Episódios
-
Než se všichni rozutečeme na letní prázdninování, máme pro vás připravený ještě jeden z našich podcastových rozhovorů. Společně s Leou a Rasťou v něm poodhalíte tajemství toho, co dělá a co má na starosti tajemník fakulty, protože k nim do studia zavítal JUDr. Ing. Petr Mikel, Ph.D., tajemník Fakulty managementu a ekonomiky.
Bonusem pro naše posluchače je zajímavé povídání o fotbalové první lize z pozice delegáta Ligové fotbalové asociace, kterým pan tajemník už nějaký ten pátek je. Tipnete si, na jaký fotbalový stadion jezdí rád a proč?
Neváhejte už ani chviličku a pusťte si tenhle díl, najdete ho na všech dobrých podcastových platformách.
-
Semestr u konce, zkouškové už pro mnohé snad taky a venku se to letní. To je ideální čas pro další speciální Science wine, který jsme na podzim natáčeli na Noci vědců a šetříme si ho právě na nějakou slavnostní chvíli. Ta nastala, a proto si můžete poslechnout rozhovor s panem profesorem Pavlem Mokrejšem z Fakulty technologické, který je odborníkem na kolagen a zpracování zbytků ze živočišné výroby.
Kolik procent z živočišné výroby tvoří odpad? Jak ho lze využít? A k čemu je kolagen z kuřecích nebo rybích kostí? A když se bavíme o kolagenu, řeč bude samozřejmě i o kolagenových krémech a dalších doplňcích. Fungují, nebo ne?
To zjistěte sami! Rozhovor je opravdu výživný a navíc bez jakýchkoliv příkras přímo z místa.
-
Estão a faltar episódios?
-
In our upcoming episode of "HOMO COSMOPOLITAN," we dive into the dynamic world of Nika Kimeridze, a PhD student from Georgia and a holder of the Czech governmental scholarship. Currently pursuing studies at the Faculty of Management and Economics, Nika shares his fascinating journey as an entrepreneur with a passion for education. The episode also features Nika's comparison of Georgia and the Czech Republic, with a surprising revelation about Georgia's advancements in digitalization.
Nika's entrepreneurial ventures include establishing multiple start-up companies, predominantly in the education sector, reflecting his commitment to sharing knowledge and empowering others. From managing a small winery in his homeland to a plan to open a Georgian restaurant in Zlín, Nika's ambitions extend beyond borders.
Join us as Nika sheds light on his aspirations to become a successful businessman, drawing on the insights gained from his studies at TBU.
-
Oblíbené nemísto Anny Beaty Háblové je zchátralý bazén pod pražskými Barrandovskými skalami. Stalo se z něho urbexácké místo, kde se pořádají různé punkové akce. Je ale taky domovem jednoho bezdomovce. Lidé kolem místa jen procházejí, ale nikdo se o něj (kromě pána bez domova) nestará. A to právě vystihuje ono nemísto - je opomíjené, pomíjivé a míjené. Je to místo, kde si město bere příroda.
To zaujalo i naše urbanistické nadšence Ivu a Romana a ptali se, proč bychom měli začít mít rádi taková místa nemísta. Jak z nich opět udělat využívaný prostor? Proč jsou velkým problémem sídliště, nebo nákupní centra na okrajích měst? Jak by mělo vypadat ideální město?
Otázky jsou to krásné, ale jestli chcete znát i odpovědi, tak si pusťte další díl Science wine. A nebojte bude řeč i o Zlíně.
-
Vojta Neuwirth, jehož jméno se moderátorka Danda neopovážila vyslovit je tak trochu fyzik, potravinář a čokoládový nadšenec. A hlavně taky student Fakulty technologické. Chtěl se věnovat umění, nakonec šel studovat aplikovanou fyziku. A udělal moc dobře, protože tato životní rozhodnutí ho dovedla až na FT, kde své znalosti spojil a teď se snaží rozjet svůj čokoládovo pralinkový byznys.
Jak propojit vědu a umění? Co dělal Vojta v Iráku? Jak se snaží získat svůj první milion? Odpovědi na normální i lehce bizarní otázky si poslechni ve 20. díle Humans of FT na všech dobrých podcastových platformách.
-
Jaké to je při studiu podnikat? Co obnáší výroba šperků a jak ti k tomu může pomoc studium na UTB? Právě o tom si povídalo naše duo Mára a Sara s Barčou Navrátilovou.
Barča je studentka navazujícího magisterského studia na Ústavu marketingových komunikací, marketingová specialistka v agentuře Idea Point, ale především začínající podnikatelka v oblasti šperků. Svoji značku Vyšperkuju založila v roce 2022 a od té doby odvedla velký kus práce. Chceš od ní nějaké tipy? Tak čapni sluchátka a poslechni si rozhovor s inspirativní studentkou z UTB.
-
Vítejte u mimořádného a jubilejního dílu pořadu Homo Academicus! Právě teď si totiž pouštíte epizodu s číslem 50! Tuhle výjimečnou příležitost jsme využili a pozvali velmi vzácného hosta. Do studia zavítala světoznámá architektka Eva Jiřičná, zlínská rodačka, díky které se město Zlín i naše univerzita mohou pochlubit nádhernými a ikonickými stavbami, jako jsou Kongresové a Univerzitní centrum či Vzdělávací komplex UTB.
Tato dáma strávila většinu svého profesního života v Londýně, kde se stala respektovanou osobností v oblasti architektury a designu. Její tvorba je oceňována pro svou originalitu, eleganci, funkčnost a nadčasovost.
Na co se můžete těšit? Společně s Evou Jiřičnou nakoukneme pod pokličku fascinujícího světa architektury, probereme její profesní cestu, načerpáme inspiraci a zavzpomínáme na vtipné historky z dob jejich začátků. Připravte se na inspirativní rozhovor s osobností, která svým talentem a pílí dokázala prorazit ve světě a zanechat nesmazatelnou stopu ve Zlíně i v globální architektuře.
Nenechte si ujít tuto speciální epizodu a oslavte s námi 50. díl pořadu Homo Academicus, oslava probíhá právě zde.
-
V tomto dílu pořadu Homo Academicus se ponoříme do fascinujícího světa pneumatik s docentem doc. Dr.Ing. Radkem Stočkem, uznávaným expertem na gumárenské technologie z Centra polymerních systémů UTB ve Zlíně.
Dozvíte se o jeho celoživotní lásce k pneumatikám, zábavných historkách z dob studií, o jeho sedmiletém pobytu v Německu, kde sbíral cenné studijní i pracovní zkušenosti a chybět nebudou ani tipy, jak vybírat ideální pneumatiku pro auto.
Odpovědi na všechny všetečné otázky Lei a Rasti si můžete pustit třeba právě zde!
-
Znáte UFcoin? Už jste někdy o téhle virtuální měně dostupné na Fakultě managementu a ekonomiky slyšeli? V nové epizodě spolu s námi objevíte inovativní a skvělý projekt UFbanky, který otevírá studentům Ústavu financí a účetnictví dveře k široké škále možností, zkušeností a benefitů.
O různé tipy a triky se s námi podělí odborná asistentka a zakladatelka UFbanky, Ing. Eliška Kozubíková, Ph.D., která se pomocí tohoto projektu a dalších praktických aktivit snaží podporovat studenty ve studiu a rozvíjet jejich praktické dovednosti. Dozvíte se nejen to, jak virtuální UFbanka funguje, jak získat UFcoiny, co si za ně můžete pořídit nebo jestli se tato měna bude používat na zlínské univerzitní půdě.
Chcete se dozvědět víc? Tak pak je to fakt jednoduché: pusťte si nový díl podcast!
-
Join us in the latest episode of „HOMO COSMOPOLITAN“ as we explore the remarkable journey of Eva Bohmova, a student of Faculty of Multimedia Communications and graduate of Faculty of Humanities at Tomas Bata University in Zlín. From her unexpected summer adventures in the USA, Switzerland and Norway to her Erasmus+ exchange experiences in Norway and Finland, Eva shares the transformative impact of international education. As Eva’s story unfolds, discover the boundless possibilities for students to go abroad, learn, and grow.
Ready to be inspired? Listen to our new episode and let Eva’s cosmopolitan journey ignite your aspirations for a world of opportunities!
-
Dva “kluci ze životka”, studenti magisterského environmentálního inženýrství - oboru, který v posledních letech vzkvétá.
Co vedlo Davida Paličku a Štěpána Kiliána k tomu, aby studovali životní prostředí? Kde se vidí po studiu? A jaký byl Erasmus ve španělské Cordobě (jako bonus uslyšíte i rady, jak rozhodně výjezd do zahraniční NEzačít). A jaká je jejich oblíbená verze konce světa?
Poslechněte si to na různých platformách, doporučujeme třeba rovnou tady!
-
Denně se ve světě vyrobí asi 7 milionů pneumatik. Zhruba stejné množství je potřeba každý den zlikvidovat. Je možné pneumatiky, které dosloužily, recyklovat? Můžeme je nadrtit a znovu použít pro výrobu nových plášťů? A přemýšleli jste někdy nad tím, proč je pneumatika vlastně černá?
I na takové záludné otázky odpovídal v podcastu Science wine doc. Dr. Ing. Radek Stoček z Centra polymerních systémů a ptali se na ně děkan Fakulty technologické Roman Čermák a výjimečně i Libor Jandík z propagačního oddělení FT.
Teď už si to stačí jen pustit a poslechnout si rozhovor, ze kterého si odnesete spoustu zajímavých faktů, kterými oslníte nejednoho kamaráda.
-
Proč si vybrat pro studium právě Zlín? Jaký je rozdíl mezi prezenčním a kombinovaným studiem? Kde při studiu bydlet, či kde najít ukázkové přijímací testy? Všechno podstatné o studiu a životě ve Zlíně probralo naše moderátorské československé duo Mára a Sára v prvním díle nového pořadu Začíná to UTeBe!
Poslechni si zajímavé tipy o ubytování, přijímačkách nebo Erasmu. Informace o tom, kde najít ukázkové testy nebo do jakých krajin můžeš během studia vycestovat, se ti určitě budou hodit. Tak vezmi pivečko (vínečko nebo nealko, mrk, mrk) do ručky a jdeme na to.
-
Nejskloňovanější téma současnosti se konečně dostalo i do našeho pořadu Homo Academicus. Objevte společně s Ing. Tomášem Kadavým z Fakulty aplikované informatiky svět umělé inteligence (AI)!
Ten odpoví na otázky, proč bychom se neměli umělé inteligence bát, jak můžeme nástroje a technologie AI využít v běžném životě nebo při hraní PC her, kdy to vlastně všechno začalo a kam vývoj umělé inteligence směřuje.
Ponořte se s námi do světa umělé inteligence a nasajte zajímavé informace o AI poslechem tohoto dílu!
-
Martin Bednařík už toho na Fakultě technologické zažil mnoho. Studoval na FT, kde získal všechny své tituly, vyzkoušel si být proděkanem a teď šéfuje Ústavu výrobního inženýrství. Nemá toho málo, přesto se nechce vzdát výuky. Vždy se totiž snaží (jak on sám říká) prvňáčkům zpříjemnit nástup na vysokou školu.
V tomto podcastu se rozhodně dozvíte:
Jaký sport je Martinovu srdci nejbližší.Proč jsou absolventi procesního inženýrství velice speciální.Jak se bude nově jmenovat studijní program Procesní inženýrství.Jak moc divný hudební styl Martin vyznává.To všechno a ještě víc si rozhodně pusť tady!
-
Víte, co spojuje hesla jako je marketingový výzkum, komunikace, strategické plány, udržitelnost, digitalizace, generační rozdíly a srdcař univerzity?
Tím společným prvkem je naše prorektorka pro vnitřní a vnější vztahy, Ing. Martina Juříková, Ph.D., která už přes dvacet let přispívá k rozvoji své domovské Fakulty multimediálních komunikací, Ústavu marketingových komunikací a teď i univerzity. V novém dílu se rozpovídala o chystaných aktivitách univerzity směrem k odpovědnosti a udržitelnému rozvoji, ale také o tom, proč ráda tráví čas na dětských táborech, jak ji nabíjí práce s aktivními lidmi nebo o tom, kde čerpá inspiraci.
Poslechněte si novou pohodovou epizodu plnou zajímavých informací i smíchu!
-
Pavel Zemliansky is a researcher, teacher and trainer with more than 25 years of experience in academic writing. Currently, he works at Oslo Metropolitan University and cooperates with the Faculty of Humanities. His publications have won national awards in the US.
Do you want to find out how to write an engaging academic paper? Why is interaction an essential key to e-learning activities?
Listen to our new episode and find it out!
-
Také byste se rádi dozvěděli něco víc o našem rektorovi a dychtíte po nějakých zajímavostech? Tak to jste na správném místě, protože Lea a Rasťo ho pro vás vyzpovídali! Jak hodnotí svůj první rok v čele univerzity? Jaké jsou jeho ambice a cíle na následující tři roky? Co rád dělá, když zrovna nemusí pracovat?
Na všechny tyto otázky odpověděl mimo jiné velký milovník přírody, sokolník, myslivec a trubač prof. Mgr. Milan Adámek, Ph.D., který po dlouhých letech opustil Fakultu aplikované informatiky, aby mohl přejít do vedení naší milované univerzity a stal se tak jejím čtvrtým rektorem.
Pokud chcete poodhalit všechny zajímavé stránky jeho osobnosti, tak si rozhodně poslechněte tento nový díl!
-
Úplně poprvé jsme zaexperimentovali a natočili Science wine živě na Noci vědců! První ze tří speciálních rozhovorů jsme věnovali propojení vědy a scenáristiky. Petra s Romanem na to téma důkladně vyzpovídali MgA. Irenu Kocí, Ph.D. z Fakulty multimediálních komunikací UTB.
Co to znamená, když ve filmu přijde moment pro zachránění koťátka? Jaký je postup při psaní scénáře? A proč bychom se měli neustále něčemu divit? Odpovědi si poslechněte v tomto zvukovém skvostu.
-
O zlínské univerzitě a o tom, co na ní zažil, mluví jen v dobrém, ostatně Zlín byl po studiích v Olomouci pro něj jasnou volbou. Své sklony k workoholismu se u něj nyní nejvíce projevují v mezinárodních projektech, kterých je součástí.
Rasťo a Lea si k mikrofonu pozvali doc. Mgr. Jana Kalendu, Ph.D. z Fakulty humanitních studií, se kterým si povídali nejen o oboru, kterému se věnuje, tedy andragogice, ale také o jeho cestě různými funkcemi napříč univerzitou. Zajímá vás, na jakých projektech v současnosti spolupracuje v Glasgow a jak vůbec nějaký velký univerzitní projekt vzniká? Nebo jak získal Fulbrightovo stipendium a na čem v University of California v Los Angeles pracoval?
Tak pak už vůbec neváhejte a pusťte si tenhle díl, kvalita zaručena!
- Mostrar mais