Episódios
-
Wiktor i Agnieszka Metko odwiedzają studio Radia Wnet, aby porozmawiać o poezji, muzyce i życiu artystycznym na własnych warunkach. Zachęcają do wysłuchania ich najnowszej płyty Ciszobłysk, która zawiera 38 wierszy czytanych przy akompaniamencie muzyki. Trzy egzemplarze albumu Ciszobłysk rozdamy naszym słuchaczom w 16. urodziny Radia Wnet!
Tłumaczka Urszula Pawlik przybliża słuchaczom co ciekawsze wątki z biografii Iana Fleminga, autora powieści o Jamesie Bondzie. Dziś pisarz obchodziłby 117 urodziny. Jaki miał charakter, jak wyglądały jego relacje z kobietami oraz kto był pierwowzorem agenta 007? Na te i inne pytania odpowiada Urszula Pawlik.
Ks. prof. Andrzej Kobyliński (UKSW) wspomina błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w 44. rocznicę śmierci prymasa. Mówi o tym, dlaczego warto przypominać jego nauki, a także zastanawia się nad granicami wyrażania poglądów politycznych w Kościele.
-
Estão a faltar episódios?
-
Radny i zastępca burmistrza Hertfordshire, opowiada o rosnącym wpływie polskiej społeczności oraz znaczeniu współpracy w lokalnej aktywności politycznej.
Nowa rola i ambitne plany
Gospodarz „Studia Londyn” Alex Sławiński rozmawia z Michałem Siewniakiem, który niedawno objął stanowisko zastępcy burmistrza gminy w Hertfordshire. To historyczne wyróżnienie dla polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, która dzięki jego zaangażowaniu zyskuje coraz mocniejszy głos na lokalnej scenie politycznej.
Michał Siewniak podkreśla, że objęcie takiego stanowiska to dla niego ogromna duma, zwłaszcza jako osoby pochodzącej z Polski.
Budowanie mostów między społecznościami
Rozmówca zwraca uwagę na wyjątkowo bliskie relacje, jakie polska społeczność nawiązuje z lokalną administracją. Przykładem są wizyty merów na wydarzeniach organizowanych przez polskie szkoły sobotnie czy wspólne inicjatywy społeczne.
Dla mnie zawsze ważne było budowanie mostów między różnymi grupami, bo tylko razem możemy naprawdę coś osiągnąć- mówi Michał Siewniak.
Jednym z istotnych aspektów działalności zastępcy burmistrza gminy w Hertfordshire jest praca na rzecz promowania polskiej tożsamości oraz demokratycznego zaangażowania wśród młodego pokolenia:
Mieliśmy okazję zabrać cały autobus dzieci i rodziców do parlamentu, żeby pokazać, jak działa system polityczny Wielkiej Brytanii i pogłębiać naszą tożsamość.Zauważa także, że liczba osób głosujących stale rośnie.
To jest niesamowita rzecz, warto pochwalić ambasadę i konsula, bo naprawdę wsłuchują się w głos Polonii, zwiększając liczbę lokali wyborczych i usprawniając obsługę wyborów- podaje Michał Siewniak.
Bliskość władzy i obywateli
Rozmówca Alexa Sławińskiego zwraca też uwagę na różnice w funkcjonowaniu samorządu w UK i Polsce, szczególnie pod względem otwartości polityków i bliskości z wyborcami:
Tutaj radni naprawdę są blisko ludzi, nie ma tej majestatyczności urzędu, która często blokuje kontakt w Polsce.Polska społeczność na scenie lokalnej demokracji
Ważnym osiągnięciem Michała Siewniaka jest również udział w uruchomieniu pierwszej komisji wyborczej w gminie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami. Jak mówi:
To jest ogromny sukces całej naszej społeczności – ponad 1500 osób zarejestrowało się do głosowania, a lokalna prasa zauważa nasze święto demokracji. -
Gośćmi audycji są pielgrzymi z diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Opiekunem duchowym pielgrzymki jest ks. Paweł Nowotarski.
-
Szerokie rozpowszechnienie skrajnie lewicowych ideologii, osłabienie pozycji Polski w UE - to tylko niektóre z zagrożeń, jakie zdaniem b. marszałka Sejmu niosłaby prezydentura Rafał Trzaskowskiego.
-
"Nasz kandydat jest paskudny, ale tamten dróg jest bardziej paskudny, więc absolutnie nie głosujcie". Bez przerwy wysłuchujemy właśnie takiej narracji - mówi dziennikarz tygodnika "Do Rzeczy".
-
Donald Tusk zaatakował Karola Nawrockiego podczas wywiadu w Polsat News. Premier swoje zarzuty oparł na deklaracjach Jacka Murańskiego. Kim jest Murański – mówił w Radiu Wnet Grzegorz Maksel.
-
– Chińczycy widzą Trzaskowskiego jako liberalną elitę, Nawrockiego jako głos klasy robotniczej – mówił Andrzej Zawadzki-Liang, gospodarz Studia Szanghaj w Poranku Radia Wnet.
-
Historyk i rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz mówi, że materiały, które przeciekły do mediów jako raport NIK ws. IPN dotyczą niezakończonej kontroli i nie mogą być w ten sposób nazywane.
-
Historyk prof. Andrzej Nowak, współtwórca obywatelskiego komitetu poparcia Karola Nawrockiego rozbiera na części pierwsze kampanię czarnego PR-u tworzoną przez Donalda Tuska i jego ludzi.
-
Przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka poinformowała o skierowaniu do premiera Donalda Tuska wniosku ws. emerytury specjalnej dla sędziego Huberta Błaszczyka, represjonowanego w okresie PRL.
-
Jak elity III RP próbuja obronić status quo przed II turą wyborów prezydenckich. Wyjaśnia prof. Jan Majchrowski.
- Mostrar mais