Episódios

  • Pētera Upīša ceriņi, Arvīda Brastiņa darinātie naudas pūķi, tīne Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, Augusta Dombrovska melni krāsotā vijole, Anatomijas muzeja plaušu preparāti un Pāvilostas apzaļumotājs un sabiedrisks darbinieks Ernests Šneiders - 2024. gada muzeju vērtības raidījumā Vietu lietas Latvijā.

  • Kaut kas mazs, kas atgriezies mājās, kaut kas sens, kas nesen atklāts, un kaut kas aizmirsts, kam nu notraukti putekļi – stāsti par vēstures liecībām, ko uzgāja un atcerējās, remontējot Jaunpils pils ēku pēc 2023. gada  krusas postījumiem. Un grezna piespraude, kas vēstī par reiz še dzīvojošām Mēdemu un Rekes dzimtām.

    Kopā ar Jaunpils pils muzeja vadītāju Ingu Spuri ejam apkārt masīvajai ēkai. Vizuāli daudz krāšņāku mūsu tērzēšanu padara tērpi - 14. gadsimta stilā  darinātas garas samta kleitas, apmetņi ar kapucēm un galvā caurspīdīgi plīvuri piestiprināti ar „burleti”, t.i. vainaga formas polsterētu auduma rullīti ar  spīdīgiem dekoratīviem izšuvumiem.

    Pēcāk radio šoferis man sūkstīsies par murgiem gaišā dienas laikā, kā viņš caur mašīnas logiem redzējis gar pils mūriem aizplandam divas spocīgas sieviņas senos tērpos, tik kad samanījis vienai rokās mikrofonu, atģidis, ka tie vis nav kādi dienasvidus māži, bet radoša pieeja ieraksta procesam. 

    Viduslaiku drānās var ietērpties ikviens pils muzeja apmeklētājs, ja vien vēlas vairāk iejusties še valdošajā gaisotnē, bet var arī bez  senlaiku apģērba iet un iepazīt šo pili.

    2023. gada 7. augustā pāri Latvijai brāzās negaiss, atnesot sev līdz stipru vēju, intensīvu lietu un lielgraudu krusu. Dabas stihija todien pamatīgi sapostīja arī Jaunpils pili; tika izsisti vairāki logi un sabojāts jumts, taču veicot ēkas atjaunošanas darbus, tika atklāta interesanta detaļa, arī sens sienu apmetums.

    Atklātā apdares kārta jeb rustojums rāda pils celtniecības senāko periodu, jo tās būvniecība ir sākta 14. gs. sākumā un tolaik tā bija nocietināta ordeņa pils ar iekšējo pagalmu, kuru apņem ūdens. Paceļamais tilts bija vienīgā saikne, kas pili savienoja ar apkārtni. Rustojums gan ir vēlāku laiku, droši vien radies 16. gs., kad sākās pirmā no pils pārbūvēm, lai to pielāgotu dzīvošanas vajadzībām.

    Paejoties nepilnu 200 metrus tālāk no pils gar Jaunpils dzirnavezera krastu, nonākam pie ūdensdzirnavām. Tās šeit uzceltas 19. gs. sākumā un ar pārtraukumiem darbojušās līdz pagājušā gadsimta 70. gadiem. Ilgu laiku  stāvējušas klusas, bet nu kā dusošā skaistule tās ir atmodinātas, lai arī tikai puse no dzirnavu ēkas, jo daļa ir kritiskā stāvoklī, tomēr dzirnavas atvērtas apskatei. Senajām iekārtām notrausti putekļi un pieliktas klāt informatīvās  plāksnes. Arī dzirnavu atdzimšanā daļēji ir 2023. gada vasaras krusas nopelns.

    Tālāk pievēršamies kādam nelielam greznuma priekšmetam, kas saistīts ar ietekmīgām vācbaltu bruņniecības dzimtām, tai skaitā ar Jaunpils  kādreizējiem īpašniekiem – Rekēm.

    Skatos uz zeltītā ietvarā nelielo portretu – sieviete iepelēkiem kupliem, sprogotiem matiem, kas apņem seju ar samērīgiem un mīlīgiem vaibstiem un  aristokrātiski bālu ādu. Tas viens no daudziem Kurzemes Zemgales hercogienes Annas Šarlotes Dorotejas Bīronas portretiem. Kā telefona sarunā teic bijušais Rundāles pils direktors, gleznotājs, mākslas vēstures un   heraldikas speciālists Imants Lancmanis, tad Dorotejai ir paticis pozēt gleznotājiem un tāpēc nav brīnums, ka šajā miniatūrajā piespraudē ir redzama kopija no tolaik Vācijā dzīvojošā mākslinieka Johana Heinriha Šrēdera darba.

    „Tas ir jauks portrets un hercogiene tajā izskatās ļoti apgarota.” teic Imants Lancmanis.

  • Estão a faltar episódios?

    Clique aqui para atualizar o feed.

  • Alūksnes novada muzejā iepazīstam lielāko šī muzeja priekšmetu - 19. gadsimta vidū ražoto koncertflīģeli. Kristāla vāze vēstī par vietējā aldara un 7. Siguldas kājnieku pulka sadarbību. Gleznotāja Leo Kokles skolas laika zīmējums un formas cepure stāsta par mākslinieka bērnību un jaunību, bet krājuma telpās skatām klarneti, ko 20. gadsimta sākumā gatavojis latviešu izcelsmes vijoļu un pūšamo instrumentu meistars Dāvids (Dāvis) Knospe.

    Sekoju pa pēdām Alūksnes novada muzeja galvenajai krājuma glabātājai Lindai Levanei. Atrodamies pilsētas greznākajā būvē, ābeļziedu krāsas namā  ar robotiem gotiskiem tornīšiem – Alūksnes jaunajā pilī, kas savulaik piederējusi baronu fon Fītinghofu dzimtai, bet nu jau daudzus gadus te mājvietu radis muzejs.

    Ar Dāvida Knopses klarneti arī sākam krājuma vērtību iepazīšanu Alūksnes novada muzejā. Tā ir gatavota ap 1900. gadu, un to ir darinājis latviešu izcelsmes vijoļu un pūšamo instrumentu meistars Dāvids (Dāvis) Knospe (1866-1955), kurš dzīves laikā atzīts par labāko vijoļu meistaru.

    Savulaik viņš atvēris pirmo latviešu mūzikas instrumentu veikalu un darbnīcu Rīgā. Dāvis Knospe specializējās vijoļu un metāla pūšamo instrumentu būvē, tāpēc Alūksnes muzejā esošā koka klarnete ir līdz šim vienīgais tāds meistara būvētais instruments. Uz tās korpusa iespiestais zīmogs liecina, ka tā gatavota Rīgā. Krājuma inventāra grāmatā ir pieejama informācija, ka klarnete piederējusi Alūksnes novada Zeltiņu pagasta saimniecības “Lūši” īpašniekam Ādolfam Zariņam, kurš instrumentu mantojis no tēva brāļa, skolotāja Otto Zariņa. Vēl zināms, ka Ā. Zariņš klarneti spēlējis karadienestā ap 1920. gadu.

    Krājuma glabātāja Linda Levane min, ka instruments ir restaurēts un, iespējams, nākotnē tas kopā ar citiem unikāliem restaurētiem mūzikas instrumentiem varētu atrasties Alūksnes jaunās pils mūzikas salonā. Bet kamēr klarnete vēl gaida savu publisko uznācienu, tikām pirms trim gadiem restaurētajā mūzikas salonā kā tumšā šokolādē izpeldējies valis spožo korpusu mirdzina sens flīģelis, kas būvēts pa gājušā gadsimta vidū.

    Raidījumā skan fragments no Bēthovena klaviersonātes, ko izpildīja Alūksnes mūzikas skolas klavieru klases pasniedzēja Inita Lemba. Muzejā publiskotā informācija liecina, kašis skaņdarbs ir veltījums Otto Hermaņa fon Fītinghofa meitai grāfienei Annai Margarētai fon Braunai. Grāfs Johans Georgs fon Brauns un viņa sieva grāfiene Anna Margareta fon Brauna bija Ludviga van Bēthovena mūzikas mecenāti, kuri satikās un sadarbojās ar izcilo komponistu Vīnē. Un L. van Bēthovens ir veltījis Braunu ģimenei vismaz 12 skaņdarbus.

    Dodamies tālāk uz Alūksnes novada muzeja ekspozīciju telpām un nonākam pie “Laikmetu mielasta”, kur pastāvīgajā ekspozīcijā pie lielā mielasta galda satiekas vairāki nozīmīgi posmi Alūksnes vēsturē. Piestājam pie pagājušā gadsimta 30. gadiem, kad Alūksnē bija dislocējies 7. Siguldas kājnieku pulks un paralēli militārajam dienestam pulka kareivji arī palīdzēja vietējiem iedzīvotājiem, tai skaitā arī vietējam alus darītavas īpašniekam.

    7. Siguldas kājnieku pulka dibināšanas svētki Alūksnē tika svinēti ik gadu, taču visvērienīgākie tie bija tieši apaļajās gadskārtās, kad pulku sumināt ieradās gan augsta ranga valsts amatpersonas, gan vietējie varasvīri, sabiedriskie darbinieki un uzņēmēji, tostarp arī Kolberģa alus brūža īpašnieks Jēkabs Kreilis. Līdzīgi kā citiem Alūksnes sabiedriskajiem darbiniekiem un uzņēmējiem, arī viņam bija izveidojušās draudzīgas un ciešas attiecības ar pulku.

    Ceļā pie nākamās priekšmetu grupas, mēs šķērsojam tikšķošu izstādi, kur apskatei izlikti sienas pulksteņi, bet mūsu mērķis šoreiz ir blakus telpa, kur ierīkota ekspozīcija gleznotājam Leo Koklem. Māksliniekam, kas dzīvojis īsu, bet spilgtu mūžu, atstājis aiz sevis daudzus nozīmīgus darbus - gan labi zināmos Paula Stradiņa, Mihaila Tāla, Raimonda Paula, Aijas Baumanes un citu pagājušā gadsimta vidus radošo personību portretus, gan klusās dabas un ainavas. Alūksnes muzejs glabā vairākas sava slavenā novadnieka gleznas, bet starp tām viena ir ļoti īpaša.

     

  • Latvijas Nacionālā Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) tīmekļa vietnē ir sadaļa „Mēneša priekšmets", kurā var uzzināt, kādas lietas šodienas radošās personības ir atvēlējušas muzejam. Jau pāris gadus muzeja mājaslapā ikviens var aplūkot lietu un noskatīties video ar tās īpašnieka stāstu. No visa klāsta tuvāk aplūkojam četrus priekšmetus - rakstnieces Ingas Ābeles austo segu, pianista Andreja Osokina cimdus, komponista Valta Pūces hronometru un dzejnieces Ineses Zanderes ķiveri. Līdztekus lietu stāstiem, uzzinām arī, kā tās nonāca muzeja krājumā un kā tiek uzglabātas.

    Nu jau vairāku Latvijas  muzeju interneta lapās interesenti var aplūkot reizi mēnesī izlikto priekšmetu no muzeju krājumiem un izlasīt aprakstu par to, taču RMM kopš 2020. gada sākuma šajā sadaļā liek ierakstus, kur paši to īpašnieki – šodienas radošās personības, stāsta par muzejam nodotajām mantām. Par idejas realizāciju stāsta RMM speciāliste un Latvijas Radio žurnāliste Liega Piešiņa.

    Ķeramies klāt lietu stāstiem, kurus, mijoties ierakstītajiem fragmentiem no muzeja mājaslapas, stāsta RMM speciālisti Ingus Barovskis un Inese Žune.

    Paturot prātā Liegas Piešiņas teikto par to, ka personības, kuras nodod konkrētu priekšmetu, ar stāstu tai lietai "iepūš dvēseli", sākam ar rakstnieces Ingas Ābeles darināto segu, kur tā dvēsele ir ieausta dzīparos un rakstos. Muzeja krājuma izpētes nodaļas vadītājas vietnieks Ingus Barovskis uz galda ir izritinājis segu – smalkām garām bārkstīm uz gaiši pelēka fona stiepjas zilas un zaļi dzeltenas joslas, izskatās kā divas upes un pa vidu saules dzeltenuma ieskauta zāles rinda.

    Raidījumā skan Šopēna noktirne, ko 2008. gadā izpildīja pianists Andrejs Osokins, toreiz jau vairāku starptautisku mūzikas konkursu laureāts, bet tad jaunajam mūziķim vēl daudzi konkursi būs priekšā, kuros viņš iesildoties rokās vilks ādas cimdus ar nogrieztiem galiem. Tagad šie cimdi ir muzeja īpašumā un tos rūpīgi iesaiņotus no bezskābes papīra kārbas ārā ceļ muzikoloģe un Rakstniecības un mūzikas muzeja mākslas eksperte Inese Žune.

    Nākamais priekšmets ir celtniecības darbiem domāta balta plastmasas ķivere ar uzrakstu uz tās „Iemūrētā”. Šo ķiveri muzejam nodeva dzejniece Inese Zandere. Ingus Barovskis stāsta šī priekšmeta vēsturi.

    Skan hronometrs, ko komponists Valts Pūce ir mantojis no sava tēva režisora Voldemāra Pūces, un šis laika fiksētājs ir lieti noderējis Valtam Pūcem mūzikas, jo īpaši reklāmai domāto skaņdarbu radīšanā. Par hronometru stāsta Inese Žune.

    Visus stāstus pilnā versijā var redzēt, dzirdēt un izlasīt RMM mājaslapā.

  • "Sveiks, Egucīt!

    Es šodien, Pilsparkā sēdēdams un avīzes lasīdams, sāku gudri jo gudri domāt. Manu pārdomu saturs bij' divi ziņojumi avīzēs.1.septembrī: "Šorīt pl. 6 - sākusies kara darbība Vācijas - Polijas robežā" un 2.oktobrī: "Vakar priekšpusdienā bez starpgadījumiem vācu pulki iesoļojuši Varšavā". Tātad - viena mēneša un dažu stundu laikā kādas Eiropas lielvalsts galvaspilsēta krita ienaidnieka rokās. Un patiesībā - šis Polijas sabrukums sākās jau nepilnu mēnesi pēc kara sākuma. Modernais karš - mēneša laikā stipra un labi apbruņota lielvalsts beidz savu eksistenci."

    Kandavas novadpētniecības muzejs glabā pusaugu zēna vēstules, ko viņš laika posmā no 1938.-1940. gadam raksta savam draugam. Puišus vieno interese par aviāciju un militāro tehniku, bet līdzās detalizētiem lidmašīnu aprakstiem vēstulēs atklājas 13-14 gadus vecā Gunarda Hāna pārdomas par Otro pasaules karu un padomju armijas ienākšanu Latvijā.

    1939.g.jūnija beigas.

    "Sveiks Egucīt! Pateicos par Tavu vēstuli. Tagad aiz gara laika rakstu Tev atbildi. Tu domāsi: kāpēc aiz gara laika? Lūk – uz laukiem kritu un salauzu kreiso roku. Tā nu ar labo vēl varu rīkoties. Bet par to vēlāk. Tagad rakstīšu par to, kas tagad mums vienmēr ieņem vēstules sākumu – par aviāciju. Pa retam gadās arī pa jaunam numuram – tagad nu jauni ir trīs – "Bristol-Bulotog" Nr 79. Par tām igauņu mašīnām, kuras bij Rīgā un tā atgādināja VEF, ka varēja domāt, ka tie ir VEF ražojumi; ir pašu igauņu konstruētās un būvētās PTO – 4 tipa mašīnas. Konstruējuši 3 igauņu inženieri, no kuru vārdu pirmajiem burtiem tad arī sastādīts nosaukums."

    2024. gada gada vasaras nogalē, viesojoties Kandavas novadpētniecības muzejā un vecot ierakstu par unikālu 17. gadsimta  saktu un  aptuveni simt gadu vecām fotoplatēm, kur iemūžinātas pilsētas ainavas un ļaudis, muzeja vēsturniece Aksilda Petrevica ieraksta beigās teic, ka viņai  ir vēl kāds dārgums, un noliek uz galda kaudzīti ar vēstulēm - skolnieciskā rokrakstā ar detalizētiem  lidmašīnu un tanku zīmējumiem. Kas gan aizraujošs varētu būt, kā noprotam, puikas aprakstītās lapās?

    13-14 gadus vecais Gunards Hāns  regulāri rakstījis sava draugam kandavniekam Edgaram Liepiņam. Puišus vieno interese par aviāciju un militāro tehniku, bet līdzās lidmašīnu aprakstiem vēstulēs atklājas  pārdomas par Otro pasaules karu un padomju armijas ienākšanu Latvijā. 

    Muzeja vēsturnieci ir pārsteidzis, kā tāds pusaugu zēns šajās vēstulēs savam vienaudzim ir spriedis par karu, par Latvijas ekonomisko situāciju tajā laikā, par citu valstu militāro taktiku un sīki smalki aprakstījis, kā 1940. gadā padomju karspēks ienāk Rīgā.

    Lidmašīnas, karš un Latvija padsmitnieka acīm pirms vairāk nekā 80 gadiem - ielūkojamies Gunarda Hāna vēstuļu fragmentos un uzklausām Aksildas Petrevicas stāstījumu par tām.

    Tātad Edgars Liepiņš, kurš dzimis 1924. gadā Ventspilī, kopā ar mammu Aleksandru Liepiņu, meitas uzvārdā Lindi, karam sakoties, pārceļas pie Aleksandras radiem uz Kandavu. Tā kā vēstuļu rakstītāja Gunarda vecmāmiņai no mātes puses ir uzvārds Linde, tad iespējams, abi puikas bijuši brālēni. Abi dzīvo Rīgā, bet vasaras pavada šķirti, Edgars - Kandavā, Gunards - Rūjienā.

    Izrādās, arī Gunards vēlējies nomanīt savu vācisko uzvārdu „Hāns” uz „Daugavietis”, jo 1939. gada  nogalē notika prezidenta Kārļa Ulmaņa iniciēta uzvārdu latviskošanas kampaņa, kas jau tika aizsākta pagājuša gadsimta 20. Gados. 1940. gada sākumā tika paziņots, ka tikai latviešu tautības pārstāvji  drīkst latviskot savu uzvārdus.

    Vienā no vēstulēm draugam 1940. gada jūnijā Gunards priecīgs raksta, ka drīz vien viņu varēšot apsveikt kā Daugavieti, bet jau nākamajā vēstulē tā paša gada augustā Gunards vēstuli Edgaram iesāk ar vārdiem ”Pilsonis iekšlietu ministrs pārtraucis uzvārdu maiņu! Esmu gatavs viņu nosist!”.

    Paskatot tā laika notikumus, ir skaidrs, ka zēna nīstais iekšlietu ministrs tad ir Vilis Lācis, un, protams, ka tolaik svarīgāk ir nule okupēto Latviju pēc iespējas ātrāk iecelt komunisma saulē, nekā nodarboties ar bijušā režīma nacionālisma izpausmēm.

    Otrā pasaules kara laikā vēstuļu sarakste apraujas un kad pirms pāris gadiem Aksilda Petrevica sāka pētīt abu puišu likteņus, viņa uzgāja informāciju, ka abi kara beigās ir devušies bēgļu gaitās.

  • Esi mīļi sveicināts, vecais draugs Kalpakieti! Tā pagājušā gadsimtā, laika posmā no 1948. līdz 1977. gadam savstarpējā sarakstē cits citu uzrunāja "Savienības Pulkveža Kalpaka bataljons" trimdā dzīvojošie cīņu biedri.

    Šajā raidījumā kopā ar pulkveža Oskara Kalpaka muzeja "Airītes" vadītāju Robertu Sipenieku ielūkosimies šajā sarakstē, kā arī uzzināsim pulkveža un citu "Airītēs" kritušo karavīru pieminekļu tapšanas stāstu, to likteni padomju laikos un kā pieminekļi pirms vairākiem gadiem tika atrasti.

    „6. marta kaujā Latvija bija zaudējusi vienu no saviem lielākajiem karavīriem, lielāko varoni, pašaizliedzīgāko dēlu, karavīra paraugu, karavīra ideālu- pulkvedi Kalpaku. Viņš krita brīdī, kad ceļš Latvijas brīvībai pretim bija plaši pavērts, pašam tomēr šo brīvību nepiedzīvojot. Pulkvedis Kalpaks bija kritis, bet nemira Kalpaka gars. Dzīvs šis gars ir arī vēl šodien un tā ir visdrošākā ķīla Latvijas nākotnes brīvības dienām. Tautai, kura cienī un godā tura savus varoņus, ir piešķirts mūžības gājums.”

    Tā 1971. gadā  kāds no bijušajiem Oskara Kalpaka bataljona karavīriem raksta saviem cīņu biedriem, pieminot pulkveža bojāeju 1919. gada 6. martā Airītēs netālu  no Skrundas.

    Vietā, kur krita pulkvedis Kalpaks  un vēl trīs viņa vienību karavīri – kapteinis Nikolajs Grundmanis, virsleitnants Pēteris Krievs un leitnants Johans Hanss Šrinders, jau 1920.gadā sāka veidot piemiņas vietu un laikā līdz 1934. gadam visiem kritušajiem te tika uzcelti pieminekļi. Taču  padomju varas gados viss piemiņas ansamblis tiek iznīcināts. Dažus pieminekļu fragmentus  gaismā izceļ tik pirms pāris gadiem. Muzejā „Airītes” tā vadītājs Roberts Sipenieks uz galda ir nolicis bronzā lietu jauna vīrieša portretu, kur sejā saskatāmi cirvja vai naža  skrāpējumi un lodes caurums ģīmetnes vaigā un tumša akmens gabaliņu uz kura varu salasīt tik burtus- is.

    Kā teic Roberts Sipenieks, viņa uzdevums tagad ir skaidrot muzeja apmeklētājiem, kā savulaik padomju vara izrīkojās, lai izdzēstu Latvijas Neatkarības kara dalībnieku vārdus no cilvēku atmiņas, un to, ka toreiz tādi posta darbi tika darīti, varēja lasīt tik trimdas latviešu presē un saistībā ar to Roberts Sipenieks uzsāk nākamo stāstu par muzeja krājuma vērtībām.

  • Tam galdam četras kājas,
    Bet nabagam nav mājas;
    Un sievas māte rājās,
    Un tā tas rīmējas.

    Jā, arī šī ir folklora, kas pieder pie Latviešu folkloras krātuves bērnu dziesmu kolekcijas, ko sāka vākt pagājušā gadsimta 20. gadu sākumā un turpina vēl apkopot šodien. Pieminot Krišjāņa Barona 189. dzimšanas dienu, kas bija 31. oktobrī, raidījumā kopā Latvijas Folkloras krātuves (LFK) pētnieci un fondu glabātāju Māru Vīksnu šķirstām bērnu tautas dziesmas, ticējumus, parunas un spēles gan no senākiem pierakstiem, gan digitālā arhīva.

    Savukārt fragmentus no šiem vākumiem ir ierunājusi  folkloriste, raidījumu „Laika ritu raksti” un „Greizie rati”  vadītāja Iveta Medene.

    Latviešu folkloras krātuve ir dibināta 1924. gadā un uzskatāma par senāko akadēmisko pētniecības iestādi Latvijas Republikā. Šī krātuves izveidošanā liela nozīme tolaik bija skolotājai un kā rakstīts  Nacionālajā enciklopēdijā - pirmās profesionāli izglītotās latviešu folkloristu paaudzes pārstāvei Annai Bērzkalnei. Par krātuves pirmsākumiem, un tieši bērnu folkloras vākumu tajā stāsta Māra Vīksna.

    Aplūkojam vairāk to vākumu, kas veidots pagājušā gadsimta 20. gados, kad, kā bilda Māra Vīksna, skolēni aizrautīgu skolotāju iedvesmoti pierakstīja tautas dziesmas, ticējumus, teikas, parunas.

    Šobrīd LFK digitālajā arhīvā pieejami pāri miljonu digitalizēto failu ar tautasdziesmām, pasakām, ticējumiem, rotaļu aprakstiem, attēliem. Un vēl aizvien folkloras vācēji turpina apzināt nemateriālo tautas kultūras mantojumu.

  • 27. oktobrī, pieminot dzejnieku Aleksandru Čaku 123. dzimšanas dienā, viesosimies viņa muzejā Rīgā, Lāčplēša ielā 48, kas ierīkots dzejnieka pēdējā dzīvesvietā. Tur uzklausām stāstus par A. Čaka tēvu, šuvēju Jāni Čadaraini, un viņa darinātajām drēbēm dēlam, par viņa draugu, mākslinieku biedrības „Zaļā vārna" dibinātāju, gleznotāju Jāni Plasi un par dzejnieka darbistabas mēbelēm.

    Skatot Aleksandra Čaka muzejā fotogrāfijas, kur dzejnieks redzams nevainojami pašūtos uzvalkos un mēteļos, labi pieguļošās platmalēs un spodros apavos, var viegli iztēloties Čaku ormaņa ratos dodoties uz kādu krogu vai draugu un kolēģu rīkotu saietu. Bet varbūt vieglāk iedomāties, kā draugi kāpj pa daudzdzīvokļu nama kāpnēm Lāčplēša ielā 48, zvana pie durvīm, apsveicinās ar dzejnieka tēvu, kurš turpat pirmajā istabā novāc drēbnieka piederumus no darba galda… Un te  arī pagaidām apstāsimies, lai sāktu  stāstu par  Aleksandra Čaka tēvu – šuvēju Jāni Čadaraini un viņa darinātajām drēbēm dēlam. Tātad 8.dzīvoklis Lāčplēša ielā 48. Pirmā istaba, kur savulaik  kungu uzvalkus šūdinājis Jānis Čadarainis.

    Muzeja dārgumu sarakstā ir saglabājušies apģērbi, kurus savulaik ir darinājis Jānis Čadarainis un daži no šiem apģērbiem ir izlikti apskatei arī šī ieraksta laikā. Līdzās drēbniekmeistara diplomiem var aplūkot  tumšu vesti ar zīda oderdrānu un paīsu jaku, kas sadiegta kopā no diviem brūnas krāsas vilnas audumiem.

    Nākamā saruna par Čaku noris viesistabā pie neliela apaļa galda, kas tāpat kā visas citas mēbeles šeit ir saglabājušās no tiem laikiem, kad te mita dzejnieks kopā ar tēvu. Galdu klāj mātes izšūta balta sedziņa un muzeja vadītāja ļauj pārlapot senu biezu fotoalbumu, kur uz labu laimi uzšķiru fotogrāfiju ar dzīru ainu – smaidošs Čaks treju jaunu daļu sieviešu ielokā.

    Un te seko muzeja galvenās krājuma glabātājas Solvitas Elertas stāstījums par vienu no biedrības „Zaļā vārna” jampampiem, jeb kā tolaik presē rakstīja – "jampamps ir zaļvārniska dzīves prieka izpausme", un par vienu no šīs biedrības dibinātājam gleznotāju Jāni Plasi.

    Līdzas viesistabai ir pati galējā, izmēros neliela ar vienu diagonālu sienu – dzejnieka guļam- un darbistaba. Vienkāršs grāmatplaukts, pašaurs dīvāns, neliels Art Deco stila galdiņš, drēbju kumode, bet rakstāmgalds smagnējām virpotām kājām šķiet iespaidīgākā šīs istabas mēbele.

  • „Pirmie plosti Gaujā tika laisti ap 1850. gadu. Vēl pēc 1960. gada Rīgas kokzāģētavām, kokmateriālus izmantojošām fabrikām un ostai ik gadus pa Gauju piegādāja vairāk nekā 100 tūkstošus kubikmetru baļķu no Vidzemes mežiem. Pludināšanu pa šo upi pārtrauca 1970. gadā." Tā raksta Māris Mitrevics, atceroties savas plostnieka gaitas Gaujā.

    Siguldā viesojamies ekspozīcijā, ko pirms vairāk nekā diviem gadiem izveidoja Māris Mitrevics, lai cilvēki labāk iepazītu plostnieka amatu un darbarīkus. Pats ekspozīcijas saimnieks stāsta par ķekšiem, plenēm, astes plostiem, drigalkām, kā arī atklāj Plostnieku zupas recepti.

    Saulē iededzis sirms stalts vīrs ar garu kārti rokā  (kā vēlāk uzzināšu, tas ir ķeksis – plostnieku galvenais darbarīks) sagaida Siguldā, Gaujas malā, kur pirms diviem  gadiem atklāja brīvdabas ekspozīciju par Gaujas plostniekiem. Ekspozīcijas idejas autors un tās saimnieks ir Māris Ansis Mitrevics, ilggadīgs Gaujas Nacionālā parka dabas aizsardzības inspektors un izbijis plostnieks, kurš nolēma šo seno sen izzudušo amatu iedzīvināt minētajā ekspozīcijā.

    Sākam ar paša Māra Mitrevica stāstu par viņa plostnieka gaitām, tās viņš aprakstījis grāmatā „Gaujas plostnieka stāsts”, bet  ekspozīcijā tās ir aplūkojamas plostnieka mājā gar sienām izliktās fotogrāfijās.

    "Šodien man ir svarīga diena. Es sāku strādāt uz Gaujas – pie plostniekiem. Man nepieciešama nauda, un uz Gaujas tā ir – vajag tikai ar ķeksi bakstīt baļķus un tad  nauda nāks. Mums šodien vakara maiņa, tas nozīmē, ka jāstrādā no diviem dienā līdz desmitiem vakarā. Pirmās pāris stundas strādāju ar sajūsmu. Saule spīd spilgti un svilinoši, bet, tā kā pats darbs prasa brīžam līdz ceļiem, brīžam līdz kaklam atrasties ūdenī, tad jūtos lieliski. Vēlāk sāku just nogurumu, bet vakarā jūtos salauzts. Man riebjas baļķi, saule, galīgi riebjas ūdens un citreiz tik kolosāli skaistie Siguldas skati. Es gribu tikai ēst un pampt. Vakarā pamatīgi saēdos zupu, ko pa diviem rubļiem var nopirkt uz plosta. To uz plosta arī gatavo."

  • Valsts Stendes selekcijas stacija dibināta 1922.gadā un pirmais stacijas vadītājs un zinātniskā darba organizators vairāk nekā 20 gadus bija Jānis Lielmanis, agronoms un praktiskās selekcijas pamatlicējs Latvijā.

    Lielā, senā skapī, mantotā no Stendes muižas baroniem Brigeniem, glabājas Jāņa Lielmaņa pieraksti. Šķirstām tos, kā arī skatām senus herbārijus, sēklu paraugu traukus, augu slimību kartotēku un vēl citas lietas, kas vēstī par Stendes selekcijas stacijas vēsturi un Jāņa Lielmaņa darbu.

    Uzsakot saimniekošanu ar vienu vecu traktoru, 17 zirgiem, 3 vēršiem, vienu sivēnu, 21 slaucamo govi un 11 teļiem, agronoms Jānis Lielmanis spēja sakārtot tā laika ietekmīgākās zinātniskas iestādes darbību. 1923. gadā kapitāli izremontēja muižas veco govju kūti, strādnieku dzīvokļus. Muižas pils ēku pielāgoja agroķīmiskās laboratorijas, darba kabinetu un zinātnisko darbinieku dzīvokļu vajadzībām.

    Tāds bija sākums pirmajai valsts dibinātajai selekcijas stacijai Stendē,  kuru izveidoja un ilgus gadus  vadīja agronoms un praktiskās  selekcijas pamatlicējs Jānis Lielmanis, pilnajā vārdā Jānis Hilarijs Lielmanis. Stacijā arī šodien speciālisti nodarbojas ar graudaugu selekciju, tik  tagad tās nosaukums ir Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrs. Bet vēstures liecības ir apkopotas centra bibliotēkā.

    Ar Latvijas  lauksamniecības vēstures lappusi iepazīstina Agroresursu un ekonomikas institūta vadošā pētniece Sanita  Zute.

    Jānis Lielmanis ir gan selekcijas pamatlicējs Latvijā, gan autors un līdzautors daudzām rudzu, kviešu, miežu, auzu un āboliņa šķirnēm. Viņa vadībā un tiešā līdzdalībā Stendes selekcijas stacijā izaudzētas augstvērtīgas auzu, sarkanā āboliņa un zirņu  šķirnes.

    Līdzās skapim ir izveidota neliela ekspozīcija, kurā var apskatīt priekšmetus, ko senāk izmantoja selekcijas stacijas darbinieki.

    Atgriežoties pie agronoma un selekcionāra Jāņa Lielmaņa darbības Stendē,  tie, kuri  kopā ar viņu ir strādājuši, atceras Lielmani kā pieklājīgu, nedaudz atturīgu, bet bezgala labestīgu cilvēku. Ja vajadzēja kādam darbiniekam izteikt kritiku, tad Jānis Lielmanis to nekad nedarīja publiski, bet vainīgajam izteica piezīmes zem četrām acīm, savukārt kolēģu vidū nekad neskopojas ar uzslavām. No viņa laikabiedru stāstītā Sanita Zute atceras arī citas Jāņa Lielmaņa darba metodes.


    „Zinātnieka idejas un veiktais darbs kalpo cilvēces progresam un paliek viņas zelta fondā.” 


    Šis Jāņa Liemaņa sacītais tagad rotā Stendes pētniecības centra bibliotēku līdzās selekcionāra portretam, un tagadējie centra darbinieki aizvien piemin un atceras šī dižā vīra iekopto un padarīto Latvijas lauksaimniecības vēsturē.

  • Dantes krūšutēls, muižas kalpotāja izdotā literatūra un "ceļojošās grāmatas" no Vidrižu muižas bibliotēkas. Pieminot Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas desmito gadadienu, viesosimies Gaismas pils "Retumu pasaulē", kur kopā ar vēsturnieci un bibliotēkzinātnieci Kristīni Zaļumu iepazīstam liecības no Jaungulbenes muižas bibliotēkas, klausāmies stāstu par Liepupes pagasta grāmatu tirgotāju, izdevēju un grāmatsējēju Mārtiņu Elksni un uzzinām, kā atpakaļ Latvijā no Krievijas un Vācijas nonāca Vidrižu muižas bibliotēkas grāmatas.

    LNB 5. stāvā telpā „Retumu pasaule” ir izvietota ikvienam interesentam pieejama ekspozīcija: grāmatas, periodika, priekšmeti, kas ir daļa no bibliotēkas reto rokrakstu un grāmatu krājuma.

    Kristīne Zaļuma pieved pie stiklota skapja, atver durvis un saudzīgi izņem nelielu brošūriņu – garīgu dziesmu apkopojumu, ko savulaik atdzejojis Baumaņu Kārlis, bet  šoreiz stāsts nebūs par mūsu valsts himnas mūzikas un vārdu autoru, bet gan par cilvēku, kas šo grāmatu izdevis.

    Izburtojušas pāris rindas vecajā drukā rakstītos pantus, dodamies tālāk telpas dziļumā, kur Kristīne ir sagatavojusi citus uzskates materiālus par grāmatas izdevēju Mārtiņu Elksni, kurš spēka gadus pavadīja, strādājot par muižas  mežsargu un grāfa Duntena ķieģeļu cepļa pārvaldnieku, bet pēcāk pievērsās savam sirdsdarbam – grāmatu iesiešanai, izdošanai un pārdošanai.

    Nākamais stāsts ir par Jaungulbenes muižas bibliotēku, kur  Tranzē-Rozeneku dzimtas pārstāvji līdzās grāmatu plauktiem  novietoja arī tam laikam bibliotēku interjeram ierastus priekšmetus – dižu personu  krūšutēlus. Jaungulbenes muižas bibliotēkas galdu rotāja viduslaiku dzejnieka un filozofa Dantes Aligjēri biste. Tāda pati, kas 1919. gadā, nodibinot Latvijas Valsts bibliotēku, te atrada mājvietu līdz šai baltai dienai, tiesa, bibliotēkā nonākot ar šautu caurumu galvā. Par  Dantes krūšutēlu stāsta vēsturniece un bibliotēkzinātniece Kristīne Zaļuma.

    Vēl viens stāsts ir Vidrižu muižas bibliotēkas  liecības. Pāris nelielas grāmatas, kur uz vāka iekšpusē redzams baronu Budbergu dzimtas ģerbonis – uz sarkana vairoga kopā savīti pieci zeltīti gredzeni, ieraksts „Vidrisch” un  ciparu kods. Šīs grāmatas ir ievērojamas ar to, ka tās piedzīvojušas vairākus īpašniekus, izglābtas no iznīcības Otrā pasaules kara laikā un veikušas garu ceļu līdz atgriezās Latvijā.

  • Naujenes novadpētniecības muzejā apbrīnojam musturdeķi - vairāk nekā 500 metrus garu no gabaliņiem darinātu segu, kas savienoja Daugavas abus krastus; uzzinām, kas ir rušņiks un kā šajā pusē izšuva dvieļus; aplūkojam arī tēlnieces Valentīnas Zeiles darināto vecmāmiņas portretu un uzzinām, kādas vecticībnieku dzimtas šujmašīnas stāstu.

    Augšdaugavas novada Naujenes ciemā esošajā novadpētniecības muzejā kopā ar muzeja vecāko  speciālisti Māru Kampāni apbrīnoju izrakstītus linu dvieļus, bet šie nav vienīgie rokdarbi, kuriem šajā raidījumā pievērsīsim uzmanību.

    Ikviens, ienākot muzejā, noteikti kā pirmos pamanīs pamatīgus krāsainus rituļus, tā, it kā kāds būtu siena ruļļus noadījis vai notamborējis. Tā ir Ginesa rekordu cienīga sega, tiesa, pagaidām vēl šis darinājums nav pieteikts rekordu grāmatā, bet  tas ir Lielā Augšdaugavas musturdeķa darinātāju plānos. Šī sega vairakkārt ir pieminēta plašsaziņas līdzekļos, tāpēc atskatāmies uz tās tapšanas datiem un uzzinām tās patieso garumu šobrīd.

    Par saknēm runājot, nebaidīšos apgalvot, ka pasaulē zināmākā naujeniete ir tēlniece Valentīna Zeile, dzimusi Naujenes pagasta Viļušu ciemā, pagājušā gadsimta 50. gadu vidū ienāca pašmāju tēlnieku saimē kā spilgta un radoša personība un 80. gados pārcēlās uz dzīvi Francijā, un līdz šai baltai dienai Parīzē turpina darboties tēlniecības jomā, radot darbus pati un skolojot topošos māksliniekus.

    Naujenes muzejā tēlniecei ir veltīta atsevišķa ekspozīcija, kur atvērtajā krājumā var redzēt Valentīnas Zeiles darbus. Māra Kampāne pieved pie ģipsī  veidota  portreta; skatos uz krunkainu sieviņu, cieši sakniebtām lūpām, lakatiņu ap galvu.

    No adītiem, tamborētiem un arī mālā, ģipsī un bronzā darinātiem rokdarbiem esam nonākuši pie izšuvumiem. Muzeja otrajā stāvā var apskatīt izrakstītus dvieļus, sarkaniem krustdūrieniem etnogrāfiski raksti, košiem diegiem ziedu vijumi, bārkstaini un vienkārši nebalināta lina gabali. Te ir stāsts par vecticībnieku rušņikiem.

    Naujenē jau izsenis darbojas šūšanas kursi, ciemā bija drēbnieku darbnīca un   šujmašīnas  bija daudzās mājās, tostarp arī vecticībnieku saimēs, kur  sievietes ar rokām darināja ne tikai minētos dvieļus, bet šuva arī apģērbu. Sākotnēji ar plaši pazīstamo „Singer” firmas šujmašīnu un padomju laikos jau ar elektriskajām mašīnām, ražotām Krievijas rūpnīcās. Māra Kampāne aizved uz krājuma telpām, lai parādītu īpašu hibrīdu – Skotijas un Krievijas pilsētas Podoļskas ražojumu.

  • Pirms 85 gadiem darbu sāka Ķeguma HES. Atskatoties gan uz Ķeguma stacijas darbību, gan senākiem un arī jaunākiem Latvijas elektrifikācijas vēstures lieciniekiem, apciemojam AS "Latvenergo" Enerģētikas muzeju, kur kopā ar muzeja vadītāju Inu Lastovecku iepazīstam senāko muzeja eksponātu - 19. gadsimta nogalē ražoto ampērmetru strāvas stipruma mērīšanai, skatām Rīgas ielu elektriskā apgaismojuma laternu projektu un lūkojam Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaitu, kas fiksēta Eduarda Krauca fotogrāfijās.

    Kopā ar AS "Latvenergo" Enerģētikas muzeja vadītāju Inu Lastovecku stāvam pie turbīnas, kas atgādina kuģa dzenskrūvi – pamatīgs cilindrs ar četrām grozāmām lāpstiņām. Muzeja pagalmā ir daudz lielizmēra objektu – elektrosadales skapji, kompresori, transformatori, jaudas slēdži un citādas pamatīgu apmēru iekārtas, kas saistītas ar elektroenerģiju. Bet pati iespaidīgākā ir līdzās muzejam esošā Ķeguma HES – būve pāri Daugavai, kas savu darbību sāka pirms 85 gadiem.

    Apgājušas goda apli ap turbīnu, kopā ar muzeja vadītāju dodamies iekšā muzejā, lai skatītu dažas no vērtībām, kas vēstī par enerģētikas vēsturi Latvijā. Ina Lastovecka pieved pie eksponāta – pamatīga modinātājpulksteņa izmēra apaļa metāla priekšmeta ar skalu no 0 līdz 500 . Eleganti vijīgi burti uz metāla virspuses vēstī, ka tas ir ampērmetrs, kas ražots Nirnbergā, bet šī iekārta ir saistīta ar elektriskā tramvaja ieviešanu Liepājā.

    Skatot elektroenerģijas attīstību Latvijā, noteikti jāmin pagājušā gadsimta pirmās puses lielākais projekts mūsu valsts, tā teikt, „apgaismošanā”, proti, Ķeguma HES būve. Vieta spēkstacijai jau tika noskatīta  30.gadu sākumā un 1936. gadā Latvijas valdība noslēdza līgumu ar Zviedrijas firmu „Sentab” par šīs būves celtniecību. Visu procesu no 1936. - 1940. gadam ar fotokameru fiksēja kinooperators un fotogrāfs Eduards Kraucs, kura fotonegatīvi uz stikla platēm 2009. gadā tika iekļauti Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

  • 17. gadsimta bronzas sakta ar iekaltām ozolzīlēm, tās atrašanas stāsts un Kārļa Ādolfa Veinberga fotoplates, kas atklāj Kandavas ainavu un cilvēkus 20. gadsimta 20.-30. gados. Ar šīm vērtībām mūs iepazīstina Kandavas novadpētniecības muzeja vēsturniece Aksilda Petrevica.

    Saulainā vasaras nogalē mēroju ceļu uz Kandavas novada muzeju, gaišu divstāvu ēku, kas jau daudzus gadus iemājojusi bijušajā bankas ēkā, ”Paskaties uz tiem kandavniekiem, kas nāk no veikala ar pilniem maisiem,  tāds sports viņiem katru dienu!”-  teju ar apbrīnu  bilst radio mašīnas šoferis Andis, norādot uz diviem vietējiem, kuri apņēmīgi  ar iepirkumu saiņiem rokās  dodas augšup pa stāvajām pilsētas ielām.

    „Jā, un iedomājies, ka ziemā te tā iešana,” mēs, divi plakanielu rīdzinieki,  turpinām brīnīties, braucot ar busiņu pa Kurzemes „Alpu” ieliņām. Tāpēc  vietā ir citāts no laikraksta „Mūsu Mājas Viesis” kur 1939. gadā kāds žurnālists rakstīja: „Kandavas kalnainās ielās veselīgi pastaigāties tiem, kas vēlas attaukoties.” Tā  rakstītājam ir paskaidrojusi kāda kandaviete.

    Bet raidījuma stāsts šoreiz nebūs par veselīgu dzīvesveidu gleznaino Kandavas ielu kāpējiem, bet pievērsīsimies muzeja dārgumiem – īpašai saktai un unikālām fotogrāfijām.

  • Krišjānis Pliekšāns - "liels augumā, fiziski spēcīgs, enerģisks, praktisks, stingrs, asprātīgs, stipras gribas cilvēks, izglītots, gudrs, ar daudzpusīgu interešu loku" - tā vēstī uzraksts pie dzejnieka Raiņa (Jāņa Pliekšāna) tēva portreta Raiņa muzejā "Tadenava" izstādē, kas veltīta dzejnieka tēvam.

    "Tadenavas" šķūnī kopā ar muzeja speciālisti Agnesi Timofejevu iepazīstam Krišjāni Pliekšānu caur izstādē redzamajiem priekšmetiem - zirglietām, galdniecības rīkiem un seniem laikrakstiem.

    Raiņa muzeja "Tadenava" vecākā speciāliste Agnese Timofejeva visai naski darbojas ap ēvelsolu, kas izlikts liela šķūņa pašā vidū. Šis eksponāts kopā ar galdniecības darbarīkiem un zirglietām ir daļa no šopavasar atvērtās izstādes, kur var labāk iepazīt  

    Sēlijā, Dunavas pagastā aizritēja Raiņa dzīves pirmie trīs gadi - „saules gadi”, „saules perēklis” - tā dzejnieks vēlāk dēvēja Tadenavas pusmuižā pavadīto laiku. Par to posmu, kad šeit dzīvoja Pliekšānu ģimene - vecāki Krišjānis un Dārta un tolaik viņu divi bērni vecākā meita Līze un dēls Jānis saukts par Žaniņu, stāsta Agnese Timofejeva.

    Grīvā, tagadējā Daugavpils pilsētas daļā, Daugavas kreisajā krastā 1878. gada vasarā tika sarīkota lauksaimniecības izstāde, kurā piedalījās trīs no Pliekšānu ģimenes – tēvs Krišjānis ar saviem zirgiem un māte Dārta ar meitu Līzi ar rokdarbiem. Kā var lasīt  tolaik iznākušajā laikrakstā „Baltijas Zemkopis”, godalgu piešķiršana noritēja svinīgā atmosfērā Kurzemes gubernatora Paula fon Lilienfelda klātbūtnē. Izstādes komitejas priekšsēdētājs, Ilūkstes apriņķa muižniecības maršals barons fon Engelharts vispirms nolasīja godalgas piešķiršanas rakstu, to pasniedza godalgotajam, tad orķestris katram prēmētajam par godu spēlēja tušu, bet apskatei uz tribīnes veda arī godalgoto zirgu.

    "Dzejnieka tēvs Krišjānis Pliekšāns jaunībā nodarbojies ar galdnieka amatu. Viņš dzīvojis Stelpes muižā kā galdnieks, un šis amats devis viņam iespēju atsvabināties no kara klausības," par Krišjāni raksta Raiņa biogrāfs Antons Birkerts.

    Sākotnēji Krišjānis Pliekšāns maizi pelna kā amatnieks, bet kļūst par plaša vēriena uzņēmēju: nomājis muižas un viņa darba dienas aizritējušas, meklējot jaunas rentes vietas, strīdoties ar aizdevējiem un aizņēmējiem, dodoties darījumu braucienos uz  pilsētām. Saimniekot Krišjānis prata, ģimene bija turīga. Pliekšānu ģimene mēdza nomāt divas vietas vienlaikus, tādēļ māte ar Jāni un jaunāko meitu Doru dzīvoja vienā pusmuižā, bet tēvs ar vecāko meitu Līzi otrā. Varbūt meitu kaprīzes uz jaunam kleitām un cepurēm nebija ļautas, bet to vietā nauda tika atvēlēta labai izglītībai.

    Par Krišjāņa Pliekšāna darba gaitām var spriest pēc meitas Līzes vēstulēm, ko viņa raksta savam jaunākajam brālim Jānim ap 1880. gadiem. Lūk, daži citāti: "Mūs apmeklēja Dinaburgā slavenais mūziķis Pogovs: viņš brauks uz ārzemēm un bija pie papiņa pēc ceļa zīmes, kuras vērtība pie tam ir 800 rbļ."

    Citā vēstulē Līze min: "Šorīt agri papiņš aizbrauca uz Kurzemi okcionā. Papiņam gan negribējās braukt , bet tur taču būs lieliska rentnieku un pameščiku tas ir muižu zemju īpašnieku sapulce, tad tik vajag parādīties, ka ir svešā malā ļaudis vēl dzīvo."

    1886. gada 16. martā Līze raksta Jānim: "Papiņam nav vaļas gulēt - nāk ļaudis pirkt sienu, buļbas, labību, viņam jābraukā uz gorodu."

    Kā vecāki izbaudījuši Rīgā Baltijas Lauksaimniecības izstādi un 2. Vispārīgos latviešu dziedāšanas svētkus 1880. gada jūnijā, par to savukārt Jānis raksta māsai Līzei: "…Papiņš un mammiņa visu šo nedēļu Rīgā krietni izpriecājās un gandrīz negribēja atgriezties mājās. Gāja uz izstādi, apmeklēja latviešu dziesmu svētku ēku, bija teātrī, cirkā, vārdu sakot, visur, kur tikai bija kas redzams un dzirdams…  un papiņš atkal slavē un apbrīno kādu alus darītavu, kas arī bijusi izstādīta.”  Viņi redzējuši  daudz skaista un laba: visu Latviešu biedrības svētku gājienu ar tā krāšnajiem karogiem, brīnišķīgo dzidāšanu,lielo dalībnieku skaitu un labo kārtību, tā ka pie visa tā lielā ļuažu daudzuma pat nebija  nekādas grūstīšanās; bet krietni viņi  arī iztērējās - ap 65 rubļus, jo viss bijis ārkārtīgi dārgs, piemēram, mammiņa, remdējot slāpes, izdzērusi glāzi zeltera un samaksājusi par to 10 kapeikas."

  • „Lietas raksturo cilvēku, tādēļ es tās krāju. Lietas runā. Runā labāk nekā cilvēka mute. Vajag mācēt tā nostādīt, lai nedzīva lieta runātu. Tā es domāju." Šie vārdi pieder ļoti aizrautīgam pedagogam, muzejniekam un literātam Jānim Grestem.

    Uzsākot jauno mācību gadu, skatām lietas no Jāņa Grestes skolu muzeja un derīgo izrakteņu kolekcijām.

    Par Grestes pedagoģisko darbu un viņa vākumu stāsta Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja galvenais krājuma glabātājs Aldis Barševskis un Latvijas Nacionālā dabas muzeja ģeoloģijas un paleontoloģijas nodaļas vadītāja, mineraloģe Sanita Lielbārde.

    "Neatlaidīgais kalnā kāpējs, pelēkais akmens, kas prot stāstīt, "rūcošs akmens kalnā un strautā" (R.Blaumanis) … ar šādiem  epitetiem  Jāni  Gresti ir raksturojuši laikabiedri. 

    Šis ir cilvēks, kura vākums bijis par pamatu Skolu muzejam, Rakstniecības un mūzikas  muzejam, Derīgo izrakteņu muzejam. Viņš kolekcionēja  daudz un dažādus priekšmetus, sākot no zīmuļa, kas reiz piederējis Rainim, līdz divarpus metru lielam krokodilam (beigtam), no Pēterburgas vestam. Un tas viss tik ar vienu mērķi –iepazīstināt  un izglītot citus ar dabas  bagātībām un kultūrvēsturi.

    13 gadus no sava darbīgā mūža Greste pavadīja Jelgavā, kad viņu tur uzaicināja pedagoga darbā uz toreizējo pilsētas 2. vidusskolu. Un par to laiku vēstī priekšmeti, ka tagad  glabājas Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā. Vairāk par Grestes devumu stāsta  šī muzeja galvenais krājuma glabātājs Aldis Barševskis.

    Kopā ar Aldi Barševski dodamies uz muzeja krājuma telpām, kur krājuma glabātājs ir izlicis apskatei burtnīcas, piezīmes, fotogrāfijas, minerālu kolekciju un Jāņa Grestes personīgās lietas – spieķi, maku, kā arī kastīti ar pincetēm, skalpeļiem. Mēs abi mēģinām saburtot uz kastītes  iegravēto veltījumu.

    Starp dažādiem ar pedagoģiju saistītiem rakstiem un izdevumiem skatām arī aprakstītas lapas un lapeles, kur dažos vārdos muzejnieks ir fiksējis iespaidus no ceļojuma pa Itāliju.

    "Ja Jūs iegriezīsities pie viņa, viņš jūs paņems aiz svārku pogas, vadās gar nebeidzamām minerālu kolekcijām un stāstīs par nedzīvajiem akmeņiem tik daudz dzīvu un interesantu lietu, ka jūs stāvēsit un klausīsities kā visaizrāvīgākajā romānā." Tā 1947. gadā žurnālā "Bērnība" par Jāni Gresti raksta dzejnieks Valdis Grēviņš.

    Mūsu zemes akmeņi bija vēl viena Grestes kaislība, kas rezultējās daudzveidīgās minerālu kolekcijās, tās bija daļa no Jāņa Grestes darba Zemes bagātību pētīšanas komitejā, vēlāk komiteja pārtop par institūtu. Tur skolotājs, muzejnieks un mineralogs izveido Latvijas derīgo izrakteņu  muzeju. Daļa no Grestes minerālu kolekcijām tagad glabājas Latvijas Nacionālajā  dabas muzejā. Šo  vākumu lūkoju kopā ar muzeja  Ģeoloģijas un paleontoloģijas nodaļas vadītāju, mineraloģi Sanitu Lielbārdi. Viņa stāsta, kā sākās mūsu zemes bagātību popularizēšana.

    Pateicoties Jāņa Grestes aktīvai vietējo apdares materiālu popularizēšanai 1936. gadā Tiesu pils būvniecībā (tagad zināma kā Augstākā tiesa) tika apšūta ar Latvijas laukakmeņiem, teic Sanita Lielbārde un turpina izrādīt muzeja krājumā ievietotos dārgumus, tai skaitā pagājušā gadsimta 30. gados gatavotas piespraudes no kvarca porfīra.

     

  • Vienas no pirmajām skaņuplatēm Latvijā un latviešu valodā, unikāli eksemplāri ar balss ierakstiem no 20. gs 30. gadiem, īpaši skaņu nesēji no papīra un alumīnija – to lūkojam Rakstniecības un mūzikas muzeja izstādē „SAN", savukārt audio krājumā klausāmies stāstu par Leonīda Vīgnera magnetofona lenšu kolekciju, kad slavenais diriģents tajās ierakstīja mūziku no radiopārraidēm un koncertiem.

    Ieraksta sākuma dzirdam plati no 1931. gadā Helmāra Rudzīša dibinātās skaņuplašu rūpnīcas „Bellacord Electro” ražojumiem, un tā ir viena no vairākiem tūkstošiem skanošo vērtību Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) krājumā.

    Ar izstādē „SAN” redzamajām un dzirdamajām skaņuplatēm mūs iepazīstina RMM audio/video krājuma glabātājs Juris Lubējs.


    RMM krātuvē šobrīd tiek restaurētas un pārvērstas ciparu formātā magnetofona lentes, kurās savulaik mūziku  ierakstīja diriģents un komponists Leonīds Vīgners.


    Stāsts ir par pagājušā gadsimta 50. gadu vidu, kad maestro iegādājies Gorkijas rūpnīcā ražotu   lenšu magnetofonu – smagnēju, dizainiski nepievilcīgu kasti, korpuss apdarināts ar alumīniju, un uz šī aparāta līdz pat pagājušā gadsimta 80. –90. gadiem pats Vīgners vai viņa ģimenes locekļi ierakstīja koncertus un mūzikas pārraides.

    Ja Jura Lubēja pārziņā ir vairāk šo lenšu tehniskā apstrāde, tad ierakstīto saturu šifrē un analizē RMM mākslas un mūzikas speciālists Dzintars Gilba.


    Leonīda Vīgnera mantinieki muzejam ir nodevuši aptuveni 600 šādus ierakstus, un šobrīd norit darbs pie to digitalizācijas.


    Noslēdzot raidījumu par skanošām vērtībām, mūzikas vēsturnieks Dzintars Gilba raksturo Leonīda Vīgnera lenšu magnetofonu un atminas, kā pirms aptuveni 60., 70. gadiem operas prīma Milda Brehmane-Štengele novērtēja šo tolaik inovatīvo mūzikas ierakstu aparātu.

  • Antona Šmulāna māla velniņu stāsts, dzejnieka Joņa Silkāna dzejoļu krājums brāļu mājas bēniņos, Vulfa Franka fiksētie kadri no lielā ugunsgrēka 1938. gadā, kādi bija Ludzas igauņi un kā skan to mantojums – to visu uzzinām Ludzas Novadpētniecības muzejā.

    „Šīs vējdzirnavas ir celtas 1891. gadā. Tā kā to īpašnieka senči ieceļojuši Ludzas rajonā no Igaunijas, iespējams, šo mazo vējdzirnavu variants uz Barisu sādžu aizgūts no igauņiem, jo Igaunijas salās un ziemeļrietumu daļā bija daudz šādu izmērā mazu vējdzirnavu,” – teikts Ludzas muzeja interneta vietnē. Ludzas igauņu kultūru gan iepazīsim nedaudz vēlāk, kad Ludzas novadpētniecības muzeja krājuma glabātāja Ieva Bite aizvedīs uz lučiem (tā dēvē šeit dzīvojošos igauņus) veltīto ekspozīciju. Vispirms uzklausām stāstus par dzejnieka Joņa Silkāna dzejoļu krājumu.

    Vietnē literatura.lv lasām, ka pēc izglītības Joņs Silkāns bijis pedagogs, strādājis par skolotāju dažādās Ludzas apriņķa skolās. 1922. gadā sācis presē publicēt dzejoļus, fabulas un publicistiskus rakstus par izglītības jautājumiem. Otrā Pasaules kara laikā devies trimdā un līdz mūža beigām dzīvojis Kanādā. Trimdas periodikā publicētajos rakstos Silkāns kategoriski vērsies pret latgaliešu valodas noliedzējiem un ierobežotājiem.


    „…2000 Ludzas iedzīvotāju palikuši bez pajumtes. Milzīga ugunsgrēkā nopostīta trešdaļa pilsētas  Zaudējumi ir ārkārtīgi lieli, turpmāk Ludzas pilsēta būs jābūvē no jauna…” – tā 1938. gada vasarā rakstīja presē par ugunsgrēku, kas pilsētā izcēlās 11. jūnija vakarā.


    Muzeja krājumā glabājas gan raksti no tā laika avīzēm, gan Ludzas fotogrāfa Vulfa Franka uzņemtie kadri

    Kā toreiz rakstīja „Jaunākas ziņas”: „Braucot no Rēzeknes, jau 15 kilometru no Ludzas var redzēt biezus dūmu mākoņus pāri pilsētai.


    Pa ielu nāk pretī cilvēki saraudātām sejām. Vienības laukumā atklājas neaprakstāmi un satricinoši skati, kādus varēja redzēt tikai lielā pasaules kara laikā.”


    Bez ievērojamā kinorežisora Herca Franka tēva Vulfa Franka, toreiz Ludzas fotogrāfa, uzņemtajām fotogrāfijām atmiņas par  Ludzas ugunsgrēku iedzīvotāji tolaik saglabāja, krājot laikrakstu izgriezumus. Tā arī muzeja krājumā ir nonākusi viena mape, uz pabalējušā zilā vāka uzlīmēti Latvijas un Polijas karogi un iekšā sarindotas avīžu lapas, kur vēstīts par minēto uguns nelaimi.

    Noslēdzot atskatu uz to, kā 1938. gada vasarā tika atspoguļots Ludzas pilsētas ugunsgrēks, vēl viens vienīgs citāts, kas, lasot par briesmīgo postažu, liek pasmaidīt: „Kāds pilsonis paspējis izglābt tikai bikses, bet vēlāk izrādījies, ka tās pat nav viņa, bet svešas.”

    Skatot tālāk Ludzas novadpētniecības muzeja krātuves plauktus, sastopam velniņus – vairākos plauktos sarindotas māla figūriņas, kas ir Ludzas apriņķī dzimušā  keramiķa Antona Šmulāna darinājumi.


    Mālu meistars savā 45 gadus ilgajā mūžā uztapināja ap 5000 keramikas velnu un neviens no tiem nav atkārtojies. Ludzas muzeja krājuma plauktos ir vairāki simti šo darinājumu.


    „Šmulāna velniņi ir rada tai ragaiņu pasaulei, kas dzīvo tautas pasakās un teiksmās. Labsirdīgo lutausi, lētticīgo vientiesi, lācīgo neveikli var izjokot pat acīgs ganu zēns. Taču ir arī citi velni – niknāki, bezkaunīgāki, ar lielākiem un asākiem ragiem,” tā savulaik par  keramikas meistara darinājumiem rakstījis mākslas zinātnieks un Latgales keramikas pētnieks Jānis Pujāts.

    Šmulāna ragaiņi bija populāri un meistara  darbības laikā tika filmēti, dāvināti kultūras aprindu ļaudīm, tirgoti mākslas salonos, un sen jau meistara nav šai saulē, bet  māla figūras ir ieņēmušas stabilu vietu, tā teikt, Latgales keramikas kultūras kanonā.


    Dziesma ir par Jānu, kas gribēja iet pie večiņas, bet iekrita māla bedrē. Smējās par viņu gan putni, gan vecā večiņa: "Ak, tu, vecais Jāns!"


    – tā Ciblas folkloras kopas „Ilža” dalībnieki ir iedziedājusi un iztulkojuši šo Ludzas igauņu dziesmu.

    Ludzas igauņu jeb lucu izcelsme nav precīzi zināma.


    Uzskata, ka igauņu zemnieki uz Ludzas novadu pārcēlušies vai nu 17. vai 18. gadsimta sākumā un kļuvuši par katoļiem. Laika gaitā viņi pamazām pārlatviskojās vai pārkrievojās.


    Mūsdienās liecības par šiem igauņiem saglabājušās vienīgi vietvārdos un pagastos pierakstītajās pasakās un teikās. Muzejā šai etniskajai kopienai ir veltīta ekspozīcija, kur apmeklētāji iepazīt lucu valodu, vēsturi un kultūru.

    Muzejā  ir arī iespēja paklausīties vienu senāku ierakstu, kas tapis 1938. gadā, kad igauņu valodnieki ierakstīja Tjapšu ciema iedzīvotāju Meikulu Jarošenko. Meikuls runā tautasdziesmu „Kurp,tu iesi, ubag?”, un, kā lasāms ekspozīcijā rodamajā informācijā, tad šis Meikuls bija pēdējā Ludzas igauņu valodas runātāja vecvectēvs.

  • Indiāņa figūra - Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja nosacītais simbols. Sarkanbaltsarkanais karogs, ko kuģa kuģa "Dzintarjūra" komanda pacēla mastā 1991. gadā, un pamatīgs bišu koks, kas atceļojis uz muzeju no Pāces mežiem. Triju Ventspils muzeja priekšmetu stāsti.

    Šajā pavasarī tika atvērta jaunā Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja ēka un tur izveidotā ekspozīcija, bet pie jaunās būves izejas uz pagalma pusi, ceļā uz brīvdabas ekspozīciju apmeklētājus sagaida bargu seju ļoti košs indiānis krāsainos spalvu brunčos. Kā teic Ventspils  muzeja direktora vietnieks un vadošais pētnieks Armands Vijups, tad patiesībā šai krāšņajai kokā darinātajai figūrai ir visai mazs sakars ar brīvdabas ekspozīciju, bet indiānis gadiem ilgi bija un ir viens no apmeklētāju iecienītākajiem muzeja eksponātiem. Šo neparasto it kā kuģa priekšgala figūru muzeja izveidotājam Andrejam Šulcam savulaik nodevis Pauls Stradiņš.

    Pētot jau mūsdienās atklāts, kā tā ir veikala zīme, ko kopš 18. gadsimta sākuma plaši jau izmantoja Lielbritānijā. Tā reklāma tabakas un koloniālpreču tirdzniecībai, tāpēc arī iesauka "tabakas indiānis".

    Tā kā tabakas lapu lietošanas vēsture saistās ar abiem Amerikas kontinentiem, tad likumsakarīgi, ka spāņu un portugāļu  jūrasbraucēji šo  vielu pārveda uz Eiropu. Līdz 17. gadsimta sākumam tabaka bija kļuvusi par vienu no galvenajām Amerikas koloniju eksporta precēm, un tieši Amerikas pamatiedzīvotāju tēls tika izmantots kā tabakas produktu simbols.

    Kā var lasīt internetā rodamās vietnēs par šiem tabakas indiāņiem, tā kā Eiropas kokgriezēji nekad nebija redzējuši Amerikas pamatiedzīvotājus, šie agrīnie cigāru veikala indiāņi vairāk izskatījās pēc afrikāņiem ar spalvu galvasrotām, lūku brunčiem un citām Eiropas kokgriezēju iztēlē radītām eksotiskām iezīmēm. Mūsdienās šādi tēli vairs netiek darināti, lai neaizskartu Amerikas indiāņu kopienu iedzīvotājus un nereklamētu šādus nepareizus priekšstatus par minēto kontinentu pamatiedzīvotājiem.

    Tālāk pārceļamies uz jaunākiem laikiem un kopā ar Ventspils muzeja vēsturnieci Daci Kamelu iepazīsim karogu, ko lepnumā par atkal atgūto neatkarību pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā kuģa „Dzintarjūra” mastā uzslēja šī kuģa komanda. Pats kuģis jau sen sagriezts metāllūžņos, bet  karogs kā liecinieks Trešajai atmodai nodots glabāšanai muzejā.

    Droši vien pirms vairāk nekā 100 gadiem neviens neiedomājās, ka kāds bišu koks mūsdienās varētu tikt apbrīnots un izstādīts muzejā. Tāda ir Kaziņu priede ar trim dorēm, jeb kokā izcirstām bišu ligzdām. Kopā ar Daci Kamelu  dodamies no muzeja krājuma telpām uz  brīvdabas ekspozīciju aplūkot seno bitenieku veikumu.

  • Viena sala, divas jūras, trīs valodas - tā par dārgumiem, kas rodami Kolkas Lībiešu saieta namā saka Kolkas gide Dženeta Marinska. Viņas pavadībā iepazīstam lībiešu tautastērpu, Kolkas raga un bākas vēsturi un uzzinām, kādus konservus agrāk ražoja šeit esošajā fabrikā.

    Lai arī saieta namu par muzeju nenosauksim un atsevišķu krājumu te neatradīsim, tomēr Kolkas centrā esošajā, moderni pārbūvētajā ēkā, kur senāk atradās skola, pasta kantoris, noliktava, krogs, jau piecus gadus ir ierīkots minētais saieta nams, kur  ikviens var gūt ieskatu par Ziemeļkurzemes lībiešiem un pašu Kolku.