Episódios
-
„Nastrój ws. wojny w Ukrainie nie jest dobry. Sytuacja na linii frontowej jest bardzo trudna. Jest ogromne zmęczenie wojną w samej Ukrainie. Ludzie mają dość” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po wczorajszym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej w niemieckim Ramstein. Gość Tomasza Terlikowskiego, nowego prowadzącego ten program, komentował też dymisję gen. dyw. Artura Kępczyńskiego ze stanowiska szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Zapowiedział, że dziś spotyka się z kandydatem na to stanowisko. W programie padło też pytanie od słuchaczy. Dotyczyło pomysłu zakazu spowiedzi dla osób poniżej 18. Roku życia. „To jest kompletnie bez sensu, marnowanie czasu” – tak skomentował to szef PSL.
-
"Dla mnie to, co robi PKW, to jest spychologia. Co 5 minut wydaje opinię, która jest sprzeczna z poprzednią, dodając do tego chaosu coraz więcej chaosu" - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat, odnosząc się do zamieszania wokół pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości. "Jesteśmy w sytuacji bezprecedensowego chaosu prawnego. To nie jest sytuacja, którą da się łatwo rozwiązać" - dodała. Podkreśliła, że jej zdaniem minister finansów Andrzej Domański nie powinien wypłacać środków dla partii Jarosława Kaczyńskiego.
-
Estão a faltar episódios?
-
Minister finansów Andrzej Domański powinien wypłacić pieniądze PiS-owi - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Sławomir Mentzen. "Każdy urzędnik powinien działać w granicach i na podstawie prawa" - skomentował współprzewodniczący Konfederacji. Także tej kwestii dotyczyło pytanie od słuchacza, które gość Tomasza Terlikowskiego wylosował w programie. "Pieniądze z subwencji dla PiS-u czy na cele charytatywne?" - chciał wiedzieć pan Tadeusz z Krapkowic. "Na podstawie prawa pieniądze powinny być dla PiS-u" - stwierdził Mentzen.
-
Jutro ogłoszę decyzję ws. daty wyborów prezydenckich - zapowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, lider Polski 2050 i kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta RP. W grę wchodzą cztery niedziele maja. "Oczywistym jest, że nikt nie będzie robił wyborów w majówkę (4 maja - przyp. red.), to by było absurdalne i w poprzek demokracji" - stwierdził gość Tomasza Terlikowskiego. Hołownia mówił też o tym, że "po PiS-ie w sądach mamy bajzel" i dlatego zdecydował się na przygotowanie projektu ustawy incydentalnej. Marszałek Sejmu odpowiadał też na pytania słuchaczy RMF FM. Pierwsze dotyczyło tego, czym będzie się kierował, podpisując ustawy jako prezydent. Zapewnił, że interesem społecznym.
-
"Byłem zdziwiony, że do tego, aby poszukiwać posła, uruchomione zostały siły i środki, jakby był bandytą najwyższego kalibru. Jeżeli specjalne grupy policyjne są uruchamiane, żeby poszukiwać posła, to ja jestem zdumiony" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM prezydent Andrzej Duda, pytany o sprawę Marcina Romanowskiego. Były wiceminister sprawiedliwości podejrzany w aferze Funduszu Sprawiedliwości uzyskał azyl na Węgrzech. "Trzeba byłoby zobaczyć, dlaczego władze węgierskie zdecydowały się udzielić tego azylu" - stwierdził gość Roberta Mazurka.
-
"Jesteśmy państwem, w którym część prokuratury i wymiaru sprawiedliwości jest politycznie wykorzystywana przez PO do niszczenia opozycji i osób niewygodnych dla tego rządu" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM europoseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk. W ten sposób nawiązał do sprawy Marcina Romanowskiego, który uzyskał azyl polityczny na Węgrzech. "Władze węgierskie uznały, że w Polsce Romanowski nie może liczyć na sprawiedliwy, uczciwy proces" - dodał.
-
"Zdaje się, że pan Szymon Hołownia już tak nie elektryzuje ludzi, jak na początku, kiedy został marszałkiem Sejmu" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Robert Górski, aktor, satyryk i twórca popularnych kabaretów. "Chciałem być znowu prezydentem, chciałem godnie pożegnać naszą głowę państwa" - mówił o swoich kabaretowych planach.
-
Jeśli sigma o sobie myśli, że jest sigmą, to już nie jest sigmą - tak o Młodzieżowym Słowie Roku 2024 mówił w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Jerzy Bralczyk. "Niech ludzie mówią, jak chcą, a ja będę po swojemu mówił, że pies zdycha" - komentował "aferę" sprzed kilku miesięcy językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. Nie zabrakło też rozważań nad "ministrą".
-
Panowie z PKW to są ludzie, którzy od wczoraj mają pełną odpowiedzialność karną i cywilną za chowanie głowy w piasek jak strusie, jak tchórze - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Przemysław Czarnek, oceniając decyzję Państwowej Komisji Wyborczej ws. subwencji dla PiS. "Składamy wniosek o wotum nieufności dla Dariusza Wieczorka" - mówił były minister edukacji.
-
Jeśli minister Dariusz Wieczorek się nie wytłumaczy, powinien być zdymisjonowany - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Mirosława Nykiel. Posłanka do Parlamentu Europejskiego z Koalicji Obywatelskiej nie ukrywała, że "koalicyjnie rządzi się trudniej".
-
"Ocena niedostateczna" – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM poseł PiS Paweł Jabłoński, pytany, jaką notę wystawiłby gabinetowi premiera Donalda Tuska w pierwszą rocznicę jego urzędowania. "Można było jeszcze się łudzić, że uda im się coś zrobić w sprawach międzynarodowych" – dodał, wskazując, że największym zawodem jest dla niego minister Sikorski. Komentując działania prokuratury ws. Marcina Romanowskiego, wskazał, że są "nieuzasadnione z punktu widzenia kodeksu postępowania karnego".
-
"Jeszcze kilka lat temu taki parasol ochronny czy jakiś interwencjonizm ze strony państwa w stosunku do tych firm wywołałby protesty" – powiedziała w Porannej rozmowie RMF FM Paulina Matysiak. Posłanka koła partii Razem skomentowała w ten sposób informacje o planowanym umieszczeniu TVN-u i Polsatu na liście firm strategicznych. Polityk wskazała, że wybierając kandydata na prezydenta, zagłosowałaby na Adriana Zandberga, a nie Magdalenę Biejat.
-
"Od tego, żeby znaleźć się w takiej sytuacji, jak osoby, którym pomagamy, dzieli nas jeden krok, czasem jeden krok na pasach (…) czasem jedno badanie, w którym powiedzą nam, że jesteśmy chorzy na nowotwór, a akurat leki na ten nowotwór nie są refundowane" – powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM prezes Stowarzyszenia WIOSNA Joanna Sadzik. Szlachetna Paczka, którą organizuje stowarzyszenie, może trafić w tym roku do ok. 17 tys. osób. Na dziś nie ma jednak pieniędzy na paczki dla wszystkich potrzebujących.
-
"Jeżeli Rosjanie nie mieliby tej trwającej trzy lata, wykrwawiającej ich (…) wojny przeciwko Ukrainie, byliby w stanie dużo bardziej wzmocnić Asada" – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM wicedyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego dr Adam Eberhardt, tłumacząc przyczyny klęski reżimu Baszszara al-Asada. Ekspert wskazał, że obecnie w Syrii rządzą organizacje, które Unia Europejska i Stany Zjednoczone mają na liście organizacji terrorystycznych. Przyznał też, że nie wierzy, że wojna w Ukrainie skończy się w 2025 r.
-
W Porannej rozmowie w RMF FM Leszek Balcerowicz ostro skrytykował politykę gospodarczą obecnego i poprzedniego rządu. "Nie prowadzi ona do doganiania Zachodu, ale w najgorszym wypadku do stagnacji. Dwie główne partie polityczne licytują się w złej polityce gospodarczej" - przekazał ekonomista.
-
"Zwiększa się impuls konsumpcyjny" - to zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Szejny pozytywna strona tzw. chwilówek, czyli niewielkich pożyczek finansowych na wysokie oprocentowanie udzielanych przez instytucje finansowe. Andrzej Szejna był gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Wiceszef resortu dodał, że "to jedyny taki" pozytywny aspekt tej sytuacji.
-
"Fakty są takie, że Trybunał Konstytucyjny orzekł 10 września, że nie ma czegoś takiego jak komisja śledcza ds. Pegasusa" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Jan Kanthak, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Polityk dodał, że obecna władza jest konsekwentna w łamaniu prawa i bagatelizowaniu ustaw oraz konstytucji. Zapowiedział też, że nikt nie ucieknie od odpowiedzialności.
-
"W całej tej aferze umyka jedna rzecz - tysiące, kilkanaście tysięcy, a być może dziesiątki tysięcy ludzi studiowało tam uczciwe, wielu pracowników naukowych pracowało tam uczciwie i to zupełnie znika w tej historii. A faktycznie winni nie są dostatecznie naświetlani" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Krzysztof Bosak, odnosząc się do afery ws. Collegium Humanum. Lider Konfederacji przyznał, że przez chwilę studiował tam zarządzanie, jednak po kilku miesiącach zrezygnował, a dyplomu nigdy nie uzyskał.
-
"Kierunek, który był cały czas oczywisty, że dążymy do integracji z Unią Europejską, staje pod znakiem zapytania. To jest coś, co skłoniło ludzi do wyjścia na ulicę" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Wojciech Górecki, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich, pytany o falę protestów w Gruzji. Ekspert zauważył, że poprzednie demonstracje (związane z wprowadzeniem ustawy o agentach zagranicznych i fałszowaniem wyników wyborczych - przyp. red.) zostały stłumione, jednak w tym przypadku poszło o wartości.
-
"Barwy tej kampanii będą szare, a szare z reguły będzie umacniało to, co się ukształtowało wcześniej. W tym układzie faworytem jest Rafał Trzaskowski" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Rafał Chwedoruk. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego odpowiadał na pytania o najbardziej prawdopodobnego zwycięzcę polskiego wyścigu prezydenckiego. Wskazywał, że obecna polityka jest wysoce sprofesjonalizowana, co stwarza niewielkie szanse dla Karola Nawrockiego.
- Mostrar mais