Episódios
-
"W większości przypadków te te zbiory będą w bieżącym roku niższe" - opisuje efekt przymrozków, ale też pogody tego lata Jakub Jakubczak, analityk sektora food&agro w banku BNP Paribas.
Sponsorem odcinka jest bank BNP Paribas -
Z jednej strony spadek inflacji, z drugiej grosze zarabiane na lokatach. A jak się ma sprawa z kredytami? Pytamy Jarosława Sadowskiego, głównego analityka Expandera.
Sponsorem odcinka jest bank BNP Paribas -
Estão a faltar episódios?
-
"Jakiekolwiek alternatywy do złota w postaci chociażby bezpiecznych obligacji są coraz to niżej oprocentowane" - mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets Polska.
Nie jest to jedyny powód wysokich cen złota. Po więcej informacji również o kursach walut, babciowym i gigantycznej karze nałożonej przez UOKiK zapraszamy do wysłuchania podcastu.
Sponsorem odcinka jest bank BNP Paribas -
Zbigniew Parafianowicz, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
-
Śmierć Nasrallaha jest wielkim ciosem dla Hezbollahu. Pomimo potężnych sukcesów Izraela, Hezbollah przetrwa - organizacja cechuje się wysoką odpornością. Skuteczna operacja jest również kolejnym sukcesem izraelskiego wywiadu.
-
Kraków to miasto sztuki, kultury, ale też mocnego przywiązania do tradycyjnych wartości. Taka mieszanka z jednej strony inspirowała kobiety do realizacji własnych ambicji, z drugiej zaś stopowała wszelkie przejawy wykraczania poza konwenanse. Jak przez lata radziły sobie z tym Krakowianki, które chciały zawalczyć o głos kobiet i podniesienie ich roli w społeczeństwie? O tym w najnowszym odcinku Tajemnic Muzeów Anna Sobańda rozmawia z Michałem Hankusem - kuratorem wystawy "Siłaczki" prezentowanej w Muzeum Krakowa. Od legendarnej Navojki, przez siostry Filipinę i Konstancję Studzińskie po Kazimierę Bujwidową i Marię Dulęmbiankę - tak mieszkanki Krakowa walczyły o emancypację.
Na podcast zaprasza Muzeum Krakowa
Głosem eksperta" to podcast, w którym rozmawiamy na ważne tematy, opowiadamy o istotnych zjawiskach, wyjaśniamy trendy i zastanawiamy się nad tym, co warto wiedzieć tu i teraz, a także już za chwilę, w przyszłości. To rozmowy przygotowywane przez uznanych i doświadczonych dziennikarzy, które zawierają lokowanie marki. -
Według raportu Transformacja Energetyczna, w 2023 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce wyniósł 60,6 procent, co oznacza rekordowy spadek o 10 procent rok do roku.
O tym, czy postępująca dekarbonizacja wyraźnie widoczna w branży elektroenergetycznej podobnie wygląda w innych sektorach w polskim biznesie, Małgorzata Gołota rozmawia z Patrykiem Żółtowskim z E.ON Polska, prowadzącym podcast E.ON Talks.
Z podcastu dowiemy się, że różne branże w różnym tempie rozwijają się w obszarze transformacji energetycznej. Te, które są bezpośrednio powiązane z coraz bardziej świadomymi konsumentami, o zmianach w biznesie myślą poważniej i OZE wdrażają u siebie szybkiej, bo jest to w pewien sposób wymuszane przez ich klientów. Na tempo zmian w zakresie transformacji ma też wpływ wprowadzanie różnych form raportowania pozafinansowego, związanego ze zrównoważonym rozwojem np. raportów ESG. W bieżącym roku będzie nimi w Polsce objętych około 150 firm, ale już w przyszłym roku obowiązek raportowania będzie miało 3,5 tysiąca przedsiębiorstw.
Wiarygodność firm na rynku, zarówno wobec kontrahentów, jak i konsumentów, możliwość uzyskiwania kredytowania w bankach, w coraz większym stopniu będzie powiązana z wpływem, jaki dany biznes ma na środowisko.
- Z czasem cała gospodarka będzie się w ten sposób zazieleniała – zauważa Patryk Żółkowski.
Na czym polega holistyczne podejście do transformacji energetycznej? Jak wdrażane zmiany wpływają na konkurencyjność firm? Czy gospodarka obiegu zamkniętego to przyszłość polskich przedsiębiorców i konsumentów i jaki wpływ tworzony miks energetyczny będzie miał na portfele Polaków?
Na podcast zaprasza E.ON
„Głosem eksperta" to podcast, w którym rozmawiamy na ważne tematy, opowiadamy o istotnych zjawiskach, wyjaśniamy trendy i zastanawiamy się nad tym, co warto wiedzieć tu i teraz, a także już za chwilę, w przyszłości. To rozmowy przygotowywane przez uznanych i doświadczonych dziennikarzy, które zawierają lokowanie marki. -
16-letnia Julka z Lubina, która odebrała sobie życie po tym, jak przez 5 lat była prześladowana przez kolegów i koleżanki ze szkoły, to kolejna ofiara przemocy rówieśniczej w Polsce. Dlaczego ten problem jest wciąż aktualny i mimo kolejnych dramatów nie umiemy sobie z nim radzić? W tym odcinku „Półki z książkami” Anna Sobańda rozmawia z Małgorzatą Gołotą – dziennikarką, reporterką, autorką książek. Pretekstem do spotkania jest najnowsza książka autorki - „Nienawiść. Historie z dzieciństwa”.
Jak wyjaśnia gościni odcinka, przemoc rówieśnicza jest destrukcyjna nie tylko dla ofiary, ale także dla sprawcy oraz świadków, którzy nie zareagowali na taką sytuację. W rozmowie poruszony zostaje temat radzenia sobie z negatywnymi emocjami i samotności wśród młodzieży. Małgorzata Gołota wyjaśnia, jakie kryteria muszą być spełnione, by można było mówić o przemocy, czym przemoc rówieśnicza różni się od agresji oraz co jest czynnikiem zwiększającym ryzyko, że dziecko stanie się ofiarą prześladowania w szkole.
Z podcastu dowiemy się także, dlaczego przed przemocą rówieśniczą najbardziej chronią więzi społeczne
Zapraszamy do słuchania. -
Zaprasza Maciej Głogowski
Sponsorem odcinka jest bank BNP Paribas -
Putin zapowiedział zmianę doktryny nuklearnej Rosji. Jest to odbierane jako dalsza eskalacja i może wpływać zastraszająco na zachodnią klasę polityczną.
-
Zaprasza Wojciech Kowalik
Sponsorem odcinka jest bank BNP Paribas -
Pierwszym gościem programu jest Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, z którym rozmawiamy o zapisach specustawy powodziowej dotyczącej przedsiębiorców. W drugiej części przenosimy się do Łodzi, gdzie odbywa się Kongres Nowej Mobilności. Macieja Gisa z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności pytamy o to kiedy "nowa mobilność" stanie się normalnością?
Sponsorem odcinka jest bank BNP Paribas -
"Rynek pracy nie jest już tak rozgrzany jaki był - obserwujemy spadek popytu na pracę" - mówi Aleksandra Świątkowska, ekonomista BOŚ
Sponsorem odcinka jest bank BNP Paribas -
Jak odbudowywać tereny popowodziowe? - Musimy zreformować podejście do zarządzania terenami narażonymi na powodzie, promując renaturalizację rzek i lepszą współpracę z lokalnymi społecznościami - mówiła w programie Magdalena Milert, ekspertka zajmująca się urbanistyką, architekturą i gospodarką przestrzenną, autorka bloga „Pieing”.
-
Z redaktorem Jakubem Majmurkiem z Krytyki Politycznej analizujemy jak w czasie powodzi zachowywały się partie polityczne, szczególnie opozycja wobec rządu Donalda Tuska. Omawiamy sondaże społeczne, jakie zostały zrealizowane od czasu wystąpienia powodzi w Polsce południowo-zachodniej. Czy Prawo i Sprawiedliwość straciło swój polityczny kompas i przestało czuć emocje społeczne? Nasz gość odkreśla, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie radzi sobie wizerunkowo w ostatnim czasie. Rozmawiamy również o sondażu dla "Rzeczpospolitej", w którym pytano "czy powodzie takie jak ta, która nawiedza obecnie południową Polskę, są spowodowane zmianami klimatu wywołanymi działaniami człowieka, czy naturalnymi zjawiskami meteorologicznymi."
-
Plagi, jedna po drugiej, spadają na światowe plantacje kawy. To już nie tylko katastrofa klimatyczna, ale też masowe przestawianie wietnamskich farm na bardziej opłacalną uprawę durianów, śmierdzących owoców, które upodobali sobie zwłaszcza Chińczycy. A właśnie Wietnam był światowym potentatem w produkcji robusty - kawy uważanej za gorszą od arabiki, za to masowo wykorzystywanej do produkcji espresso i kaw rozpuszczalnych. Ceny kawy rosną tak szybko, że robusta stała się już droższa od swojej, uważanej za lepszą, siostry! Swoje dokładają konsumenci, którzy nie chcą już płacić majątku za kubek kawy w kawiarni, wolą pić w domu, a że profesjonalny ekspres nie wszyscy mają, więc sięgają po rozpuszczalną. Do tego dochodzi jeszcze plaga drugiego transportu oraz... kradzieży - tak, ziarna kawy są tak cenne, że padają ofiarą złodziei!
Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers. -
Po ustąpieniu powodzi pojawiają się nie tylko problemy związane z infrastrukturą, ale także zagrożenia zdrowotne. Woda, która opada, pozostawia po sobie zanieczyszczenia sprzyjające rozwojowi bakterii i wirusów. Skażenia mogą prowadzić do chorób zakaźnych, takich jak tężec, dur brzuszny, czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Ważne jest stosowanie szczepień oraz zachowanie higieny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów. Istotnym wyzwaniem jest także właściwa utylizacja odpadów popowodziowych, które mogą zawierać substancje niebezpieczne. Władze muszą zadbać o odpowiednią organizację składowisk oraz wsparcie psychologiczne dla poszkodowanych i ratowników. Ewa Podolska rozmawia z dr. Pawłem Grzesiowskim, głównym inspektorem sanitarnym, o roli inspekcji sanitarnej w zarządzaniu skutkami powodzi. Dr Grzesiowski wyjaśnia, jak inspekcja nadzoruje jakość wody pitnej i przeprowadza badania w miejscach dotkniętych kataklizmem. Omawiają również zasady bezpiecznego postępowania z żywnością skażoną wodą powodziową oraz procedury utylizacji leków i żywności.
- Mostrar mais