Episódios
-
V 32. epizodi podkasta »Vzeto na znanje« je bila naša gostja Nina Dremelj, vodilna partnerica sklada Vesna – Vesna Deep tech Venture Fund. Pogovarjali smo se o novi investicijski pogodbi s slovenskim podjetjem MyCol d.o.o., odcepljenim podjetjem Kemijskega inštituta, ki razvija inovativne indikatorje kritične temperature. Govorimo tudi o manj znanih plateh znanosti – vlaganju v prenos tehnologij, zaščiti intelektualne lastnine in komercializaciji raziskovalnih projektov.
Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.
-
V 31. epizodi podkasta »Vzeto na znanje« je bila naša gostja že večkrat nagrajena doktorica Tina Lebar, ki je raziskovalka na področju molekularne biologije. Dr. Lebar je s prejektom EditYR uspela na razpisu evropskega raziskovalnega sveta in prejela Starting Grant oz. sredstva za začetek samostojne raziskovalne kariere. Komisija je bila navdušena nad inovativnim znanstvenim predlogom o izboljšavah molekularnih orodij, uporabnih za zdravljenje prirojenih genetskih bolezni. Z dr. Lebar, ki se nam je javila iz ZDA, smo se pogovarjali o njeni profesionalni poti, vsebini projekta EditYR, razlikah med ameriškim in slovenskim raziskovalnim okoljem in o mnogih drugih temah.
Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.
-
Estão a faltar episódios?
-
V 30. epizodi podkasta »Vzeto na znanje« je bil naš gost prof. dr. Janez Plavec, raziskovalec in vodja Nacionalnega centra za NMR spektroskopijo visoke ločljivosti. Prof. Dr. Plavec je tudi prejemnik letošnje Velike Preglove nagrade, ki jo podeljuje Kemijski Inštitut, s strokovnjakom svetovnega kalibra pa smo v tokratnem podkastu med drugim spregovorili o jedrski magnetni resonanci (NMR), njegovih trenutnih raziskovanjih, in o stanju opremljenosti slovenskih raziskovalnih centrov.
Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.
-
V 29. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali s Klemnom Mezgecem, doktorskim študentom, ki dela in raziskuje na Odseku za sintezno biologijo in imunologijo Kemijskega Inštituta. Z mladim raziskovalcem smo spregovorili o mukoadhezivnih filmih s počasnim sproščanjem za dostavo cepiv – oziroma, preprosteje, o nekakšnih ustnih obližih, ki cepivo dostavijo kar brez igle.
Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.
-
V 28. epizodi podkasta »Vzeto na znanje« je bil naš gost prof. dr. Matija Strlič, redni profesor na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani in na University College London. Gost nam je razložil, kaj je dediščinska znanost, kaj vse obsega ter kakšne so njene sedanje in prihodnje dileme. Spotoma pa smo izvedeli tudi, katere naše knjige bo najprej napadel zob časa, kako lahko naš obisk muzejev obogatijo vonji in ali bo zaradi digitalizacije dediščine res čedalje manj muzejskega občinstva.
Podkast "Vzeto na znanje" nastaja v studiu Radia Študent.
-
V 27. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali z mag. Mirom Pušnikom, direktorjem Centralne tehniške knjižnice Univerze v Ljubljani, strokovnjakom za znanstveno komuniciranje in zagovornikom odprte znanosti. Med drugim smo spregovorili o konfliktih med komercialnim založništvom in odprto znanostjo, projektu Spoznaj ter o tem, za koga znanstveniki pravzaprav pišejo.
Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.
-
V 26. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali s prof. dr. Natašo Zabukovec Logar, strokovnjakinjo s področja znanosti o materialih, ki je med drugim izjemne dosežke dosegla tudi na področju priprave inovativne priprave hidrotermično stabilnih kovinsko-organskih ogrodij, oz. MOF-ov. S profesorico smo se pogovarjali o raziskovanju ogljikovega dioksida, kovinsko-organskih materialov in o zelenem potencialu raznovrstnih MOF-ov.
Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.
-
V 25. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali z dr. Matijo Gatalom, raziskovalcem na Odseku za kemijo materialov v Laboratoriju za elektrokatalizo na Kemijskem inštitutu ter soustanoviteljem odcepljenega podjetja ReCatalyst. Gatalo je v pogovoru med drugim spregovoril o prihodnosti brezogljičnega prometa, porajajočih se tehnološko-finančnih izzivih zelenega prehoda in civilizacijskih vprašanjih naše prihodnosti.
-
V 24. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali z dr. Marjetko Podobnik, izredno profesorico in vodjo Odseka za molekularno biologijo in nanobiotehnologijo na Kemijskem inštitutu. Gostja, ki je lani postala tudi prejemnica Zoisovega priznanja za pomembne dosežke na področju strukturne biologije, je med drugim spregovorila o svojih različnih projektih – od deževnikov do slabo procesirane hrane in toksinov – ter vlogi žensk v znanosti in raziskovanju.
-
V 23. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali z Jiřijem Kočico: kiparjem, risarjem in univerzitetnim profesorjem, ki je obenem tudi kustos razstav na Kemijskem inštitutu. Gost je spregovoril o zgodovini povezav med znanostjo in umetnostjo, o tem, ali mora biti umetnik tudi znanstvenik, in o tem, kako jasno lahko sploh določimo mejo med obema poljema človeškega delovanja.
Pogovor obeležuje izid dveh publikacij Kemijskega inštituta: zbornika razmislekov »Kako in zakaj? (Znanost in umetnost, različni plati iste radovednosti)« in pa knjige »Navdihujoča prisotnost (Umetnost na Kemijskem inštitutu)«.
-
V tokratni epizodi nam dr. Ana Oberlintner predstavlja svoje nagrajeno doktorsko raziskovanje površinskih modifikacij celuloznih nanomaterialov - pomemben prispevek k prehodu na trajnostno gospodarstvo in k zmanjševanju okoljskega odtisa embalaže. Doktorica nam je razložila svoje motive za raziskovanje te teme, metode, ki se jih je pri raziskovanju poslužila, ter možnosti uporabe njenih odkritij v industriji oziroma pri nadaljnjih raziskavah.
-
V 21. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo pod drobnogled vzeli odgovorno uporabo lesa oz. njegovih odpadkov. Kar je za mnoge lesni odpadek, je za dr. Edito Jasiukaityte Grojzdek in doktorandko Tino Ročnik Kozmelj z Odseka za katalizo in reakcijsko inženirstvo material z mnogo potenciali. Preučujeta namreč pretvorbo lesne biomase v uporabne kemikalije. V podkastu sta med drugim spregovorili o projektu green-loop in procesu dela z lignocelulozno biomaso.
-
Tokratno epizodo podkasta »Vzeto na znanje« posvečamo prof. dr. Gregorju Maliju, nedavno preminulemu raziskovalcu z Odseka za anorgansko kemijo in tehnologijo ter – kot ga je poimenoval eden od gostov - »virtuozu« s področja jedrske magnetne resonance. Prof. dr. Nataša Novak Tušar, prof. dr. Janez Plavec in raziskovalec Janez Volavšek so spregovorili o Malijevih znanstvenih dosežkih, o osebnih izkušnjah sodelovanja z njim ter o Malijevih vizijah, ki bodo vsekakor usmerjale tudi nadaljnje raziskovanje.
-
V 19. epizodi podkasta »Vzeto na znanje« nas je obiskal prof. dr. Samo Zver, predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana, ki s Kemijskim inštitutom sodeluje pri vzpostavitvi Centra za tehnologije genske in celične terapije. Razložil nam je, kako bo center pomagal pri razvoju bolj personaliziranega zdravljenja rakavih obolenj, ki bo hkrati tudi cenejše in hitrejše.
-
V 18. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali s Preglovo nagrajenko dr. Bojano Žegura iz Nacionalnega inštituta za biologijo. Beseda je tekla o delovanju okoljskih onesnažil, njihovi razširjenosti ter vplivu na okolje in žive organizme.
-
V 17. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali z dr. Mojco Ramšak, ki kot antropologinja sodeluje z naravoslovci in tehniki v interdisciplinarni ekipi za raziskovanje vonja. Govorili smo o tem, kako se humanistka znajde v naravoslovnih vodah in zakaj za vonj ni kriv samo prostor, ampak tudi družba.
-
V 16. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se podali po poti plastike z dr. Emo Žagar, vodjo Odseka za polimerno kemijo in tehnologijo. Pogovarjali smo se o tem, zakaj vsa jeza nad plastiko ni upravičena, o zapletenih procesih reciklaže in o tem, kako je to povezano s kopalkami.
-
V 15. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo gostili Mateja Vraniča, naravoslovnega fotografa, scenarista ter avtorja dokumentarnega filma Divja Slovenija in drugih filmov o slovenski favni. Govorili smo o pripravah na snemanje živali, težavah nočnega snemanja in o tem, zakaj medvedi niso najnevarnejša vrsta za snemanje.
-
V 14. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali z dr. Dušanom Strmčnikom iz Odseka za kemijo materialov. Beseda je tekla o begu možganov in tudi njihovi vrnitvi ter o tem, zakaj ni tako nemogoče primerjati dela in raziskovanja v ZDA in v Sloveniji.
- Mostrar mais