Episódios
-
Projekt Wolnelewo można wspierać tu: https://patronite.pl/Wolnelewo--
Transfobia, manipulacje i polityka: Kontrowersje wokół walki bokserskiej na igrzyskach olimpijskich w Paryżu
W tym odcinku omawiamy kontrowersje związane z walką włoskiej bokserki z algierską zawodniczką Imane Khelif, której prawicowe media przypisują jej męską płeć.
Analizujemy rolę trolli, rosyjskich mediów i prawicowych propagandystów w rozsiewaniu dezinformacji oraz wpływ polityki na sport. Omówione są także manipulacje medialne Kremla oraz przypadki transfobii wykorzystywanej do testowania rozpalania społecznych emocji.
-
Projekt Wolnelewo można wspierać tu: https://patronite.pl/Wolnelewo-W tym odcinku analizuję kryzys demograficzny, spadającą liczbę ludności w Polsce, krytykuję błędy prawicowej polityki w tej kwestii i wskazuję na ekonomiczne przyczyny niskiej dzietności.
-
Estão a faltar episódios?
-
Projekt Wolnelewo można wspierać tu: https://patronite.pl/Wolnelewo-
Inspiracją dla tego odcinka były opinie niektórych członków Rady Języka Polskiego, w tym Jerzego Bralczyka dotyczących praw człowieka i praw zwierząt. Jednak kluczową kwestią tu poruszaną są relacje władzy, które m. in. w języku się przejawiają.
-
Projekt Wolnelewo można wspierać tu: https://patronite.pl/Wolnelewo--
Dzisiejszy komentarz poświęcam dwóm ustawom. Jednej dekryminalizującej pomoc w aborcji, która nie przeszła i drugą ułatwiającą bezkarne strzelanie na granicy, która została przegłosowana.
A także generalnej irytacji na to, że jest tak jak było w wielu kwestiach. Polityka obecnie przypomina w Polsce stojące bajoro.
-
O co chodzi z tym skłotingiem? Czy na skłocie się sprząta? Czy można się tam nauczyć kopania studni? Czy na skłocie się nie ma żadnych zasad? I czy można się tam napić dobrej kawy?
W dzisiejszym odcinku podcastu rozmawiam o skłotingu oraz problemach mieszkaniowych z Markiem mieszkańcem i aktywistą Domu Socjalnego im. Piotra Kropotkina we Wrocławiu, zwanego też Skłotem Hulajpole. -
Co z tym długiem publicznym? Czy istnieją różne ekonomie, czy jedynie słuszna? Czy ekonomiści mają jakąś odpowiedź na kryzys klimatyczny i energetyczny? Czy ekonomist(k)a ma prawo wyjść w rozważaniach poza kapitalizm?
W Warszawie 9 czerwca 2022 roku odbył się Kongres Regeneracji zorganizowany przez niedawno powstałą Polską Sieć Ekonomii. Celem Sieci jest prezentowanie innych nurtów ekonomii niż dominujący obecnie neoliberalny. Czyli nurtów z zakresu tzw. ekonomii heterodoksyjnej. Jako że interesuje mnie wszelka heterodoksja i poddawanie w wątpliwość rozmaitych oczywistości, odwiedziłem Kongres, a także przeprowadziłem rozmowę z przedstawicielem PSE, Janem J. Zygmuntowskim, wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego. -
Wszyscy słyszeli o osobach i grupach, które rzuciły się na pomoc uchodźcom z Ukrainy. W tym podcaście rozmawiam z osobami z jednej z takich organizacji, a w zasadzie całej sieci.
W pierwszym dniu wojny w Krakowie zebrała się grupa osób, które postanowiły nie czekać tylko oddolnie zorganizować pomoc dla uchodźców napływających przez niedaleką granicę. Wyszło im to nadspodziewanie dobrze, a dzięki ich pomocy wiele osób zostało uchronionych przed kłopotami i ma dach nad głową i podstawy do budowania życia.
Pojawiło się wiele słów krytyki względem władz samorządowych i rządowych, które nie poradziły sobie z zadaniem, mimo środków technicznych i finansowych, które posiadają. Jednak tam gdzie znika państwo pozostają ludzie i ich solidarność. I to jest opowieść o nich i ich poświęceniu. -
O anarchistycznej antropologii i epistemologii rozmawiam z Tomaszem Skoczylasem i Cezarym Rudnickim.
Anarchistyczna perspektywa ostatnio dokonała pewnego zamieszania w nauce. Moi goście próbują przyjrzeć się tej kwestii i naświetlić wyłaniające się problemy. Zastanawiają się także nad tym, jakie mogą pojawić się kolejne obszary rozważań i badań. -
Dyskusja z osobami z Kolektywu Syrena na temat relacji takich narzędzi jak cancelling, callout względem praktyk wywodzących się ze sprawiedliwości naprawczej. Jak budować silne społeczności i dbać o ofiary przemocy, jednocześnie umożliwiając realną korektę działań sprawców, a nie jedynie "wydalać ich poza społeczność", czyli de facto narażać innych społeczności? Jak sięgać przyczyn, a nie reagować jedynie na bezpośrednie skutki?
Dyskusja miała miejsce podczas łódzkiego Kongresono 2021 -
Wiktoria Marzec i Maria Pustułka podsumowują drugi Kongres Feministyczny, który odbył się we Wrocławiu. O sieciowaniu, o przełomowym roku dla ruchu, trochę też o jego mało znanej niejednokrotnie historii, o bezpieczeństwie i planach na przyszłość.
-
Rozmowa w Białym Miasteczku z pielęgniarzem Gilbertem Kolbe o proteście zawodów medycznych, ich postulatach, pandemii i zapaści systemu ochrony zdrowia. Przeprowadzona 12 września 2021 roku.
-
O co walczą osoby głodujące pod Sejmem? Dlaczego zdecydowały się na tak radykalną formę protestu, jaką jest głodówka? Jakie są ich doświadczenia? Dowiemy się z rozmowy z Malwiną i Aleksandrą.
-
Wilczyce wyszły ze swoich nor, by chronić drzewa przed wycinką w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
To bardzo specyficzne wilczyce. Mieszkają na drzewach i potrafią mówić. W tym odcinku podcastu Wolnelewo opowiedzą o swojej walce i życiu w lesie. A przy okazji odpowiedzą na pytanie, czy w drzewach są gniazdka elektryczne. -
Walka o bezpłatną komunikację miejską trwa we Wrocławiu od lat. Osoby w nią zaangażowane mają już za sobą swoje małe zwycięstwa (np. wywalczono bezpłatną komunikację dla uczniów). W dzisiejszym odcinku rozmawiam z aktywistką Haliną Wałkiewicz, która opowiada o kampanii "Bezpłatna Komunikacja Miejska", realizowanej obecnie przez Federację Anarchistyczną Wrocław.
-
W odcinku: Dalszy ciąg rozważań o wolności i szczepieniach; Praca opiekuńcza i kryzys ochrony zdrowia; Młodzi lewicowi publicyści dali się zmanipulować podobno PiS i dlatego nie rozumieją wspaniałej perspektywy powrotu Tuska oraz inne głupoty lansowane przez media.
-
To jest afera na miarę głośniej afery reprywatyzacyjnej, a być może ją przewyższająca skalą.
W trakcie transformacji w całym kraju doszło prywatyzacji nie tylko zakładów, ale także mieszkań zakładowych. Za śmiesznie pieniądze, przy poparciu ówczesnych władz lokalnych i krajowych, doszło do sprzedaży mieszkań, razem z lokatorami w środku. Lokatorami, dodajmy, którzy sami budowę tych mieszkań współfinansowali, a nawet fizycznie brali udział w ich budowie. Pozbawiono ich prawa pierwokupu, a o fakcie sprzedaży najczęściej dowiadywali się po wielu latach, kiedy możliwość reakcji prawnej była już mocno ograniczona. Wszystko to w kontekście celowego tworzenia niejasności prawnych, aby w mętnej wodzie łatwiej było rozmaitym cwaniakom łowić. Nie każdy oczywiście mógł o takich "cudownych" okazjach się dowiedzieć.
Tak oto dawni pracownicy zakładów i jednocześnie lokatorzy stali się "kosztem transformacji". Jednym z wielu przykładów do jakich grabieży wówczas dochodziło. I od lat, choć wszystkie niemal partie przyznają, że do grabieży doszło, nic w tej sprawie się nie dzieje, poza cyklicznym pisaniem nowych ustaw, które nie wchodzą w życie.
W tym odcinku podcastu przyjrzymy się sytuacji na przykładzie Wrocławia w rozmowie z lokatorami walczącymi o swoje prawa oraz przedstawicielami Akcji Lokatorskiej. -
PiS mięknie względem zamożnych. Kasjerka vs Twardoch. Cyrk opozycyjny na przykładzie Wrocławia
-
W tym odcinku opowiadam o groźnej sytuacji w której Facebook zajął dominującą pozycję w naszej codziennej, ale też i aktywistycznej komunikacji. A dodatkowo zamieszczam komentarz bieżący.
-
Rozmowa o działaniach warszawskiego Komitetu Obrony Praw Lokatorów.