Episódios

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    [AUTOPROMOCJA]

    W tym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy” gościem Witolda Jurasza jest profesor Hieronim Grala. W rozmowie poruszane są między innymi poniższe wątki:

    Aktualność idei Giedroycia – niepodległość Ukrainy jako klucz do bezpieczeństwa Polski. Obszar ULB – zmieniające się znaczenie Ukrainy, Litwy i Białorusi. Idea jagiellońska – analiza jej związków (lub ich braku) z polityką Jagiellonów. Krytyka Włodzimierza Bączkowskiego – uproszczenia w analizie Rosji. Możliwość rozpadu Rosji – różnice między współczesną Rosją a ZSRR. Przeintelektualizowanie polskiej analityki wschodniej – problem braku trafnych diagnoz współczesności.
  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    [AUTOPROMOCJA]

    W tym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy” Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz rozmawiają o:

    Dyplomatycznej porażce Polski – braku przedstawiciela w kierownictwie NATO.

    Skandalach polityczne w Polsce – przypadkach generałów Kraszewskiego i Gromadzińskiego.

    O wojnie rosyjsko-ukraińskiej – mija tysiąc dni konfliktu, jaki jest jego bilans?

    Relacjach polsko-niemieckich i brak zrozumienia kryzysu przez Niemcy.

    Decyzjach USA o wsparciu Ukrainy – pozwoleniu na ataki na terytorium Rosji.

    Historii kolaboracji Niemiec z Rosją i incydencie na bankiecie u Steinmeiera.

  • Estão a faltar episódios?

    Clique aqui para atualizar o feed.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    [AUTOPROMOCJA]

    W tym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy” gościem Witolda Jurasza jest Rafał Modrzewski. Dziennikarz rozmawia z gościem o:

    ICEYE – polsko-fińskiej firmie produkującej satelity o zastosowaniach wojskowych i szpiegowskich. Historii gościa, Rafała Modrzewskiego, i budowy firmy wartej ponad miliard dolarów. Wsparciu ICEYE dla Ukrainy w wojnie z Rosją. Różnicach między satelitami amerykańskimi a tymi produkowanymi przez firmę gości. Potencjalnych możliwości Polski w zakresie rozpoznania satelitarnego. Zależnościach Polski od sojuszników w dziedzinie satelitarnego wywiadu.
  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    [AUTOPROMOCJA]

    W tym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy” Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz rozmawiają o:

    Spotkaniu prezydenta Joe Bidena z prezydentem elektem Donaldem Trumpem. Politycznych nominacjach w USA, m.in. o Marco Rubio i Tulsi Gabbard. Potencjalnym udziale Polski w misji pokojowej NATO na Ukrainie. Wyborach w Niemczech i ich wpływ na relacje polsko-niemieckie. Antysemickim incydencie w Amsterdamie i reakcjach na stadionie Legii wobec dyktatury Łukaszenki.
  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    [AUTOPROMOCJA]

    W tym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy” Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz rozmawiają o:

    Wpływie prezydentury Donalda Trumpa na Polskę i Europę.

    Mocnym przesunięciu Partii Republikańskiej na prawo i jego skutkach.

    Reakcjach europejskich polityków, w tym Donalda Tuska, na Trumpa.

    Wyborach w Mołdawii i subtelniejszych, niż te militarne, działaniach Rosji.

    Głośnym we Francji procesie o podżeganie do zabójstwa oraz kwestii wolności słowa.

    O internetowych bojówkach PO, które nie różnią się od hejterów wspierających PiS.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    [AUTOPROMOCJA]

    Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz rozmawiają. Między innymi o:

    Obecności północnokoreańskich żołnierzy w Ukrainie. Przemyśle zbrojeniowym Korei Południowej i Polski. Roli ONZ we współczesnej polityce. Sytuacji w Donbasie i Gruzji. Konferencji generała Stróżyka.

    Więcej usłyszysz w najnowszym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy”.
  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    [AUTOPROMOCJA]

    Zbigniew Parafianowicz zaprasza na przegląd najważniejszych tematów dotyczących polityki międzynarodowej. W tym odcinku „Raportu międzynarodowego”:

    Wybory w Mołdawii i Gruzji oraz ingerencja Rosji, by powstrzymać ich integrację z Zachodem. Spotkanie dotyczące przyszłości Ukrainy bez udziału Polski i… Ukrainy. Analiza planu zwycięstwa Wołodymyra Zełenskiego jako potencjalnej kampanii politycznej na reelekcję. Nowy format polityczny: Budapeszt, Bratysława, Belgrad jako alternatywa dla Grupy Wyszehradzkiej. Sondażowe trendy w USA i strategia Kamali Harris w kampanii.
  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    [AUTOPROMOCJA]

    Gościnią Witolda Jurasza w podcaście „Raport międzynarodowy” jest Natalia Szewczak, dziennikarka Business Insider Polska, specjalizująca się w tematyce koreańskiej. Główne tematy rozmowy to: Porównanie reżimu północnokoreańskiego z totalitaryzmem stalinowskim i Państwem Islamskim. Możliwość zjednoczenia Korei Północnej i Południowej. Potencjalny wpływ stylu życia Kim Dzong Una na zmiany w systemie rządów w Korei Północnej. Międzynarodowe aspekty rosnącego napięcia na Półwyspie Koreańskim i ryzyko wybuchu wojny.
  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    [AUTOPROMOCJA]

    W prowadzonym wyjątkowo bez przebywającego aktualnie w Ukrainie Zbigniewa Parafianowicza podcaście „Raport międzynarodowy” Witold Jurasz omawia bieżące kwestie polityki międzynarodowej, zaczynając od informacji o śmierci ukraińskiej, 27-letniej dziennikarki Wiktorii Roszczyny. Wiktoria Roszczyna trafiła do rosyjskiej niewoli, w której w efekcie zmarła. Przyczyny śmierci nie są znane, ale jak można się domyślać, została poddana torturom. Witold Jurasz zauważa, że z jednej strony, wielokrotnie podkreślając, że Polska musi się liczyć z realiami polityki międzynarodowej, a tym samym również z tym, że wojna zakończy się w sposób, który będzie daleki od ideału, równocześnie nie można zapominać o podłości, którą wykazują się Rosjanie niemal każdego dnia. Jakkolwiek nienawiść jako taka jest czymś złym, to równocześnie niektóre działania Rosji nie zasługują na nic innego niż nienawiść. Z punktu widzenia Polski i Polaków kluczowe jest jednak, by była to zimna nienawiść, a nie taka, która w efekcie szkodzi nam samym. Prowadzący jednocześnie zauważa, że nie wolno też zapominać o przyzwoitych Rosjanach i w tym kontekście wspomina historię rosyjskiej nastolatki Maszy Moskalowej, która narysowała antywojenny rysunek, za co w efekcie ukarany został jej ojciec, który spędził dwa lata w więzieniu.

    W dalszej części podcastu Witold Jurasz omawia plan zwycięstwa ogłoszony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i zauważa, że tajne załączniki do planu przedstawione zostały Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii, Niemcom i Francji, ale nie zostały przedstawione Polsce. Co do samego planu – odnotowuje, że mowa jest w nim o zaproszeniu do NATO, a nie o członkostwie w NATO. Przede wszystkim jednak zauważa, że prezydent Zełenski, jakkolwiek stwierdził, że nie będzie handlował terytorium, to równocześnie w samym planie nie zawarł żadnych stwierdzeń, które potwierdzałyby takie stanowisko. Witold Jurasz stwierdza, że analizując plan pokoju prezydenta Zełenskiego, trzeba go czytać między wierszami. Następnie prowadzący informuje o najnowszych ocenach rosyjskich strat, z których wynika, że zginęło od 106 do 200 tysięcy Rosjan, przy czym w czerwcu ginęło od 200 do 250 żołnierzy dziennie. Kolejnym z tematów jest oczywiście Donald Tusk ogłaszający zawieszenie prawa do azylu. Jak stwierdza Witold Jurasz, premier nie tylko poszedł tropem PiS-u, ale przebił PiS o kilka długości. W tej sprawie zarówno Witold Jurasz, jak i Zbigniew Parafianowicz niezmiennie popierali twardą politykę PiS-u i będą popierać twardą politykę Platformy Obywatelskiej. Oczywiście mając jednak z tyłu głowy, że twarda polityka musi mieć pewne granice i nie może być całkowicie niehumanitarna.

    Odnosząc się do orędzia prezydenta Dudy, Witold Jurasz odnotowuje demagogiczne, obelżywe i prymitywne stwierdzenia prezydenta na temat niektórych kandydatów na ambasadorów zgłoszonych przez rząd, stwierdzając, że kandydatów tych można by skrytykować w zdecydowanie bardziej wysublimowany i przede wszystkim inteligentny sposób, niż to uczynił prezydent Andrzej Duda.

    W kolejnej części komentarz do informacji o tym, że rośnie irytacja Stanów Zjednoczonych sposobem działania Izraela. Dziennikarz zastanawia się, czy irytacja ta jest prawdziwa, czy też jest po prostu elementem amerykańskiej kampanii wyborczej. Prowadzący odnosi się również do rosnącego napięcia na Półwyspie Koreańskim. Napięcie to niemal na pewno nie przerodzi się w jakiekolwiek działania wojenne. Na koniec Witold Jurasz odnosi się do wywiadu przeprowadzonego w ramach „Raportu międzynarodowego” z Leszkiem Millerem, który opowiedział o propozycji, którą otrzymał od Instytutu Hoovera, chcącego odkupić jego archiwa, i stwierdza, że działania tego amerykańskiego ośrodka co prawda nie naruszają polskiego prawa, ale z całą pewnością naruszają dobre obyczaje. Poza tym recenzuje książkę Andrzeja Brzezickiego „Zmierzyć arszynem” i zastanawia się, czy jest to książka o założycielu Ośrodka Studiów Wschodnich, Marku Karpie, czy też o OSW. Ze zdziwieniem odnotowuje, że OSW już raz wydało książkę na swój temat, przy czym na początku rządów PiS-u autorem książki był nie publicysta związany z „Tygodnikiem Powszechnym”, a dziennikarz tygodnika „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha, a wydawnictwem nie było Wydawnictwo Znak, lecz wydawnictwo Fronda.pl.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    Gościem podcastu „Raport międzynarodowy” jest premier Leszek Miller. Prowadzący Witold Jurasz pyta premiera Millera, czemu polscy politycy tak źle się starzeją, na co dobiegający osiemdziesiątki Leszek Miller odpowiada w sposób dowodzący, że można być w zaawansowanym wieku i młodym duchem. Witold Jurasz pyta również Leszka Millera o to, czemu Polska zachowuje się w relacjach międzynarodowych naprzemiennie jak paw lub papuga i czy nie jest to przypadkiem skutkiem dominacji w polskiej polityce polskiej inteligencji. Tematem rozmowy jest też relacja Polski z Ukrainą i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czemu Kijów, pomimo gigantycznej pomocy, którą otrzymał od Warszawy, nie jest w stanie wykonać gestów w stosunku do Polski w sprawie rzezi wołyńskiej? Witold Jurasz pyta premiera Millera również o naszego zachodniego sąsiada, a konkretnie o to, czy Polska może dzisiaj, biorąc pod uwagę historię relacji niemiecko-rosyjskich, mieć zaufanie do Berlina. Przedmiotem rozmowy jest także kwestia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego oraz wyborów, które premier Miller dokonywał w historii, w tym przede wszystkim udziału Polski w wojnie z Irakiem. Leszek Miller stwierdza, że Polska miała wówczas bardzo prosty wybór: mogła zapisać się do obozu amerykańskiego lub do obozu rosyjskiego, w którym brały udział Niemcy i Francja. Wybór był więc oczywisty. Leszek Miller wspomina o sytuacji, kiedy emisariusze Instytutu Hoovera chcieli kupić jego archiwum i wspomina, że „niestety” nie mógł niczego sprzedać, gdyż podjął w pewnym momencie decyzję o spaleniu wszystkich dokumentów, które posiadał. Więcej usłyszysz w najnowszym odcinku podcastu „Raport międzynarodowy”.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    W najnowszym odcinku podcastu „Raport międzynarodowy” prowadzący Zbigniew Parafianowicz oraz Witold Jurasz dyskutują na temat rocznicy ludobójczego ataku Hamasu na Izrael, który miał miejsce 7 października 2023 roku, i zastanawiają się nad bilansem, odnotowując, że w światowej opinii publicznej znacznie częściej mówi się dzisiaj o palestyńskich ofiarach izraelskiej odpowiedzi na atak Hamasu. Prowadzący zastanawiają się, czy izraelska operacja nie pociąga za sobą zbyt wielu ofiar, równocześnie konstatując, że tocząc walki w mocno zurbanizowanym terenie, takich ofiar nie da się uniknąć. Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz dyskutują również na temat wniosków, które z wojen toczonych przez Izrael i sposobu, w jaki Izrael działa na Bliskim Wschodzie, wynikają dla Polski.

    W dalszej części tematem są relacje polsko-ukraińskie. Czy Polska, po okresie braku asertywności w relacjach z Kijowem, nie zaczyna przelicytowywać i czy Ukraina nie uzna, że Polska blefuje? Następnie prowadzący odnotowują informację podaną w najnowszej książce legendarnego amerykańskiego dziennikarza Boba Woodwarda, który stwierdza, że pod koniec 2022 roku amerykańskie agencje wywiadowcze szacowały ryzyko użycia taktycznej broni jądrowej przez Rosję na 50%.

    Prowadzący rozmawiają też na temat wypowiedzi szefa Sztabu Generalnego, generała Wiesława Kukuły, różniąc się w ocenie tego, czy wypowiedź ta była szczęśliwa, czy raczej niefortunna. Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz odnotowują również skazanie przez rosyjski sąd obywatela Stanów Zjednoczonych na siedem lat więzienia za walkę po stronie Ukrainy. Rosja znowu zaczęła brać zakładników – czy w związku z tym Zachód nie powinien zacząć robić dokładnie tego samego? W dalszej części podcastu prowadzący zastanawiają się, czy biorąc pod uwagę fakt, że Rosja w zamian za zakończenie wojny domaga się zniesienia sankcji, Polska nie powinna zacząć koncepcyjnie pracować nad ścieżką zniesienia sankcji, tak by móc wpłynąć na mocarstwa zachodnie w taki sposób, aby sankcje były znoszone pozornie i możliwie wolno.

    Na koniec dziennikarze dyskutują również o znaczeniu psychologii w polityce, skupiając się na analizie osobowości prezydenta Emmanuela Macrona, która ukazała się na łamach Politico. Dodatkowo prowadzący odpowiadają również na pytania słuchaczy i słuchaczek. Więcej usłyszysz w najnowszym odcinku podcastu „Raport międzynarodowy”.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    Gościnią najnowszego odcinka podcastu "Raport międzynarodowy" jest dziennikarka "Rzeczpospolitej", specjalistka od tematów historycznych – Estera Flieger. Witold Jurasz pyta Esterę Flieger, czy Polska ma politykę historyczną, a jeśli nie – czym to grozi? Dziennikarka przytacza zatrważające wyniki badań opinii publicznej w Izraelu i Niemczech, z których wynika, że społeczeństwo izraelskie w znacznym stopniu obwinia Polskę o Holokaust, a społeczeństwo niemieckie tak naprawdę nie wie, w jakim stopniu Polska była ofiarą II wojny światowej. W dalszej części podcastu Witold Jurasz i Estera Flieger rozmawiają o sposobach, za pomocą których Republika Federalna Niemiec prowadzi swoją politykę historyczną, i zastanawiają się, czy coś takiego byłoby możliwe w Polsce. Odpowiedź na to pytanie niestety jest negatywna, ponieważ punktem wyjścia do prowadzenia jakiejkolwiek polityki jest przynajmniej minimalny poziom konsensusu politycznego.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    W najnowszym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy” prowadzący Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz dyskutują na temat irańskiego ataku rakietowego na Izrael i zastanawiają się, czy różnił się on w zasadniczy sposób od tego z kwietnia bieżącego roku. Jeśli tak, to czy celem Iranu było zadanie naprawdę dużych strat Izraelowi, czy też nadal była to jedynie demonstracja? Prowadzący rozważają również scenariusze odwetu ze strony Izraela i zastanawiają się, czy Tel Awiw uderzy w obiekty atomowe Teheranu. Zaznaczają przy tym, że temu ostatniemu wyraźnie sprzeciwia się prezydent Joe Biden. Przede wszystkim jednak Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz zastanawiają się, co jest tak naprawdę najistotniejsze: kto zaatakował pierwszy, czy też kto w obecnej sytuacji eskaluje, a kto deeskaluje napięcie.

    W dalszej części podcastu prowadzący dyskutują na temat upadku Wuhłedaru na Ukrainie, podkreślając, że jest to porażka – ale nadal taktyczna, a nie strategiczna. Zbigniew Parafianowicz zwraca uwagę na działania ukraińskiej posłanki, której aktywność w mediach społecznościowych mogła zaszkodzić obronie Wuhłedaru. Następnie prowadzący analizują konflikt wewnątrz rosyjskiej opozycji, który wybuchł między obozem Michaiła Chodorkowskiego a środowiskiem związanym z nieżyjącym już Aleksiejem Nawalnym. Relacje między tymi grupami są na tyle złe, że dochodzi do oskarżeń o wynajmowanie zbirów, którzy pobili młotkiem jedną z kluczowych postaci obozu Nawalnego. Na tym tle Witold Jurasz przytacza plotki o rzekomym ataku na dom Ilji Ponomariowa, który miał zostać zaatakowany przez rosyjskiego drona, ale niekoniecznie rządowego.

    Kolejnym wątkiem, który prowadzący omawiają, jest sukces wyborczy skrajnej prawicy w Austrii oraz pytanie, czy powstaje coś na kształt "osi populizmu" w Europie. Witold Jurasz złośliwie zauważa, że skrajną prawicę w Europie łączy nie tylko ideologia, ale i kwestie obyczajowe, które są w sprzeczności z oficjalnym wizerunkiem tej prawicy.

    Prowadzący dyskutują także na temat wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na urodzinach byłego prezydenta Czech Miloša Zemana, podkreślając, że Duda mógł złożyć wizytę bardziej dyskretnie i dyplomatycznie. Witold Jurasz wskazuje, że od lat w otoczeniu prezydenta, nie tylko Dudy, ale także jego poprzedników, brakuje doświadczonych dyplomatów. Dodaje jednak, że nie jest to zarzut wobec Szefa Biura Polityki Międzynarodowej, Mieszka Pawlaka, a być może raczej problem z nieprzyjmowaniem rad przez prezydenta.

    Na zakończenie podcastu omawiane są pozytywne sygnały z Ukrainy w sprawie Wołynia – choć są one obiecujące, prowadzący podkreślają, że jest zbyt wcześnie, by uznać je za przełomowe.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
    Gościnią Witolda Jurasza w podcaście „Raport międzynarodowy” jest Karolina Wójcicka z „Dziennika Gazety Prawnej”, która specjalizuje się w tematyce bliskowschodniej i izraelskiej. Tematem rozmowy jest to, co siedzi w głowie Benjamina Netanjahu. Czy premier Izraela ma pomysł na pokój? Czy jedynie na wygranie wojny? I czy Izrael w ogóle jest w stanie wygrać wojnę – czy strefa buforowa, w sytuacji, w której Izrael ostrzeliwany jest nie tylko z terytorium Libanu, ale nawet z Jemenu, jest czymś realistycznym i gwarantującym bezpieczeństwo państwa żydowskiego? Witold Jurasz i Karolina Wójcicka zastanawiają się też, czy Izrael jest państwem demokratycznym w zachodnioeuropejskim tego słowa rozumieniu – czy też formalne oznaki demokracji niekoniecznie oznaczają, że można tak Izrael nazywać. Karolina Wójcicka opowiada o statusie obywateli i obywatelek Izraela pochodzenia arabskiego, podkreślając, że co prawda formalnie mają wszelkie prawa wynikające z obywatelstwa, jednak równocześnie żyją w separacji od obywateli Izraela pochodzenia żydowskiego. W dalszej części programu prowadzący pyta ekspertkę, jak to się stało, że Benjamin Netanjahu z polityka centroprawicowego stał się premierem rządu, w którym istotną rolę odgrywają politycy skrajnej prawicy. Oraz czy Benjamin Netanjahu, prowadząc operacje w Libanie, usiłuje zapewnić Izraelowi bezpieczeństwo, czy też zrehabilitować się za klęskę z 7 października 2023 roku?

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. W najnowszym odcinku podcastu „Raport międzynarodowy” prowadzący Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz zaczynają od podziękowania za wyróżnienie w konkursie Best Stream Awards, w którym podcast „Raport międzynarodowy” wygrał w kategorii Podcast Światowy. Dziękujemy słuchaczom, słuchaczkom, wszystkim głosującym i oczywiście niezastąpionej ekipie realizacyjno-wydawniczej, bez której nie byłoby naszego programu! W dalszej części prowadzący dyskutują na temat celów, które ma Izrael, bombardując cele w Libanie, i zastanawiają się, czy hiperrealizm Benjamina Netanjahu jest rzeczywiście hiperrealizmem, czy może przeciwnie – pseudorealizmem. Czy Izrael ma jakikolwiek inny pomysł niż zniszczenie wszystkich wrogów? I czy logicznym końcem drogi, którą wybrał najbardziej prawicowy w historii Izraela rząd, nie jest wojna również z Iranem? Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz omawiają również tzw. plan pokojowy Wołodymyra Zełenskiego, konstatując, że szanse na jego realizację nie są zbyt duże. Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz dyskutują na temat krytyki ministra Radosława Sikorskiego za jego wypowiedzi w sprawie statusu Krymu, stwierdzając, że w istocie nie powiedział nic skandalicznego. Równocześnie jednak odnotowują, że wygłosił dobre przemówienie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ i dworują sobie z zachwytów polskich mediów, stwierdzając, że prawie 40 lat po końcu PRL zachwyt nad faktem, że ktoś mówi dobrze po angielsku, jest nieco „obciachowy”. Prowadzący dyskutują również na temat tego, co należałoby zrobić, aby ułożyć sobie relacje z Ukrainą, odnosząc się do książki Sławomira Cenckiewicza i Michała Rachonia, zatytułowanej: „Zgoda – rząd i służby Tuska w objęciach Putina”, i stwierdzając, że sam tytuł książki mówi o niej wszystko, gdyż premier Polski nazywa się Donald Tusk, a nie Tusk.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    Gościem Witolda Jurasza w podcaście „Raport międzynarodowy” jest dr Michał Sadłowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Sadłowski zajmuje się historią ustroju państwa rosyjskiego. Przedmiotem rozmowy jest próba spojrzenia na polską przedwojenną sowietologię i odpowiedź na pytanie, czy nasz kraj kiedykolwiek naprawdę rozumiał Wschód. Michał Sadłowski opowiada o słynnej operacji sowieckiego wywiadu, Trust, czyli operacji dezinformacyjnej, w ramach której sowieckie służby przekonały polskie służby, że w bolszewickiej Rosji istnieje potężna antybolszewicka organizacja monarchistyczna. W rzeczywistości organizacja ta nigdy nie istniała, a cała akcja jest mistyfikacją.
    W dalszej części rozmowy Witold Jurasz i Michał Sadłowski próbują dokonać bilansu prometeizmu, czyli idei, według której Związek Sowiecki miał rozpaść się pod wpływem odśrodkowych tendencji narodowych. Choć ZSRR ostatecznie się rozpadł, stało się to 50 lat później, a bilans ruchu prometejskiego okazuje się porażką.

    Michał Sadłowski zastanawia się również nad tym, czy Rosja jest państwem słabym, czy też to, co w Polsce postrzegamy jako słabość, może być nieistotne z punktu widzenia rosyjskiego systemu. Wspólnie z Witoldem Juraszem próbują ocenić stan współczesnych badań i analityki dotyczących Rosji, starając się odpowiedzieć na pytanie, czy wiemy o Rosji więcej niż nasi zachodni sojusznicy, czy może jednak nie.
    Więcej usłyszysz w podcaście “Raport międzynarodowy”.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    W najnowszym odcinku podcastu „Raport międzynarodowy” prowadzący Witold Jurasz oraz Zbigniew Parafianowicz dyskutują na temat portfolio, które jako komisarz Unii Europejskiej otrzyma Piotr Serafin. Zgodnie stwierdzają, że jest to sukces zarówno osobisty Piotra Serafina, jak i rządu RP, który zdołał uzyskać dla polskiego kandydata naprawdę ważny zakres zadań. Dziennikarze rozmawiają również na temat ataków przeprowadzonych najprawdopodobniej przez izraelski wywiad na Hezbollah za pomocą materiałów wybuchowych umieszczonych w pagerach i telefonach. Mimo że w zamachach zginęło dwoje dzieci, operacja z czysto wywiadowczego punktu widzenia jest niewątpliwym sukcesem izraelskich służb i dowodem ich innowacyjności. Następnie Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz zastanawiają się, dlaczego Donald Trump nie eksploatuje tematu kolejnego, tym razem nieudolnego, zamachu na jego osobę. Próbują również odpowiedzieć na pytanie, czy ten fakt pomoże, czy zaszkodzi Trumpowi w kampanii wyborczej. Prowadzący zwracają też uwagę na wpadkę Radosława Sikorskiego, który dał się nabrać rosyjskim pranksterom, jednocześnie zaznaczając, że nie padły z jego ust żadne kompromitujące stwierdzenia. Dalsza część podcastu poświęcona jest wrażeniom, które Witold Jurasz przywiózł z międzynarodowej konferencji Yalta European Strategy, która odbyła się w Kijowie. Jeśli chcesz poznać okoliczności scysji między ministrem Radosławem Sikorskim a Wołodymyrem Zełenskim – koniecznie włącz najnowszy „Raport międzynarodowy”. Witold Jurasz uważa, że czas najwyższy przyjąć do wiadomości, że Ukraińcy, choć są antyrosyjscy i kochają wolność, to równocześnie w dużym stopniu pozostają ludźmi radzieckimi. Próbując odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Polska może skutecznie załatwiać swoje sprawy w Ukrainie, Jurasz stwierdza, że istniejąca infrastruktura relacji sprowadza się do kontaktów osób niemających jakichkolwiek przełożeń politycznych z ludźmi, którzy również nie posiadają kontaktów politycznych po drugiej stronie. W związku z tym należy z tej infrastruktury zrezygnować i zastąpić ją bardziej efektywnymi mechanizmami. Przede wszystkim powinno się szukać kontaktów z tymi, którzy mają realne wpływy w Ukrainie, tj. z oligarchami oraz siłami zbrojnymi. Witold Jurasz opowiada również o wystąpieniu byłego szefa CIA, Davida Petraeusa, który poinformował uczestników konferencji, że Stany Zjednoczone jesienią 2022 roku groziły Rosji użyciem siły i przystąpieniem do wojny, gdyby Rosja zdecydowała się użyć taktycznej broni jądrowej. Opowiadając o zakulisowych rozmowach, Jurasz podkreśla, że w Kijowie dyskutowano o kwestiach gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy po zakończeniu wojny oraz o mechanizmach powstrzymywania Rosji, a nie o kwestiach terytorialnych. Zauważa również, że osobą, z którą realnie liczą się światowi politycy obecni w Kijowie, jest Aleksander Kwaśniewski, i stwierdza, że Polska w ciągu ostatnich 35 lat nie doczekała się innego polityka cieszącego się takim autorytetem na świecie. Opowiadając za to o wrażeniach z nocy spędzonej w schronie, Jurasz podkreśla, że będąc w delegacji złożonej z VIP-ów, tak naprawdę nie ryzykował. Ta wojna, jak każda inna, dotyka bowiem przede wszystkim zwykłych ludzi – a nie tych, którzy są VIP-ami lub podróżują w ich towarzystwie.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    W najnowszym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy” prowadzący Zbigniew Parafianowicz oraz Witold Jurasz dyskutują na temat debaty Kamali Harris z Donaldem Trumpem – zakończyła się ona remisem ze wskazaniem. Problem polega na tym, że nie do końca wiadomo ze wskazaniem na kogo. Panowie zastanawiają się też, czy poparcie Kamali Harris przez Taylor Swift nie okaże się istotniejsze od debaty. Zauważyli też znaczący fakt, że bardzo wpływowy wiceprezydent w administracji George'a W. Busha, Richard Bruce "Dick” Cheney zadeklarował, że zagłosuje na Kamalę Harris. Następnie o wizycie szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w Kijowie oraz o tym, czy Stany Zjednoczone zdejmą ograniczenia z używania amerykańskiej broni na terenie Federacji Rosyjskiej. W dalszej części podcastu prowadzący analizują wypowiedzi Władimira Putina o gotowości do rozmów z udziałem Chin, Indii i Brazylii. Czy państwa te, gdyby miały odgrywać rolę pośredników, to czy stałyby po stronie Rosji, czy też będąc sekundantami Rosji, równocześnie starałyby się zachować w sposób życzliwy Rosji, ale równocześnie szukałyby rozwiązania korzystnego również dla Ukrainy? Kolejnym z tematów jest konflikt dotyczący ambasadorów – czy jakikolwiek kompromis w tej sprawie jest możliwy. Witold Jurasz pyta też Zbigniewa Parafianowicza, czy kolejne zakazy (ostatni dotyczy zakazu publicznego zabierania głosu) dla kobiet w Afganistanie nie dowodzą, że zamiast demokracji należało w Afganistanie zaprowadzić dyktaturę wojskową. Zdaniem Zbigniewa Parafianowicza w Afganistanie demokracja była de facto mocno umowna i panowała dyktatura wojskowa, a ograniczenia praw kobiet zapewne są elementem specyficznej negocjacji talibów z Zachodem, której celem jest odblokowanie afgańskich środków aresztowanych w zachodnich bankach.

    Zbigniew Parafianowicz opowiada o ukraińskich aplikacjach, które są elementem ukraińskiej obrony cywilnej. W dalszej części podcastu mowa również o dyskusji na temat zestrzeliwania przez państwa NATO, rakiet lub też dronów, czy to na terytorium Ukrainy, czy też na własnym terytorium. Na koniec o wypowiedzi szefa CIA Williama J. Burnsa, który oświadczył, że jesienią 2022 roku istniało poważne ryzyko użycia taktycznej broni jądrowej przez Rosję. W tym kontekście prowadzący zastanawiają się, czy tzw. rosyjskie czerwone linie są jedynie blefem, czy też istnieją naprawdę? I gdzie przebiegają, jeśli pozostają w mocy? Witold Jurasz stwierdza, że wypowiedź Blinkena każe krytycznie patrzeć na tezy o tym, że Zachód jest słaby, pozbawiony woli. Zbigniew Parafianowicz zwraca uwagę, że miały miejsce liczne sytuacje, w których tak w istocie było, z czym zgadza się też Witold Jurasz, zaznaczając jednak, że słów szefa CIA nie sposób ignorować. Gościnnie w pierwszej części podcastu – Marcin Wyrwał. Więcej usłyszysz w najnowszym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy”.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    Gościem najnowszego odcinka podcastu “Raport międzynarodowy jest dr Krzysztof Rak z Instytutu Zachodniego. Krzysztof Rak w przeszłości był dyrektorem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jest też autorem książek: “Polska – niespełniony sojusznik Hitlera”, “Piłsudski między Stalinem i Hitlerem” oraz “Piekielni sąsiedzi. Jak Rosja i Niemcy dogadywały się kosztem Polski”. Tematem rozmowy jest fenomen Alternatywy dla Niemiec, która wygrała wybory samorządowe w Turyngii i zajęła drugie miejsce w wyborach w Saksonii. Krzysztof Rak zwraca uwagę na to, że równocześnie z sukcesami w landach wschodnich, AfD osiąga gorsze już wyniki w sondażach ogólnoniemieckich i nic nie wskazuje na to, by miała dojść do władzy. Witold Jurasz pyta, czy AfD jest partią skrajnej prawicy, czy też być może wręcz partią faszyzującą. Krzysztof Rak stwierdził, że brunatni to około 40% AfD. Warto też jednak pamiętać, że w partii, szczególnie w landach zachodnich, znaleźli miejsce politycy, którzy jeszcze jakiś czas temu byli działaczami mainstreamowego CDU. W podcaście Witold Jurasz i Krzysztof Rak zastanawiają się, jakie są przyczyny pojawienia się AfD na niemieckiej scenie politycznej. Według Krzysztofa Raka powodów jest kilka, ale podstawowymi są zastąpienie kapitalizmu turbokapitalizmem i polityki postpolityką. W tym kontekście obydwaj panowie zastanawiają się, jaki jest prawdziwy bilans rządów Angeli Merkel. W dalszej części podcastu Witold Jurasz i Krzysztof Rak dyskutują na temat relacji polsko-niemieckich. Wbrew niemieckim oczekiwaniom relacje te nie poprawiły się po przyjściu Platformy Obywatelskiej w takim stopniu, jak tego spodziewano się w Berlinie. Obydwaj rozmówcy zauważają, że Niemcy tak naprawdę nie rozumieją tego, co dzieje się w Polsce, a przede wszystkim nie zauważają faktu, że los relacji polsko-niemieckich w dużym stopniu zależy od polityki Republiki Federalnej w stosunku do wojny w Ukrainie. Prowadzący i jego gość zastanawiają się, czy Niemcy zdają sobie sprawę, że Polska potraktowała wojnę w Ukrainie jako egzystencjalne zagrożenie i szukają też odpowiedzi na pytanie, czy takie podejście do wojny nie było też przesadą? I czy Polska, tworząc swoją politykę w stosunku do Ukrainy i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, nie zapomniała, że sama będąc częścią Zachodu, jest w gruncie rzeczy bezpieczna? Więcej usłyszysz w najnowszym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy”.

  • Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

    W najnowszym odcinku podcastu “Raport międzynarodowy” prowadzący Witold Jurasz oraz Zbigniew Parafianowicz dyskutują na temat wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby na temat rzezi wołyńskiej. Zbigniew Parafianowicz, opisując przetasowania w ukraińskiej polityce, jednoznacznie stwierdza, że dymisja szefa ukraińskiej dyplomacji nie ma nic wspólnego z jego wypowiedziami w czasie wydarzenia Campus Polska. Obydwaj prowadzący odnotowują też, że polskie oburzenie wypowiedziami ukraińskiego polityka, jako że zostało wyrażone w języku polskim i w polskich, a nie ukraińskich mediach, tak naprawdę nie dociera do ukraińskiej opinii publicznej oraz elit politycznych. Podobnie dzieje się z polską krytyką niemieckiej polityki, która zazwyczaj też jest w języku polskim i w polskich mediach, a nie w mediach niemieckich po niemiecku. W dalszej części podcastu prowadzący rozmawiają na temat sytuacji wokół Pokrowska, konstatując, że ukraińska ofensywa na kierunku kurskim niestety nie spowodowała zmniejszenia natężenia rosyjskich ataków w Donbasie. Obaj panowie odnotowują też wizytę Władimira Putina w Mongolii, stwierdzając, że zarzuty wobec Mongolii, że nie aresztowała rosyjskiego dyktatora – są absurdalne. Mongolia czegoś takiego po prostu nie mogła uczynić. Za to Witold Jurasz, komentując głosy o tym, że wszyscy, którzy znali partnerkę rosyjskiego szpiega podającego się za hiszpańskiego dziennikarza, są w jakiś sposób skompromitowani, oświadcza: tego rodzaju stwierdzenia są całkowicie absurdalne i zaczynają przypominać polowanie na czarownice. W dalszej części podcastu o gwałtownym wzrostu antysemickich nastrojów i liczby antysemickich incydentów w Europie. Czy istnieje korelacja pomiędzy mniejszym zainteresowaniem wojną w Ukrainie, większym zainteresowaniem wojną w Strefie Gazy, a tym samym wzrostem nastrojów antysemickich. Witold Jurasz, relacjonując liczne teksty zachodnich analityków, opisuje też przyczyny, z których racji nie udaje się doprowadzić do zawieszenia broni w Strefie Gazy. Prowadzący szukają też odpowiedzi na pytanie, które rodzi się w kontekście wyborów w Niemczech: czy Alternatywa dla Niemiec jest dowodem brunatnienia Republiki Federalnej, czy też być może taka opinia jest przesadna? Poza tym Witold Jurasz opowiada o swoich wrażeniach z Muzeum Sił Zbrojnych w Walencji w Hiszpanii, w którym to muzeum, sala poświęcona wojnie domowej w Hiszpanii nie wyjaśnia, o co tak naprawdę w wojnie tej chodziło. Czy ten rodzaj amnezji historycznej, jakkolwiek nie do końca moralny, jest w gruncie rzeczy jedynym przepisem na skuteczne, choć niekoniecznie oparte na uczciwym rozliczaniu przeszłości, rozwijanie państwa po wyjściu z dyktatury? Więcej usłyszysz w najnowszym “Raporcie międzynarodowym”.