Episódios
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Dostupnost a kvalita bydlení v Česku je pátá nejhorší mezi státy Evropské unie. V současnosti je tak Česko na 23. místě mezi evropskou sedmadvacítkou a oproti loňsku si pohoršilo o jednu příčku. Výrazně také poklesla výhodnost nájemního bydlení oproti koupi vlastního bytu či domu, což souvisí s poklesem úroků.
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Ti, kteří měli přijít, nepřišli. I tak by se možná – s jistou nadsázkou a odkazem na už zlidovělý výrok Andreje Babiše z covidové éry – daly shrnout důvody, které vedly k vítězství Donalda Trumpa. Průzkumy přitom byly nebývale vyrovnané, ale výsledek byl naopak poměrně přesvědčivý. V čem Kamala Harrisová ve finiši selhala a co naopak pomohlo Trumpovi? A jaký vliv měly sociální sítě a hlavně pak nejbohatší člověk planety Elon Musk. V Ranním brífinku to rozebírají reportéři HN Kristýna Matějková a Martin Ehl.
-
Estão a faltar episódios?
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Dobrá zpráva pro všechny motoristy – pohonné hmoty jsou v Česku výrazně levnější než před rokem ve stejnou dobu. Konkrétně litr benzinu Natural 95 stojí podle dat společnosti CCS v průměru o tři koruny méně, litr nafty je pak levnější dokonce o pět korun. Ceny na pumpách jsou tak na začátku listopadu nejnižší za poslední čtyři roky. Proč tomu tak je a jaká je šance, že levné tankování ještě nějakou dobu vydrží, nejen na to v Ranním brífinku odpovídá analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Dnes si občané Spojené států amerických vyberou svého prezidenta pro následující čtyři roky. Volí mezi demokratkou Kamalou Harris a republikánem Donaldem Trumpem. Jak volby probíhají? Jaký výsledek se očekává? A jaký bude mít jejich výsledek vliv třeba i na Českou republiku. Nejen o tom v Ranním brífinku Hospodářských novin s Dominikou Perlínovou z Aktualně.cz, která se vrátila z Ameriky a celou situaci dlouhodobě pozorně sleduje.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Milion korun – navzdory tomu, že jeho hodnota v čase neustále klesá – zůstává tato částka pro mnoho Čechů symbolem bohatství nebo alespoň velmi solidního kapitálu, se kterým se už dá zajímavě investovat. A jako titulní motiv jsme jej v Hospodářských novinách vybrali také pro nové vydání investičního speciálu Rentiér. Co všechno se v něm dočtete a jestli si milion opravdu stále zaslouží vaši pozornost, nejen o tom v Ranním brífinku mluví hlavní autor Rentiéra a vedoucí redaktor investiční rubriky Hospodářek David Busta.
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Kabinet Petra Fialy po třech letech vládnutí hlásí, že má z 90 procent hotovo. A koaliční předsedové se předhánějí v tom, kolik zelených fajfek už si zvládli odškrtnout. Jenže nezávislí experti nad tím kroutí hlavou. Místo velkých reforem totiž přišly jen drobnější a hlavně opatrné změny. Co se tedy v praxi opravdu povedlo a co jsou spíše prázdné proklamace? V Ranním brífinku na to odpovídá politický reportér HN Ondřej Leinert.
-
Ranní brífink Jana Beránka: ilničáři začínají stavět nový úsek dálnice D7 u Slaného. Jenže je dost dobrých důvodů tady zbystřit: ještě během podzimu se začnou stavět i další a do Vánoc bude celá část od Prahy až po Postoloprty, tedy až za Louny, buď hotová, nebo aspoň rozestavěná. V roce 2027 by pak celá tahle část mela být funkční.
-
Ranní brífink Martina Ehla: Česko na tom ve vývoji bojových dronů není vůbec špatně, vysvětluje Jiří Janoušek, spoluzakladatel startupu FlyinDefence. V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, jak často dostává zpětnou vazbu od ukrajinských vojáků, kterým posílá jeho firma drony, kolik dronů má dnes smysl koordinovat v jednom útoku a jaké jsou nejúčinnější protidronové zbraně.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Vývoj kurzu české koruny netěší ani dovolenkáře, ani ty, kteří mají nějaké výdaje v eurech. Za posledni rok oslabila o pět procent, za necelé dva roky zhruba o deset. Od začátku července se drží výrazně nad úrovní 25 korun za jedno euro a k posílení pod tuto hranici se stále nemá. Jaký lze očekávat vývoj koruny a zda se přece jen nevrátí k silnějším hodnotám, o tom jsme se v Ranním brífinku bavili s Františkem Táborským, stratégem banky ING se zaměřením na měny, úrokové sazby a státní dluhopisy, který aktuálně působí v Londýně.
-
Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na politiku, konkrétně na to, jestli se KDU - ČSL po víkendovém sjezdu v Olomouci může zvednout, či zda to s ní vypadá stále bledě.
-
Ranní brífink Martina Ehla: Čeští výzkumníci i továrny podepsaly další smlouvy o spolupráci s americkým koncernem Lockheed Martin. Proč je pro české firmy důležité se dostávat do velkých mezinárodních projektů i v Evropě vysvětluje Radka Konderlová, ředitelka sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany.
-
Ranní brífink Jana Beránka: Na to, aby nějaká banální událost opanovala veřejné dění i média, stačí někdy málo – a teď v říjnu to ukázala česká armáda. Cvičila fiktivní scénář, při kterém je NATO napadeno z východu – ale nešlo o samotný boj, ale spíš o to, co to způsobí v zázemí a v informačním prostoru.
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Petrohrad, Montreal, Chicago, Filadelfie, Detroit. To je žebříček pěti největších hokejových arén na světě. Budou mu už za pár let vévodit východočeské Pardubice? Majitel tamního hokejového klubu Petr Dědek oznámil plán zaskočeným městským zastupitelům koncem září s tím, že má stát přes 10 miliard korun a kapacitu že má mít přes 22 tisíc diváků. To je přitom téměř čtvrtina počtu obyvatel Pardubic. Má takový megalomanský projekt smysl a šanci na realizaci, nebo jde spíš o snílkovské blouznění? V dnešním Ranním brífinku to rozebírá reportér HN Martin Biben.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Minulý týden přišel ministr práce a sociálních věcé Marian Jurečka s návrhem na zvýšení platů politiků a dalších ústavních činitelů o téměř 14 procent. Skokový růst obhajoval květnovým rozhodnutím Ústavního soudu, který zrušil snížení soudcovských platů a platy politiků jsou na platy soudců navázané. Po poměrně vzrušené diskusi, kdy se na Jurečku sesypala nejen opozice, ale i jeho kolaliční ministři, nově navrhuje růst platů politiků zhruba o polovinu. Vláda by o platech měla jednat zítra. Má vláda vůbec jednat o platech v době schodkového rozpočtu? A jaký signál vysílá svým voličům? Nejen na tyto otázky odpovídá politický komentátor a zástupce šéfredaktora Petr Honzejk.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Česko by se v příštím roce mělo definitivně zbavit závislosti na ruské ropě. Už za čtvrt roku by totiž měl být schopen ropovod TAL, který vede z italského přístavu v Terstu, přepravit čtyři miliony tun ropy navíc, což odpovídá zhruba polovině tuzemské roční spotřeby. O jakou ropu půjde a zvládnou ji tuzemské rafinerie zpracovat? A jaká budoucnost čeká ropovod Družba, když jím přestane proudit ruská ropa? Nejen na to v Ranním brífinku odpovídá reportér Hospodářských novin Petr Zenkner.
- Mostrar mais