Episódios

  • Daň z motorových vozidiel musia platiť daňovníci, ktorí na podnikanie používajú motorové vozidlá. O tejto dani a s ňou súvisiacich skutočnostiach sme sa rozprávali s poradkyňou Daňového centra Zuzanou Uríkovou.

    Aké vozidlá sú predmetom dane z motorových vozidiel? Čo je cieľom novej úpravy zákona o dani z motorových vozidiel? Ovplyvní nová úprava zákona o dani z motorových vozidiel podávanie daňového priznania za rok 2024? Ktoré zmeny prináša rok 2025 v zákone o dani z motorových vozidiel? Keďže má byť zníženie sadzby dane pre nákladné vozidlá, ako sa ich to dotkne? Čo je základom dane pre elektromobil a pre hybridné motorové vozidlo? Nastáva zmena aj v ročnej sadzbe dane? Na čo si majú dávať pozor daňovníci, ktorí teraz budú podávať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel?

    Viac informácií k dani z motorových vozidiel, ale aj k širšej téme automobilu v podnikaní nájdete v našom odbornom on-line systéme www.danovecentrum.sk.

    Sme Poradca podnikateľa – vaša skratka k pochopeniu aktuálnej legislatívy.

  • Zákon o dani z finančných transakcií (DFT) nadobúda účinnosť 1. januára 2025, pričom prvým zdaňovacím obdobím je apríl 2025. Daňovníkom je fyzická osoba – podnikateľ, právnická osoba alebo organizačná zložka zahraničnej osoby, ktorá je klientom poskytovateľa platobných služieb. Platiteľom tejto dane je primárne banka alebo aj podnikateľ za určitých podmienok.

    O tom, čo z toho vyplýva v praxi, sme sa rozprávali s poradkyňou Daňového centra Nadeždou Cígerovou.

    V rozhovore sa dozviete:

    Čo je transakčný účet a dokedy si ho treba zriadiť? Je potrebné oznamovať správcovi dane zriadenie transakčného účtu? Nielen banka je platiteľom DFT. V akých prípadoch platí transakčnú daň podnikateľ? Čo sú preúčtované náklady v kontexte platenia DFT? Ako sa vypočíta transakčná daň? Ako sa účtuje transakčná daň? Je DFT predmetom DPH? Čo ak dodávateľ vystaví faktúru, kde bude uvedený aj poplatok vo výške transakčnej dane v cene služby – ako sa to bude účtovať? Majú neziskové organizácie nejaké povinnosti ohľadom preukazovania oslobodenej činnosti od platenia DFT? Ako to bude v prípade FO – podnikateľov, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky?

    Nielen transakčnú daň, ale aj iné novinky v oblasti daní a účtovníctva pre vás sledujeme a pravidelne uverejňujeme na www.danovecentrum.sk

    Sme Poradca podnikateľa – za každou radou je človek.

  • Estão a faltar episódios?

    Clique aqui para atualizar o feed.

  • Máme pre vás dobré správy! Aj v roku 2025, napriek konsolidácii, nás čaká niekoľko pozitívnych legislatívnych zmien. Poradkyne Daňovej a Mzdovej pohotovosti nám pravidelne v rámci Podcastu PP prinášajú prehľad najaktuálnejších a najproblémovejších tém z oblastí daní, účtovníctva, miezd a súvisiacich zákonov.

    V tomto sviatočnom podcaste sa naopak zameriame na tie, ktoré by mali priniesť zjednodušenie alebo zlepšenie podmienok v rôznych pracovných (či súkromných) oblastiach.

    Redaktorka Daňového centra Ivana Kuťová zostavila prehľad dobrých legislatívnych správ týkajúcich sa roka 2025.

    V rozhovore sa dozviete:

    Aké veľké zmeny sa chystajú v rámci reformy školstva? Ako sa bežným občanom, ale aj firmám zjednoduší stavebné konanie vďaka novému stavebnému zákonu? Aké dobré správy máme pre podnikateľov z oblasti daní a účtovníctva? Vďaka čomu už nebudú zákazníci a spotrebitelia ťahať za kratší koniec? Cez akú výzvu sa oplatí v novom roku zrekonštruovať si svoj dom?

    Dúfame, že vám týmito správami prispejeme k lepšej nálade a do nového roka vykročíte oddýchnutí, pozitívne nastavení a pripravení plniť nové výzvy.

    V mene celej redakcie Daňového a Mzdového centra vám okrem zdravia a lásky prajeme, nech vždy nájdete silu zostať optimistami, chuť vzdelávať sa a odhodlanie dosahovať svoje ciele – aj v náročnejších obdobiach.

    Sme Poradca podnikateľa – s našou pomocou môžete počítať.

    www.pp.sk

  • Každý druh pracovného pomeru má svoje výhody a nevýhody. To, ktorý si zvolíme, závisí od individuálnych potrieb zamestnávateľov a aj zamestnancov. V aktuálnom podcaste sa bližšie pozrieme na dohody o prácach vykonávané mimo pracovného pomeru.
    Podľa Zákonníka práca to môžu byť: dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študenta a najnovšie aj dohoda o sezónnych prácach.
    Rozprávali sme sa s právničkou JUDr. Dorotou Malčekovou, autorkou článkov a odpovedí na portáloch Mzdové centrum a Verejná správa.

    Aký je rozdiel medzi pracovným pomerom a dohodou? Aké sú výhody a nevýhody a pre koho sú vhodnejšie dohody? Prečo zamestnávatelia tak radi využívajú dohody? Prečo sa zaviedlo sociálne zabezpečenie pre dohodárov? Ako sa počíta pracovný čas pri dohode? Ako sa započítava prax pedagogickým zamestnancom, ktorí pracovali na dohodu?

    Dozviete sa aj ďalšie odporúčania pre podnikateľov v súvislosti s dohodami.

    Poradca podnikateľa – prinášame odborné informácie ľudskou rečou.
    www.pp.sk

  • Daňová a Mzdová pohotovosť je obľúbená služba poradenstva pre predplatiteľov Poradcu podnikateľa. Ponúka možnosť poradiť sa v oblasti daní, účtovníctva a miezd s tímom našich expertov. V množstve vypracovaných odpovedí, ktoré každým dňom pribúdajú, si vhodné riešenie pre svoju situáciu nájde skoro každý. V pravidelnom seriáli nášho podcastu sa zameriame na jednu tému a k nej vyberáme päť otázok a odpovedí.

    Tentoraz sa pozrieme na bežnú súčasť podnikateľovej administratívy – na vystavovanie, spracovanie a archivovanie faktúr.

    Poradkyňa Nadežda Cígerová vytipovala týchto 5 okruhov, ktoré v praxi často trápia klientov nášho poradenstva:

    Za akých podmienok je možné zasielať účtovné doklady elektronicky? Aké náležitosti má mať faktúra odoslaná mailom? Treba digitálnu pečiatku? Je možné vystaviť súhrnnú faktúru, ak záloha a dodanie prebehli v jednom mesiaci? Možno daňovo a účtovne uznať potvrdenie o nákupe na meno zamestnanca? Akými predpísanými dobami sa riadiť pri archivácii faktúr?

    Ako vidno aj z týchto otázok, dobu papierovú nenávratne strieda doba digitálna. Držte krok so zmenami a aktuálne informácie čerpajte rýchlo, jednoducho a s garanciou správnosti z nášho online systému Daňové centrum.

    Poradca podnikateľa – vaša skratka k odborným radám a riešeniam

    www.pp.sk

  • Zjednodušiť si prácu s dátami a vedieť naplno využívať možnosti digitálnej transformácie – to je snom väčšiny podnikateľov a firiem. Je to tiež pracovnou náplňou a víziou nášho odborného hosťa – Ing. Branislava Vaculčiaka, výkonného riaditeľa spoločnosti SoftOne, s. r. o., ktorá prináša inovatívne riešenia v oblasti digitalizácie a spracovania dokumentov.

    Rozprávali sme sa s ním o tom, ako digitalizácia mení podnikanie a na čo by sa mali podnikatelia pripraviť, ak chcú držať krok s dobou.

    V rozhovore sa dozviete:

    S podnikaním začínal dávno pred digitalizáciou – aké to bolo a čo ho na podnikaní zaujalo? Aké sú hlavné výzvy digitalizácie pre podnikateľov a účtovníkov? Aké typy dokumentov sa najčastejšie digitalizujú a ktoré by sa ešte mohli? Ktoré funkcie považuje za najdôležitejšie pri výbere softvéru na digitalizáciu papierových dokumentov firmy? Ako je to s bezpečnosťou a ochranou osobných údajov pri digitalizácii? Aké sú trendy pri automatizácii a digitalizácii? A spomenie aj príklady z praxe pri zavádzaní umelej inteligencie alebo OCR technológií na extrakciu údajov z faktúr.

    Digitalizácia dokumentov ponúka podniku možnosť analyzovať finančné údaje a generovať reporty. Aby ste mohli držať krok s rýchlo meniacim sa podnikateľským prostredím, prinášame vám aktuálne informácie a rozhovory.

    Poradca podnikateľa – sledovať inovácie nás stále baví.
    www.pp.sk

  • Pracovná doba, výplata, benefity, typ zmluvy – to všetko sa odvíja od druhu pracovného pomeru. Na Slovensku upravuje pracovnoprávne vzťahy Zákonník práce. Viete, aké práva a povinnosti s nimi súvisia? Aké prinášajú výhody a nevýhody?

    V tomto podcaste sme sa pozreli na vznik pracovného pomeru na dobu určitú aj neurčitú a napríklad aj na pracovný pomer štátneho či pedagogického zamestnanca.

    Viac nám povedala JUDr. Dorota Malčeková. Právnička, ktorá spolupracuje ako odborná autorka s portálom mzdovecentrum.sk a tiež s portálom pre verejnú správu – vssr.sk.

    Prečo je dobré tieto témy pripomínať? Vedia zamestnávatelia a zamestnanci, čo podpisujú? Aké druhy pracovného pomeru poznáme na Slovensku? Aké sú výhody a nevýhody pracovného pomeru na kratší úväzok? Kedy vzniká pracovný pomer u vedúceho zamestnanca? Napr. u riaditeľa školy? Aké sú špecifiká skúšobnej doby? Pracovná zmluva hlavného kontrolóra samosprávneho kraja – v čom sa odlišuje od iných? Pri akých pracovných zmluvách si treba dávať pozor na nezlučiteľnosť funkcií?

    A nechýba ani rada pre podnikateľov na záver…

    Poradca podnikateľa – vaša skratka k spoľahlivým radám odborníkov.
    www.pp.sk

  • Podnikateľ, ktorý poskytuje poštové služby, sa nazýva poštový podnik. Tak to definuje zákon o poštových službách. Poštové podniky sa venujú službám ako je vyberanie, triedenie, preprava a dodávanie poštových zásielok. Oplatí sa na Slovensku podnikať v poštových službách?

    O poštových službách, podnikoch a o ich zákonných povinnostiach sme sa rozprávali s právničkou špecializujúcou sa na pracovné právo, BOZP, GDPR a poštové právo – JUDr. Luciou Váryovou, PhD.

    Aký je rozdiel medzi poštou a poštovým podnikom? V čom má Slovenská pošta jedinečné postavenie a prečo? Aké poštové podniky poznáme a čomu sa venujú?
    Čo je poštová služba? Aký dozorný orgán dohliada na poštové podniky a aké sú sankcie? Podľa čoho odporúča p. Váryová vyberať si poštový podnik na spoluprácu? Aké možnosti máme z pozície zákazníka, ak nám tovar vôbec nepríde a objednávame si zo zahraničného webu?

    A nechýba ani rada pre podnikateľov na záver.

    Poradca podnikateľa – vaša skratka k spoľahlivým informáciám.
    www.pp.sk

  • Od 1. 1. 2025 sa zvyšuje základná sadzba DPH z 20 % na 23 %. Zároveň sa na vybrané tovary a služby zavádzajú znížené sadzby DPH vo výškach 19 % a 5 % zo základu dane. 10 % daň sa ruší. Viac sa o zmenách v oblasti DPH a dane z príjmov na rok 2025 porozprávame s poradkyňou Daňového centra – Nadeždou Cígerovou.

    V rozhovore sa dozviete:

    Pri ktorých konkrétnych tovaroch nastanú zmeny? Ako nájsť správny kód tovaru v colnom sadzobníku, aby sa k nemu nastavila adekvátna výška dane? Kde môžeme najrýchlejšie nájsť colný sadzobník a ako sa v kódoch zorientovať? Ako to bude na prelome rokov – ak sa prijme platba za tovar podliehajúci zmene sadzby dane vopred v roku 2024, ale nedoplatok vznikne v roku 2025? Čo v prípade reklamácie? Ak sa predá tovar v roku 2024, ale reklamácia bude v roku 2025? Aké sadzby dane môžu daňovníci očakávať v daniach z príjmov? Čo sa mení pri fyzických osobách a čo pri právnických? Čo sa mení v oblasti vyplácania dividend pre spoločníkov, ktorí sú fyzické osoby? Ako sa mení daňový bonus?

    Podrobné články s bližšími informáciami nájdete na www.danovecentrum.sk.

    Sme Poradca podnikateľa – vaša spoľahlivá skratka k aktuálnej legislatíve.

  • Aj ekonomické školy môžu mať prístup k aktuálnym a spoľahlivým informáciám zo sveta daní, účtovníctva, miezd a personalistiky. Stačí sa zapojiť do programu „PP pre školy“. Podmienky a výhody spolupráce priblížili Ing. Dávid Vrtaňa, projektový manažér, Ing. Dagmar Kochláňová – učiteľka OA v Žiline a žiačky školy – Veronika Androvičová a Nina Šusteková.

    Ako a kedy sa môže škola prihlásiť do programu? Koľko študentov a pedagógov sa môže zapojiť? Čo oceňujú pedagógovia na odborných systémoch Daňové a Mzdové centrum? Ako využívajú tieto webové systémy študenti? Pre budúce zamestnanie študentov je výhoda mať zvládnutú prácu s profesionálnymi nástrojmi z reálnej praxe. Ako môžu získať certifikát a potvrdenie o svojich zručnostiach?

    Veríme, že na Slovensku sa dá slušne podnikať, a preto podporujeme dobré veci. Poradca podnikateľa spolupracuje so školami, študentmi aj učiteľmi. Už niekoľko rokov cez program „Poradca pre školy“ prinášame viac praxe do stredných ekonomických škôl. V súčasnosti je v programe zapojených 50 škôl, viac ako 250 pedagógov a do 7000 študentov. Viac o programe nájdete na www.pp-preskoly.sk

    Zároveň 2. rok organizujeme aj inšpiratívnu konferenciu pre pedagógov DNA učiteľa, ktorá bude už 7. decembra v Žiline.

    Poradca podnikateľa – podpora a vzdelávanie je aj v našej DNA.
    www.pp.sk

  • Rýchly technologický vývoj a digitalizácia prináša do kyberpriestoru aj mnohé riziká. V ohrození môžu byť naše najcennejšie informácie a osobné údaje. Novela zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá by mala platiť od januára 2025, má zvýšiť celkovú kybernetickú bezpečnosť na národnej úrovni.

    Ochrana osobných údajov a kybernetická bezpečnosť spolu úzko súvisia. O novinkách v týchto dvoch vzájomne prepojených oblastiach sme sa rozprávali s našou odbornou hostkou.

    Na otázky odpovedala seniorná právna expertka z AK SEMANČÍN & PARTNERS a zároveň predsedníčka Spolku pre ochranu osobných údajov – JUDr. Lucia Semančínová.

    Aký je súčasný stav ochrany osobných údajov na Slovensku? Ako je na tom Úrad na ochranu osobných údajov, ktorému ešte donedávna hrozil kolaps? Aké najčastejšie porušenia bezpečnostných opatrení pokutoval Úrad za posledný rok? Čo nás čaká v súvislosti s novelou zákona o kybernetickej bezpečnosti? Aké povinnosti pribudnú? Po novom sa bude zákon týkať cca 6 000 subjektov – ktorých napríklad? Ako sa zmenia sankcie? Na čo sa môžeme pripraviť už teraz? Čo odporúča podnikateľom v súvislosti s kyberbezpečnosťou a ochranou osobných údajov?

    JUDr. Semančínová býva pravidelnou lektorkou aj na odborných konferenciách, tá najbližšia o GDPR bude 12. –13. 6. 2025 (www.profivzdelavanie.sk).

    Poradca podnikateľa – denne monitorujeme a vysvetľujeme legislatívu.
    www.pp.sk

  • Zrážky zo mzdy zamestnávateľ vykonáva na základe § 131 Zákonníka práce.

    Aké zrážky, v akej sume a v akom poradí musí zamestnávateľ vykonávať?

    Ktoré zrážky môže zamestnávateľ vykonať aj bez súhlasu zamestnanca?

    Túto menej príjemnú povinnosť zamestnávateľov nám osvetlila Viera Kubanková, poradkyňa Mzdového centra.

    V podcaste sa dozviete:

    Ktoré povinné zrážky musí vykonať zamestnávateľ povinne a ktoré so súhlasom zamestnanca? Ako je to so zrážkami na základe exekučného príkazu? Je na zrážky za stravovanie potrebný súhlas zamestnanca? Aká suma musí zostať zamestnancovi? Od čoho suma závisí? Čo patrí medzi prednostné a čo medzi neprednostné pohľadávky? Na čo si má zamestnávateľ dávať pozor pri výkone exekučných zrážok?

    Mnoho ďalších informácií k dnešnej téme ponúka pre svojich predplatiteľov odborný internetový systém www.mzdovecentrum.sk. Nájdete na ňom články, príklady z praxe, videoškolenia, audioškolenia a veľa iného odborného obsahu.

    Poradca podnikateľa – za každou radou je človek.
    www.pp.sk

  • Daňová a Mzdová pohotovosť je obľúbená služba poradenstva pre predplatiteľov Poradcu podnikateľa. Ponúka možnosť poradiť sa v oblasti daní, účtovníctva a miezd s tímom našich expertov. V množstve vypracovaných odpovedí, ktoré každým dňom pribúdajú, si vhodné riešenie pre svoju situáciu nájde skoro každý. V pravidelnom seriáli nášho podcastu sa zameriame na jednu tému a k nej vyberáme päť otázok a odpovedí.

    Do aktuálneho vydania sme zaradili príklady k pracovnej pohotovosti zamestnanca a k nárokom, ktoré z nej vyplývajú. Výber pripravila poradkyňa Viera Kubanková zo Mzdového centra.

    Dozviete sa:

    Na čo má zamestnanec nárok, ak na prácu čaká doma? Ako bude mať zaplatené za čas, keď pracovnú úlohu išiel vykonať? Môže byť pracovná pohotovosť nariadená aj počas sviatku alebo počas dovolenky? Kedy ide o aktívnu a kedy o neaktívnu časť pohotovosti na pracovisku? Ako sa pri nadčasoch posudzuje doba nepretržitého denného odpočinku?

    Sme Poradca podnikateľa – vaša skratka k spoľahlivým odpovediam.
    www.pp.sk

  • Najdôležitejšou komoditou súčasnosti sú nepochybne dáta. Aby boli skutočne prínosom vo vašej práci, musia byť spoľahlivé a prehľadné. V dnešnom podcaste Poradcu podnikateľa sa pozrieme na oblasť legislatívy. Ako efektívne spojiť svet technológií, dát a práva? Aké sú možnosti sledovania legislatívnych procesov? A čo môže pomôcť nielen zákonodarcom, ale aj úradníkom, právnikom a verejnosti lepšie sa orientovať v legislatívnych postupoch?

    Našimi dnešnými hosťami sú dvaja odborníci, ktorí sa už niekoľko rokov aktívne venujú témam spojeným s legislatívou samotnou a legislatívnymi procesmi na Slovensku: technický riaditeľ a IT architekt spoločnosti Essential Data – pán Pavol Berta a jeho kolega, IT konzultant špecializujúci sa na segment justície a tvorby legislatívy – pán Martin Bača.

    Ako vzniká legislatíva na Slovensku? Prečo potrebujeme nástroj na sledovanie legislatívy? S akými prekážkami sa právnici, účtovníci a úradníci boria pri snahe sledovať aktuálne znenia zákonov? Ako efektívne zistiť, o čom je konkrétny legislatívny proces? Ako môže byť v procese sledovania legislatívy nápomocná umelá inteligencia (AI)? Ako pomáha AI napr. pri anonymizácii osobných údajov v súdnych spisoch? V čom je to komplikované? Čo je „lexAPI”? Ako môže byť tento nástroj využiteľný? Kde sa ho rozhodli implementovať? Bude to finančne náročné pre klientov? Čo naši hostia odporúčajú všetkým podnikateľom, ak chcú mať lepší prehľad v zákonoch?

    Ani Poradca podnikateľa neostáva bokom od moderných technológií a pozorne sleduje nové trendy. Právny systém EPI tento rok oslavuje 20. výročie a pri tejto príležitosti pripravuje viacero vylepšení pre svojich klientov, aj v spolupráci s Essentials Data.

    Neustále hľadáme nové možnosti, ako vám zjednodušiť prácu aj život.
    www.pp.sk

  • Propaguje vaše výrobky alebo služby influencer? Účtuje(te) si to správne?

    Aké povinnosti z pohľadu dane z príjmov a DPH súvisia s využívaním influencerov na reklamu a propagáciu?

    Poradkyňa Daňového centra Zuzana Uríková nám túto problematiku osvetlila.

    V podcaste sa dozviete:

    Ako sa posudzuje práca influencera? Aké povinnosti mu vyplývajú z pohľadu dane z príjmov? Je pre influencera výhodnejšie len príspevok prezdieľať alebo vytvoriť vlastný? Akým spôsobom sa bude jeho príjem zdaňovať? Môže pri takomto druhu príjmu vykázať stratu? Akým spôsobom sa realizuje odmena? Aké sú špecifiká pri účtovaní tejto formy reklamy? Vyplývajú platiteľovi príjmu aj povinnosti z pohľadu DPH?

    Viac informácií k téme reklama a influencer nájdete v článkoch a príkladoch z praxe na portáli www.danovecentrum.sk.

    Poradca podnikateľa – sledujeme trendy a riešime ich spolu s vami.
    www.pp.sk

  • Podnikať na Slovensku je umenie. Alebo nie? Čím všetkým si museli prejsť zakladatelia a zakladateľky úspešných slovenských značiek, aby sa dostali od nuly až k miliónovým obratom? Nie všetci sú ochotní podeliť sa o svoje výhry a prehry. My vieme o 30 top podnikateľkách a podnikateľoch, ktorí sa rozhodli svoje cenné skúsenosti a znalosti zdieľať. A tak existuje nová biznisová biblia „Umenie podnikať“. Jej spoluautorku a tiež CEO spoločnosti SCR interactive – JUDr. Ing. Simonu Kubán, PhD., sme vyspovedali v našom štúdiu.

    Prezradila:

    Ako sa z vyštudovanej právničky stala úspešná marketérka? Ktorá osobná skúsenosť bola prvotným impulzom k napísaniu tejto knihy? Na trhu je množstvo podnikateľských „must have“ kníh, v čom je táto výnimočná? Aký bol proces vzniku knihy? Z akých oblastí sú slovenskí podnikatelia, s ktorými robili rozsiahle rozhovory? Ako je kniha štruktúrovaná – ako sa v nej orientovať? Pre koho je určená? Ako rozbehnúť a udržať si ziskovú firmu? Ako vybudovať nesmrteľnú značku? Ktoré 3 oblasti považujú podnikatelia za kľúčové, aby firma dobre fungovala? Ako si vybrať tých správnych ľudí do tímu? Kedy je čas rozlúčiť sa? Prepúšťanie zamestnancov vs. odchod majiteľa z vedúcej pozície a prenechanie vedenia nasledovníkom v rodinných firmách. Ako si Simona udržiava work-life balance a v čom ju inšpirovali podnikatelia, s ktorými sa počas vzniku knihy rozprávala?

    O čom je konferencia www.shapeyourvision.sk?

    Knihu si môžete kúpiť v kníhkupectvách, ktorých zoznam nájdete na stránke www.umeniepodnikat.sk.
    Prezradíme, že medzi respondentmi rozhovorov je aj zakladateľ a majiteľ spoločnosti Poradca podnikateľa, takže máte možnosť nahliadnuť aj do filozofie jeho podnikania.

    Sme Poradca podnikateľa – inšpirujeme, povzbudzujeme a pomáhame slovenským firmám už 35 rokov
    www.pp.sk

  • Daňové priznania k dani z príjmov má už väčšina daňovníkov podané. No predsa je tu ešte jeden termín – 30. september. Posledný dátum, do kedy niektorí daňovníci môžu podať daňové priznanie.
    Ktorí a za akých podmienok, vysvetlila Simona Jurišová, poradkyňa Daňového centra.

    Aké príjmy najčastejšie plynú zo zdrojov v zahraničí? Čo nepovažujeme za príjem zo zahraničia? Na čo si treba dať pozor? Môže sa daňovník rozhodnúť, v ktorom štáte bude podávať daňové priznanie a zdaňovať svoje príjmy? Čo v prípade, ak ide o taký štát, s ktorým Slovenská republika nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia? Ako sa určuje daňová rezidencia daňovníka? Ako sa posudzuje situácia, keď má zamestnanec trvalý pobyt na Slovensku a v Českej republike sa dlhodobo zdržiava? Môže byť zároveň rezidentom obidvoch štátov? Čo je podstatné pri posúdení zahraničných príjmov z podnikateľskej činnosti? V ktorej krajine podáva daňové priznanie slovenský daňovník, ktorý mal príjem z prenájmu alebo z predaja nehnuteľností v zahraničí? Ako sa zdaňujú príjmy z licencií? Čo ak si daňovník podal žiadosť o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania do konca septembra, ale nakoniec zistí, že žiaden príjem zo zahraničného zdroja nemal? Hrozí nejaká sankcia z daňového úradu?

    Množstvo informácií, príkladov aj vzorov tlačív k daňovým priznaniam nájdete na stránke www.danovecentrum.sk.

    Sme Poradca podnikateľa – vaša skratka k správnym riešeniam.
    www.pp.sk

  • Daňová a Mzdová pohotovosť je obľúbená služba poradenstva pre predplatiteľov Poradcu podnikateľa. Ponúka možnosť poradiť sa v oblasti daní, účtovníctva a miezd s tímom našich expertov.

    V množstve vypracovaných odpovedí, ktoré každým dňom pribúdajú, si vhodné riešenie pre svoju situáciu nájde skoro každý. V pravidelnom seriáli nášho podcastu sa zameriame na jednu tému a k nej vyberáme päť otázok a odpovedí.

    Pre tých z vás, ktorí hľadajú spôsob, ako legálne a ešte aj eticky znížiť svoj základ dane z podnikateľských príjmov a pritom finančne prispieť tretiemu sektoru, dávame do pozornosti charitatívnu reklamu. V slovenskom prostredí ju poznáme od roku 2017, v roku 2024 však prešla novelizáciou.

    Rozšíril sa okruh prijímateľov a zvýšil sa aj strop oslobodených príjmov. Poradkyňa Daňovej pohotovosti Ing. Simona Jurišová pre vás v 5 bodoch pripravila zhrnutie aktuálnych pravidiel.

    Odpovieme si na tieto otázky:

    Ktorí daňovníci si môžu uplatniť oslobodenie príjmov?

    Aká je aktuálne výška oslobodenia?

    Akým účelom použitia je limitovaný príjem z charitatívnej reklamy?

    Ako nezisková organizácia zahrnie príjem z reklamy do základu dane v roku 2024?

    Ako si daňový výdavok uplatní spoločnosť – objednávateľ reklamy?

    Poradca podnikateľa – spoločenská zodpovednosť je aj našou hodnotou.
    www.pp.sk

  • Predstavte si, že ste majiteľom pozemku. Máte list vlastníctva zaevidovaný na katastri. Lenže sa objaví ďalšia osoba, ktorá má tiež zaevidovanú rovnakú listinu k rovnakému pozemku. A každý z vás tvrdí, že je výlučným vlastníkom pozemku. Čo s tým? Ako sa k takejto duplicite stavia kataster?

    V aktuálnom podcaste si posvietime na situácie, keď je jeden pozemok evidovaný v katastri nehnuteľností v prospech viacerých osôb, pričom nejde o spoluvlastníctvo.

    Takýchto prípadov nie je na Slovensku málo – ako je to možné? Rozprávať sa o tom budeme s naším pravidelným odborným hosťom, ktorý sa špecializuje na pozemkové právo. V štúdiu sedí advokát p. Marek Maslák.

    Na Slovensku máme takýchto prípadov pomerne veľa, čo je príčinou? Je možné takýto pozemok s vyznačenou duplicitou prevádzať? Povolí kataster prevod takéhoto pozemku? Ako sa dá táto duplicita odstrániť? Je to možné len súdnou cestou alebo aj prostredníctvom katastra? Kto má v takýchto prípadoch navrch? Čo sa posudzuje pri skúmaní toho, kto je skutočným vlastníkom? Je ohrozený nadobúdateľ pozemku, ktorý ho kupoval v dobrej viere od niekoho, kto bol zapísaný v katastri ako vlastník? Prichádza pri viac ako 10 rokoch vlastníctva do úvahy aj vydržanie pozemku? A na záver rada pre podnikateľov – na čo si majú dávať pozor? Môže nastať situácia, že vlastníkom pozemku je podnikateľský subjekt, prípadne viac podnikateľov a ešte aj nejaká fyzická osoba?

    Ak vás témy okolo pozemkového práva zaujímajú a chceli by ste vedieť viac napr. o pozemkových spoločenstvách (urbároch), tému nájdete podrobne spracovanú v Eurokódex publikácii: https://eurokodex.sk/kniha/pozemkove-spolocenstva-34406787, prípadne v predchádzajúcich rozhovoroch s pánom Maslákom v našom archíve.

    Poradca podnikateľa – vaša skratka k spoľahlivým a presným informáciám.

  • Medzi najväčšie podnikateľské výzvy súčasnosti nepochybne patrí schopnosť dobre si nastaviť stratégiu a biznis model v živelne sa meniacom prostredí, ako sú zvýšené nároky na ľudí, technologický pokrok, firemné ekosystémy či klimatická kríza. Venujú im slovenské a české firmy dostatok pozornosti? Čo robia úspešné firmy inak? Čo je srdcom ich stratégie?

    Podrobný pohľad do 5 úspešných firemných stratégií a postupov, skúsenosti, rady a podnety na zamyslenie prináša kniha „Srdce stratégie – 5 prístupov, ako úspešne riadiť firmu“.

    V podcaste sme sa s jej autorom porozprávali nielen o tom, ako a prečo vznikla táto kniha a pre koho je určená. Ale podelil sa s nami aj o množstvo užitočných rád a podnetov na zamyslenie.

    Mgr. Peter Ballon, PhD, riaditeľ pre stratégiu a informácie firmy ŠVEC GROUP a spoluzakladateľ združenia INOVATO. Pôsobil vo viacerých pozíciách v štátnej správe, konzultingu a priemysle. Má certifikácie z projektového manažmentu a dátovej analýzy.

    Čo bolo hlavnou motiváciou pri výskume firiem a následnom spísaní knihy? Prečo si vybral práve týchto 5 spoločností (3 české a 2 slovenské)? Sú to firmy z rôzneho segmentu, s rozličným vedením – čo všetky tieto úspešné spoločnosti spája? Kľúčovým slovom budúcnosti úspešných firiem je ekosystém – čo to znamená a ako sa prejavuje v praxi? Čo je co-opetition ? Môžu firmy spolupracovať a zároveň byť konkurentmi? Je rozdiel medzi slovenskými a českými firmami? Začína sa podnikateľské prostredie výrazne líšiť? Čo odporúča firmám ? Nad akými zásadnými témami by sa mali zamýšľať?

    Kniha je určená každému, kto chce firmu alebo tím posunúť vpred v strategických témach, ktoré hýbu súčasnou dobou. Inšpirujte sa príkladom výnimočných a špičkových firiem – „zajtrajšok patrí tým, ktorí ho počujú prichádzať.” (David Bowie)

    Sme Poradca podnikateľa – povzbudzujeme vás na ceste k úspechu.