Episódios
-
„Problém námestí nie je odchod krajiny z Európskej únie. Problém námestí je o mentálnom odchode Slovenska z prostredia civilizovaných krajín“, tvrdí Ladislav Snopko, disident, zakladateľ Verejnosti proti násiliu, jeden z dramaturgov námestí Novembra’89. „To, čo sa tu momentálne deje, je o strate ambícií fungovať civilizovane v civilizovanom svete“, vysvetľuje.
Dnešné Slovensko má podľa neho okrem volebných miestností dva typy miest, kde sa rozhoduje o jeho budúcnosti. Tým prvým, oficiálnym, ale bez dobrej povesti – ako podčiarkuje - je parlament a druhým sú tu už tridsaťšesť rokov námestia našich miest. Námestia ako pamäť úsilia občanov Slovenska o slobodnú a demokraticky spravovanú krajinu.
To sú slová jedného zo zakladajúcich členov Verejnosti proti násiliu, dramaturga námestí z Novembra’89, človeka disentu, neskoršieho trojnásobného ministra kultúry Ladislava Snopka.
Už krátko po predčasných voľbách, ktoré poslali Roberta Fica opäť na úrad vlády, hovoril, že „boj za slobodu sa neskončil Novembrom’89. Dnes musíme pokračovať“. Písal sa prvý február 2024. Máme tu február 2025 a námestia sa opäť plnia a opäť z nich zaznieva obava o osud krajiny a odhodlanie brániť jej demokratické smerovanie.
Ak Snopko ako pamätník a protagonista Novembra pripomína, že námestia v roku 1989 zrušili komunistickú totalitu, v roku 2018 zas odrazili prvý pokus o Ficovu autokraciu, ako vidí ich aktuálny rádius?
„Problém námestí nie je odchod krajiny z Európskej únie. Problém námestí je o mentálnom odchode Slovenska z prostredia civilizovaných krajín“, tvrdí. „To, čo sa tu momentálne deje, je o strate ambícií fungovať civilizovane v civilizovanom svete“, vysvetľuje Ladislav Snopko.
Spôsoby mocných tu podľa niekdajšieho dramaturga Novembrových námestí nabrali „negustióznu podobu“.
„Sludujeme tu, zjednodušene povedané, boj dvoch zúfalstiev. Jedno reprezentujú námestia, plné zúfalý ľudí, lebo im uteká svet pod rukami a chcú to zastaviť. Druhé reprezentuje zúfalstvo mocných, s premiérom na čele, ktorí vidia, že im uteká moc spod rúk a chcú si ju zúfalo udržať“, hovorí.
Kritickým je podľa neho fakt, že boj týchto zúfalstiev sa deje nad priepasťou, do ktorej sa rúti krajina. „Problémom už nie len to, či uspejú námestia. Problém je aj to, ako bude potom“. Ladislav Snopko tu naráža na fakt, že krajina sa podľa neho nachádza hospodársky i politicky „nad priepasťou“.
Sebakriticky – a tu myslí na aktérov Novembra’89 a prvých ponovembrových vlád – hovorí o zanedbaní investícií do vzdelania. „Krajina, ktorá podporuje vzdelanie a kultúru na prvom mieste, podporuje mentálne zdravie svojich občanov. Vzdelaný a múdry, rozhľadený občan vie, ako má fungovať jedna spoločnosť. Takých občanov sme nevychovali“, uvažuje Snopko.
„Vzdelanie a kultúra hovorí – nie všetko sú peniaze, nie všetko je plný válov, nie všetko je nové auto každé tri roky atď. A toto nám odišlo. To je tá bieda, ktorú cítim v tejto krajine“, hovorí.
Chýba tu podľa neho „pamäť“, „úvahy o hodnotovej nadstavbe“, „svetonázorová polemika“.
A príčinou toho stavu nie je podľa Ladislava Snopka aktuálna politická garnitúra, je len dôsledkom rezignácie na vzdelanie a kultúru.
„Robert Fico je len dôsledkom toho, že sme rezignovali na vzdelanie a kultúru v tejto krajine“
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
-
Táto doba je nebezpečnejšia ako Mečiarizmus. Nie je ešte tak zle ako za Mečiara, ale hrozí to. Našou výhodou je existencia pevnej občianskej spoločnosti ochotnej sa postaviť za svoje hodnoty. Myslí si to dlhoročný novinár Boris Kršňák. Otvoril si ústa, prišiel o miesto. Má teda v STVR dnes ešte miesto aspoň verejnoprávnosť?
"Mám obavu, že Slovensko a prodemokraticky uvažujúci Slováci, sú dnes už tými povestnými žabami v hrnci s variacou sa vodou. Nie som optimista a nemyslím si, že náprava príde rýchlo. Som však optimista lebo tá náprava napokon príde. Každé zlo raz skončí a je dnes opäť na odvahe nás všetkých, nakoľko tomu my sami pomôžeme."
To hovorí dlhoročný hlas verejnoprávneho rozhlasu Boris Kršňák. Vo verejnoprávnom médiu pôsobil takmer 30 rokov, v štátnej STVR však už dnes pre neho akosi niet miesta. Otvoril si ústa, dostal výpoveď. Bez udania dôvodov aj bez štábnej kultúry. On sám to vníma ako zastrašovanie a varovný prst pre všetkých dnes už exkolegov, ktorí by sa voči praktikám vládnej moci v STVR odvážili ozvať.
Ovládla vládna moc ďalšiu nezávislú inštitúciu a prečo sa STVR tak ochotne podrobuje manierom mocných? No a kde je tá hranica, pri ktorej ešte stojí za to brániť inštitúcie zvnútra? Téma dnešného podcastu s dlhoročným verejnoprávnym novinárom Borisom Kršňákom. Reč však bude aj o paralelách dnešnej doby s érou Husákovskej normalizácie, ako aj o budúcnosti žurnalistiky v ére sociálnych sietí, klamstiev politikov a narastajúceho hejtu voči novinárom.
Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
-
Estão a faltar episódios?
-
Čína nedávno predstavila DeepSeek, prelomovú AI platformu, ktorá ponúka výkonné modely porovnateľné s tými od popredných amerických spoločností, avšak zdanlivo za zlomok nákladov. DeepSeek-R1, uvedený v januári 2025, sa rýchlo stal najpopulárnejšou bezplatnou aplikáciou v americkom App Store a na čas spôsobil pokles akcií spoločností ako Nvidia o 18%.
Nový model však vyvoláva aj obavy týkajúce sa cenzúry a ochrany súkromia. O tom, čo tento nástroj môže z dlhodobejšieho hľadiska znamenať a ktoré komentáre sú naopak prehnané sa v podcaste SHARE rozprávajú redaktori Živé.sk Ján Trangel a Maroš Žofčin.
V podcaste hovoríme o týchto témach:
Čo vieme a čo nevieme o DeepSeek.Ako bude vyzerať budúcnosť, kde rôzne regióny budú mať konkurenčné AI modely.Prečo má byť energetická efektivita jedným z kľúčových cieľov vývoja.Súvisiace odkazy:
Zázrak umelej inteligencie z Číny vyvoláva zemetrasenie v technologických akciáchZa zlomok ceny rovnaký výkon ako AI od OpenAI či Meta? Čínska novinka vzbudila veľkú pozornosťVarovný signál pre USA. Donald Trump sa vyjadril k novému prelomovému AI z ČínyPraskne AI bublina už teraz? Číňania so staršími technológiami zahanbili miliardové americké firmyDeepSeek vraj „vykradol“ modely OpenAI. Existujú o tom značné dôkazy, tvrdí Biely domVarovanie NBÚ: Čínsky chatbot DeepSeek predstavuje riziko. Sleduje aj ako rýchlo stláčate klávesyPodcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.
-
V Žiline sa po zápase s Nitrou pobili podporovatelia oboch tímov. Pri sledovaní záberov z bitky, ktorá prebiehala na tribúne, kde boli rodiny s deťmi, sa dá takéto konanie len odsúdiť. Nielen o tejto veľkej škvrne, ale aj o historickom miľníku Michala Chovana z Košíc či viacerých prestupoch v Tipos extralige debatovali Patrik Mitas (redaktor Slovenskej televízie), Martin Toth-Vaňo (redaktor ŠPORT.sk) a Rastislav Konečný (bývalý hokejista).
-
Politikár je satirická diskusná relácia o politike a o tom, čo kvári a prekvapuje spoločnosť. Všetky situácie, osoby, ale aj ľudia v tomto podcaste sú vymyslené a nič sa nezakladá na pravde. Podobnosť so slovenskou realitou je čisto náhodná.
Vážení diváci a diváčky, poslucháči a poslucháčky a diváctvo a poslucháčstvo. Premiér chce zahrnúť do ústavy, że existuje len muž a žena hoci nemá ani parlamentnú, nie to ešte ústavnú väčšinu.
Celá koalicia tvrdí, že prevrat u nás organizuje gruzínska légia a ukrajinská kontrarozviedka a Peter Pellegrini vraj stále riadi Hlas - stranu pekných ľudí.
Pekných ľudí v relácii reprezentovali komici - dvaja. Sú milí, prirodzene inteligentní a vtipní - Martin Hatala a Matej Makovický zo Silných rečí.
V podcaste sa dozviete:
čo je to intersex;koľko pohlaví pozná premiér Fico;ako sa stavia hrádza progresivizmu;o čom je puč na gruzínsky spôsob;o čom je kuca paca v Hlase;prečo ministerstvo kultúry nepodporilo Drama Queer festival.
-
Nechcem na nikoho ukazovať prstom, ale to mlčanie sociálneho systému ma desí, hovorí na margo vražedného vyčíňania v škole v Spišskej Starej Vsi sociálna poradkyňa Ida Želinská. Ako upozornila, pri tomto prípade, "sociálka" musela byť dlhodobo prítomná, otázkou preto je, prečo systém takto fatálne zlyhal. Problém však je aj v nastavení našej spoločnosti, zosurovení mravov, obchádzaní pravidiel a dlhodobá decimácia systému sociálnoprávnej ochrany detí.
Kým vládna garnitúra rieši fabulácie o údajnom protištátnom puči či to, koľko pohlaví napíšeme do Ústavy, krajina má celkom iné - skutočné a naozaj systémové problémy. Jedným z takýchto vážnych problémov je aj radikalizácia našej mládeže a až zúfalo nedostatočná starostlivosť o deti v problémoch.
Po vražednom terorizme na bratislavskej Zámockej ulici, prišla smrteľná šikana v Parchovanoch no a iba pred pár týždňami udrelo radikálne zlo opäť. Tentoraz malo podobu nožom ozbrojeného gymnazistu, ktorý dlhodobo vykazoval veľmi problematické správanie až za hranou zákona. Systém to však nedokázal vyriešiť a tak sa obeťou útočníka stala obľúbená učiteľka i útočníkova spolužiačka.
Sú teda deti pre nás naozaj prioritou, tak ako sa tým dookola verejne zaklíname? Prečo systém ochrany našich detí opakovane a fatálne zlyháva a čo môžeme urobiť aby sa podobné tragédie - a to v čo najväčšej možnej miere, už neopakovali?
Témy pre sociálnu poradkyňu Idu Želinskú. Počúvate Ráno Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský
-
Koalícia Roberta Fica balansuje na hrane väčšiny. Mimoriadna schôdza parlamentu sa podarila otvoriť až na druhýkrát a situáciu ešte viac skomplikovalo oznámenie, že rebelujúci poslanec Roman Malatinec opúšťa Hlas a pridáva sa k skupine okolo Rudolfa Huliaka.
Znamená to ďalšie oslabovanie koaličnej stability? A aké má vláda možnosti na udržanie kontroly? V podcaste si vypočujete reakcie politikov aj analýzu redaktora Aktualít Mareka Biróa.
Moderuje Zorislav Poljak.
-
Zimná príprava je v absolútnom závere a mužstvá slovenskej futbalovej Niké ligy sú pripravené na vstup do jarnej časti sezóny. Jedným z tých, ktorí sa budú snažiť zabojovať o Európu či možno trofeje, je už tradične FC Spartak Trnava. V podcaste Kam si to kopol? to potvrdil videoanalytik a asistent trénera Tomáš Prisztács, ktorý je v „malom Ríme” už šiesty rok.
Jesenná časť zakončená na 3. mieste a s 5-bodovou stratou na druhý MŠK Žilina. Zároveň aj účasť v marcovom štvrťfinále Slovnaft Cupu, čo Spartaku Trnava dáva veľmi zaujímavé ciele pred jarnou časťou sezóny 2024/25, ktorá odštartuje už tento víkend.
„Červeno-čierni” vycestujú v rámci 19. kola Niké ligy pod Urpín, kde ich vyzve MFK Dukla Banská Bystrica. Z hľadiska výsledkov v príprave je Spartak pripravený na ligu dobre, ale čo je dôležitejšie, pozitívne pocity má trénerský štáb okolo Michala Gašparíka aj z predvedených výkonov a dát hráčov trnavského kádra.
V 24. epizóde podcastu Kam si to kopol? od ŠPORT.sk to v debate s futbalovým redaktorom Jánom Jasenkom a moderátorom Mariánom Lontošom potvrdil Tomáš Prisztács, ktorý je v Spartaku videoanalytik a asistent Michala Gašparíka. V rozhovore porozprával i o sebe a z hľadiska Spartaka o pocitoch zo zimnej prípravy, plánoch na jar, pohybe v mužstve, ale aj o hráčovi, ktorý je v Niké lige fenomén na ihrisku.
-
„Tradícia našich kritických no pokojných protestov je veľmi cenná“, hovorí riaditeľka Via Iuris Katarína Batková. „Je dôležité je mať odvahu postaviť sa za občianske práva“, hovorí. Možnosť vystúpiť na tribúne pred bratislavským štyridstať tisícovým zástupom brala ako „občiansku česť“, zároveň cítila potrebu „poďakovať sa, že tam prišli, lebo je to veľká vec“.
Pobúrenie, ohradenie sa pociťované ako povinnosť a sedemnásobná výzva. Kroky premiéra Fica a jeho ľudí vyprovokovali ďalšiu otvorenú iniciatívu. Po stovkách psychológov a psychiatrov, po akademickej obci, pedagogických a odborných zamestnancoch v školstve, po skautoch, či cirkvách a desiatkach tisícov občanov na námestiach sa ozýva aj napádaný mimovládny sektor. Pod jeho otvorený list sa už podpísala päťstovka mimovládnych organizácii.
Platforma pre demokraciu v ňom sformulovala pobúrenie nad správou vecí verejných a z príklonu k Putinovmu Rusku. Ale aj výhradu voči krokom vlády, ktoré idú proti samotným princípom demokracie.
Minister obrany Robert Kaliňák už stihol cez víkend odkomunikovať, že vláda chystá mimovládkam finančný audit.
Aká je cesta práva pre Slovensko? Via iuris pre krajinu, z ktorej sa ozýva záplava otvorených listov ? Téma pre Katarínu Batkovú, výkonnú riaditeľku rovnomennej mimovládky.
„Demokracia si vyžaduje aktívneho občana, ktorý kontroluje výkon moci. My vláde moc len prepožičiavame. Nachvíľu, na tie štyri roky. My sme tí, ktorí by sme ich mali kontrolovať a rovnako vyvodzovať zodpovednosť, ak sa nám nepáči, ako spravujú krajinu“, hovorí.
„Táto krajina nepatrí politikom, patrí ľuďom. Je nefér od politikov, keď hovoria, že jediným spôsobom ako môžeme ovplyvňovať veci verejné, je odkaz na to, že si máme založiť politickú stranu. Nie. Každý občan má právo zapájať sa do správy veci verejných. Vyplýva mu to priamo z ústavy. A ústava nám dáva celý diapazón možností, ako to využívať“, dopĺňa.
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
-
Protesty spred dvoch týždňov ovládli takmer každé väčšie miesto Slovenska. Ľudia vyjdú do ulíc opäť teraz v piatok. Premiér Robert Fico tvrdí, že v pozadí protestov má byť Gruzínska légia na čele s jej velitelom Mamukom Mamulašvilim. Na piatkovej tlačovej konferencii dokonca ukázal spoločnú fotografiu Mamulašviliho s organizátorkou protestov Luciou Štasselovou z iniciatívy Mier Ukrajine. Fotka však ešte pochádza z 2023, okolnosti jej vzniku sú známe a organizátorka odmieta. Čo všetko obnáša organizovanie veľkých protestov, čo si myslí o tvrdeniach premiéra a ako si spomína na rok 2018, keď sa stretávala s vlnou nenávisti a označením "Sorosove dieťa? Téma pre aktivistku a tvár protestov Za slušné Slovensko Karolínu Farskú.
Farská hovorí, že je nezodpovedné už napätej atmosfére robiť z organizátorov protestov terče. Vystavuje ich to í útokom. Dodáva že premiér Robert Fico v minulosti urobil terč aj z nej a spomína na svoje skúsenosti.
Moderuje Denisa Hopková.
-
Mimoriadna inventúra všetkých kľúčových inštitúcií štátu, ale najmä Katastra nehnuteľností. To je odporúčanie šéfa NKÚ v exkluzívnom rozhovore pre Ráno Nahlas. Podľa neho po hekerskom útoku nemáme istotu, že nedošlo k posunom na listoch vlastníctva. Prípad odhalil zásadné rezervy v kybernetickej bezpečnosti Slovenska, ako i masívne mrhanie financií v oblasti informatizácie, tvrdí Ľubomír Andrassy. A prečo si štát nenajme služby firmy Esset?
Kataster nehnuteľností čelil masívnemu útoku neznámych hekerov. Útok, ktorý Katastrálny úrad doslova paralyzoval, tak v plnej sile odhalil slabiny v oblasti kybernetickej bezpečnosti kritickej infraštruktúry nášho štátu.
"Ak celý prejekt vznikal v roku 2007 a mal byť spustený do prevádzky v roku 2012, tak my sme sa pozreli na tento projekt v roku 2019. Vtedy sme skonštatovali, že ani 7 rokov po tom ako projekt mal slúžiť občanom i štátnym inštitúciám, tak nič v tom čase nefungovalo. Čo je však ešte horšie, štátne úrady, ktoré za tento projekt zodpovedali, verejnosť - i Brusel (ktorý to platil) zavádzali a tvrdili, že všetko funguje, čo ale vôbec nebola pravda." Tvrdí šéf NKÚ pre Aktuality.
Do informatizácie Slovenska pritom Európska únia naliala už niekoľko miliárd eur, výsledky v podobe moderného digitálneho štátu na úrovni 21. storočia sú však až neuveriteľne žalostné. Natíska sa preto logická otázka: Kam všetky tieto peniaze vlastne išli, kto z nich mal skutočný profit a prečo je stav digitalizácie - ale i kybernetickej bezpečnosti tohoto štátu, na tak chabej úrovni?
Na premrhané financie v oblasti informatizácie pritom dlhodobo upozorňuje aj Najvyšší kontrolný úrad. Ten ale aktuálne čelí čoraz častejším a ostrejším útokom. Dôvodom sú zistenia jeho kontrolórov voči ktorým sa kontrolované subjekty bránia šikanou či dokonca zastrašovaním. Namiesto nápravy odhalených nedostatkov si za verejné zdroje najímajú právnikov, ktorí sa snažia kontrolu nielen sťažiť, ale dokonca chcú utajiť jej výsledky pred verejnosťou, hovorí pre Aktuality šéf NKÚ Ľubomír Andrassy.
"Ak sa budú v dôležitých štátnych funkciách objavovať ľudia ako Majka z Gurunu na Štrbskom plese a ak budeme do pozícií v rámci kľúčových inštitúcií štátu pre riadenie krajiny v mimoriadnych situáciách dosadzovať ľudí nie na základe odbornosti, ale na základe ich kamarátstva s politikmi, tak schopnosť štátu reagovať na výzvy doby bude čoraz komplikovanejšia a občania si budú čoraz viac klásť otázku, či je Slovenská republika vedená ľuďmi, ktorí vôbec tušia, kam ju chcú doviesť a majú aspoň nejakú predstavu, ako má fungovať moderná demokratická krajina." odkazuje verejnosti šéf štátnych kontrolórov.
Vzhľadom na závažnosť zistení NKÚ, ich celospoločenský dosah, opakovanú relevantnosť, ale rovnako tak i rastúcu mieru tlaku na NKÚ, sme sa v Aktualitách rozhodli poskytnúť šéfovi Najvyššieho kontrolného úradu pravidelný priestor na zistenia kontrolórov NKÚ.
Počúvate Ráno Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
-
Pred rokom sa znižovali tresty za korupciu. Teraz sa vraj namiesto problémov občanov treba venovať záchrane vlády.
Predstavitelia koalície najprv „vytrúbili“, že sa vraj chystá štátny prevrat. Po ostrej kritike absencie akýchkoľvek reálnych krokov voči údajným páchateľom polícia vypustila informáciu o vyhostení jedného občana Ukrajiny. Aké sú skútočné dôvody hystérie a prečo sa nádácia Zastavme korupciu neobáva prípadného sledovania agentmi SIS, priblížila jej šéfka Zuzana Peková Jurajovi Kemkovi.
-
Ben je tínedžer bojujúci s obezitou – drží diéty, no zbožňuje jedlo, nedarí sa mu cvičiť a čelí šikane. Filmov ako Keď život chutí bolo doteraz málo. Ide o animovaný film s bábkami, ktorý vznikal 13 rokov. Za deň sa totiž dalo urobiť len niekoľko sekúnd filmu. Hrať sa bude po celom svete a nájdete ho aj v niektorých leteckých spoločnostiach. Ide pritom o autobiografický príbeh. Režisérka Kristína Dufková hovorí, že keď chcete zmeniť svoj fyzický vzhľad, zmena musí nastať najprv vo vašej hlave. Podcast TELO si môžete vypočuť po prihlásení do predplatného Aktuality Navyše.
Bábky vo filme nie sú typicky krásne. Ukazujú, ako niekedy skutočne vyzerajú tínedžeri. Dá sa zmieriť s obezitou, ktorá je zdravotným problémom? Môže body pozitivita uškodiť? Podľa režisérky Kristíny Dufkovej je film aj o tom, že s problémami by sa deti nemali uzatvárať do seba. Preto by tento film mali vidieť všetky deti v tínedžerskom veku.
Film Keď život chutí (po česky Život k sežrání) ide do kín už tento týždeň. Bábky sú nadabované špičkovými slovenskými hercami ako Daniel Fischer, Emília Vášaryová, Juraj Kemka,Tomáš Maštalír, Zuzana Kronerová, Martin Huba či Soňa Norisová.
Rozhovor nahrávala Henrieta Hanáková.
-
Oblasť letov do vesmíru prešla v ostatnej dekáde revolúciou. Nové možnosti však otvárjú priestor aj pre nové hrozby. „V každom prípade netreba Čínu ani náhodou podceňovať, pretože v tejto oblasti napreduje naozaj extrémne rýchlo, dokonca často efektívnejšie, ako to dokážu iné štáty,“ varuje odborník. Absolútna dominancia komerčných projektov alebo režimov podobným čínskemu totiž môže NATO dostať do strategickej nevýhody.
Ako sa rokmi menil vzťah Aliancie k vesmíru a uvedomuje si jeho bezpečnostný potenciál? Prečo sú naše spôsobilosti na obežnej dráhe také dôležité a čo nám umožňujú? Prečo chce Európska únia postaviť vlastný Starlink podobný existujúcemu projektu Elona Muska a naliať doň 10 miliárd eur?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report projektu Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s Ondrejom Farkasom, zakladateľom spoločnosti ENTROPI.space, ktorá je členom NIAG-SPACENET, poradného orgánu NATO.
Infosecurity.sk prechádza na platformu Darujme.sk, kde nás môžete naďalej pravidelne či jednorazovo podporovať. Vďaka vašej pomoci dokážeme pracovať na odhaľovaní a vyvracaní dezinformácií, prispievať k ozdrave informačného prostredia a ochrane demokratických hodnôt. Za každý dar ďakujeme.
-
Väčšina Slovenska ho pozná ako úspešného basketbalistu, za všetko hovorí, že 8-krát sa stal tým najlepším v krajine. Po konci kariéry sa však Radoslav Rančík jednoznačne nenudí. Prijal naše pozvanie do Olympijského videocastu a prebrali sme napríklad aj jeho prácu realitného makléra, mentálne nastavenie športovcov či vzťahy na Slovensku.
Videocast vzniká v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom a novú časť nájdete každé 2 týždne na ŠPORT.sk.
Čo sa v rozhovore dozviete?ako sa dostal k práci realitného makléra a aký je trhaké bolo odísť v 15 rokoch do USAprečo má vytetované „Nikdy sa nevzdávaj”prečo je podstatné nezastaviť saaké nastavenie chýba mladým hráčomakú športovú kultúru chce na Slovensku zmeniťako vidí vzťah športovca s novinármiprečo je dôležité, aby si športovci uvedomili, že nie je zlé byť v médiáchže sa zo spoločnosti vytráca empatia
-
Z úradu vlády sa opäť ozvali obavy zo štátneho prevratu. Opäť na nich premiér, minister vnútra a šéf tajnej služby vinili opozíciu, občiansky sektor a najnovšie aj gruzínsku národnú légiu a jej veliteľa. Z prípravy prevratu. A opäť len pár hodín pred ďalšou sériou protestov. Naviac – a čo je podstatné – bez predloženia dôkazov. A že prečo takto, bez dôkazov…? Vysvetlením má byť príklad, ktorým reaguje šéf SIS Pavol Gašpar.
„Nemôžem byť konkrétny, použijem teda príklad. Ak viem, že niekto sa večer chystá vykradnúť obchod s byciklom a dám na ten obchod nápis - Viem, že nás idete vykradnúť – myslíte si, že ho niekto pôjde vykradnúť? Pochopili ste tú prevenciu informovanie?“.
Ak sa teda z úradu vlády, z bezpečnostnej rady, od hlavy štátu a od koaličných politikov opakujú obavy z organizovaného štátneho prevratu, a ak máme opakované mediálne výstupy považovať za obrazný oznam – vieme o vás, že ho pripravujete – v logike povedaného je nateraz zažehnaný. To obrazné: zlodej nás dnes nevykradne.
A keď si noviári len robia svoju prácu a na chýbajúce dôkazy sa pýtajú a opakovane, reakciou je podráždenie.
Premiérovo: „Nebudeme sa s vami kašľať“
Premiér hovorí, že jeho vláde vlastne ide o to, aby krajinu uchránila od pripravovaných násilností.
„My robíme všetko preto, aby ľudia ak protestujú, nech protestujú v kľude“.
Doterajšie protesty sa však obišli bez násilností.
Plynové alternatívy
Namiesto ruského plynu nám Ukrajina ponúka tranzit z Azerbajdžanu. Ak mal ten ruský financovať Putinovu vojnu, ktorá Ukrajinu ničí, bude ten azerbajdžanský naozaj „neruský“ – s tým, že Putinovi nebude plniť vojnovú mašinériu?
Naviac – Financial Times zachytil šumy, že viac ruského plynu v Európe by mohlo pomôcť mierovým rokovaniam. A priniesť pokles jeho cien a reštart brzdenej ekonomike. Úvahy Nemecka a Maďarska, s ktorými koketuje aj slovenský premiér, však vyvolávajú odpor u najbližších spojencov Ukrajiny. Európska komisia úvahy rovno odmieta. „Nepotvrdzujeme žiadnu súvislosť medzi dodávkami plynu a mierovými rokovaniami“, odkomunikovala.
Je ruský plyn jedinou cestou na znižovanie energetického zaťaženia a pákou na zdražovanie v Európe? Aký potenciál má prípadná plynová konkurencia?
Témy pre Radovana Potočára z Energie portálu.
„Každý dodatočný kubík, ktorý môže do Európy pritiecť, znižuje napríklad závislosť od dovozov skvapalneného zemného plynu, znižuje napätie na trhu, pretože zvyšuje ponuku plynu a môže pomôcť upokojiť situáciu. Takže aj keď Azerbajdžan sám osebe nevyrieši problémy, ktoré má s plynom Európa, je ďalším dielom do skladačky. Je to ďalší dodávateľ, ktorý ak by dokázal dostať do Európy viac plynu, situácii to len pomôže“, vysvetľuje analytik.
Pred pandémiou a pred vojnou predstavovali ruské dodávky plynu do Európy 150 až 200 mld kubíkov ročne. Azerbajdžan má síce zvyšujúcu ťažbu plynu, pri ktorej dosiahne ročne približne 50 mld kubíkov ročne. „To znamená, že ak aj teoreticky Azerbajdžan sám nič nespotreboval a všetok plyn predal len do štátov EÚ, je to stále rádovo menej, ako do EÚ exportovalo Rusko. Zjavne tak Azerbajdžan nevie nahradiť Rusko“, hovorí Potočár.
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
-
Michal Handzuš patrí medzi najvýznamnejšie postavy slovenského hokeja. Počas bohatej kariéry odohral vyše 1 000 zápasov v zámorskej NHL, získal Stanleyho pohár s Chicagom a bol pri najväčších úspechoch reprezentácie. V podcaste Góly z bufetu si zaspomínal na svoju bohatú kariéru.
Bývalý slovenský reprezentant vypichol hokejové momenty, ktoré ho najviac formovali, no debata sa dotkla aj mnohých aktuálnych tém v slovenskom hokeji. Dozviete sa viac o jeho pohľade na mládežnícky hokej, trénerov či budúcich šampiónov. Nechýbali ani zaujímavé príhody z NHL a reprezentácie, ktoré ukazujú, aké dôležité sú vytrvalosť a správne načasovanie v hokejovej kariére.
Slovenský hokej podľa neho napreduje, no stále zaostáva za najlepšími krajinami. V súčasnosti sa venuje mládežníckemu hokeju v Banskej Bystrici a sleduje vývoj talentov. „Deti nesmú byť ‚prehokejované’, musia mať aj iné športy. Ak nemáte základ, ťažko postavíte strechu,” povedal okrem mnohého iného Michal Handzuš v najnovšej epizóde podcastu Góly z bufetu na ŠPORT.sk.
-
Na Slovensku sa naozaj stal prevrat, ale ešte v októbri minulého roka.
Štrašným hrozbám tu čelíme. Vypočujte si najnovší Ťažký týždeň.
-
Poslanec za SaS Tomáš Szalay bol včera vypovedať na polícii pre trestné oznámenie, ktoré na neho podal neslávne známy lekár Peter Lipták. Za všeobecné ohrozenie organizáciou hromadného očkovania by mu teoreticky mohol hroziť trest 25 rokov až doživotie. Bojí sa stíhania? Štát podľa neho nefunguje a svedčí o tom aj prípad extrémistu Bombica. Poslanec Szalay tvrdí, že za január dostanete nižšiu výplatu, ako čakáte.
V podcaste s Tomášom Szalayom (SaS) sa dozviete:
– od 1. minúty – prečo chcela opozícia odvolávať Roberta Fica;
– po 2:00 – či opozícia neskočila Robertovi Ficovi na jeho taktiku, ktorou chcel zmeniť tému verejnej diskusie;
– od 4:00 – že štát nefunguje;
– po 5:00 – že štát by mal šetriť, lebo nemá ani na 11. a 12. dôchodky;
– od 6:00 – prečo bude vaša výplata za január zrejme nižšia, ako čakáte;
– po 7:30 – ako prípad Bombic ukazuje rozpad štátu v priamom prenose;
– od 10:00 – čo namieta Peter Lipták v trestnom oznámení proti nemu;
– po 13:00 – že trestné oznámenie je zlátanina s pokusom o odborný slovník;
– od 14:30 – čo hovorí o menšine lekárov odmietajúcich očkovanie;
– po 18:00 – či stále hrozia výpovede lekárov, kolaps nemocníc a väzenie pre zdravotníkov;
– od 19:20 – že riešenie požiadaviek LOZ bude stáť aspoň 500 miliónov eur;
– po 23:20 – že SaS podporí zdravotnícke zákony iba výmenou za predčasné voľby;
– od 24:30 – kto by viedol SaS do predčasných volieb a či hrozí návrat Richarda Sulíka;
– po 25:00 – prečo má v mailovej adrese namiesto mena uvedené „minister";
– po 29:30 – že financovanie nemocníc je netransparentné a treba v ňom urobiť poriadok;
– od 33:00 – či je kupčenie s funkciami a dotáciami výmenou za hlasovanie v parlamente korupciou;
– po 34:00 – kedy tipuje dátum najbližších volieb.
-
Robert Fico je v politike už 30 rokov, no dnes robí detské a školácke chyby. Zmenil sa, prestal počúvať a nejdeme dobrým smerom, hovorí v rozhovore jeho bývalý koaličný partner Béla Bugár.
Keď po vražde novinára Jána Kuciaka v roku 2018 žiadali masy protestujúcich po celom Slovensku odchod Roberta Fica z úradu vlády, k uskutočneniu tejto požiadavky dopomohol aj jeho koaličný partner. Fico je dnes v podobnej situácii. Opäť je predseda vlády a opäť vyšlo do ulíc takmer 100-tisíc s požiadavkou na jeho odchod. Podľa bývalého predsedu strany Most-Híd sa jeho niekdajší koaličný partner zmenil a nepočúva. „Mne sa zdá, že sa už len uplatňuje technika moci," hovorí v podcaste.
„Na jednej tlačovke povedal, že Bugár podľahol tlaku ulice, ale že on bude iný. Asi ráta s tým, že protesty zosilnejú, ale on si hovorí ‚no a čo‘. A to je zlé, pretože tým pádom nejdeme dobrým smerom. Napätie bude len rásť," skonštatoval.
Robert Fico sa podľa neho zmenil aj v tom, ako pristupuje k samotným koaličným partnerom. „Momentálne pôsobí tak, že ho to vôbec nezaujíma. Napríklad povedal, že pomaličky stráca poslancov, lebo dve koaličné strany bačujú ako bačujú a že to nie je premiérska téma. Lenže je to téma pre predsedu vlády. Preto hovorím, že sa zmenil."
- Mostrar mais