Episódios
-
Kim jest człowiek jako taki, co to znaczy być człowiekiem, jakie kryteria trzeba spełniać, by być za niego uznanym – na te pytanie próbuje odpowiedzieć filozofia człowieka. Ta myśl zdominowała kolejny odcinek „Podróży filozoficznych”.
-
Czy jest możliwe, by rozwój dziejów miał jakiś uniwersalny sens? Filozofia historii, zwana historiozofią, stara się dowodzić, że tak – mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński. Temu tematowi będzie poświęcony kolejny odcinek „Podróży filozoficznych”.
-
Estão a faltar episódios?
-
W pewnym sensie jest poprzedniczką fizyki. Filozofia przyrody, po wyodrębnieniu się fizyki, pozostała częścią filozofii. Czym się zajmuje? Odpowiedź na to pytanie w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”.
-
Filozofia religii ma charakter szczególny. Samo to pojęcie niesie pokaźny dylemat. Filozofia i religia to nie to samo, wiele je łączy, ale jeszcze więcej dzieli. O szczegółach opowie prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński w kolejnej odsłonie „Podróży filozoficznych”.
-
Czym jest nauka? Czy nauka i wiedza to to samo? Tym, jak należy rozumieć naukę, jakie są jej relacje ze światem zajmuje się filozofia nauki – bohaterka kolejnej odsłony „Podróży filozoficznych”.
-
Polityk jest jednym ze sposobów porządkowania relacji społecznych. Dziś zawładnęła niemal wszystkim obszarami naszego życia. Nie dziwi więc, że tak istotna część naszej rzeczywistości interesuje także filozofię. O filozofii polityki mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński w kolejnej odsłonie „Podróży filozoficznych”.
-
Jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się współcześnie dziedzin filozofii. W jaki sposób myśl wciela się w myśl próbuje dociec filozofia umysłu. O tej właśnie nauce tym razem mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński.
-
Czym zajmuje się filozofia języka? Wydaje się, że bada język, którym się posługujemy, w celu określanie prawd czy zjawisk w nim występujących. To też, ale jak mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński, chodzi o coś zupełnie innego. O co? Odpowiedź w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych.
-
To nie tylko pewna filozoficzna koncepcja świata, ale również jej sposób uprawiania. Próbowała odpowiedzieć na istotne pytanie: skąd bierze się sens wyrażeń językowych. O filozofii analitycznej opowie prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński.
-
Spośród wszystkich dziedzin filozofii, logika jest z pewnością najbardziej polską dziedziną badań. To o niej prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński opowie w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”.
-
Głosi, że byt to nie tylko to, co jest, ale wszystko to, co możliwe. Pragnie poznawać naturę wszystkiego. Jest jedną z podstawowych dziedzin filozofii. W kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych” prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński mówi o ontologii.
-
Czy mówi o rzeczach nieprawdopodobnych, „buja w obłokach”, dotyczy tego, co jest nieuchwytne, niedopowiedziane, niepewne, jest rodzajem fantastycznych wizji, a może wręcz przeciwnie, traktuje o tym, co najbardziej realne, precyzyjne i najpierwsze. Metafizyka, druga z trzech nauk o bycie, jest tematem kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
-
Różnimy się materią, a łączy nas forma, czy może jest odwrotnie: łączy nas materia, a dzieli forma? Między innymi o tym mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”. Tym razem tematem jest filozofia pierwsza, czyli jedna z nauk o bycie.
-
Epistemologia to, jak mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński, jedna z najbardziej istotnych dziedzin filozofii. Czym jest nauka o poznaniu? O tym w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”.
-
Jedna z najciekawszych nauk filozoficznych, traktuje o pięknie i wzniosłości. Ale nie interesuje się wyłącznie kulturą i sztuką. Co jeszcze znajduje się w sferze jej dociekań? Odpowiedź na to pytanie w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”, który jest poświęcony estetyce.
-
Deontologia to nauka o powinnościach i obowiązkach. Co ma wspólnego z przysięgą Hipokratesa? O tym w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”.
-
Nazwa jest trudna i tajemnicza, ale kryje się za nią nauka o szczęściu. Analizuje, co to znaczy być szczęśliwym, jak realizować swoje prawo do szczęścia, ale także czy w ogóle jest szczęście i jakie są jego kryteria. Kolejny odcinek „Podróży filozoficznych” jest poświęcony eudajmonologii.
-
Synejdezjologia jest jedną z dyscyplin etyki. Nauka ta zajmuje się tematem sumienia. Czym ono różni się od rozumu? Także tę kwestię wyjaśni prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński w kolejnym odcinku „Podróży filozoficznych”.
-
W skrócie etyka, to nauka o moralności. A czym jest moralność? Między innymi o tym, a także czy etyka jest nauką mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński w kolejnych „Podróżach filozoficznych”.
- Mostrar mais