Episódios
-
A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.
A podcast a Nemzeti Innovációs Ügynökség támogatásával jelenik meg.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Elindult Magyarországon a továbbfejlesztett Azonnali Fizetési Redszer (AFR), amely számtalan új lehetőség előtt nyitja meg a kaput a boltokban, az éttermekben, de akár a fesztiválokon is. Milyen konkurenciát jelent ez a kártyás fizetésnek? Tényleg vége lehet annak, hogy 1000 forint alatt csak készpénzzel fizethetünk a kisebb boltokban? Többek között ezekről beszélgettünk Ipacs Viktorral, a Raiffeisen Bank kisvállalati szegmensének vezetőjével.
A podcast megjelenését a Raiffeisen Bank támogatta.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A globális és hazai autóeladásokat, a luxusautóipari trendeket, illetve a Mercedes jelenlegi helyzetét elemeztük Szabó Andrással, a Mercedes Benz Hungária Kft. személyautó üzletágának értékesítési vezetőjével. A műsorban magyarázatot találtunk a vállalat profitjának csökkenésére és a lehetséges megoldásokra és az elektrifikációs törekvések halasztásának hátterére, de arra is, hogy miért lehetnek a kínai márkák sikeresek az európai piacon.
A podcast megjelenését a Mercedes Benz Hungária támogatta.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A magyar termékek vásárlása nemcsak a hazai termelők támogatása miatt fontos, hanem azért is, hogy a pénz az országon belül maradjon, és az árucikkek rövidebb utat tegyenek meg, mielőtt az asztalunkra kerülnek. De vajon mennyire tartják ezt szem előtt a magyar vásárlók? Mit tehetnek a nagyobb áruházláncok annak érdekében, hogy növeljék a hazai termékek arányát a polcokon? Ezen kérdések mentén beszélgettünk két vendégünkkel, Benedek Eszterrel, a Magyar Termék Nonprofit Kft. ügyvezetőjével, és Vincze Gézával, a PENNY beszerzési igazgatójával.
A podcast a PENNY támogatásával jelent meg.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Az újonnan megalakuló Európai Bizottság legfontosabb kihívásairól – mint a zöld átállás és a versenyképességi problémák – beszélgettünk a Portfolio Business podcast legújabb adásában Petri Bernadettel, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium miniszteri biztosával. Az interjú során részletesen kitértünk az új biztosi kollégium kulcsszereplőire, valamint a rájuk váró megoldandó feladatokra. Elemeztük, hogy milyen potenciális konfliktusok alakulhatnak ki közöttük, és hogyan befolyásolják ezek a közös uniós célok elérését. Valamint arról is szó esett, hogy a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda milyen segítséget nyújt a hazai kis- és középvállalkozásoknak, hogy a legkönnyebben hozzáférjenek a közvetlen uniós támogatásokhoz.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Az Európai Bizottság nemrég elindított egy új programot, amely az épített környezetet próbálja meg kicsit fenntarthatóbbá, zöldebbé tenni. Ez gyakorlatilag egy szakpolitikai és finanszírozási projekt, amelynek Új Európai Bauhaus a neve. Hogy miként lehet ezekre a pályázatokra rákapcsolódni és mit jelent ez a magyar épített környezetre nézve, arról kérdeztük Zsámba Juditot, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) projektmenedzserét.
A podcast a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) támogatásával jelent meg.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Továbbra is bíznak a bankok a szántóföldi növénytermesztés jövőjében, de az egyes szereplők hosszabb távú versenyképessége között mára nagy különbségek alakultak ki. Az agronómiai tudásra, a financiális tervezésre nagy hangsúlyt fektető szereplők számára továbbra is eredményesnek tűnik a jövő – mondta el az Alapvetésben, a Portfolio agráriummal és élelmiszeriparral foglalkozó podcastjében Bognár István, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának szenior üzletfejlesztési menedzsere.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Az ingatlanpiac nagyon lassan éledezik 2024-ben, annak ellenére is, hogy a kamatok csökkennek és a finanszírozás is könnyebb. Úgy tűnik, hogy mindez nem elég a befektetőknek és amíg nem indul be a magyar gazdaság és az ingatlanfejlesztésekkel elérhető hozam alacsonyabb, mint maga a kamat, addig felesleges várni a jelentős fordulatra. Erről kérdeztük Balogh Pétert, az MBH Bank nagyvállalati és speciális hitelezésért felelős ügyvezető igazgatóját.
A podcast az MBH Bank támogatásával jelent meg.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Egy nagyszabású energetikai rendezvényt hív életre hagyományteremtő céllal az E.ON Hungária Csoport, amely átfogó jövőképet ad erről a szerteágazó területről. A konferencián bemutatják többek között a szélenergia, a geotermia és a hidrogén lehetőségeit, de szó lesz a jövő kihívásainak történő megfelelésről, az ESG-ről, és a mesterséges intelligenciáról is. Az E.ON Horizon Meetupról és a fenti témákról kérdeztük Tóth Zoltánt, az E.ON Hungária Csoport egyedi ügyfél és települési megoldások értékesítési vezetőjét.
A podcast az E.ON Hungária Csoport támogatásával jelent meg.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Az építőipar számos kihívással küzd, a szerződések száma csökken, a kamatkörnyezet nem viszi előre a beruházásokat, a meglévő munkaerőt nehéz megtartani és a fiatalok számára sem vonzó a szakma. Ugyanakkor jönnek az olyan új technológiák, mint a mesterséges intelligencia és az építésben is megjelenik az ESG-szemlélet. Milyen trendek határozzák meg az építőipart és hogy lehet megmaradni a jelenlegi piaci környezetben? Ezekről is kérdeztük Papp Gábort, a Stratos Magasépítő Zrt. tulajdonosát, vezérigazgatóját.
A podcast a Stratos Magasépítő Zrt. támogatásával készült.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A logisztikaiközpont-fejlesztések és az ipariingatlan-építések jó befektetésnek számítanak Magyarországon, hiszen hazánk erősen alapoz az iparra, ráadásul tranzitország, amely miatt nagy az átmenőforgalom. Az elmúlt időszakban azonban a Magyarország számára fontos autóipar felett felhők gyülekeznek, az elektromos autók iránti igény csökken és az európai gyártók a kínai dömping miatt szenvednek. Hogy mindez hat-e a magyar ipari ingatlanok piacára arról kérdeztük Székely Ádámot, az Innovinia ingatlanfejlesztő ügyvezető igazgatóját, aki beszélt többek között a generáció- és nemrégiben véghezvitt névváltásról is a vállalatnál.
A podcast megjlenését az Innovinia támogatta.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Ma már egy cégvezető sem tekinthet el attól, hogy a mesterséges intelligenciát a vállalatoknak muszáj valahogy integrálniuk a saját működésükbe, különben versenyhátrányba kerülnek. Ennek a folyamatnak megvannak a lépései és nem merülhet ki abban, hogy bizonyos kollégák megtanulják jól használni a ChatGPT-t. Sólyom Balázzsal, a Trendecy Online Zrt. Chief Data Officerével többek között arról beszélgettünk, hogy mennyire felkészültek a magyar cégek az AI fogadására, tisztában vannak-e adataik értékével, mi lesz a médiával az AI-viharban és lesznek-e klasszikus újságírók 5-10 év múlva
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A fenntarthatóság jó ideje magától értetődő jelentőséggel bír a Paksi Atomerőmű számára, nem függetlenül a globális környezeti- és klímaválság súlyosbodásától. A fenntarthatóságra törekvés nem csupán a vállalat, de számos dolgozója számára is központi kérdés: de mit tesznek mindezért a gyakorlatban az ország legfontosabb energetikai létesítményében, és milyen programot indítottak ennek kapcsán már hosszú évekkel ezelőtt?
A Portfolio Business Podcastjában erről kérdeztük Iványi Krisztinát, a Paksi Atomerőmű kommunikációs főszakértőjét, az ÚJRA!Alkotó Energia online tudatoséletmód-magazin ötletgazdáját.A podcast megjelenését a Paksi Atomerőmű Zrt. támogatta.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Napjainkban az ESG egyre nagyobb figyelmet kap a vállalati világban, hiszen a fenntarthatóság, a társadalmi felelősségvállalás és az átlátható vállalatirányítás nemcsak etikai kérdések, hanem komoly üzleti előnyöket is jelenthetnek. A Portfolio Business podcast új adásában olyan emberekkel beszélgettünk, akik mindennapi munkájuk során aktívan foglalkoznak az ESG különböző aspektusaival méghozzá egy magyar agrárcégnél. Vendégünk volt Janositz Balázs az UBM Csoport, CFO-ja, vezérigazgató helyettese, Baksa Bettina, a cég ESG-fenntarthatósági felelőse és Elek Zsuzsanna, a Credit Management Group Senior ESG és fenntarthatósági tanácsadója.
A podcast az UBM Csoport támogatásával jelent meg.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A magyar cégek versenyképességének egyik alappillére, hogy meg tudjanak jelenni a külföldi piacokon. Ennek támogatására írt alá nemrég együttműködési megállapodást az MBH Bank és a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség. A kooperáció célja, hogy hatékonyabban segítsék az exportpiacokon működő vagy azokra készülő magyar cégeket. Többek között erről kérdeztük Kollega-Tarsoly Dánielt, az MBH Bank egyedi üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgatóját.
A Podcast az MBH Bank támogatásával jelent meg.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Megfelelő pénzügyi konstrukciók mellett a szakértelem és a folyamatos információszerzés, valamint azok értelmezése segíthet abban, hogy az agrárfinanszírozásban rejlő kockázatokat kivédjék a szereplők. Ez eddig sikerült is: annak ellenére, hogy forráshiányos, ráadásul számos kockázatnak kitett ágazatról van szó, továbbra is a legstabilabban hitelezhető szektor a mezőgazdaság.
A helyzetről és a megoldás lehetséges módozatairól beszélt az Alapvetés, a Portfolio agráriummal és élelmiszeriparral foglalkozó podcastjének két vendége, Németh Bernadett, az UBM kockázatkezelési igazgatója és Bujdosó Tünde, az Allianz Trade (EulerHermes) kockázatkezelési igazgatója.
A podcast megjelenését az UBM támogatta.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Turbulenciák után kivárás, bő hitelezés helyett készpénzes tranzakciók – Mikesy Álmos szerint ez a pillanatkép most a lakáspiacon, de már látszik a fény az „alagút” végén. Az irodaingatlanoknál kimondottan: a pár évvel ezelőtt nagy riadalmat keltő Covid- és home office-trendek csillapodni látszanak – főleg a nyugat-európai és amerikai nagyvárosokkal szemben irodabarát közép-európai fővárosokban. Az „ingatlanspecialista” Gránit Alapkezelő elnök-vezérigazgatója nagy fantáziát lát a budapesti új városrész fejlesztésekben.
A podcast megjelenését a Gránit Alapkezelő támogatta
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Egy csak nekünk összeállított edzésterv, egy tökéletesen illeszkedő cipő, egy arcunkhoz igazított frizura – rajongunk a személyre szabott megoldásokért, hiszen megkönnyítik az életünket. Azonban nemcsak a szolgáltatók ismerték fel ezt az igényt: napjaink kiberbűnözői is gyakran próbálnak egyedileg összeállított átverésekkel csőbe húzni minket.
Többek között ezekről kérdeztük a Portfolio Podcastben Marsi Tamás etikus hackert és Kardos Ferencet, a Médiaunió Alapítvány ügyvezetőjét. Az alapítvány idén is folytatja 2023-ban megkezdett, a KiberPajzs Programmal együttműködésben zajló „A kulcs te vagy!” kampányát, amelynek célja, hogy felismerjük és elhárítsuk a digitális csalási kísérleteket.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Ha a zöld energiatermelésről beszélünk Magyarországon, akkor megkerülhetetlen, hogy szóba kerüljön a Paksi Atomerőmű, amely a teljes országos áramfogyasztás nagyjából harmadát fedezi, időjárástól és napszaktól függetlenül. Hogy építhető be az erőmű a fenntartható energiatermelésbe itthon és mik ennek az előnyei? Többek között erről kérdeztük Kovács Antalt, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatóját, de szóba került a erőművi hő hasznosítása és a Duna jelentős melegedése is, amely az évnek ebben az időszakában különösen aktuális.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Most már az a valószínű, hogy nem a másfél, hanem inkább a három Celsius-fokos átlaghőmérséklet-emelkedés alatt maradás lehet a reálisan elérhető cél az emberiség számára, de még ez is kihívásokkal teli. Ennek részben az is az oka, hogy nem eléggé ösztönzők a már működő, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését segítő rendszerek. Ez utóbbi palettát bővíti újszerű módon saját fejlesztésű zöld technológiai szolgáltatásával egy magyar cég, melynek célja az elektromobilitás terjedésének anyagi ösztönzése az önkéntes karbonpiac eszközrendszerére támaszkodva. A mitigia egy olyan klímatechnológiai (climate tech) megoldás, ami annak felismerésére épül, hogy valós, mérhető, számszerűsíthető üzletet lehet alapítani az autós flották elektrifikációja nyomán fellépő, validált karbonlábnyom-csökkentésre támaszkodva. Ezáltal egyrészt a flották elektrifikációját célzó beruházások megtérülése jelentősen javítható az elektromobilitásba jelentős mértékben beruházó vállalatok számára, függetlenül a mindenkori állami támogatásoktól. Másrészt, a folyamat eredményeként létrejövő, magas minőségű, valós szén-dioxid kibocsátáscsökkentést reprezentáló karbonkreditek kifejezetten értékesek és biztonságosak az azokat ellentételezési célra megvásárló ipari vállalatok számára, mivel a szigorú módszertan teljes mértékben kizárja a zöldre festés lehetőségét. Tóth Leventét, a mitigia szolgáltatást fejlesztő Emprovia Zrt. ügyvezetőjét kérdezzük.
Az adást a Mitigia támogatta.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
- Mostrar mais