Episódios
-
Ako vie pomôcť verejný ochranca práv seniorom? Zhoršuje nízka elektronická gramotnosť prístup seniorov k ich právam? Sú preto obeťami byrokracie? Vedia sa proti tomu brániť? Ktoré práva seniorov sú najčastejšie porušované? Prečo je najväčším porušiteľom ich práv Sociálna poisťovňa a Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny? Aké porušenia práv sa dejú v domovoch sociálnych služieb? Prečo DSS-ky obmedzovali návštevy príbuzných a čo sa zmenilo po prešetrení ombudsmana?
V relácii Užitočná pravda priblížil tému porušovania práv seniorov verejný ochranca práv JUDr. Róbert Dobrovodský, PhD., LL.M.
-
Čo robiť, keď dostanete výpoveď? Musíte ju hneď podpísať? Kedy vás môže zamestnávateľ vyhodiť a môže to urobiť aj preto, že ste len nezapadli do kolektívu? Čo je závažné porušenie pracovnej disciplíny? Aká je výpovedná lehota zo zákona a dá sa ukončiť pracovný pomer aj bez výpovednej lehoty?
Všetky dôležité otázky o výpovedi zodpovedal advokát JUDr. Ján Huňady z advokátskej kancelárie LEXANTE.
-
Estão a faltar episódios?
-
Prečo prišli slovenskí seniori o 2,2 milióna eur? Aké druhy podvodov na seniorov stále zaberajú? Prečo sa to deje aj napriek neustálej osvete a edukácii? Prečo začal Policajný zbor SR spolupracovať so Slovenskou poštou a akú dôležitú úlohu zohrávajú práve poštoví doručovatelia? Ktorí seniori sú náchylnejší uveriť podvodníkom a sú na tom okolité krajiny v problematike podvodov na senioroch podobne?
V relácii Užitočná pravda približujú spoluprácu ako ochrániť seniorov pred podvodníkmi policajná preventistka z Prezídia policajného zboru Zuzana Hrabovská a hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.
-
Čo robiť, keď je blízka osoba nezvestná? Môžem si vybrať peniaze z účtu nezvestného, ktorý je napríklad manžel/ka? Môžem za nezvestného preberať úradné zásielky? A čo v prípade, ak potrebujem refinancovať úver? Po akom čase môže súd nezvestnú osobu vyhlásiť za mŕtvu? Ak by sa po vyhlásení za mŕtveho objavil, musíme mu vrátiť majetok po dedičskom konaní?
To, ako riešiť bežné veci v živote v prípade, ak sa jeden z partnerov / manželov stane nezvestný, priblížil v relácii Užitočná pravda advokát z Ficek & Partners, JUDr. Milan Ficek.
-
Prečo vznikol Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím? Čo sa za osem rokov pôsobenia komisárke Zuzane Stavrovskej podarilo? Aké sú najčastejšie podnety, ktoré komisárka dostáva? V čom najčastejšie zlyhávajú naše úrady v súvislosti osobami so zdravotným postihnutím? Prečo sa rodičia detí so zdravotným postihnutím musia sporiť s inštitúciami, aby im priznali príspevky, na ktoré majú nárok? Ako reagujú poslanci na návrhy komisárky a sú takéto zmeny ochotní podporiť? Aké závery priniesla správa o činnosti komisárky za rok 2023?
V relácii Užitočná pravda priblížila svoju funkciu Komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzana Stavrovská.
-
Kto má nárok na PN a ako si ju vybaví? Ako dlho si musí poistenec platiť sociálne odvody, aby mohol čerpať nemocenskú dávku? Čo ak som hospitalizovaný a nemôžem si vybaviť PN osobne? Čo všetko musím lekárovi nahlásiť? Čo v prípade, že počas PN-ky musím odcestovať za rodinou? Čo sa stane, keď mi príde kontrola a nie som doma? Aké sankcie za to hrozia a môže mi Sociálna poisťovňa odmietnuť vyplatiť nemocenskú dávku?
-
Prečo sú obeťami podvodov často práve seniori? Platia na nich stále vymyslené príbehy o vnukovi, ktorý od nich prosí peniaze kvôli autonehode? Stávajú sa čoraz častejšie aj obeťami podvodov na internete? O koľko peňazí ich podvodníci pripravia? Čo s tým robí polícia? Ako chráni seniorov? Stretávajú sa aj s prípadmi, že seniorov podvodom pripraví o majetok vlastná rodina?
V relácii Užitočná pravda odpovedá štátna tajomníčka ministerstva vnútra prof. JUDr. Lucia Kurilovská, PhD.
-
Neprekročili ste rýchlosť, zastali ste na stopke, neprešli ste na červenú, no aj tak vás zastavila polícia. Môže vás bezdôvodne zastaviť? A čo v prípade, ak ste neurobili žiadny priestupok a polícia tvrdí, že áno?! Hlavne neplaťte pokutu. Na praktické otázky a odpovede zo sveta dopravy odpovedá hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.
-
Prečo je nazeranie na exekútorov ako na vymáhačov dlhov nesprávne? Čo všetko v skutočnosti okrem exekučných konaní vykonávajú? Ako sú na tom s podlžnosťami Slováci? Za čo sa najčastejšie dostávajú na zoznamy dlžníkov? Je lepšie sa pred exekútorom zatajovať, alebo aktívne od začiatku spolupracovať? Aké možnosti dohody má dlžník? Vymažú ho zo zoznamu dlžníkov po zaplatení dlhov? A je osobný bankrot pre dlžníkov vykúpením z dlhovej špirály?
V relácii Užitočná pravda zodpovie tieto zaujímavé otázky vicenprezident Slovenskej komory exekútorov, súdny exekútor JUDr. Branislav Plško.
-
S čím pomáha ľuďom verejný ochranca práv? S akými problémami sa na ombudsmana môžeme obrátiť? Naopak, s čím už ombudsman nevie pomôcť? Prečo osobitná matrika nútila rodičov zmeniť dieťaťu priezvisko? V akých podmienkach sa ocitnú nevinní ľudia po policajnom zaistení? Prečo nechcela poisťovňa schváliť onkologickej pacientke liek a ako to zdôvodňovala? Prečo zubári nechcú ošetrovať zubné kazy bezplatne? Prečo naše práva najviac ohrozuje chudoba?
Aj na tieto otázky zodpovedal v relácii Užitočná pravda verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.
-
Aký je život v dvojdome po právnej stránke? Kto platí opravu zatekajúcej strechy? Kedy musí umožniť sused vstup na svoj pozemok? Čo keď nám vyhorí spoločný dvojdom preto, že sused vypaľoval trávu? Od koho si máme nárokovať škodu? Môžu si vlastníci bytov v malej bytovke ohradiť na spoločnom dvore svoju časť záhrady?
V relácii Užitočná pravda zodpovie všetky dôležité právne otázky týkajúce sa života v dvojdome alebo trojdome advokát JUDr. Jozef Dobrovič, LL.M.
-
Majú ženy po rodičovskej dovolenke problém so zamestnaním? Stratili svoje niekdajšie pracovné sebavedomie? Prečo sa často nechcú vrátiť na svoje pracovné miesto? Vychádzajú zamestnávatelia ženám v ústrety a fungujú u nás skrátené pracovné úväzky? Prečo vznikla organizácia, ktorá pomáha ženám s návratom do práce? Sú ženy, ktoré sa vrátia do práce skôr stále označované za karieristky?
V relácii Užitočná pravda priblíži návrat žien do práce spoluzakladateľka organizácie Pracujúce mamy Terézia Miháliková.
-
Je nutné obrátiť sa s každým sporom na súd? Kedy je možná mimosúdna dohoda formou mediácie? Aké spory sú vhodné na mediáciu? Dokážu sa dve rozhádané strany vôbec dohodnúť? Koľko môžeme ušetriť oproti súdnemu konaniu?
V relácii Užitočná pravda priblíži priebeh mediácie a jej výhody mediátor Jaroslav Brezina.
-
Aký je rozdiel medzi prácou na živnosť a zamestnaneckým pomerom? Ťahajú živnostníci, ktorí vykonávajú rovnakú prácu ako zamestnanci za kratší koniec? V čom sú naopak oproti zamestnancom vo výhode? Mali by mať ľudia na výber, čo je pre nich výhodnejšie – či živnosť alebo pracovný pomer? Kto môže živnostníkom pomôcť, keď od nich zamestnávateľ chce, aby si otvorili živnosť?
V relácii Užitočná pravda vám poradí advokát Ján Huňady z advokátskej kancelárie Lexante.
-
Čaká vás dedičské konanie? Kto všetko má nárok na dedičstvo a čo ak poručiteľ nemal žiadnych príbuzných? Môže byť dedičom aj štát a čo robiť v prípade, ak sa ohlási oprávnený dedič? Je vhodné spísať závet ešte počas života a môže poručiteľ určiť v závete podmienky pre dedičov? Mal nebohý dlhy? Môžete si nechať len majetok a dlžoby odmietnuť?
O dedičskom konaní zodpovedal najdôležitejšie otázky advokát JUDr. Milan Ficek z advokátskej kancelárie Ficek & Partners.