Episódios

  • První po-prázdninový díl podcastu Právo k Ranní Kávě přináší náhled do světa svěřenských fondů, které se v poslední době těší stále větší popularitě. Martin Frolík se svým hostem, Zuzanou Koudelovou, advokátkou advokátní kanceláře PRK Partners a specialistkou na korporační právo, nemovitosti a stavebnictví, probere jak teoretickou koncepci tohoto institutu, tak praktickou stránku jeho zakládání. Mimo jiné se dozvíte, co může být předmětem vkladu nebo kde nalézt veřejně přístupné údaje o svěřenském fondu a osobách s ním spjatých.

    Ve druhé části podcastu advokátka Kristýna Faltýnková přináší přehled novinek z legislativy a judikatury. Zmíní návrh nařízení vlády o koeficientu pro výpočet minimální mzdy v roce 2025 a 2026; návrh zákona o určení zástupců vybraných subjektů za účelem shromažďování elektronických důkazů v trestním řízení; návrh novely školského zákona, která má přinést relativně mnoho změn, a to například kritérium minimální velikosti školy pro obce, inovace v oblasti maturitní zkoušky nebo například pozici učitele-metodika; a návrh novely insolvenčního zákona, kterou se například zkracuje doba oddlužení pro všechny fyzické osoby na 3 roky.

    Co se týče judikatury, řeč bude o rozhodnutí NSS, č. j. 8 As 33/2024-76, které se zabývá podmínkami vydání předběžného opatření ve veřejných zakázkách. Na závěr si připomeneme 3 rozhodnutí ÚS, přičemž první (sp. zn. III. ÚS 679/24) se zabývá otázkou dovoleného způsobu zajištění spotřebitelského úvěru podílem v bytovém družstvu. Následuje rozhodnutí (sp. zn. II. ÚS 1519/24), ve kterém ÚS deklaroval, že odepření doznání odsouzeným samo o sobě nevylučuje zákonnou podmínku podmíněného propuštění, a to podmínku polepšení; a poslední rozhodnutí ÚS (sp. zn. I. ÚS 1661/24) se týká aplikace tzv. blanketních opravných prostředků v trestním řízení.

    Podcast pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz

  • Korespondenční volba II. V nejnovějším díle podcastu Právo k Ranní Kávě moderátor Martin Frolík pokračuje v diskuzi o korespondenční volbě s jeho hostem, advokátem Michalem Řehořkem z AK PRK Partners. Společně se zaměří na klíčové aspekty nového návrhu zákona o korespondenční volbě, jako jsou oprávněnost voliče a jeho ochrana proti nezákonnému ovlivnění výkonu hlasovacího práva, či možnosti hlasování pomocí přenosné schránky a zavedení čestného prohlášení jako součásti korespondenčního balíčku. Budou také diskutovat postup při vyřazení voliče z domácího seznamu a jeho zapsání na zahraniční seznam voličů. V neposlední řadě se také dotknou potenciálního rozšíření korespondenční volby i na kratší pracovní cesty.

    Ve druhé části podcastu advokátka Kristýna Faltýnková přináší přehled legislativních novinek a judikatury. Dozvíme se, co přinese novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, jejímž smyslem je podpora využívání kapitálových trhů jako alternativy k bankovnímu financování; či novelizace zákona o ozbrojených silách, která se zaměřuje na problematiku integrace nových letounů či bezpilotních systémů do struktur armády. Závěrem legislativní části budou představeny změny v zákoně o soudech a soudcích, které se týkají povinného dalšího vzdělávání soudců. Z judikatury se dozvíme o rozsudku NSS sp. zn. 9 As 61/2023-65, týkajícího se odškodňování protiprávních sterilizací a nálezu ÚS sp. zn. I. ÚS 3254/22, týkajícího se přístupu k digitálnímu modelu reliéfu České republiky páté generace na základě práva na informace o životním prostředí.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz.

  • Estão a faltar episódios?

    Clique aqui para atualizar o feed.

  • Korespondenční volba. V prvním prázdninovém dílu Práva k Ranní kávě se moderátor Martin Frolík se svým hostem, advokátem AK PRK Partners a specialistou na korporační právo, Michalem Řehořkem, společně zaměří, trochu netradičně, na problematiku volebního práva, a sice na korespondenční hlasování, které je v rámci Evropy a Spojených států poměrně běžným institutem, avšak u nás stále nezapracovaným, což by se mohlo (opět) brzy změnit. Nicméně, připravovaný koaliční návrh o korespondenční volbě je u nás v pořadí už šestý, a lze nastínit, v návaznosti na politickou situaci, že v důsledku značného odporu opozice, je mimořádně konzervativní. Tento díl podcastu se tak, v tuto chvíli, zaměří především na rozklíčování hlavních důvodů pro zavedení institutu korespondenčního hlasování a vysvětlí rozdíly oproti elektronickému hlasování.

    Tradičně po rozhovoru s dnešním hostem se můžete dále těšit na shrnutí novinek z oblasti legislativy i judikatury s Kristýnou Faltýnkovou, jež Vám představí např. návrh novely trestního řádu, návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie, či návrh novely restitučního zákona. Z judikatury shrne nález ÚS sp. zn. I. ÚS 2763/23, týkající se restitučních náhrad a požadavku na správné ocenění restitučního nároku; nález ÚS sp. zn. I. ÚS 2946/23, týkající se otázky, zda difamující výroky představitele státu lze posoudit jako nesprávný úřední postup a na základě toho požadovat příslušnou náhradu nemajetkové újmy; a nakonec rozsudek NSS sp. zn. 2 As 167/2023, týkající se přezkumu podmínek IPPC.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz

  • Udržitelné financování. První část nového dílu podcastu Právo k Ranní Kávě je věnována problematice tzv. udržitelného úvěrového financování, jehož vybrané aspekty vám představí dnešní host moderátora Martina Frolíka, advokátní koncipient Martin Novotný z AK PRK Partners, specializující se na problematiku bankovního financování. Martin zaměří svou pozornost především na principy a pokyny (standardy) Loan Market Association, vážící se k hlavním typům udržitelných úvěrů, kterými jsou tzv. Green Loans, Social Loans a Sustainability Linked Loans. Představí tak nejen jednotlivé typy udržitelných úvěrů, ale také obecné fungování LMA standardů, včetně úskalí, které pro úvěrovanou (i úvěrující) stranu mohou přinést.

    Druhá část podcastu je již tradičně věnována novinkám z legislativy a judikatury, kterými vás provází advokátka Kristýna Faltýnková.

    Přiblíží například návrh novely zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu; návrh novely autorizačního zákona; návrh novely zákona o výrobcích s ukončenou životností; či návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek.

    Z judikatury shrne nález ÚS sp. zn. Pl. ÚS 14/24, týkající se náhrady majetkové újmy na zdraví v podobě ztráty na výdělku a účelně vynaložených nákladů léčení; nález ÚS sp. zn. II. ÚS 527/23, týkající se ústavní stížnosti pěti obětí sexuálního násilí; a rozsudek NSS sp. zn. 37 As 146/2023, týkající se otázky naplnění podmínek pro vydání rozhodnutí o nařízení obnovy řízení podle § 100 odst. 4 správního řádu.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz.

  • SJM novela. V lednu 2024 předložilo Ministerstvo spravedlnosti vládě návrh novely trestního řádu a trestního zákoníku, kterým se cílí na zjednodušení odčerpávání majetku ze společného jmění manželů. Zásadní změnou, kterou by tzv. SJM novela zavedla, je totiž možnost odčerpávání majetku ze SJM i prostřednictvím uložení trestů a ochranných opatření, na základě nichž to doposud, de facto nebo de iure, možné není. Uvedené navíc nabývá širšího významu s přihlédnutím k tomu, že ve sbírce zákonů byla vyhlášena novela občanského zákoníku, kterou se od 1. ledna 2025 zavádí nový institut partnerství, nahrazujícího registrované partnerství, v důsledku čehož nově i partneři budou moci vytvářet své společné jmění. O tom, co by SJM novela měla do právního řádu zapracovat nejen stran odčerpávání majetku ze SJM, ale třeba i stran trestnosti porušování mezinárodních sankcí, pohovoří v dnešním díle Práva k Ranní Kávě moderátor Martin Frolík s hostem, advokátním koncipientem z AK PRK Partners, Jiřím Šarmírem.

    Na rozhovor s hostem tradičně naváže Kristýna Faltýnková s představením posledních novinek z oblasti legislativy i judikatury. Shrne, co přinese například návrh novely zákona o předcházení ekologické újmě a o její nápravě; novela zákona o požární ochraně; nebo návrh vyhlášky, kterou se mění některé vyhlášky v oblasti školství. Z judikatury shrne poslední nálezy ÚS, a sice nález sp. zn. IV. ÚS 30/24, týkající se zmírnění trestu jako prostředku kompenzace porušení práva na přiměřenou délku řízení; a trojici plenárních nálezů týkajících se problematiky zmrazení soudcovských platů, se sp. zn. Pl. ÚS 4/2023, Pl. ÚS 15/22 a Pl. ÚS 5/24. Na závěr posluchače upozorní na novinku Ministerstva spravedlnosti týkající se ověřování listin do zahraničí.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz.

  • Employee Stock Ownership Plan neboli ESOP. V dalším díle podcastu Právo k Ranní Kávě se moderátor Martin Frolík se svým hostem, seniorním advokátem AK PRK Partners a specialistou na kapitálové a finanční trhy, Janem Ditrychem, společně zaměří na problematiku tzv. ESOP programů; které lze volně definovat jako plány, které zaměstnavatel, typicky obchodní společnost, připravuje pro své zaměstnance s cílem, aby tito mohli participovat na pozitivním vývoji svého zaměstnavatele, když společně s ekonomickým růstem zaměstnavatele může objektivně dojít ke zhodnocení i jejich vlastního majetku.

    Přestože jsou ESOP programy účinným motivačním prvkem, jenž může být výhodným jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance; jejich implementace je v evropském právním prostředí, včetně toho českého, značně komplikovaná. Podcast se tak zaměří na problematiku ESOP programů v ČR a představí nejen problematiku zaměstnaneckých akcií, opcí, a jejich daňových aspektů; ale také příkladem to, jaké výhody takové programy mohou přinést startupům.

    Na rozhovor s hostem tradičně naváže advokátka Kristýna Faltýnková s novinkami z legislativy a judikatury. Přiblíží Vám změny, které by měly přinést například: návrh novely zákoníku práce (mj. zpružňující pravidla pro dání výpovědi z pracovního poměru); návrh zákona o správě informací o stavbě, informačních modelech stavby a vystavěného prostředí (tzv. zákon o BIM); návrh novely zákona o účetnictví, auditorech a dorovnávacích daních; nebo návrh novely zákona o silniční dopravě (upravující mj. vznik Inspekce silniční dopravy). Z judikatury pak shrne rozsudek NSS sp. zn. 8 As 136/2022, týkající se otázky projevu advokáta snižujícího důstojnost advokátního stavu; a medializovaný nález ÚS sp. zn. Pl. ÚS 52/23, kterým ÚS zrušil chirurgický zákrok včetně sterilizace jako podmínku změny pohlaví.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz.

  • Nový stavební zákon přinesl mnoho změn, jednou z výrazných je vznik nového Dopravního a energetického stavebního úřadu (DESÚ). Jeho ředitel Martin Kozák a advokátka PRK Partners Kristýna Faltýnková byli hosty dalšího dílu podcastu Právo & Byznys, v němž se rozebíraly především úloha a zrod nového úřadu i další souvislosti.

    Podcast Právo & Byznys pro Vás připravujeme ve spolupráci s info.cz.

  • Ochrana retailových investorů. Další díl Práva k Ranní Kávě se tentokráte zaměří na poslední legislativní aktivity Evropské unie na poli ochrany retailových investorů. Advokátka PRK Partners, Natálie Cmíralová, specializující se na problematiku cenných papírů a kapitálových trhů, tak společně s moderátorem Martinem Frolíkem nastíní, jaké změny má přinést do národních právních řádů směrnice, kterou se mění směrnice UCITS, Solvency II, AIFMD, MiFID II a IDD, pokud jde o pravidla Unie na ochranu retailových investorů; jejíž návrh prošel v dubnu tohoto roku již prvním čtením v Evropském parlamentu. Lze shrnout, že změnová směrnice se snaží drobným investorům nabídnout nové investiční příležitosti na kapitálových trzích a zavést nástroje, které jim umožní činit informovanější investiční rozhodnutí. Novinek tak přináší celou řadu, přičemž v rozhovoru bude řeč zejména o změnách týkajících se pravidel pro správu investičních produktů, změnách v oblasti informačních povinností nebo souvisejícího marketingu, například pokud jde o tzv. finanční influencery.

    Na rozhovor s hostem naváže Kristýna Faltýnková s přehledem posledních legislativních a judikaturních novinek. Shrne, co přinese např. novela zákona o regulaci reklamy; návrh novely zákona o sociálních službách a zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením; návrh zákona o dávce státní sociální pomoci; novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Z judikatury shrne rozsudek NS sp. zn. 22 Cdo 925/2023; vypořádávající otázku, zda lze v poměrech (nového) občanského zákoníku vypořádat společné jmění manželů nařízením prodeje věci a rozdělením výtěžku; nález ÚS, sp. zn. IV. ÚS 2859/23, týkající se otázky náhrady tzv. zvýšených životních nákladů; a rozsudek NSS, sp. zn. 6 As 161/2023, týkající se otázky, zda zkušební komisař může předčasně ukončit zkoušku z praktické jízdy při skládání zkoušky ověřující způsobilost k řízení motorových vozidel.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz.

  • Trh práce a novely pracovněprávních předpisů. Svaz průmyslu a dopravy odhaduje, že na českém trhu práce chybí v tuto chvíli až 250 tisíc zaměstnanců. O tomto dlouhodobém nedostatku pracovní síly, který brání (nejen) českým firmám v rozvoji a z toho pramenící potřebě jej řešit, se hovoří již několik let. A ačkoliv je problém znám i zákonodárci, přesto doposud nenašel jeho koncepční řešení. Namísto toho realizuje pouze rychlá, nesystematická a záplatová řešení dílčích souvisejících problémů. V této souvislosti tak můžeme zmínit např. změny, které budou platit pro dohodáře od 1. července 2024 (jejichž schválení se očekává v průběhu tohoto května); nebo další zvažované novely zákoníku práce, zavádějící mj. výpovědi bez udání důvodu, či změny v oblasti běhu výpovědní doby či přizpůsobení pracovní doby. Situaci na trhu práce a aktuální změny v pracovněprávní úpravě tak zhodnotí dnešní host Martina Frolíka, advokát AK PRK Partners se specializací na pracovní právo a moderátor „konkurenční“ talkshow Na kus řeči s právníky, Daniel Vejsada.

    Ve druhé části podcastu se Kristýna Faltýnková tradičně věnuje novinkám z legislativy a judikatury. Jako legislativní novinky zmíní mj. návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s úpravou vybraných agend v působnosti Digitální a informační agentury; návrh novely zákona o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace; nebo návrh další z vyhlášek k novému stavebnímu zákonu, a sice vyhlášky o podrobnostech některých informačních systémů stavební správy. Z judikatury shrne nález ÚS, týkající se práva na projednání věci bez zbytečných průtahů (sp. zn. IV. ÚS 1736/23); a rozsudek NSS o posouzení otázky, jaký žalobní typ má být použit v případě, pokud se žalobce v žalobě domáhá toho, aby mu bylo vydáno potvrzení podle § 81 odst. 4 písm. c) zákona o dani z přidané hodnoty.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz.

  • Poslední novela zákoníku práce se v médiích přirozeně probírala primárně v souvislosti s úpravou některých typů úvazků či práce na dálku. Jaké jsou širší dopady další novinky, kterou je digitalizace HR? Nejen to přišli do podcastu Právo & Byznys debatovat Veronika Horáková, ředitelka divize Péče o zaměstnance banky Air Bank, a advokát z advokátní kanceláře PRK Partners Daniel Vejsada.

    Podcast pro Vás připravujeme ve spolupráci s info.cz.

  • Poslanci schválili vládní návrh zákona o hromadném občanském soudním řízení, který zavádí do českého právního řádu institut hromadných žalob. Jak se povedla tato legislativní novinka? A především co od ní můžeme očekávat v praxi? Nejen o tom přišli do nového dílu podcastu Právo & Byznys debatovat poslankyně za hnutí ANO 2011 Zuzana Ožanová a Michal Sylla, associate partner advokátní kanceláře PRK Partners.

    Podcast Právo & Byznys pro Vás připravujeme ve spolupráci s info.cz.

  • Preventivní restrukturalizace. Nový díl podcastu Právo k Ranní Kávě se po dvou letech vrací k tématu tzv. preventivní restrukturalizace, tedy slovy zákona postupu, který směřuje k předejití úpadku a zachování nebo obnově provozuschopnosti obchodního závodu podnikatele; která je nově upravena stejnojmenným zákonem účinným teprve od 1. ledna 2024. Jaký může mít preventivní restrukturalizace význam pro obchodní korporace a jejich statutární orgány; kdy ji lze, či naopak nelze uplatnit; nebo jak takový proces preventivní restrukturalizace může vypadat, představí Bohumil Havel, advokát PRK Partners, vědecký pracovník Ústavu státu a práva Akademie věd a spoluautor komentáře ke zmíněnému zákonu, dnešní host Martina Frolíka. Společně se budou zabývat i otázkou vztahu preventivní restrukturalizace a insolvencí a podtrhnou hlavní rozdíly mezi oběma instituty.

    Druhá část podcastu se tradičně věnuje novinkám z legislativy a judikatury, kterými provází advokátka Kristýna Faltýnková. Z legislativy přiblíží návrh novely advokátního tarifu, kterým se valorizují odměny advokátů za provedené úkony vzhledem k ekonomickému vývoji, ke kterému došlo od poslední valorizace tarifu v roce 2006. Dalšími novinkami z legislativy jsou např.: návrh vyhlášky k novému stavebnímu zákonu, poskytující detaily k otázce územního plánování; návrh zákona na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodech; návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, který zároveň mění zákon o ochraně veřejného zdraví; či novela zákona o střelných zbraních reagující na tragický útok ozbrojeného útočníka na půdě Filosofické fakulty Univerzity Karlovy ze dne 21. prosince 2023.

    Z judikatury shrne nález ÚS, sp. zn. Pl. ÚS 27/23, zabývající se návrhem na zrušením druhé věty § 2958 OZ. Nakonec představí dva rozsudky NSS. První se týká neoprávněného označování výrobků (sp. zn. 4 As 134/2023) a v druhém řeší rozšířený senát NSS náležitosti plné moci pro účely správního řízení (sp. zn. 2 As 103/2023).

  • Nájem nemovitosti. Moderátor Martin Frolík Vás v novém díle podcastu Právo k Ranní Kávě provede rozhovorem se Šárkou Kalinovou, advokátkou AK PRK Partners a odbornicí na problematiku komerčních nájmů, přičemž se společně zaměří právě na problematiku nájmu a plateb s ním spojených. Dozvíte se například, kdy má pronajímatel bytu možnost navrhnout navýšení nájemného, dodávky jakých služeb musí nájemci zajistit nebo kdy je možné smluvení tzv. paušálních úhrad. Rozhovor nevynechá ani otázky spojené se stanovováním nájemného a provozních nákladů u komerčních nemovitostí nebo daňových aspektů souvisejících se stavebními úpravami těchto prostor.

    Na rozhovor s hostem tradičně naváže Kristýna Faltýnková s přehledem posledních legislativních a judikaturních novinek. Nastíní, co přinese mj. návrh novely školského zákona; návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny; návrh novely zákona o policii České republiky; nebo návrh novely vyhlášky o měření elektřiny, reagující na tzv. komunitní energetiku. Z judikatury shrne nález ÚS sp. zn. I ÚS 306/24 o podmínkách, které musí být splněny pro to, aby soud mohl rozhodnout o prodloužení vazby; nález ÚS sp. zn. I ÚS 3399/23, o protiprávní změně bydliště dítěte a ochraně základních práv rodičů; a nakonec rozsudek NS sp. zn. 23 Cdo 1666/2023, o požadavcích formy pro změnu obsahu smluveného závazku, když smlouva závazek zakládající byla sjednána v písemné formě.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s newstream.cz.

  • MiCA neboli nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 2023/1114 o trzích kryptoaktiv. Podcast Právo k Ranní Kávě se po delší době vrací k novinkám z právní regulace kryptoaktiv, které do právního řádu přijdou zejména v souvislosti s neodvratně blížícím se nabytím účinnosti nařízení MiCA. To z části vstoupí v účinnost už 30. června 2024, ve zbytku pak 30. prosince 2024. Připomeňme, že nařízením MiCA se stanovuje jednotný unijní rámec pro kryptoaktiva a s nimi související služby a činnosti.

    K docílení implementace unijní úpravy do českého právního řádu je, přestože se převážná část regulace stanovuje nařízením, nezbytné přijetí několika adaptačních zákonů. Ty jsou v současné době připravovány vládou a doposud nebyly předloženy poslanecké sněmovně, přestože již existuje jejich paragrafové znění. Jedná se o návrh zákona o digitálních financích a na něj navazující návrh změnového zákona. Lze tak očekávat významné změny právní úpravy v této oblasti.

    Jak se konkrétně mění regulace kryptoaktiv a služeb s nimi souvisejících, rozeberou v dnešním díle moderátor Martin Frolík a Bohdan Zubač, advokát PRK Partners.

    Druhá část podcastu je již tradičně věnována novinkám z legislativy a judikatury, kterými vás provází advokátka Kristýna Faltýnková. Přiblíží například návrh novely zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci; návrh novely zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti; či návrh novely zákona o lesích.

    Z judikatury shrne nález ÚS sp. zn. Pl. ÚS 42/23, týkající se problematiky místních poplatků za zhodnocení stavebního pozemku; usnesení NS sp. zn. 6 Tdo 411/2023, k trestní odpovědnosti rodičky a duly za smrt novorozence; nález ÚS sp. zn. II. ÚS 1487/23, o porušení práva studentky na svobodnou volbu povolání ve sporu o výživné; a rozsudek NSS sp. zn. 3 Afs 321/2022, o tom, zda nabytí vlastnického práva ke spoluvlastnickému podílu na nemovité věci v rámci vypořádání spoluvlastnictví, jehož součástí je též zánik podílu převodce na společném dluhu ze smlouvy o úvěru, podléhá dani z nabytí nemovitých věcí.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s newstream.cz.

  • Hexahydrokanabinol neboli HHC. V posledních několika týdnech snad nebylo možné nezaznamenat zvýšený mediální zájem o problematiku HHC. Jistě jste tak vnímali řadu reportáží o volné dostupnosti cukrovinek s obsahem této psychoaktivní látky, po jejichž požití několik osob (především dětí) muselo být hospitalizováno. Už před více než rokem se přitom v odborné i laické veřejnosti hojně diskutovalo, zda je vhodné, aby HHC nebo i jiné psychomodulační/psychoaktivní látky (např. CBD konopí nebo kratom), zůstávaly zákonnou úpravou opomíjeny. Diskuze vyústila v přípravu vládního návrhu novely zákona o návykových látkách, kterou by se tato regulatorní mezera zaplnila, přičemž návrh jmenované novely je nyní už ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně. Snad pod tlakem okolností se však vláda rozhodla ještě pro jeden „promptnější“ regulatorní zásah, a to k dočasnému zákazu HHC (mimo toho také HHC-O a THCP) jeho zařazením na příslušný seznam návykových látek dle nařízení vlády č. 463/2013 Sb., jak 14. 2. 2024 oznámila. Tento krok vlády má však několik rovin, kterými vás v dnešním díle Práva k ranní kávě provedou Martin Frolík s Kristýnou Faltýnkovou, advokátkou z AK PRK Partners.

    Po úvodním rozhovoru vás Kristýna Faltýnková dále provede novinkami z legislativy a judikatury. Seznámí Vás s novelou zákona, kterým se mění zákony v souvislosti s podporou vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech některých emitentů, která transponuje směrnici EU o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy kotovaných společností; dále s novelou zákona o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo s novelou zákona o dani z přidané hodnoty. Z judikatury shrne tři nálezy ÚS, kdy každý z nich se dotýká různých oblastí života. Prvním z nich je nález týkající se přípustnosti dovolání v bagatelním exekučním řízení ve spotřebitelské věci (sp. zn. IV. ÚS 2939/23), v druhém ÚS řeší otázku zpětného stanovení výživného (sp. zn. IV. ÚS 2173/23) a v posledním pak otázku odškodnění za smrt v režimu služebního zákona (sp. zn. I. ÚS 1143/23).

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz.

  • Nařízení o digitálních službách, neboli DSA. Nařízení o digitálních službách je nařízením EU, které si klade za cíl předcházet nezákonným a škodlivým aktivitám na internetu a šíření dezinformací. DSA proto zavádí řadu povinností pro provozovatele zprostředkovatelských služeb v online prostředí, včetně online platforem a internetových vyhledávačů, zejména pokud jde o nelegální obsah, závadný obsah či jiná společenská rizika. Tím by mělo být zajištěno posílení práv konečných uživatelů takových služeb. Nařízení vstoupí v účinnost 17. února 2024. DSA, jeho působnost a přehled povinností, které "online zprostředkovatelům" přináší, shrne dnešní host Martina Frolíka, advokátka AK PRK Partners a specialistka na IT právo, Jana Otčenášková. Ačkoliv by měli zpozornět všichni online zprostředkovatelé, kteří této regulaci dosud nevěnovali pozornost, v našem povídání jsme se dotkli i specifičtějších služeb, zejména komentářových sekcí na webu nebo umisťování reklamy na webových stránkách.

    Ve druhé části se Kristýna Faltýnková tradičně věnuje novinkám z legislativy a judikatury. Zmíní poslanecký návrh ústavního zákona o referendu o přijetí eura, o korespondenčním hlasování ve volbách, o zrušení práva veta v EU a o přerozdělování migrantů v EU; návrh zákona o určení vnitrostátních orgánů pro oblast polovodičů – přímo navazující na unijní předpis; návrh novely zákona o Kanceláři prezidenta republiky nebo návrh vyhlášky o stanovení elektronické komunikace pro plnění informačních povinností zaměstnavatele při zaměstnávání zaměstnanců ze zahraničí. Z judikatury shrne tři nálezy ÚS. Prvním z nich je významný plenární nález zamítající návrh na zrušení mimořádné valorizace důchodů (sp. zn. Pl. ÚS 30/23). Další dva pojednávají o náhradě újmy za důsledky vzetí do vazby (sp. zn. I. ÚS 2410/23) a o souběhu funkce (člena) statutárního orgánu a zaměstnaneckého vztahu (sp. zn. III. ÚS 410/23). Novinky z judikatury uzavře rozsudek NSS sp. zn. 5 As 94/2023, který se zabývá nehumánní likvidací slepic ve velkochovu.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s newstream.cz.

  • Nelegální práce, švarcsystém a „pseudoagenturní zaměstnávání“. První díl podcastu Právo k Ranní Kávě v roce 2024 se zaměří na to, jaké novinky přinesla poslední novela zákona o zaměstnanosti, účinná od 1. 1. 2024, především z hlediska pseudoagenturního zaměstnávání, švarcsystému a toho, jak by tyto negativním jevy mohly být nově řešeny kontrolními orgány. Moderátor Martin Frolík si proto do studia pozval specialistu na pracovní právo, advokáta Jaroslava Škubala, partnera AK PRK Partners a vedoucího pracovněprávního týmu. Řeč byla nejen o podstatě švarcsystému, pseudoagenturního zaměstnávání a změněné zákonné definici nelegální práce, ale i o tom, jaké problémy by se novelou měly vyřešit, nebo které naopak novela opomíjí.

    Druhá část podcastu je již tradičně věnována novinkám z legislativy a judikatury, kterými provází advokátka Kristýna Faltýnková. Přiblíží například novelu soudního řádu správního, trestního řádu, anebo novelu zákona o zdravotních službách. Z judikatury shrne rozhodnutí NS sp. zn. 24 Cdo 430/2023, týkající se otázky, jakou žalobou má zhotovitel díla uplatnit na úhradu již provedených prací poté, kdy odstoupil od smlouvy o dílo pro nedostatek součinnosti objednatele; rozsudek NSS sp. zn. 7 As 188/2023, týkající se ochrany proti nečinnosti spočívající v nevydání rozhodnutí ve věci připuštění ke složení slibu a zápisu do rejstříku patentových zástupců; rozsudek NSS sp. zn. 4 As 102/2023, o tom, zda cyklista musí povinně jet po stezce, která je určena pro chodce a cyklisty za všech okolností; usnesení NS sp. zn. 15 Tdo 513/2023, týkající se spáchání přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia osobou, která veřejně šíří cizí dílo, které schvaluje takové trestné činy; plenární nález ÚS Pl. ÚS 27/22, o zrušení obecně závazné vyhlášky obce; a nakonec plenární nález ÚS sp. zn. Pl. ÚS 7/23, o návrhu KS v Ostravě na zrušení § 23a odst. 3 poslední věty zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s newstream.cz.

  • Nový díl podcastu Práno k Ranní Kávě přináší náhled do světa svěřenských fondů. Ty se v současné době těší velké popularitě – za posledních pět let se jejich počet ztrojnásobil. Martin Frolík se svým hostem probere, co stojí za jejich oblibou, k čemu jsou vhodné a jaká s sebou naopak nesou rizika. Řeč bude i o tom, na co se při zařizování takového fondu zaměřit.

    Druhá část podcastu je již tradičně věnována právním novinkám, novým legislativním návrhům a zajímavým soudním rozhodnutím.

  • První prosincový díl podcastu Právo k Ranní Kávě reflektuje téma, které nejméně poslední rok doslova hýbe podstatnou částí společnosti, a jež se chtě nechtě týká všech, jejichž práce alespoň trochu spočívá v kritickém zkoumání nestrukturovaných dat. Řeč je o generativní umělé inteligenci typu ChatGPT. Nejen o tom, jak lze o generativní AI uvažovat v právním kontextu, ať už se jedná zejména o otázky odpovědnosti za jí generované výstupy, problematiku autorského práva, ochrany osobních údajů nebo zpracování dat; ale i o tom, jak lze uvažovat o jejím začlenění do pracovních procesů, pohovoří host Martina Frolíka, specialista na právo informačních technologií a duševního vlastnictví, advokát a partner AK PRK Partners Michal Matějka.

    Na rozhovor s hostem tradičně naváže advokátka Kristýna Faltýnková s přehledem posledních legislativních a judikaturních novinek. Nastíní, co přinese mimo jiné návrh zákona o volebních kampaních, jímž by se mělo docílit kodifikace pravidel kampaní společných pro všechny volby. Dále se zaměří na návrh novely zákona o důchodovém pojištění, jíž by došlo k provedení reformních kroků k posílení jeho finanční a sociální udržitelnosti. Na přetřes přijde i návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s veřejným opatrovnictvím, a také návrh zákona o transformaci České pošty nebo tzv. turbonovela.

    Z judikatury Kristýna shrne nález Ústavního soudu (sp. zn. IlI. ÚS 2300/21) k obsahu práva na spravedlivý proces a práva vyjádřit se ke všem prováděným důkazům v trestním řízení. Dále shrne nález Ústavního soudu (sp. zn. I. ÚS 1534/23) o následku nesplnění poučovací povinnosti na běh promlčecí lhůty pro uplatnění nároku v režimu zákona o odpovědnosti státu za škodu. A nakonec rozebere rozsudek Nejvyššího správního soudu (č. j. 3 Afs 249/2021-46), který se týká toho, za splnění jakých podmínek má správce daně zahájit daňovou kontrolu v případě, že se dozví o skutečnostech či důkazech nasvědčujících tomu, že byl spáchán podvod na DPH.

    Podcast Právo k Ranní Kávě Vám přinášíme ve spolupráci s newstream.cz

  • Jaké konkrétní změny přináší konsolidační balíček pro fyzické i právnické osoby, například v oblastech daní z příjmů, sociálního zabezpečení a zdravotní pojištění nebo DPH, pohovoří hosté podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s Newstream.cz. V červnu 2023 předložila vláda Poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů; pro nějž se vžilo zjednodušené označení „konsolidační balíček“. Jedná se o rozsáhlou novelu více než šesti desítek předpisů, zejména spadajících do oblasti daní a veřejnoprávního pojištění, jejíž hlavním cílem je konsolidace veřejných financí a snížení strukturálního deficitu státního rozpočtu.

    Konsolidační balíček byl během podzimu přijat Parlamentem. Dnes novelu, která má vládě pomoci zlepšit hospodaření státního rozpočtu, podepsal prezident republiky Petr Pavel.

    Většina změn proto nabyde účinnosti již od 1. ledna 2024, tedy za několik týdnů. O tom, jaké konkrétní změny balíček přináší pro fyzické i právnické osoby, příkladem v oblastech daní z příjmů, sociálního zabezpečení a zdravotní pojištění nebo DPH, pohovoří hosté Martina Frolíka, daňoví poradci AK PRK Partners Jan Bürger a Martin Švalbach.

    Na rozhovor s hostem tradičně naváže Kristýna Faltýnková s přehledem posledních legislativních a judikaturních novinek. Nastíní, co přinese mimo jiné návrh novely zákona o znalcích, návrh rozsáhlé novely zákona o zdravotních službách, návrh novely zákona o základních registrech či návrh novely zákona o myslivosti.

    Z judikatury shrne rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (č. j. 4 As 327/2021-82), které se týká povinnosti zřídit místa zpětného odběru elektrozařízení. Dále rozebere plenární nález Ústavního soudu (sp. zn. Pl. ÚS 23/22), jenž se týká návrhu skupiny senátorů na zrušení části cenového rozhodnutí ERÚ o stanovení zeleného bonusu pro některé solární elektrárny. Dále představí nález Ústavního soudu (sp. zn. Il. ÚS 2225/23), ve kterém Ústavní soud připomíná, že je třeba vždy zjistit názor dítěte ve věku blízkém dospělosti a ústavní výchovu nelze v žádném případě chápat jako formu trestu, kterou si rodiče vyžádají.