Episódios
-
Z Mają Kaszkur rozmawiamy o pracy z artystami i rezydentami 9. edycji Festiwalu Fotografii w ramach Sopotu.
Maja Kaszkur - niezależna kuratorka, fotoedytorka, projektantka wystaw, pracuje z artystami nad ich długoterminowymi projektami. Przez 4 lata była główną kuratorką w Yours Gallery w Warszawie, przez wiele lat pracowała przy projektach fotograficznych Tomasza Gudzowatego, laureata World Press Photo, Photographer of the Year International, IPA, Black & White Spider Awards. Od 2016 roku jest główną kuratorką Festiwalu Fotograficznego w Ramach Sopotu
-
Z Visvaldasem Morkevičiusem rozmawiamy o “Murmurs”, pracy zrealizowanej podczas rezydencji artystycznej 9. edycji Festiwalu Fotografii w ramach Sopotu.
Visvaldas Morkevičius jest litewskim artystą wizualnym. Jego projekty fotograficzne były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Europie, znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych, takich jak MO Museum, Lewben Art Foundation, SEB Bank, kolekcja sztuki Tesonet Cyber City. Uznanie przyniosło mu wydanie pierwszej książki fotograficznej „Tajemnice Publiczne” w 2015 roku, a w 2021 roku został nagrodzony przez Riga Photography Biennial – NEXT i ISSP Gallery Award „Seeking the Latest in Photography!”.
Artysta, jak sam mówi, wykorzystuje fotografię antropologicznie – używa różnorodnej estetyki fotograficznej, dzięki czemu może manipulować percepcją, świadomością czasu, poczuciem doświadczenia zmieszanym z kontekstem chwili.
Medium fotografii postrzega jako jedno z najdokładniejszych do odtwarzania rzeczywistości, a jednocześnie bardzo plastyczne w użyciu w formie metaforycznej. Jego projekty są autoanalityczne i intymne, mające jednak czytelny walor uniwersalizmu.
-
Estão a faltar episódios?
-
Z Anią Orłowską rozmawiamy o “Soft Facade”, pracy zrealizowanej podczas rezydencji artystycznej 9. edycji Festiwalu Fotografii w ramach Sopotu.
Anna Orłowska – artystka i fotografka. Studiowała fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. W 2013 roku została laureatką stypendium Photo Global w School of Visual Arts w Nowym Jorku.
Artystka tworzy obiekty fotograficzne, jednocześnie testując granice tego medium. Fotografuje głównie architekturę i wnętrza, w swoich pracach ukazuje niewidoczne warstwy historii oraz jej determinanty ideowe, zwykle nieobecne w oficjalnej narracji. Gra z różnymi konwencjami, od dokumentacji do kreacji, odsłaniając ukryte mity, legendy i fantazje na temat przeszłości oraz kreując nowe konstelacje znaczeń. Jej obiekty, bazujące na obrazie fotograficznym, tworzą dialog z tym niedoskonałym medium. Orłowska traktuje je jako instrument badawczy do zgłębiania fragmentarycznych ze swej natury zagadnień: pojęcia wiedzy i pracy pamięci. Mieszka i pracuje w Warszawie.
-
Z Witkiem Orskim rozmawiamy o “Picture for Roxanne”, pracy zrealizowanej podczas rezydencji artystycznej 9. edycji Festiwalu Fotografii w ramach Sopotu.
Witek Orski jest artystą wizualnym i fotografem. Tworzy zdjęcia, instalacje fotograficzne oraz obiekty. Interesują go relacje między obrazami, społeczne funkcje fotografii i jej status w kulturze wizualnej. Istotnym narzędziem jest dla niego samo medium wystawy – cykle prac aranżuje w rodzaje wizualnych esejów. Wystawia zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi. Mieszka i pracuje w Warszawie.
-
Z Kasią Kubicką rozmawiamy
o gatunkach piw,
o projektowaniu książek fotograficznych,
o tym, po co i dla kogo,
o „mocowaniu” się z autorami,
o zapachu książek,
o tajemniczym rastrze z indyjskiej biblioteki archiwów
o drukarzach robiących duże oczy,
o warsztatach z Kasią podczas 9. Festiwalu Fotografii w ramach Sopotu,
o przyszłości książek,
o odwadze w projektowaniu
Kasia Kubicka - graficzka, projektantka książek i dyrektorka artystyczna. Mieszka i pracuje w Sopocie. Skończyła studia artystyczne w Les Arts décoratifs de Strasbourg, a następnie kontynuowała naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej obecna twórczość koncentruje się na druku w takich dziedzinach jak fotografia, sztuka i kultura. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. TIFA 2022 Book, Photo Book Awards by Aperture Foundation (NY) , POY, GRAND PRESS PHOTO award.
-
Z Tomaszem Wysockim rozmawiamy o pracy “Memory is not the end”, której premiera odbędzie się podczas 9. edycji Festiwalu Fotografii w ramach Sopotu, wernisaż 2 września 2023 r. w Sopot Centrum.
Tomasz Wysocki zajmuje się fotografią inscenizowaną oraz scenografią filmową. W swoich projektach stara się naprzemiennie czerpać z tych dwóch obszarów, inspirując się przy tym rzeźbą i malarstwem. Zazwyczaj swoje plany zdjęciowe pieczołowicie buduje, a następnie fotografuje bez manipulacji montażem komputerowym.
Ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi na kierunku Fotografia. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in w Nowym Jorku, Pekinie, Mediolanie, Kopenhadze, Berlinie, Wiedniu, Paryżu, Warszawie i Łodzi. Przez wiele lat był reprezentowany przez Leica 6x7 Gallery Warszawa. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendysta Ministra Nauki (2014, 2016).
-
Z Igorem Pisukiem, Tomaszem Kaweckim i Mają Kaszkur rozmawiamy:
o NIE PODCHODŹ DO WODY - projekcie Igora,
o RZECZOM JEST WSZYSTKO JEDNO - projekcie Tomka,
o realizowaniu projektów w ramach programu rezydencji,
o kamiennych kręgach pozostawionych przez gotów,
o odkrywaniu tajemnic, poszukiwaniu metafizyki i duchowości,
o wspomnieniach dzieciństwa nad morzem z dziadkami,
o przyglądaniu się swoim emocjom,
o synestezji, kakofonii i chmurze,
o FENOMENIE,
o fotografowaniu intuicyjnym vs projektowym.Rozmowa przeprowadzona w kawiarni COSMA w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w czasie 8. edycji Festiwalu Fotografii W Ramach Sopotu.
Igor Pisuk (ur.1984) jest absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi - PWSFTviT gdzie w 2014 roku uzyskał tytuł magistra. W latach 2016 - 2017 był asystentem Andersa Petersersena. Jest zdobywcą wielu nagród i grantów, m.in. AIR Independent - stypendium i rezydencja oraz udział w warsztatach masterclass prowadzonych przez Antoine D'Agata, Jacob Aue Sobol, Trine Søndergaard, Gomma Photography Grant, był finalistą Leica Oskar Barnack Award. Brał udział w ponad 30 wystawach grupowych i indywidualnych na całym świecie tj. Chobi Mela IX International Festival of Photography w Dhaka, w Bangladeszu, Les Recontres de la Photographie w Arles we Francji, czy Cortona On The Move we Włoszech. Jest autorem dwóch książek fotograficznych - „Deceitful Reverence” opublikowanej przez wydawnictwo Blow Up Press oraz „Dog Walker” opublikowanej przez 3 PR zine
Tomasz Kawecki (ur.1993) - artysta sztuk wizualnych. Studiuje w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Współtwórca galerii NAGA. W 2021 roku został między innymi zwycięzcą Miesiąca Fotografii w Krakowie sekcji ShowOFF (PL), LensCulture Art Photography Awards (US), Grand Prix IMA next (JPN). W 2021 jego prace były pokazywane w kraju oraz za granicą na VI Biennale sztuki w Piotrkowie Trybunalskim (PL), Cracow Art Week (PL), Warsaw Gallery Weekend (PL), OFF Bratislava (SK), Festiwalu Fotografii w Rybniku (PL), Photo Vogue Festival (IT). Jego fotografie były między innymi publikowane w: China Life Magazine, Kwartalniku Przekrój, Miesięczniku Kraków, Vogue IT, Vogue PL, Abridged Magazine, The Guardian. Interesuje go antropologia rzeczy w odniesieniu do relacji ludzie – rzeczy. Inspirację do swoich prac czerpie z różnego rodzaju przejawów osobliwości natury.
Maja Kaszkur - niezależna kuratorka, konsultantka fotografii, fotoedytorka, projektantka wystaw, fotografka.
Pracuje z artystami i fotografami nad ich długoterminowymi projektami na różnych etapach ich rozwoju.
Przez 4 lata kuratorka w yours gallery.
Od 2016 jako kuratorka związana z dynamicznie rozwijającym się festiwalem „W Ramach Sopotu”. -
Z Patrykiem Bułhakiem i Mają Kaszkur rozmawiamy:
o Porzuconych Córkach Tygrysa - najnowszym projekcie Patryka,
o zapomnianej wojnie i losie Tamilek,
o tym jak temat znajduje fotografa,
o Newman’ie - przewodniku Patryka po historii Tamilek i Tamilów,
o opowiadaniu fotografią o przeszłości,
o zdobywaniu zaufania w czasie pracy,
o projektowaniu wystawy.Rozmowa przeprowadzona w kawiarni COSMA w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w czasie 8. edycji Festiwalu Fotografii W Ramach Sopotu.
Patryk Bułhak (ur. 1977) - fotograf i podróżnik, na stałe mieszka w Warszawie. Ukończył warszawską Akademię Fotografii, przez lata pracował jako DJ i promotor - w Polsce oraz za granicą. W swoich projektach fotograficznych głównie skupia się na postawie człowieka wobec skomplikowanych przemian społeczno – kulturowych, w różnych częściach świata, jak również na historii regionów i jej wpływie na kształtowanie współczesnych relacji międzyludzkich. Bardzo często szczególną uwagę poświęca sytuacji kobiet zwł. w kontekście praw człowieka. W 2016 roku został laureatem konkursu DEBUTS organizowanego przez doc! photomagazine. Fotografie z nagrodzonej serii “Zamknięte” zostały pokazane na wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.
Maja Kaszkur - niezależna kuratorka, konsultantka fotografii, fotoedytorka, projektantka wystaw, fotografka.
Pracuje z artystami i fotografami nad ich długoterminowymi projektami na różnych etapach ich rozwoju.
Przez 4 lata kuratorka w yours gallery.
Od 2016 jako kuratorka związana z dynamicznie rozwijającym się festiwalem „W Ramach Sopotu”. -
Z Hubertem Humką rozmawiamy:
o DIVINE - najnowszym projekcie Huberta,
o 7 elementach
o artyście powołującym byty
o kodzie na nieśmiertelność
o zmienianiu się drzewo
o tym co wnosi praca z kuratorem
o studentach łódzkiej filmówki
Rozmowa przeprowadzona w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w czasie 8. edycji Festiwalu Fotografii W Ramach Sopotu.
Hubert Humka - fotograf, artysta wizualny, ukończył łódzką filmówkę, w której obecnie prowadzi autorskie zajęcia w Katedrze Fotografii. W swojej twórczości koncentruje się na człowieku, sięga do jego natury, dotykając jego śmierci, miłości, zła, boskości. Portretuje go w nieoczywisty sposób, przez pryzmat pejzażu, fotografii z miejsc zbrodni czy jak ostatnio naturalnych cmentarzy. Pokazywał swoje projekty na wystawach w Polsce i zagranicą, m.in.: w Muzeum współczesnym Wrocław, Leica Gallery Warszawa, Maison de la Photographie Lille, Claude Samuel Paryż oraz na międzynarodowych festiwalach fotograficznych, w tym: Les Rencontres d’Arles ( Francja) Transphotographiques ( Francja), Fotofestiwal Łódź. Finalista Prix Voice Off Selection na festiwalu Les Rencontres d’Arles Off ( Francja) i Photo Diploma Award ( Polska) Autor nagradzanych w wielu konkursach książek: „ Evil Man” ( Łódź Film School Press, Łódź 2015) i „Death Landscapes” (BLOW UP PRESS, Warszawa, 2018), która była nominowana m.in.: do Prix Bob Calle du livre d’artiste (Francja, 2019). Kurator wielu wystaw krajowych i zagranicznych studentów Szkoły filmowej w Łodzi.
-
Z Kacprem Kowalskim rozmawiamy o:
o Horyzoncie Zdarzeń - najnowszym projekcie Kacpra,
o smokach i feniksach,
o opowieściach przy ognisku sprzed tysięcy lat,
o praprzyczynie i znakach,
o zachłyśnięciu się krajobrazem,
o kosiarce na plecach,
o byciu ćmą.Rozmowa przeprowadzona w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w czasie 8. edycji Festiwalu Fotografii W Ramach Sopotu.
Kacper Kowalski (ur. 1977) jest architektem i pilotem, ale postanowił poświęcić się lataniu i fotografii - swojej prawdziwej pasji. Jako paralotniarz, wzbija się w powietrze z silnikiem przypiętym do pleców, by odkrywać świat form, kształtów i wzorów. Zmagając się z siłami natury: wiatrem i prądami powietrznymi, na wysokości 150 metrów nad ziemią, znajduje się w stanie niemal medytacyjnym, kiedy to natura i otoczenie odsłaniają przed nim nie tylko abstrakcyjne formy, ale zdają się komunikować z nim językiem kształtów i symboli, które pojawiają się na jego fotografiach. Lot staje się duchową podróżą, która ujawnia uniwersalne prawdy o relacji człowieka z naturą, o przeszłości i teraźniejszości, a także o własnej, osobistej prawdzie i drodze do niej.
Jego zdjęcia zostały trzykrotnie nagrodzone w konkursie World Press Photo i zdobyły dziesiątki innych nagród, w tym sześciokrotnie POYi. Jego projekty były wystawiane kilkaset razy na wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie. Jest reprezentowany przez galerie: Bildhalle w Amsterdamie i Zurychu oraz Atlas Gallery w Londynie, oraz przez agencję prasową Panos Pictures. Kacper mieszka i pracuje w Gdyni, Polska.
-
6x7 Leica Gallery Warszawa, Galeria Jednostka, Artinfo.pl oraz Mysia 3 zapraszają do wzięcia udziału w charytatywnej aukcji fotografii kolekcjonerskich. Dochód zostanie w całości przeznaczony na odbudowę zniszczonego w pożarze rodzinnego domu znanego fotografa i wykładowcy Pawła Żaka.
-
Z Mają Kaszkur rozmawiamy:
o memach,
o lustrzanych odbiciach fotografii,
o problemie z przeoglądaniem,
o tęsknocie za tułaniem się po Świecie.Maja Kaszkur
Niezależna kuratorka, konsultantka fotografii, fotoedytorka, projektantka wystaw, fotografka.
Pracuje z artystami i fotografami nad ich długoterminowymi projektami na różnych etapach ich rozwoju.
Przez 4 lata kuratorka w yours gallery.
Od 2016 jako kuratorka związana z dynamiczne rozwijającym się festiwalem „W Ramach Sopotu”. -
Oddychamy jodem i fotografią w czasie 7 edycji Festiwalu Fotografii W Ramach Sopotu!
Rozmawiamy z:
Mają Kaszkur - kuratorką festiwalu,
Karoliną Jonderko o wystawie TACY JAK MY,
Sebastianem Rogowskim o wystawie DYSKOMFORT,
Weroniką Gęsicką o projekcie DRYF,
Hubertem Humką o BURSZTYNKU - wystawie studentów Łódzkiej Filmówki.Zapraszamy!
-
Z Agą Kozak rozmawiamy:
o wyzwalaniu w sobie kreatywności,
o odnalezieniu się w kapitaliźmie,
o Wielkim Krytyku w naszych głowach,
o tym jak zaistnieć w Vogue Italia,
i o tym gdzie jest dobrze, a gdzie jest źle.Aga Kozak:
Ekspertka w zakresie wellbeing. Dziennikarka, coacherka, trenerka rozwoju osobistego, nauczycielką oddychania.
Przez lata pracowała jako dziennikarka Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów oraz innych magazynów lifestylowych, kulinarnych i podróżniczych.
Uczy #osiędbania, redukcji stresu, medytacji, mindfulness, przyjemności.
Przez wiele lat związana ze światem kultury i sztuk wizualnych.
Współorganizowała Miesiąc Fotografii w Krakowie.
Coacherka artystów! -
Z Piotrem Charą rozmawiamy
o zarażaniu miłością do przyrody,
o antropofobach,
o zabawach w Indian,
o marzeniach osoby mieszkającej w Raju,
o pomocy przyrodzie, którą może nieść każdy z nas.Piotr Chara Fotograf, dla którego od niemal dwudziestu lat główną inspiracją jest świat dzikiej przyrody. „Fotograficzny poligon“ stanowią głównie mokradła dolnej Warty i Środkowego Nadodrza, od kilku lat są to także dzikie krańce Europy.
Piotr Chara to także przyrodnik zaangażowany w ochronę i popularyzację problematyki ochrony środowiska przyrodniczego, min. poprzez działania społeczne w zakresie ochrony czynnej stanowisk lęgowych ptaków błotnych w Dolinie Dolnej Odry. Koordynator długofalowego projektu pt. „Ochrona bioróżnorodności obszarów Natura 2000 Dolina Dolnej Odry“.
-
Z Kasią Stręk rozmawiamy
O setkach maili, czekoladzie i niezłomności,
o standardach pracy dla zagranicznych magazynów,
o zdobywaniu wiedzy w Australii,
o zmianach i nadziei,
o trudnych tematach i radzeniu sobie z nimi,
o zdobywaniu zaufania swoich bohaterek
i o tym jak finansować swoje projektyKasia Stręk
Fotografka dokumentalna, reporterka. Ciągle w ruchu.
Koncentruje się na tematach związanych z nierównościami społecznymi, kwestiami środowiskowymi i prawami kobiet.
Swoją pracę dzieli pomiędzy zlecenia dla prasy, organizacji pozarządowych oraz rozwijanie długoterminowych projektów osobistych. -
Z Tomkiem Sikorą rozmawiamy
o fotografii autorskiej i tej na zlecenie,
o procesie twórczym,
o świńskich ryjkach na gumkę,
o fotografii mody,
o pięknie niedoskonałości,
i wielu innych rzeczach :)Tomek Sikora!
Jedna z najbarwniejszych postaci fotografii.
Twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator prac dla europejskich i amerykańskich agencji reklamowych.
Impresjonista.
Autor kilkudziesięciu wydawnictw i wystaw.
Wraz z Andrzejem Świetlikiem, inicjator Galerii Bezdomnej. -
Z Jackiem Marczewskim rozmawiamy
o początkach pracy w szarej, PRL-owskiej rzeczywistości,
o fotografowaniu na więziennym dachu,
o armeńskim fast–foodzie,
o zawiłej drodze do Rwandy,
o zauroczeniu pewną zdziczałą rzeką…Jacek Marczewski
polski fotograf, twórca fotografii prasowych, kurator wystaw, autor plakatów, albumów i ilustracji, fotoreporter „Gazety Wyborczej”, członek rady Press Club Polska i członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Człowiek „od Wisły”. -
Z Andrzejem Zygmuntowiczem rozmawiamy
o nominacjach do World Press Photo 2021,
o humanizmie w fotografii,
o pięknie i okrucieństwie,
o tym co nas porusza,
o uwodzeniu obrazem i prawdzie, która często jest innego rodzaju,
o przyjemnościach,
o prymacie tematu nad formą.
Z pasją i humorem opowiada Andrzej Zygmuntowicz.Andrzej Zygmuntowicz - Fotograf zajmujący się dokumentem, aktem i fotografią kulinarną.
Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.
Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek.
Przewodniczący Rady artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików.
Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.
Aktywny organizator działań fotograficznych.
Autor niezliczonych tekstów.
Juror konkursów fotograficznych.
Autorytet. -
Z Katarzyną Sagatowską rozmawiamy o miejscu fotografii na rynku sztuki, o edukacji wizualnej „wszystkich będących fotografami” (i nie tylko), o tym jak słuchać fotografii i o przemyśleniach podczas krojenia cebuli!
Katarzyna Sagatowska - kuratorka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych, założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Jest współautorką i współkoordynatorką cyklu „Wszyscy jesteśmy Fotografami”.
- Mostrar mais