec přijdu na plac právě v den, kdy mám řídit. Myslím řídit auto, ve kterém jsem předtím nikdy neseděl. Baví mě pak objevovat, co konkrétního umí. Třeba když jsem natáčel Stíny v mlze, tak jsem absolvoval báječnou automobilovou honičku. Trvala šest hodin, pořád dokola jedna a ta samá trasa. Člověk se pak v řízení začne zlepšovat. A tím jak jezdí stejnou cestu, také přirozeně zrychluje. Adrenalin jde nahoru, to mi věřte,” říká mimo jiné v novém podcastu Moje auto. - Mostrar mais