Episódios
-
Kosmická asociace 22 českých firem Brno Space Cluster vyvíjí družici pro obranu Ukrajiny. V rámci Mise Drak pracuje na zařízení schopném monitorovat území a hranice Ukrajiny a zpracovaná data rovnou posílat velení armády i vojákům na frontě. Projekt vyhlásil crowdfundingovou kampaň s cílem vybrat 150 000 000 korun. Samotná družice Drak by pak měla vzlétnout na oběžnou dráhu v roce 2026.
-
“Putin naštěstí už je starý člověk a staří lidé umírají. A úplně nejlepší by bylo, kdyby odešel, ať už dobrovolně nebo nějakým jiným způsobem, protože on je tou hlavní překážkou k jednání,” říká o možnostech míru pro Ukrajinu historik Jan Rychlík, podle kterého je jasné, že hlava Kremlu už “nemůže couvnout”. Rychlejší řešení situace podle něj nepřinese ani zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.
-
Estão a faltar episódios?
-
"Rok 2025 pro nás bude krizový. Budeme připravovat restrukturalizaci, tak, aby rozhlas mohl od 1. ledna 2026 fungovat v redukované podobě," říká generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Rozhlasový poplatek činí od roku 2005 45 korun. Od nového roku měl být navýšen o desetikorunu, vláda ale změnu pravděpodobně nestihne do konce roku prosadit.
-
"Překvapuje mě to po lidské stránce, ale bohužel mě to nepřekvapuje z hlediska profesního," říká o případu Francouzky Gisèle Pélicot, kterou její manžel omamoval léky a nechával znásilňovat, psycholožka Ludmila Čírtková. Dle ní kauza otevřela důležité téma - tedy že se většina znásilnění děje v blízkých vztazích. "Strhává to pozornost na něco, co si lidé myslí, že existuje výjimečně," dodává.
-
I přes klesající tendence koaliční strany TOP 09 v průzkumech veřejného mínění je její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová přesvědčena o účastí strany v příští vládě. “Na průzkumy nehledím, považuji je za něco, jako pro sportovce trénink. A ty hodnotíme až podle výsledku v zápasech,” uvádí předsedkyně Sněmovny v rozhovoru pro Spotlight.
-
“Holky, chlast, přátelství na život a na smrt a hodiny žvanění do rána, jak to všem ukážeme," vzpomíná na své rockerské začátky frontman kapely Olympic Petr Janda. V rozhovoru se Světlanou Witowskou vzpomíná na šikanu za komunismu, ale i chvíle, kdy se v té době “neudržel” a udělal věci, ze kterých nemá dobrý pocit. Jaké to byly? A proč se postavil na pódium i kvůli válce na Ukrajině?
-
"Je jasné, že člověk, který řeší hypotéku a je sám na dvě děti, nebude řešit, odkud nakupuje oblečení," říká greenfluencerka Rozárie Haškovcová k nákupu fast fashion. Upozorňuje na to, že podle nedávného mezinárodního průzkumu se sice průměrný člověk nakupující ve fast fashion obchodech zajímá o životní prostředí, zároveň ale utratí za měsíc za oblečení asi dva tisíce.
-
"Čína si půjčuje cizí ústa k tomu, aby o ní hovořila. Je to kvalitní komunikační strategie," říká marketér Jan Vrobel k tomu, jak nejen Čína ovlivňuje západní influencery, aby odlákala pozornost od skutečných problémů. Země je využívá jako tzv. white monkeys (bílé opice), aby ukázala "bezstarostný život v Číně". Příkladem je i nedávná kauza s českým TikTokerem Janem Michálkem.
-
“Zůstává z toho jakési trauma, ale to člověk zjistí až později. Docela dlouho jsem nebyla schopna jezdit v narvaných tramvajích, protože jsem přestávala dýchat,” popisuje bývalá studentská aktivistka Věra Krincvajová své vzpomínky na 17. listopad. “Kdybyste v roce 1989 nebyla na ulici, nikdy bych nebyla v téhle pozici,” říká ředitelka Díky, že můžem Bára Stárek.
-
“Kdyby se Donald Trump rozhodl nedodržet závazky vůči Ukrajině, tak vydá signál vůči ostatním spojencům Spojených států na celém světě. To on určitě nechce a také se nechce zapsat do dějin jako ten, který cokoliv prohrál,” říká bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza. Jak vnímá jeho byznysový přístup k politice a co jeho napojení na miliardáře Elona Muska?
-
"Atmosféra na Slovensku po útoku na Fica ještě zhoustla, mluví o tom sociologické průzkumy, podle kterých je země v takové náladě jako před občanskou válkou," tvrdí slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová. Podle jejího manžela novináře Michala Kovačiče na Slovensku kvůli dezinformacím lidé nevěří už ani sousedům. Kdo za to může? A jak si vysvětlují podporu Roberta Fica?
-
“Stojíme před zcela novou etapou, návratem Trumpa se ruší spekulace, že jeho zvolení v roce 2016 byl omyl,” tvrdí amerikanistka Kateřina Březinová, podle které se optimismus v sílu americké demokracie třese i v ohledu na výsledky voleb do Senátu a to, jak se vyvíjí situace směrem k obsazení Sněmovny reprezentantů. Končí Amerika tak, jak jsme jí znali? A jakou roli ve volbách sehrál Elon Musk?
-
“Není jediný člověk, který by po rozhodnutí na Slovensku změnil svůj názor,” říká badatel Archivu bezpečnostních složek Radek Schovánek o smírném řešení sporu o neoprávněné evidenci Andreje Babiše ve svazcích StB, k níž došlo mezi slovenským ministerstvem vnitra a předsedou hnutí ANO. Andrej Babiš stále odmítá, že by s StB vědomě spolupracoval. Je to možné? Má smysl se vracet k lustračnímu zákonu?
-
“Každý, kdo viděl Trumpův mítink v New Yorku, musí pochopit, proč se američtí voliči bojí o demokracii. Z toho šel mráz po zádech,” říká profesor z Boston University Igor Lukeš. “Nabízí se paralely mezi podobnými akcemi v Německu ve 30. letech, kdy voliči reagovali na válečnou porážku a ekonomickou krizi a rozhodli se, že nejlepší řešením bude hlas pro jistého Adolfa Hitlera," doplňuje Lukeš.
-
"Domnívám se, že bych situaci, do které se koalice Spolu dostala, nepřipustil. Možná bychom už nevládli, protože tím, že jsem byl trochu důraznější, přísnější a dělal jsem méně kompromisů, tak jsem nevládl tak dlouho," hodnotí expremiér Mirek Topolánek současné vládní uskupení. Jakou radu dal Petru Fialovi a má současná vláda šanci ještě obrátit kurz, který do voleb favorizuje hnutí ANO?
-
“Trump i jeho spolupracovníci vědí, že vítězství Ruska není v zájmu Spojených států a není to v zájmu západního světa, jehož nezpochybnitelným vůdcem USA stále jsou,” říká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký k vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách a jeho možném dopadu na válku na Ukrajině. Nachází se Ukrajina v bodě zlomu? A jak mohou boje ovlivnit severokorejští vojáci na ruské straně?
-
“Obavy o demokracii v USA jsou na místě. Můžeme čekat, že se Trump bude mstít svým odpůrcům a těm, kteří se od něj odvrátili,” hodnotí výsledek amerických prezidentských voleb Martin Novák ze zahraniční redakce Aktuálně.cz. “Teď se ukáže, nakolik je vůči tomu americký systém rezistentní,” říká ve Spotlightu News.
-
“Lituju, že jsme v nějaký moment nebyli ostřejší, ale jsme hodní lidé. Když něco slíbím, tak se to snažím dodržet a neměním to,” říká o pirátském angažmá ve vládě exministr pro digitalizaci Ivan Bartoš. Za chyby v procesu digitalizace se prý omluvil, teď ale nechápe, proč se na její další vývoj bude čekat do roku 2028. “Tři roky? Tak dlouho jsem nebyl ani na rezortu místního rozvoje,” tvrdí.
-
V soutěži Sestra roku 2024 zvítězila ve dvou kategoriích. Odborná porota jí udělila Čestné ocenění za celoživotní dílo a lidé ve veřejné anketě cenu Sestra mého srdce. Záchranářka Ilona Vintrová ve zdravotnictví pracuje čtyřicet let a v současnosti má čtyři povolání. "Potřebovala bych, aby měl den o hodně víc než čtyřiadvacet hodin," říká ve Spotlightu News.
-
"Rozhodli jsme se, že pomůžeme všem, pak jsme ale zjistili, že to na jednom místě není možné," říká římskokatolický kněz Josef Suchár, který kolem kostela v Neratově vybudoval komunitu a také sdružení, které pomáhá dětem i dospělým s mentálním postižením. Teď získal vyznamenání prezidenta republiky. Co pro něj znamená? Jak si místo v Sudetech získalo jeho srdce a co mu vadí na dnešní společnosti?
- Mostrar mais